=s=Jükfttw gtl(Courant w Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et mei zondagsblad n, ct Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5422 MAANDAG 11 MAART 1935 15e Jaargana gOrtJertentitpripcti: Van I tot 5 regels 1.17'/j Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2^0 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlenliën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i April a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmer king komend blad te boven, en in prijs er beneden. Abonné's op te geven aan de Administratie van NIEUWE LEIDSCHE COURANT SOCIAAL-DEMOCRATIE EN NATIONALE GEDACHTE Over dit onderwerp sprak een jeugdig doctor onder de sociaal-democraten, Dr. H. R VViardi Beekman, voor de partijraad van d« S.D.A.P. en een verslag van de rede ver scheen in cje roode pers. Men zou van dit verslag vaak met In stemming en zoo nu en dan met sympathie kennis kunnen nemen, indien de eigen dunk, de zelfverheffing, de grenzelooze zucht om alles aan de propaganda dienst baar te maken, er niet zoo duimetidik bovenop lag. De spreker wees er op, dat ook de S. D. A P. gedwongen is zich in de laatste tijd meer bezig te houden mot de nationale ge dachte, welke in vele volksdeelen thans, evenals in 1914, weer sterk opleeft. Nauwlijks echter heeft hij deze erken ning (van gedwongen belangstellingt geuit, of eigen roem wordt verkondigd: de sociaal-democratie trok zich al voor de oor log 't lot der verdrukte nationaliteiten aan. De spreker moest echter erkennen, dai het' in 1918 en daarna scheen, alsof de nationale gedachte op de achtergrond zou raken; waarbij hij echter vergeet, dat an dere volksgroepen dan de zijne, ondanks hun hartelijk meeleven met de Volkenbond, de nationale gedachte tegenover de S. D. A. P. beschermden en daartoe nog steeds verplicht zijn. Die gedachte heeft echter, volgens Dr. Beekman „diepere oorzaken dan de crisis Zij blijkt te leven in alle klassen, ook in de arbeidersklasse. Alleen wie het leven niet kent, wie zijn eigen hart liet verdorren, kan de nationale gedachte ontkennen." „Een dergelijke elementaire kracht kan mén niet bestrijden." Toch heeft de S. D. A. P. meer dan veer tig jaar lang haar best gedaan om die „vaderlandsliefde" uit ons volk uit te roeien De spreker echter verwerpt de zin uit het Gimmunistisch Manifest: „Do arbeiders hebbei. geen vaderland". Thans is dat zeke<- niet zoo, want Door ons werk ter opheffing van de arbeidersklasse hebben wij deel aan de nationale gedachte: wij hebben daar mee onze plaats in de natie veroverd, méér dan degenen die de natie steeds hebben geïdentificeerd met het belang der bezittende klasse. Daarmee is de voortreffelijkheid der sociaal democratie weer bewezen. Echter alle zelfcritiek kon de spreker niet achter houden. Hij maakte een vergelijking tus schen de S. D. A. P. hier en in Zweden er Noorwegen. Daar verwierf de partij even als hier groote invloed op het politipke en sociale leven; doch „daar heeft men er meer mee gewonnen aan prestige voor de beweging in het volk". Men heeft zich daar steeds zeer nauw verbonden gevoeld met de geschiedenis van het land. Ook in Zweden leeft een vrijheidstraditie. In dit verband wijst spr. op de in het Roode Noorden door de sociaal democratie aanvaarde symbolen- de vlag en het nationale lied. Hoe dat mogelijk was? De politieke strijd is ginds van beide kanten op andere wijze ge voerd, doch er is wel in de eerste plaals het feit, dat de burgerlijken ten onzent de nationale symbolen tegen ons hebben gebruikt, die de toestand hier zoo anders maken. Aan beide zijden schuld; doch de minste bij de S. O. A. P. Men vraagt zich echter af. hoe wij de vlag en het lied tegen de S D. A. P. hadden kunnen gebruiken, indien men evenals in het veelgeprezen Noor den die vlag en dat lied had overgeno men in plaats