lliruiut i Viftsrlir GTmtrant mmm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken De begrooting van het Verkeersfonds iÏAGGENÉl EOVEIHMG abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksclie zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbare Bureau: Breesti-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 27 FEBRUARI 1935 NO. 5412 15e Jaargang abbertentieprtjjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meerV 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 WAT MEN DURFT Van twee zijden tegelijk, uit .Dordt en uit Leiden, krijgen we een vriendelijke repri mande over ons artikeltje van 24 dezer onder het hoofd: „Wat men durfde". Beide schrijvers hebben hetzelfde bezwaar en .houden-ons voor, dat wij wèl critiek oefen den op de S.ET.A.P., in wier blad de schan delijke spotprenten gepubliceerd waren en niets zeiden van de methode der N.S.B., die met een grimmig genoegen de platen repro duceerde en blijkbaar niet alleen de S. D .A P., maar ook de Regeering wilde treffen. Voor critiek in deze vorm zijn we uitcr mate ge\oelig en na het ondergaan hebben we altijd neiging een welgemeend „mea c ulpa" te stamelen. En gaarne geven we toe, dat onze critici in dit geval recht van spreken hadden, omdat zij slechts kunnen 'oordeelen over wat gepubliceerd is. Toch zij ons één opmerking, voor we op de zaak zelf ingaan, veroorloofd. Nadrukkelijk hebben we voorop gesteld dat wij een besliste afkeer hebben van het overdrukken van goddelooze taal of het reproduceeren van schandelijke platen Daaruit volgde toch met logische consc- kwentie, dat we de daad van de N. S. B geen oogenblik in bescherming namen. Het is precies zooals de eene inzender schrijft: om het vloeken af te keuren, oe hoeft men den vloeker niet te citeeren; wie niet gelooven wil, dat een plaat grof en krenkend is, moet het maar laten. Wat nu de zaak zelf betreft, mogen ws opmerken, dat we eerst boven ons artikel hadden staan: „Wat men durfde en dor durft". Precies hetzelfde, als wat een onzer lezers als opschrift wenschte. Toch kwamen we daarop al schrijvende terug. We vonden het n.l. beter om de twee zaken volkomen gescheiden te houden. We achtten het wel gewenscht om de S.D.A.P., die thans zulke nationale hymnen zingt, le herinneren aan wat voor enkele jaren m die kring mogelijk was. Het lag echter in onze bedoeling in een volgend artikel te schrijven over „Wat men durft" en dan te wijzen op het gevaarlijke spel, dat de N. S. B. speelt. Immers, afgedacht van de vraag of Vólk en Vaderland niet vervolgd "kan worden "wegens het reproduceeren van zulke schunnigheden (wat ongetwijfeld geen gering succes voor die partij zou zijn!) heeft de andere lezer volkomen gelijk als hij zegt: Getuigt zoo'n reproductie van zui vere Oranjeliefde? Is het niet veeleer een krenkende beleediging van het Oranjehuis? Dè vraag sluit het antwoord in. Wie op rechte vereering voor een ander voelt, ver- telt hem niet over, hoe 'n derde'hem be- Dit alles en nog meer wilden we schrij ven over de stuitende methode welke Volk en Vaderland volgt en waar mee het blad zakt naar hetzelfde peil, dat zij in anderen veroordeelt. Een onvoorzien mankement verhinderde dat deze critiek tegelijk met de andere kon gepubliceerd worden; terwijl daarna onze aandacht viel op het Radio-journaal in het „Weekend" van de roode pers, waarin op gelijke wijze als vroeger gespot wordt met God en Zijn dienst; en het leek ons goed ook hierop de aandacht te vestigen. Wat men durfde, durft men nog. We gaan er thans niet dieper op in. Niet. orfidat we onszelf onrecht aangedaan zou den hebben, maar vanwege de eenstemmig heid van opinie tusschen ons en zeer ge waardeerde lezers,, hebben we voor ditmaal op déze ongewone wijze uiting gegeven aan een voornemen, dat van meetaf bij ons vaststond. BINNENLAND. DE