Dreigende verwikkelingen op den Balkan SPAART TIJD JAAKÖÉÜKb NED.SPOORWEGËN ZATERDAG 9 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND SIMON TOCH NAAR BERLIJN? Edens bezoek aan Moskou en Warschau Een beschouwing, over de bedoeling van Mac Donalds Witboek Te Berlijn verluidde gisteren, dat Sir John Simon zich bereid zou hebben ver klaard daar het weekend door te brengen. Tegelijkertijd moet echter van Engelsche zijde aan de Dui-sche regeering zijn voor gesteld de Londensche Lagerhuisdebattcn over het Witboek af te wachten. Voorts weid to Londen het bericht ver spreid, dat Hitiers vertrouwensman voor bewapenjngskwesties, Von Ribbentrop, de zer dagen een bezoek aan Londen zou bren gen. To Berlijn werd dit evenwel zeer on waarschijnlijk geacht. Lord Eden heeft te Kenilworth een rede gehouden, waarin hij zijn tevredenheid er- over ui'sprak, dat hij door de regeering was uiigenoodigd een gezoek te gaan brengen te Moskou en te Warschau, omdat niets voor Engeland zoo wenscheliik is dan vreed zame en vriendschappelijke betrekkingen op-het vasteland van Europa en het gezag van den Volkenbond voor vele jaren. Een datum voor Edens reis schijnt nog niet te zijn vastgespeld. Men spreekt van het eind van deze maand. Lfit een Londensche correspondentie in de Maasbode blijkt, dat het Witboek, waar door de Puitschers zich beleedigd gevoelen, niet, zooals aanvankelijk gemeld, door het departement van oorlog is gelanceerd he'geen dan tot de conclusie zou leiden dat het vredeswerk van Simon daardoor buiten diens eigen wil bedorven zou zijn maar dar het stuk door Mac Donald en Simon is opgesteld en laatstgenoemde direct mede verantwoordelijk is voor de op Duitschland betrekking hebbende passages. De Msb.-correspondent trekt hier de con clusie uit, dat men zelfs te Berlijn niet zal ontkennen, dat publicatie vóór de reis van Sir John Simon in leder opzicht de voorkeur verdiende boven publicatie onmiddollijk na zijn terugkeer te Londen. Deze opmerking geeft natuurlijk aanlei ding tot de vraag of dit stuk nu per sé zoo nadrukkelijk moet spreken over de Duit- sche herbewapening en over he' gevaar dat daardoor voor- de Britsche eilanden zou kunnen ontstaan en speciaal over den (oor- logszucht.igenl geest, waarmee in het tegen woordig Duitschland de jeugd zou worden Êèvóed. De genoemde correspondentie merkt in verband hiermee op. dat de Duitoche naz;- revohitie in het geheel geen revolutie ge weest is, doch een reeks van staatsgrepen. Dientengevolge werd in Dui'schland een ge heel nieuw systeem gevestigd, dat evenwel •voortbouwde op de internationale erkenning van hel daaraan voorafgaande (republikein- sche) svsteem. Een speciale erkenning van het Nazi-regime door Engeland en andere mogendheden heeft dus nooit plaats gehad; er is tusschen 't verdwenen systeem en de erkenning van het door Hitier gevestigde stelsel geen overgangstijdperk, hoe kort ook, geweest, gedurende welke het buitenland officieels kritiek kon uitoefenen op den nieuwen toestand, zonder met de wetten der internationale hoffelijkheid in botsing li konien 'Dit heeft ongetwijfeld groote voor- deele»" voor-Duitschland met zich gebracht: de nadeelen evenwel doen zich thans gel dón. En verder: Ik heb de vraag hooren stellen of Mr. Mac Donald in werkelijkheid wellicht be oogd heeft de buiten het Ausw&rtige Amt staande adviseurs van Hitier te compromil- teeren. Men zal rich herinneren, dat In 19X1 Dr. Rosenberg een officieus bezoek eau London bracht. Hij werd op verzoek van