Jlicuiw (tTotirmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken abonnementsprijs: Perkwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5417 DINSDAG 5 MAART 1935 15e Jaargang abbtrtentieprijjen: Van I tot 5 regels f 1.17'/» Elke regel meer 0-227» Ingezonden Mededeelingen r van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'l bureau wordt berekend 0.10 CONTRIBUTIE EN SCHOOL GELD De S.D.A.P. huldigt het goede beginsel, dat ieder lid der roode huishouding zijn bijdrage behoort te leveren aan de partij kas. En zij trekt daaruit de consekwentlc9. Ondanks verschillende bezuinigingen op salarissen, subsidies enz. (dat klinkt erg „burgerlijk*!} raamt het dagelijksch be stuur der partij voor dit jaar een tekort Van f 2-1000. Dit hoopt men te dekken door een t ij d e 1 ij k e contrihutieverhooging k t 14000 en een „extra-collecte" nè, de ver kiezingen, welke dan. f 10.000 moet opbren gen. Waarop komt nu die „tijdelijke" contri- butieverhooging neer? Het resultaat is, dat voor een inkomen tot en met f 10 per week de contributie wordt vastgesteld op drie cent per week en dat de loongrens voor de contributie van zes cent wordt verlegd van f ,15 naar f 20 per week. Bij een inkomen van f 10 tot f 20 betaalt men dus zes cent, bij een inkomen van f 20 tot f 40 tien cent, van f 40 tot f 50 twintig cent, boven de f 50 dertig cent Het tweede voorstel behelst een t ij d e- 1 ij k e contributieverhoograg voor de con tributie-klassen van tien, twintig en dertig cent met respectievelijk 1 cent, 3 cent en 5 cent, welke geheel aan de Partijkas ten goede komt. Voorts dieet men te bedenken, dat de getrouwde vrouw, die lid is. evengoed con tributie moet betalen als de man; een gezin betaalt dus het dubbele. Slechts werd als verzachting besloten, dat de vrouw, wier man in de eerste loonklasse Is aangeslagen, ook drie cent (en niet meer) zal betalen. Aldus: een gezin, dat leven moet van tien gulden of minder per week zal 6 ct. con tributie betalen; dat is f 3 per jaar. Gaai het inkomen boven de tien gulden uit, dan betaalt men tot f 20 het dubbele. Echter, Verdient men meer dan f 50 per week, dan is er verder geen progressie; het blijft voor ieder gezinslid f 15 per jaar; behoudens de tijdelijke verhooging. Ter verdediging van deze voorstellen werd aangevoerd, dat van de allerarmsten niets extra's werd gevraagd; maar tot onzio Verbazing werd geen amendement inge diend, zooals onlangs in de Kamer, om van de rijken, de cumuleerende heeren en ae goed bezoldigde functionairssen, die meer dan f 2500 inkomen hebben, een extra bij drage te vragen. Is dat nu belasting naar draagkracht? ]Wat zouden de heeren te keer gaan in de gemeenteraden als van de allerarmsten - want daartoe behooren toch de inkomeus van 10 per week en minder per jaar 3 belasting werd gevraagd. Een frappante vergelijking kan men ook maken, wanneer men de raadsverslageu yan de laatste weken raadpleegt In vele gemeenten moest het schoolgeld verhoogd worden. In sommige of wellicht vele werd de grens, waarbij schoolgeld ver schuldigd is, verlaagd van f 800 tot f 709 belastbaar inkomen. Dat wil zeggen, dat bet werkelijke gezinsinkomen f 1300 of aanzienlijk meer kan bedragen, vóór er schoolgeld betaald moet worden. Immers, het belastbaar inkomen wordt berekend door het werkelijke inkomen eerst te verminderen met de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud en daarna met de kinderaftrek. Dat kan ruim f 700 zijn, maar evengoed f 1000. En, hoeveel bedraagt dan dat schoolgeld. In vele gevallen bij een belastbaar inko men van f 700 niet meer dan 25 ct per maand. Dat wil dus zeggen, dat de S.D.A.P. van het allerarmste gezin evenveel contributie vordert, als er schoolgeld gelie ven wordt van een Inkomen dat het drie dubbele en meer bedraagt Nochtans was er in vele raden van soc.