DE IN DE PIJP MAANDAG 11 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND Engelsch-Duitsche besprekingen Over veertien dagen Hitier voor herstel naar zijn buitenverblijf Von Ribbentrop naar Londen ter voorbereiding van de onderhandelingen De Duitsche minister van buiten* landsche zaken Von Neurath heeft den Engelschen ambassadeur te Berlijn Sir Eric Phipps bij zich ontvangen en hein meegedeeld, dat Rijkskanselier Hitler 14 dagen in Beieren zal doorbrengen, teneinde van zijn verkoudheid te gene zen en dat men hoopt, dat het bezoek van Simon aan Berlijn neg vóór het eind dezer maand kan plaats vinden. Dit onderhoud heeft volgens de Engelsche Zondagsbladen een merkbare verbetering gebracht in de internationale atmosfeer. De bladen geven uitdrukking aan hun tevre denheid, dat de reis van Simon nu waar schijnlijk toch nog wel in Maart zal kun nen plaats vinden. Tegelijkertijd wordt bekend, dat de Sov jet-Russische ambassadeur Zaterdag Sir Ro bert Vansiüard te verstaan heeft gegeven, dat men het te Moskou zou toejuichen, in- dien Éden zoo spoedig mogelijk naar Mos kou zou gaan. Moskou zou zelfs hopen, dat Eden reeds midden der week naar Moskou zou vertrek- In politieke kringen is de mogelijkheid ter sprake gekomen van een gelijktijdig be zoek aan Berlijn door Simon en aan Mos kou door Eden. Volgens een ander bericht heeft Von Neurath reeds als data voor net bezoek van Simon opgegeven de dagen dan 24 tot 28 Maart Hitlèr heeft zooals later bekend gewor den ls, Vrijdagavond Berlijn onverwacht Verlaten om bij de begrafenis van zijn bij een ongeluk om het leven gekomen intie- men medewerker, Von Schemm, te Bay- reUhh te kunnen zijn. Hij zelf heeft vanwege zijn keel-aandoening niet bij den lijkdienst In de eerehal gesproken maar zijn plaats vervanger Rudolf Hess. Uit een en ander blijkt nu toch wel, dat het met de ongesteldheid van Hitier niet zoo heel erg kan zijn, als hij reist en een begrafenis bijwoont en men nu al weet, dat hij over 14 dagen beter zal zijn om dan Simon te ontvangen. De opvatting, dat het agressieve Britscho Witboek van grootaren invloed op de strub belingen in de onderhandelingen is geweest dan de verkoudheid van Hitier, wint erdoor aan waarschijnlijkheid. Ten overvloede wordt thans in Duitsche regeeringskringen het oordeel uitgesproken, dat het met heit oog op de verbittering, gewekt door het En gelsche Witboek, goed is. dat de gemoederen vóór de directe besprekingen wat gekal meerd worden, terwijl men tevens gelegen heid heeft voor een betere diplomatieke voor bereiding. Dat het met deze betere voorbereiding ernst is, blijkt uit het feit, dat Hitiers ver trouweling voor bewapeningsaangelegenhe den. Von Ribbentrop, na vóór 's kanseliers Jvertrek naar Bay reu th uitvoerig overleg met dezen gepleegd te hebben, naar Lon den i$* vertrokken. Ter inleiding van dat bezoek heeft Von Ribbentrop zich door de „Daily Mail" laten interviewen. Von Ribbentrop heeft in het interview dc Verbazing van het Duitsche volk over de verschijning van het Witboek zoo vlak vóór Simons bezoek tot uitdrukking gebracht. Men was zich immers in Engeland bewust hoe hartelijk het vertrouwelijk overleg in Duitschland welkom was. Hij wees er inzonderheid op, dat Duitsch land volkomen ontwapend had, dat het eerst lang tevergeefs op de nakoming der ontwapeningsverplichting der andere staten had gewacht en toen integendeel een groo- tere bewapening bij de andere staten had geconstateerd. De stelling van het Witboek, dat Öuitschlands herbewapening oorzaak is voor de Britsche bewapening is dan ook onbegrijpelijk. Voorts wees Von Ribbentrop er op. dat dc Duitsche jeugd niet oorlogszuchtig maar wel sportief, eerlievend, trotsch en gedisci plineerd wordt opgevoed en dat zulks niet In tegenspraak is met de vredelievenlo uitingen van Hitier. Er bestaat geen klo <f tusschen den wil van Hitier en de richting der openbare meening in Duitschland. Het is onbegrijpelijk, dat men in het Witboek zulk een