lam De A.R. Partij geloofspartij MAANDAG 11 MAART 1935 Sterkende bijeenkomst van de Zuid-Hollandsche Anti revolutionairen Prof. Dr. J„ Severijn en de heer J. Schouten spreken Een sterkende en bemoedigende bijeenkomst hebben Zaterdag de Anti- Revolutionairen van Zuid-Holland gehad in gebouw De Eendracht to Rotterdam. Uit alle oorden der pro vincie waren de strijders gekomen om te luisteren naar het woord der voor mannen. Prof. Severijn teekende de A.R. partij als geloofspartij, die daar in onaantastbaar zal zijn voor kerk istische strevingen; de heer Schouten liet een fel licht vallen op de leugen achtige en onbroederlijke aanvallen van hen, die slechts door haat tegen de A.R. partij zijn bezield en bood daartegen verweer. Nadat bij den aanvang de geloofspsalm •was gezongen en gelezen was van Matth. 14 ging voorzitter Th. Heukels voor in gebod en sprak daarna een openingswoord xvaarin hij opwekte om biddende den nieu wen electoralen strijd tegen te gaan en als één A.R. volk de handen te heffen tot God Die alleen zegen op den arbeid kan geven en die ook het eenvoudigste werk kan zegenen. Spr. herdacht terwijl allen zich van hun zetels verhieven drie doodon: den hoofdofficier Idenburg, het kaderlid Sterk en een van die eenvoudige manschappen, die van zijn 16e tot z'n 85ste jaar trouw bleef aan de partij van den levenden God, wijlen zijn vader, do heer Heukels. Op treffende wijze schetste spr. hoe elk op zijn post slechts trouw wilde zijn in het nastreven van het eene doel: de cere Gods groot te maken op alle terrein des levens en het Pro Rege ook te doen hooren op het gebied van de staatkunde. Wie dat doet. kan, dankbaar voor wat in den grooton strijd van jaren reeds is bereikt ook voor de toekomst vertrouwen hebben en bij al het gewoel der wereld nog met stervenden mond zeggen: Rust mijn ziel, uw God is Koning, Heel de wereld Zijn gebied. De A.R.-partij geloofspartij Prof. Dr. J. Severijn, het woord ver krijgende, zeide, dat het anti-rev. volk met diepen ernst de komende verkiezingen te gemoet gaat. Dat moet ook, want als niet heilige ernst ons bezielt wordt het spot en hoon a's de A.-R. Partij zich noemt „partij van den levenden God". Wij zijn een loofspartij. Op ons geloof moeten wij drijven, uit ons geloof moeten wij arbeiden, ook, ja Juist wanneer de stroom ons tegen is. Groote bouw werken als de dom te Milaan konden niet door één geslacht wor den voltooid. Zij die de grondvesten legden, wisten dat eerst het vierde of vijfde geslacht het bouwwerk zou voltooien. Men kon slechts beginnen uit het geloof. Wat een verschil met onze haastige tijd nu men direct vruchten wil zien van pas- geplante boomen. Maar als partij van den levenden God mogen wij niet wanhopen als we na 50 jaar nog niet klaar zijn met hetgeen wij in het geloof zijn gaan bouwen. Als wij geen geloof hebben, moeten we niet antir-rev. zijn, maar hebben we geloof, dan hebben we ook goeden moed. Dan dienen we in de wetenschap, dat we toch gaan naar een nieuwe toekomst en zien we het gewar der wereld als klein en nie tig. De groote Architect der schepping en herschepping sterft niet, maar zet Zijn Hebben wij als A.-R. partij dat geloof? Zijn we trouw in dat geloof? Daar komt het op aan. Het beginsel is goed, maar de menschen maken ons bezorgd en wij maken ons be zorgd over wankelende, zelfzuchtige, slappe antirevolutionairen. De A.-R. partij gaat weer in de smeltkroes. Dat is ook weer niets bijzonders, omdat de A.-R. partij een geloofspartij is. Misschien gaan de golven wat hooger, maar het beste is als we bij ons zelf beginnen en vragen of er bij ons zelf geen ongehoorzaamheid en zelfzucht is. Een geloofspartij is altijd onte vreden over zich zelf. Zooals Paulus on tevreden was over zich zelf. De zuigkracht van Je moderne cultuur heeft ook op ons wel invloed gehad en het Prof. Dr J. Severijn zou de gestalte der Farizeeërs zijn, indien wij als antirevolutionairen niet toegaven, dat er fouten en zonden zijn geweest in ons partijleven. De crisis tusschen geloof en wijfelmoedig- heid heeft door de jaren heen invloed op de A.