- 'dem. zijde ernstig verzet tegen verlaging van de schoolgeldgrens van f 800 tot f 700 belastbaar inkomen. De opvoeding oer kinderen legt blijkbaar minder verplichtin gen op, dan het lidmaatschap der partij En „belasting naar draagkracht" schijnt ook een wankel begrip te zijn. BINNENLAND. Proefvaart m.s. „Rapana" Nieuw Tank boot der „Koninklijke Shell" Heden vond met goed gevolg de proeftocht plaats van het m.s. „Rapana". dat op de werf van Wilton-Feijenoord te Rotterdam voor rekening van de Koninklijke Shell Groep wei'i gebouwd De proefvaart geschiedde op Shell Dieselolie en Shell Motorcyliader- De „Rapana" is één van de eerste groep Van twaalf tankschepen, tot de bouw waarvan door de Koninklijke Shell Groep opdracht is gegeven en hiervan zijn er cenige reeds afgeleverd. Voordat de opdrach ten werden gegeven, vormden de ontwerpen zoowel voor casco als machine-installaties een punt van diepgaande studie en weten schappelijke ondorzoekingen, met het resul taat dat de „Rapana" evenals de andere in opdracht van de Koninklijke Shell gebouw de schepen, het meest moderne tankboot type vormt dat de wereldzeeën zal bevaren. De mislukte scheepvaart besprekingen Als gevolg van het misiukken der Neder- landsch- Japansche scheepvaartcon ferent ie. die te Kobe zou zijn gehouden, verwacht men een scherpe concurrentie tusschen de Japansche en de Nederlandsche scheep vaartmaatschappijen, nu de overeenkomsten inzake scheepstarieven tusschen de Japan sche en Nederlandsche reeders zijn op Een uitnoodiging Welke niet aanvaard werd Naar aanleiding van wijze, waarop door de S.D.A.P. verkiezings propaganda onder de arbeiders en werkhv» zen wordt gemaakt met: „Vrijheid, Arbeid, Brood", heeft de schrijver Jilles Limburg bij het partijbestuur een brief ingezonden met de vraag, of er onder de leiders één is, die de inhoud van bet blad in openbare vergadering durf te verdedigen. In deze vergadering zouden de Christe lijke en moderne arbeiders en werkloozen, ieder voor de helft van do beschikbare ruimte toegang hebben. Het feit, dat de heeren hierop niet zijn in gegaan, bewijst wel, hoe treurig de inhoud Jilles Limburg, die zich met zijn romans: De Twijfelaar, Wie?, Die niet heeft, en Rutli nogal naam heeft gemaakt, was zooals be kend is, tot voor eenige jaren zelf arbeider. Tijdelijke afsluiting Wasch- industrie Op grond van den toestand in de wasch- industrie, beeft de Saneeringscommissie voor deze tak van bedrijf, gevormd dooi den Bond van Waschindustrieëlen in Ne derland en den R-K. Nat. Bond van Wasoh- iiwlustrieölpn, besloten tot een tijdelijke af sluiting van de waschindustrie. In samen werking met installateurs en leveranciers zal de oprichting van nieuwe wasscherijbe- drijven, strij'kinrichtingen, waschverzendm- gen en lmnenverhuurinrichtingen na 1 Maart 1935 worden tegengegaan. Gehoopt wordt als gevolg van deze maat regelen op den duur tot eéntge verbetering in de uitkomsten dezer bedrijven te komen, althans verdere verslechtering tegen te Waterschap „de Regge" De kwestie van de Oortjessluis In de inleiding van de door het Dage lijksch Bestuur van het Waterschap De Regge aan het Hoofdbestuur aangeboden ontwerp-begrooting voor 1935 wordt o.m. Een verschil van meening tusschen het Rijk en de provincie Overijsel over de Buur- serbeek-verbetering belet een spoedige slui ting van de Oortjessluis. Wij betreuren dat zeer daar de opening der Oortjessluis nog steeds fatale gevolgen kan hebben voor groote gebieden, terwijl bovendien zelfs de verbetering van de Hag- molenbeek niet op de voorgestelde wijze tot uitvoering kan worden gebracht, zoolang de Oortjessluis niet is gesloten. Herhaalde raaien is op