DONDERDAG 28 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND PLECHTIGE VREDES- VERKLARING VAN ABESSYNIE Poor den zaakgelastigde in Rome Aan dc internationale pers Dc Abessynischo zaakgelastigde tc IIome heeft Dinsdag op grond van een schrijven van den keizer van Abessynië voor de in- iternationale pers „op dit ernstige oogenblik der geschiedenis van Abessynië en Ethio pië", gelijk hij zeide, de volgende verklaring voorgelezen: „Als vertegenwoordiger van mijn keizerlijken heer Haile Selassie, zweer ik bij mijn eer en bij de eer van mijn natie, dat de regeering van Abessynië nooit er ami gedacht heeft en nooit er aan denkt de beide naburige Italiaan- sche koloniën Somali en Erytlvrea met de wapenen aan te vallen. Deze verklaring, die ik hiermede voor de vertegenwoordigers van do internationale pers afleg, is reeds door mijn keizerlijken heer persoonlijk en vreedzaam aan Z. M. den Koning van Italië en den chef der Italiaansche regeering, Z.Exc. Benito Mussolini, ge geven. Desondanks gaai de Italiaansche regeering voort troepen te mohilisecreri en ze met veel oorlogsmateriaal naar de beide Italiaansche koloniën te zenden, die aangrenzende ge bieden van Abessynië zijn. - Juist Dinsdag heeft de Italiaansche re geering door een mededccling aan de pel's nieuwe verschepingen van troelen en oor logsmateriaal naar liaar koloniën afgekon digd. Deze ernstige militaire maatregelen wor den door de Italiaansche regeering telkens gemotiveerd als verdedigingsmaatregel mot het doel de veiligheid en integriteit van do beide Italiaansche kc»>niën te beschermen. Ik moet derhalve Jiior opnieuw dat gene zeggen, wat ik herhaalde malen de Italiaansche regeering verklaard heb, ml. dat Italië zich deze troepen- verschepingen naar Somali en Erythrea rustig kan besparen, aangezien Abes synië noch het voornemen, noch den wil heeft ze aan te vallen. Ik kan nog verder gaan en verkla ren, dat de bedoelingen van Abessynië tegenover Italië zóó vreedzaam zijn, dat, wanneer Italië ook den laatsten man en de laatste kanonnen uit Eryth rea en Somali zou terugtrekken, Abes synië geen steen van deze beide Ita liaansche koloniën zou aantasten. Abessynië verlangt in vrede en Vriendschap met de drie groote landen te leven, die aan Abessynië grenzen. Wij hebben met Italië een vriendsoliaps- firbitrage- en verzoeningsverdrag. Aan dit verdrag wil Abessynië trouw blijven. Dit verdrag biedt Abessynië en Italië middelen en wegen om alle na het incident van 5 December 1931 ontstane problemen voor beide partijen vreedzaam en eervol op te lossen. Ik zou bij deze gelegenheid nog willen Verklaren, flat mijn doorluchte Keizerlijke Heer den Volkenbond, die ons direct ver bindt met de cultuur van het avondland, trouw aanhangt en zal blijven aanhangen. De indruk in Rome Uit Rome: De vredesverklaring van den Abessynischen vertegenwoordiger voor de internationale pers in Rome wordt in Ita liaansche kringen aldus gecommentarieerd, dat het hier in wezen om niets anders dan een herhaling van reeds lang gezegde zaken gaat De feiten toon en het tegendeel. Daarm ligt ook het eigenlijke motief voor de door Italië genomen voorbereidende maatregelen. De vredesbetuigingen van Abessynië moe ten eerst door de feitelijke houding van het land bewezen worden. Dc houding van Italië tegenover Abessynië en do toestand in de grensgebieden is, aldus wordt hieraan toegevoegd, geheel duidelijk. De Italiaan- ischo schadevergoedingseischen zijn in verhouding tot wat gebeurd is zeer beschei den. In werkelijkheid verlangt Italic een zoodanige schadevergoeding alleen door hel scheppen van een neutrale zone. Over dezen eisch onderhandelt men nu reeds bijna 3 maanden. Het zou thans wel tijd zijn, dat Het Lagerhuis bespreekt den toestand Uit Londen: In het Lagerhuis is gisteren de toestand in Abessynië ter sprake ge bracht.. De liberale afgevaardgide Mander stelde voor, dat de Volkenbond een interna tionaal troepencontingent, gelijk aan dat, dat in het Saai-gebied