VITAi nROSSEM5 KOFFIE BLUFTALTUDVERSCHehVOL AROMA.' DONDERDAG 28 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 31 1 BINNENLAND. Nederland-Indië per Zeppelin BATAVIA, 28 Febi*. -Ancta). Met de „Iluy gons" is bieden alliier aangekomen Ir. Hoff mann, die studie maakt intake de con structie van luchtschepen. Do heer Hoffmann deelde als resultaat Iran zijn studie mede, dat het luchtsohin ia) <ille opzichten het vervoeimiddiel der toe komst is. Do L.Z. 129 krijgt een bemanning van ongeveer 150 man en kan 50 passagiers ver Het luchtschip wordt toegerust met »ct- ealon, rooksa.lon, schrijfkamer, leeskftinei ®n converse tiezaol, en aan beide zijden euq promenadedek. De vliegduur naar Ned. Indië zal onge veer zes dagen zijn en terug wellicht iets korter, in verband mei het tijdsverschil. De m aandien. October en November voe men den hesten tijd voor vertrek uit Euro pa. Bliksemslag acht Ir. Hoffmann voor een Zeppelin, volkomen onschadelijk, daar het materiaal goed geleidend is en die stroom ongehinderd kan passeeiren. De L.Z. 129 is verder uitgerust met radio. Op-de brug wordt regelmatig dienst, ge daan door een wachtofficier, een navigator een hoogte-roerganger, eai een koersroer- ganger, die allen om de vier uur worden aïgelost. Gedurende dien tocht doet bij clkiein motor een machinist dienst. De snel heid van het luchtschip zal 140 K.M. per Het grootste deel van den tocht naar NVd.-Indië gaat over zee, daar de atmosfe rische toestond aldaar het meest guns tig is. Boven den Indisch en Oceaan wordt de koers eenigszins Z.O. tot Z. genomen. Zoo mogelijk zal postvervoer plaats heb- De belangstelling van die zijde der pas sagiers Is groot. Het tarief zal ongeveer dot van le klas passage per mailboot nabij komen. Momenteel worden proeven genomen met ballastwinning uit de luoht, door het op vangen vaai waterdamp en welke vervolgens worden gecondenseerd. De L.Z. 129 wordt 200.000 M3 groot en zal worden toegerust met vieir Daimler-Diesel- Het zendtijdenbesluit gewijzigd Uittzending op „hoogtijdagen'" De minister van binuenlandsche zaken heeft een wijziging gebracht in het zendtijdenbesluit van 15 Mei 1930, waardoor punt 6 van dat besluit, han delende over de uitzendingen op zoogenaamde Hoogtijdagen voor de arbeidersbeweging is ver vallen. In plaats daarvan is aan punt 9 (oud punt 10) dat betrekking heeft op de onderlinge ruiling van zendtijd, een zinsnede toegevoegd waardoor de mi nister de bevoegdheid heeft, een ruiling van zend tijd te bevelen Indien een jomroepvereeniging op redelijke gronden een ruiling wenscht en de orn- roep-organisatic die daartoe medewerking moet verleen en deze zonder voldoende motiveering Door de nieuwe regeling is bereikt, dat de verzorging van uitzendingen op zoogenaamde Hoogtijdagen voor alle' Omroepvercenigin gen mogelijk wordt. Tot dusver kon feitelijk alleen d'e VA.R.A, aan 'het zendtijdenbesluit reoht antieenen op toewijzing van zendtijd op Hoogtijdagen. Bijz. Vrijw. Landstorm (Het jaarverslag over 1934. Aan het zoo juist verschenen jaarverslag Van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm ontleenen we, dat over 1934 het aantal vrij willigers met 2871 vermeerderde en daardoor steeg tot 83.176 man. Het aantal aangesloten reserve-officieren werd uitgebreid met 157 en bedraagt thans 2282 van alle wapens en alle rangen. 20 nieuwe afdeelingen werden opge richt, w.o. enkele door splitsing, zoodat het totaal aantal afdeelingen nu 1289 bedraagt. De B.V.L. omvat nu 19 Landstormkorpsen, terwijl ten behoeve van de consolidatie van het instituut werkzaam zijn een Nat. com missie van 7 leden; 21 Gewestelijke commis sies met 377 leden; 1142 plaatselijke Land- stormcommissies met 5203 leden; 1 landstorm- commissie uit de Nat. Ver. „Pro Re ge" en 1 landstormcommissie uit den Bond van K.