van rijn s dm mosterd DRINKT BETERE THEE Vraagt dus uitsluitend het merk: goenoeng mas prijs: 28 cn 34 cent per 0119 prima java dessert koffie Zeer geurig vol en krachiig! prijs: 35 cn 50 cent per half pond JAVA THEE IMPORT J. H. NIEHORSTER Rotterdam, v. Weelstraat 52c,Tel. 3.511 vraagt uw winkelier WEKELIJKSCHE DB WOLBAAL, HEEFT WOL voor Uw nieuw op te zetten werki WOL als ge te kort komt. WOL die gij alléén kunt koopen iu DE WOLBAAL F BIJ aankoop van Wol GRATIS 1 Patroon en onderricht door deskundige LET OP DE JUISTE ADRESSEN B IJ L A G E mbachtaslr. 137b 133 lel. 11605 SCHIEDAM I 435 tel. 335021 83 57 tel. 68745 HET BROOD EN DE VOLKS- VERBEELDING Oude gebruiken met diepe kern Brood en gebak hebben in de volksver beelding en in liet volksgeloof altijd een ge wichtige plaats ingenomen. Voor den mensch hing, vooral in de periode van den primi tieven akkerbouw, alles van de weersom standigheden af cn onze nog aan Wodan. Thor er. Freya geloovende voorouders wa ren van meening, dat de vegetatie-demonen ♦wi ook de zielen van de afgestorvenen, groo- tcn invloed hadden op den stand van liet gewas. Wet dan ook dengene, die niet ge noegzaam eerbied betoonde aan de heilige gaven van graan en brood. In zijn i over „Brood en Gebak vormen en hun be- teckenis in de folklore" noemt de heer Na: liings in dit verband het afschrikwekkende voorbeeld van het Vrouwtje van Stavoren, dat ais minachting voor het koren, door den kapitein van haar schip als de kostbaarste gave beschouwd, de geilieele lading in zee liet storten. Dat zij later tot armoede ver viel en het zoozeer gesmade brood langs de huizen moest bedelen, was dau ook een lo gisch en rechtvaardig gevolg van haar vroe gere dwaasheid. Ook Andersen geeft een verhaal van een meisje, dat op brood trad, teneinde haar schoenen niet vuil te maken en hoe slecht haar dat bekwam Dit meisje had een trotsdh en hoogmoedig karakter en schaamde zich voor haar ouders, die maar eenvoudige mcnschcn waren. Ging ze een enkele maal naar huis, dan was dat alleen om te pron ken met haar mooie kleeren. En toen ze eons, met haar mooiste kleeren en haar nieuwe schoenen aan, op een plaats kwam waar het voetpad over moerassigen grond liep, smeet ze het voor haar ouders mee gekregen brood in den modder, om er over heen te loopen, en zoo een vuile plaats te passeeren. zonder dat haar schoeisel er door besmeurd werd. Maar, terwijl ze met haar ecne voet op het brood stond en de andere opbeurde, zonk het brood met haar weg, steeds dieper, zoodat ze tenslotte heelemaal in het moeras verdween. Ze kwam terecht in het verblijf van de moerasvrouw, waar ze dag en nacht op dat brood als op een voetstuk moest blijven staan. Ze werd ge plaagd door oen afschuwelijke honger, maar ze kon zich niet bukken, om het brood'weer op te nemen. Een sprookje, dat een mooie, en diepe beteekenis heeft! Brood of kruimels te laten vallen be schouwde het volk steeds als een bespotting van de goede, hemelsche gave. Vaak ook kuste men het brood, alvorens het aan te snijden en het is een oude. Katholieke ge woonte. het brood, voor het gebruik, niet het mes te bekruisen, een gewoonte, die onder do P.oomschen in ons vaderland nog steeds in eere is. De groote waarde, aan koren en brood gehecht, blijkt ook uit de zede der Arabie ren, die als zij bij het eten een stukje brood laten vallen, het niet laten liggen, maar 't oprapen, om het vervolgens te kussen en op te eten, naar het voorbeeld van hun Pro feet, van wier. de godsdienstige overleve ring eenzelfde