gebruikt is, naar het omstreden gebied in Abessynië zou zeilden. Sir John Simon antwoordde, dat de toe stand in het Saargebied niet geleek op dien aan de grens van Italiaansch Somali land en Abessynië. Op en verdere vraag antwoordde Simori, dat het Engelsch-Italiaansch-Fransch accoord van 1906 inzake de instandhouding yam den status quo in Abessynië nog steeds Men heeft kort geleden de Italiaansche l-egeeringen op de bepalingen van hot vei- <lrag opmerkzaam gemaakt. De ondcrtecke- nende staten van dit verdrag staan in voort durend contact. Recht vaardigerwijze moet echter gezegd worden, dat de moeilijkheden daarin bestaan, dat de grens tusschen Ita liaansch Somaliland en Abessymc nooit nauwkeurig is vocfo'''ctp',H Fabrieksontploffing te Moskou 29 personen om het leven gekomen. Bij een herige explosie in een potlooden- fabriek te Moskou zijn 29 personen om liet leven gekomen. De explosie, welke plaals had op het moment, dat de werklieden wer den afgelost, word gevolgd door een brand, die het geheele gebouw totaal verwoestte De gelieele brandweer van Moskou werd ge alarmeerd, terwijl 25 ambulances in allerijl de slachtoffers van de ramp naar het zie kenhuis vervoerden. Het vuur sloeg over op vier naburige ge bouwen. welke eveneens tot den grond toe afbrandden. De ontploffing had plaats in een hoog- 'druk-comprossor, waarna een cylinder saam- geperste lucht explodeerde. De ontploffing was zóó hevig, dat de stukken van deu cy linder door drie verdiepingen heenvlogen Nalatigheid moet de oorzaak zijn. EEN SLAG VOOR R00SEVELTS NEW DEAL N.I.R.A.-bepalingen ongrondwettig verklaard Dc federale gerechten van Delaware en Kentucky hebben beide 'n deel van de N. 1. R. A.-wet ongroudweiiig verklaard. Het gaai om de paragrafen die resp. de verhouding tusschen werkgevers en werknemei-s rege len en die op de kolenmijnen betrekking hebben. Van bijzondere beteek ends is de uitspraak »an het federale gerecht te Wilmington (De laware). De betreffende paragraaf (7a) der N. I. R. A.-bepalingen geeft namelijk aan arbei ders het. recht om zich Ie organiseeren en om collectief onderhandelingen met dc werk gevers te voeren. Bovendien heet het in dit hoofdstuk, dat geen arbeider benadeeld mag worden, omdat bij georganiseerd is. Op dit hoofdstuk, dal een der allerbelang rijkste is van de N I.R.A.-bepalingen eu dat in het algemeen de oorzaak was van bijna alle ernstige arbeidsconflicten van het vorig jaar. was de aanklacht van de regeering te gen de Wierton Steel Company gebaseerd, die zij tot toepassing van het bewuste hoofd stuk wilde dwingen. De afwijzing van de aanklacht wordt in het geheele land als een steekproef be schouwd voor het recht der arbeiders om zich te organiseeren en collectief onderhan delingen te voeren. Men venvacht, dat de regeering in appèl zal gaan en een spoedige afhandeling van deze aangelegenheid door het Opperste Bondsgerecht.shof zal trachten te verkrijgen, De uitspraak beteeken!, dat de maatschap pij, die het proces heeft gewonnen, alleen de organisatie van haar arbeiders in eigen bedrijfsvakveneenigingen behoeft te erken nen en niet de organisatie in het Algemeen Vakverbond van arbeiders in de ijzer- en staalindustrie. Diplomatiek incident te Moskou De buitenlandsche gezanten staan niet op voor Stalin en voor de „Internationale". Een diplomatiek incident, dat zich in Mos kou heeft voorgedaan hij de opening van het congres der sovjets, blijft de algemeene aandacht trekken. Tot op bet oogenblik is hieromtrent nog geen officieel communiqué uitgegeven, maar het is reeds algemeen be kend, dat de buitenlandsche gezanten en ambassadeurs zich niet van hun zetels heb ben verheven toen Stalin do congreszaal binnentrad. Tegenover de vertegenwoordigers der sov jetpers hebben de gezanten verklaard, dat Stalin wel president der communistische partij is, maar geen enkel officieel ambt ver vult in de regeering van sovjet-Rusland, zoodat er geen enkele reden voor de geac crediteerde gezanten bestond