-K. Mil. Vereenigingen, met totaal 5696 commis sieleden. Er werden 5 Landdagen gehouden, op meerdere waarvan 1 of 2 ministers der Kroon als spreker optraden. Totaal werden 21 korps-, districts- en plaatselijke schietwed strijden gehouden. Het aantal schutters dat min of meer geregeld aan de schietwedstrijden deelnam, steeg boven de 35000. Hèt Landstormblad voltooide zijn elfden jaargang. Ten behoeve van de propaganda-byeenkom- sten in den winter en het voorjaar werden wederom Landstormfilms beschikbaar gesteld, terwfjl een volledige geluidsfilm „Sluit de gelederen" werd vervaardigd, waarvan in October in Den Haag in tegenwoordigheid van een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten de première ging en die sedert dien op 40 plaatsen werd vertoond. In het afgeloopen jaar kon de arbeid ten behoeve van de Nat. Noodhulp-organisatie, welke beoogt personeel te verkrijgen dat bereid is in moeilijke dagen zich beschikbaar te stellen en hulp te bieden, ongestoord worden bestendigd Te Rotterdam kon een afd. worden opgericht van de Economische studentenorganisatie, waardoor thans in alle steden waar een uni versiteit of hoogeschool is gevestigd, afdee lingen van deze organisatie zijn gevestigd. Werkkampen „JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK" Onder leiding van den heer G. II o u t- zagers van de Nederlandsche Heide maatschappij maakt de Commissie van Uitvoering (benoemd door de Centrale voor Werkloozenzorg) dezer dagen een excursie op de landgoederen „De Ginkel" en „Buun- derkamp" bij Ede, op welke terreinen het eerst met den werkverschaffingsarbeiri voor jeugdige werkloozen begonnen zal worden. De barak, waarin de jongens ge huisvest zullen worden, wordt geplaatst aan een boschrand op een groot heideveld. De heer Houtzagers gaf een uitvoerige be schrijving van de uit te voeren werkzaam heden; deze zullen hoofdzakelijk bestaan uit het onderzaaion van de oudere dennen- en loofhoutbosschen, aanleggen van brand- wegen, verwij deren van dood en onder drukt hout enz. De voorbereidende werkzaamheden zijn 'thans zoo ver gevorderd, dat uiterlijk 1 Mei liet jverkkamp geopend kan, worden, A. W. F. IDENBURG f Jlls een vorst droeg hij de mantel van het koninklijk gezag, jyijdend aan der vorsten Koning eiken nieuwen levensdag pier belijderrustig strijder, dankbaar dat hij dienen mag. Jndië bezat zijn liefde, die de bergen heeft geslecht, Die het vrije Evangelie wilden stuiten in zijn recht. per en menschengunst versmadend, was voor hem het rijkste loon Nederland en God te dienen als een trouwe geuzenzoon. Bij zijn onverwacht verscheiden buigen wij eerbiedig 't hoofd. Uit het stof gebeurd, aanschouwt hij God, in Wien hij heeft geloof dj Roemen wij in Gods genade, Die ons kleine vaderland, Groote mannen heeft gegeven; groot in liefde en verstand. (Nadruk verboden} LEO LENS Tegen tolheffing op de bruggen Protestvergadering te Zaltbommcl Te Zaltbommel heeft onder presidium van burgemeester N. F. Cambri r van N o o t e n een protestvergadering plaats ge had tegen de voorgenomen tolheffing op de rivierbruggen. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door Ir. W. van Looke- ren Campagne, den heer A. H. N ij- m a n, directeur der veiling, en burgemeester H. A B. de Leeuw van Ammerzoden. Nadat nog enkele anderen in het licht had den gesteld, welke nadeelen het wetsontwerp brengt voor de Bommelerwaard, werd een motie aangenomen, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat deze streek practisch een eiland is, dat door het heffen der bruggelden als het ware door een in- en uitvoerrecht van het overige land wordt afgesloten. De vliegramp van de Ooievaar DE PROCEDURE TEGEN DE K.L.M. De Haagsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in een procedure tot schade vergoeding, welke bij haar aanhangig was gemaakt tegen de K.L.M. door de nabestaan den van Ir Baudart, een der slachtoffers van de vliegramp met de Ooievaar op het vliegveld te Bangkok op 6 December 1932. De rechtbank heeft eischers niet ontr v anke lijk verklaard in hun vordering tot schadevergoeding. Officieele Berichten ZEEDIENST Bij beschikking van den minister van Defen sie &ÜQ de volgende plaatsingen gelast: me't 1 Maart do luit. ter zee der 2e kl. P Alstede a.b. H.M. wachtschip te Willemsoord do off. van den marinestoomv. dienst der 2« kl. K C J Lugt. ndplaats Breda en is de inspec teur van den arbeid jhr dr ir W J J de Mn ral te Breda werkzaam gesteld in het 3e distrlc der Arbeidsinspectie, ter standplaats Maustricli .n den Rijkswaterstaat A G F kamp te IJmuldcn op zijn verzoek met i van 1 April 1935 eervol ontslag uit z\ trekking verleend. RIJKSVERZEKERINGSBANK hoofdcommies, met ingang van 1 Ma» 5: mej. L M Holmer. adj.