kloof trachtte te construeeren vóór de voorgenomen onderhandelingen zouden aanvangen. Op een desbetreffende vraag van den bn- celschen journalist Ward Price antwoordde Von Ribbentrop dat er in Duitschland geen kaste meer bestaat, noch een Juncker-kaste, noch een andere. Wij zijn een volksstaat, en ik geloof, dat de idee van de Hitlersche volksgemeenschap ook in de samenstelling van de rijksweer een ondubbelzinnige uit drukking heeft gevonden. Ons leger is een voor'reffelijk instrument voor de landsver dediging en bestaat uit een prima gemeen schap van officieren en soladten, die, van den eersten generaal tot den laatsten man vervuld zijn van een waarlijk modernen geest, niet van het een of andere agressieve imperialisme, maar van harde, zelfopoffe rende plichtsbetrachting voor hun land. Wanneer alle andere legers evenzoo den ken, kunnen wij duizend jaren vrede heli- hen. Overigens is een krachtig leger het natuurlijke bestanddeel van ieder groot volk en heeft dit lieelemaal niejs uit te staan met oorlogszuchtige bedoelingen. Engeland gelooft b.v. ter verdediging van zijn rijk een sterke vloot noodig te hebben. Wij Duitschers hebben daar\oor volledig begrip en het valt niemand van ons m. Engeland derhalve oorlogszuchtige bedoe lingen in de schoenen te schuiven. Ward Price vroeg hierop, of niet Je Dui'sche reactie op het Engelsche Witboek rn Engelsche oogen eenigszins overdreven kon schijnen, Von Ribbentrop antwoord de: Het is mogelijk, dat wij misschien eenigszins sensitief zijn, maar dit is slecht" het natuurlijke gevolg van onzen 15-jarigen strijd om zelfbehoud tegen den geest der vernietiging van Versailles Kor'geleden schenen de gebeurtenissen te bewijzen, dat deze geest van Versailles uitgedoofd was. Maar neen, plotseling verschijnt hij weer, en zijn spreker isGroot Brittannië. Het tegenwoordige Duitschland en vooral Hitier y/ensehen met innigste oprechtheid goede betrekkingen met Groot BrittannlS. Kan men dan van te gron'e gevoeligheid spre ken, wanneer men uitlatingen uit, het land GRIEKSCHE REGEERirlGS- TROEPEN RUKKEN OP De opstandelingen verliezen snel terrein Aanval op Serres en Drama Te Athene werd gisteravond laat bekend, dat de regeeringstroepen bij Serres opruk ken. Terwijl de middengroep slechts gerin gen tegenstand ondervond en tot 2 K.M. voor Serres kon oprukken, had de linker vleugel der regeeringstroepen iets meer moeite, hetgeen, naar gemeld wordt, niet wegnam, dat ook deze afdeeling de opstan delingen versloeg. Vandaag zouden dertig regeeringsvliegtuigen, zco noodig, Kawalla en Trama bombardeeren. En hedenmorgen werd uit Athene ge meld; Men is hier van meening, dat spoedig een beslissing zal worden verkregen in den strijd tusschen regeering en rebellen. Generaal Ivondylis heeft met zijn genera- len staf overnacht in het dorp Provata, in da nabijheid van Serres. Men verwacht, dat Maandagmorgen omstreeks vier uur een nieuwe aanval zal worden gedaan op de versterkte stellingen der rebellen. Op alle wegen na«r het front wordt een druk ver keer waargenomen van munitie- en pro- viand-kolonnes van militairen van alle wapens. Woede tegen de verraders Zondag zijn in Athene vijftig hoogere of ficieren aangekomen, die in Saloniki had den deelgenomen aan het verzet tegen de regeering. Soldaten in burger bedreigden de officieren zóó ernstig, dat de politie hen in bescherming moest nemen. Zij zijn ge arresteerd. ATHENE, 11 Maart De regeeringstroepen zijn Maandagochtend vroeg tot dicht in de nabijheid van Serres gekomen, terwijl er een strijd van man tegen man plaats ha/i. In de beide laatste dagen zijn 1400 rebellen gevangen genomen. De regeering deelt me de, dat de weerstand der opstandelingen inoen stort. Generaal Chialistras heeft medegedeeld, dat hij bij de stad Drama de overwinning heeft behaald. Hij rukt Oostwaarts op om zich te vereenigen met de strijdkracht van generaal Kondylis. Gemeld wordt, dat het er den schijn van heeft, dat de rebellen van den linkeroever