de Dultschë ambassade ontvangen door bir John Simon, doch al zijn pogingen om tot Mr. Mac Donald toegang te verkrijgen, ble ven vruchteloos. Herr von Ribbentrop, Hit- Iers adviseur in ontwapeningsaangelegen heid, staat hier veel minder onguns ig aan geschreven dan Dr. Rosenberg, maar ook zijn invloed wordt als verderfelijk be schouwd voor een vreedzame ontwikkeling dér verhoudingen. Mr. Mac Donald houdt vast aan het sandpunt dat wel met geac crediteerde vertegenwoordigers tsan Duitsch land onderhandeld kan worden, maar niet met vertogen'woordigers der Nazi-partij, en dat dezen thans op Hitier een veel grooteren invloed uitoefenen dan Baron von Neurath en het Auswfirtige Amt, is te Londen wel bekend. Dat Herr Hitier den eenen keer glimlacht en den anderen keer grimmig klikt, Is iets dat hem persoonlijk aangaat. Maar dat de glimlachende Hi: Ier Baron von Neurath en de grimmige Hitler Dr. Ro senberg als adviseur gebruikt, gaat ook den landen aan, die met Duitschland te doen hebben. Mr. Mac Donalds critiek op den .geest waarin het Duitsche volk georganiseerd wordt is hier en daar opgevat als een cri- tjek op het gebruik voor diplomatieke doel einden van mannen als Rosenberg en Rib bentrop, die dezen geest in de buitenland se! ie staatkunde vertegenwoordigen. Het proces Rintelen De getuigenverhooren in het proces tegen Dr. Rintelen zijn gisteren voortgezet Maurer, redacteur van de Réichspost, be.- vestigde de verklaringen, die reeds eerder dr. Funder heeft gedaan over een onderhoud dat Maurer met Rintelen heeft gehad. De neef van den verdachte, Hermann Rinte len, verstrekte nauwkeurige inlichtingen over helpeen Rintelen op 23 en 24 Juti heeft gedaan. Hij zeide, dat hij op die dagen bijna voortdurend met den verdachte sa men is geweest. Het is uitgesloten, dat Rin telen besprekingen heeft gevoerd met na- tionaal-socialisten of met hen in contact heeft gestaan in die dagen. Webór, van den offlcieelen berichten dienst gewaagde riogeens van het wantrou wen, dat Pollfuss ten opzichte van Riniteleu gekoesterd heeft. Voorts zijn brieven van geestelijken voor gelezen, o.a. van den bisschop van Seckau in Siermarken, die Rintelen een goed ka tholiek. een flirk organisator en een krach tige figuur noemt Vandaag zal nog een getuige gehoord worden, zullen nog eenige schriftelijke ver klaringen worden voorgelezen en zal depsy- Hitier hersteld? Uit Berlijn: Rijkskanselier Hitler is g's- teravoud om 11.05 uur naar Bayreuth ver trokken. om deel te nemen aan de begrafe nis van den bij een vliegongeluk om het le ven gekomen Brierschen minister Schemm. De kanselier is slechts vergezeld van een klein atuv.al partijfunctionarissen. De gevaarlijke troepenconcen traties aan de Grieksche grens Luchtbombardement op Serres Is Venizelos gewond? Wat is er waar van de berichten over een gunstig verloop voor de opstandelingen? Uit Athene wordt over den stand van 'den Grieksrhen opstand op den dag van giste ren gemeld: Vijftien regeeringsv 1 iegtuigen hebben Vrijdag hot station en de kazernes van Serres gebombardeerd Tegelijkertijd hebben zij waarnemingen verricht. Overigens is de toestand aan het front hetzelfde als Donderdag. Do geruchten volgens welke in Grieken land een censuur op brieven zou zijn mge steld, zijn, volgens het Athevensche Tele- graafagentschap, volkomen ongemotiveerd Zelfs de censuur op lelegronïmen, welk» door den krijgsraad Is voorgeschreven, wordt zoodanig toegepast, dat, zooals iedereen kan vaststellen, alle berichten over de