DONDERDAG 14 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND RUST IN GRIEKENLAND HERSTELD De senaat zal bij plebisciet worden afgeschaft Venhelos naar Rhodos Volgens officieele mededeelingen is de rust in Griekenland volledig hersteld. In alle Grieksche kerken zijn gistermor gen dankdiensten voor het neerslaan van den opstand gehouden. In de Kathedraal van Athene woonde een reusachtige menschenmenigte den dienst bij en werden de leden der regecring hij hun verschijnen geestdriftig gehuldigd. De kruiser „Averof" is gistermid dag te Salamis teruggekeerd- In politieke kringen verwacht men, dat feneraal Metaxas waarschijnlijk weer uit e regeering zal treden, nu de opstand on derdrukt is en zijn taak in de regeering dus ten einde is. De vroegere minister-president Sokulos, "die onder Venizelos jarenlang president van - de Kamer is geweest, werd gearresteerd onder verdenking betrokken te zijn geweest hij de revolutie. Per torpedojager zal hij naar Athene wor den overgebracht. De Grieksche regeering heeft verlof ge vraagd een torpedoboot naar het eiland Patmos (Dodekanesos) te mogen zenden om een door de opstandelingen verlaten duikboot te mogen ophalen- De minister van oorlog, generaal Kondylis, heeft verklaard, dat de se naat door middel van een plobisciet zal worden afgeschaft. De senaat bestaat voor drie vierde gedeel ten uit Venizelisten. Gister is een medewer ker van Venizelos, een der geldschielers voor den opstand, Pistolakis, gearresteerd, evenals de burgemeester van Drama, die actief aan den opstand heeft deelgenomen. Een Italiaansche torpedojager zal den vroegeren minister-president Ve nizelos naar het eiland Rhodos over brengen. Uit Sofia: Uit Potritsj aan de Bulgaarsch- "Grieksche grens wordt door Bulgaarsche autoriteiten gemeld, dat daar van Woens dagmiddag drie uur tot het invallen van de duisternis sterk geschut- en machinege weervuur hoorbaar was. Volgens mededeelingen van Grieksche grensposten was sprake van een ernstig ge ■vecht tusschen Grieksche regeeringstroepen en het 22ste regiment infanterie, dat deel uitmaakt van het vierde legercorps. Dit re giment weigert zicli over te geven. Over het resultaat van dit gevecht, dat in de buurt van Drama heeft plaats gehad, zijn tot op het oogenblik nog geen berichten ontvangen. Nadere mededeelingen ATHENE, 14 Maart. Bij de stad Molibos, op het eiland Lesbos, arriveerde gisteren een van Kreta komend stoomschip. Aan boord bevonden zich opstandige officieren en soldaten, die nog geen bericht hadden ontvangen van de overwinning der regee ring. Zij werden onmiddellijk gevangen ge nomen. Venizelos heeft de regeering telegrafisch medegedeeld, dat hij de uit de staatskas yan Kreta meegenomen gelden, een bedrag Van ongeveer 18 millioen drachmen, wP terugstorten. Hij beschouwt deze som als een persoonlijke schuld. Heden wordt met de demobilisatie der in verband met den opstand opgeroepen reser ves begonnen. Zes generaals, die met de revolutionairen hadden gesympathiseerd, zijn door de re geering ontslagen. Italië en Abessynië Gespannen situatie. Abessynië eischt arbitrage, overeen komstig het verdrag. LONDEN, 14 Maart De correspon dent te Addis Abeba van de „Daily Telegraph" meldt, dat ten aanzien van het Italiaansch-Abessynisch conflict een gespannen toestand is ontstaan, aangezien de sedert twee weken ge voerde onderhandelingen om instel ling van een neutrale zóne en overdo Italiaansche schadevergoedingseischen zonder resultaat zijn gebleven. Abessynië schuift de schuld geheel op Italië. Inmiddels óuren de militaire voor bereidingen der Italianen in Oost- Afrika voort Naar verluidt, heeft de Abessynische re gecring gisteravond een nota Daar Rome gezonden, waarin zij weigert de Italiaan sche eischen verder te behandelen Wanneer niet van te voren een onpartijdig onder zoek plaats vindt Van Italië wordt een duidelijk antwoord geëischt of het bereid is het conflict aan een arhilrale beslissing te onderwerpen, overeenkomstig het Italiaansch-Abessynisch verdrag. Het proces-Rintelen Uit Weenen: Bij de verdere behandeling van het proces-Rintelen is nog een reeks onheteekenende brieven, die de laatste da gen ontvangen waren, voorgelezen. Hierme de is de verzameling van het bewijsmate riaal vrijwel beëindigd. De president deelde mede, dat vandaag nog eenlge minder be langrijke brieven zullen worden voorgele zen. waarna het O. M. en de verdedigers hun pleidooien kunnen houden. Het vonnis kan hedenmiddag ongeveer 4 of 5 uur verwacht worden. VORSTELIJKE VERLOVING IN SCANDINIVIE. STOCKHOLM. 