-R. partij gehad. Waarom anders de cri- fis in het partijleven van nu en van vroe ger? Welke noodhaak is er voor God en voor het geweten, dat er een Christel ij k-Histo- rlsche partij is? Waarom is er meerdere splitsing gekomen? Het bewijst, dat er inner lijk iets niet in orde is .geweest Beginselverzaking en kerkisme worden als factoren genoemd. Er is oorzaak en gevolg. De wereldcrisis van nu is ook 50 jaar ge leden geboren. Men spreekt nu over valsche democratie en Marxisme, maar dat waren al crisis- -schijnselen vóór de openbare crisis haar gelaat vertoonde. Nu de partij-crisis. Zij, die nu bezig zijn een eigen groepje te irmen voor dit en voor dat, zien die niet. dat dit het einde is van de Chr. politiek in Nederland? Niemand weet of God ons nog noodig heef' in de toekomst, maar wij hebben slechts getrouw te zijn. Is er beginselverzaking? Beginselverslapping wel, want wij ver slappen altijd als het ons goed gaal. Maar beginselverzaking, is die er? Wij heben jarenlang deelgenomen aan het prac- tische bewind. Daarin hebben wij ons be ginsel niet voor 100 pCt. kunnen doorvoeren, maar als wij een vergelijking maken met het buitenland, kunnen wij zeggen, Jat de zuurdeesem van het beginsel hier meer heeft doorgewerkt dan daar. Waar we echter voor moeten oppassen is dit, dat wij aan het compromis, dat nood zakelijk is in de practische politiek, zoó ge wend raken, dat we het compromis lot iie ginsel verheffen. Dat is ook niet gebeurd. Maar elk antirevolutionair, ook de be windvoerder moet zich rechtstreeks verant woordelijk blijven weten tegenover God. Dit is het gevaar, dat de kern van onze partij, die op de kiesvereenigingen komt. het compromis te zeer aanvaardt, terwijl goede principieele krachten, die er niet ko men, en niet begrijpen, dat het compromis noodig kan zijn, los raken van de partij. Spr. betreurt, dat zoo weinig Hervormden, vaak kurken waarop de partij drijft, op de kiesvereenigingen komen, omdat dit de 6cheur veroorzaakt. Zij die ons vertegenwoordigen moeten van onze critiek leven. Zij moeten gedragen worden door de spankracht van het begin sel, al blijven ze ook hoofdelijk verantwoor delijk voor het compromis, dat zij aangaan. Als partij moeten wij leven uit het begin sel en het ideaal en onze overheidsperso nen moeten uit het zelfde beginsel handelen naar de potestas, die hen is gegeven. Nu hel kerkisme. Wil men kerkje spelen in de partij? Kuyper noemde reeds het kerkisme de dood voor de partij. Nu mogen er symptomen zijn van kerkistisc-h streven, maar de partij als partij is en blijft interkerkelijk. Jarenlang heeft spr. reeds te kampen ge had met kerkistische stroomingen. Men wil ook nu afzonderlijke Hervormde .A.-R. sa menkomsten. Spr. kan daar nooit voor zijn. Wat wil men? Een Hervormd-A-R. politiek? Waar bestaat het Hervormde in bij deze politiek? Men wil de Hervormden verzame len. Maar dan blijven de anderen over. Dnn worden de Gereformeerden (en anderen!) ook in kerkistische richting gedrongen. Als men dan z'n mannen heeft gekozen, komi men dan weer rustig samen om het kerkis me op te bergen? Er kan nooit iets goeds uit voortkomen. Geloofspartij moeten we zijn. Niet maar bij elkaar houden, wat nu de A.-R. partij is. maar terug tot de ééne partij voor alle po sitieve Christusbelijders in Nederland. Dat is het ideaal. Werken voor de Statenverkiezing is goed. maar het blijft een klein onderdeel. We moeten doen uitkomen, dat de geest des geloofs nog in ons woont. Is dat zoo. dan wachten wij er ons voor elkaar te ver bijten en te ver-eten en te verteeren. Daarom ook nu: Zoekt eerst 't Koninkrijk Gods. Al het andere zal ons worden toe geworpen. De heer J. Schouten constateerde, da» er onder de kiezers weinig belangstelling is voor het bestuur van de Staten. Alles spreekt over de landspolitiek en men zegt zelfs, dat de komende verkiezingen een „volksoordeel" over de Regee- ringspolitiek moe ten zijn. Dit is onjuist, maar