van bespot, gesmaad en genegeerd. En met hoeveel genoegen we ook verne men, dat de spreker het „dom vindt, om de vaderlandscho historie te verwaarloozen" (hooren de Bondsonderwijzers dat?); het goede in deze redevoering.wordt onsmake lijk, door de arrogantie, waarmee men zich zelf verheft tot redders van de nationale gedachte, welke meri jaar aan jaar zoo rigoureus bestreden heeft. Alles wat Dr. Beekman voor goeds de nationale gedachte beweert, was sedert eeuwen gemeengoed onder hen, die het nationale leven van ons volk poogden te versterken. Had de S. D. A. P. deze traditie vol gens eigen inzicht - voortgezet, dan wa de afstand tusschen haar en de ander partijen niet tot een klove verwijd, welke nu zoo scherpe scheiding bracht. V eref f eningscertificaten voor visch Het Crisis Uitvoerbureau deelt in aan sluiting op vorige publicaties mede, dot in de gevallen, waarin door dit bureau ver- effenings- of controle-certificaten worden uitgegeven, de uitvoer van de daarin om schreven goederen moet worden bewezen. Dit bewijs zal slechts kunnen worden Ke verd aan de hand \an een door de dou ane afgeteekend groen formulier I, dal mei ngang van 8 Maart 1935 gratis verkrijgbaar is gesteld bij de Kamers van Koophamlpl. Het is noodzakelijk, dat het formulier 1 zoodanig wordt ingevuld, rlat een duidelijk verband wordt gelegd tusschen dit formu lier en de aanvraag voor het desbetreffende vereffenings- of controle-certificaat, of deze certificaten zelf, indien de uitreiking daar van reeds van tevoren heeft plaats gehad Daar deze vereffenings- en controle-eer- ♦ificatnn uitsluitend één bepaalde zending betreffen, moet elk groen I formulier ook slechts voor één zending worden gebruikt. Na afstempeling van deze formulieren zendt de Nederlandsche douane deze recht •treeks aan het Crisis Uitvoer Bureau. De mechanisatie der Sigarenindustrie Maatregelen ter beperking noodzakelijk Dezer dagen had te Den Haag een groote vergadering plaats teh bespreking \an maatregelen tegen de mechanisatie van de sigarenindustrie. Aanwezig waren talrijke groot-fabrikan ten, zoowel uit het Noorden als uit het Zui den des lands. Vertegenwoordigd waren organisaties van werkgevers, werknemers, van den groothan del in ruwe tabak, winkeliers en grossiers. In den breede werd betoogd, dat maat regelen tegen den machinalen arbeid abso luut geboden zijn om het bedrijf voor den ondergang te behoeden en om de vooral in deze tijden zoo noodige werkgelegenheid te behouden. De uitvoerige besprekingen, waarbij' er vooral den nadruk op Werd gelegd, dat zoo spoedig mogelijk dient te worden ingegre pen, hebben geleid tot de oprichting van «en comité, waarin de belanghebbende or ganisaties vertegenwoordigd zijn. Besloten werd een met redenen omkleed request aan de regeering: te zenden en daar in op grond van tal van argumenten de noodzakelijkheid van maatregelen aan te toonen. De spoorwegen en de buitenlandsche tijd In België en Frankrijk wordt op 3] Maart, in Engeland op 14 April de zomer tijd ingevoerd. ^De Ned. Spoorwegen melden, in verhand daarmede: De. treinen waarbij aangegeven staat „Alléén tot datum invoering van zomertijd in België", zullen derhalve t/ni Zaterdag 30 Mrart volgens de daarbij aan gegeven dienstregeling loopen en de trei nen, waarbij vermeld is: „Alleen van datum invoering Zomertijd in België af" zullen in gaande Zondag 31 Maart volgens de daarbij aangegeven dienstregeling loopen. De wandelwegen van de AJN.W.B. Een algeheele herziening De wandelwegen van den A.N.W.B. zul len, naar de „Kampioen" mededeelt voorlaan niet meer in twee richtingen wegwijzeis hebben, zooals. tot dusver het geval was. doch alleen wegwijzers in de heengaande richting. Bovendien worden voor de bondsvvandel- wegen nieuwe wegwijzers ingevoerd, name lijk een aluminium cirkelvormig plaatje met een doorsnede