van de Stroema zich wanhopig trachten te verdedigen. Gevangenen Generaal Kondylis heeft Zondagavond den minister-president medegedeeld, dat de regeeringstroeen 150 gevangenen hebben gemaakt en vier stukken geschut hebben veroverd. Tot de gevangenen behooren tal van officieren en burgers, die zich hebben laten betalen voor hun actie aan de zijde der rebellen. De Grieksche gezant te Parijs, Polities, heeft tegenover een vertegenwoordiger vau „Excelsior" verklaard, dat hij geen bulten- landsche verwikkelingen vreest, daar de erschillende acten een garantie voor den rede beteekenen. Voor het oogenblik ziet Politis geen internationale verwikkelingen De toestand op Kreta De .Sunday Express" publiceert een be richt uit Belgrado, volgens hetwelk in een radio-uitzending van Kreta de onafhanke lijke republiek onder leiding van Venizelos is geproclameerd. Uit Athene: Regeeringsvliegtuigen zijn naar Kreta gevlogen en hebben Can dia en Rethvmno gebombardeerd. Uit Athene: De Minister zonder porte feuille, generaal Metaxas, die gelijk bekend is, als leider der z.g. Vrijwilligers-Partij kort geleden opgenomen is in de regeering- Salvaris heeft over den militairen toestand in Griekenland het volgende medegedeeld: Het gaat, aldus zeide hij, om een gewa- penden opstand. Opstanden is het levens werk van Venizelos. Hij is er in gestamd, de vloot door eenige hem toegewijde offi cieren op een geggven oogenblik a?ji zijn zijde te brengen. Daarmede terroriseert hij do eilanden, als Kreta, Chios, Mytilene Samos en roept daar dé bewoners op, deel te nemen aan den opstand. Voorts steunt Venizelos op eenige troepenafdeelingen in Oost-Macedonië. Deze zijn echter slechts zwak bewapend en gebrekkig voorzien van levensmiddelen. De toestand is daar voor de opstandelingen reeds thans zoo hopeloos, dat nauwlijks vernacht kan worden, dat zij langer dan vijf tot zes dagen tegenstand zullen kunnen bieden. Het gebied, dat Ve nizelos beheert, bestaat practisch slechts uit eenige eilanden, en ook daar slechts, zoover de kanonnen van zijn schepen rei ken. Venizelos' militaire positie is hopeloos. De militaire operaties zijn begonnen. Ik geef de verzekering, dat zij met succes ten einde zullen worden gevoerd. De geheel e aangelegenheid zal hoogstens nog twee tot drie weken duren, misschien echter zal de beslissing over zes tot zeven dagen vallen. Zeker, Griekenland bevindt zich in een treurigen toestand, maar wij zullen ditmaal zoo doortasten, dat in de toekomst geen mensch er meer aan denken zal, nogmaals een opstand in Griekenland te maken. Generaal Piastiras ln Milaan Volgens een bericht uit Milaan is gene raal Piastiras Donderdag aldaar aangeko men. Hij heeft te vergeefs getracht, in Brindisi scheep te gaan naar Griekenland. Thans heeft hij de £uid-Slavische regeering verzocht om vergunning tot doorreizen, daar hij zich naar Bulgarije wil begeven. van een met vreugde verwachten en ge- eerden gast twee dagen voor het bezoek bizonder ernstig opneemt? Von Ribbentrop wees er ten slotte op, dat onderhandelingen, waarbij een partner onder den een of anderen geestelijken mo rtelen of matnrieelen dwang gesteld wordt, steeds inbreuk zullen maken op het fun- damenteele principe van vrije overeenkom sten Want zelfs bij het afsluiten van verdra gen zou men maar al te gemakkelijk komen, bij een zoodanig verdrag tot een antagonis- tischen' geest, waarvan het bestaan reeds het praetische resultaat verzwakt, Ja, mis schien het tegendeel oproept van da'gena, wat juist door den geest van vrije overeen komst moest worden bereikt. PARIJS, 11 Maart. Volgens een bericht uit Milaan is de Grieksche generaal Piasti ras Zondag in gezelschap van zijn secreta ris naar Cannes teruggekeerd. In Canne* is van zijn aankomst echter nog niets be kend. Bulgarije trekt zijn memorandum ln Uit Genève: Volgens verklaringen van Bulgaarsche zijde heeft de Bulgaarsche ver tegenwoordiger in GentVve, Antonoff, na een vriendschappelijke gedachtenwisseling