14 Maart. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat binnenkort de koninklijke hoven van Zweden en Dene marken offiripel mededeeling zullen do-.n van de verloving van prinses Ingrid, doch ti-r van kroonprins Gustaaf Adolf van Zwe den met kroonprins Frederik van Dene marken. OPEN BRIEF VAN MAC DONALD Over het veelbesproken Witboek Mac Donald heeft op eenige duizenden particuliere brieven, die hem naar aan leiding van het bewapeningswitboek zijn geschreven, in een open brief geantwoord. Hij legt er in dat schrijven den nadruk op, dat liet witboek de strekking had het land volledig in te lichten in verband met de loopende begrootingen voor vloot en leger. Mac Donald verzoekt de correspondenten de redevoeringen van Baldwin, Chamberlain en Simon tijdens de lagerhuisdebatten van Maandag diepgaand te bestudeeren. Hij wijst met het oog op de verkeerde interpre tatie van het witboek en de daaruit voort vloeiende verkeerde conclusies vooral op de volgende drie punten: 1 De Brltsche regeering voelt niet den minsten twijfel dat de invloed van Engeland ten gunste van den vrede buitengewoon zou worden verzwakt, wanneer Engeland in den momentee len toestand ter wereld zou trachten een politiek van eenzijdige ontwape ning door te zetten tot een punt, waarop Engeland als betrekkelijk weerloos en onbekwaam zou worden beschouwd om zijn bijdrage te leveren tot de collectieve veiligheid. 2 De daadwerkelijke verhooging van de begrooting blijft beperkt tot de verhooging van de Britsche lucht- strijdkrachten, die in Juli en Novem ber van het vorige jaar in het parle ment is ter kennis gebracht 3 In de houding van de regeering tegenover den Volkenbond is geen wijziging ingetreden. Onze buitenlandsche politiek aldus herhaalt Mac Donald blijft ook in het vervolg ongewijzigd gegrondvest op ons lidmaatschap van den Volkenbond. Boven dien tracht de regeering door persoonlijk contact en andere methodes een regeling tot stand te brengen, waarbij zal zijn inbe grepen het weer opnemen van Duitschland in den Volkenbond en de terugkeer van Duitschland naar de ontwapeningsconfe rentie. Mac Donald besluit zijn schrijven met een verwijzing naar het feit, dat de tegenwoor dige toestand natuurlijk voor de regeering en alle vrienden van den vrede diep teleur stellend is, doch dat de Britsche democratie er recht op heeft den werkelijken toestand te leeren kennen. De regeet-ing zou niet be antwoorden aan haar ernstige verantwoor delijkheid, wanneer zij zou nalaten voor zichtigheidsmaatregelen te nemen. Deze stappen worden door vele landen be schouwd als een bijdrage tot bestendiging van den vrede en slechts door enkelen als een bedreiging. Uit landen: De leider der oppositie in het Hoogerhuis, Lord Ponsonby, heeft een mo tie van wantrouwen tegen de regeering in gediend, waarin de publicatie van het Wit boek wordt betreurd, aangezien dit de in ternationale moeilijkheden zou kunnen ver- grooten en de wapeningswedloop zou kun- an beïnvloeden. Lord Stanhope, de parlementaire onder staatssecretaris, bestreed de motie namens de regeering. Spreker herhaalde den wensch der regeering een ontwapeningsconventie tot stand te kunnen brengen en den terug keer van Duitschland in den Volkenbond te kunnen bewerken. Hij noemde een onlwape ningsverdrag onmogelijk zonder dezen te rugkeer. Aan het debat werd deelgenomen door Lord Reading en Lord Cecil, zoomede door den aartsbisschop van Canterbury die