om hem op bij zondere wijze te begroeten. De „Internationale" die toen door het orgel ..erd aangeheven, kan ook niet beschouwd worden als het nationaal volkslied; het is ecu internationaal revolutionair lied, dat de bevolking opzet tegen hun regeeringen, die de gezanten vertegenwoordigen bij de regee ring van sovjet-Rusland. Deze verklaringen van de gezanten der „burgerlijke" staten worden d«.or de sovjet pers niet gepubliceerd. Na de oplossing van het Saarprobleem Hitier heeft de Volkenbondscommissie van drie, waai-van baron Aloisi voorzitter is, uitgenoodigd tot een bezoek aan Duitschland, zoodat hij persoonlijk zijn dank kan hetui gen voor de onpartijdige en doeltreffende wijze, waarop de commissie het Saarpro bleem heeft behandeld. „ZIJNE EXCELLENTIE" MOLOTOF Voor de eerste maal sedert de bolsjewisti sche revolutie heeft de sovjetpers een der Russische waardigheidsbekleders betiteld met „Excellentie" inplaats van met liet ge bruikelijke „kameraad". Alle sovjetbladen hebben liet telegram dat de Perzische regeering ter gelegenheid van het overlijden Aan Kuvbycheff aan „Zijne Excellentie Mclotof", den president van den raad der sovjets heeft gezonden, volledig opgenomen. Het feit, dat het telegram met de ongewone titulatuur door alle bladen op de eerste pagina is afgedrukt, bewijst, dat hier geen sprake kan zijn van een vergis sing van een ambtenaar der censuur. Blijk baar zien we hier de eerste poging tot liet herstel dei' oude titulatuur. Kort Nieuws Een landbouwer nabij Cassino, in Midden Italië, heeft bij het bewerken van zijn grond een schedel en verscheidene heen deren van een ante-diluviaansche olifant gevonden. Het is ongeveer tien jaar geleden dat dezelfde landbouwer op dit terrein werkzaam, het skelet van een mastodont lieeft geyonden. Te Melbourne is op een der drukste stations ter wereld een kinderbewaarplaats ingericht, waar moeders, die in de stad werken, 's morgens hun kleintjes afgc"" en ze 's middags weer komen halen. Op een dezer dagen uit te geven staats obligatie. in de Vereen. Staten, zal voor het eerst het portret van president Wood row Wilson verschijnen. Tot dusver werden al leen de portretten van figuren als Washing ton, Jefferson, Lincoln en Cleveland op Staatspapieren geplaatst. De staking der liftboys te New York (Manhattan) is nu voor onbepaalden tijd uitgesteld. Uit Londen: De vroegere burgemeester van New York, Jimmy Walker, die gedag vaard was wegens het in gebreke blijven met betalingen, heeft verklaard geen cent meer te bezitten. Te Madrid hebben Maandagavond in zittenden van een taxi scholen gelost op voorbijgangers. Een politic-beambte en zes voetgangers werden gewond. Zestien deelnemers aan dc October-re- volutie in Spanje, zijn door den krijgsraad in Gij'on tot levenslang veroordeeld. BINNENLAND CONTRA-PRESTATIE DOOR WERKLOOZEN Een onderhoud met burgemeester Colijn „Het was gezond en eenvoudig en voldeed uitnemend". Het beginsel van de contra-preslatie in de •orkJoozenzorg is door den Minister niet anvaard. De contra-prestatie is mislukt, schrijft triomphantelijk de socialistische pers^ Maar natuurlijk behoeft liet eerste het tweede heelcmaal niet in tc sluiten. En dat is dan ook geenszins het geval. Zooals men weet ligt de bakermat van het beginsel der contra-prestatie in Alphen a. d. Rijn en de burgemeester van deze plaals, de heer P. A. Colijn, is er do geestelijke va der van. Wij meenden daarom niet beier te kunnen doen dan ons tot den lieer Colijn te wenden, met het verzoek ons zijn mee ning over den gang van zaken tc willen mededeelen. Burgemeester Colijn was dade lijk bereid ons te woord te staan. Zooals men weet zijn de rodenon waarom minister de contra-prestatie onaanvaard baar achtte in de eerste plaats het feit, dat de sociale verzekering niet op dc arbeiders, die in conlra-prestatie werken, van toepas sing is en in de tweede plaats, dat de ar beidsprestatie minder zou zijn dan die in de werkverschaffing. Wij vroegen den bur