GEMEENTESECRETARIS VAN ENSCHEDE De gemeentesecretaris van Enschedé, dc heer C. T. Klein, bereikt binnenkort den 1 pensioengerechtigden leeftijd. Op voorstel van B. en YV. heeft de Raad evenwel besloten van toepassing te verkla ren de bepaling in de desbetreffende ver ordening, dat het ontslag van den heer Klein wegens het bereiken \an den 65-jan- gen leeftijd, telkens voor den tijd van een jaar kan worden uitgesteld. DE REIS VAN DE K XVHI Prof. Vening Meinesz ongesteld Professor Vening Meinesz, die aan boord Van de K XVIII een onderzoekingstocht maakt, Is licht ongesteld. PROPAGANDA-DIENST SCHIPHOL De kapitein-vlieger Kuepfer is benoemd tot leider \an den K. L. M. dienst op Schiphol. JOURNALISTIEK Vrijdag 1 Maart verschijnt het eerste No. van het „Overijsselsch Weekblad", orgaan voor de A.R. partij in Overijssel. Uitgever is de heer Joh. te Sligte te Enschedé. ZANDVOORT ALS BADPLAATS De gemeenteraad van Zandvoort heeft langdurig gediscussieerd over de vraag of het dragen van een badpak over heel he strand moest worden toegestaan. De raad heeft dit afgewezen- op het drukke strand mag men zich niet in badpak vertooncn. Buiten de badinrichtingen baden is slechts toegestaan aan kinderen tot 12 jaar. De kwijnende Spoor- en Tramwegen hun uitvoering Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Verkeersfonds voor 1935 stemt de Minister volkomen in met de door eenige leden uitgesproken meenin'g. dat het niet aangaat, steeds grootere sommen uit te ge ven om een overmaat van verkeersmidde len te scheppen en dat het verkeerd is niet- productiev'e verkeersmiddelen onder het motto van „werkverruiming" goed te pra ten. De tekorten bij de Spoorwegen Tegenover het feit, dat de exploita tie-uitgaven, die over 1921 waren ge stegen tot 194 millioen, over 1935 ver moedelijk zullen dalen tot niet meer dan de helft hiervan, ondanks toe neming van 't aantal treinkilometers met omstreeks 30 pet., blijft staan schromelijke daling van ontvangsten. Zoolang, afgezien van andere oor zaken van deze daling, de crisis blijft voortwoekeren en de internationale goederenruil verder blijft ineen schrompelen, zal de strengste bezui niging niet kunnen verhoeden, dat zeer aanmerkelijke verlaging van uit gaven telkens weer door daling van ontvangsten dreigt te worden achter haald. Dit neemt' niet weg, dat al het mogelijke moet en ook zal worden gedaan om het tekort tot de kleinste proporties terug te brengen. Tramwegen Indien er. in 1935, dus na een tijdperk an 17 jaren, waarin belangrijke steun ver leend, is, tramondernemingen zijn, die on danks reorganisatie geen voldoend uitzicht hehben om tot een sluitende exploitatie rekening te geraken, moet dit als een be wijs worden aangemerkt, dat zij geen levensvatbaarheid bezitten en beter kunnen verdwijnen. Een sluitende exploitatiereke ning hebben echter de meeste tramweg ondernemingen; hun moeilijkheden bestaan voornamelijk daarin, dat zij hun kapitaais- lasten- niet kunnen voldoen. Het ligt ech ter niet op den weg van den Staat die las ten over te nemen. Werkfonds-1934 In uitvoering zijn thans vanwege het werkfonds 1934 verschillende wegen, tot totaal bedrag van 1.693868. Verwacht mag worden, dat binnenkort nog verschil lende werken in werkverruiming ter hand kunnen worden genomen. Auto-wegen Met aanleg van geheel vrijliggcnde we gen voor autoverkeer- is reeds begonnen Zoo is een gedeelte van den nieuwen weg Rotterdam—Dordrecht, welke in Augustus- j.l. voor het verkeer is opengesteld, als vrije autoweg aangelegd en wordt bij den aanleg van de nieuwe wegen tusschen 's- Gravenhage en Utrecht, van Amsterdam door de Haarlemmermeer naar Sassenheim en in de Alblasserwaard met de aan dei- gelijke wegen te stellen eischen in hooge mate rekening gehouden. Zulks wordt ook overwogen voor den nieuwen weg