verbetering aange drongen, evenwel tot heden zonder resul taat. De ontwerp-begrooting meldt aan inkom sten o.m. opbrengst aanslag 1935 272.940; uitgaven jaarwedden administratief perso neel 23850; rente geldleeningen 83750; Officïeele Berichten ONDERSCHEIDINGEN ij Kon. besluit ls benoemd tot ridder In de s van den Nederl. Leeuw, mr K. P. van der Mandele. te Rotterdam; ls toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden «ere medaille, in zilver, aan G. W. de Wit, te Rot terdam. KOSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE B8 beschikking van den dir.-gen. der P.T.T. ls met ingang van 16 Mei 1935 aangewezen als directeur van het PTT-kantoor te Zandvoort de commies btf den PTT-dienst K R Klaassesz, thans directeur te Maarssen. BELASTINGDIENST Bij beschikking van den minister van Finan ciën Is de hoofdinspecteur der dir. bel. J. A verplaatst van Groningen ls hoofd van is de inspecteur der dii dam, met bepaling, dat hij gedurende die zaamstelllng den titel zal voeren van plaats vervanger l den boofdlnsi der 2e kl. der marine reserve C. de Korver 6 Maart geplaatst aan boord van H.M. Wachtschip te Vlissingen. AUDIëNTIE Do gewone audiëntie van den Minister var Koloniën zal op Vrijdag 8 Maart niet plaats In verband met het heerschende slechte weer er woedde een vrij krachtige sneeuwstorm zijn de Koningin en Prin ses Juliana met Haar gevolg gisteren in het hotel gebleven, aangezien er geen ge legenheid tot wandelen of sportbeoefening bestond. NED. SPOORWEGEN Naar wij vernemen zal de chef van dienst van handelszaken en goederen tarieven der Ned. Spoorwegen Jhr. Dr. P. Elias binnen enkele maanden den dienst der spoorwegen met pensioen verlaten. NIEUWE MINISTER VAN WATERSTAAT Jhr. Ir. O. G. A. van Lidth de Jeude Waardig opvolger van Ir. Kalff Wat reeds eenige dagen verondersteld werd, blijkt thans waarheid te ziju. Dr. Colijn is geslaagd in het vinden van een waardig opvolger van minister Kalff en is buitengewoon goed geslaagd. Dat duidt allereerst, op de politiek e richting. Er was een streven om de liberale partij thans uit te schakélen. We hebben ons daartegen van meetaf verzet En Dr Colijn stelde blijkbaar ook booge prijs -op handhaving van het politieke status quo Voorts meenen we dat de Minister-presi dent een goede greep deed, wat de be kwaamheid van den persoon voor dit speciale departement betreft De toekom stige minister schijnt het reeds goed te-ken nen, want hij verklaarde aan een journa list, dat het een zeer duur ministerie is. Geleidelijk moet en kan hier bezuinigd worden. Blijkbaar heeft de toekomstige minister zijn oordeel reeds bijna gereed over de vragen en kwesties van de dag: wat he' tollen-ontwerp betreft, moet men rekening houden met gemaakte afspraken; coördi natie van het verkeet ia noodig, doch dit behoeft niet te leiden tot een wilde jacht op de bussen; inkrimpiing van onrendabele spoorlijnen is noodzakelijk; meer kanalen graven is niet gewenscht, zoolang hiertegen over geen contra-prestatie geleverd wordt door de gebruikers; een tweede oeverver binding voor Rotterdam is gewenscht en evenzoo samenwerking der groote Neder landsche havens; het mijnbedrijf dient ge steun d te worden. Waarlijk, een program, dat er wezen mae. In de derde plaats schijnt Dr. Colijn een goede keuze gedaan te hebben, wat de „sociale ligging"" van den nieuwen minister betreft Te Baarn b.v. was hij voorzitter der commissie tot onderzoek naar armoede en werkloosheid en dit leidde tot organisatie van hulp. Ook was hij voorzit ter van een commissie tot instelling van een waarborgfonds voor ziekenverpleging, een kwestie, waarmee de gemeente zich heeft bemoeid door het geven van een zekere toeslag voor minvermogenden. Dat getuigt van het sociale