gemeester, of naar zijn meening deze beide redenen \an zoo doorslaande beteekenis zijn, dat men daarvoor hot beginsel van de con tra-prestatie moest prijs geven. Met betrek king tot. de sociale verzekering wees do heer Colijn er op, dat er z.i. geen bezwaar aan wezig was om de lacune in de wet te dien opzichte aan te vullen, zooals dat ook ten aanzien van de werkverschaffing is ge beurd. Dc Minister had het toepassen van de sociale verzekering voor het uitvoeren van werk in contra-prestatie als eisoh kun nen stellen. In elk geval had dit wel gere geld kunnen worden. Ook over de kwestie van dc arbeidspres tatie kon de heer Colijn mot kennis van za ken spreken. In Alphen aan den Rijn fs de contra-prestatie reeds gedurende 50 wo ken met gemiddeld 120 werkloozen toege past. Hot was een proef en deze proef heeft in alle opzichten uitnemend voldaan. Daar het niet mogelijk was op tarief te laten wer ken is op taak gewerkt en daarbij gold als taak SO pCt van de prestaties in werkver schaffing, dit omdat men dikwijls met on geschoold personeel te doen had. In contra prestatie deed men dus vijf weken over wal in werkverschaffing in vier weken had kun nen gebeuren. Maar wat maakt dit uit? Men bad hier niet te doen met werkverschaffing, maar uitsluitend met verjïlicht werken voor steun. Wanneer het werk in vier inplaats an in vijf weken zou klaar gekomen zijn had dit geen andere gevolgen gehad dan dat de werkloozen in de gelegenheid waren geweest een week langer op straat rond te slenteren. De contra-prestatie had ook nog dit voor deel, aldus vertelde de heer Colijn, dat de administratie buitengewoon eenvoudig was. Wij mooten thans alles weer in werkver schaffing doen en het heeft reeds tengevol ge gehad, dat wij een nieuwe administra-, tieve kracht moeten aanstellen. In werkver schaffing moet men handelen naar aanwij zingen van den Inspecteur te Noordwijk en bovendien wordt de Ned. Heidemaatschappij, weer ingeschakeld met al dc rompslomp, die aan dat alles verbonden is. Het spreekt vanzelf dat de werkverschaf fing ook aanmerkelijk duurder is, maar in dit opzicht bestaan, door de nieuwe regeling voor de gemeenten, geen ernstige herwaren meer, ook al zullen zij goed doen mot zeer voorzichtig te zijn. Het beginsel der contra-prestatie is dus door den Minister niet aanvaard, maar dit neemt niet weg, dat er in de nieuwe rege ling nog wel iets van overgebleven is. De aangev raagde werken van Alphen zijn ook thans weer alle toegestaan en het zal ook thans mogelijk rijn den duur van het werk te regelen naar de groote van de ontvangen steun. Burgemeester Colijn vindt hel jammer, dat het principe van het werken voor steun wordt losgelaten. Hij acht het een eenvoudig Gangster en politie Do New-Yorksche commissaris van poli tie, Valentine, heeft eon onderzoek bevolen naar het doen en laten van den gangster Dutch Schultz, die. naar wordt toegegeven, een „Police-racket" beheerschte tc New- York in een tijd, dat zoowel de plaatselijke als de federale politie het land naar hem „afzocht". Voorts heeft de politie 'n verboden loterij onderneming van reusachtigen omvang ont dekt, alsmede een bankonderneming, welke waarborgsommen voor misdadigers ver strekte. Zij kwam tot de verbazingwekkende ontdekking dat dezelfde beruchte misdadi ger en smokkelaar Dutch Schultz, die in wer kelijkheid Flegenheimer heet, de hcele zaak reeds jaren lang leidde. Hoewel de New-Yorksche politie al maan den lang naar Dutch Schultz zocht, wist deze zelfs een groote vergadering met zijn medewerkers tc houden. De loterij-onderne ming had in haar beste jaren een totalen omzet van 30 millioen dollar. Een neger, die als agent voor Dutch Schultz optrad, ver diende binnen drie jaren meer dan 200.000 dollars. De organisatie stortte tenslotte een. doordat Dutch Schultz alleen de be schikking over de winst wenschto te hebben. Heldengedenkdag in Duitschland Op 17 Maart zal in Duitschland een Hel- dengedenkdag gevierd worden. De Rijks- weerminister zal in de Staatsopera te Ber lijn 'n rede houden. Vaandels en standaards zullen met het eerekruis versierd worden. Een krans zal men leggen bij het oorlogs- gedenkteeken, enz. AUTOBUS IN BRAND. Drie dooden PARIJS. 