Arnhein- Nijmegen. Wegen ln bet oosten des lands Devoorbereiding van den aanleg van de twee ontbrekende schakels Afsluitdijk Harkezijl en SneekJoure van weg no. 43 van het Rijkswegenplan 1932 is thans zoo ver gevorderd, dat, naar het zich laat aan zien, in het volgend voorjaar met de uit voering begonnen zal kunnen worden, in dien uit het Werkfonds voldoende gelden beschikbaar kunnen worden gesteld. Van verbetering van de meer rechtstreek- sche verbinding van Zwolle over Hasselt naar Blokzijl moest worden afgpzien we gens de hooge ksten ve.rbonden aan verbe tering van het wegvak Zwolle—Hasselt. Weg RotterdamEist De aanleg van den weg van Rotterdam over Gorinchem naar Eist wordt reeds be vorderd door uitvoering van het belangrijk ste gedeelte westelijk van Gorinchem waarna aanleg van het gedeelte Gorinchein Waardenburg en vervolgens van het vak Waardenburg—F.lst kan worden ter hand genomen, voor zoover de beschikbare mid delen zulks toelaten. Onmiddellijk verband tusschen dezen weg en het gereed kom-i van de bruggen te Arnhem en Nijmego: ziet de minister niet. daar deze bruggen i: de eerste en voornaamste plaats dienen voor het verkeer Noord—Zuid. De beslissing over het tracé van het ge deelte Gorinchem- Eist is nog niet geno men, doch mag zeer spoedig worden ver wacht Verbinding RotterdamN.-Brabant Nu met den bouw van een brug bij Moer dijk is begonnen, waardoor is komen vast te staan, dat een westelijke verbinding voor doorgaand verkeer tusschen het centrum en het zuidenzal loopen over Rotterdam Dordrecht en Moerdijk naar Noord Brabant acht de minister het geraden af te wach ten,-welke invloed de openstelling van do ze verbinding op het verkeer zal hebben, alvorens verbetering te overwegen van de verbinding van Rotterdam over Numans- dorp naar Noord-Brabant, waarmede vor ming van een tweeden voor het doorgaand verkeer belangrijken verbindingsweg zou worden beoogd. Rotterdams oeververbinding Wat de oeververbindingen ln en oos telijk van Rotterdam betreft over weegt de minister, of het mogelijk is in de naaste toekomst met een oever verbinding in Rotterdam ten dienste van het plaatselijke en doorgaande verkeer te volstaan. Wanneer verdere ontwikkeling van het verkeer daartoe noopt, kan dan in latere jaren tot het maken van een tweede oeververbin ding worden besloten. Toen het zich liet aanzien, dat de K.L.M. niet tijdig de beschikking zou kunnen ver krijgen over een voldoend getal vliegluigtr van de door de N.V. Nederlandsche Vlieg tuigenfabriek ontwikkelde typen F 22 en F 26, heeft zij ministeriecle goedkeuring ver worven op het onvermijdelijk gebleken ba- sluit om in haar onmiddellijke behoefte aan vliegtuigen te voorzien door aanschaf fing van Douglas DO—2 vliegtuigen. De K.L.M. heeft er steeds naar gestreefd, de Nederlandsche industrie te bevorderen en het lag dan ook aanvankelijk in de bedoe ling de benoodigde Douglas DC—2 vlieg tuigen door de N.V. Nederlandsche Vlieg tuigenfabriek hier te lande in licentie te laten vervaardigen. Aangezien nader bleek, dat dan de eerste vliegtuigen in het gun stigste geval tegen het einde van dit jaar zouden kunnen worden geleverd, hoewei de K.I..M. deze reeds binnenkort noodig heeft om de diensten, welke met het aan staande zomerseizoen eenige uitbreiding moeten ondergaan, naar behooren te kun nen uitvoeren, moest zij er toe beslujten de benoodigde veertien Douglas-riiegtuigen in Amerika te doen vervaardigen, zij het dat deze bestelling wegens de door Fokker ver worven rechten over de N.V. Nederland sche Vliegtuigénfahrieken liep. Hierdoor is ifytusschen do Fokkerfahriek beter in staat haar eigen typen verder te ontwikkelen eri binnenkort is dan ook be stelling van een F 36 vliegtuig bij die fa, briek te verwachten. De werkverschaffing te Alfen a.d. Rijn Beginsel der contra-prestatie losgelaten Naar