Gemeenteraad van Amsterdam BINNENLAND. Wetenschap. ZATERDAG 2 MAART 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Boven Pulborough in Sussex is de rivier de Arun sterk gezwollen door de hevige regens en stormen van de laatste ltgliaansche troepen vertrekken, enthousiast uitgeleid, aan boord der Vulcaniauit Messina naar Somalüand week. De hoofdweg en de brug liggen grootendeels onder water. Tengevolge van de stevige stormen was het Kanaal de laatste dagen in hevige beroering, ivat een reis naar het continent niet buitengewoon plezierig maakte. De „Prince Leopold" vecht zich de haven van Dover uit. De Duitsche kolenboot, die bij Gorinchem in de Waal zonk en kantelde, wordt door drie groote bokken boven water gelicht. De lading van 1000 ton kolen en het huisraad zijn verloren gegaan. EJen overbodige interpellatie De openbare ziting van den Raad is beslo ten met een interpellatie van den heer de Miranda (s.d.) over het uitblijven van praeadvies op het plan zijner fractie tot in perken van de werkloosheid. Een klein jaar geleden kwamen de heeren met dit onmoge lijke plan voor den dag, terwijl de Regee ring reeds lang bezig was met maatrege len tot leniging van de ramp der werkloos heid. Het plan was dus volmaakt overbodig en droeg overigens geheel het karakter van een vroegtijdige verkiezingsmanoeuvre. Niet de 60ciaal-democrcaten, maar de Regeering heeft de leidende positie bij de werkverrui ming. En vergeefs zullen de pogingen der sociaal democratische heeren zijn om haar de leiding te ontfutselen. Vandaar dat het indertijd toegezegde prae advies uitbleef en als het binnenkort uit komt zal dat hoogstwaarschijnlijk voor het plan-de Miranda niet gunstig zijn. Uiteraard is de heer de Miranda dus niet Eoo belangstellend naar het praeadvies van B. en W. Niettemin heeft de voorzitter der sociaal-democratische fractie uitvoerig de werkloosheid besproken en daarbij dingen verteld die ieder weet. De geheele interpel latie bracht trouwens geen nieuws. Zelfs niet toen de interpellant hoog opgaf van [het schier-idyllische Zweden, waar hij on langs vertoefde en alles zoo veel beter is dan hier te lande. Namens het College heeft Wethouder Boissevain (vb.) de interpellatie-de Miranda beantwoord. Dat antwoord had wel wat steviger kunnen zijn. Overigens komt de heele zaak binnenkort aan de orde. De wet houder heeft voorts eenige algemeene op merkingen gemaakt, die van weinig betee- kenis waren. In de geheime zitting, die 's avonds te half tien begon, heeft de Raad zich, naar ver luidde, met het bevorderen van de handels betrekkingen met Rusland bezig gehouden. Officïeele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Bü KonlnklHk besluit is de bronzen eere- tnedallle. verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau, toegekend aan C. Cleeren te Ossen- drecht en A. Dullaart. te Hillegersberg. Ver der aan: J. Meerman te Driewegen: F. de Vos te Dinteloord: J. A. Nieuwenhuyze te Wolf aarts dijk: P. van Splunter te Stad aan t Haring vliet en C. M. Nelisse, te Tholen. In zilver is deze medaille toegekend aan: E. van den Hoek te Zeist; M Hendriks te Zwolle en A van Kan te Rotterdam. CONSULAIRE DIENST Btf Kon. besluit is de heer E. T. Calcano er kend en toegelaten als consul-generaal van Argentinië te Amsterdam, voor Nederland. Bouwcongres te Amsterdam Van 10—13 Hei a.s. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Ned. Instituut van Architecten zal van 10—19 Mei in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam een bouwcongres met bouwtentoon- fctelling worden gefegad&fc -- Regeeringszorg voor werkloozen en armlastigen Distributie van groenten te Amsterdam De gemeente Amsterdam zal via de Nederland- sohe Groenten- en Fruitcentrale een proef oemen met de distributie van groenten aan werkloozen en armlastigen. Verscheidene gemeenten in ons land zijn hierin reeds voorgegaan, en in vele andere zijn de voor bereidingen in vollen gang. De resultaten, welke tot nu toe elders bereikt werden, zijn bevredigend. De groenten worden aan de gemeentebesturen door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale geleverd tegen een eenheidsprijs van 2^2 cent per Kg., ter wijl aan de afnemers 3 cent per Kg. in rekening moet worden gebracht Uit den aard der zaak worden voorloopig alleen z.g. stapelgroenten beschikbaar gesteld en wel in 7 soorten t w. roode kool, savoye kool. wortelen, uien. koolrapen, bieten (rauw) en zuurkool. Het is zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, volko men betrouwbare gegevens te verkrijgen omtrent het normale groentenverbruik van werkloozen en armlastigen te Amsterdam. Vast staat echter wel, dat het verbruik thans aan den lagen kant moet worden geacht. Het is zeer gering, evenals de con sumptie van aardappelen. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale hoopt ou door deze verstrekking van goedkoope groente van zeer goede kwaliteit, te komen tot een grooter ver bruik. dat de waarde van de voeding der werk loozen ten goede komt. Een grooter verbruik van groenten in deze tijden, nu de prijzen voor den tuinder zoo abnormaal laag zijn. strekt bovendien tot steun aan den tuinbouw, voor Amsterdam spe ciaal in Noord-Holland en Friesland. Daartegenover zal de groentendistributie echter wel de omzet van de groenteleveranciers in de volkswijken schaden. In enkele gemeenten hebben daarom de winkeliers hun medewerking niet willen verkenen. Zoo bijv. te Eindhoven, waar de ge meente de geheele distributie nu zelf in handen heeft. In andere gemeenten, bijv. te Haarlem, zijn1 daarentegen de winkeliers geheel ingeschakeld: zij krijgen de groenten in hun winkels geleverd en ver- koopen deze vandaar uit aan de rechthebbenden. In Amsterdam, waar de winkeliers eveneens den wensch hebben geuit, ingeschakeld te worden, is, in overleg met de betrokken organisaties, een sy steem ontworpen, waarbij de winkelier slechts als bestelkantoor ingeschakeld blijft waar de werkloo zen op bonnen kunnen bestellen. De afgifte der groenten aan de werkloozen geschiedt in gemeente lijke distributielokalen. In deze lokalen, voorloopig ten getale van 14 over de geheele stad verspreid, worden winkeliers, daartoe aangewezen door de organisaties, met het afleveren der groenten belast. Iedere lezeres ga nu maar na wat deze regee ringszorg voor de werkloozen beteekent. In dit verband wordt nog meegedeeld, dat de werkloozen per gezinslid Vi pond groenten per dag mogen be stellen. De verstrekking geschiedt voor een ge heele week tegelijk, volgens de bestelling, welke in de voorafgaande week heeft plaats gehad. Eenjje- zin van 4 personen kan dus 4 x 7 x H pond 7 Kg. groenten koopeo. voor den prijs van totaal 21 cents. Op Maandag-, Dinsdag- en Woensdagmiddag van 1—4 uur vindt de uitreiking van het bestelde plaats tegen inlevering van de bon. welke van den winkelier is ontvageD. Voor verpakking moet door de werkloozen zelf worden gezorgd. Maandag 11 Maart neemt het verstrekken van de groenten een aanvang, terwijl de bestellingen door de betrokkenen in de voorgaande week kun nen worden gedaan. Circa 40.000 gezinnen komen voor deze goed koope voedseldistributie in aanmerking. Minister Slotemaker de Bruine lost op deze wijze zijn be lofte ia van yerstrekking van steun ia nature, 200-, als trouwens reeds geschiedde door het beschik baar stellen van goedkoope margarine en vleescn en gehakt in blik. De geheele regeling loopt over Maatschappelij- ken Steun in samenwerking met diaconieën en wel- dadigheidsvereenigingen. Het Amsterdamsche koelhuis Dezer dagen bezochten wij het koelhuis op de Centrale Markt te Amsterdam, een inrichting van eerste orde op het gebied van koeltechniek. Het eigenlijke koelhuis, dus zonder de ruimten voor de machines, enz., heeft een oppervlakte van 30 x 40 meter co een hoogte van 23.50 meter. De 4 verdiepingen hebben eik een hoogte van ongeveer 4 meter. De totale nuttige gekoelde vloeropper vlakte bedraagt. 2.750 vierk. meter. De temperaturen in de koelruimten zullen van -j- 2 gr. Celsius tot 2 gr. Celsius bedragen, die van de vriescellen tot 15 gr. Celsius. Op den beganen grond is een eierontdooi-instal- latie opgesteld, waar de eieren, vóór zij het koel huis verlaten op de heerschende buiten-tempera- tuur worden gebracht. Een viertal liften van 1500 K.G. hefvermogen vervoeren het koelgoed naar de verschillende ver diepingen. De koelinstallatie is geleverd door de N.V Werkspoor volgens het systeem Linde (ammoniak) Het koelen van de koelruimten geschiedt door het inblazen van sterk gekoelde lucht. Elke groote koelruimte, elke koelcel en elke vriescel is voor zien van een eigen luchtkoeler. De gekoelde lucht wordt door houten kanalen in de koelruimten gebracht en door afvoerkanalen wordt de verontreinigde lucht afgezogen. De kleine koelcellen