gebeurte- zuiver fantastische berichten. De arrestaties, welke hebben plaats gebod hadden ten doel intriges van opposjtioneele kringen tegen te gaan. Volgens zekere berichten hebben de op standelingen allen moed verloren, daar bij hen een gevoelig gebrek aan levensmidlp- len begint 1e ontstaan. Venizelos zou het voornemen hehben naar Egyp'e te vluchten Verder wordt uit Athene gemeld: De Grieksche regeering heeft van den haven meester van Volo bericht ontvangen, dat daar een Joego Slavische torpodoboo: is aan gekomen, welke een opzienbarend radio gram zou hebben opgevangen omtrent den leider der opstandelingen Venizelos Volgens dit radiogram zou Venizelos ernstig gewond zijn en door een tor pedoboot worden overgebracht naar Alexandria Tegenover deze berichten staan andere, die spreken van een veld winnen van de op standelingen. Zoo wordt uit Belgrado gemeld: Ofschoon de Zuid-Slavische bladen geens zins een overwinning der opstandelingen lr> Griekenland zouden 'toejuichen, blijkt uit de gepubliceerde berichten toch. dat de toestand der regeeringstroepen niet alleen in Macedo nië maar ook op de eilanden langzame»- hand slechter wordt. Sedert Donderdagmid dag woedt in Macedonië een groote veld slag, waarbij echter niet de regeeringstroe pen maar de opstandelingen de aanvallers 6chijnen te zijn. De veldslag schijnt ton voordode van de opstandelingen te veiino- pcn. Het kanongebulder, dat oorspronkelijk aan de Grieksch-Bulgaarsche grens duidelijk hoorbaar was, trok in den loop van gister Steeds verder Zuidwaarts. Berichten uit Sa- ioniki melden, dat de s'ad in staat van ver dediging wordt gesteld. Ondanks hot on gunstige weer zouden verscheidene vlieg tuigen der opstandelingen de staatsgebou wen in Saloniki hebben gebombardeerd. De vliegtuigen der regeeringstroepen echter zouden zich hebben beperkt tot het uitwer pen van vlugschriften. In Belgrado is men van meening, dat de ernstigste hinderpaal voor de Grieksche re geeringstroepen het gebrek aan munitie is Deze omstandigheid en niet het weer zou schuld zijn van hot niet optreden tegép de opstandelingen. Daar alle groote munitie depots van Griekenland In het Noorden en het Noord-Oosten van het land zijn inge richt, bevinden zij zich thans in handen der opstandelingen, die gereed schijnen te zijn gekomen met de verdeeling van wape nen en munkie onder de bevolking. Uit Saloniki wordt door Reuter gemeld: Kondylls heeft medegedeeld dat gene-aal Palis'ras, die den strijd tegen do reh.l n in Thracië voert, stand houdt in de nabij heid van Alexandroupolis. Op een kerkhof, waarvan de bewaker een Venizeliss is, is een waar wapenarsenaal ontdekt. Ten einde de Internationale scheepvaart te vergemakkelijken, is oen vaargeul go- maakt in den met mijnen afgesloten haven ingang. Zeeslag bi] Kreta? Uit Athene wordt aan de N. R. C gemeld, dait de hersteldè regeeringsvloot, die een groote overmacht over de opstand el ingeri- schepen zou hebben, gereed is naar Kreta uit te varen, om daar de beslissing te bren gen over de vraag wie baas ln Grieken land is zijn verklaard. De minister van financiën, Pesmatzoglou. heeft bevel gegeven, dat in alle steden, die door dc opstandelingen worden bedreigd, de bankbiljetten verbrand moeten worden. Volgens telegrammen van de eilanden Chios en Syros, hebben de Ie' ders der banken aldaar dit bevel opgevolgd. Zij hebben bankbiljetten tot een bedrag van 150 millioen drachmen aan de vlammen zorgsmaatregelen getroffen dat het transfer van deze gelden niet door