MAANDAG 11 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Du oekende racer Hans Herkuleyns probeert op „Woudetst&in" te Rotterdam zijn Rechts: klaar voor den start. Links: een snelheidsproef. gerevisteerden race-wagen. Het damesteam van Cambridge,- geheel samengesteld uit studenten van het Newnhamcollege, traint zich op de Cam. Een van de drie smalle bruggen in den druk bereden weg MeppelZwartsluis, waar de tegenwoordige toestand met Voor enkele Itculiaansche instituten V)erd een radio-uitzending gegeven van een gevecht waar tanks, mitrailleuses en langer gehandhaafd kan blijven. Enkele meters bezuiden dit bruggetje wordt thans een flinke betonbrug gelegd, soldaten aan deelnamen, terwijl een officier mondelinge toelichting geeft. BINNENLAND. De Huisarbeidswet De Minister van Sociale Zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid een voorste» aanhangig gemaakt tot wijziging van de Huisarbeidswet 1933. Blijkens de toelichting beoogt de voorge «telde wetswijziging hot mogelijk te maken, dat de Huisarbeidswet 1933 ten aanzien van onvolwaardige arbeidskrachten m be paalde gevallen buiten toepassmg blijft. Uitvoer van visch Afglite van certificaten. Met ingang van heden is de uitgifte vaa certificaten voor don invoer van visch op gedragen aan de stichting i '-rlandsche Visscherijcenlrale, Juliana van Stolberg plein 3—4 te 's-Gravenhage, tcL no. 720080. De bepalingen op den uivoer van visch en crustareeën blir'en overigens ongewijzigd. Aan genoemde Stichting is tevens de ad ministratie opgedragen van de invoercon tingenten. betreffende de verschillende soor ten visch, waarvan de invoer in Nederland boven een bepaald zwicht i« verheden. Tot dusver was met de afgifte van de cer tificaten belast de inspecteur der vissc.henj- inspectie in het eerste district de lieer W i Janssens te 's-Gravenhage, thans de heer A J Veldkamp te P.loemendaal, vroeger directeur van de Vem te IJmuiden. Voorjaarsharing naar Duitschland J 50 procent van het vorige Jaar Op het Departement van Sociale Zaken le Den Haag heeft een bespreking plaats gèhad met de afgevaardigden van de Wad- denzee-visscherij, van de gemeente Harlin- gèn, Den Helder, Wieringen, en van enkele andere bij deze visscherij betrokken instan ties. Na uitvoerige gedachtenwisselmg werd een regeling getroffen, volgens welke de uitvoer van voorjaarsharing naar Duitsch land vermoedelijk tot stand zal komen op een basis van 50 procent van 't vorige jaar. In de bij den uitvoer van waddenzee- haring betrokken kringen is men zeer vol daan over het resultaat der besprekingen. Een en ander zal ongetwijfeld ook invloed hebben op de prijzen der haring. Spoorwegdepot Voorburg-Leidschendam Het spoorwegdepot Voorburg-Leidschen- fcam zal met ingang van 1 Mei a.s. van be- eremming veranderen en nog slechts dienst doen als remise voor het electrische mate rieel. Zoo goed als het geheele personeel en Je ambtenarenzullen naar andere posten svorden overgeplaatst. Spelling-Marchant ook in Indië De invoering van de spelling:Marchant zal in Indië in Augustus a.s." plaats hebben. Aanvankelijk lag hét in de bedoeling van den minister dat de nieuwe spelling in Augustus 1934 in Iridië zou worden inge voerd. Lndië heeft echter een jaar uitstel ver docht en gekregen om zich voor te bereiden op de invoering, die een aanpassing is aan den concordatie-eisch. De nieuwe spelling zal worden ingevoerd zoowel bij het lager en bij het mulo-onderwijs, als op de middel Dare scholen terwijl de faculteiten hun mede werking hebben toegezegd. Practisch kan men dus zeggen dat het nieuwe stelsel bij het geheele Indische onderwijs zal worden toegepast Het „Bat Nbl." teekent hierbij aan: „Intus Bchen zal de eisch dat de invoering geen aanschaffing van nieuwe boeken en leer middelen mag meebrengen, nog wel moei lijkheden opleveren. ,De Christelijke Middenstander" Propaganda en jaarbeursnummcr „De Christelijke Middenstander", officieel irgaan van de vereeniging van den Chr. handeldr. en