we vernemen hebben B. en W. van Alfen a.d. Rijn bericht aan de werkloozen, dat ingevolge een circulaire van den Minis ter van Sociale Zaken, bij het werken voor steun weder de bepalingen van ziekte- en invaliditeitswet moeten worden toegepast Een vierde van de premie moet de arbeider betalen. en YV. hebben verder besloten de duur der tewerkstelling uit te breiden en het loon te bepalen op 32 ct per uur. Omtrent arbeidsprestatie en loon worden de regelen gevolgd van de Ned. Heide Mij. De actie tegen de tolheffing Verzet van Brabant Te Den Bosch is op initiatief van de Ka mers van Koophandel van 's Hertogenbosch, Eindhoven, Tilburg en Breda een vergade ring gehouden tegen de voorgenomen tol heffing op de rivierbruggen. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de herren Prof. dr. H. W es tra Ir. M. d YV 0 1 f f namens de Alg. Ned. Verkeersfederatie, door den heer A. van j'e.l en door burgemeester Mr. F. J van Lanschot van Den Bosch. Burgemeester Van Lanschot zeide o.a.. dat de woorden „Noord en Zuid ver bonden", uitgesproken bij de openstelling van de brug te Zalt-Bommel, nu een herson schim worden. YVil men door dit plan ook het internationale toerisme weren? Hel ont- p is een koekoeksei, dat in een onzalig uur in het ministerieele nest is gelegd. Wil men Brabant, Limburg en Zeeland van Hol land vervreemden, dan is het ontwerp in derdaad geslaagd, want door tolheffing be reikt men de nationale eenheid nooit Een motie werd aangenomen waarin de vergadering als haar meening uitsprak, dat versnelling van den bruggenbouw in het algemeen belang geboden is, dat het voor- doel daarvan echter niet opweegt tegen het nadeel dat uit een 20 jaren lange tolhef fing voortspruit. Het behoeft aldus de motie nader betoog dat de ontwikkeling van de volkswelvaart in de provincie Noord- Brabant in aanzienlijke mate wordt belem merd en achtergesteld hij die, gelegen aan gene zijde der tolbarrières Het onderhavige wetsontwerp moet derhalve in strijd wor den geacht met het nationaal belang en mag dan ook niet tot wet worden verheven. Loonsverlaging in het Stucadoorsbedrijf Het collectief contract in het stucadoors bedrijf loopt 31 Maart af. Aan de werkne mers zal voorgesteld' worden de uurloonon van de stucadoors en opperlieden in de gronte steden en omgeving met 3 cent te verlagen. Voor de rest van het land worden de uur- loonen met 2 cent verlaagd. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland» DB VEN IER VIT HET SOCIALE LEVEN COLLECTIEF CONTRACT BOUWBEDRIJVEN Door Ned. Chr. Bouwarbeiders- bond aanvaard Met een belangrijke meerderheid van stemmen in de Bondsraad Onder presidium van den Bondsvoorzitter, den heer H. J. Terwey, hield de Né-1 Chr. Bouwarbeidersbond Maandag een zeer belang rijke vergadering van de Bondsraad. de aanvang der vergadering werd de voorzitter door het Bondsraactalid D. C. van Oostende, van Dordrecht, onder instemming der vergadering, gehuldigd met zijn benoeming tot ridder in de Oranje-Nassau-orde. Namens het Chr. Nat. Vakverbond werd de vergadering by gewoond door den heer K. "ruithof. De vergadering was voornamelijk belegd om een beslissing te nemen over de voorstellen over het Landelijk Collectief Contract voor de Bouwbedrijven. Vooraf werden echter beslis singen genomen over de positie der leden bo de leeftijd van 65 jaar (een groep, die verdwijnt, omdat in 1933 door de regeering, in verband met de te verstrekken subsidies aan de werkloozen kas, bepaald is, dat aan personen boven 65 jaar geen werkloozenuitkeering mag worden verstrekt); degenen, die op dat mo ment 65 jaar waren, mochten tot bet bereiken de 70-jarige leeftijd werkloozenuitkeering ontvangen; voor hen werd dus een uitzonde ring gemaakt; een voorstel was- ineediend om deze leden in de gelegenheid te stellen, met behoud hunner Bondsrechten, te