-commies, met i ig van 1 April a.s.; mej. E. M. Acckerl L ingang van 1 Mei a.s.: mej. E J P Qua lej. M C Elsenloeffel, adj.- Kerknieuws. WAALSdHE GEM. Beroepen: Te 's-Gravenhage, G_ IJ. P. A. B. Forget te Rotterdam. AFSCHEID BEVESTIGING INTREDE Bevestiging en intrede van cand. H. Mis- kotte uit Utrecht, in de Ned. Herv. Gem. te Woldendorp, zijn bepaald op Zondag 7 April a.s. Bevestiger is Ds H. C. Touw van Eer beek. Zoodag 31 Maart hoopt Cand. E. Praams- ma van Soeek zijn intrede te doen in de Geref. Kerk van Nieuwolda, na bevestigd te zijn door ds. H. Veldkamp van Soeek. Prof. Dr. G. Ch. AALDERS Naar wij uit Hilversum vernemen, is de toestand an Prof. Dr. G. Ch. Aaldcrs, hoogleeraar aan de V.U. te Amsterdam, die plotseling een maagbloe ding heeft gekregen, naar omstandigheden redelijk wel Van oogenblikkelijk gevaar is geen sprake: indien geen complicaties tusschenbeide treden, is een bevredigend verloop te verwachten en kan men spreken van een geruststellenden toestand. Uiteraard is volkomen rust voorgeschreven en kan ook geen bezoek worden toegelaten. Prof. Aalders die te Hilversum woont, wordt thuis verpleegd. Ds. J. R. CUPERUS Ds. J. R. Cuperus. pred. bij dc Ned. Herv. Gem. 's-Gravenhage te Capelle is thans van zijn ziekte zoover hersteld dat hij a.s. Zondag weer in den daenst des Woords hoopt voor te gaan. Ds A. G. F. SMIT As. Zondag zal het 40 jaar geleden zijn, dat Ds A. G. F. Smit, em. pred. van de Herv. Kerk te M e d e m b 1 i k en wonende te Hil versum, in het predikambt te In 't Woud werd bevestigd. Ds Smit heeft voorts ge staan te Tjerkgaast en te Longerhouw- Schettens. Hij heeft in zijn ambtelijke loop baan veel belangstelling gehad in het onder wijs, de jeugdbeweging, Evangelisatie, Zen ding en dc C.H.Unie. JUBILEUM Ds J. THOLEN Men schrijft ons: Ds J. Tholen, Geref. pred. te Leerdam, is met zijn familie in het volle kerkgebouw op grootsohe wijze gehuldigd. De leiding was in handen van den heer Ivethel. Aanwezig waren afgevaardigden van Gorinchem, As- peren, Schoonrewoerd en Meerkerk, welke allen hartelijke woorden spraken. Het kerk gebouw was keurig versierd. Van de gemeen ten, welke Ds Tholen gediend heeft, kwa men brieven met gelukwenschen in. Namens catechisanten werd Ds Tholen door den heer Lanting dankbaar herdacht Ds Tholen was zeer onder den indruk, toen hem de geschen ken werden aangeboden: een boekenkast, twee foto's van de kerk en een boekwerk. Een dubbel mannenkwartet luisterde de zen feestavond op. Sprekers waren Ds van Noort namens de gemeente van Sahoonrewoerd, de heer Both, namens Gorinchem, de heer van Ooyen, na mens Asperen, Ds Kamper namens de kerk van Meerkerk en de classis Gorinchem. Vervolgens sprak de heer J. W. Lemmen namens de diverse commissies n.l. Zendings commissie, Evangelisatiecommissie en com missie van Beheer en tot slot sprak de heer P. Bakker namens de verschillende vereeni gingen in de boezem der gemeente n.l. Jong. vereen. Meisjesvereen. Knapenvereen. Ouder- vereen. en de Geref. Mann en vereenigingen. De heer Kethel sprak vervolgens een slot woord, waarna Ds Tholen uogmaals zijn dank betuigde voor de prachtige uren hem en zijn familie bereid, en voor het prachtige geschenk dat hij mocht ontvangen, maar bovenal dank aan den Heere onzen God, die alles zoo wel heeft willen maken. Tot slot werd nog gezongen „Vader, sla hem steeds in liefde gade", waarna Ds Kamper van Meerkerk met dankzegging eindigde. Het was voor den dienaar zoowel als voor de gelieele gemeente een prachtige ure, die on getwijfeld nog lang in het geheugen zal blij ven voortleven DE ORANJEKERK TE 's-GRAVENHAGE H.M. dc Koningin zal op Zaterdag 16 Maart a-s., "s middags om half drie, den eersten steen leggen van de Oranjekerk der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage in het Spoorwijk (-wijkpredikant Dr. W. J. de Wilde). EEN VERLATEN POST De mooie Amerikaansche Presbyteriaansche kerk te Berlijn, in welke de Nederlandsche kolonie meermalen Nederlandsche godsdienstoefeningen hield, is haar leden nagenoeg kwijt De predikant ds. Turner, die dit ambt zonder tractement waar nam, keerde reeds het vorige jaar naar Amerika, terug. De kleine kring van leden ziet geen kans meer om het gebouw waarop nog een hypotheek rust, te verzorgen. De kerkeraad zond thans den sleutel der kerk per aangeteekend schrijven als symbool van eigendomsoverdracht aan het Amerl- kaansch consulaat-generaal te Berlijn en ontbond zichzelve, KERKELIJK JAARBOEKJE Dank zij de pluriformiteit van het Kerke lijk jaarboekje is er ook plaats voor een opvatting als van de Geref. Kerk van Bergen op Zoom. Dit jaarboekje toch is niet alleen informatiedienst; vooraf gaat een uitgebreid overzicht van het gemeentelijk le ven in al z'n onderdeel en gedurende 1934, geschreven door den pastor loci Ds W. A 1 e C o i n t r e. Ook een lijst van gemeenteleden vindt men niet in alle jaarboekjes. Verder bevat dit jaarboekje, dat gedrukt is bij de firma P. Harte te Bergen op Zoom, de ge bruikelijke gegevens. Mogen wij van deze gelegenheid gebruik maken, om aan alle kerkeraden, die een jaarboekje uitgeven, te verzoeken, ons een exemplaar toe te zenden. „DE MIDDAGHOOGTE" Haar 25-jarig bestaan Men schrijft oos: Deze maand zal de vereeni- gimg „De Middaghoogte" haar 25-jarig bestaan herdenken. Zij is. naar men weet, een antipode van de vereeniging De Dageraad. Haar stichter, Prof. Dr. A. H. de Hartog, toenmaals Ned. Herv. pre dikant te Haarlem, wilde met den naam Middag hoogte aangeven dat de dageraad der bezinning relig.eus geloof onmogelijk acht, de Middaghoogte daarentegen als de klaarste wetenschap de religie en haar uiting. Godsdienst, weer in eere herstelt. In Februari 1909 werd dc eerste vergadering ge houden. voorafgegaan door een openbaar debat met wijlen F. Domela Nieuwenhuis, dat overwel digende belangstelling vond. Gezien de groote be langstelling voor de besproken onderwerpen op cursusbijeenkomsten is uit deze plaatselijke ver eeniging. welke in de eerste jaren hoofdzakelijk te Haarlem werkte en zich later ook over andere steden uitbreidde, de bond van Vereenigingen „De Middaghoogte" tot stand gekomen. Vooraanstaande mannen van allerlei richting traden voor de Middaghoogte op, ook van R.K. en Joodsche zijde, terwijl eveneens door geleerden uif het buitenland medewerking werd verleend. Verschillende groote openbare debat vergaderin gen werden in die jaren georganiseerd. Gaandeweg werd de belangstelling voor de le zingen minder, mede door de tijdsomstandigheden. De Vereeniging heeft haar werk nJ. om het Atheïsme als onwetenschappelijk te keeren, gedaan. Het materialistische Atheïsme dat godlooche ning op grond van verouderde stofbeschouwing poneerde heeft uitgediend. De beide mannen, die het grootste werk in deze vereeniging hebben verricht zijn Prof. Dr. A. H. dc Hartog en Jac. Rustige. Wat den eerste betreft zijn krachtige persoon lijkheid. de moed, het vuur en de bekwaamheid waarmee hij zijn overtuiging uitdroeg en weet te verdedigen, dwingen veel eerbied af, even als zijn groote werkkracht en zijn veelzijdigheid. De heer Jac. Rustige heeft sinds het begin vooral door zijn organisatorisch talent en zijn trouwen arbeid de vereeniging groote diensten be wezen. Met groote zorg waakte hij over De Hartogs levenswerk. INGEBRUIKNEMING KERKGEBOUW Geref. Kerk Mariënberg Woensdagmiddag werd te Mariënberg dc nieuwe Geref. kerk in gebruik geotomen. Mede door de groote belangstelling ook uit de omliggende ge meenten was het kerkgebouw tjokvol toen Ds. P. H W o 1 f e r t het samenzijn opende roet gebed. Z.Eerw. sprak een woord van welkom tot de gemeente, de afgevaardigden van de Classis en geoabuurde kerken. Ds. Boss van Nijmegen, de eerste predikant van Maricoberg, tot het College van B. en W. van Ambt-Hardenberg (dat voltallig aanwezig was) e.a. In 't bijzonder verwelkomde Spr. den architect den heer A. Wiersema van Bedum en den hoofd aannemer den heer W. Hagedoom van Lutten a. d. Dedemsvaart, Ds. Wolfert bracht in herinnering, dat in Oc tober 1928 de Classis Ommen besloot tot die in- stitueering der Geref. Kerk van Mariënberg. 