industr. Middenstand in Ne derland, is in het kleed van propaganda- en laarbeursnummer verschenen Dit nummer bevat o.a. een propaganria- woord van Dr. H Colijn en uitspraken van Minister Steenberghe, Minister Sfótêmaker de Bruine en Minister De Wilde over de be- teekenis van de jaarbeurs. Verder zijn or uitvoeriger lezenwaardige artikelen over de jaarbeurs te Utrecht en propaganda-artike- len in het belang der vereeniging. De jaar beu ra-tekst is verlucht met foto's uit jaar beurs-heden en -verleden. Emeigratie naar Zuid-Airika Een stroom van liefhebbers Bij het secretariaat van de Nederlandsch Zuid Afrikaansche Vereeniging, Keizers gracht 141, Amsterdam-C., vervoegt zich den laatsten tijd een steeds grooter geta' personen, in het bijzonder bttiwvakarbei- ders en technici, die informaties komen in winnen over de Unie van Zuid-Afrika en de mogelijkheid van emigratie daarheen. In verband daarmede heeft men zelfs beperken de maatregelen moeten treffen voor deze be zoekers ,die voortaan in het algemeen alleen »e woord kunnen worden gestaan na vooraf gaande afspraak en liefst schriftelijke voorbereiding van hun aanvraag. Deze maat regel is bedoeld om aan een ieder de ge- tegenheid te geven om op den juisten tijd en op de beste wijze informaties over Zuid- Afrika te verkrijgen. Teneinde teleurstelling te voorkomen ves tigt het secretariaat der vereeniging, in overleg met de stichting Landverhuizing „Nederland" in Den Haag, er nogmaals do aandacht op, dat de weg naar Zuid- Afri ka, alleen open staat voor die vaklieden, enz., die over voldoende middelen beschik ken om zelf de reis- en verblijfkosten te be talen en die kunnen voldoen aan de, soms I strenge, immigraiicvoorschriften. Uitzen ding naar Zuid-Afrikaia onmogelijk. Een bedryfsraad voor het schildersbedrijf? Het zou, naar de Volkskrant verneemt, in et voornemen liggen van den Minister van Sociale Zaken, de totstandkoming te bevor deren van een bedrijfsraad voor het schil dersbedrijf. Het desbetreffende ontwerp-koninklijb be sluit bepaalt het aantal leden en plaatsi er- vangende leden van den bedrijfsraad op li Gelet op art 3, derde lid, van de bedrijfs- radenwet. worden door den minister als vakvereenigingen van werkgevers en van arbeiders, die aan de samenstelling van den bedrijfsraad kunnen deelnemen, aangewe zen: de Bond van Ned. Schilderspatroons; de Ned. R.K. Bond van Schilderspatroons St. Lucas; de Ned. Bond van Christelijke Schilderspatroons; de Friesche Schilders vereeniging; de Ned. Schildersgezellenbond: de Ned. R.K. Bouwvakarbeidershond St Joseph; 'de Ned. Christelijke Bouwarbei- dersbond; onder bepaling, dat de onder le, 2e, 5e. 6e en 7e genoemde organisatie elk twee lo den, de onder 3e en 4e genoemde organ isa ties elk één lid met hun plaatsvervangers kunnen benoemen. Het Crisis-invoer-bureau Ook wij hebben enkele opmerkingen ge maakt over de mechanisatie van de admini stratie van het Crisis-invoer-bureau, waai uver nogal klachten gerezen waren. Van officieuze zijde in toen te verstaan gegeven, itat hierbij in elk opzicht schrikkelijk over dreven was F.chter heeft thans de Tij d „te bevoegde! plaatse", dat wil dus zeggen bij de' leiding zelf inlichtingen ingewonnen. En het blad kan thans schrijven: Nu zijn de klachten, voorzoover ze niet 'de politiek betreffen, waarover het bureau natuurlijk geen zeggenschap heeft., van tweeërlei aard: zij betreffen de wijze waarop de correspondentie wordt gevoerd en de zuivere administratie. Wat de eerste categorie betreft dient te worden opgemerkt, dat het personeel aan het bureau voor een groot deel vroeger werkzaam was op de Indische plantages en ofschoon over hun ijver waarlijk niet te klagen viel, voerden zij de correspon dentie niet altijd even correct. In zoo verre zijn de klachten, in het „Alg. Han delsblad" geuit, wel juist. Men probeert thans zooveel mogelijk de menschen tot een meer tactvolle behandeling der cor respondentie op te leiden, en, voorzoo ver dat noodig blijkt, het personeel