met den Turkschen gedelegeerde, afgezien van het voortzetten van den door hem bij don Volkenbond aangevangen démarche. Hij hoeft dit den secretaris-generaal van den Volkenbond medegedeeld, zeggende, dat hij zijn memorandum van 7 Maart intrekt en verzoekt, het niet meer aan de raadsleden toe te zenden. ISTANBOEL, 11 Maart De Turksche pers is verontwaardigd over het feit, dat Turk sche schepen door muitende Grieksche schepen zijn aangehouden. Italiaansche onrust? Uit Rome: De toespitsing van den burger oorlog in Griekenland houdt de openbare meening in Italië steeds meer bezig. l>e Corriere della Sera schrijft o.a., dat Italië den toestand niet uit het oog mag verlie zen, welke zich in Griekenland begint nf te teekenen in verband met de door Venize los geleide revolutie. Deze gebeurtenis kan zelfs misschien tot moeilijkheden leiden op het Balkan-Schiereiland. Italië trekt geen partij voor een der beide tegenstanders, maar wordt als uitgesproken Middelland- sche Zee-mogendheid door het bezit van de Dodekanesos onmiddellijk bij de gebeur tenissen betrokken Engelsch-Amerikaansche leening aan China? Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dai Engeland en de Vereenigde Staten China wellicht een groote leening zullen verstrekken, indien Japan zou wei geren mee te doen aan een internationale Dictatorale maatregelen op Cuba Grondwet geschorst Uit Havanna: In verband met de revolu tionaire stakingen heeft de regeering voor het geheele land militaire controle inge steld. De grondwet is geschorst; mili aire reserves zijn opgeroepen en ter beschikking gesteld van de militaire gouverneurs, die in ae zes provincies van het land het bewind voeren. Verder wordt gemeld, dat president Men- dleta steun zoekt bij de conservatieve par tijleiders. Het proces-Rintelen De verdachte en Dr. Weidenhammer In het proces-Rintelen speelt nu een voor name rol het beweerde herhaalde con tact tusschen den verdachte en zekeren Dr Weidenhammer. die op 25 Juli den dag van. den Putsch, in hetzelfde hotel te Weenen waar Rintelen verblijf hield, is gezien en die een belanrijke rol bij den Putsch zou hebben gespeeld. Dr. Rintelen zegt den naam van Weidenhammer eerst na de.n putsch vernomen te hebben, doch de kamer dienaar van Rintelen te Rome heeft telegra fisch verklaard te willen getuigen, dat Dr. Weidenhammer onder den naam van Wil liam aangediend, wel zes of zeven maal te Rome lange conferenties met den toenmah- gen gezant heeft gehouden. De procureur stelde onmiddellijke telefo nische dagvaarding van den getuige voor. hetgeen ingewilligd werd. Onmiddellijk daarop werd ook de psychiater. Prof. Dr Bischof, gehoord. Deze verklaarde, dat. wat den 25s'en Juli betreft, met het. oog op dc verhoogde opwinding van den beklaagde op dien dag aangenomen kan worden, dat diens herinneringsvermogen juist voor toen zekere onduidelijkheden vertoont. Een di recte herinnerings-lacune kan echter niet worden aangenomen. De deskundige hofraad Hoevel deelt me de, dat Dr. Rintelen geleden heeft aan een voor zijn leef'ijrl verhoogde aderverkalking, die hem in bijzondere ma'e prikkelbaar heeft gemaakt, zoodat hij zonder twijfel in staat kon zijn tot handelingen, dip nabij ko men aan den toestand van geestesvenvard- heid. Japan en China CHiIna verbiedt anti-Japansche propaganda. Naar te Tokio officieel bekend wordt ge maakt, heeft de Chineesche regeering het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken doen we'en, dat de anti-Japansche propaganda in China door een wel verboden is. Sjimboen Rengo verklaart in dit ver band, dat deze wet op 5 Maart uitgevaar digd is en onmiddellijk van kracht is ge worden. De Chineesche autoriteiten worden daardoor verplicht tot de s;rengste uitvoe ring der wetsbepalingen. In kringen van het Japansche ministerie van buit. zaken begroet men deze stap en is men van meening, dat thans niets meer In den weg staa» aan een vriendschappelij ker on'wikkpling van de betrekkingen tus schen beide landen. GOERING TREEDT IN HET HUWELIJK Uit Berlijn: Een bericht, volgens hetwelk minister-president en rijkminister van Luchtvaart, gen. Goering Donderdag tl April in het huwelijk zal teden met de fooneelspeelster mevr. Emmy Sonnemann, '.s bij navrage door den adjudant van den min.