28 Febr. Gisteravond is op den weg tusschen Juan les Pins en Nice de motor van een autobus onklaar geraakt, Toen de chauffeur de motorkap oplichtte om naar dc oorzaak van het euvel to zoeken, geraakte door onbekende oorzaak het ben zin ereservoir in brand en binnen een oogen blik stond de geheele bus in vlammen. Terwijl de chauffeur zich in veiligheid wist te stellen, trachtte dc conducteur de passagiers en hun bagage te redden. Hierbij werden hij en een vrouw met haar zesjari, kind door de vlammen gegrepen. Alle drie zijn verbrand. en gezond beginsel, dat in de practijk vol komen heeft voldaan. In Alphen aan den Rijn stond men er in 't algemeen zeer goed tegenover en ook de Prot. Chr. en R.K. vak- rganisaties hebben steeds alle mogelijke medewerking verleend, terwijl ook zooveel mogelijk met hun wenschen rekening is ge houden. Beginsel der contra-prestatie is dus niel aanvaard, maar dat wil natuurlijk hcelemaa! nog niet. zeggen, dat 't streven van 't werken voor steun is mislukt, zooals de roode pers thans blijde uitroept. Daarmee zijn wij be gonnen en ons dunkt dat liet gesprot: met burgemeester Colijn ruimschoots de juist heid daarvan heeft aangetoond. Burgemeester Colijn blijft overtuigd van de deugdelijkheid van zijn systeem. Het had 'tl korten tijd dan ook reeds een vrij groote lucht genomen. Nu deze vlucht, wordt ge stuit, legt de heer Colijn zich hij de zaak neer. Napraten helpt niet veel, zeide hij ons. YVij moeten van het nieuwe systeem maar weer maken wat er van te maken is. Nadat het bovenstaande geschreven was, verscheen hot volgende persbericht: In enkele bladen is gemeld, dat het z.g. werken voor den steun in het vervolg ver boden zou zijn. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat de minister van Sociale Zaken in liet algemeen aan het beginsel van con tra-prestatie een einde zou hebben gemaakt. it is niet juist. Het standpunt, dat de minister in de Me morie van Antwoord op het voorloopig ver slag over de rijksbegrooting over het dienst jaar 1935 inneemt, houdt in. dat om met name genoemde redenen aan den vorm van werkverschaffing de voorkeur gegeven moet worden boven werken voor de steun. Dit standpunt is ongewijzigd gebleven. Aan verschillende gemeentebesturen is verzocht met. dit standpunt rekening te wil len houden. Van een verbod is echter geen sprake en het feit, dat nog in een dertigtal gemeenten het systeem van werken voor den steun met medewerking van het Rijk onder bepaalde voorwaarden wordt toege past, spreekt voor zichzelf. DE NOOD DER MIJNINDUSTRIE Regeling van invoer van steenkool en stikstofhoudende meststoffen Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling an den invoer van steenkool en stikstof- houdende meststoffen ontleenen wij liet vol gende: Verscheidene leden waren van oor deel, dat de Nederlandsche kolenin- dustrie in een noodtoestand verkeert. Het aantal verzuimdiensten, vooral in de particuliere mijnen, is zóó geste gen, dat er blijkens een onlangs gehou den rede van ir. Van Waterschoot van der Gracht, mijnwerkers zijn, die zich niet behoorlijk meer kunnen voeden. Het komt voor, dat mijnwerkers door dat groote aantal verzuimdiensten minder netto-verdiensten hebben dan zij zouden ontvangen, indien zij werk lozensteun- kregen. Onder deze om standigheden schijnen loonconflicten welhaast onvermijdelijk. Bij de particuliere mijnen bestaat gevaar oor sluiting wegens gebrek aan liquide middelen. Noodgedwongen stopzetting zou hier in meer dan één opzicht tot hoogst be treurenswaardige gevolgen leiden. De reeds toegepaste contingenteering, al dus deze leden, heeft de gehoopte verbete ring niet gebracht. De kolen-conventie Enkele leden zagen ïn de z.g. kolen-con ventie een belemmering, om tot verbetering in de situatie in