met prima krachten aan te vullen. Wat nu de echte administratie aangaat: bekend ls dat wij door invoering van telmachines hebben gezocht het werk te vereenvoudigen Door vergelijking van de ingekomen met de uitgaande formulieren kunnen alle evehtueele fouten ontdekt worden Helaas is deze controle niet altijd in achl geno men en daaraan zijn de betreurenswaar dige-fouten te wijten, waarvan de cri- tiek zulk een dankbaar gebruik heeft gemaakt. De voordeelen welke met deze reorga nisatie bereikt zijn, zijn, naar wij ver namen van verschillende aard. Het ge bouw „Bronovo" aan de Laan van Meer- dervoort, dat eerst te klein bleek om liet geheele apparaat te bevatten, zoodal do regeering reeds onderhandelde over den aankoop van een nieuw gebouw, is thaus toereikend. Voorts kon het personeel, dat oorspron kelijk uit 203 nienschen bestond, met 76 verminderd worden, en dat, terwijl het werk nog toegenomen is. Ook is het werk voor de Kamers van Koophandel thans lichter gemaakt. De kosten van de reorganisatie bedra gen in totaal nog geen 20 mille, die over verschillende jaren verdeeld kuiuien worden. Duidelijk blijkt nu dus: dat er ernstige fouten zijn gemaakt; dat er ongeroutineerd personeel was, ter wijl er legio geschikte werkloozen zijn; dat dure machines werden gekocht, ter wijl goodkoope arbeidskrachten ontslagen werden; dat de reorganisatie 20 mille kostte, be halve verbomvingskosten, welke niet ge noemd worden. We zijn niet overtuigd, dat met deze re organisatie in crisistijd de noodige voorzich tigheid is betracht. Men vergeet maar al te zeer, dat de werkloozen ook eten moeten. En wat de reorganisatie betreft bleef het zoo. dal importeurs, die moeilijkheden hel>- hen, de verantwoordelijke leiders haast niet te spreken kunnen krijgen; ze moeten hun boodschap maar afgeven en voorts gedul dig afwachten. Officieele Berichten Benoemd ts tot res.-le-luit voor si* diens-ten bü het Vrtiw. Landstormkorps tuigendlenst. de eervol ontslagen lult. te Wachtschip te Willet LANDMACHT Bö Kon. besluit ls op zt)n verzoek eervol ont slagen uit den mil. dienst de res.-le-lulL voor speciale diensten mr M. P. L. Steenberghe van het dienstvak der Intendance; ls op hun ver zoek een eervol ontslag uit den mil. dienst vet leend aan de res.-majoors D J Wiersma van het 12e reg. Inf. en A J M Thpssen van het 15e diensten J. van As van het VrtJw. Landstorm- korps motordienst en ls opnieuw benoemd toi res.-majoor bfl het 15e reg. lnf. de eervol ont slagen res.-majoor ThUssen voornoemd; zijn be- -officier van gezondheid der 2e A Dover, belden arts, z|Jn benoemd bü 't wapen der lnf. tot res.-2e-luiL bö hun tegenwoordig reg. de vaandrigs N. Viseer van het le reg., P van Buuren van het 9e reg.; J Klerk en H E Toe Laer. belden van het 10e reg.; E J Spar- rlus van het 12e reg.; G L M de Mol; F H C Koren. M Wltsenburg. F G Jüngeling en J A Augustijn, allen van het 16e reg.; D C Lint hout van het 19e reg. en H J C v Wijk van het 22e reg zijn benoemd tot res.-2e-luit. voor ipeciale diensten: bü het VHJw. Landstorm- korr >-dlei de Blaf Geref. Kolonisatievereeniging Zelfstandige Frfesche organisatie Te Leeuwarden Is een vergadering gehou den van de Friesche Emigratie en Koloni satie-vereeniging. Ter vergadering werd een motie aangenomen, waarin werd uitgespro ken, dat aansluiting bij de landelijke Geref. emigrat e-vereeniging belemmerd werkt op de activiteit der Friesche vereeniging en dat evcntueele kolonisatie eischt geestelijk homogene kolonies uit eenzelfde milieu en dat deze dus geëigend is voor gewestelijke leiding, waarna besloten is als zelfstandige Friesche Geref. Kolonisatie Vereeniging op te treden met bereidverklaring tot federatie ve samenwerking. Deze motie werd met alge meen goedvinden aanvaard. De aldus zelfstandig geworden Friesche Vereeniging, verkoos tot Bestuursleden de heeren D. v. d. Mculen (voorz.) J. Inia (secretaris-penningmeester), P. D. van Dijk, Theol. cand. te Kampen, Mr. J. v. d. Schaaf (Bpetgumermolen), D. Boersma (Rinsumaseest), B. S. Holtrop (Joure) en F. Postma (Tzum). Vervolgens werd de te voeren actie be sproken. O.a. zullen de reeds bestaande con necties met de in Argentinië werkende Emi gratie-Vereeniging van Gereformeerde kolo nisten en emigranten, zooveel mogelijk worden uitgebreid; evenzeer die met Brazi lië. In overleg met de daar werkende Gere formeerden, zullen bepaalde plannen wor den ontworpen en verdere betrouwbare ge gevens worden ver.