-president bevestigd. VIJF KINDEREN VERDRONKEN. Uit Doomitz: Op het ijs van de oude ves tinggracht waren Zondag zes kinderen aan het spelen. Plotseling zakten de kinderen door het ijs. Er schoten eenige personen toe, die er In slaagden een meisje te redden, doch een zusje en een vijfjarig broertje ver dronken, evenals de drie dochtertjes van een S.S. standaard leid er. Naar de „Daily Telegraph" meldt, is tus schen de Cnnard-White Star Line en de Compagnie Générale Transatlantlqne een werkovereenkomst tot stand gebrarhf, als gevolg waarvan de „Queen Mary" en de „Normandie" gemeenschappelijk den dienst zullen onderhouden tusschen Southampton en New-York. Mislukte aanslag op den Paus Door een Mexicaan PARIJS, 11 Maart De Romcinsche corres pondent van „Le Jour" bericht van een aanslag op den Paus, die gelukkig is ver ijdeld. Een Mexicaan verzocht onlangs om een audiëntie bij den Paus. Men won inlichtin gen over zijn persoonlijkheid in, die echter zóó ongunstig waren, dat de man teen hjj opnieuw verscheen, werd aangehouden en gevisiteerd. Daarbij vond men een geslepen dolk. Men vermoedde samenhang met dón strijd tegen de kerk in Mexica DUTCH SCHULTZ IN VRIJHEID GESTELD Uit Troy (New-York): Dutch Schulkz, de koning van de New-Yorksche onder-wereld, ls gister ondervraagd door den districts-at torney, waarna hij in vrijheid werd gesteld met de waarschuwing in het vervolg „pit de buurt" te blijven. BEDREIGING MET ONTVOERING Uit New-York: De leiders van de New- Yorksche onderwereld hebben de jacht, die den laaisten tijd op hen wordt gehouden, beantwoord met het dreigement om twee dochters van den commissaris van politie Lewis Valentine te ontvoeren. De belde meisjes worden voortdurend bewaakt. Kort Nieuws Weenen ligt onder een dikke laag sneouw, die Donderdag begonnen is te val len. De temperatuur daalde tot 13 graden. Ook Parijs is in een sneeuwkleed gehuld. In Estland is de voorbereiding vaneen uitgebreide fascistische slaatsgreep ontdekt. Door ruzie in de beweging zelf is de regee ring er achter gekomen. Vele handgranaten zijn gevonden. Twintig leiders zijn gear resteerd. Gemengd Nieuws INBRAAK BU HET NAT. KASREGISTER Via hot leegstaand perceel Amstel II Amsterdam, hebben lot nu toe onbekend gebleven personen zich toegang verschaft tot perceel 190, waar gevestigd zijn de kan tonen van het Nationaal Kasregister. De in brekers hebben de ruit van het dakvenster ingedrukt en zijn zóó binnengekomen. In een der kantoorvertrekken vonden zij in een lessenaar een sleutel van de brandkast, wolke zij dus al heel gemakkelijk konden openen. De buit bestond uit f 1300, aan bankpapier en zilvergeld, welk bedrag be stemd was voor de uitbetaling van loonen. DE INGESTORTE MUUR TE BUSSUM De rechtercommissaris te Amsterdam heeft de instructie geopend tegen den sloo- per C van R. te Russum, aan wiens schuld het zou zijn te wijten, dat hij sloopwerk een muur Instortte, waardoor drie arbeiders, o.w. de sloopcr zelf bedolven werden. Een arbei der werd gedood en twee ernstig gewond. De slooper heeft het ziekenhuis verlaten en wordt thuis verpleegd terwijl de andere gewonde arbeider nog geruimen tijd in het ziekenhuis zal moeten doorbrengen. DE KIPPENDIEVEN VAN DUSSEN GESNAPT Sedert Januari werden te Dussen (N.B.) en in de omgeving geregeld diefstallen ge pleegd van kippen en konijnen. Op zes plaatsen was dit reeds voorgekomen. Hoe wel aanvankelijk de nasporingen der poli tie geen resultaten opleverden slaagde er tenslotte in een spoor te ontdekken. Een vroeger kippenkoopman, zekere A. S. voerde geregeld geslachte kippen naar de markt te Rotterdam en dit wekte argwaan. Te Rotterdam werd de poelier. aan wiens adres