de rebellen be lemmerd kan worden. Italië zendt oorlogschepen Italië heeft drie oorlogsschepen naar de EgeTsche zee gezonden, naar meii zegt om dat de burgeroorlog zich toespitst en de scheepvaart gevaar loopt. Turkije's regeering heeft gisteren Grieken land zijn leedwezen over de gebeurtenissen doen weten, haar trouwe vriendschap ver zekerd en de hoop uitgesproken dat de Grieksche staatslieden de moeilijkheden zouden weten te ovenvinnen. Inmiddels heeft de Bulgaarsche vertegen woordiger hij den Volkenbond Antonof op nieuw een bezoek gebracht ln verband met de ophooping van Turksche en Bulgaarsche troepen aan de Grieksche grens. Ook de Turksche gezant te Bern is bij Avenol op bezoek geweest evenals de Griek sche vertegenwoordiger te Genève, welke laatste verklaard heeft, dnt de Bulgaarsche bezetting niet alleen onnoodlg, maar ook ge vaarlijk is. Kondylls' voornemens ATHENE, 9 Maart Generaal Kondylis ver klaarde: Ons leger is in uitstekende con ditie, Wij zullen onze pogingen voortzetten om de Strimon over te steken. Minister-president Tsaldarls legde Vrijdag avond tegenover de journalisten eenige verklaringen over den toestand af. Zoodra het slechte weer zal ophouden aldus de premier zal onmiddellijk do onderdrukking vnn de opstandige beweging in Macedonië geschieden wanneer althans intusschen de rebellen zich niet zullen heli- ben verspreid, hetgeen ik zeer waarschijn lijk adh-t. LONDEN, 9 Maart. In offciee'e kringen te Londen wordt met groote aandacht het ver loop van de gebeurtenissen in Griekenland gevolgd. Volgens de laatste te Londen ontvangen telegrammen schijnt de toestand zich niet zoo gunstig voor de regeering te Athene te ontwikkelen, als men het in de officicole belichten wil doen voorkomen. Verschillen de correspondenten van de Londensche bla den melden, dat de regeeringstroepen op het oogenblik weinig vorderingen maken bij de campagne tegen de rebellen. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" zouden oorlogsschepen der re bellen Saloniki, waar het hoofdkwartier van generaal Kondylis is gevestigd, hebben gebombardeerd. Vooral in Macedonië ook schijnen- de re bellen zeer sterk te zijn. Terwijl Italië en Turkije kruisers naar de EgeTsche Zee hebben gezonden, concentrce- ren de Bulgaren troepen langs de Grieksche grens om te voorkomen, dat de rebellen, dlc zich in Macedonië l>evinden, op Bulgaarsch grondgebied komen. Odk een telegram uit Sofia meldt dat de vloot deé rebellen Saloniki heeft gebombar- EEN AUTO RIJDT RUIM 145 KM. PER UUR Uit Dayton Beach: Malcolm Campbell heeft een nieuw snelheidsrecord voor auto mobielen gevestigd door een mijl in twee tegenovergestelde richtingen af te leggen met een gemiddelde snelheid van 276.810 mijl (446.498 kilometer) per uur. De eerste mijl van het Noorden naar het Zuiden legde hij af in 13.20 seconden, d. i. met een snelheid van 272.727 mijl per uur De tweede mijl van het Zuiden naar liet Noorden legde hij af met een snelheid van 2S1 mijlen per uur in 12.61 seconden. De verschepingen van Itallaansche troe pen naar Afrika duren voort. Uit Turijn ver trokken twee compagnieën militaire spoor weg arbeiders, die te Napels zullen worden ingescheept. Uit Florence vertrokken de of ficieren van de 29e brigade en het 84o regi ment infanterie met de vaandels van dit regiment MOORD-COMPLOT IN DENEMARKEN Een samenzwering tegen Hitler? Sedert eenige dagen is Kopenhagen vol geruchten en veronderstellingen over de tien k 12 arrestaties, welke aldaar en elders in Denemarken