inzicht van den nieuwen bewindsman, wiens officieele benoeming, wegens verblijf der Koningin in het buitenland tegen half Maart mag tege moet gezien worden. Al met al gelooven we, dat een bekwaam en waardig opvolger gevonden is van een minister, wiens naam in dankbare herinne ring blijft voortleven onder ons volk. De heer Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, wiens benoeming tot Minister van Waterstaat in de vacature van wijlen Ir. J. A. Kalff kan worden verwacht, werd op-7 Juli 1881 te Tiel geboren. Te Delf! studeer<le hij aan de toenmalige Pol «tech nische Hoogeschool voor civiel-ingenieur. Hij trad vervolgens in dienst van den Rijks waterstaat. Jarenlang werkte hij als hoofd ingenieur bij déze dienst in Noord-Brabant en Utrecht. Verder ontwierp hij een haven voor Curasao en toen enkele jaren later China aan de Nederlandsche Regeering ver zocht om een ingenieur van den Waterstaat voor den aanleg van havens enz. werd de heer van Lidth de Jeude andermaal aan- Na de oprichting van dé Ned. Mij. van» Havenwerken werd ir. van Lidth de Jeude dadelijk tot technisch directeur benoemd, .velke functie hij thans nog bekleedt. Sinds October 1923 is de heer van Lidth de Jeude lid van den Baarnsphen Gemeen te.raad en sedert de oprichting voorzitter van het Onderling Waarborgfonds voor Ziekenhuisverpleging aldaar. Tpvens is hij voorzitter van den Ned. Bond van Foren sen. Op 23 Mei 1931 werd hij gekozen als liberaal lid der Provinciale Staten van Utrecht, ter vervanging van den heer J. H van der Meiden te Amersfoort, die als zoo danig had bedankt. Als lid der Provinciale Staten en als lid van den baarnschen gemeenteraad heeft de heer Van Lidth de Jeude zeer veel gedaan in het belang van d6 provincie Utrecht en van zijn woonplaats. De 1875 Meter golf In de zitting van de internationale Radio- Unie te Geneve is het geschil tusschen Nederland en Roemenië over de golflengte 1875 ter sprake gekomen, waarbij de verte genwoordiger van Roemenië mededeelde, dat Roemenië bezig is met den bouw een 150 K.W. zender te Brasow, wat door den vertegenwoordiger van Nederland be antwoord werd met de mededeeling, dat, ook Nederland een zender van 150 K.W bouwt. De raad stelde voorts vast, dat dit jaar drie Europeesche concerten zullen worden gegeven, waarvan de uitzending verplicht zal zijn voor alle landen, die bij de Unie ^ijn aangesloten. In verband met de moeilijkheden met d® fabrieken van gramofoonplaten en het bureau voor auteursrechten, werd de kwes tie overwogen een eigen fabriek van gra mofoonplaten te stichten. De kwestie werd echter aangehouden op de mededeeling. dat een nieuwe uitvinding is gedaan, welk* belangrijke veranderingen in het stelsel van de klank-weergavp zal brengen. Het Algemeen Mijnwerkersfonds Naar een Regeoringsbijdrage? De Regeering heeft aan 'de wiskundige adviseurs van de Rijksverzekeringsbank en van het Alg. Mijnwerkersfonds opgedragen om na te gaan. hoeveel door het Rijik zou moeten worden bijgedragen in het A. M. F., om hetgeen de werkgevers en werknemers in het fonds moeten betalen, te kunnen be perken tot hetwetteljjk verplichte. Wanneer de Regeering dit rapport zal heb ben ontvangen, zal zij beslissen, of er in hoeyëi;' zij die bijdragen zal kunnen ver- Wanneer de beslissing der kend.. is zal de Rijksbemiddelaar de bespre kingen mèt dewerkgevers- en werkne- mensorganisaties in het mijnbedrijf voortzetten, Statenverkiezing Zuid-Holland De nieuwe an Urev. lijst voor Dordrecht Ia de kieskring Dordrecht moeist door het overlijden van den heer G. R. Sterk, die op no. i, stond voor de voor de Prov. Sta tenverkiezingen in Zuid-Holland in te die nen candidatenlijst voor de antireiv. partij, de lijst herzien worden. Deze is thans op nieuw vastgesteld, en