er op wees, dat het kenmerk der Britsche politipk is het streven Duitschland in den Volken bond te doen terugkeeren. De motie vérworpen Het Hoogerhuis heeft de door Lord Pon sonby ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering z.h.s. verworpen. Japan en de Volkenbond Samenwerking mogelijk in afzonderlijke gevallen. Uit Tokio: Inzake de kwestie van de samenwerking van Japan met den Volkenhond na zijn uittreden daaiult, heeft de woordvoerder van het depar tement van buitenlandsche zaken ver klaard, dat de juridische betrekkin gen van Japan tot den Volkenbond met het uittreden ophouden te be staan. Japan kan echter in afzonder- lijke gevallen samenwerking met den Volkenbond overwegen, indien de Volkenbond een desbetreffend verzoek tot Japan richt. Er wordt op gewezen, dat Japan waarschijnlijk zal voort gaan samen te werken met den Vol kenbond in zaken als internationale arbeidsorganisatie, het permanente hof van internationale justitie en man- daalkwesties, die geregeld zijn door internationale conventies, terwijl ove rigens de omvang van optreden ten opzichte van den Volkenbond in zijn individueeie capaciteit niet door .zijn uittreden zal worden beïnvloed. Simon en Eden 24 Maart naar Berlin Vertrek uit Berlijn 27 Maart Uit Londen: Gemeld wordt, dat Sir John Simon en Eden op 24 Maart naar Berlijn zullen vertrekken en daar tot 27 Maart zullen blijven. Het staat nog niet vast, of Eden in aansluiting daar op onmiddellijk naar Moskou zal gaan. dan wel of hij eerst naar Lon den zal terugkeeren. De definitieve afspraken voor het bezoek aan Mos kou worden op het oogenblik nog met de Russische regeering besproken. Sir John Simon en Eden zullen te Berlijn in het hotel Adlon logeeree. De eigenlijke besprekingen zullen op 25 en 26 Maart wor den gehouden. Wat de reis van Eden naar Moskou be treft, men hoopt den definitieven datum binnenkort bekend te kunnen maken. GROOTE VLIEGTUIG- OEFENINGEN BOVEN BERLIJN De vreemde militaire attaché's uitgenoodigd De Fransche pers ontstemd In Groot Berlijn vinden op 19 Maart, des ..vonds van 10 tot 12 uur, groote oefeningen plaats op last van hot rijksluchtvaartnii- nisterie, waarbij gedurende het eerste uur beperkte verlichting zal worden gebezigd, terwijl het tweede uur de stad in volkomen duisternis zal worden gehuld. Bovendien vinden op 20 Maart van 9 tot 15 uur in het Zuidwesten van Berlijn lucht beschermingsoef eningen plaats. Voor de eerste maal sinds 1911 zul len de te Berlijn geaccrediteerde mili taire attaché's op uitnoodiging der Duitsche regeering deelnemen aan oen luchtoefeuing, door 't Duitsche lucht vaart-ministerie Zij zullen een eskader-oefening meema ken, waarbij de stad zal worden ingesloten en tevens zal worden nagegaan, wat er mpt het algeheel donker maken der stad te be reiken ia De attaché's zijn gister op het ministerie voor de luchtvaart van de organisatorische veranderingen in de Duitsche luchtvloot op de hoogte gesteld, die thans, zooals men weet, een tak is van de Duitsche landsver dediging. In verband met de openlijke erkenning van het bestaan eener militaire luchtvloot is het verbod voor legervliegluigen om over de groote steden te vliegen opgeheven. De Fransche pers geeft uitdrukking aan haar verwondering over de ver klaring in zake de Duitsche lucht vaart en beschouwt deze als een eer ste openlijke en officieele schending van het verdrag van Versailles. Algemeen vraagt men zich af, wat Groot Brittannië, Frankrijk en Italië van plan zijn te doen. EERDER AFTREDEN DAN DEVALUATIE De Belgische minister-president door de parlementaire meerderheid gesteund Uit Brussel: De Kamer heeft het wetsontwerp inzake de verlenging van de bijzondere volmachten der regee ring met 90 tegen 83 stemmen en 3 stemmen blanco aangenomen. De hieraan voorafgegane debatten over 't wetsontwerp, waardoor de regeering specia le volmachten worden verleend voor zekeré economische en finani-ienl-politieke taken voor den tijd van 3 maanden, stonden bijna geheel in