ZATERDAG 2 MAART 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND ITALIE'S PLANNEN MET ABESSYNIE De plechtige en nadrukkelijke verzekering van den Negus van Abessynië, Hailé Selas sie, via zijn gezant te Rome, aan de buiten landsche pers gegeven, dat hij aan geen auYival op de aangrenzende koloniën denkt, zelfs al zouden deze geheel onbewapend zijn, is een verschijnsel, dat niet stilzwijgend voprbijgegaan kan worden. Er blijkt uit, dat dc regeering var» Ethio pië, het voortgaand en groeiend militair ver- tóón van Italië ziend en tevens het ver schijnsel waarnemend, dat Italië zich niets aantrekt van de talrijke vredesbetuigingen die reeds uit Addis Abeba zijn verzonden, thins haar toevlucht gaat nemen tot openbare meening der wereld. Dat Abessynië dit uociig acht is een era s'ig teeken. Men behoefde zich niet dadelijk ongerust te maken toen Italië oorlogstoebe- rtidseJen maakte. Machtsvertoon is vaak niet anders dan een diplomatiek pressie-mid del, dat weer opgeheven wordt zoodra het dbel bereikt is. In dit geval evenwel kan langzamerhand niet meer ontkend worden, dat Italië meer in zijn schild moet voeren o|a dat het zenden van zoovele duizenden gyed-uilgeruste manschappen onevenredig Ijjkt aan een doel dat beperkt zou worden idt het maken van indruk, teneinde een bn- staanden toestand te consolideeren en ver dere grensincidenten te voorkomen. „Wat beoogt Italië toch", is de vraag, die zfch opdringt. Onwillekeurig denkt men bij die vraag '.drug aan den veldtocht- van 1896, toen het op gebiedsroof uit zijnde Italiaansche ko ninkrijk met zijn slecht georganiseerd, slecht gekleed en slecht toegerust leger een smadelijke nederlaag leed tegenover de overmacht van het primitieve leger van Msaaelik II. En dat de onevenredig schijnen de mobilisatie van Italië met die nederlaag althans wel iets te maken heeft zou men zeggen aan de geforceerde herdenking van dien „slag bij Adoea" op den dag van gis teren--in- Italië. Het is alsof men nu den smaad van toen wil gaan uitwisschen. Is men zulks niet van plan dan mogen we toch wel dit verband met 1896 aannemen, dat het fascistische, op het groote verleden zoo trotsche Italië, nu het weer een conflict met Abessynië heeft, in alle geval tegen alle gebeurlijkheid gewapend wil zijn. Want de kansen van een conflict tus- schen een goed-geocfend West-Europeesch leger, zelfs wanneer dit toegerust is met het modernste wapen: een sterke luchtmacht, zijn in het onherbergzame Abessynië, met zijn in strijd geharde en zeer goed schieten de bevolking, nog altijd onberekenbaar. Men zou allicht den spot kunnen drijven met de middeleeuwsche toestanden in dit land der bergen, waar de „koning der ko ningen" tamelijk wel afhankelijk is van de medewerking van de talrijke stamhoofden, die zich in gewone omstandigheden, gewoon lijk weinig van de bevelen uit Addis Abeba aantrekken aan den anderen kant be staat toch de mogelijkheid en zelfs waar schijnlijkheid, dat een oproep tot verdedi ging van het gemeenschappelijk rijk ook thans met een enthousiaste mobilisatie be antwoord zal worden en dat het groote kleurlingcnleger, bedreven in den guerilla, zich niet gemakkelijk zou laten treffen door de Italiaansche legermacht. We spreken hier echter altijd nog maar over de kansen bij een eventueel conflict. Zal het echter tot een conflict komen? Deze vraag moet aan de toekomst worden overgelaten. Wel valt een groote factor op, die wellicht Frankrijk en Engeland zou kunnen bewegen Italië tot op zekere hoogte zijn gang te laten gaan bij zijn poging Abes synië in een bepaalde richting te dwingen. Dat is de aanvankelijk met succcsen be kroonde pogingen van Japan om in het land van den Negus economisch voet aan wal te krijgen. Japan is met name bezig Frankrijks omvangrijke handelspositie iu Abessynië sterke afbreuk te doen en in ver hand niet dat feit verschijnt de juist onlangs beklonken afstand van een gebied bij Dji- boeti in een heel ander licht dan er aan vankelijk op viel, omdat hij een Italiaansch- Abessynisch