van 10 cM., en met eon rooden binnencirkel, waardoor een pijl met het opschrift wandelweg. De pijl geeft de richting van de wandelroute aan. Het is wellicht niet mogelijk alle wandel wegen tegelijkertijd van deze nieuwe weg wijzers te voorzien, doch waar één nieuw bordje is aangebracht kan men aannemen, dat de ge-heele wandelweg op deze wijze is bewerkt. De nieuwe aanduidingen worden niet aan gebracht langs de bondswandelwegen door het Gooi, (de bekende blauwe letterbordjesi, langs de wandelwegen op het landgoed de Hooge Veluvve en de wandelwegen bij Elle- vvom-de Steeg. In 1935 komen nog in behandeling en zul len vermoedelijk ook in dit jaar worden af gewerkt de wandelwegen: 1. Amsterdam Arnhem; 2. over de Noord-Veluwe; 3. Apel doorn—Dieren enz. 4. door den Gelderscliun Achterhoek; 5. door Overijssel en Tvventhe, 6. Nijmegen—Piasmolen; 7. Alkmaar. Voor 11936 blijven'dan over de wandelwegen: 8. Noord-Bfahant; 9. Zuid-Limburg; 10. Drente; 11. Noordelijke provincies. De Kon. Familie terug A-inkomst: morgenochtend De Koningin en Prinses Juliana zuMen morgenochtend om 10.41 uur aan het Hol- landscht Spoorstation van hun verblijf in Zwitserland in Den Haag terugkeeren. Het aanpassingsontwerp is op komst Het Aanpassingsontwerp heeft, naar wij vernemen, de vorige week den Minister raad gepasseerd. De stand der werkloosheid Tienduizend werkloozen minder! Bi] de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 23 Febr. ]L 418J47 werkloozen ingeschreven. Op 9 Febr. be droeg het aantal werkloozen 428.181, zoodat er thans een vermindering van het aantal werkloozen met 10.034 mag worden gecon stateerd. Het dreigend conflict bij Jansen en Tilanus De hoofdbesturen der textiel-arbeldershon- den hebben de staking bij de fa. Jansen en Tilanus te Vriezen veen eon week opge schort en besloten, dat de betrokken arbeid sters geen antwoord aan de firma zullen geven, wijl de hoofdbesturen de zaak in handen hebben en deze de firma schriftelijk kennis zullen stellen met het door de vergadering genomen besluit. De dreigende stakine van 70 spoelsters en de uitsluiting van 400 arbeiders is dus fei telijk uitgesteld. Indien de onderhandelingen met den Rijksbemiddelaar Dinsdag geen bevredi gend resultaat opleveren, zal deze staking toch Woensdag ingaan. Doet de Rijksbemid delaar echter een zoodanig voorstel, dat door beide partijen in o\erweging kan wor den genomen, dan moet hierover vóór Zater dag worden beslist. Indien geen overeen stemming wordt bereikt, dan zullen staking uitsluiting op Maandag 18 Maart ingaan. Chr. Hist léden van Gemeentebesturen De Vereeniging van Christelijk Histo rische leden van gemeentebesturen zal dit jaar op 24 April de jaarvergade ring houden in Utrecht. Mej. Mr. CK.Katz ^zal §preken over „De doorwerking der ge slachte van organisatie van het bedrijfsle ven, ook in het gemeentelijk beleid"; terwijl de heer K. van Boeijen zal inleiden „De zelfstandigheid der gemeenten in verband met de financieele regelingen van de jong ste tijd". DOOR DE TREIN GEGREPEN EN GEDOOD Zaterdagmorgen te kwart over tien stak een man den Vlijmenschen overweg te Den Bosch over, terwijl de afs'.uitboomen waren neergelaten. De man werd door een der geris van, een passeerende trein gegrepen en door het spoorwegpersoneel met afgereden linkervoet en hoofdwonden dood opgenomen Het lijk is per politiebrandcard naar het Groot Ziekengasthuis overgebracht. De iden titeit van het slachtoffer was niet bekend. BOERDERIJBRANDEN Te Wagenberg is de boerderij van den landbouwer Razenberg, aan den Poot- weg, geheel door brand vernield. De land bouwgereedschappen gingen verloren. Drie paarden en acht melkkoeien kwamen in de vlammen om. Het woonhuis bleef gespaard. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade, welke op 5 a GOOO gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Toen de landbouwer A. Kleyer te Harskamp, in zijn schuur bezig was stroo te snijden, viel de lamp, waarhij hij werkte, om, met het gevolg, dat 't stroo vlam vatte. De schuur stond spoedig in lichte laaie Hoe wel de boer alle moeite deed zoo veel moge lijk vee te redden, slaagde hij er niet in al het vee naar buiten te brengen. Ten gevolge van de felle wind sloeg het vuur spoedig over naar de woning van den boer, die even als de schuur geheel afbrandde. Van de in boedel kon slechts weinig gered worden. Een paard, een koe en drie varkens verbrand den, terwijl een varken zoodanige brand wonden kreeg, dat het moest worden afge maakt. Een hooiberg verbrandde eveneens totaal. Door gebrek aan water kon de brand weer weinig uitrichten. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt DOOR EIGEN VOERTUIG OVERREDEN Te Aa!beek Hulsberg (Limb, is een ern stig ongeluk gebeurd. Voorbijgangers von den den heer M., uit Aalbeek, zwaar gewond op den weg liggen. Men vermoedt, dat hij van zijn rijtuig is gevallen en doorzijn eigen wagen is overreden. Paard en wagen wer den niet meer op de plaats van het onge luk aangetroffen. M. is met een beenbreuk en ernstige inwendige kneuzingen naar het St Jozef-ziekenhuis te. Heerlen gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. HOTEL TE HEES AFGEBRAND Zaterdagavond te omstreeks negen uur brak door onbekende oorzaak brand uit in het bekende hotel-restaurant Heeslust te Hees bij Nijmegen. Het vuur ontsond op de tweede verdieping; de felle wind - wakker de vlammen snel aan en binnen korten tijcl stonden ook de eerste etage en het restau rant in lichter laaie. De brandweer stond vrijwel machteloos, het hotel ging vooi grootste deel verloren. Verzekering dékt de schade. Sloepenloods in de asch gelegd Te Amsterdam is tegen midder nacht in een achier den Nieuwcndara- merdijk bij den Meerweg gelegen oude loods van de fa G. de Vries Lintsch Jr, in/welke loods sloepen en andere vaar tuigen waren opgeborgen, brand uitge- De brandweer, die spoedig ter plaatse was kort na aankomst werd een twee de alarm gegeven, dat versterking deed uitrukken stond voor een moeilijke taak, aangezien de loods slechts langs een smal pad is te bereiken. In dit ver band moesten eenige honderden meters slang worden uitgelegd, waarna de vuur zee met vier stralen werd bestreden. De felle wind wakkerde de vlammen aan, zoodat het vuur niet eerder kon worden be dwongen, voordat vrijwel de geheole loods met zijn inhoud, was opgebrand. Gelukkig lagen de andere loodsen der firma De Vries Lintsch op behoorlijken afstand; gevaar voor uitbreiding van den brand was er dan ook niet. Behalve het oude bouwwerk zijn verloren gegaan vier reddingsloepcn van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, vier sloejxin in eigendom, vier bootjes in winter stalling en twee in aanbouw zijnde kano's. Wat de oorzaak betreft woidt gedacht aan zelfontbranding, aangezien de laatste paar dagen niemand in den loods Is geweest. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. Schoenfabriek uitgebrand In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur is brand uitgebroken, in de schoen fabriek van de firma Jac. Wera te Loon o p Za n d. In een ommezien stond 't geheele gebouw- in lichter laaie. De fabriek brandde geheel uit Omtrent de oorzaak van den brand tast men tot nog toe ir. het duister. De scha de, welke vermoedelijk niet zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Bij het fabriekje waren een twaalftal ar beiders werkzaam, die nu vermoedelijk der werk zullen komen. Naar óphelderirtg van een inbrakenserie? Het"' blijkt meer en meer, dat de politie van het bureau Warmoesstraat te Amster dam, met de arrestatie van de vier inbre kers. die Dinsdagmiddag is geschied, toen een inval is gedaan in een perceel aan de Kromme Waal, een buitengewoon goede vangst heeft gedaan. Mede door de bekente nis van een der gearresteerden, die o.m. toe gaf debet te zijn geweest aan de inbraak bij de likeurstokerij der N.V. Levert en Co ajxn de N.