wij worden op dit front gedrongen. Nadat spr. een lasterlijk pamflet van een indivi- dueele kwaadspre ker had beant woord, kwam hij tot de meer alge- meene politieke bestrijding, die de A.R. partij ondeivind. Schouten Spr. wilde nu iets zeggen over de rede van Ds. Kersten, ter opening van de vergadering der Staatkundige Partij. Spr. heeft moeite gehad, die in druk verschenen rede te lezen. Wanneer men leest: ,.Dr Colijn heeft al wat beginsel is naar Gods Woord begraven. Het landsbelang eischte dat, zoo zeide hij", is "at een groote leugen. Dr. Colijn heeft in de regeeringsverkla- ring openlijk gezegd, dat de Chr. Volks- inspiratics voor de overwinning van de crisis van de allergrootste beteekenis worden ge acht, doch dat de situatie van het land hei optreden van een gemengd politiek karak ter noodig maakte Van dezelfde beteekenis is de opmerking, dat de regeering „welhaast de bid- en dankdagen zal verbieden" omdat men in het regeeringssysteem eer om een mislukte oogst zou moeten bidden. Ook een geheel Staatkundig Gereformeer de Regeering zou maatregelen tot beperking der productie in land- en tuinbouw moeten treffen. Als wij bidden op onze biddagen, doen we it om, zoo God wil, een sober bestaan voor het volk te vragen. Schandelijk is het ook, als gezegd wordt, dat er in Nederland geen vrijheid is om uaar het Woord Gods te leven. Ds. Kersten verwijt het Dr. Colijn, dat hij zelf erkent alle nooden des volks niet te kunnen lenigen. Is Ds. Kersten daartoe wel in staat? „Steun naar behoefte" propageert de S. G. P. Dat beteekent dus: steun om in het leven te blijven. Wil men zoo ook de tarwe- stpun opvatten? Zou dan elke tarweboer, die verlies lijdt, niet van zijn erf gaan. Als men persoonlijk Ds. Kersten vraagt, hoe hij de landbouwsteun wel wil zien georganiseerd, zweet hij parelen zweets en geeft geen ant woord. Tenslotte roept Ds. Kersten uit, dat in alle gewesten het Regeeringsjuk moet wor den afgeworpen. Dat is revolutieprediking met een beroep op Hosea 4. Als spr. het demagogisch slot van deze rede onder verbazing en ontzetting der ver gadering heeft voorgelezen, zegt spr., dat legen deze door woede en haat ingegeven politiek rustig verweer moet worden ge geven. Hoe moeilijk het is: nooit moeten wij onze kalmte verliezen maar met beslistheid moet afgewezen worden de beschuldiging, dat wij het Calvinistisch beginsel niet hebben ver spreid. maar nu nog als vroeger nederig vragen naar den wil Gods in het politieke leven Moeilijk zal de strijd zijn in dezen tijd, die io gunstig is voor politieke avonturiers. Laat ons beginnen ons zelf te ontworstelen aan de laster en verdachtmaking, politiek of persoonlijk, die wordt geuit. In het kort bespreekt de heer Schouten de C. D. U. en de N. S. B. en hij wijst op het gevaar, vooral van de laatste partij, dat Gods wetten niet meer zullen gelden bij het bestuur van den staat, dat ons levens beginsel weer zal worden teruggedreven van de publieke markt des levens. De politiek van de C. D. U. moet men, wat het beginsel betreft zien in het licht van het boekje van Ds. Buskens over de Open baring, dat lijnrecht tegen het Calvinis tisch beginsel ingaat Practisch is de poli tiek der C D. U. een nolitiek van overge nomen beloften. Met woorden belooft men allee, ook al is het nooit in daden om ie zetten. Spr. eindigt met een beroep op geloof en vertrouwen. De Christen heeft als Christen tegenover de Overheid te staan, ook als hij meent, dat deze verkeerd doet Dat houdt in, dat hij geen caricatuur van de Regee- ringsbedoelingen mag maken. Bidden wij van God om de kracht om staande te blijven en om een juist inzicht te krijgen in de toestanden. Dan zullen wij zeker met koele hoofden, maar warme har ten ons werk doen voor de komende ver kiezingen. De criticasters hebben een heel hoofd en een vkoud hart Als Mussert, Van Houten en Kersten spreken, ziet spr. niets van liefde jegens den broeder, die ook blijft een Minister-President, die met alle kracht bezig is te trachten het