plan's hadden en waarom trent de autoriteiten een zoo geheimzinnig stilzwijgen in acht nemen. De corres|k>ndent van do „Daily Tel." in de Deensche hoofdstad weet thans te mel den, dat deze -arrestaties er dc politie-auto- riteiten van hebben overtuigd, dat men eon wijd vertakt terroristisch complot op het spoor is van den zelfden aard, als het moordcomplot, dat to Marseille tot den moord op koning Alexander van Joego-Sla- vdë heeft geleid en Europa aan den rand van een oorlog bracht. Het blijkt thans, volgens de .Dally Tol.", dat de bende zich nog een andere taak ge steld had dan de z.g. spionnage, waarvan de eerste berichten inzake deze arrestaties gewaagden. Een der doeleinden moet n.l. zijn geweest het uit don weg mimen van Hilter en de organisatie van een opstand in Duitschland. Op een der Woensdag gearresteerden vond de politie een aantul documenten, kaarten en brieven en daaruit blijkt, dat or bij de heeren reeds vergevorderde plannen bestonden om nog deze maand een aanslag te plegen op het leven van Hitler. De ontdekking van dit complot zou nog luist bijtijds hebben plaats gehad, om de samenzweerders te beletten tot daden over te gaan. daden, welke gomakkelljk den vrede van Europa in gevaar hadden kun nen brengen. Nader wordt gemeld: Er zijn dertien personen gearres teerd, waarvan slechts drie Denen. Twee er van zijn in 't bezit van Joego slavische paspoorten. Allen waren in het bezit van groote bedragen aan geld. De politie lieeft thans haar on derzoek uitgebreid tot de provincie, en men verwacht nog meer arres'aties. Het schijnt, dat de organisatie twee verschillende wegen volgde. Een af- deeling hield zich bezig met de mili- taire-spionnage in Denemarken, ter wijl de andere een complot tegen Duitschland smeedde. De naam van Beln Kun. de meest gevreesde van alle internationale communistische agita tors is ln de zaak gemengd. Een re cent bezoek aan Denemarken zou naar men meent er mee ln verband staan. Een Kamermandaat opgeheven De betrokkene weel de politie te overbluften en ontkomt Na heftige tooneelen heeft de Fransche Kamer gisteren op voorstel der regeerinj. •net 338 tegen 28 stemmen het mandaat van Kamerlid ifesson ingetrokken, die wegens» verduistering en dieisial tot gevangenisstraf was veroordeeld. Enkele afgevaardigden van rechts en links waren voor Besson in de hrc* gesprongen met de motiveering, dat, Vvaü- -heer men hem onwaardig zou willen vei klaren het volk in het parlement te verde digen, men allereerst andere parlements leden, die nog in functie zijn en waardig hedeu bekleeuen, ofschoon zij zich aan groo tere vergrijpen hebben schuldig gemaakt, te verantwoording moest roepen. Daarbij werd Bewezen op het geval Falcon, die in Ma rokko de oprichting van eon wijk van ge floten huizen had willen begunstigen, maai die ondanks de tegen hem bestaande bewlj zen. vrijgesproken was. Ook wei-den toespe lingen gemaakt op het Staviskj-sctiandaa'. Besson zou gearresteerd worden, wan nee- hij uit het parlementsgebouw kwam Hij verklaarde echter aan de agenten van politie, dat zijn zaak nog niet behandeld was, hetgeen door eenige parlementsleden die zich in zijn gezelschap bevonden, werd bevestigd, zoodot de agenten niet tot zijn arrestatie gerechtigd dachten te zijn. Res- son stapte daarop in oen taxi en verdween in onbekende richting. Gemengd Nieuws. Dc GCiEWscue Opstand in.my c.tPonic'.rug»ciècm op.koet* t JOCGO J?""1 s .7» o* 0 e H\ cw'- QAwfiIrvrwt» u [i &°S> M I D DtLLAUSCHE. Z CC (Wpato$ riwwi} abmygos'Cf A V De Wardenier-motor zal proefdraaien Demonstratie te Wolvega Dc vorige week heeft de heer Wardenier voor enkele vooraanstaande personen it Wolvega de motor gedemonstreerd, welk- hij heeft uitgevonden en waarom eenige maanden geledon zoo n groot rumoer is ont staan, dat voor den jongen uitvinder tra giseh verliep. I Wij hoorden daarvan, doch meenden goed te doen het zwijgen daarover te bewaren om over de zaak niet ontijdig weer groote drukte te doen ontstaan. In de „Oprechte Steenwljker Courant" vonden we ook iets van dien aard vermeld. Maar ook dat blad wenschte evenals onze zegsman, die het had vernomen van een der aanwezige personen heel geen commen taar te geven, doch deelde alleen mede, dat do motor als we het wel hebben, van 9 uur tot half twee onafgebroken zonder hapo-en had geloopen, zonder dat er oogenschijnlijk brandstof was gebruikt Nu echter bericht men ons, dat door War denier a.s. voor het publiek een demonstra tie met zijn motor zal gegeven worden in het café Dragt te Wolvega. Hiermede wordt de zaak toch publiek en daarom deelen we het als zoodanig mede. Door den uitvinder wordt alleen een deel van het werkend mechanisme nl. het vlieg wiel, in werking getoond. De onderdoelen heeft hij ora begrijpelijke redenen verborgen gehouden. HU heeft na het echec van de vorige maal met ijver aan zijn vinding, waarin hij nog altijd gelooft, gewerkt, we d ons door bovenbedoelde zegsman medege deeld. Maar op onze vraag of dc machine ook arbeid verrichtte en hoeveel kracht uit geoefend werd, moest men het antwoord schuldig blijven: de motor had bij de demon stratie voor de enkelen, voor zoover wij uit dc mededeel in gen konden opmaken, alleen stationair gedraaid. Laat men zich niet al te veel van de vin ding voorstellen. Dat zal men na het tra gisch verloop van de Wolvegasche geschie denis van enkele maanden terug ook niet In Wolvega is-men heelemaal niet enthou si ast moer. TOEGANGSKAARTEN adÏI- VERKALKBAAR AAN At li STATIONS VAN DE OAT IS GEMAKKELIJK li TEGHIJK MET HIT SPOORKAARTJE EEN JAARBEURSKAART NT JP05RVTTGWBUCTII (30% OP HET TWUCfeBltUïT) Meubelfabriek te Rhenen in de asch gelegd Brandweerlieden gewond Hedennacht te omstreeks een uur is brand uitgebroken in dc meubelfabriek „Rhenen" te Rhenen.iDoor den /ellen wind aangewak kerd was het gebouw spoedig één groote vuurzee en brandden-de aanwezige hout- voorraden fel. De vlammen die uit het vier verdiepingen hoogc gebouw sloegen waren tot ver in den omtrek te zien. Door den vonkenregen ontstond hior en daar in de omgeving een begin van brand, doch de brandweer, die zeer op haar qui wive was wist het vuur steeds in de kiem te smoren. Ook de belendende perceelen wist zij te behouden. Na ongeveer een uur stortte de voorgevel van het brandende fabrieks gebouw in. Drie brandweerlieden liepen on beduidende kwetsuren op. De fabriek brandde totaal uit Slechts een enkel stuk van den muur staat nog over eind. De voorraden hout gingen mede ver loren. In de fabriek waar vroeger ongeveer dertig man werkte, arbeidde reeds sedert geruimen tijd nog vijf a zes man. De belendende perceelen kregen water- Geheimzinnige berooving In verband met den diefstal van ruim f 4600. ge pleegd op 5 dezer te Amsterdam, heeft de politie een 37-]ar".gen diamantbewerker gearresteerd. Omtrent deze arresiatie vernemen wij dat deze zaak betrekking heeft op de aang fte. door een bewoner van een huis lo de Gerard Dourtraat ge daan. Deze man was volgens zijn zeggen lo zijn woning lo