de mijn-industrie te gera ken. Zoolang deze conventie van kracht blijft is uitbreiding van den afzet van Ne derlandsche kolen op de bümenlandsche markt niet mogelijk. Daarom drongen zij er op aan, dat de Regeering opzegging van deze conventie door de Nederlandsche mij nen zal bevorderen. Verscheidene andere leden, die geenszins willen ontkennen, dat dp toestand in do mijnindustrie, vooral bij de particuliere mij nen, zeer moeilijk is, waren toch niet over tuigd, dat door contingenteering en pogin gen om tot prijsverhooging te geraken, de duurzame belangen dezer industrie gediend zullen worden. Zij maanden in deze op nieuw tot groote voorzichtigheid. In ieder geval zouden zeer vele leden het op hoogen prijs stellen, indien de Regee ring ïn dc Memorie van Antwoord haar standpunt in de geheele kolenkwestie dui delijk en uitvoerig uiteen zou willen zetten. Sommige leden waren voorshands niet be reid, aan verdere contingenteering van steenkolen mede te werken, zoolang de Re geering niet ingrijpt in de verhoudingen, welke door de verkoopsorganisatie van dc Nederlandsche mijnen in samenwerking met de kolenhandelaren geschapen zijn. Stikstofhoudende meststoffen Eenige leden waren van oordeel, dat con tingenteering van meststoffen met 't oog op den uiterst moeilijken toestand in den land bouw, niet gerechtvaardigd is. Verscheidene leden hadden bezwaren tegen een verlaging van het percentage van 1Ó0 tot 50. De ver laging tot 50 pet. brengt aan den handel groot nadeel toe; de Nederlandsche indus trie wordt op deze wijze onevenredig be voordeeld boven de importeurs, die het door hen ingevoerde product hier reeds tiental len jaren aan de markt brachten. Andere leden konden de hier geuite be zwaren niet deelen. £cn dag in of Petoet. DE PIJP. Douwe Egberts Echte Triesche Heeren-Baai en Yarinas Melange van rijpe tabakKcn. Over de gehouden zitting van de Gemeenteraad in Amsterdam schrijft onze Amsterdamsche Bij dc ingekomen stukken was gisteren een zoek van den communist Scegers om den bur gemeester te interpellceren „inzake het optreden tegen arbeiders in Amsterdam-West". Bedoeld waren hier de communisten, die elke gelegenheid aangrijpen om dc N.S.B.-ers bij het colporteeren hunner geschriften dwars te zitten er volstrekt niet tegen opzien hun politieke tegen standers te mishandelen. De burgemeester, Dr. W, de V1 ugt. w, ook nu niet voor tc vinden een interpellatie het optreden der politic te beantwoorden. Wel verklaarde de voorzitter van den Raad, aLs hoofd der politie, zich bereid in een nota den Raad dui «lelijk te maken, dat van een bevoorrechting van de N.S.B. geen sprake is. De winkel- en bakkersverordeningen, die «foor B en W. bij den Raad zijn ingediend, zijn van ingrijpende beteekenis. Zij beoogen het aantal winkels in bepaalde branches te beperken en het bakkersbedrijf aan enkele regelen te binden. Op voorstel van enkele Raadsleden is besloten de betreffende voordrachten eerst In de afdeelingen te onderzoeken. Prof. Woltjcr (a.r.) legde nu reeds met een enkel woord den nadruk op het crisiskarakter dezer voorgestelde verordeningen, 's Avonds is besproken de rattenplaag, waardoor Amsterdam blijkbaar meer dan vroeger Wjordt geteisterd. B. en W. willen bijzondere maat regelen treffen tot bestrijding en wethouder Vos (v.b.) deelde mede, dat van een systematische be strijding nog nimmer sprake is geweest. De wet houder zette uiteen het hyglëur-sdj belang van de voorgenomen actie tegen de ratten. Het is «ie be doeling dat niet alleen de Overheid maatregelen neemt. Ook de bevolking zal worden gemobiliseerd om in „rattenweken" het op te nemen tegen het oo'uig. dat <o.m de „ziekte van Weil" veroorzaakt er toch door een groot deel van het publiek in het leven wordt gehouden door onachtzaam wegge worpen voed 9e! res: er. De Raad heeft «ie voordracht aangenomen, waarna mevr. T i 1 a a u s (s.d.) een interpellatie aanving over Weerbericht iJiWlSiaiSMM bet were uit gemeente- PRQV. STATENVERKIEZINGEN