het teeken van de va lu'.apolitiek. Door de oppositie werd niet alleen de de- flatlepolltiek der regeering aangevallen, maar ook werd en we] van jonglifceralp zij de critiek- uitgeoefend op de tegenwoordig^ pariteit van den goudfranc. Minister-president Theunis, die reeds de vorige week in een programmati sche redevoering zijn standpunt had uiteengezet inzake de valutapolitiek, nam voor de stemming nogmaals het woord, waarbij hij zich beslist keerde tegen een devaluatie van de valuta. Hij verklaarde eerder uit zijn functie te zullen aftreden, dat zich te leenen voor dit middel. Het resultaat van de stemming van gister werd dus tevens van belang door het fei#. dat de meerderheid van de Kamer zi".h thans met de regeering heeft uitgesproken voor de tegenwoordige pariteit van den goudfranc. Vereenvoudiging van de N.I.RA.- wetgeving Saamvatting van 537 codes. Uit Washington: In opdracht der regee ring heeft Dondald Richherg, de financieele adviseur van Roosevelt, de financieele com missie van den senaat een plan voorgelegd, waarbij 537 NIRA-codes zullen worden op geheven en samengevat zullen worden in een elastische code voor de kleine industrie. Wanneer dit regeeringsvoorstel wordt aan genomen zou daarmede het aantal NIRA- codes worden verminderd van 718 tot 181 zoodat een belangrijke vereenvoudiging zou zijn verkregen van de NI RA-wetgeving. Twee verlovingen in het Spaansche Koningshuis Prins Juan van Spanje heeft zich, volgens een bericht uit Parijs, verloofd met prinses Maria Mercedes, de tweede dochter van prins Karei van Bourbon-Sicilië en zijn tweede vrouw prinses Louise van Frankrijk. Zij is 24 jaar oud. Het huwelijk zal waar schijnlijk eerst begin September plaats vin den. nadat prins Juan nog eenigen tijd col lege zal hebben geloopen aan de universi teit. te Florence, waar prinses Maria even eens studeerde. Prins Juan en prinses Ma ria hebben elkaar van hun prille jeugd af gekend. Verder wordt bekend, dat de tweede doch ter van het Spaansche koningspaar, infante Maria Christina zich verloofd heeft met den prins van Lichtenstein, een zoon van prins Johann van Lichtenstein, het hoofd van den tweeden tak van de Lichtenstein familie. Door de verloving van Don Juan met prinses Maria worden twee takken van de groote Bourbonlijn vereenigd. Door de verloving van infante Maria Christina met den prins van Lichtenstein wordt het Spaansche koningshuis verfnaag schant met een van de oudste vorslelijke families in Europa. Het huis Lichtenstein werd in 1132 in den adelstand verheven. NEW-YORK OPNIEUW IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. NEW-YORK. 14 Maart Het gemeentebe stuur van de stad New-York, onder leiding van burgemeester La Guardia, dreigt voor een nieuwe financioele crisis te komen, aan gezien de rechtbank in hooger beroep gis teren een uitspraak heeft gedaan, waar door het gemeentebestuur kan worden ge dwongen tot betaling van 25 millio'-n dol lar achterstallige salarissen van het ge- ineentepersone&L ALLE aluminium! PROFIELEN8 vooi de BOUWBEJR1JVEN R. H. I. W. A., Groenendaal 102 TELEF 53809 - ROTTERDAM Gemengd Nieuws. Felle brand te Zevenbergen VEE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN Men seint ons uit Zevenbergen: Dë bewoners van de Lange Noordstraat werden vanmorgen omstreeks half vijf opge schrikt doordat de groote landbouwschuur den heer P. Bax, staande in die straat, in de kom der gemeente, in brand stond. Daar de brand reeds fel woedde, werd de brandklok geluid en werd, terwijl politie en marechaus- de straat afzetten, door de brandweer het vuur krachtig met twee slangen op de water leiding en drie op de brandspuit aangetast, onder leiding van den opper-brandmeester De De geheele schuur met inhoud, w.o. 1 koeien, 1 paard, drie beste kippen, een geit hond, en voorts veel hooi en stroo landbouwwerktuigen, ging verloren. Het huis van den heer van Opstal, dat i genoeg aan de schuur grensde, liep een tijd lang gevaar, doch kon gelukkig worden behou