conflict dit gebied van groot strategisch belang zou zijn. De Italiaansche troepenzendingen naar Somali land schijnen dus niet zonder ver band Ie zijn met afspraken tusschen tic West-Europeesche groote mogendheden. Dit vermoeden wordt nog bevestigd door een door dè Engelsche regeering tot Abes synië gerichte waarschuwing om maar niet al te zeer op den Volkenbond te rekenen bij zijn halsstarrige houding tegenover Italië. De vraag komt op: is Italië door geheime afspraken gemachtigd om voor West-Europa de Japansche kastanjes uit het Ethiopische vuur te halen? En heeft men binnenkamers besloten om daartegenover Italië de kans te geven zich ten koste van het groote nog onafhankelijke kleurlingengebied schadeloos te stellen? Het zijn slechts vragen, maar die gegrond zijn in heel opvallende teekenen en waar- HET SAARFEEST Een geestdriftige bevolking De Führer spreekt. Hoewel nog des morgens verzekerd was, dat Hitier niet vóór 1 Mei voor het eerst in het Saargebied zou komen, is de Leider des morgens per vliegmachine tc Saarbrückea gearriveerd, tot groote verrassing en blijd schap van de wegens den overgang naar Dui.tschland hartelijk feestende Saarlanders. HitJer gebruikte een twaalfuurtje in het hotLel Excelsior cn daarna begon op het Raadhuisplein een défilé, dat twee uren duurde en waarbij Hitler elk vaandel bui gend groette. Overal waar Hitier zich vertoonde hoersch- te het grootste enthousiasme. Was -hij eens even onzichtbaar dan vorm den zich spreekkoren: „Wij-willcn-onzen- leider-zien". Na bet défilé kwam wederom een groote menigte op het plein bijeen, waai- Hess, Go eb bal-s en Bürckel alle drie met andea-e woorden hetzelfde zeiden, de trouw van het Saarvolk prezen en hen geluk- wenschten uu zij tot bet Rijk terug keeren en niet langer zuchten onder den smaad van Versailles, de Joden en de geldrepubliek. De rede van Hitler De aankondiging van Hitier als spreker werd met zeer langdurige ovaties begroet. Hitler sprak van een geluksdag. Al regen de het. terwijl hij sprak, hard, wij hebben dc zon m onze harten, want het is een blijde dag voor de vele millioeneu, die ons van hier tol Koningsbergen hooreu. Het is. zeide Hitier, ook een geluksdag voor Efcrropa, want dit gebied had een eeuwi ge twistappel kunnen worden. Het herstel van de natuurlijke grenzen zal de verstand houding met Frankrijk verbeteren. Hot moet mogelijk zijn, dat twee groote volken elkaar de hand réiken om samen de rampen van Europa af te wenden, die dreigen. Deze dag is tevens een leer voor hen die dachlen dat zij een volk een deel van eigen weaec koDiien ontnemen. Bloed is sterker en dikker dan alie papieren verdragen. De trouw der Saarlanders heeft spr.'s ar beid verlicht. Viert heden feest, maar mor gen gaan wij weer aau het werk om ons geliefd' Duitschland weer groot en vrij te maken. Dit is slechts een eerste begroeting, ik kom tot u terug (stormachtige toejuichin gen). maar het was mij onmogelijk vandaag te Berlijn of elders te blijven. Mijn hart hoeft niij naar u gevoerd om u te zeggeu hoe gelukkig het Duitsche volk en ik zelf ben over uw terugkeer. Geeft uw deugden aan Duitschlaud, blijft trouw aan het nationaal-socialisme. omdat wij de vaan van het Deutschtum heb ben ojjgeheven toen hot rijk zelf in zijn diep- sten staat van vernedering verkeerde. Duitschland zal onze eerste gemeenschap pelijke eed van trouw gelden. Saaziandsche leden van den Rijksdag Rijkskanselier Hitier heeft ter gelegenheid can de Saarfeesten acht voorvechters van het Duitsche Front benoemd tot leden van den Rijksdag. Dc voorzitter van de Rijksdag fractie, Rijksminister Dr. Frick, heeft deze personen gisternamiddag de door Hitier on- derteekende benoemingsoorkonden overhan digd. De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Dr. Frick, heeft gisteravond ter eere van de leden der commissie van drie van den Volkenbond, baron Aloisi, ambassadeur Cantilo en gezant Lopez Olivan, op het slot Halherg een groot banket aangeboden. Dr. Frick, die met den trein mee moest, heeft het banket niet tot het laatst kunnen bijwonen. De heeren bleven nog gerulmen tijd na het vertrek van Dr. Frick gezellig bijeen. Belanglangrijk politiek feit in Engeland Lloyd George uitgenoodigd door Mac Donald om zijn New Deal uiteen te zetten. LONDEN. 