bedanken; het Centraal-Bestuur betoogde, dat de belangen dezer leden beter gewaarborgd waren met on gewijzigd laten hunner pcöitie; voorts werden oor de werkloozenkas de noodige besluiten enomen en werd de verkiezing van de bonds- aad, voor wat de dietricts-indeeling betreft, gewijzigd. De voorstellen inzake het Landelijk Collec tief Contract lokten een zeer uitvoerige discus uit. De loonsverlaging (sinds '32 reeds de derde), bedroeg in hoofdklasse-plaatsen en de eerste loonklasse 3 cent per uur en voc tweede loonklasse 2 cent per uur. De loonsver laging vonci veel bestrijding; algemeen werd het bestuur dank gebracht voor de verdediging der arbeiders-voorstellen in de conferenties, doch bet resultaat der onderhandelingen onder vond ntinder algemeene waardeerig. Het Centraal-Bestuur adviseerde echter tot aanvaarding vap de voorstellen. Op ve lerlei gronden werd betoogd, door den Bondsvoorzitter, dat het behoud der col lectieve overeenkomst, ook nu de Patroons bond voor de Bouwbedrijven er buiten blijft, van overwegend belang voor de po sitie der bouwarbeiders moet worden ge acht. De bezwaren, door een deel der spre kers naar voren gebracht, werden weer legd, waarbij de spreker aansluiting vond bij de-enen, die voor aanvaarding hadden gesproken. Tenslotte werd 't collectief contract met een belangrijke meerderheid van stemmen aanvaard. Aan bet einde der vergadering hield de beer Kruithof een toesprak, waarin hij het ridder- p van den voorzitter gedacht, de bespre kingen en de beslissing met de goede Chr. vak- vereenigingsgedachte in overeen stemming noem n voorts een tweetal in discussie gebezig de uitdrukkingen nader behandelde. een opwekking tot trouwe naleving van de af te sluiten collectieve overeenkomst, sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. Ook de roomsche en de „moderne" Bouw vakarbeiders hebben het collectief contract aanvaard. Het dreigend conflict in de mijnen In aansluiting aan ons bericht over de besprekingen te Heerlen inzake het drei gend conflict in de Limburgsche mijnen, kunnen wij nog melden, dat de Rijksbemid delaar, bij den aanvang der besprekingen mededeelde, dat de Regeering bereid was een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid om door een tijdelijke Rogee- ringssubsidie het Algemeen Mijnwerkers Fonds in stand te houden, ook nadat de bijdrager^ van werkgevers en arbeiders met een zeker percentage zouden zijn vermin- De Rijksbemiddelaar verzocht daarom de werkgevers hun voorstellen tot wijziging der arbeidsvoorwaarden, die tegen 1 Maart a s. waren aangekondigd, nog een maand aan te houden. Hij zou dan nadat de beslissing van de Regeering genomen zou zijn, partijen voor een nadere bespreking bijeenroepen. Van arbeiderszijde werd aan den Rijk: bemiddelaar gevraagd als hun verzoek aa de Regeering le willen overbrengen, dat het voorgenomen onderzoek naar de positie van het Algemeen Mijnwerkers Fonds 00U zou worden uitgebreid tot de economische posi tie van het mijnbedrijf. CONCENTRATIE VAN BIJZ. SCHOLEN De financieele regeling Wetsontwerp op komst Met voldoening vernemen wij, dat de Minister in onderwijs d.d. 8 Februari j.l., dus ruim een week nadat wij schreven: „Het Ministerieele ant woord zal zeer binnenkort ingelost worden", aan den Schoolraad het volgende schrijven heeft gericht: ..Met belangstelling nam Ik kennis van het voor- loopig resultaat van het met de bij het Moderamen igesloten - bijzondere lagere Scholen over de concencratie gepleegd overleg. Et schijnt ïntusschen bij de schoolbesturen nog eenige aarzeling te be staan om daadwerkelijk hun medewerking te ver- leenen tengevolge van de onzekerheid hoe na de concentratie hun finantiëele positie zal zijn. Overeenkostig een reeds eerder gedane toezegging, wettelijke voorzieningen te zullen bevorderen, waardoor