den. Verschillende ruiten van belendende- per- ceelen, waarvan drie proote etalageruiten, sprongen dooi de felle hitte. Ook kregen de belendende huizen veel waterschade. De zaak van dezen hevigen brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Vechtpartij in een café Bezoeker ernstig met een mes gewond In een café aan de Warmoesstraat te Am sterdam heeft Woensdagavond te ongeveer half twaalf een 29-jarige bezoeker ruzie gekregen met den café-houder. De twist liep zoo hoog, dat het tot een vecht partij kwam, waarhij ook onder de andere aanwezigen een groot tumult ontstond Plotseling slaakte de bezoeker een kreet waarna hij langzaam ineenzakte. Hij bloed de uit een diepe wonde aan de borst, welke hem met een rhes was toegebracht. Eenige ©ogenblikken later was de politie ter plaat- 60; ook de geneeskundige dienst was in middels gealarmeerd en deze vervoerde het slachtoffer in ernstige toestand naar het Binnengasthuis. De politie arresteerde den caféhouder, aangezien er ernstige verden king tegen hem bestond, dat hij de steek met het mes had toegebracht. Ook zijn w- en een buffetjuffrouw werden von een nader verhoor naar het bureau Wai moesstraat overgebracht De caféhouder is in verzekerde bewaring gesteld. Duitsche communisten veroordeeld Op 4 Februari heeft de vreemdelingendienst Amsterdam tijdens een inval in een cafe te Amsterdam een -twaalftal -vreemdelingen ge arresteerd, d:e naar de .justitie vermoedde, deel uitmaakten van 'een groote groep uitge weken Duitsche communisten. Op grond van een wet, gemaakt toen er na den oorlog vele vreemdelin°en ons land bin nenkwamen, werd een vervolging ingesteld. Acht verdachten stonden voor den Amster- damschen kantonrechter te recht, omdat zij de politie niet hebben willen inlichten om trent hun woon- en verblijfplaats hier te lan de. Voor den kantonrechter bleven ze bij hun standpunt; volgens hen wilden ze de men- schen, waarbij z® onderdak vonden, niet ra moeilijkheden brengen. De kantonrechter kon daardoor geen zachtende omstandigheden laten gelden. Na vijf minuten bedenktijd handhaafden de dachten hun houding. He*- blijkt, dat de politie naar de ill< adressen in Duitschland, België en Nederland heeft gevraa"d. Na het verhoor van de getuigen S. charge werd de communist David Wijnkoop gehoord, die zijn standpunt over het asylrecht uiteen zette, waarna het oud-lid van den Duitschen riiksdag, Creutzberg, aan de tand werd ge- Het O.M. eischte tegen ieder der verdach ten 6 weken hechtenisstraf. Volgens den verdediger is de vreemdelin gendienst niet juist toegepast en zijn de ar restaties het pevolg van spionnage van Duit sche zijde. De verded:ger drong aan op even- tueele schuldig verklaring zonder oplegging van straf. De kantonrechter veroordeelde ieder der verdachten tot een hechtenisstraf van v i e Ernstige auto- en motor aanrijdingen Een dronkaard en een motorist ernstig gewond In Wijkhoorn onder Alfen a.d. Rijn hebben Woensdag op den Rijksstraatweg twee «tige aanrijdingen plaats gehad. Van twee zwervers, die uit een winkel kwamen, zag de een op enkele nieters af stand een auto naderen. Hij bleef aan den kant van den weg staan, doch de andere landlooper, de 56-jarige Hartogs, die ten gevolge van spiritusgehruik in beschonken toestand verkeerde, had de auto niet opge merkt. Hij slingerde er pardoes voor. man werd enkele meters meegesleurd en bleek over het geheele lichaam ernstige ver wondingen te hebben opgeloopen. Nadat hem door twee geneesheeren de eerste hulp was verleend, is hij in zorgwekkenden toe stand naar het Academisch Ziekenhuis te Kort Nieuws In Kaapprovincie brengt een ratten- invasie groote schade toe aan den graan oogst. Giftige tarwe voor hen uitgestrooid, vermijden de ratten instinctief. Katten w den zelfs door de beesten aangevallen. Opnieuw worden zandstormen in dc Ver. Staten verwacht Het gebied waar de uitgedroogde vruchtbare bovenlaag weg stuift omvat meer dan twee vijfde van het totale oppervlak dei Ver. Staten en levert meer