2 Maart Als een der belangrijk ste gebeurtenissen in de binnenlandsche po litiek beschouwt men in Engeland de schrif telijke uitnoodiging, die minister-president Mac. Donald heeft gericht aan Lloyd George met het verzoek, de Engelsche regecring uit voerig op de hoogte te stellen van zijn New- Dealplannen, met nauwkeurige berekenin gen omtrent deze plannen tot werkverschaf fing en vermindering der werkloosheid. In een uitvoerigen brief geeft Mac Donald Lloyd George de verzekering, dat zijn plan door het Kabinet ernstig onderzocht zal worden. Onmiddellijk na ontvangst van dezen brief deelde Lloyd George den premier tela- fonisch mede, dat hij met genoegen aan do wenschen der regcering zou voldoen. Waar schijnlijk reeds te.gen het week-end of bij het begin van do komende week zou hij uit voerig op het gevraagde ingaan. In politieke kringen spreekt men van een spoedige, bijeenkomst tusschen Mac Donald en Lloyd George, waardoor de vermoedens en geruchten, die reeds geruim en tijd de ronde doen, dat Llovd George aan het kabi net zou worden toegevoegd, nieuw voedsel hebben gekregen. Amerika's erkenning van Sovjet-Rusland Voorstel haar ongedaan te maken Uit Washington: Ondanks het verzet, van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken heeft de commissie van buitenland sche zaken van het huis van afgevaardig den een motie aangenomen, waarin voorge steld wordt, de erkenning: van sovjet-Rus land ongedaan te maken. Het Hauptmann-fonds Reeds 20.000 dollar bijeen Uit New York: Op de eerste massaverga dering, georganiseerd door het comité ter verdediging van Hauptmann, is ook een collecte gehouden, om de kosten van de be handeling van het proces in hooger beroep te dekken. De collecte bracht vijf duizend dollar op. Het ten bate van Hauptmann bijeenge brachte fonds bedraagt thans 20.000 dollar. op wellicht het antwoord ook niet zoo on middellijk door bepaalde feiten gegeven zal worden, omdat men dan ook wel gezamen lijk het meest geschikte oogenblik zal kie zen om met eenigen schijn van rechtma tigheid deze in wezen onrechtmatige poli tiek door te voeren. O, Volkenbond! ZWANEN BERG'S LEVERKAAS „Iets extro's" op de boter- hom. Voor huisgenoot en gast om van te watertanden DOOR EN DOOR CORRUPT FRANKRIJK Gevangenen, met eigen ontvang-salon Kunnen vrij met hun vrouw uitgaan naar den tandarts" Dc. „Maasbode" verneemt van haar cor respondent te Parijs: Frankrijk is altijd zeer toegeeflijk geweest voor politieke gevangenen, als het persdelic ten e.d. betrof. Toon Drummond gevangen zat, kon hij toch eiken dag op zijn redactie zijn dagelijksch artikel gaan schrijven. Dio vrijgevigheid is langzamerhand het apenago geworden, niet zoo zeer van politieke gevan genen, als wel van gevangenen, die aan politiek doen of politieke voorspraak ge nieten. Maar zoo langzamerhand is dat toch op een schandaal uitgeloopen. Men weet, mot welke égards sommige oplichtende finan ciers, Ouslric bijvoorbeeld behandeld wer den. Maar het is toch nooit zoo dc spuiga ten uitgeloopen, als nu er door de groote schandalen een aantal parlementsleden in voorarrest zijn gekomen. Het lijkt wel, of men uit hun gevangenis kan loopen, als uit een draaimolen. In het bijzonder zij. die in dc Stavisky- zaken betrokken zijn, schijnen van een zeer liefderijke verzorging verzekerd te zijn. Men kwam ze op straat tegen en zag ze dejeu- ueeren en toen onlangs iemand, die den minister-president bcleedigd had, buitenge woon zwaar werd gestraft en niet tot het regime der politieke gevangenen werd toe gelaten (in hooger beroep kreeg hij straf opschorting en werd in vrijheid gesteld) hebben zijn vrienden de geheimen van de „Santé" ru ebt baar gemaakt Het kamerlid Henriot heeft het schandaal in de Staviskv-commissic gebracht en