schip door de branding te yoe-en. Terwijl de golven hoog over het schip der Nederlanden slaan zijn er muiters aan boord. Maar wij zullen in dien nood het hoofd koel houden, maar strijden met de warmte van hart, die God ons ook heeft gegeven voor ons volksleven. Wij kunnen kalm blijven, want wij kun nen met den Psalmist zeggen: „Zoo ik niet had geloofd, dat ln dit leven Mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou Mijn God, waar was mijn hoop, mijn moei gebleven? Wacht dan, ja wacht verlaat U op den Heer!" Wij wachten en vertrouwen op den Hoere en dat zal ons kracht geven om in den strijd des levens staande te blijven. Voorzitter Heukels eindigde met een kort slotwoord, waarin hij opriep om te ge tuigen, van huls tot huis. Tot slot werd gezongen Psalm 27 7. waarna de heer Schouten in dankgebed voorging. ff awe Huid Rawe Handen Ruwe Lippen PUROL Doo» 30 cent. Bij Apoth. en Drogim Schaakrubriek. Het schaaktournooi te Moskou De afgebroken partijen Na de zestiende ronde, waarvan wij de uitslagen reeds in ons blad van Zaterdag konden vermelden, zijn de afgebroken par tijen uitgespeeld, voor zoover de beschik bare tijd op den daarvoor bestemden dag dit althans toeliet Lissitsin had niet minder dan vier nog niet beëindigde partijen en het was te voorzen, dat hij deze niet alle zou kunnen uitspelen. Dit is dan ook niet gebeurd. Slechts zijn partij met Stahlberg kwam gereed en hij bereikte er remise in. Flohr won van Romanowski en is daardour met Rotwinnig gelijk gekomen. Ook LilienLhai won en verbeterde daardoor zijn positie niet onbelangrijk. De uitslagen waren: RjumlnLilienthal 01 Alatortsjef—Bogatyrtschuk V2Va Lissitsin—Stahlberg Va—Va AlatortsjefKan y>V& Flolir—Romanowski 10 De overige afgebroken partijen kwamen nog niet tot een beslissing of kwamen in het geheel nog niet aan de beurt. De stand luidt thans: Botwinnik en Flohr liy2, Lasker 10y2, Löwenfisch 10, Capablan- ca 91/0, Ragosin en Spielmann 9, Lilienthal en Romanowski 8y2, Kan 8 x, Rabinowitsch 8, Alatortsjef en Rjumin 7y2, Goglidse 1 x, Stahlberg t>y2, Lissitsio 6 xxx, Pirc 6 x, Bo gatyrtschuk 6, Tschechower 5, Miss Men- chik IVfe. Wat nog komt Nu nog slechts drie ronden te spelen zijn en de spanning aan den kop met elke vol gende ronde toeneemt, zal men gaarne wil len weten tegen wie de hoogste geplaatste spelers nog moeten spelen om aan de hand can dat gegeven te trachten den eindstand te berekenen. Het a.s. programma luidt als volgt: Botwinnik: Flohr, Rabinowitsch Lilienthal. Flohr: Botwinnik, Alatortsjef en Rjumin. Lasker: Lissitsin, Pirc en Ragosin. Capablanca: Löwenfisch, Miss Men- chik en Romanowski. Löwenfisch: Capablanca, Rabino witsch en Spielmann. Ragosin: Bogatyrtschuk, Kan en Las ker. Spielmann: Löwenfisch, Rjumin en Romanowski Wanneer men dit programma even beziet, zal men kunnen vaststellen, dat Lasker waarschijnlijk het gemakkelijkste program ma heeft, dan Flohr, vervolgens Capablan ca en tenslotte Botwinnik, om ons nu maar tot deze vier te beperken. Evenzoo is hei uitermate moeilijk om uit te maken hoeveel punten ieder van hen in de komende riagen nog zal behalen. Gaat alles normaal, dan verwachten wij, dat Flohr als over winnaar uit het strijdperk te voorschijn komt, op den voet gevolgd door Botwinnik en als derde dr. Lasker. Voorts is de kans groot, dat Capablanca en Löwenfisch te zamen op de vierde plaats zullen eindigen. Voor de rest verwachten wij geen belang rijke veranderingen in den stand zooals hij nu is. In hoofdzaak zal de volgorde wel de zelfde blijven. Morgen hopen wij wederom enkele par tijen. te publiceeren. LaskerCapablanca Wij laten hieronder de partij Lasker— Capablanca volgen. Deze bevestigt volkomen onze veronderstelling, dat Lasker in deze partij alles op alles zou zetten om te win nen. In een Fransche partij heeft hij van meet af aan scherp op winst gespeeld en wist positioneel voordeel te behalen, dat hij tenslotte in materieel voordeel wist or zetten. Op den 34sen zet bezat Lasker dame en 5 pionnen