zijn bovendien van koelslangen, waarin gekoelde pekel circuleert, voorzien, om ook te kunnen koelen zonder luchtbeweging. Alle meet- en bedieningsinstrumenten zijn ge centraliseerd In de ruime machinehal, alwaar de dienstdoende machinist practisch het geheele koel- bedrijf kan overzien en regelen. Voor controle zijn daar tevens verschillende zelfregistreerende meetinstrumenten opgesteld. Het koelhuis wordt 1 April a.s. in gebruik ge- Handelsovereenkomst met België Ook de stcenkolenkwestie opgelost Zooals reeds eerder werd bericht, is aan het einde der vorige week principieele over eenstemming bereikt tuschen beide delega ties inzake een nieuwe handelsovereen komst tusschen ons land en België. Naar ons thans ter oore komt, waren er toen nog enkele punten met name ten aan zien van het steenkolenvraagstuk, waar voor de oplossing nop niet geheel gevonden was. De Belgische delegatie is toen naar Brussel teruggekeerd. Naar verluidt, zijn deze kwesties thans uit den weg geruimd, zoodat de parafeering van de overeenkomst thans binnenkort tege moet gezien kan worden. Staatsraad A. W. F. Idenburg Een rouwdienst Naar wij vernemen, zal Maandagochtend om elf uur, voor genoodigden een rouw dienst plaats hebben ten huize van wijlen staatsraad Idenburg aan den Cremerweg. Deze rouwdienst zal geleid worden door Ds Barkey JVolff, Gerei, predikant te Den Haag. De veren over de Wester-Schelde Moeten goedkooper worden De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden zegt in een adres aan de Tweede Kamer, de tolheffing op bruggen als principe volstrekt verwer pelijk te achten. Waar de Kamer echter an derzijds de spoedige totstandkoming van de vaste verbinding over de groote rivieren een zeer groot landsbelang acht, zou zij in uiterste noodzaak afwijking van dit prin cipe kunnen billijken. Van betrouwbare zijde heeft de Kamer vernomen, dat rente en aflossing van het voor den bruggenbouw benoodigde kapitaal op andere wijze zoude zijn te vinden en wel door een geringe verhooging van de ben zin ebelastiiig. Op die wijze zoude het weg verkeer over de groote rivieren vrij kunnen blijven, doch dan mag naar de meening van de Kamer niet vergeten worden, dat het verkeer over de veren op de Wester-Schelde nog allerminst vrij is. Deze veren moeten toch feitelijk evenals de bruggen over de groote rivieren als een vooiizetting van den weg worden beschouwd. Nu zou het zeker wegens de groote kosten niet verantwoord zijn op een brugverhinding over de Wester- Schelde aan te dringen, doch de Kamer is torh we! van oordeel, dat het verkeer over deze veren, zoo al niet geheel vrij. dan toch zeker heel wat goedkooper moet zijn dan thans het geval is. Door de benzinebelasting nog eenigszins meer (een fractie van een cent) te verhoo- gen en die opbrengst aan den Provincialen Stoombootdicnst op de Wester-Schelde af te staan, zou de gewenschte verlaging van de vrachtprijzen op deze veren zijn te ver krijgen. Bij het tegenwoordige tarief wordt toch 't verkeer, vooral dat met auto's, uit en naar Zeeuwsch-Vlaanderen belemmerd en oriën teert Zeeuwscli-Vlaanderen zich al meer en meer op België. Turf centrale De minister van Economische Zaken heeft met ingang van 1 Maart. 1935 op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als penning meester van de Stichting Nederlandsche Turfcentrale aan ir. F. P. Mcsu te Assen en met ingang van dien datum benoemd tot penningmeester van genoemde Stichting ir. R. Svbolts, Rijks-Nijverheidsconsulent voor het westen des lands, tevens secretaris van meergenoemde Stichting te 's-Gravenhage on tot lid van het algemeen bestuur de heer J. P. van de Griendt, directeur van de „Griendtsveen Turfstrooisel Maatschappij" te Rotterdam. Het innen van kleine vorderingen Wetsontwerp gereed. In de Memorie van Antwoord aan de Een ste Kamer betreffende de begrooting van Justitie deelt minister van Schaik mede. dat. een wetsontwerp, houdende regeling eener vereenvoudigde proro.«uro voor het innen van kleine vorderingen gereed is. De minister vleit zich met de hoop, dat de fi- nancieele bezwaren te dezer zake bestaande zullen kunnen worden overwonnen, en dat hij spoedig in staat zal zijn aan zijn voor nemens gevolg te geven. l Radio-telefoongesprekken met Indië Op wasplaat opgenomen Ten einde de mogelijkheid te openen.dat alle bij een gesprek met Ned.