hij noemde zulke dwaze feiten, dat de commis sie niet anders doen kon, dan den minister van justitie op het schandaal wijzen Het bleek namelijk, dat Garat, Dubarry, Guebin, Darius, Gibould—Ribaud e.a. van den direc teur der gevangenis een salon hebben ge kregen, waarin ze niet alleen eiken dag hun advocaten, maar ook hun kennissen kun nen ontvangen, zonder toezicht nog wel, dus zonder de minste waarborgen voor het geheim der instructie. Het kamerlid Garat kan zelfs vrijelijk met zijn vrouw uitgaan onder voorwendsel, dat hij naar den tand arts moei- Ook van anderen wordt dat be weerd, zoodat men gelooven moot, dat alle Stavisky-verdachten al bijzonder last van kiespijn hebben. Maar het mooiste van de beweringen van het kamerlid Henriot is wel, dat hij meende, dat men den gevangenisdirecteur niets mocht verwijten, want dat die eenvoudig ge handeld heelt op bevel van den vroege ren minister van justitie, Chéron. Toen de di recteur zich verzotte heeft hij een schrifte lijke order van dien minister ontvangen, go- geven in overleg met den officier van justitie. Onder die omstandigheden kan het niet verwonderen, dal de publieke opinie meer en meer bet onderzoek der Stavisky-com- missie als een misplaatste grap beschouwL Men voelt wei hoo gemakkelijk die zich zoo vrijelijk bewegende beschuldigden druk kunnen uitoefenen op de getuigen, bepaalde antwoorden voorbereiden, kortom de in structie tot een wassen neus maken. De commissie heeft na die mededeelingen heel gewichtig gedaan en zich tol den minis ter van justitie gericht, maar of dat protest serieus zal worden opgenomen mag betwij feld worden. Het gezag van de commissie is totaal verdwenen. Toen zij heel plechtig uitsprak, dat de namen van Chautemps en Pressard totaal ten onrechte in de zaken Stavisky en Prince waren uitgesproken, hoorde men later, dat die uitspraak was ver kregen door de stemmen van zeven leden op de veertig, en toen de commissie na de zes medische rapporten omtrent de doods oorzaak van den vermoorden raadsheer Prince nog om een zevende rapport vroeg, heeft de officier van justitie van Dyon, de •heer Rabut, eenvoudig geweigerd de docu menten nog voor een nieuw onderzoek af tc De commissie is daar wel hevig verbolgen over, maai- dat versterkt haar gezag niet, aangezien de publieke opinie heel goed be grepen heeft, dat het toch nergens anders om te doen was dan om hot onderzoek nog maar meer te vertroebelen. Intusschen heeft men wel iets bereikt; nl. dat de publieke opinie voor die schandaal zaken niet de geringste belangstelling meer heeft. Japans actie in China LONDEN, 2 Maart. Van u-el ingelichte zijde wordt vernomen, dat de Britscbe Regeering stap pen voorbereidt tot voorkoming vao een JapaDschc actie, waardoor Japan een domincerende positie ia China zou kunnen gaan innemen. Sir John Simon had dezer dagen een onderhoud met den Chiceeschen gezant tc Londen en heeft met hem de situatie besproken, die kan ontstaan als gevolg van de bespreking te Nanking tusschen Chinecsche en Japansche vertegenwoordigers ten aanzien een overeenkomst tusschen beide landen. Dc Britsche regeering heeft over deze zaak met verschillende andere mogendheden van gedachten gewisseld, die belang ia Chine hebben_ klaarblijke lijk met het oog op bet volgen van een gemeen schappelijke politiek docr de mogendheden, die belang hebben bij den toestand in het verre Oosten. Kort Nieuws Koning Leopold en koningin Astlid van België zijn gisteren te Dover aangeko men, om een particulier bezoek te brengen aan den koning en de koningin van Enge land. De Italiaansche Generaal Lulgi Mon- tonari vierde te Parma zijn 102don verjaar dag in uitstekende gezondheid. In België neemt men thans proeven met de beveiliging van spoorwegovergangen. Bij het in studie zijnde systeem brandt, indien geen gevaar dreigt, een wit flikker licht. Nadert daarentegen een trein, dan ontsteekt deze automatisch een rood licht, dat tweemaal zoo snel aan- en uitgaat als het witte licht, terwijl dan tegelijkertijd een belsignaal