8 Maart 1929 werd het houten kerkgebouw in gebruik genomen en 20 Oct. d.a.v. mocht de ge meente in Ds. R. J. Boss haar eersten lceraar ontvangen. Alles ging voorsp.oedag en 'sHeeren gunst en trouw was over de gemeente. Steeds weer bleek dat het houten kerkgebouw niet meer aan de eischen kon voldoen. De nood drong tot nieuw bouw niet het minis/t met het oog op het scheppen van vergadergelegenheden v.oor de jeugd. In Oct. 1933 werd tot den bouw besloten en thans mag het ingebruik worden genomen. Hierna sprak de heer G. v. d Veen namens de Bouwcommissie. Ds. Wolfert aanvaardde namens den Kerkeraad dit gebouw met de bede dat het Gode gewijd moge zijn. Een nieuw orgel Met een hartelijke toespraak draagt de heer W. H e n t o namens de Orgelcommissie het nieuwe orgel (geleverd door de fa. Valkx en Verkoute ren) aan den Kerkeraad over. Terstond daarop zette de organist voor dezen dag. de heer H. J. Brilman van Almelo, ps. 150 in en terwijl allen zich spontaan van hun zit plaatsen verhieven rulschten de eerste lofpsalmen door de „tempelhoven" en zong de gemeente: „Looft God, looft Zijn naam alom". Toespraken Hierna werd het woord gevoerd door Ds. Boss van Nijmegen die herinnerde aan den zegen in het oude kerkgebouw genoten. Spr. hoopte dat de pe- meente in dit huis gebouwd worde tot een terr.pel Gods in den geest. Nadat Ds. F. Slomp van Heemse namens de Classis, Ds. Broek Roelofs namens geoa buurde kerken en burgemeester Weitkamp namens het gemeentebestuur van Ambt-Harden- burg het woord hebben gevoerd en de gemeente van Mariënberg hebben gecomplimenteerd met het fraaie kerkgebouw ging Ds. Wolfert voor in de eerste bediening des Woords en koos tot tekst Ps. 84:2 „Hoe lieflijk zijn Uwe weningen, o Heere der Heirscharen". daarbij wijzende op de vastheid en de lieflijkheid van des Heeren Huis. Na deze korte predikatie werd de dienst op dc gewone wijze beëindigd. Kerk en Staat in Duitschland Dr. Muller bij Hitier Naar men ons uit Berlijn seint, is de Rijksbis schop Dr. Ludwig MüUer gisteren door den Rijksleider Adolf Hittler ontvangen. Over het onderhoud is geen communiqué verstrekt. Aan dit bezoek, dat een paar weken geleden zou plaats hebben, doch toen is uitgesteld, wor den uiteraard diverse commentaren verbonden, die al naar de kleur van den opsteller, ingericht zijn. De Tel.-corresp. te Berlijn meent als algemeene Indruk te kunnen weergeven, dat Dr. Müller er niet In geslaagd is den Führer van de juistheid zijner methodes te overtuigen. Nu, dat kan men van hieruit ook wel gissen, maar ook niet meer. En verder staat het hek open voor de vrije fantasie. Iets meer dan fantasie zou kunnen zijn de mededeeling van denzelfden corresp. over ge ruchten, dat „een gemeenschappelijke aanval wordt voorbereid, van de Duitsche kerken, de Evangelische zoowel als de R.K., op de leerstel lingen en heidensche theorieën van Alfred Rosen berg en zijn aanhangers. De voorloopige leiding van de Duitsche Evangelische Kerk (bisschop Marahrens en zijn aanhangers) hebben in een pro clamatie de kerkelijke gemeenten reeds tot den strijd tegen Rosenbergs wereldbeschouwing opge roepen, waarmee om zoo te zeggen het voorjaars offensief is geopend." Dat de positie van Dr. Müller wankelt, was reeds maanden bekend. De Min. van Binnenl. Zaken Frick heeft daarop met twee verordeningen een schel licht geworpen. In de eerste weigert hij voort te gaan met het verstrekken van geld voor dr. Müllers kerkelijke ministerie, omdat deze er niet in geslaagd was de argumenten van de juri dische adviseurs, waarbij de wettelijkheid van het kerkelijk ministerie in twijfel werd getrokken, te weerleggen. Tevens werd op instigatie van Min. Frlck het financieel beheer van de Evangelische kerk uit handen van den rijksbisschop genomen en in een financieele KERKORGEL Door den Kerkeraad der Geref. Kerk te Almelo is de bouw van een orgel voor de in aanbouw zijnde tweede kerk, opgedragen aan de firma G. v. Leeuwen en Zn te Leiderdorp. KORTE BERICHTEN De heer C. Duran, Evangelist te Stiens, heeft bedankt voor een dergelijke benoeming te Amsterdam. De heer N. 