dan de heïf van he' vee in het land. De meest beroem de opspoorder v£ misdadigers in de V. St.. Frank Hammer, heeft opdracht gekregen den tegen woord i- gen staatsvijand nr. 1, Ray Hamilton, te vangen. Een Chineesche bandietenbende heeft in Mendsjoerije de stad Ningien geplunderd en op velschillende plaatsen in brand ge stoken. Leiden vervoerd. Den bestuurder van de auto, de heer L. van Dam uit Bodegraven, treft geen schuld. De tweede aanrijding, welke omstreeks er uur plaats had, was een gevolg van het te hard rijden van den motorrijder G. Ver sloot uit Zwammerdam, die te laat bemerkte dat een auto. bestuurd door den heer G. Griffioen uit Bodegraven, bozig was te keo- ren. Hij reed tegen de auto en werd met ernstige hoofdwrnden en een polsfractuur opgenomen. Na bij omwonenden te zijn bin nengehracht is ook Versloot per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht Do motorfiets werd geheel ver- Kerknieuws. Weerbericht CHR GEREF. KERK Tweetal: Te Drachten, D. Biesma te Droge- hain en P. Dijkstra te Broek ceder Akkerwoude. Dr. I. VAN LONKHUYZEN In de Amerik. Wachter schrijft Dr. J. van Look- huyzen, Geref. pred. te Zierikzee, dat hij in Juni naar N. Amerika hoopt te gaan, om zijn zoon, die aao het Calvin College te Grand Rapids studeert te bezoeken. Door den kerkeraad Is hem bereids verlof verleend. De Calvijnherdenking te Parijs Opening door Dr. Boegner De studiedagen, dex«- de Vrije Theologische Fa culteit te Parijs ter gelegenheid van de herdenking van het vierde eeuwfeest der verschijning van Calvljns Institutie en van de Calvijntentocostelling in de Nationale Bibliotheek belegd, zijn gistermor gen in het gebouw der Theologische Faculteit ge opend door den voorzitter van het uitvoerend co mité Dr. M. Boegner, voorzitter van de ..Fe- dératicn Protestante de France". Uit Nederland, zijn aanwezig Prof Dr, H. H. Kuyper. Prof. Dr. V. H Rutgers, voorts Prof. Dr. D. T. Th. VoMenhoven. eveneens van de Vrije Universiteit te Amsterdam, vele studenten der Vrije Universiteit en enkele Geref. predikanten. Na Schriftlezing en gebed heette de voorzitter in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom, specaal de vertegenwoordigers uit Zwitserland. Engeland, Hongarije, Amerika en Nederland. Ver der sprak hij den wensch uit. dat zoowel de deel nemers uit het buitenland als die uit Frankrijk door het onderling contact op deze dagen zullen worden verrijkt en versterkt Hierna sprak prof. E u g. C h o i s y uit Genève over „Calvijn en de -enhead der kerken", op welke rede een geanimeerde gedachtenwisseling volgde. Middagvergadering In de middagvergadering, die eerst door prof. H Meen er, doyen van de Theologische Faculteit van de Universiteit van Parijs en vervolgens door prof. Lecerf uit Parijs werd voorgezeten, werd eerst het woord gevoerd door Ds. E. d e K u 1 i f a y. predi kant van de Hongaarsche zending te Parijs over .De 'ovlocd van het Calvinisme op de Hongaar sche Reformatie" en vervolgens door ds. J. Cour- voisier uit Genève over ..Het reldgieuse onder wijs te Straa'sburg en te Genève". Gisteravond heeft de faculteit de buitenlandsche gasten in het faculteiisgebouw ontvangen, welke ontvangst een intiem karakter droeg. Hoogste stand te Danzig 775.0. Laagste stand te Akureyri 752.1. Stand vanmorgen halftwaalf 765.1. WEER VER WACHTING Zwakke tot matige O. tot Z.O. wind,,-licbt tot half bewolkt, droog weer, iets zachter overdag. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING De hooge drukking in Scandinavië begint sneller af te nemen, maar ook in het Z.W. nadert een daalgebied, zoodat de eerste da gen vermoedelijk de O. winden nog de bo venhand zullen houden. De gisteren in Duitschland verschenen vochtige luchtlagen zijn naar de Noordzee afgetrokken en door drogere lucht gevolgd, zoodat in Duitschland weer wat meer vorst voorkwam. Ook in Scandinavië nam de vorst weer op verschillende rlaalsen tot streng toe en bijna geheel Frankrijk en een deel van Engeland had vanmorgen vorst In Frankrijk en een groot deel van Duitscfc land is het windstil met lichte ochtendnevel. Ook in Zwodo is het fraai windstil weer. Ofschoon het einde van de fraaie-weer- periode nadert, is voorloopig nog zonnig en overdag iets zachter weer te wachten. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 8.0 C. 15 MAART. Zonsopgang 6.18 uur, zonsondergang 6.02 aar Maan op nam. 1.07 uur, onder v.m. 4.30 uar VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP nppnrij 15 MAART. Van 's avonds 6.32 ur tot 's morgens 5.46 au? WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vortg Rheinfelden ?.1« 9.a1 C aab 206 2-lt Rreisach 1.9« 1.°1 Fms 1.91 1.93 K-hl 2.37 9.41 Cohlens 2.32 9.89 KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Terug i r 27 Sept. 1933 llit het ooderhoud tusschen Hitier en Rijksbis schop Müller is langzamerhand nu toch wel zóó veel bekend geworden, dat het uurwerk van de ge schiedenis der Kerkelijke wrijvingen een eindje teruggezet moet worden, zal er sprake zijn van iets wat op een oplossing lijkt De Rijksregeering toch heeft nu officieel laten weten, dat de Staat in den wirwar van besluiten en regelingen alleen als rechtsgeldig erkent: 1. de kerkgrondwet van 11 Juli 1933, 2. de kerkelijke verkiezingen van 23 Tuli 1933. 3 de daaruit voortvloeiende samenstel ling van de nationale synode, en 4. de door de sy node op 27 September 1933 gedane keuze van Ludwig Müller tot rijksbisschop. Van de zijde der belijdenisbeweging wordt de beteekenis dezer staatsverklaring aldus gezien dat hiermee officieel als onrech.matig zijn ver klaard: 1. de gezamenlijke inlijvingswetgeving var 1934, 2. de gezamenlijke rijkskerkwetgev og uit hei jaar 1934, en 3. de willekeurige verandering door de kerkregeering-Ludwig Müder in de samenstel ling der naticnale synode, uit welker ledental in 1934 een groot aantai der kerkregeering niet wel gevallige leden werden geschrapt, o.a. dr. Koch- Oeynhausen en andere leiders der belijdenisbewe- gog. Wat er momenteel gebeuren moet is duide lijk; de nationale synode moet inbaar oorspronkelijke same nstelllng bij elkander komen Dit is ook nog op een andere wijze aan de kerk- regeering-Müller duidelijk gemaakt. De rijksbisschop heeft nl. kort geleden aan den rijksminister van bioneulandsche zaken medege deeld, dat hij de vorming van een nieuw geestelijk ministerie dacht te publiceeren. Het ministerie heeft hierop geantwoord, dat deze benoeming en publicatie thans met rechtsgeldig konden geschie den, daar de positie van de leiders der landsker- ken (leden der nationale synode in haar oor spronkelijke samenstelling) op wier voorslag het geestelijk ministerie benoemd werd, momenteel niet rechtsgeldig geregeld was. Voorts vernemen wij nog van andere zijde, dat voor de Rechtbank van Berlijn in kort geding hel verzoek van rijksbisschop Müüer, dat aan lands- bissehop Mahrarens belet zou worden den term „voorlooplge kerkregeering" in zijn corresponden tie te gebruiken, afgewezen werd. De rijksbisschop werd in de kosten van het geding veroordeeld. De zilveren koorde Volgens een bericht uit Berlijn aan de Tel. heeft de Rijksregeering een verordening uitgevaardigd, waarbij een vermindering van de ker- kelijke belasting met een vljfde.ge- d e e 11 e wordt voorgeschreven. Deze maatregel wordt in de kringen der oppositioneele kerk (bedoeld rijn de belljdendskerken) opgevat als het inzetten van een tegenoffensief van regeeringszijde, waarte gen zij zich met verdubbelde kracht te weer zal De motiveering van dit besluit wordt wel ge geven als: gevolg van de economische omstandig heden. welke door de meerdere belastngopbrengst verlaging van de belasting toelaten, doch het feit, dat n et de Minister van Financiën maar die van Wetenschappen en Opvoediog. Rust, het heeft uit- gevaard gd. is een aanwijzing, dat ook andere mo tieven denkbaar zijn. Intusschen acht men de verlaging der kerkelijke belasting (die een der voornaamste bronnen voor de financiering der kerken is) niet zorgwekkend. De kerkelijke belasting, aldus de toelichting van den Tel.