in werking wordt gesteld. De godsdienstvervolging in Mexico Naar Kipa uit New-York verneemt, heb ben do Amorikaansehe Katholieken in Phi ladelphia een massa betooging gehouden tegen de kerkvervolging in Mexico. Kardinaal Dougherty, aartsbisschop van Philadelphia, hield bij die gelegenheid een toespraak, waarin hij verklaarde, dat sedert liet uitbreken van don godsdienststrijd in 1926 reeds 300 geestelijken cn ongeveer 5000 lecken door tie Mexicaanschc regeering zijn gedood om wille van hun goloof. De kardinaal wees erop, dat de Sovjet-re geering de laatste jaren met groote kosten communistische agenten naar Mexico g«? zonden heeft, die zich erop beroemden, dat „zij binnen vijf jaar Mexico van lederen godsdienst zoudon zuiveren en dan hun In tocht zouden doen in de Veroonigde Staten, oin aldaar hun actie voort to zetten". Verder verneemt hot Katholieke pc re- bureau nog uit New-York, dat do onderwijs- autoriteiten in don Moxieaanschon staat Yucatan van alle ondenvijzere op de staats- scholen verlangen, dat zij dc volgende for mule onderteekenen: „Ik verklaar mij hier mede tot onverzoenlijkcn vijand van den Kalhollokon godsdienst. Ik ben bereid de goestolijkhcid te bestrijden, overal waar dit noodig mocht zijn. Ik verklaar mij bereid aan den veldtocht tegen het fanatisme deel te nemon". EEN VROUW MET EEN BAARD, is geen cent waard. In de Schoonheidsinrichting van Mevr. Louise C. GIMBER worden sinds 30 jaar OVER TOLLIG HAAR, wratten, rimpels, pukkels, enz., verwijderd mot garantie van niet moer terugkomen. Vele referentiën van H.H. Doc toren en beh. Dames. Voor iedere beurs. L. v. Meerdervoort 156, Tel. 331841 Catalogus B gratis en franco. DEN HAAG Simons reizen Niet ineens door naar Moskou. LONDEN. 2 Maart. De diplomatieke mede werker van do „Morning Post", meldt, dat hot besluit omtrent hot tijdstip waarop de minister van buitenlandsche zaken te Ber lijn zal aankomen, waarschijnlijk Maandag zal worden genomen. Het plan, dat Sir John Simon zijn reis van Berlijn naar Moskou zal voortzetten, schijnt te zijn opgegeven. De Rüksweer en de Kerk (Van onzen Duitschen correspondent.) Dezer dagen is door den rijksweerminis- ter von Blomberg een verordening uitgo vaardigd, welke den soldaat nadrukkelijk verbiedt, tot de een of andere Duitsche Geloofsbeweging te behooren. „Der Rcichsbote" schrijft daarover het volgende: Dc geschiedenis van het Pruisiseh-Duit- schc leger is onafscheidelijk verbonden mot bet Lutherscho geloof. Er zijn oude regle menten, welke de gedachten van Luthcr weergegeven in zijn geschrift: „Of oorlog voerenden tot de Eeuwige zaligheid worden toegelaten?" gedeeltelijk met den oor- spronkelijken tekst bevatten. Maar niet slechts In zulke militaire verordeningen loeft de geest van Luthor bij do rijksweer voort. Tiet kerkelijk lied, dat een bestand deel uitmaakte van dc vroomheid der soldaten, geeft hiervan een duidelijk getui genis. Bekend is het koraal van Leuthen. dat overigens ook op het slagveld van Tan nenberg in het jaar 1914 werd gezongen Minder bekend is het, dat niet alleen na den slag bij Leuthen een danklied ter eere van God werd aangeheven maar dat de grenadieren ook met een koraal op de lip pen tot den aanva] zijn overgegaan. Men zong toen het lied: „O Gott, du frommel' Gott." In het leger van Fredcrlk den Groote bevonden zich een paar streng vrome generaals, van wie dc „Oude Zicthcn" het meest bekend is gebleven. Deze strijdbare held heeft tegenover zijn koning even dapper zijn geloofsovertuiging verdedigd als zijn vaderland op het veld van eer. Seydlitz stond in dit opzicht vlak naast hem. Zoo vertelt Barnhagen von Ense in zijn Seydlitz-biografie, dat Frederik de Groote eens op een militaire expeditie een regiment dragonders ontmoette, die een geestelijk lied zongen. Toen de koning hier over ontstemd bleek, verdedigde Seydlitz dc manschappen door erop te wijzen, dat im more ook generaal von Ziethen zulke liederen zong. „Waarop do koning den gang van zaken tolereerde". Dezelfde Ziethen ontmoette zijn