-axneld. de dienstplichtig wachtr rep.: z|jn benoemd bü het apen der art. tot res. 2e-lulL btJ hun tegen- jordlg reg. de kornetten W M N Verloop en C van den Broek, belden van het 2e reg. veld t. J A Burgers. Jhr E W de Jonge. DEP holte en W H C Schukklng, allen van het reg. veldart.Is benoemd bü het wapen der mie tot res. 2e lult bü het korps pontonniers i torpedlsten de vaandrig G Vl6ser van dat PENSIOENRAAD BH Kc.n. besluit ls benoemd voor een jaar ot plaatsvervangend geneesk. adviseur bü den Pensioenraad dr W F Noordhoek Hegt te Den DE F 38 OP 1 APRIL IN DIENST. De F 36, het nieuwe vliegtuig van de K. L. M., zal 1 April a.s. definitief in dienst tomen en wel op de lijn Londen—Amster dam—Berlijn. Er zijn helangrijke verande ringen gebracht in hel interieur van de F 36, voornamelijk in verband met de ven tilatie en de verwarming. De verwarming bleek in het begin lang niet voldoendo. Tc wille van het comfort is de ruimte van de F 36 nu verdeeld in vier compartimenten Dat is gedaan om de passagiers 's nachts ieder hun eigen afdeeling te geven. BOOTTREIN M.S. rfJOHAN VAN OLDENBARNEVELT" De speciale trein In aansluiting op het m.s. Johan van Oldenharnevelt zal Dinsdag morgen 12 Maart om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 13 Maart om 6.18 uur te Zevenaar, 7.14 te Arn hem. 8.00 te Utrecht C S., fcüfi te Den Haag S S.. 9.00 Amsterdam W.P.. 9.15 Amsterdam CS. en 9.31 Rotter iam-Maas. ROFFELR1JMEN. DE BOND EN DE KOFFIE Vader Peters heeft visite Van een ver getogen vrind Die een massa oude koeien Diep in zijn geheugen vindt. Peters en z"n gast Verstraten Hadden jaren aan een stuk In één plaats gewoond, en beiden Hadden ze het altijd druk, Samen werkten ze met liefde Mee op bijna elk terrein Waar de man uit onze kringen Altijd in de weer kan zijn... Peters, naar een dorp „verbannen" Is al pratend opgeleefd; Hij vertelt van al de arbeid Die hij hier gevonden heeft, Maar Verstraten blijft iets missen En dat zegt hij dan ook rond: ,Js er hier geen nederzetting. Vrind, van onze mannenbondV* ,Ja en nee", zegt Peters, „zie je, Niet een afdeeling bepaald: Het bezwaar is dat er jaarlijks Contributie moet betaald!" „Dat is treurig", zegt Ver straten ,,'t Valt me tegen van je, zeg!" ,Ja", zegt Peters, „geldbezwaren Praat je hier zoo licht niet weg!" „Mag ik daar es ivat van zeggen'!" Vraagt z'n oudste dochter Jet, ,,'t Zou wel gaan wanneer er maar niet Zooveel koffie werd gezet!" KoffieKoffie??" vraagt Verstraten. ,Juust", zegt Jetje, „hoor, meneer: Voor de koffie is er 't geld wèl, Prompt een duppie elke keer!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. „Stille Omgang" te Amsterdam Naar schatting hebben Zaterdagavond en in de nachtelijke uren 25.000 katholieken deelgenomen aan den Stillen Omgang te Amsterdam. Tusschen 1 en 2 uur waren meer dan 20.000 bedevaartgangers met 16 extra-treinen uit alle deelen van het land in de hoofdstad aangekomen, terwijl zeer velen de reis per auto of autobus hadden gemaakt Stil en plechtig trokken de duizenden in den kouden winternacht door de straten. Er was veel politie op de been, die er nauw lettend zorg voor droeg, dat de bedevaart gangers op geen enkele wijze zouden kun nen worden gestoord. Ken man. die tegen 4 uur in de Warmoesstraat een geschreeuw aanhief, werd onmiddellijk ingerekend. Tusschen f zeven en half acht zijn 17 extra-treinei uit de hoofdstad vertrokken, waarmede het groolste gedeelte van dé deelnemers naar hun haardsteden zijn teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5