gewoonte heeft verhaald. Een andere, zeer oude sage vertelt hoe de god Osiris door zijn vijanden werd om gebracht. Uit zijn doode lichaam kwamen halmen op, die aren droegen en a.an Egypte het eerste graan schonken. Hierin mogen wij de erkenning zien van het feit, dat de mensch als uit Gods hand Zelf gespijsd wordt, een waarheid, in die oude en primi tieve tijden in ec'n overeenkomstige vorm gesymboliseerd. Op Java, waar de rijst het volksvoedsel uitmaakte, evenals bij ons het brood, ont sproot dan ook. op nagenoeg dezelfde wijze, de rijstplant uit het begraven lichaam der godin Dewi Shri. Voor de moderne mcnsch die zoo heel verstandig is en die het gebe<l voor het eten dan ook meent te mogen ver- waarloozen, is de deemoedige levenshou ding van deze heide oude volken, Javanen en Egvptenaren, dan ook wel een bescha mend voorbeeld. Ook werd er eertijds nauwkeurig gelet, hoe het brood op tafel werd gelegd. Als dit niet op de juiste manier gebeurde, dan was ruzie in hot gezin daarvan het gevolg. Om zich den overvloedigen broodzegen niet te laten ontgaan, om dezen binnen het huis te houden, moest men volgens het oude volks geloof goed zorgen voor de aardmannetjes, de dwergen, kobolden en kabouters, die ge luk en loorspoed aanbrachten, zoo men ze MOEDERS MOLENAAR's KINDERMEEL Het aangewezen voedsel voor Uw lieveling! Ie vriend wist te houden. Op de houten lijsting van den oven plaatste men nog in de middeleeuwen uit hout gesneden beeld jes, die oorspronkelijk niets anders betee- kenden dan de goede huisgeesten, die den haard als centrum van het gezinsleven, be schermden. Trad de jonge vrouw haar nieu we woning binnen, dan werden haar brood pn zout aangeboden en met het bakken van brood aanvaardde zij haar taak als nieuwe huisvrouw. Veel van die oude broodgebruiken, welke allengs hun beteekenis verloren en tot zin ledige vermen, tot dom bijgeloof ontaarden, hadden oorspronkelijk een mooie, diepe be doeling, waarvan wel meestentijds de kern was de eeht-gevoelde belééfde afhankelijk heid van hoogere machten. Er stak iets in van wat Christus ook eenmaal zeide, dat de mensch van brood alleen niet kan leven, maar van het woord Gods, Gods zegen, die uit Zijn mond uitgaat. Dit is een les, die veel wordt vergeten, ook bij gedach teloos bidden. Vaak is er armoede toe uoodig, om weer tot het besef van dezen rijkdom te geraken! EEN ONDERJURK Deze gebreide damesonderjurk, ontleend a£n „Wat een vrouwenhand vermag", is ge maakt van Granolana. Benoodigd voor dit werkstuk 600 gram Granolana-w ol met een paar lange stalen breinaalden no. 3. Er komen 10 steken op twee en een halve cM. en op deze basis kan men voor elk fi guur het benoodigd aantal steken bereke nen. Opzetten voor een normaal figuur: 168 st. Eerst wórden er 10 toeren gerstekorrel ge breid, waarna een rand in het patroon wel ke als volgt gebreid wordt: le toer: 5 recht X omslaan, 1 afhalen2 tezamen, afgehaal de over de mindering heenhalen, omsl., 9 recht, vanaf X herhalen en eindigen met 5 recht Alle toeren averecht overbreien. 