koning na den slag bij Kunersdorf in een uiterst wanhopige stemming. Hij had reeds af scheidsbrieven geschreven, daar hij voor nemens was, het aardscho leven vaarwel te zeggen, nu zijn philosophischc levens beschouwing hem in den steek had ge lalen. Ziethen zeide tot zijn koning: „Die daarboven leeft nog!" In de annee der vrijheidsoorlogen heerschto ook een sterke vroomheid. On danks een idealislischo tendentie was de basis het evangelische christendom, Niet anders was het in den strijd van 1870—71. Bij die gelegenheid lazen drie hoogo aan voerders keizer Wilhelm I, Bismarck en Roou de leuze der Broedergemeente cn als een krachtige tekst later als wacht woord gold, dan horinnerde men elkaar aan deze voorlezing. Als een der meest waardevolle represen tanten van deze Pruisische soldatentradit"1 herinnoren wij aan Hindenburg, dio al zijn bevelen, welke vaak voor millioenen men schcn beslissend waren op dood cn leven, steeds met het veelzeggende woord uit vaardigde: „In Gods Naam!" In de zwaar ste perioden van den oorlog was hij het die zijn vaderland verzocht te bidden. Het best openbaart zich da gedachtcngang van dezen man in het piotwoord, waarmede hij zijn beschrijving eindigt over den slag bij Tannenborg: ,.In Alignstein wandelde ik de kerk binnen in de omgeving van het oude Slot tijdens een godsdienstoefening. Toen de voorganger 't slotgebed uitsprak, zonken alle aanwezigen, jonge soldaten en oude landstormers onder diepen indruk van het gehoorde op hun knieën. Een waardig besluit van een heldhaftige daad!" Dezo beschrijving toont duidelijker dan lange beschouwingen aan, welke geest den legeraanvoerder van Tannenborg en zijn manschappen bezielde. Alle beweringen, dnt het christendom niet in overeenstem ming zou zijn met den volkschen peest blijkt uit al deze feiten als volmaakt onjuist! Gemengd Nieuws. Weerbericht Branden Te O s s is brand ontstaan in de dubbele boerenwoning van J. Nelissen op het Orsel- eind. Dc woning werd, behalve door den eigenaar bewoond door het gezin Janssen. Het vuur is ontstaan in het achterhuis, waar het gretig voedsel vond in de aanwezige landbouwvoorraden, zoodat spoedig alles in lichter laaie stond. Het groote vee kon wor den gered. Een groot aantal kippen, benevens de inboedels van beide gezinnen, werden een prooi der vlammen. Door krachtdadig optre den van de brandweer kon een belendend perceel worden behouden. Verzekering dekt de schade. Te Maasbommel ont6tond brand in de boerderij van den landbouwer F. Belgens. De woning, die geheel met riet bedekt was, ging geheel in do vlammen op. Met veel moeite slaagde men er nog in het vee in veiligheid te brengen. De geheele inboedel ging ver loren. De brand Is nabij do schoorsteen ont staan. De bewono- was verzekerd tegen brand schade. De brandweer wist de belendende perceelcn te behouden. Te Kamperveen (Ov.) is door het spelen met lucifers door kinderen brand ont staan in de boerderij van G. K. in De Zande. Drie koeien konden worden gered. Vijf koeien, twee kalveren en vier biggen kwamen in do vlammen om. De boerderij is geheel afge- Een zware reis Hot motorschip Costa Rica, van den Kón. West-Indischen Maildienst te Amsterdam, is te Plymouth uit WciA-Indië aangekomen met stormschade. Dinsdag is bet schip op den At- lantischcn Oceaan door een hoogo golf ge troffen, die het vaartuig overspoelde. Daar bij zjjn de deuren van den rook salon vernield, tengevolge waarvan bet zeewater door dit vertrek stroomde en door de deuren en ramen aan de andere zijde het 6cbip verliet De kracht van het water vernielde verscheidene meubelstukken en voerde een piano moe over boord. Verscheidene passagiers hebben lichte kwetsuren opgeloopen. DOODELIJKE MISHANDELING De Bussumsche politie heeft per auto 2S- jarigen Amsterdammer naar bet bureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam gebracht, die in genoemde gemeente waarschijnlijk op ernstige wijze is mishandeld. De man had een wonde aan zijn hoofd, doch was niet in staat tot het geven van eenige inlichting