Staten Centrale Zwolle. De Statencentrale „Zwolle", vergaderde in „Eigen Gebouw" to Zwolle, onder leiding van den voorzitter den heer J. van Westen- brugge. De candidatenlijst voor de Statenverkie zing werd als volgt vastgesteld: 1. J. Kloos terziel te Zwollerkerspel; 2. J. J. Beuken kamp te Den Ham; 3. Chr. F. Bramer te Har denberg; 4. H. Hamer te Genemuiden; 5. H. Krans te Kampen; 6. J. Th. Goverts te Dalf- sen; 7. L. Dijk te Lemelerveld; 8. D. Rein- ders te Zwolle; 9. J Dunnewind te Zwoller- kerspel; 10. J. van Westenbrugge te Zwolle; 11. H. Huls te Staphorst; 12. H. Haverkamp te Kampen; 13. L. W. Caljouw te Zwolle; 14. G. Meuleman te Zwollerkerspel; 15. H. Vis- scher Kzn. te Rouveen. De propaganda voor de Statenverkiezing werd uitvoerig besproken, waarna de heer J. C. van der Lecq te Zwolle, een rede hield over „Principieele Politiek", die met veel aandacht werd aangehoord en ruime bespre king met zich bracht. De grijze feministe herinnerde er aan. dat v< het College een circulaire Pot de hoofden v; diensten en bedrijven is uitgegaan, waarbij is voc geschreven bij gelijke geschiktheid aan manoen voorkeur boven vrouwen te geven, de specifiek vrouwelijke beroepen uitgezonderd. De sociaal-democratische dame richtte een philippica tot het College en de politieke partijen waaruit het Ls samengesre.'d. Het was te begrijpen, dat iemand «iie de geiijkhcid van man en vrouw ook In kociaal opzicht voorstaat, van „sexe-be- voorrechting" gewaagde. Overigens was de rede van de sociaal-democratische spreekster niet dan een propaganda rede, die in geen enkel opzicht rekening hield met de moeilijke sociale omstandig heden. waarmede minister de Wilde intusschen wel op de hoogte is. Hierop heeft wethouder Kropman (r.k.) ii zijn antwoord gewezen. Het zijn de jonge mannen zei <fe wethouder, die niet tot gezinsvorming kun nen komen als vrouwen hun plaatsen innemen. Overigens staan nog vele beroepen voor de vrou wen open en de wethouder meende dan ook, dat mevr. Tflanus de zaak sterk overdreven had. De heer S t e i n m e t s (r.k.) wees er nog 'op. dat een huisvader tegenwoordig niet alleen aan dc toekomst van zijn dochters heeft te denken, maar vooral aan die van zijn zoons en van hem zelf. De interpellatie had intusschen de tongen losge maakt. Mevr. Koek-Mulder (v.b.) en mej. Mr. Katz (c.h.) vielen mevr. Tilanus bij, die in haar repliek voorstelde, B. en W. uit te noodigen de betreffende circulaire in te trekken. Daartoe is het College evenwel niet bereid, verklaarde wethouder Kriopmao. De motie-Tllanus is tenslotte aangeno men met 23 tegen 16 stemmen. Het dunne pültje gooft den vorlgen etand i WEERVERW ACHTING Meest matige, tijdelijk wellicht krachtige, Z. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, met tijdelijke opklaring, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind te De Bilt hedenmorgen om 9.53 uur aan alle posten: Attenticscin neer! BUITENLANDSCH WEERVERWACHTING De depressie in het W. is stationair ge worden en heeft zich vorder over het vaste land ji it gebreid. Hierbij zijn de luchtdruk- verschfllen minder groot geworden en de krachtige winden afgenomen. De gebieden van hoogen luchtdruk in do Poolzee en bij dc Azoren handhaven zich. In het O. liggen nog de minima van het aftrekkend depressiestelsel. In Zweden bleef de luchtdruk hoog en de vorst zeer streng. Het gebied van lichte vorst op het vasteland verplaatste zich naar het O., terwijl de vorst in O. Duitschland plaat selijk iels toenam. In het W. werd het warmer. Op IJsland verdween de vorst langs da Zuidkust. In Ierland, W. Frankrijk en Enge land vielen zware regens. Voorshands is weinig verandering in de hccrschende toestand te verwachten. 