-Z. Kolk, is de politie op het spoor gekomen van andere oelangrijke inbraken, welke, naar vermoed wordt, door een en dezelfde bende zijn gepleegd. In dit verband hebben eenige substituut officieren van justitie in gezelschap van rechercheurs ook commissaris L. Hoogen- boom van bureau Warmoesstraat vergezel de een der officieren in verschillende perceelen in de stad huiszoekingen verricht teneinde gestolen goederen op te sporen en, zoo mogelijk, nieuwe arrestaties te verrich ten, o.a van helers. Wij vernamen, dat tot nu toe nog geen arrestatie is verricht. Colportagerelletjes te Amsterdam De gebruikelijke colportagetochten te Amsterdam van N.S.B-ers en anti-fascis ten hebben aan de overzijde van het IJ en wel speciaal op en in de omgeving van het Blauwe Zand opnieuw aanlei ding gegeven tot wanordelijkheden, waarbij de politie eenige malen hande lend moest optreden. Een communist, die een van zijn tegenstanders met een fietspomp een slag op het hoofd had gegeven werd ingerekend. Nadat pro ces-verhaal tegen hem was ojigemaakt, werd hij op vrije voeten gesteld In de avonduren is het ook in de Kinkerbuurt waar 't gewoonlijk zeer rumoerig pleegt toe te gaan, rustig geweest De politie heeft althans lot half elf geen aanlei ding gehad om op te treden. Het staat wel vast, dat de felle koude dezen avond een bondgenoot was van degenen, die op orde en rust gesteld zijn. Het Noorsche s.s. ,3almoira". dat naar Amsterdam was gekomen om een door Ver- schure en Co.'s Scheepswerf en Machinefa briek gebouwden baggerzuiger, welke voor Tunis is bestemd aan boord te nemen, is in den vooravond vertrokken. Te twee uur werd met het opbijschen van het gevaarte van 115 ton een aanvang gemaakt: een karwei, dat uiterst vlot ver liep. Reeds na een klein half uur hing de baggerzuiger in de takels boven water en eer er opnieuw dertig minuten verstreken waren, was de zuiger door het eigen zwaar geconstrueerde laadgerei van de „Balmoi- ra", midscheeps aan bakboord zijde op het dek neergezet. Vervolgens geschiedde het vastsjorren van -Ion zwaren passagier, dip aan stuurhonrdkant het gezelschap heeft van een 120 Ion wegend vuu-scheepje. be stemd voor de Perzische Golf. De zuiger zal te La Goulesse, de voorhaven van Tunis worden gelost Auto- en motor-ongelukken Te Beekbergen ls op den hoek van den Arnlicrjischen Weg en den Spoekweg een 20-jarige wielrijder, zekere Van Galen, uit Apeldoorn, in aanrijding gekomen met een personenauto, bestuurd door G. Bomers te Apeldoorn. De wielrijder is bewusteloos en in zorgwokkenden toestand per zieken auto naar het Algemeene Ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. I)cn bestuurder van de auto treft geen schuld. Doodelijke auto-ongelukken Te Arnhem werd op den Amsterdam- schen weg een wielrijder aangereden door een luxe auto. Ernstig gewond werd tie wielrijder naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij aan de gevolgen is ge storven. Vrijdagm'ddag te omstreeks drie uur is een personenauto, bestuurd door den 36ja- rigon handelsreiziger J. Swinkels uit Haar lem, vertegenwoordiger van de firma Agan te Don Haag, op den Rijksweg onder Echt iL.) tegen een langs den weg staandon boom gereden. De bestuurder was vrijwel op slag dood. De wagen werd geheel ver nield. Het ongeluk gebeurde, toen de heer S., die in de richting Sittard reed, voor een anderen wagen wilde uitwijken. Het stof- elijk overschot van het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Echt vervoerd. Dokter ■dijns uit Echt was spoedig na het gebeurde aanwezig. De heer S. was gehuwd en vader van twee jeugdige kinderen. De 00 jarige landbouwer