tegen- Capablanca een toren, een looper en 4 pionnen Capablanca had toen gevoeglijk kunnen opgeven, doch hii hoopte wellicht, dat Lasker vermoeid zou geraken en tegen het einde van den speeltijd hem misschien nog de kans zou laten om een remise-stelling te bereiken. Dit viel hem echter geenszins mede. Men zal bij het naspelen bemerken, dat Lasker van af ongeveer den 40sten zet geen poging meer gedaan heeft om de winst in de eerste zitting af te dwingen. Hij vergenoegde zich me.t een serie echaakzetten en tempozetter met zijn koning, er daarbij zorgvuldig wakende, dat de partij niet remise zou den, doordat hij driemaal dezelfde zetten- ree.ks achter elkaar deed of doordat drie maal dezelfde stelling bereikt werd, welke beide feiter. den tegenstander gelijk be kend mag geacht worden het recht geven remise op te eischen. Capablanca zag zijn tactiek derhalve door nog grooter list te niet gedaan. Lasker speelde rustig den voorgeschreven tijd uit. om vervolgens op zijn gemak in zijn vrijen tijd de beste winst voortzetting te zoeken Capablanca zal in middels wel tot het inzicht gekomen zijn. dat hij werkelijk verloren stond, althans, do partij is niet meer hervat, want Capablanca gaf haar den volgenden dag zonder verder spelen op. DINSDAG 12 MAART HUIZEN 301 M. - KRO-uitzending 8.00-9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30-12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gram.pl. 2.00 Vrou wenuur, 3 00—4.00 Modecursus. 4.15 Orkest concert en zaag. 6.40 Cursus. 7.15 Lijdensme ditatie 8.15 Vaz Dias. 8.20 Hoorspel. 9.15 Or kestconcert mmv. zangsoliste 10.00 Gram.pl 10.15 Vervolg concert 11.00—12.00 Gramo- foccmuziek. HILVERSUM 187J M. AVRO-ukzending. 5.306.00 VFRO. 8.00 Carillonbespeling door Ferd. Timmermans. 8.15 Gram.pl. 9 00 Avto- Octet olv. L. Schm dt 10.00 Morgenwijd.ng. 10.15 Gram.pl 10.20 Vroolijke gramofoonmu- rick 11.00 Causerie mevr. R. Lotgering— HU- lebrand. 11.30 Pianorecital E. Veen. 11.50 Vioolredtal B. Lensky A. d. vleugel: Egb. Veen. 12.15 Gram.pl. 1.00 Het Cantabile-or kest olv. E. Beeckman. 3.004.00 Knipcursus. 4 15 Gram.pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang olv. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 530 Jeugd halfuur v. d. VPRO olv. Ds B. J. Aris. 6 30 Disco-nieuws. 7.0C Kamermuziek door net Ko- lisch-kwartet. 7.30 Engelsche les Fred Frv. 8 00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest olv. N Treep. en gram.pl. 9 10 Fragm. uit ..Othello", van Shakespeare, door Aibert van Dalsum. 9 30 Zang door Julia Nessy. A. d. vleugel: Egb Veen. 9.45 Omroeporkest olv. N. Treep. mmv. Julia Nessy (zang). 1030 Muzikale snapshots uit verschillende steden van ons land. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Gram.pl. nr'TWICH 1500 M. - 10 35-10 50 Mor wijd'og. 11.20 Orgelspel S Torch. 1130 Voor de scholen. 12 10 Gram.pl. 1235 Eugene Pin en zijn orkest. 1.20 Commodore Grand Orkest olv. H. Davidson. 2.25 Voor de scholen. 4.20 Causerie. 4.40 Het Parlctngton Trio mmv. J. Kng (alt). 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 Orgelspel C. H Trevor. 7.10 Fransche les. 7.40 Gram.pl. 7.50 Lezing. 8.20 Pianorecital E Benbow. 8.35 Concert-in leiding. 8.50 Het BBC-Symphonie-orkest olv. Adr. Boult, (Uit Brussel). 10.05 Bench.eo. 10.20 Vervolg concert. 11.05 Het Parkingtcn Kwin tet 1135—12.20 Lew Stone en zijn Band RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8.20 Gram.pl. 1235 Gevar. concert olv. Krettly. 905 ..La goguette chansonmère travers Ie temps", pro gramma olv. Chepfer. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 12Ó1 M. - 11.20-1.20 Strijk orkest olv. H. Andersen. 2 20—4.20 Omroep orkest olv. Gröndahl. 7.20 Oude Engelsche muziek (koor. cembalo en orkest) 8.15 Gram. pl. 835 Hoorspel. 8 55 Pianorecital. 9.30 Om roeporkest olv Mahler. 10.20—11.50 Dansmu ziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.35 BlaasconcerL 1120 Gram.pl. 12 35 Schrammel- ensembie en mannenkoor. 