1 MAART. Zonsopgang 6.50 uur, zonsondergang 5.37 uur Maan op v.m. 4.58 uur, onder nam. 0.35 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 MAART. Van 's avonds 6.07 uur tot 's morgens 6.17 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2.60 9.67 Caub 3 75 3.90 Tlreisach 1.89 1.94 Fins 1.79 1.89 IC "hl 3.95 3.16 Cob] en s 4.57 4.94 MflXJUl 4.91 4.37 Trier 3.23 =72 Dledeshetm 9.15 2 47 Keulen 5.12 5.39 Mannheim 4.45 4.48 Dusseldorf 4.57 4.58 Lohr 3.0» 3.13 IHhrort 4.2(1 4.26 Mainz 2 15 2.23 Wesel 43(1 4.12 Dingen 3.20 3,29 Emmerik 5.30 4.95 Lobith 11.14 13.91 Kampen -n/>8 -0.43 Nijmegen 11.45 11.12 Eysden 48,70 48.98 St Andries 5,85 5.47 Maastricht 43.80 4410 Arnhem 10-95 10.54 Grevenblcht 31.26 31.54 Vreeswijk Iw 2.06 1,66 Venlo 00.00 00 00 Wester voort 11.70 11,29 Grave fsluis) 10-20 10.03 Deventer 4.*S 4.7S St Andries 4.05 3.93 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 1 Maart Delfzijl 7.59 19.41 Hellevoetsl. 11,24 Terschelling 4.13 15.57 Willemstad 12.2n Hariingen 4.50 17.40 Brouwersh. 10.<6 23.27 Den Helder 2.45 15.20 Zier!kzee 11.00 23.45 LJmulden 11.41 Wemeldinge 11.23 Hoek v. Holl. 10.5 '23.46 Vlissingeu 9.55 22.3a Scheveningen 11.03 23.56 Torneuzen 10,27 23.08 Koticidam 0.04 12.52 Hansweert lu.55 23.3S Voorbereidende werkzaamheden Het dagelyksch bestuur van de waterlei ding-commissie had met een Engelsche firma een transactie gesloten betreffende don aankoop van buizen voor het ondergrond- sehe net. Het isolatiemateriaal dezer buizen is door het uitvoerend ingenieursbureau af gekeurd, waardoor deze koop, welke de f 300.000 te boven ging, ongedaan gemaakt Van bestuurszijde wordt gemeld, dat thans de buizen zyn aangekocht in Tsjechoslowa kye. Dit produet, dat reeds in ons land be kend is, is reeds goedgekeurd. ALUMINIUM PROFIELEN vooi de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A„ Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM Gedep. Staten hebben het besluit van het bestuur tot aankoop van deze buizen goed gekeurd. Onderhandelingen worden gevoerd om een terrein. De Groote Wiel, gelegen aan den Rijksstraatweg onder de gemeente Hoog Blokland, als opaslagplaats voor do buizen te huren. Zoodra de buizen zijn aangevoerd zal met de uitvoering van dit groote plan worden begonnen. Geldverspilling Hoe bezuiniging tot geldverspilling leiden kan, betoogt dc Z ut p h. C r t. in een arti kel over de gevolgen van dc opheffing dor rechtbank te Winschoten op 1 Jan. ,1934. De plaats zelf heeft er enorme schade door geleden, financieel en cultureel. Maar ook de gemeenschap draagt de lasten. Het blad voert o.m. aan: „In de zomer van 1929 werd het gebouw van de rechtbank te Winschoten geheel gerestaureerd en voorzien van centrale ver warming. Tegelijk werd het huis van be waring met meer dan de helft vergroot. Dat kostte plm. f 120.000. 1-Iet kantonge recht werd uit het gebouw der rechtbank overgebracht naar het belastinggebouw, dat op kosten der gemeente werd ver bouwd en voor lange termijn werd gehuurd De belastingdienst verhuisde in het laatst van 1929 naar het rijksgebouw „dc Har monie" dat daartoe verbouwd werd. Kosten plm. f 35.000. Thans staat het gebouw van de rechtbank leeg. In het groote gebouw van het kanton gerecht zitten vier menschen: kanton rechter, griffier én twee klerken, want het parket is ook al overgebracht naar Gro ningen. In het huis van bewaring zijn thans gedetineerden opgenomen ook van elders, o.a. uit Amsterdam, omdat daar geen plaats voor hen was, en natuurlijk ook uit het naburige Groningen. Nu wordt het huis van bewaring te Groningen uitge breid: dat kost f SO.000. En als dat klaar Is, komt het huis van bewaring te Win schoten leeg! Winschoten bezit nu nog een Raad van Arbeid. Ten behoeve van dezen Raad werd ongeveer 12 jaar geleden een nieuw ge bouw gezet, ten koste van f 180.000. Als de Regeering ook deze dienst uit. do gemeente verdrijft, lijdt liet Rijk opnieuw een strop van een kleine twee ton.1' GRIEP-EPIDEMIE IN HET AMERSFOOETSCHE GARNIZOEN Onder de militairen van het garnizoen te Amersfoort heerscht griep. Het hospitaal is geheel vol met patiënten. Velddienstoefeningen zijn voorloopig afge last; de marschen worden gehouden zonder bepakking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2