gezelschap geweest van eenige vrien den. Er was toen ruzie ontstaan, waarna hij tot de ontdekk'rg was gekomen, dat men hem van het vermeld bedrag had beroofd Nadct vernemen wij. dat het verhoor van den diamantbewerker geen aanleiding heeft gegeven om den mar langer vast te houden. Zelfs bestaat er g?eö enkele aanwijzing van eenige schuld zijn kant. Weekbericht AUTOGARAGE EN MANUFACTU RENWINKEL ÏN DE ASCH GELEGD Auto's in vlammen Hedenmorgen is door tot dusver cobekende oorzaak brand uitgebroken ln een kamer, gelegen boven de autogarage van den heer Elgersma in de kom van Oldebooro (Fr.). De brand, welke zich door den feilen wind aan gewakkerd. direct ernstig uitbreidde, tastte zoowei de autogarage als de daarnaast gelegen manufac- turenw.nkel. we'.ke eveneens eigendom is van den heer A. Elgersma. aan Ic korten tijd was de autogarage geheel uitge brand. Men slaagde er met veel moeite ln nog een autobus uit de garage te halen. Drie personenauto's evenwel giogen verloren. Daar groot gevaar voor uitbreiding bestond, werd de assistentie ingeroepen van de brandweer te Akkrum, Hecrenvcen en Opsterland. Na ander half uur was men den brand meester. Zoowel de garage, als de zaak in manufacturen brandden totaal uit Een groote voorraad manufac turen en veel huis.aad ging verloren. De schade wordt docc verzekering gedekt. ALGEMEEN NEDERL. VERBOBND a.s. 24 April, de geboortedag van Frins Wil lem van Oranje, een herdenkingsavond te organiseeren. Ingezonden Stukken Geldermalsen1 25 Febr. 1935. DE TOESTANDEN IN RUSLAND Met verwondering heb ik gelezen wat Za terdag 23 Februari op pag. 5 slond betref fende d ercis van den heer F. Goedkoop Dzn. naar Rusland. Alles was nl. zon mooi in, de Sovjet-slaat. Verschillende instellingen, wel ke door hem bezocht waren, wareh prach tig. Een en ander had ook de heet Goed koop met bewondering gadegeslagen. Nu zegt de heer Goedkoop dat er zulke mooie instellingen zijn en dat alles medewerkt aan het welvaartspeil. Ja, nog sterker, dai er menschen zijn, die in hun vrije uren zelfs gaan werken aan een ondergrondscheu spoorweg. Is dit nu werkelijk liefoe voo de slaat of wordt er pressie op dee men schen uitgeoefend'? Want zulke menschen vindt men in Nederland niet en maar goed cok. Dit is m. i. een groote fout in de Sovjet staat. Ik had venvacht dat de hoer Goed koop pok Iets geschreven zou hebben over den godsdienst en alles wat daarmee samen hangt. Dat is toch ook wel «een voornaam iets. Hoe slaat het met de bevolking buiten Moskou? Hoe zijn daar de arbeiderswonin gen? Hebben de arbeiders genoeg eter.' Wanneer de man bijv. 10 of 15 jaar verban nen is. krijgen dan vrouw en kinderen ook voldoende voeding? Wat de kerken betreft, waar worden deze nu voor gebruikt, en wie laai ze afbreken? Hoe vergaat hot de gees telijken, zorgt de staat daar voor? Hoe staat het met de visschersdorpen in de omgeving van Moskou? Bij een cventueele veroordee ling kan men dan in hooger beroep gaan' Geachte Redactie, ik zou nog veel rnecr willen vragen, maar ik zal het hierbij maar laten. Uw abonné, G. B. VAN DEE, C 69, b. station Geldermalscn De heer P. Goedkoop Dzn. schrijft ons. nadat wij hem dit Ingezonden Stuk tot in- Het dunne DtMtj* geef» Sen worigon etend Hoogste stand te Ona 786.5. Laagste stand te Isafjord 753.6. Stand vanmorgen half twaalf 776.8. WEER VERWACHTING Matige, aanvankelijk tijdelijk krachtige, meest O.