5.20 Graiu pl Hierna concert mmv. het Omroepkoor n orkest, olv. Kühn. en so sen *20 Kwlntetc. ncert 6 50' Gram.pl. 730 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 8.20 Radio:ocneel. BRUSSEL 322 en 484 M - 322 Mj 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest 130—2.20, 5 20. 6.50 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 10 30-11 20 Gram.pl. - 484 Ma 12.20 Gram- pl. 12.50 Symphonie-orkest. 1.50—2.20 Gram. pl 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gram.pl 6.50 Om roeporkest. 8.20 Gram.pl. 8.50 Symphonieconr eert 10.05 Gram pl. 10.20 Vervolg symphonic- concert. 11.05—11.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 735 Vocaal concert door de Hltler-jeugd. 8.05 Gram.pl. 8.20 ..Die unsichtbare Kette". spel van A Prugel. Muziek: B. Scholz—Knauer 9.20 en 1005 Berichten. 10.20-11.50 Dansmu ziek olv. Hans Bund. Wit: Dr Em. Lasker. Zwart: J. R. Capablanca Franschp partij 1. e4 e0; 2. d4 d5; 3. PcS Lb4; 4. Pge2 dxel; 5. a.l Le7; 6. PXe4 Pf6; 7. P2c3 Pbd7 Lf4 PXe4; 9. PXe4 P16; 10. Ld3 0-0; 11 PXfO LXf6; 12. c3 Dd5; 1& De2! c5 (op DXg2 volgt 14. Le4 Dh3 en wit wint den pion op c7); li. 0—0 Tfe8: 15. Tad1 Ld7; 10 Tfel Da5;-17. Dc2 g6 (op h6 volgt De2 met de dreiging De4 en schaak op h7>; 18. Leo Lg7; 19. h4! (het begin van een aanval od den ver/wakten Koningsvleugel, welke aan val Lasker met jeugdig vuur doorzet); 19 Dd8: 20. h5 Dg5; 21. LXg7 Kxg7; 22. Te5 De7; 23. Tdel Teg8; Zi. Del. TadS: 2T» Tle3 Lc8; 26. Th3 Kf8; 27. Dh6f Tg7; 28. hXg6 hXg6: 29. LXg6 (een fraai, doch nood zakelijk ofler, want bij iederen anderen zet zou zwart zich door f5 hebben kunnen ver- scliaasen); 29Df6 (op fXgö volgt DliSf met mat of verlies der dame in en kele zetten); 30 Tg5 Ke7; 31. Tf3 DXf3; 32. gXf3 Tdg8l; 33. Kfl TXgB; 34. TXg6 TXg6 (hier had zwart meteen kunnen op geven; tegen Lasker maakt, men dit eind spel niet meër remise); 35. Dh2 Kd7; 36. Df4 f6; 37. cl a6; 38. Dh4 Tg5; 39. Dh7t Kd8; 40. DhSf Kc7; 41 DXf6 Tf5; 42. Dg7t Ld7; 43. Kc2 Kc8; 44. Dh8t Kc7; 45. Dh2t Kc8: 46 DdB Th5; 47. KeS'Tfö; 48. Ke4 Th5; 40 Df84 Ko7; 5a Dflf Kc8; 51. Dd6 Tf5; 52. Ke3 Th.r>; 53. Kd3 Tf5; 54. Ke2 Th5; 55. Kd2 Tf5; 56. Ke3 Th5; 57. Df8t Kc7; 58. Df4+ KcS; 59. Dd6 Tf5; 60. Dg3 Tli5; 61. Dgi Tf5; 62. Dg8t Kc7; 63. Dg3f Kc8; 64. Dg6. Zonder hervatting door zwart opgegeven. Uit het Sociale Levaa. rschafflng ander de gemeente A.tnbt Haj-denberg. het work met hervat wegene e'.'i loongeschll. De zaak is in handen gegeven van do organisaties. wuiitkomsten hebban veroorzaakt dat de kweekers zoo gering moge lijk personeel In dienst nemen, en het wil-':, dat uitgevoerd moet worden, tot hot ulfceesi'r In verband met deze omstandigheid Is need.s enkele malen ook doo- de Westlandsche ge meentebesturen getretht een oplossing verkijgen o.m. door eer. plan voor werkver schaffing in de tuinen. Tot nog toe Is het niet gelukt om overeen stemming hieromtrent met de regeering te v-*i - krijgen. Intussohen heeft h»t plaatselijk crisJscomitê Hieraan zljin begrijpelijkerwijze Zeer be; kende voorwaarden verbonden. Zoo wordt toeslag alleen verstrekt aan 'kweekers, die dors geen middelen zouden bezittel J-aa - I11 der da ;d bowJU.i* van loon niet mogelijk maken. Het bestuur van den Bond Westland heeft voorts instemming bet-ngd met c" den gemeenteraad i tuinbouwkas' i. d <J principe aangenomen zijn door- atf-rln.-vn.' waar m^n ond-arhouda- HET VERHAAL VAN MIENTIE EN SAARTJE PEPERNEUT. dooi G. Th. ROTMAN. 57. Ruw duwdo hij ons in de boot en roei de met ons weg. We kwamen dus tóch van het eiland af; maar hoe! Vervoerd als ge- meene dieven en in doodsangst wat er met ons zou gebeuren. Tevergeefs probeerden we den man te vertellen hoe het eigenlijk ge komen was. Het was een akelige, boosaar dige kerel. „Jawel!" zei hij; „jawel! Vertelt die smoesjes maar aan de politie!" 