3e.toer: 3 recht X 2 tez., omsl., 3 r., omsl., 2 tez., 5 recht, vanaf X herhalen en eindi gen met 3 recht 5e toer: 2 recht X 2 tez., omsl., 5 recht, omsl., 2 tez., 1 recht, vanaf X herhalen en eindigen met 1 recht. ?e toer: 1 recht X 2 tez., omsl., 7 reolit, omsl., 2 tez.; 1 recht vanaf X herhalen en eindigen met 1 recht 9e toer: 2 tez., X omsl., 9 recht, omsl., i afh., 2 tez., de afgeh. over de mindering heenhalen, vanaf X herhalen en eindigen met 2 tezamen. N'u teruggaan met 7e, 5e, 3e en le toer. De rand is nu klaar en we gaan verder in tricotsteek, 50 cM. lang en vervolgens minderen, zooveel mogelijk in één toer, tot dat er nog X 126 steken op dé naald staan. Verder 40 toeren 1 recht, 1 averecht. Dit sluit mooi af om het middel, en dan weer- tricotsteek tot aan het patroon van pas en schouders. Wanneer de open rand 1 patroon hoog ge breid is, worden armsgaten en hals gevormd. Bij de armsgaten worden eerst 5 steken te gelijk weggekant, dan nog om de andero toer één stéék, tot er 9S steken overblijven. Voor elke schouder 28 steken overhouden en de rest afkanten voor halsvorming. Elke solionder ook in het patroon werken, in het geheel 2 patronen hoog. Het rugpand wordt gelijk aan het voor pand. Als alles klaar is worden de naden dichtgemaakt en langs armsgaten en hals een picotrandje gehaakt. Het geheel opper sen tusschen vochtige doeken met een heet strijkijzer HET BOEK VOOR DE VROUW Een nieuw Everlasting^boek. Er is een nieuw Evet lastingboék versche nen. onder den titel: 1001-pracht. Het bevat voorbeelden en beschrijvingen van een an dere techniek dan. de vorige boeken, en daardoor is een vergelijking niet goed moge lijk. Deze nieuwe techniek, de zoogenaamde Imitatie-Smyrna-techniek, ook wel Relief- work of Prik werk genoemd, wordt door de samenstelster, Mevr. M. van Deutekom V a n Hasselt, in het voorwaard uit voerig beschreven. De modellen, welke dit lioek aanbiedt zien er zeer goed uit, cn zullen ongetwijfeld de handwcrklust weten op te wekken. Na tuurlijk zijn zij op het gebruik van Ever- lasrtiiig berekend. Dit boek lijkt ons, alles bijeen genomen, ecu aanwinst voor hand werkend Nederland. EEN GEHAAKTE THEEMUTS OVERTREK Deze theennits-overtrek wordt in het rond gehaakt en verkrijgt de goede vorm door de driehoek van kettingsteeken en vasten, die er meteen ingehaakt worden. Ter vereen voudiging van de beschrijving is dit steeds terugkeerende deel van iedere toer niet steeds herhaald. De eerste 7 toeren bestaat het uit 2 los sen, 1 vaste, en de verdere toeren uit 3 los sen, 1 vaste. De overgang van iedere toer op dit deel van kettingsteken en vasten wordt steeds gevormd door 4 lossen. Beschrijving: 12 kettingsteken tot een rondje verbinden. le toer: Op verbindingsplaats 5 ketting- steken omhoog, verder 39 lange slokjes in het gaatje (lang stokje is 4 maal omslaan, dus 5 maal doorhalen). 2e toer: 11 maal 3 stokjes, 3 lossen. Begin van driehoek: 7 maal 1 vaste, 2 lossen. 3e toer: In iedere 3 lossen van de vorige toer: 3 stokjes, 3 lossen, 3 stokjes. (In het geheel 11 maal). 4e toer: In iedere 3 lossen van de vorige toer: 3 stokjes, 3 lossen, 3 stokjes, waartus- schen telkens 4 lossen. 5e toer: Hetzelfde als de vorige toer. 6e toer: Weer hetzelfde, maar inplaats van 4 lossen, 6 lossen. 7e toer: In iedere 3 lossen van de vorige toer: 1 vaste, waartusschen 5 lossen, 1 lang stokje (dat de 3 rijen lossen van 3 vorige toeren tezamen neemt), 5 lossen. Nu gaat in de driehoek het aantal lossen over op 3. 8e toer: In iedere 5 lossen van de vorige toer 6 lange stokjes. 7e toer: Op iedere 6 stokjes van de vorige toer: groepen van 5 stokjes tusschen welke telkens 3 losse (zoodat 19 openingen van 3 lossen ontstaat). 10e, 11e, 12e en 13e toer: hetzelfde als 4e, 5e, 6e en 7e toer. 14e toer: hetzelfde als 8e toer, in het ge heel 36 groepen van 6 lange stokjes. 15e, 16e, 17e, 18e en 19e toer: hetzelfde als 9e, 10e, 11e, 12e en 13e toer. 20e toer: hetzelfde als 8e loer, in het ge heel 68 groepen. 