-correspwordt namelijk in Pruisen óf door de kerkelijke instanties zelf óf door den Staat 3.81 S3"? Triei Diedeshelm Mannheim Ijohr Mninz Ringen 8t Andries 3,49 3.63 Arnhem 8-7:1 8.84 Vreeawijk Iw 0.( 0 0,70 Westervoort 9.12 9,4/ iJeventer 3.2U 3.33 Dnsseldorf I'ahrort Wer>el Emmerik 1.0' l.rtl 1-89 1-07 S.27 2.4 Kampen -0.03 -(>04 Eyaden 47,21 XlAl Maastricht 4197.42 1 Grevenbicbt 29.07 29.19 Venlo M.K7u*l/8 Grave 'sluis/ 7.09 7.43 St Andriea L62 1.73 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 Maart Deifzjjl 7.44 2'.16 Hellevoetsl. 121*> - Terschelling 4.57 17.42 Willemstad 0 9 1 Harungen 5.35 18.15 Brouw reh. 11.2a - Dvd helder H.3o ló..->u Zierikzee lMn - llmuiden 0.03 12.18 Wemeldinge 12.19 - Hoek v lloll. 11.40 Viissingen 1u.42 scheven ingen U-HJ Terueuzen I 14 - iiotieidam 0.54 13.38 Hansweeri H.39 - in naam van de kerk geïncasseerd. Sedert hei be gin van het conflict naar aanleiding van bet optre den van den Rijksbisschop hebben de aanhangers van de oppositicoeele beweging regelmatig hun bij dragen direct aan de kerk overhaodigd. Controle op de naleving van de vermindering der kerkelijke inkomsten kan de regeering dus alleen uitoefenen ten aanzien van die gemeenten, wier inkomsten door middel van den staat geïncasseerd worden, maar deze gelden vloeien tóch in de kas van den Rijksbisschop, zoodat de oppositioneele kerk daar van geen schade ondervindt. Intusschen verluidt, dat de aankondiging der be lasting-verlaging beantwoord zal worden met her nieuwde actie der Belijdenisbeweging. Voorts heeft de Belijdenis-Synode hear predikanten er op gewe zen dat. indien zij het bekende manifest oog niet van den kansel hebben voorgelezen, bet bun plicht tegenover God is, dit alsnog te doen. Daarom is besloten, dat het manifest op den eerstvolgenden Zendag (17 Maart), ondanks het feit. dat deze eea volksrouwdag is in verband met de heldenherden king, in tegenstelling met het oorspronkelijk uitge vaardigde parool, alsnog zal wora.n voorgelezen. In een der Berlijnsche Kerken is een jeugdfeest gehouden, waarvan het Berliner Kirchenblatl io opgetogen bewoord ngei. melding maakt Voorzoo- ver daarin letterlijk geciteerd is, wat sommige sprekers g'zegd hebben, is het ter orienteering niet zender belang, ervan kennis te nemen. Ir. Pfeiffer sprak aldus: ,,Hij (Hitier) voerde ons op tot een gemeenschap tot io den dood boven al het menschelijke, ook de verschalende confessies, omdat hij Gcö hac 1 als den Schepper van het Duitsche bloed en de Duitsche aarde En zoo doorvoelen ook wij het aldaar weer. dat de waarheid van het Kruis niet een historische aangelegenheid is, maar dat zij io ons in Adolf Hitler tot nieuw bewustzijn is geko men. Velen, die van het- Kruis praten, hielpen Adolf Hitler niet het dragen van het Kruis lichter te maken, maar deden integendeel alles om dezen Kruisdrager zijn last te verzwaren en bespotten en hoooden hem als Christus." Deze en dergelijke uitspraken, hoewel natuurlijk met te zen als de neerslag van h e t Duitsche Christendom, doen toch de vraag rijzen, of de Kerk, aan welke verboden is, zich in hef openbaar over staatkundige onderwerpen uit te spreken, op haar beurt niet óók mag verwachten, dat de poli tieke instanties zich van zulke, aao blaspbemie grenzende uitlatingen zullen onthouden. Gezien de uitlatingen als hierboven vermeld, is het ook begrijpelijk, dat, naar hel N. G P. ons meldt, de Belijdenisbewegrng het laakt, dat de Rijksregeer ng in strijd met art. 24 vao het pariij- prograra aan het meuwe heidendom te ruim haan laat. ..Als de kerk zich niet juist nu verzet dan zal dit gevaar tot een groot gevaar voor kerk en Christendom uitgroeien. Wij willen agressief zllo, tene-nde in de dagen dat de grondslagen voor het Derde Rijk gevormd worden een tijd e voorkomen als we voorheen gehad hebben en te helpen bouwen aan een meer Chrlstelijken tijd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2