wel op de volgende wijze: 1. J. A. J. Jansen Manenschijn Zwijn- drecht 2. K. Aantjes, Bleskensgraaf; 3. Mr. E. J. E. G. Vonkenberg, Gorkum; 4. A. D. Bikker, Noordeloos; 5. A. v. Houweling, Péursum; 6. A. Pierhagön, Streefkerk; 7. H. Wetselaar. Dordt; 8 C. Vink. Ottoland; 9 G. Slob, 'Meerkerk; 10. A. Schbafsma, Har Eerste Kamer Vacatore-De Vos van Steenwijk In de gistermiddag half vijf gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Eei-ste Ka mer is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. W. J. Baron dn Vos van Steenwijk, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard de heer G. Kólff te Geldermalsen. Jubileum Zuid-Bevelandsche Waterleiding Feestelijke herdenking op 5 April a.s. Op 5 April a.s. is het 25 jaar geleden, dal de N. V. Zuid-Bevelandsche Waterleiding werd gesticht Deze Waterleiding is het eigendom van de 24 aaangesloten Zeeuwsche Gemeenten. Zij heeft een verzorgingsgebied van 35590 H.A.., met 53000 inwoners. Om »e voorzien in de behoefte van drinkwater is er ruim 260000 M. buizenleiding gelegd. Het was op het einde van 190S dat wijlen Dd. J. W. Jenny Weyerman. geneesheer te H. Arendskerke zijn plannen voor een water leiding ontvouwde bij de vereen, van Z.- Beyel. Burgemeesters en Secretarissen. Zijn pogingen hadden succes. Een rapport werd ucitgewerkt en op 5 April 1910 werd de N.V. (de Zuid-Bevelandsche gemeenten werden aandeelhouders) geboren. 's-Gravenpolder Borselle weigerden aanvankelijk mee doen. De eerste keerde echter spoedig van de dwdling zijns weg terug en sloot zich bij tijds nog aan. Borselle hield jarenlang zijn verzet vol, doch zag zich eenige jaren gele den, door droogte gedwongen, genoodzaakt zich aan te sluiten. Het water dat van uitstekende kwaliteit is wordt te Ossendrecbt in Noord- Brabant gewonnen. Na de totstandkoming van de Waterleiding kwam er nagenoeg geen Febris Typho'dea (Typhus) voor. Do aansluting is vrijwillig. Nu. r.a 25 jaar bedraagt dc jaaropbrengst, f195 000, terwijl gemiddeld 33% per M3 water wordt be taald. In het geheel staan 9000 aanslutingen te boek. De N.V. is financieel kerngezond. De lPiding werd gelegd in den z.g. „goed koopen tijd." Het bedrijf is gedurende 25 jaar uitne mend gelpid door Ir. J. van Poelgeest. Pre sident-Commissaris is de heer Joh. Pilaar te Goes. De hijeenlcomst op 5 April zal een feeste lijk karakter dragen. Naar wij vernemen zal Dr. v. d. Sleen do feestrede houden. Een film van het bedrijf zal worden vertoond Talrijke autoriteiten zullen aanwezig zijn. Prov. Staten van Zuid-Holland Twe® vacatures vervuld De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft benoemd verklaard: in de vacature- G. R. Sterk: den heer A. Pierhagente Streefkerk en in de vacature J. Reijers: dr. J. Schokking te Den Haag. Bij Idenburgs dood Deelneming van den Gouverneur-Generaal De gouverneur-generaal van Ned.-Indië heeft aan Mevrouw de Weduwe Idenbui geseind: „Ontvang mijne oprechte deel neming bij groot verlies dat ik mede als zoodanig gevoel". CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN De bouwvakpatroonsbond in Z.O. Drente had aanvankelijk voorgesteld de loonen met ingang van 1 Maart met 8 cent per uur tt verlagen. In een vergadering van Zaterdag 0 een nieuw voorstel aan.de orde, inhou dende verlaging der loonen met 3 cent pel en wel voor geschoolde arbeiders va tot 45 cent, vooi ongeschoolde van 38 tot 35 cent per uur. Dit nieuwe voorstel is evenals het vorige, door de werknemersorganisaties met algemeene stemmen afgewezen. Aan de patroons is voorgesteld het bestaande tract voorloopig gedurende deze week te lenden, teneinde de onderhandelingen voort te zetten. Hierdoor is een staking, welke Maan dag dreigde te zullen ingaan, voorloopig vooi komen. Kerknieuws GEREF. KERKEN Drietal: Te Veenendaal, Ds Th. Delleman te AaJten, D. van Eek te Smilde en D. Veenhuizen te Valthennond. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nes op Ameland, D. Oosten, cand. te Sneek. Aangenomen: Naar De Krim (toez), A. van der Lee. cand. te Vreeland. Bedankt: Voor Piershil, A. v. d. Lee, canc te Vreeland. INTREDE Ds. A. KEERS TE ARNHEM. Zondag j.l. heeft Ds. A. Keers, gekomen van Roermond, als opvolger van Ds. Knottnerus, zijn taak aanvaard als pred.-dir. van het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arnhem, terwijl hij tevens als zevende predikant van de Ned. Herv. Gemeente werd bevestigd door zyn broeder Ds. B. Keers van Batavia met een predikatie over Luk. 15 1 11. Na de bevestiging zong het Diaconessen- koor, waarna Ds. Keers- zyn ambt aanvaardde met een prediking over de woorden „Uw Koninkrijk korae". Ds. Keers is toegesproken door Ds. N. de Jong, uit Velp, namen Classicaal bestuur en door Ds. H. J. Dyck- meester namens den Arnhemschen kerkeraad, verzoek Ps. 134 2 en 3 toegezongen De dienst werd o.a. by gewoond door den Commissaris der Koningin in Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra met echtgenoote, door Burgemeester en mevr. Bloemers, door Mr. A. J. A. A. Baron van Heemstra, vc Mr. E. van Beusekom, secretaris, en tal van bestuursleden van het Diaconessenhuis. Des avonds heeft Ds, Keers in de kapel van het Diaconessenhuis zich in een kerkdienst as zijn nieuwe taak verbonden. Kerk en Staat in Duitschland De positie van Dr. Müller Het orgaan van de Duitsche Christenen „Das Evangelium im dritten Reich" ver klaart, dat over de ontvangst van rijksbis schop Ludwig Müller bij den rijkskanselier Adolf Hitier niets kan worden gepubliceerd, maar dat tweeërlei toch vast is komen te staan, nl. dat er geen sprake is van het aftreden van Ludwig Müller als rijksbis schop en dat voorts een oplossing inzake de moeilijkheden over de rechtsgeldigheid van diverse kerkelijke maatregelen binnenkort gepubliceerd zal kunnen worden. Dr. Mahrarens' positie De gisteren gerezen twijfel aan de juist heid van het bericht betreffende de afzet ting van Dr. Mahrarens vindt zijn rechtvaar diging in een mededeeling van het N.C.P. luidende: In Hannover hebben de Duitsche Christe nen een mislukte poging gedaan den lands- bisschop dr. Mahrarens uit zijn ambt te stootcn. In den vorm van het Kerkelijk Ambtsblad te Hannover verscheen „op last van den Hannoverschen kerksenaat" een publicatie, waarin stond, dat de landsbis- schop uit zijn ambt ontslagen en geëmeri- teerd was en de (ontslagen) superintendent Hahn in zijn plaats tot landsbisschop geko zen was. Een manifest van den nieuwen „landsbisschop" was er bij gevoegd. Gelijk gezegd, de poging is reeds mis luk t. De „kerksenaat" die uit nog 5 leden bestaat, is sinds lang van elke machtsuit oefening beroofd en zijn besluiten hebben noch juridisch noch kerkelijk geldigheid, en de kerken van Hannover hebben 26 Febr jl. een referendum alsmede samenkomst te Hannover gehouden, waarvan de resultaten thans worden medegedeeld, uit welke blijkt, dat geheel de Hannoversche kerk zonder meer aan landsbisschop Mahrarens trouw blijft. Kerk en Radio De Duitsche kerkelijke pers klaagt er over dat in tegenstelling met den nieuwen koers in Duitschland, welke de religie in het openbare leven in eere wilde herstellen, de Duitsche radio-zenders in de laatste maan den op opvallende wijze hoe langer hoe minder religieuse uitzendingen brengen Uitzending van kerkdiensten komt zelfs in den laatsten tijd in het geheel niet meer voor. De kerkelijke pers dringt er op aan. dat deze onhevredigende toestand grondig veranderd moge worden en dat dit door een bespreking tusschen de Duitsche rijksradio- leiding en de kerkleiding moge worden in geleid. „Radio en kerk", aldus onderschei dene bladen, „behooren elkander te vin den". 