21e toer: hetzelfde als 9e toer, in het ge heel 67 openingen. 22e toer: In de le, 3e, 5e enz. openingen van de vorige toer, groepen van 3 stokjes, 3 lossen, 3 stokjes, tusschen welke groepen telkens 3 lossen. 23e toer: hetzelfde. 24e toer: Hetzelfde, alleen tusschen de groepen 4 lossen (eerste en laatste groep verspringen naar binnen, zie afbeelding). 25e toer: Hetzelfde. 26e toer: hetzelfde, alleen tusschen de groepen 5 lossen. 27e toer: Hetzelfde, alleen tusschen de groepen 6 lossen. 28e toer: le en laatste groep verspringen naar binnen. 29etoer: Hetzelfde, tusschen de groepen 7 lossen. 30e, 31e en 32e toer: Achtereenvolgens met S, 9 en 10 lossen. 33e toer: Tusschen de groepen telkens 3 'ossen, 1 lang stokje, (dat 3 rijen lossen van de vorige toeren tezamen neemt) 13 lossen. 34e toer: In elke 3 lossen van de vorige toer: 4 stokjes, tusschen ieder waarvan 1 piquotje, bestaande uit 3 kettingsteken. Op 6 lossen van de vorige toer: 6 vasten. Langs de onderkant eveneens piquotjes. Als op deze wijze de twee helften van de overtrek gemaakt zijn, wordt van ketting steken een koordje gehaakt en dit net als een veter, kruiselings door de punten van de beide helften geregen. Te gebruiken materiaal is is D.M.C. no. 60 en een haakpen no. 1. WAAR ONS 00G OP VIEL... Blinden „zien" een vliegtuig. Het tijdschrift „Het Kind" geeft de vol gende ontroerende passage uit het „Bord- buch" van den Zwitsersohen piloot Walter Ackermann: „Ik taxie op Ihet veld, monteurs leggen ijzeren schoenen vóór de wielen. Geluidloos draaien de propellers uit. De passagiers verlaten de cabine, tonen hun vliegbiljetten en wandelen dan langzaam naar het vlieg- havenrestaurant toe. Reeds toen we kwamen aantaxiën, had ik een beetje ter zijde een groep kinderen gezien met den onderwijzer in hun midden. Nu wenkt de directeur hen naderbij. De onderwijzer komt naar de machine toe en houdt aan iedere hand een rij van de aan hem toevertrouwde kinderen, die hand in hand een ketting vormen. De jongsten zul len zoo ongeveer negen, de oudsten veertien jaren oud zijn. „Daar staat nu hot vliegtuig, dat jullie straks gehoord hebt", zegt de onderwijzer cn hij wil er nog wat aan toevoegen. Maar er is geen houden meer aan bij de groep. Hei wat een geduw en gestompt wat een opgewonden stemmenrumoer! Zoo iets heb ik nog niet beleefd! Heel dioht drin gen ze zich bij de machine en grijpen met nieuwsgierige bewegingen naar haar. Ik sta in de deur van de cabine, bijna een beetje geërgerd, De kleinen zien toch, dat ik er uit wil! Dan schuift zich met een verontschuldi gend glimlachen de onderwijzer tusschen do kinderen door en kijkt mij achter dikke brilleglazer. met in-goede oogen aan. Hij stelt zich voor als onderwijzer aan het Landesblindenheim. Nu weet u het. Déarom dus die zonder ling voor zich uitgestrekte ai-men, dat won derlijke zich er naartoe dringen. Blinde kin deren „zien" een vliegtuig. Zij weten zeer nauwkeurig, wat dat is, vooral de jongens. Zij bewegen de stuurvlakken, praten over zij- cn hoogteroer, over romp, vleugels cn PRIMUS VERGASSERS 3,90 - 4,35; idem tevens als straal- kacbel m. autom. reiniging 10.