't Hart, Cand. der Geref. Kerken, onlangs van Maassluis vertrokken naar Leiderdorp, verzoekt ons mede te deelen, dat met ingang van heden zijn adres is verlegd naar: Leiden, Sumatrastraat 9S. ZENDING EN PHILANTHROPE Ds. H JAQUEMAR Ds. H. Jaquemar te Weenen, de algemeene secretaris van de Evangelische Vereen, voor low. Zending in Oostenrijk, van wien wij onlangs be richtten, dat hij in ons land een tournee hoopt te houden, ten einde de belangstelling voor den strijd der Oostenrijksche Protestanten te verle vendigen, hoopt Zaterdag 9 Maart in ons land te arriveeren (adres: de secretaris der Oostenrijk sche low. Zending in Nederland, de heer P. J. Kuiters. Putsche laan 128b te Rotterdam) en zijn tournee aan te vangen met 4 lezingen in Zeeland. DE ZENDING IN NIEUW-GUINEA In de laatste helft van 1933 maakten twee Zendelingen van de Duitsche Neuendettelsauer- zending en van de Amenkaansch-Luthersche Zending per vliegtuig een onderzoekingsreis over Nieuw-Guioea, met name over het gebied tusschen het Hagen- en het Bismarckgebergte, waarbij zij nog onbekende volkssttammen van een aanzien lijke sterkte ontdekten, vermoedelijk een 200.000 men.sehen. Sindsdien zijn de zendelingen in dit gebied doorgedroogen, met name in Mei en Juni 1934, met een expedittie van 6 zendelingen en een 100-tal inboorlingen. Echter bleef de intocht niet tot de bovenbedoelde Luthersche zendelingen be perkt. De Roomsch-Katholleke zending vestigde zich te Wingiogan. Dc Adventisten vestigden zich in het Ramu-dal. Ia September en October 1934 vestigde de Ncuendettelsauerzendang zich aan de Skimburivier en de Amerikaansch-Luther- sche zending aan de Kerowagl-rivier, De eerste berichten over deze zendingsvorderingen zijn thans gekomen cn luiden gunstig. BEREID VOLGENS DE VITA VACUUM METHODE 30 40 50 CT. R /j POND. Naar men weet is niet lang geleden de geheele leiding der Duitsche zending in Nieuw-Guinea in handen der Amerikanen gelegd, zoodat de 13 zendelingen der Rijn9che zending in Nieuw-Guinea er thans in Amerikaanschen dienst werken. ARMENZORG IN 1932 Blijkens de onlangs verschenen armen-- zorgstatistiek 1932, de statistische molen maalt langzaam, bedroegen de armenzorgs uitgaven van alle burgerlijke, kerkelijke en particuliere instellingen over dat jaar f 110.75 millioen. Dat is ongeveer 10 millioen meer dan in 1931. Per hoofd der bevolking be droeg de steun: f 13.64; in 1931 f12.60. Van dit totaalbedrag werd uitgegeven: a. door de burgerlijke armenzorg f 86.2-1 millioen of 77.87 pC't. van het totaal; sinds 1931 stegen deze overheidsuitgaven met f9.74 millioen of 12.35 pCt. b. door de kerkelijke en particuliere instel lingen f24.51 of 22.13 pCt; sinds 1931 stegen de uitgaven dezer instellingen met f0.46 millioen of 1.93 pCt. Voorts gaf het Nat. Crisis Comité in 1932 nog bovendien uit f4.05 millioen; de over heidsuitgaven voor werkloosheid bedroegen na aftrek van de premie-bijdragen der tegen werkloosheid verzekerde arbeiders f 121.3 millioen. In totaal dus f236.1 millioen. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen Mr. J. Hambugge A.Dzn. te Utrecht, in leven voorzitter van het kerkbe stuur der Ned. Israël. Gemeente aldaar heeft totaal gelegateerd f 36.000 voor onderscheiden Joodsche belangen. Schoolnieuws. Dr H. P. B. PLOMP Met ingang van 1 Maart heeft Dr H. P. B. Plomp, leeraar aan het Erasmiaansch gym nasium te Rotterdam, om gezondheids redenen ontslag gevraagd. Dr Plomp was reeds langen tijd verhinderd, zijn taak te AFSCHEID Dr. G. H. COOPS Zaterdag a.s. half 3 zal in de aula van het stedelijk gymnasium te 's-Gravenhage, Laan v. Meerdervoort, namens tal van be langstellenden uit onderwijskringen aan Dr G. H. Coops een huldeblijk worden aange boden bij zijn aftreden als inspecteur van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Tevens zal er dan gelegenheid zijn persoonlijk van den heer Coops afscheid te nemen, waarna 's avonds in hotel Witte- brug een afscheidsmaaltijd zal plaats heb ben. Van 2326 April zal de tiende Bilthovensche Paedagogische Conferentie worden gehouden, die ditmaal een internationaal karakter zal dragen. De eerste dag zal gewijd zijn aan de I.V.O.