over het geen er met hem gebeurd was. Van het Anisterdamsche bureau is hy over gebracht naar het Wilhelmina Gasthuis, waai hij is overleden. De politie zal thans trachten vast te stel len of voor den dood van het slachtoffer een of meer personen aansprakelijk moeten wor den gesteld. GRIEP-EPIDEMIE IN GARNIZOENEN. De commandant van het veldleger heeft 'n een dienstorder medegedeeld, dat zich ra enkele garnizoenen gevallen van influenza, griep, voordoen, welke gevallen zich overi gens nog beperken tot een klein aantal en voorshands niet van ernstigen aard zijn. De commandant-veldleger heeft het echter toch nog noodig geoordeeld te bepalen, dat in de garnizoenen voorloopig geen zware oefeningen en 'langdurige marschen on geen uachtoefe- ningen zullen worden gehouden en dat worde bevorderd, dat de ligging der manschappen op de chambree's zoo ruim mpgelyk zjj. INVAL IN EEN SPEELHOL. De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft 's nachts «en inval ge daan in een perceel aan Je Koningsstraat, aangezien men wist dat daar gelegenheid wera gegeven tot hazardspel. Het publiek wps niet van deftigen huize, doch bestond hoofdzakelijk uit min of meer bekende types uit donker Amsterdam. De leiding van een en ander berustte een paar broers, die zich reeds jaren lang met deze practijken bezig houden en tal van malen wegens het gelegenheid geven tot hazard spel zijn veroordeeld. Er werden dertien personen naar het bureau geleid, die, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer konden vertrekken. Het vermoeden is gewettigd dat zy in een ander perceel hun speellust verder zullen gaan botvieren, INBRAAK BIJ EEN SLAGER Tc Heerlen is 's nachts ingebroken bij den vloeschhouwer O- in de Burattestraat. De dieven hebben zich toegang verschaft door een ruit aan den achterkant van het huis in te drukken, na deze met groene zeep tc hebben ingesmeerd. De dieven hebben den hond waarschijnlijk bedwelmd, daar het beest geheel suf was. Het kasregister werd opengebroken en daaruit werd onge veer 300 aan zilvergeld en papier ont vreemd. Vervolgens hebben de dieven ge poogd de brandkast te forceeren, hetgeen evenwel niet. gelukt is. Met medeneming van eenige hammen hebben zij het huis verlaten. Dc politie stelt een onderzoek in. KINDER VERLAMMING Te Vlaardintren is een geval van kinder verlamming geconstateerd by een 3-jarig kindje. INBRAAK IN GOUDSMIDSWINKEL Men meldt ons uit uit Eindhoven: Tn de nacht is door verbreking van een der etalageruiten ingebroken by den horlogema ker C. A. M. van Straalen, aan den Bosch- dijk, die een zaak drijft in tweedehands gou den artikelen. De eigenaar werd door het geluid van brekend glas gewekt en haastte zich in nachtgewaad naar beneden, waar by nog juist op tyd kwam om den dief te zien wegloopen. De horlogemaker maakte alarm, doch men slaagde er niet in den dief te ach terhalen. Naar gebleken is heeft hij vier gou den rino-en .benevens een 30-tal verchroomde en gouden dames- en heerenhorloges uit do étalage weten te bemachtigen. De politie speurt thans ijverig naar den inbreker, wiens signalement bekend ie. Het dunne pültJe seoft den vorlsen stand aas BAROMETERSTAND Hoogste stand te Stensele 770.1. Laagste stand te Boedapest 741.0. Stand vanmorgen halftwaalf 754.6. WEER VERWACHTING Meest matige, O. tot N.O. wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen neerslag, tem peratuur om het vriespunt tot lichte vorst 's nachts, overdag zolfde temperatuur. BUÏTENLAND6CH WEERVERWACHTING De depressie in het. W. begint op te vul len. De secundaire over bet vasteland trok naar dc binnenlanden van Europa af. Een volgende en laatste Jag gisteravond boven het Kanaal en trok in den nacht over Frank rijk met zware regens beneden de vijftigste breedtegraad. Achter deze laatste secundaire begon de luchtdruk aterk te stijgen. Terwijl de ge leidelijke lucbtdrukstijging in het N.O. en N. regelmatig doorgaat, vormt zich een ver binding van de gebieden van hoogen lucht druk van de Poolzee tot do Azoren en houdt de depressie op invloed uit te oefenen op het weer op het vastJand. Hierdoor ont staat een toestand met O.