58. Weldra legde het bootje aan den kant aan en een kwartier later bereikten we, on der geleide van den visscher, die ons stevig vasthield, het raadhuis van Knollen berg, waar we regelrecht bij den burgemeester gebracht weiden. De veldwachier, die ons I achternagezeten had. was er ook. „Ik geloof, I dat we een goede vangst gedaan hebben, FEUILLETON EEN VREESELIJK MISVERSTAND Dat nog een gelukkige oplossing vond Naai het Engelsch (10 Onderweg nam zij zich voor, dat ze den dominee eens polsen zou, of ze hem ook soms tot bondgenoot zou kunnen krijgen. Haar moeder toch had het grootste vertrou wen in dominee Rossiter en had hem slechts noode zien vertrekken van zijn standplaats dichtbij Kasteel Eglestone. Door haar moeder zou ze dan misschien haar vader tot toe stemming weten te bewegen. Ze was immers hun eenige dochter; ze zouden haar toch niet voor haar leven ongelukkig willen maken, of verstooten? Dicht bij de pastorie gekomen, zag ze den dominee juist het laantje ingaan, dat op den grooten weg uitkwam. Vlug sprong ze van haar fiets en liep hem tegemoet „Daar ben ik blij om, kindje, dat ik je eindelijk eens zie! Ik was juist van plan. een paar brieven van huis naar je loor te zenden. Hier zijn ze Vanochtend heb ik een briefje gehad van je vader, waarin hij mij vraagt, wat er torh met je gebeurd is. Vandaar dat ik jullie beiden geschreven had. nm 'enig te komen. Waar is Madge7" „O, die komt ook gauw," „Je bent zeker het verplegen moe? Daar zie je geheel naar uit Maar ik heb je nu eens heelemaal je eigen zin laten volgen. Toen ie hier kwam, zei je, dat je zoo innig genoeg had van de eentonigheid van het leven in Londen en dat je verlangde naar avonturen. Je moet er mij later eens alles van vertellen. Nu moet ik een paar zieken gaan opzoeken; maar mijn vrouw zal net heeilijk vinden, als ze je ziet Ze maakte zich al een beetje ongerust over je zin naar het avontuurlijke!" Dit zeggende begaf hij zich op zieken bezoek en dacht: „Ze is de openhartigheid in persoon; dus zal ze wel niets voor mij verborgen houden." Hij wist niet' dat hij zelve het hoofd aandeel had gehad in het veroorzaken van die crisis in het jonge leven van Violet HOOFDSTUK VI Toen Violet op de pastorie de brieven van huis inkeek, zag ze, dat ze daar on middellijk verwacht werd. Haar moeder schreef: Het feest hier is bepaald op den zeventienden. De meeruerjarigheids- viering op de Towers valt. veertien dagen later. Alle standen «uilen bij die gelegenheid samenkomen. En nu iets. dat meer jou in het bijzonder interes seert: De Devereux, die vandaag komen brengen hun tweeden zoon, kapitein St. Maur, mee. een broer van je Egyp'i* schen patiënt, Majoor St Maur. Je moet maar niet voor elkaar gaan voelen, lieveling, ofschoon hij een zeer bij die heerlijke samenkomst op den verkieslijke partij is. Hij is de eiTge- Heuvel. Wat gaf zij om de hooge positie naam van zijn ongefrouwden oom, Sir van haar vader, zijn rijkdommen en zijn Oswald, die enorm rijk moet zijn, nu intiemen omgang met de koninklijke fauii" die kolenader is gevonden op zijn land- lie! Met genoegen zou zij dit alles den rug goed in het Noorden. Maar ik kan je hebben toegekeerd en tot Hugh zijn gegaan nog niet missen, kindje. Een paar dagen j eenvoudig als Violet Smith, zonder eeni vóór de meerderjarigheidsverklaring gen bruidsschat, maar met een wat m, zal er een diner zijn op de Towers. Jc i liefhebbend hart moet, terwijl je in Londen bent, eens j Zij zat nu in haar boudoir, een juweeltje aangaan bij Madame Marinelli en van inrichting, voor haar ingelegde schrijf- bestellen, wat je noodig hebt; voor mij tafel en wilde haar brief beginnen aan ook een gebrocheerd avondtoilet, maar Hugh. Ze nam een velletje postpapier, niet te jeugdig! maar kon eeen ander vinden dan dat met het vergulde kroontje er op; dus moes zij Violet zuchtte, terwijl ze het bescheiden 1 haar schrijven wel uitstellen, tot ze gelogen slaapkamertje op de pastorie eens rond- j heid zou hebben gehad, zich gewoon post- teek. j papier aan te schaffen. Ja, er zat niets anders op: zij moest naarZe nam een boek en begon te lezen; maar huis gaan en dus zou ze vooreerst Treva- kon er haar gedachten niet bij bepalen, riion niet