-Indië aan wezige personen dat gesprek kunnen vol gen, kan op tijdig verzoek ten huize van een aangeslotene op de rijksnetten, tijdelijk een luidspreker-installatie met versterker wor den opgesteld. Voorts kan op tijdig verzoek een gesprek' (zoowel het gesprokene naar als van Indië) op een wasplaat worden opgenomen. De daarvoor benoodigde kosten bedragen hover, de gesprekkoster.: een vast recht van f2.50, benevens f2.50 per gesprek van drie minuten of gedeelte daarvan. Ten slotte kunnen gesprekken worden aangevraagd, waarvan de kosten door den opgeroepene zullen worden voldaan. Indien de opgeroepene onder die voorwaarden het gesprok niet aanvaardt, zijn door den aan vrager f2.50 voorbereidingskosten verschul digd. tenzij het gesprek alsnog plaats vindt, dooraat de aanvrager de gesprekkosten voor zijn rekening neemt. Mr. G. Vissering 70 jaar De receptie Gistermorgen hebben de president en de directieleden van de Ned. Bank mr G. V i s- sering geluk gewenscht met zijn zeven tigsten verjaardag, waarbij hem als hulde blijk werd aangeboden de verzameling van al zijn geschriften en redevoeringen. Op de middagreceptie waren o.a. aanwezig de be stuursleden van het Kerkschip „De Hoop", o.a. de penningmeester, de heer G. D. W. Boissevain en de heer H. de Booy, die tevens penningmeester is van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. Verder de predikanten Ds A. Luteyn en Ds J. W. Maas en de geneesheer Dr F. G. v Asperen die reeds vele jaren aan de vereeniging verbonden zijn, en kapitein J. Smit van De Crisïsregeling voor de Zeevisscherij Het uitvaar-certificaat Gisteren zijn de uitvaar-certificaten 'door de Nederlandsche visscherijcentrale aan alle belanghebbenden gezonden. Ingaande 4 Maart a.s. mogen geen vis- schersvaartuigen ter zeevischvangst meer uitvaren zonder in het bezit te zijn van een uitvaar-certificaat. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat in elke aanvoerplnats van zeevisch een ambtenaar is aangesteld die heiast is met de inning van de 1 pet heffing van de bru- to-besomming voor de betaling van welke heffing ieder, aan wien een uitvaar-certifi caat is uita-ereikt zich tegenover de Nederl. Visscherij Centrale heeft verbonden. MINISTER DE WILDE IN DRENTE Gistermiddag heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr J. A. de Wilde, een hezoek gebracht aan de Vuilaanvoermaat- schappij te Weyster onder de gemeente Beilen, M_-'- ROFFELRIJMEN. HAAST TE VEEL Een van onze toffe jongens Had een kleinigheid misdaan En nu moest hij dertig dagen Scheveningen ondergaan. Aangezien Jap Rap geen tijd had Zocht hij naar een vlotte vriend Die van gratis rust en voeding En een zakcent ivas gediend, En die vond hij op de vlakte In z"n ouwe kennis Maat, Graag bereid een maand te rusten In het Grand Hotel van Staat. En Maat zat Jan Rap z'n straf uit, Dertig dagen aan de zee, En hij kreeg zelfs negen kwartjes Voor verrichte arbeid mee. Dat is dunkt me nog eens vriendschap! Ja dat was het,plusbedrog En bedrog bestraft de rechter Als het uitkomt, altijd nog. Het kwam uit. Jan Rap moet brommen Dertig dagen, tijd of met; En z?n Maat krijgt nog een maandje Als er tijd is in 't verschiet. Dat wordt driemaal dertig dagen Voor wie weet welk simpel feit. 't Lijkt me, als ik het mag zeggen, Haast te veel gerechtigheid. Nee, ik vind het heusch niet aardig Van de rechterlijke macht: Zoo wordt de geheidste vriendschap Wredelijk omhals gebracht! (Nadruk verboden,)t LEO LENS. Nieuwe gasontladingslamp Belangwekkende vinding in het Philips Laboratorium Naar wij vernemen is in het Philips* La boratorium de natuurkundige C. Bol erin geslaagd een speciale gasont ladings lamp te vervaardigen, die een buitengewone helder heid bezit, welke zelfs de helderheid van de normale booglamp verre overtreft Tegen over een oppervlakte-helderheid van 17000 int. Kaars per cm2 bij de koolboog-lamp, bedraagt deze bij de nieuwe lamp niet min der dan 40.000 int. Kaars cm2. In de aller eerste plaats zal deze lamp dus van groot belang zijn voor projectie, vliegveldverlicb» ting, zoeklichten, enz. Tevens heeft dit principe geleid tot de ont wikkeling van een soortgelijke lamp van klein vermogen met hoog nuttig effect. Bij verdere ontwikkeling zal deze lamp in de toekomst voor meer algemeene verlichtinge- doeleinden kunnen dienen, terwijl voor wegverlichting de natriumlamp de aanga, wezen lichtbron zal blijven, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5