de kippen werden afgegeven verhoord en deze erkende reeds meerdere malen van A. S. kippen te hebben gekocht. Daarop werd A. S. gearresteerd. Na aanvankelijk te hebben ontkend bekende hij later van 2 per sonen de kippen te hebben gekocht. Deze personen bleken te zijn de 27 jarige D. R. en de 18-jarige A. L. te Dusen. Bij het ver hoor werd nog een derde persoon genoemd n.l. een zekere P. D. te Dus«en. die ev eens werd gearresteerd. Alle drie hebben bekend zich aan kippendiefstallen te hebben schuldig gemaakt. Van de konijnendiefstal- le.n verklaarden zij niets af te weten. De drie verdachten zijn daarop naar Der Bosch overgebracht en na verhoor in het huis van bewaring opgesloten. De heler A S. is on vrijen voeten gesteld. KAASWINKEL IN VLAMMEN Te Farmsum (Gr.) ontstond brand in het perceel van den heer Vos in de Koestraat, waarin pen kaashandel is gevestigd. De brandweer was spoedig aanwezig. Doch inmiddels had het vuur aangewak kerd doe den Oostenwind zich aanzienlijk uitgebreid, zoodat liet perceel geheel in lich te laaie stond De brandweer beperkte zich dan ook voornamelijk tot bet nat honden van de belendende perceelen, daar van brandende perceel niets meer te redden viel. Her perceel brandde geheel uit. Ver zekering dekt. de schade. Voorbijgangers ontdekten Zaterdagnacht omstreeks twee uur, dat de sigarenwinkel .De Forens" aan de Veerstraat te Bussum, in brand stond. Zij waarschuwden de be woners, het echtpaar Schipper, die sliepen pn zich met groote moeite konden redden. Zij konden met behulp van buren langs een markies de straat bereiken. De trap van de slaapkamer naar den winkel stond in lich ter laa'e. De politiebrandweer heeft na een uur het vuur kunnen stuiten: er zijn dui zenden sigaren verbrand. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. VERDRONKEN Te Venlo is 't 3Va-jarig kindie van den heer J. Holten, tijaens het snelen ln een waterpoel geraakt en verdronken. MAN IN KNEL...uCr_ MAAR.... Douwe Egberts Echte Triesche Heeren-Baai ew VannasMelange van rijpe tabakken. Kunst en Letteren. Uit Oost-lndie STORM IN DE TIMORZEE KOEPANG, 11 Maart (Aneta). De Timor zee is in de laatste dagen zeer ruw. Door de goh en worden groote steenen op de kust weggeworpen. In de kampongs Pamsain zijn vele woningen weggespoeld. Gouden ornamenten worden aangespoeld, welke wanrschijnlljk afkomstig zijn van oude. langs do kust gelegen, graven. De boot van den havenmeester is geheel vernield. Door bandjiren van de Kali Noelmina is een boot met zes gevangenen geïsoleerd ge raakt. Vijf van hen werdeD gewond, doei konden worden gered, Nationaal Zangconcours te Vlaar dingen Zaterdagavond werd in de zaal „Harmo nie" een nationaal zangconcours gehouden, uitgeschreven door het Clu. Mannenkoor „Do Lofstein", ter gelegenheid van het 121/2- jarig bestaan- Een tiental veroenigingun hadden voor dit concours Ingeschreven, waarvan het Mannenkoor T.O.G. te Zwijn- drecht niet is opgekomen. De uitslag was als volgt: Dameskoor „Viva la Musica" Rotterdam, le prijs met 304 punten in do vierdo afd. Dubbel gem. kwartet „Zwijudrecht" te Zwijndrecht 2e prijs met 282 p. Ln de 2e afd. Volhardings Mannenkoor te Den Haag, le pr. met 323 p. in de 2e afd. Gcm. Koor „Prijst den Heer" te Zwijn drecht, le pr. met 321 p. in de le afd. Gem. Koor „Sunlight" te Vlaardingen, pr. met 304 punten in de le r» I. Gem. Koor „Slem des Volks le Maassluis, 2e pr. met 291 p. Ln de le afd. Politie Mannenkoor „Hermandad" te Rotter dam. le prijs met 308 p. in de le afd. Het Vlaard. Dubbelmannonkwartet te Vlaardingen le prijs met 329 p. in afd. Uit muntendheid. Dit kwartet ontving tevens de extra orijs voor het hoogste aantal pun ten, aangeI)oden door de Kon. Zilvcrfabriek Gerritsen en van Kempen te Zeist: zilveren plaquette. Chr. Gem. Zangvercen. „De Lofstem" te Oversell ie 2e pr. met 289 p. in de superieure afdeeling. Alle prijzen, uitgezonderd de extra-prijzen waren geschonken door een te Vlaardingen gevormd eere-comiié. waarin