- en 12.75 J. v. d. Toorn Co. Math.weg 77-79 Franco thuis Rotterdam en Omstreken. Demonstratie desgewenscht aan huis. motoren. Eén knielt neer, grijpt voor zich it en roept geestdriftig: dat daar, dat moet de staartsteun zijn. Tastende, voelende, zien- do handen grijpen hongerig naar dat, wat eeuwige nacht voor de oogen verbergt. Monteurs nemen de bedelende jongens op hun armen, tillen zo zóó hoog op, tot hun de heeto adem van de motoren in het ge zicht slaat. Velen leggen hun wang op de •teugels van de propeller, betasten met hun vingers de kanten door en door. Kijk er goed naar! Blinde kinderen beleven he: vliegen. Ja, dit is een groote dag voor de kinderen, zegt de onderwijzer tot mij. Zij hadden bij het onderwijs al veel over vlie gen en vliegtuigen gesproken en vooral de jongens zijn verzot op alles, wat er mee samenhangt. Een beetje ter zijde staat, geheel alleen, een klein, blond meisje: Dat is Mariele, zegt de onderwijzer, zijn liefste en beste leerlinge Hij gaat naar het kind toe, buigt zich voor over en vraagt, of zij het vliegtuig óók niet wilde zien? De kleine meid zwijgt eersteen oogenblik. dan fluistert zij haar onderwijzer iets toe. Die brengt dan het meisje lachend naar mij toe, en zegt: „Ze is toch een bij zonder kind, ze wilde graag den vlieger zien". Tk nam Mariele bij de hand en ging een stukje terzijde op het grasveld met haar. Hier moet ik nu voor do kleine in 't gras knielen, opdat ze me heel goed zien kan. Twee zoekend-ziende handjes betasten mijn leeren jas van boven tot beneden, strijken over mijn gezicht, glijden over mijn kin, mijn mondhoeken, mijn neusvleugels en mijn oogholten. Veel te nauwkeurig kijkt Mariele me aan. Het is mij plotseling te moede, alsof ik knielde voor den allerhoogsten Hechter. Opdat ik de doode, glanslooze oogen niet zie, kijk ik strak naar de beboschte hel ling aan de overzijde, waar de boomtoppen in zachte, lichtende kleuren schijnen te branden. En als het kind me vraagt, of vliegen mooi is en wat er nu eigenlijk daar boven is, waar ik zoo juist vandaan kwam, dan kropt het in mijn keel en kan ik Ma riele geen antwoord geven. Dat is echter maar een kleine schande voor iemand, die al zooveel beleefd heeft óp en boven de aarde en die toch, wat men pleegt te noemen „cln ganzer Mann" zijn moest. Men moet bij het gebruiken van Brus- selsch zand oppassen, want het kan roest vlekken op schorten enz. veroorzaken. Deze worden verwijderd met citroenzure ammo nia (uit gekleurde katoenen en wollen stof fen) of met zuringzout en water (uit wit katoen en linnen). HET HANDWERKDER NATUUR Ragfijn, als Kant, zijn de blad skeletten, die thans weder den bodem van onze bosschen dekken. Menschelijke kunst valt hierbij in het niet! E WEG KAAR 'T HART GEHAKTCOTELETJES: Maakt van 2 ons varkens- en rundergehakt dooreikaar een smakelijk mengsel met e'en ei, wat zout, peper en nootmuskaat, en een stukje oud brood, benevens een eetlepel gehakte peter selie, vorm hiervan langwerpige koekjes, steek in elk koekje een pijpje macaroni en bak ze in wat boter aan beide kanten bruin, laat ze nog een half uur met het deksel op de pan gaar stoven. STOKVISCH MET RIJST EN UIEN: (f pers.). Zet 1 pond geweckte stokvisch op met. ruim kokend water en een eetlepel zont. Kook ze gaar op een zacht vuurtje, 30 min. Verwijder de velletjes, bak 4 uien in wat boter gaar en bruin; kook 2 pond uardappels en stamp ze fijn. Kook rijst van 1 ons rijst cn 3 kopiete water. Hoer nu visch, rijst, uien en aardappels door elkaar en geef er een mosterdsaus bij. HARD GEKOOKTE EIEREN MET BECHA- MELSAUS: Kook S eieren hard, pel ze cn snijd ze in de lengte in tweeën Schik ze op een schaal en maak een gebonden saus van een halve Litör melk, of half room, een half ons boter, 4 eetlepels maizena, theelepel zout en een even gefruit uitje. Giet deze saus over de warm gehouden eieren, na ze eerst gezeefd te hebben. Laat de boter niet meekoken, maar roer die er door, direct van het vuur. KNOLSELDERIJ MET AARDAPPELS: (4 pers.) Kook 1 K.G. aardappels en 4 knol- selderijen gaar en snijd ze ia schijfjes. Maak een gebonden saus van een half ons boter. 