1 iJccnZwmueix Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen bu. 1 Jhr. ir. O. C A. van Lidth de Jende zal aaa H. M. de Koningin worden voorgedragen iet be noeming tot Minister van Waterstaat. Blz. 2 Gömböss opnieuw met Kabinetsformatie belast. De Grieksche regeering meldt, dat zij de rebellie gelooft te kunnen onderdrukken. Voor Venizeloe ligt een torpedojager te wachten, waarmee hij des* noods zal vluchten. Simon neemt Eden mee op zijn reis naar Berlijn. Zal Laval een Europeesche reis maken? Het proces tegen Rintelen voortgezet. De Japansch'Ghmeesche toenaderingspogingen* Blz. 3 Dc opleving in de V.S. verzwakt. Schaakrubriek. Blz. 8 Aan boord van een schip te VKssingea is ongeluk gebeurd, waarbij een persoon zwaar een licht is gewond. Schoolnieuws. ONDERWIJSBENOEMINGEN. Ter voorziening in de vacature van leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Hervormd Lyceum te Amsterdam is door het. bestuur benoemd Dr. M. Langbroek te Amsterdam. Benoemd tot hoofd der Chr. school te A 1 m k e r k de heer A. M o 1, thans onder wijzer te Zierikzee. Tot onderwijzeres aan de School met den Bijbel te Wilsum is benoemd mej. H. Trap. thans tydelyk werkzaam te Doezem (Gr.). Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bijzondere Lagere School te Gameren is benoemd mej. W. Bil der beek te Warnsveld. BEGRAFENIS PROF. Dr. Ir. J. VERSLUYS Op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag is gistermiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Prof. Dr. Ir. J. Versluys, buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam en adviseur der product! e- afdeeling van de Bataafsche Petroleum-Mjj. Zeer vele belangstellenden uit de kringen der Amsterdamsche Universiteit, van de Bataaf sche en van het Departement van Koloniën waren aanwezig. Het woord werd gevoerd door Prof. Stomps namens den Senaat der Universiteit; Prof. L. E. J. Brouwer namens de faculteit der wis- en natuurkunde; den heer L. v. d. Waals namens de Amsterdam sche geologische studenten, Ir. v. d. Linden namens de Bataafsche Petroleum My. en lr. A. Guyot v. d. Ham als vriend. Hierna had de teraardebestelling plaats. Examens ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geel.: Bakker, W, RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.f Vis- en Natuurkunde (hoofdvak wiskunde): loet. ex., de heer S. J. Vies; id. (G): cand. ex., Ie heeren H. A. J. Ven-borg en W. J. Alscue. MODEVAKSCHOOL Op de gehouden Mode vakschool vore Coupeuse: E. Abel Bastlaanse, A. Reger Leln. Den Haag; P. Dieiemand Hoek. A. J. v. d. Doos, A. W. S. Klaversteyn v. YVentzel. Bilthoven; J. W. v. d. Wees, 's-Gravenzande; K. A Ma- cherie Schrans. Dordrecht. M. A. G. van Oostal, Loon op Zand: A. v. d. Sun de. Breda; M. Har- Cosl Gi in Zetten. Bilthoven: Reyden. LeidenM. Den Haag; G. J Kerkhof. Dongen: A. Timmermans, Zevenhul- eo: C. W. de Regt. Blsiswljk; A, van Dijk O. Ppruw®ls-, u- v«-n Gene, C. Gudde, G. Ktion. l. W. Verkade, Schiedam: J. A. GoorAe, A iarts, M. Goris. L. Gros te. Roosendaal; G. Ver roerd. Eemnes; J. H H. Reygersborg. L. Ot- ing. Delft: A. Bloemendaal. Delft; T van Le- ..eveld. A Engels. Dordrecht; E Smit, Albl »p- serdam; A. J. M. Warbsteker. Soest; H. J. M. Vanslng, Soc-et; A de San. Zeist Lingerie: P. Versteeg. G. Verschuur, G. rl-n- er, J. van Meerwijk M. van Loen, C. Oster- olt YV. Lema, E. Steenbergen. H. Mulder J Jansom, M. J. Trlel. H. Zngwljn, A Króm- lenhoek, Schiedam: C. Kol. YV. Ruit N Tic- ?t. b. Leonard. J. v. -i. Berg, Dordrecht: H. [ocwrendonrn II Rult.»r (Zie verder blz. 5)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1