-winden, die de koude lucht massa's uit Scandinavië en Fin land, waai- strenge vorst beerscht, naar het W. zullen transportecren. waarbij helder vorstweer te wachten is met weinig of geen sneeuw en overdag temperatuur boven het vriespunt TElfiPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 3.S C. 2 MAART. Zonsopgang 6.45 uur, zonsondergang 5.40 uur Maan op v.m. 5.5S uur, onder nam. 3.40 uur 4 MAART. Zonsopgang 6.43 uur, zonsondergang 5.42 uur Maan op v.m. 6.12 uur, onder nam. 5.13 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBeN 3 MAART. Van *s avonds 6.10 uur tot 's morgens 6.13 uur 4 MAART. Van 's avonds 6.12 uur tot 's morgens 6.11 uur Schaakrubriek. Het schaaktournooi te Moskou De tiende ronde. Ons verhaal over de achtereenvolgende ronden, dat eentonig dreigde te worden, on dergaat vandaag een welkome afwisseling. Botwinnnik ontmoette Lissitsin en wist bii de eerste zitting de party niet te winnen: van dit uitstel behoeft echter nog volstrekt ficcn afstel te komen. Wij herinneren er in WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorte Rbeinfelde» 2.*1 9M Cnub 3-46 3.65 Freisacb 1.81 1.81 Fm? J.m 1.66 K-bl 3.0ft 3.04 Ohlens 4.11 4.30 Manui 4.74 4.81 Trier 8.17 3.06 Diedeshelro 1.37 203 Keulen 4.53 4.73 Mannheim 4.15 4.97 niisneldorf 3.95 4.18 l.ohr 2.62 ?>7 Rhhrort 3.54 3.90 Maims 19? g.08 VTeeel 8-R5 4-05 Hingen 2.96 3,11 Emmerik 4.84 5.13 Lobitb IVM 14-01 Kampeu -O."* -0.38 Nijmegen 11.22 11.43 E\sden 48.69 48.94 St Andrlea 5,88 5.07 Maastricht 4*2.69 43 69 Arnhem 50.84 lj.00 Grevenbicht 31.01 3J.04 Vreeswijk lw 2.36 2,27 Venlo 14.2114 46 \V eater voort 11.44 11.62 Grave (sluis; 10.11 10.21 Deventer ö.Ob 5.00 bt Andrife» 4.1S 4-0 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling; 7 07 19.29 liarllugen 7.65 20.25 Den Helder 5.55 18.05 IJmuidon 1.88 18 55 Hoek v. Holland 0-44 is.02 SclveveuJjvgso 0 5-1 13.12 dit verband even aan, dat in het tournooi te Leningrad waaraan dr. Euwe rncdedeed Lissitsin de eenige was, die Botwinnik var- sloeg. Natuurlijk behoeft het thans niet weer zoo te gaan, doch hot is al hoopvol, dat Lis sitsin zich voorloopig heeft weten staande te houden. Hoopvol, niet omdat wy Botwinnik de winst misgunnen of zoo bijzonder op Lis sitsin gesteld zijn, doch zuiver in het belang van een spannend verloop van het tournooi. De naaste concurrent, Flohr won vandaag en mocht Botwinnik zijn afgebroken partij niet winnen,dau bedraagt zijn voorsprong niet meer dan 1 of Vs punt. Overigens zal men goed doen te bedenken, dat hoe fraai Bot- winnik's positie en score momenteel ook is, slechts één verloren party het veroverde ter rein weer kan doen verloren gaan. Zouden wij in Iiabinowitsch een der hoofdfiguren moeten gaan zien? Na aanvankelijk een be- echeiden rol te hebben gespeeld, heeft deze speler door twee opvolgende overwinningen zich met 6Ya punt reeds een plaats in het eerste gelid verworven. Met uitzondering van Lasker moet hy echter nog alle kopstukken ontmoeten; zijn score is derhalve op het oogenblik ietwat geflatteerd. Wanneer de uitslagen van een nieuwe ronde ons bereiken kfiken wy, wat men wellicht niet verwacht, het eerst hoe Miss Menchik het er afgebracht heeft. Helaas, ook ditmaal moeten wij be richten: over Miss Mcifhik geen nieuws. De gedetailleerde uitslagen waren: FlohrStahlberg ï_^o Rabiaowitsch—Lilienthal io Lasker- -Miss Menchik i0 SpielmannTechechower 1o GoglidseAlatortsjef i_o RomanowskiKan jq Botwinnik—Lissitsin afgebroken Capablanca—Bogatyrtechuk afgebroken Löwenfisch—Pirr afgebroken Ejumin—Ragosin afgebroken De stand luidt nu: Botwinnik Sx, Flohr 7V2, Löwenfisch 6%x, Rabinowitsch 6%, Las ker 6x, Capablanca 5%xx, Spielmann 514, Ragosin 5x, Goglidse. Lilienthal en Roma nowski 5, Lissitsin, Pirc en Rjumin 4%x, Kan 3Vx, Alatortsjef, Bogatyrtschuk en Stahlberg 3x, Tschechower 216, Miss Menchik 04

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2