H. V., die veertien dagen geleden door een auto is aangereden, is in het Laurentiusziekenhuis te Roermond, waar hij ter verpleging was opgenomen, overleden. Te V teut en is het pleegzoontje van B. Beers door een auto, bestuurd door Dr. van W. aangereden. Ernstig verwond werd het ventje door Dr. van W opgenomen. Kort daarop is het kind overleden. Den bestuur der treft geen schuld. In het ziekenhuis te Roermond Is over leden de 59jarige iandbouwer H. Vergaas- sen uit Harten (L.), die voor eenige dagen op den Ma,-istrichterweg door een auto werd overreden. Branden Te Hlllegom Is in den afgelooperi nacht de woning van den lieer A. Paase. nabij den Stationsweg, in de asch gelegd De bewonere moesten tn nachtgewaad vluchten. De aangrenzende woning van den heer Kopert is mede uitgebrand. De brandweer, die sjroedig ter plaatse werkte met vier stralen. De oude. met riet bedekte huizen waren echter niet meer te redden. Hef brandende riet veroorzaakte een groote vonkenregen. De oorzaak van den brand is vermoedelijk te zoeken bij een brandende kachel in de woning van P. Alles was verzekerd. Te Ht-del is hedenmorgen vroeg brand uitgebroken in de woning van de weduwe A. van de Bogert op het Kleinveld. Het woonhuis met bijgebouwen werd ge heel in de asch gelegd. De dorpsbrandweer wist te voorkomen, dat het vuur oversloeg cp de belendende perceelen. Van de inboedel is zoo goed als niets ge red. Het j>and was slechts laag verzekerd. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een schoorsteen. Treffende vogelvriendschap Men meldt ons uti Dordrecht: Een aardig tafreeltj? speelde zich Vrijdag middag -omstreeks half 5 "af boven het gr boomte in de tuin van den heer De Boa achter het Spoorwepïtation. Vanaf het per ron is het door verschillende personen op gemerkt, en met spanning gevolgd. Op genoemd tijdstTp zag men boven de boomen van de tuin van den heer De Poo een boschduif da luc it in gaan, die z.cn na even rond te hebbtn getoerd, als ecu steen naar henedon :ie.t vallen tusschen de takken. Had het dier een vijand ontd-, k',? Vermoedelijk wel, wan. op 't zelfde oog*-n- hlik kwam een groote vlucht duiven over bet brsch heen vljegeu, en terstond zag roer. uit het geboomte een sperwer op vlijen waarop de duivenvlucht, snel al hooger cn hooger klom, om boven de vijand te blijven Dit had evenwel geen resultaat, daar de sperwer weldra boven de duiventroep v\as waarop het leek alsof hij in de lucht s'il bleef hangen. Oogenbhkkclijk doken de duiven in snelle vlusht a| lager en la.»cr en trachtten toen een goed heenkomen if zoeken. Een duifje echter, kon niet snel genoeg volgen, en op dit beestje bepaalde zich nu de roofzucht van den sperwer. Hij liet zich loodrecht uit de lucht, vallen en vervolgde de achterblijver, wat niet lang zen duren, gezien de zwakte of vermoeidheid van zijn slachtoffer. Doch thans gebeurde een treffend schouwspel: twee zwarte kraaien zag men eveneens uit het geboomte vliegen, recht streeks op het duifje af, waaromheen zij door virkelvormtge vlucht als het ware een bescherming boden teaen den vijand, die nu niet naderbij kwam, tot op eens één de- kraaien een uitval (Wi naar dan sperwer die het toen blijkbaar genaden vend h«-t hazenpad te kiezen De. andere kraai h'erf nog korten tijd in de nabijheid van de dmf en keerde toen terug. Dit prachtig stukje cvierenvriendschao 'n de lucht, speeïde zich :n enkele minuten af. en uit de vele toeschouwers steeg ren zurt-t' van verlichting dat br- zwakke duifje, dit maal door het kordaat, optreden van twee kraaien, uit de klauwen van de vijand werd DE LISSONE-ZAAK VOOR DE RECHTBANK Naar wij vernemen zal de rechtbank te Amsterdam op 4 Ajiril a.s. de zaak behande len regen de verdachten betrokken bij.de mbraak, welke ecnigen tijd geleden is ge pleegd bij het reisbureau Lissone, aldaar. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bit 1 Het dreigende conflict bij de firma Jansen en Tilanus te Vr.ezenveen is voorloopig uitgesteld. De Gr.'eksche opstandelingen in Macedonië rui- men tut veld voor de oprukkende re geering stroe pen. Vcnlzeios heeft de republiek Kreta uitge roepen. Von Neurath heeft thans Simon verzocht eind Maart te B.rlijn te komen. In tusschen is HitlerS speciale afgezant Von Ribbentrop naar Londen vertrokken. Hitier zelf is voor 14 dagen naar Berchbesgaden om van zijn verkoudheid te genezen. Het proces-Rint-len. BIz. 3 De kerkstrijd is in Duitschland opnieuw ont brand. Verschillende predikanten zijn gearresteerd. Prof. Mr. J. van Loon iueft zijn ambt aan dc T.chnische Hoogeschoo) te Delft aanvaard met een rede over Individu en Gemeenschap in het Octrooi Het schaaktournooi tc Moskou. Een politie-inval in een bankkantoor De directie gevlucht De politie te Den Haag heeft Vrijdag een inval gedaan in het kantoor van de Inter bank N.V. aan de Parkstraat 2a. Op grond van ingekomen klachten werden verschillende bescheiden in beslag genomen en het eenige aanwezige lid van de directie, de ruim 40 jarige Van V., die juist dezer dagen zijn ontslag had gevraagd, is in poli- tiebewaring gesteld, in afwachting van het verdere onderzoek. Men heeft hier te doen met een z.g. bucket Shop, welke haar bemiddeling verleende bij speculaties op de Amsterdamsche effecten beurs. De volledige naam van de h;erbedocl- de N.V. is „Hollandsche Bankinstelling voor het Intermediair Credietbedrijf". Het inter mediaire werk zou dan hierin bestaan, dat de cliënten der N.V. geld moesten storten, waarvoor de Interbank dan aandeelen van. diverse ondernemingen zou koopen, welke onder berusting der bank bleven, doch waar van de baten bij koersstijging na aftrek van provisie en kosten aan de opdracht gevers zouden worden toegezonden. De Interbank had haar cliënten vooral in het buitenland, met name in Frankrijk en Elzas-Lotharingen. Volgens de bij de politie ingekomen klachten bleef evenwel de be loofde afrekening achterwege en op deze wijze zouden enkele pei-sonen reeds voor honderdduizenden Fransche francs zijn be nadeeld, daar zij op verzoeken om teruggave van geld evenmin antwoord ontvingen. De eigenlijke directeuren der Interbank waren buitenlanders; zij een drietal zijn op het oogenblik voortvluchtig en op de bank was geen geld meer te vinden. Ook telde de hank een groot aantal commissa rissen, eveneens buitenlanders. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of in hoeverre landgenooten mede zijn gedupeerd; vast staat intusschen wel. dat de directie der Interbank groote bedragen heeft ge ïncasseerd en het is zeer waarschijnlijk, dat na de publicatie van het ingrijpen der poli tie nog vele klachten van benadeelde cliën ten zullen binnenkomen. MOLESTATIE EN TERREUR Te Bu.ssum bemoeilijkten revolutionair ge organiseerde arbeiders de werkzaamheden, in werkverschaffing aan de algemeene be graafplaats. Ze vielen de werkwillige ar beiders lastig, zoodal politfeluilp moest wor den ingeroepen, 's Avonds werden de werk willigen door een joelende troep revolutionai ren naar huis gebracht en gemolesteerd zoo dat de politie tenslotte de menigte uiteen Zaterdag heeft de helft der werkwilligen het werk weer neergelegd. Als motief geven zij op dat zij bevreesd zijn voor de molestaties. Voor de vierde kamer der arr.rechtbantc te tond de 38-jartge vertegenwo^r- terecht, verdacht van poging tot diger M. F. oplichting. De man had in Septi irio M. v. G. 500 lo« niet alledaag- ffeerde. meende, dat er niets wa.s geboord eed door. In Amsterdam aangekomen, he- auto licht beschadigd was. Minder ^goed 500 nt officier te krijger ge. waar tie beschadigde *tond. en kwam op deze Ion. Hij ging naar de. polli

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1