-wind helder tot licht of half be wolkt. droog weer, lichte tot matige vorst 's nachts, overdag ora het vriespunt. BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING Het hooge drukgebied versterkte zich iu zijn kern. Verder veranderde in de alge- meene drukveixieeling weinig. De hier en daar vrij krachtige O. winden brachten over het geheele W. vasteland toe nemende koude, terwijl ook over Engeland de vond over een groot gebied zijn intrede deed. De laagste temperaturen komen thane nabij Zwitserland voor. Over Duitschland en Frankrijk vriest het matig; naar het W. licht. Over Duitschland komt ln het Midden en O. eenige sneeuwval, het toch reeds vrij dikke sneeuwdek versterken. Over IJsland alwaar, na een daling van de barometer gisteren overdag, de druk thans weer stijgende is, zijn de temperatu ren hooger geworden. Ook over N. Scandi navië is de temperatuur gestegen en ls de vorst geheel verdwenen. In het Z. van Scandinavië bleef de vorst nog aanhouden. Er is in de thans heerschende weerstoe- stand nog weinig verandering te wachten. stormw aarschuwingsdienst Geseind van de Bilt hedenmorgen Z55 uur aan alle pasten: Weest op uw hoedel TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 0.8 C 10 MAAKT. Zonsopgang 6.30 uur, zonsondergang 5.53 uur Maan op van. S.12 uur, onder v.m. 0.30 uud 11 MAART. Zonsopgang 6.27 uur, zonsondergang 5.54 uur Maan op v.m. 8.53 uur, onder v.m. 1.43 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERREN 10 MAART. Van 's avonds 6.23 uur tot 's morgens 5.57 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Rrelsach K-hl Dieilfishelm Mannheim 1.4? 1.47 9.(55 4.I5 4.97 2.96 Cohiana Trier Kenlen DuxHf-ldorf Kkhrort Wenel merik OUO 3-36 Lobltb i?.in so Nijmegen '.'.76 si.vi st Amines 4,-b 4 60 V reeswijk Iw 1.1! 1^8 Wester voor! lulu 1,-7 4.0 4.9 Kampen Ejaden Maastricht Greveninct Venio 12.48 I2A5 Grave sluisv 8.6? K.OO Andnes 2,a7 3.31 -ara -af 5 47.91 0r.MJ 42>' 42 80 Mts 7 4 Éftuw Sam beek i •>ten HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Don Helder IJinnlden Hoek v. Holland Zlerikzee Wemeldinge Vlies.neten zage hebben gezonden: In het bezit van Uw schrijven van 2 dezer me bijgesloten door U ontvangen ingezonden stukje, moet ik U mcdedeelen, dat ik mij niet voldoende op de hoogte acht om over de Russische toestanden te gaan schrijven. Bij mijn verblijf in Moskou heb ik mij vrijwel uitsluitend bezig gehouden met de verkrijging van de ontvangen opdracht voor de N. S. M. en absoluut geen gelegenheid gohad, een intensieve studie te maken van do maatschappelijke toestanden. In het In- to-view heb ik dan ook duidelijk laten uit komen, dat ik de Indrukken, die ik gekregen heb, gebaseerd zijn op een oppervlakkige kennismaking. Indien men over dc Russische toestanden wenscht ingelicht te worden, zijn er overi gens voldoende andere, bronnen van infor matie, die competenter geacht moeten wor den dan ik ben. Vraag en Antwoord. 3736. H tü n. u h«bt bezoek van de oiworm. Met tusschenptozen spuiten mot jt- jiverac benzine, (VoorC gezuiverd, anders maakt u vlekken). Op die niani-.r krijgt u die .mgenoode gasten wel weg. 3789 XV. u ta IU Volgen/, de wet moet mm. ,Vi«?.rKen0tJ"ïn huwol'jk 10 dagen vóór 'iet naaivan r" „a^c,t0,ld|ed door den ambto de betrokken korten. Hieri u op het ruad bet Openbaar v rechtbank deze tormlln de kosten, k ....j der ouders W°reibtWeiEOtr' daQ kuat u zlch tot het k 3740 J. t. d. FX te P. Wij kun helnas geen In'lchtinsui hieromtrent ver kc-n, duar ook ons nos niet bekend ld 1 nieuwe regeling or git zal zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2