zitting hadden genomen de burgemeesters van Vlaardingen en Vlaard. Ambacht, de heer J. L. Jonker (eere-voorzitter der vereoniging), de drie wethouders van Vlaardingen, en verschil lende notabelen uit deze gemeente. De jury bestond uit de heeren Piet Schol ten, Rotterdam; G. C. Wilmink, Den Haag en H. W. de Ronde, Rotterdam. BLAUWVOETLIEDERBOEK, Gaarne vestigen wij de aandacht op de nieuwe uitgave van het Blauwvoetliederboek, verschenen bij drukkerij Steenland te Kort- rijk. Deze bundel bevat liederen over Trouw aan den Dietschen Stam, Trouw aan de Dietsche jeugdbeweging, Vlaanderen die koene, Vlaand-ren d.e soete, Vlaanderen die vromj, Oranje, Zuid-Afrikaansche liederen, Kunst 1 ede ren, liederen voor het kampvuur; ln totaal 155 liederen. Prijs 4 franc, DE NIEUWE TAALGIDS 29e Jaargang nr. 3. W. Kramer schetst de activeerende kracht van het proza-rhythme. Prof. van Wijk be schouwt de analogie en het phonologisch systeem. Prof. Stoett .geeft een verklaring voor de zestiéndc-eeuwsche uitdrukking „Schoorsteenveger zonder leer". Prof. de Voovs prijst Gerlach Royeyns „Pronominale problemen in het Nederlands." Zijn er Mid- delnederlandsche spelen verloren geraakt? T. S. Jansma acht het waarschijnlijk op grond van de tresoriersrekeningen van do grafelijkheid van Holland, waarop uitgaven voorkomen voor opvoeringen van spelen, die. ons niet bekend zijn. A. J. Schneiders waar deert de nieuwe Taalcurcus van Dr. Van Bpekbergen en „Het Kralensnoer" van D L. Daalder, J. E. v. d. Laan de disserta tie van Dr. M. M. Prinsen, dochter van Prof. Prinsen, over „De idylle in de 18e eeuw." Verder „Aankondigingen" en „Tijdschriften- schouw". DE BOND VAN NED. TOONEEL SCHRIJVERS deed, n.a.v. zijn tienjarig bestaan, een Ge denkboek verschijnen bij G. Niessen te Delft, onder de titel „Na tien jaar", verzorgd door Jan de Ouack Het boek bevat artikelen van eereleden en leden, biographieën, bi bliographic, portretten enz. BACH-HERDENKING Bij N.V. van Munsters U. M. te Amsterdam deed Theo van der Bijl een boekje verschij nen over Johan Sebastian Bach, n.a.v. diens 250e geboortedag. KONINKLIJKE SUBSIDIES AAN JEUGDIGE KUNSTENAARS De commissie voor het toekennen van subsidies aan jeugdige kunstenaars bestaat thans uit: Willy Sluiter, L. W. van Snp-jt, p. v. d. Hem, prof. Huib Luns. IJ. H. Masten broek. Herman Mees en prof. dr. R. H. Woltjer. BOEKENBEDRIJF In een artikel over Ernest Claos ln de Br. St. zegt F. MorHon O.P.: „Evenals hot filmbedrijf is het boekenbedrijf in de eerste plaats een handelszaak, die met kunst bijna niets te maken beeft. Met eenig pub'icitair talent kan men door de massa de grootste domheden doen bewonderenen betalen". DE LITERAIRE GIDS geeft In zijn laatste nr. pen opsomming van 'p Ncderlandsche schrijvers en schrijfsters, die in het buitenland hebben gewoond of wonen, of ook daar veel hebben gereisd. Hot Is een indrukwekkende lijst. Het blad con stateert echter, dat het verblijf buitenslands weinig vcrruP"i»Dd« invloed op hen heeft uitgeoefend. Het dur.ne pültJe geeft eten vormen aiand aan Hoogste stand te Nordöyan 785.3. Laagste stand te Marseille 761.0. Stand vanmorgen halftwaalf 772.4. WEERVERW ACHTING Matige aanvankelijk nog krachtige meest O. wind, heldor tot half bewolkt, waarschijn lijk droog weer, lichte of matige vorst 's nachts, overdag om of even boven het vriespunt BUITENLANDSCH WEERVERW ACHTING Over Scandinavië hield de hooge dnikkern nog stand. In Frankrijk bleef de luchtdruk nog betrekkelijk laag. Gister passeerde daar een daalgebied. dat plaatselijk zware nuer« sla? bracht (Brest 21 en Avord 17 mM.). Ver in het W. bevindt zich op de oceaan een diepe depressie, welke thans reeds ba -o- meterdalingen over Z. IJsland veroorzaakt. In onze omgeving waait het nog krachtig. Overigens is het rust:g weer. De vorst is in Midden-Scandinaviö en Duitschland nog matig. Over onze omgeving en Frankrijk licht. Sedert gisteren zijn vrijwel overal de tem peraturen wat gestegen met uitzondernig van Z. IJsland de Pyreneeën en Zweedsch Lapland, waar het nog wat kouder werd. Er is voor onze omgeving nog weinig verandering te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 2.6 C. 12 MAART. Zonsopgang 6.25 uur, zonsondergang 5.56 uur iMaan od v.m. 9.46 uur, onder v.m. 2.44 uur Eerste Kwartier 0.50 uur v.m. VOERTUIGEN WORVRM RUN LICHTEN OP TBPPHJ 12 MAART. Van 'b avonds 6.26 uur tot 's morgens 5.53 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorfe Reden rig Uhetnfeldcn ?.92 *>.3-3 Cnnh 2 27 *4* Rrelsnch 1.35 1.42 Fm» 1.2' 39' K-hl 9.5« 9.59 Cnhlens 2.