-dipIoma's (diploma's voor individueel voortgezet onderwijs), welk onderwerp zal worden ingeleid door den heer Fontein, hoofd der Montessorieschool te Bussum. Op de volgende dagen wordt besproken de mo gelijkheid, in verschillende landen Kindergemeen schappen te vormen, ingericht op de wijze van de Werkplaats Kindergemeenschap Bilthoven. De Conferentie is bedoeld voor allen, die belangstel len in opvoeding en onderwijs, en zal geleid wor den door Kees Boeke. SCHOOLRAAD De voorjaarsvergadering van de leden van den Schoolraad is bepaald op Donder dag 14 Maart a.s., des middags om half twee uur, in het hotel „Terminus" te Utrecht In de algemeene vergadering op 24 April hoopt de heer H. W. T i 1 a n u s, lid van de Tweede Kamer te 's Gravenhage, een refe raat te houden over „Huidige lager onder wijs vragen". CHR. BEWAARSCHOLEN TE ZWOLLE Ingaande 1 Maart a.s. zullen aan de vier lagere scholen van de vereeniging voor Ge ref. Schoolonderwijs te Zwolle, bewaarscho len worden verbonden. Tot hoofd hiervan aan de El. van Soeterwoude school (Wip strik) is benoemd mej. D. V o s, aan de Gr. van Prinstererschool (Schoutensteeg) mej. Z. Eikenaar en aan de Da Costaschool (Pierik) mej. E. Voerman. DE SCHOOL MET DEN BIJBEL IN CRISISTIJD Op Donderdag 7 Maart te 7Y* uur zal in de Ned. 1-Ierv. Kerk te Koudum in een open bare vergadering van de Scholenbond in de Zuid-West-hoek van Friesland, optreden: Dr K. D ij k van 's Gravenhage met het on derwerp: „De school met den Bijbel in cri sistijd". ONDERWIJSBENOEMINGEN Tot hoofd van de Koningin Wilhelminaschool te Ticl (tot dus.er hoofd de heer J. E. «£ok). is benoemd de heer G. J. den Hollander te Zwingelspaan (bij Klundert). Benoemd aan de Prinses Julianaschool der Ned. Herv. Gemeente te Barneveld (hoofd de heer J. Noorlander) dc heer E. Timmer, onderwijzer te Putten (Veenhuizerveld) Benoemd aan Fablusschool voor U.L.O- te Rotterdam (tijdelijk) de heer J. L. Heuseveldt te Delft. Tot opvoedend ambtenaar aan het opvoedings gesticht „Hoenderloo" is benoemd de heer S. de Vries, onderwijzer te 's-Gravenhage. MULO EXAMEN 1935 De ofiicieelc M.U.L.O.-examens zullen dit jaar gehouden worden, schriftelijk op 2S en 29 Mei op een 50-tal plaatsen in het land; de mondelinge examens zullen plaats hebben van 1 tot 27 Juli in een 15-tal centrale punten. Examens ACADEMISCHE EXAMENS TECHNISCHE HOOGESCHOOL. TE DELFT, •u'id.-ex. oiviel-ing. gesl. de heer A. Oosters, RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Csbad.- :x„ Indisch recht: mej. E. Kuip. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Cand. ix.. Indisch recht: dc heer J. Zeylemaker. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Bèv ot arts de heeren J. Muller. Haarlem en A. F. n 't Veld. Heemstede et: greet. voor het eerste red. van het artsex., de heor J. Weljel, Zutphen Cand. ex. Wis- en Natuurkunde: de heer Ci S. W. van F.ooden. R.K. HANDELSHOOGESCHOOL -fE TILBURG Getsl. voor het propaed. ex. handelswetenschaq pen: C. A. M. van Hoof, 's-Hertogembosch. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENLN- GEN. Ing.-ex. Nede-rlandsche Landbouw, dal heer F. L. A. Maandag, geb. te Arnhem. EAMENSMACHINIST. •s-GRAVENHAGE. GeeL voor het voorloopt diploma: de heeren C. F. Levrmaa, Gronin gen. W. M. de Waard, Rotterdam en B. vaal Berkel, Utrecht, Gemengd Nieuws. „Wilde" autobusdiensten Scherpere maatregelen. Aangezien gebleken is, dat een controle» cordon rondom Den Haag nog niet geheel afdoende is om het verkeer der niet gecon» cessioneerde busdiensten te belemmeren, heef ij de dienst van het rijkstoezicht op de Spoor wegen thans een anderen maatregel genomen. Niet alleen worden de in- en uitgangen van Den Haag nog steeds bewaakt, doch bovendien rijden thans eenige ambtenaren van dien dienst per auto langs de route naar Amsterdam. Dit