weerzien. i belde haar kamenier en ging naar bed. „Bovendien", peinsde zij, „moet ik Missl Dien volgenden morgen stonc ze vroeg Heath* opzoeken en haar overreden, mijn op en onmiddellijk na het ontbijt reed ze brieven door te zenden. Als ik later kwam, naar Chichester Square en vond gelukkig zou ze misschien met vacantie weg zijn. j Miss Hea'h thuis. Miss Heath was haar gouvernante ge- j Ze was van plan geweest, haar oude weest en vvns nog altijd hijzonder op haar gouvernante de^lgenoote te maken van oud-leerlinge ges'eld, zoodat Violet dan ook haar gevoelens. Miss Heath toch had er alle hoop had. dat aan haar verzoek zou altijd bij haar leerlingetje op aangedron- worden voldaan. gen. dat die de menschen zou trach'en te Dien volgenden dag vertrok zij van de beoordeelcn naar hun werkelijke, innerlijke pastorie en kwam eerst tegen den avond waarde, niet naar hun rang of stand in de in Londen aan, waar zij werd afgehaald maatschappij; en deze verhouding tot Hugh door een bediende, terwijl haar eigen Trevanion was dus eigenlijk niet anders kamenier reeds in huis was. De victoria dan een praktische toepassing van dit be stond klaar, Violet stapte in en reed naar ginsel. En toch. 'oen zij de Westend. hertog en de hertogin van Kasteel Egle stone en over het werk van Miss Heath zelve onder de zusters gesproken had. be gon Violet schuchter over hetgeen zijzelve op het hart had: „Ik heb ook weer wat aan verplegen gedaan, Mitty." (Dit was een oude lieve lingsnaam). .„Madge en ik gingen met een vreeselijk onweer schuilen in een boeren hoeve, waar de vrouw des huizes ziek lag en de verpleegster was weggeloopen." Toen vertelde ze de geschiedenis van de enkele dagen op Pentrea'h, een heel vöudige geschiedenis natuurlijk, nu Hugh er buiten gelaten werd. Miss Heath zei goedkeurend: „Je hebt groot gelijk, dat je zoo deed. Violet. Je had die arme zieke toch ook onmogelijk aan haar lot kunnen over laten:" „Het waren zulke aardige, eenvoudia-e, oprechte menschen; ze leidden zoo tuurlijk leven van hard werken en toch van zoo innig genieten van al wat hen omringde! O, Mitty. da' is waar Ook: ik wilde je wat vragen. Ik heb hun mijn adres gegeven voor het geval ze mij eens schrijven wilden. Ze hielden mij natuur lijk echt voor een pleeg7us'er en ze zouden maar geschrikt hebben, als lk hun had gpzegd, wie ik in waarheid was. Daarom heb ik hun dnn nok den naam opgegeven van Violet Smith." „Dat had je eigenlijk niet moe'en doen; maar je wist zeker zoo gauw niet, lux; ie hen anders on hun gemak zou zetten. De gedaante verschijnen zag. voelde ze weer her'ogin weet er toch zeker wel van?' Maar zij was s'eeds vervuld van Hu?h het oude ontzag van leelinge 'ot onder-1 .lk zal het haar vertellen' Trevanion en van hetgeen hij gezegd had^wijzeres en nadat ze eenigen tijd over den j Even Juter nam Violet afscl-eid van haar oude vriendin en het was haar een pak van 't hart, dat die zoo makkelijk had toege stemd in haar verzoek. Op haar terugweg kocht ze gewoon post* papier en een potlood voor Hugh; later zou ze dan wel naar Madame Marinelli gaan. Ze wilde nu allereerst een paar op wekkende woorden schrijven aan Tieva* nion. Maar toen ze er eenmaal voor zat. vond ze het nog niet eens zoo gemakkelijk. Ze was al verscheidene epis'els negonnen, die ze telkens weer verscheurde, tot ze ër eindelijk dan toch een had ongesteld, dat haar voldeed: Hugh ik noem je nie», J.ieve Hueti" of „Beste Hugh", omdat dit juist zoo weinig zegt; maar „Hugh" alleen he- duidt voor mij een wei-eld van liefde! Op he' oogenblik ben ik in Londen »>n dat lijkt mij nu een heel vreemde plaats: het was mij net, of ik het vrnr 't eerst zag. Je hebt mijn leven heele maal veranderd; ik ook het jouwe? Denk je veel aan mij? O. Hugh, vergeet mij toch geen enkele minuut! Binnen een paar uren ga ik naar huis Thuis zal het nu ook vreemd lijken. Ik hoop Moeder ook langzamerhand op onzo zijde te winnen. Schrijf gauw aan Je Violet. L-hryf

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8