™ o «7 Mnxnti (UW 4.15 Trier 11» 1 '8 Diedeshetm 1.98 1 41 Kenlen ?.<w .9): Mannheim 3.12 •J.3s Dn-seldor. 9.0? 1 "O l.ohr 1.79 1.97 I hhrort LU i$l- Malnz ion 1.30 W«»el Mf "-12 Blneen 2.08 -.','25 Km me rik 2.77 ojÓO' Lobitb 11.75 12.10 Kampen -0.01 .(<08 Mijmeren 9.42 9.75 Ejsden 47.56 47.91 StAidren 3,"ft 4 Maastricht 49.16. 4) Arnlu-iii f'll 9.4H Grevenhicht HU.hk 29. 7 Vreeswyk lw 0.'" 1,11 Venlo 11.7* IV.HÖ Westervoort 9.77 1' ,»0 Grave elula/ 7.92 *.67 I. 5 4.07 st Audries 2.17 2 «7 Stuw Sam beek gesloten HOOGWATER NFD ZEEHAVENS 12 Maart He fztjl 4 05 ift.5 HeiievoefsL 8.0220.39 Terschelling I i6j-.H7 Wil' mstad 9.'0 2188 Haringen 2.0. 14. :0 Bron«<rsh. 7.11 '9.51 Den 1.elder 12.'0 Zierikzee 7.37 2c. 18 t/mui.len *.18 20.55 Wenieldinge 8.04 21 41 Hoek v Ilolt. r-,34 1.27 Vlia.su.gen 6.2 lii.id öchev ningen 7.' ft 2. .10 Teriieuzen lö'a/ ""'"Hilftui - y.19 a :.u. ZWEIG'S „ERASMUS" Reeds wezen wij er op, hoe het vlakke boek van Zwcig over Erasmus ten onrechte wereld reputatie dreigt te /erwerven, terwijl Huizinga's meesterlijke biografie slechts be- pe-kte belangstelling oogstte. Dr Jane de Yongh signaleert in Het Han delsblad verschillende historische oujuist- heden in Zvveigs werk: de schrijver laat Erasmus naar Deventer gaan als wees, ter wijl diens vader en moeder nog jaren n leven zijn gebleven; laat Erasmus pijnlijk de teleurstelling ondervinden, dat de Kutlio lieke ke.k zijn werk op de index piaaiste, iets wat eerst 23 jaar na zijn dood is ge beurd. Dr de Jongh zegt verder: „Het portret dat Zwelg teekent, is volko men vlak gebleken. Tallooze herhalingen geven wel volume aan het book, maar geen karakter aan Erasmus." HANS FALLADA Van dezen popula;ren schrijver is vóór ko 1 een Nederlandsche vertaling versche nen: Wij hadden eens een kind. Failada werd 21 Juli 1893 geboren in Greifswald, groeide op in Berlijn en Leipzig, maar zijn hart trok naar het platte'and. Hij kreeg zijn zin, werd te lande te work ge steld, cn werd tenslotte opzichter over ar beiders. Zijn liefde tot plant en dier kon echter Fal.ada er niet van terughouden, weer naar de stad terug te keeren. Hij begon een lc\on- van dortien ambachten en veertien ongeluk ken. Ook het schrijven van romans, uitgege ven bij Rowohit, bracht hem niet veel ver der. Tot het succes kwam met Dauern, Bofizen und Bomben en Kleine Mann.: Thans woont Failada in een landelijk voor stadje van Berlijn en schrijft.... DE MOI-~!NS AAN DE ZAAN In een der laatste nrs. van De Wandelaar vindon we meegedeeld, dat als oudste mo len Ln de Zaanstreek geldt de korenmo.'en De Ruyter, die in 1439 gebouwd móet zijn. In 1444 werd hij door ridder Gerrit van Poelgeest aan de kerkmeesters van Wcst- zaanden cn kapelmeesters van Oostzaanden verkocht. De bewonen der tallooze molens in dit waterland deden elkaar veel concurrentie aan, maar toch, aldus Lootsma, bestond on der hen een gevoel van solidariteit: „Tal van brandassurant'c-con'.'acten, gesloten tusschen molcncigcnaars cnder'ing, zijn door ons gevonden, waarvan het oudste teruggaat tot 1603 en waarin wordt vastgeestcld, dat „indien het mogte koomën te rebon -en dat de molen van ee i der contractanten golmel of gedeeltelijk door brand werd vernietigd, de andere l"dcn „pro rato" een bijdrage als vergoeding aan 211 beschadigden eygcnaer" zullen uitkeeren".

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2