geschiedt om te be letten, dat de passagiers per taxi naar een bepaald punt vervoerd worden om daar in de gereedstaande bussen over te stappen. Hierdoor is men er Woensdag morgen in geslaagd, naby de Haagsche Schouw een bus met passagiers van de Residentie Expresse aan te houden. De passagiers werden genoodzaakt uit te stap pen en de bus werd eenigen tijd vastge houden, totdat de passagiers ver genoeg weg waren. Daarna werd de bus weer vrij gelaten. Verschillende autobusondernemingen haddeit hun toevlucht tot andere maatregelen geno men. Zy staakten het busverkeer, doch ver voerden de passagiers, die zich aanmelddenj in groepen van 5 of 6 per taxi. Het rykstoezicht liet dit verkeer voorloopïg ongemoeid. Men is n.l. van meening, dat dq ondernemers met deze wijze van transport! tegen de vigeerende tarieven, toch niet tot een rendabel bedrijf kunnen komen, zoodalj zij er na verloop van tijd zelf wel mee zullen ophouden. EEN REVOLVERDRAMA Betreffende een revolverdrama, datf vorige week Donderdag onder Lieshout ge schied is, kunnen wij mededeelen, dat verd, H. in de marechausseekazerne te Eind hoven, waar hij in voorarrest zat, bekend! heeft, op het slachtoffer Meyer te hebben geschoten. De revolver heeft hij in hefi Wilhelminakanaal gegooid. Verband tus schen de schietpartij en de arrestatie vait een Helmondsche cocainesmokkelaar to Rotterdam, blijkt niet te bestaan, ofschoon de recherche dit aanvankelijk vermoedde. Verdachte II. zal op transport naar Roer mond gesteld worden. De toestand van het slachtoffer M. is uit stekend. I De zwaargeladen meubeltransportautd van de firma E. Ivnibbe uit Amsterdam, welke op weg was naar Eindhoven, is in de gevaarlijke bocht bij het Gemeentehuis te Schalkwijk in de Schalkwijksclie Wete ring gereden. De drie personen, die in den wagen zaten, konden worden gered. De auto is nog niet opgehaald. De Duitsche verpleegster C. A. G. uit Haarlem, thans ged., is door de Haagsche Rechtbank wegens het doen van een valsche opgave in de registers der Burgerlijken Stand der gemeente Leiden, waar zij een kind waarvan zij was bevallen op naam van een ander deed inschrijven, veroordeeld t,ot 2 jaar gevangenisstraf. Het hof verminderde de straf tot één jaar en bracht het voorarrest in mindering van deze straf. FABRIEKSBRAND TE TILBURG Een felle binnenbrand heeft gewoed in een. der afdeelingen van de lederwarenfabriek N.V. Simon Heymans aan de Watex-toren- straat te Tilburg. De brandweer die spoedig ter plaatse was, tastte het vuur dat reeds door het dale naar buiten sloeg, met zes stralen aan en wist uit breiding te voorkomen. Het gebouw zelf kreeg betrekkelijk weinig schade. Door het vuur en het water werd echter in het inwen dige der fabriek groote schade aangericht. Een aantal machines ca een voorraad leder en fournituren werden een prooi der vlam men. De 6chade wordt door verzekering ge dekt. De oorzaak van den brand moet waar schijnlijk gezocht worden in een defect aait een der machines bij de bewerking van cellu loid. Op het moment dat de brand uitbrak, werd in de fabriek gewerkt. Het bedrijf zal waarschijnlijk gewoon doorgang kunnen vin- AMELANDER POSTBOOT OP DE WADDEN GELOOPEN Door den lagen waterstand is de Ame lander postboot, die Woensdagmiddag van Nes naar Holwerd aan de Friesche kust was vertrokken, op de Wadden vastgeloopcn. Daar het niet mogelijk bleek, de boot te be vrijden, werden passagiers en post per roei boot naar Holwerd gebracht. De passagiers en de post, die voor Ameland bostemd waren, zijn te Holwerd gebleven. MINNENIJD De Duitsche dienstbode H. H.. die mt minnenijd haar verloofde en een vriendin zwavelzuur in het gelaat wierp, is door dc Haagsche rechtbank wegens poging tot zware mishandeling raroordceld tot 2 jaar gevangeisstraf. Het hof legde l'j jaar op en bracht de preventieve hechtenis geheel in mindering. DE ROOFMOORD TE SLAGHAREN Bij het onderzoek inzake dpy moord op Frans van Os to Slagharen (Óv.) zijn in dieus woning groote bedragen aan geld gevonden. Tot zelfs in de hanebalkcn was het geld .verstopt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3