3 eetlepels bloem, blikje tomatenpuree, fijn gesnipperd uitje, een snufje peper, en roer hierdoor voorzichtig de plakjes aardappel en selderij. Laat alles nog even stoven op een zacht vuur. HONGAARSCHE GOULASCH: 1 K.G. run- derpoulet, 1 ons boter, 2 groote uien, 10 a 12 aardappels, 10 gr. zout, 1 volle theelepel paprika. 2 theel. Maggi's aroma. Bestrooi hot. gewasschen en daarna ge droogde vleesch met het zout, doe het in een ijzeren potje met een goed sluitend dek sel in de heete boter. Voeg er de gesnipper de uien bij cn zet alles op een zacht' vuurtje (2 uur), nu en dan een scheutje water toevoegend om aanzetten te voorko- Schil do aardappelen en snijd ze in yie- ULLEN WE ETEN? Zondag: Gehakte coteletjes, andijvie, ci- troenrijst. Maandag: Tomatensoep, stokvisch met rijst eu uien. Dinsdag: Witte boonen met hardgekookte eieren en Bechamelsaus, karnemelkschc pap. Woensdag: Groentensoep, gebakken bokking worteltjes Donderdag :Witte boonensoep, knolselderij met aardappels. Vrijdag: Hongaarscbe goulasch, pennekoeken Zaterdag: Rijst met gehakt, stoof peertjes. ren, doe ze driekwartier voor het vleesch gaiar is in -le pan en roer er nu de paprika door. Giet nog zooveel kokend water bij dat het gelijk staat met het vleesch en de aard appelen. Sluit dc pan cn laat alles gaar worden, voeg voor het opdienen nog wat aroma toe. WEKELIJKSCH KNIPPATROON Tegen de prijs van 38 cent per stuk zijit do beide onderstaande patronen in de zooi genaamde standaardmaat te verkrijgen. Deze maat is dc volgende: bovenwijdte! 102 cM., heupwijdte: S7 cM., en taille-wijdte^ 107 cM. Het patroon maakt men passend voor het eigen figuur door het al of niet aanknippen van naden. No. 527: mooie japon vooral geschikt voor dames met een zwaarder figuur. Dc jabot is van witte crêpe georgette. Benoodigd materiaal: 1.50 Meter stof van 130 cM. breedte en 50 cM. witte of crème crêpq georgette. No. 528: aardige japon van crêpo rever sible. Modern is de mouw, dio slechts tut op dc elleboog reikt. Het kleine, rondo, witte kraagje verleent er iets jeugdigs aai'. Benoodigd materiaal: 3 Meter van 130 -cM. breedte. Beide patronen zijn dus tegen Sovenge» noemde prijs in de vermelde maat te ven krijgen bij de „Afdeeling Knippatronen*1 van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal1* postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst] van het verschuldigde bedrag, dat kan won den voldaan in postzegels, per postwissel ol per postgiro 41632. Aan do lezeressen wordt vriendelijk ven zocht bij bestelling van een der patronen! duidelijk het verlangde nummer op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk tq vermelden; men voorkomt daardoor onnoo* dige vertraging in de toesturing. PEDICURE MANICURE S."c! DALMAYER-Kool Oudedijk 104,Tel. 56624, B'dam KOLEN noodig P BEL op No. 42002 Specialiteit in alle soorten Anthraciet Gebrs. HEUS' Kolenhandel Rechten Rottekade 135 TELEFOON 42002 GEZ. AALDERS proveniersstraat 54, r'dam WASCHECHTE jasschorten m,t en zonder mouwen, ook in groote maten FANTASIE- DAMESSCHORTEN met Kruisbanden en Kragen. NI EU WE MODELLEN EN DESSINS Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT koningsweg 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1836 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8