die onzekerheid wordt weggenomen, is inmiddels bij. mijn Departement een ontwerp van wet gereed gekomen, houdende een rege ling om ten aarzien van de terug bij samenvoeging van scholen, van een over gang van de aanspraak op de vergoeding, bedoeld in artikel 205 der Lager-onderwijs- wet 1920, op een nieuwe rechtspersooo en van een betaling van ten laste van de schoolbesturen op de gebouwen rustende schulden. De indiening van het Aan het verder verloop van de onderhandelin gen zal dit ongetwijfeld ten goede kunnen komen. Voorts merkt de Minister op, dat de concen nier a priori moet worden afgewezen, ook dien zij niet leidt tot een verminderiog van aantal leerkrachten of zelfs indien daarmede directe uitgave voor de gemeente gepaard zake van voorzien ng in scnoollokaliteit. Het verdient aanbeveling om, bl) twijfel aangaan de de practische uitvoerbaarheid van een plan concentratie met het oog op de daaraan verbon den financieele consequentines wat zich v bij gesaneerde gemeenten kan voordoen deze gevallen te voren aan zijn oordeel te onder werpen. Overigens verklaart de Minister zich be reid ten aanzien van een Id dén loop van het jaar, b.v. op 1 Mei 1935 door concen tratie tot stand gekomen gecombineerde school met toepassing van artikel 56, twee de lid. der wet R ïj k-s V e r g o e d 1 b g t e r Ie e 's. als in verband met het aan tal leerlingen op dien datum ingevolge arti kel 28 aan de school moet verbonden zijn. Uit Oost-lndie MALARIA-EPIDEMIE NABIJ MENADO MENADO, 26 Febr. .(Aneta). Op het eiland Menado-Toea is een malaria^èpldemie uitge broken. Dr. Frischer van den Dienst der Volksgezondheid constateerde dat vrijwel de geheele_ bevolking, ten getale van 1500 zie len, geïnfecteerd is; tot bestrijding zijn uit gebreide maatregelen getroffen. Het sterfte cijfer is zeer gering. GROOTE ESKADERVLUCHT VAN MARINE-VLIEGTUIGEN Naar Tarakan en Manila BATAVIA, 27 Febr. (Aneta.) Een eskader marinevliegtuigen zal een groote vliegtocht maken met Tarakan en Manila als doel. Op 4 Maart vertrekt een groep van vier Dornier- YValls naar Tarakan van Soerabaja. Een T- vliegtuig zal deze groep vergezellen voor de controle, van topografischo gegevens in de nabijheid van Tarakan. Gemengd Nieuws Een politioneele puzzle Inter-gemeentelijke aanrijding Door het niet verleenen van voorrang had op de Brasserskade te Nootdorp een botsing plaats tusschen twee auto's. Eigenlijk gebeurde de uanrijding niet te Nootdorp, maar op diverse gemeentelijke deelen. Want toen de politie ging meten bleek dat de aanrijdende auto op grondge bied van Pljnacker stond; de aangereden auto had domicilie gekozen op dat van Nootdorp; de plaats waar de auto's elkan der raakten, behoorde tot het domein dei- gemeente Delft, en tenlaalste was de aan gereden auto nog met de voorwielen in een sloot terecht gekomen, dat tot eigendom der gemeente Rijswijk behoorde. En dat alles speelde zich af op tien nuten afstand van het gemeentehuis Nootdorp. Aan de politie nu de oplossing van vraagstuk, hoe hij in zijn verhaal de ge- beurtenisen in de diverse gemeenten zal verdeelen. HE0AIUÜS INSIGNES KRANSEN TAKKEN BEKERS Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Een schrijven van den Minister van Onderwijs aan den Schoolraad inzake de concentratie van bizondere scholen. Ingevolge een circulaire van den Minister moest bij de werkverschaffing te Alphen a. d. Rijn het beginsel der contra-prestatie worden losgelaten» Blz. 2 Moskou vraagt thans een Britsch ministerieel bezoek. Gelijke uitnoodigingen worden uit YVar» schau en Praag verwacht. Een scheepsramp op den Oceaan. Honger-oproer te St. Johns op New FoundlattfL Blz. 3 Jaarverslag over 1934 der N.V, Zuid-Holland* sche Hypotheekbank. Dc Rotterdamsche Tramweg Maatschappij doet voorstellen tot ontheffing van rentebetaling ea aflossing op al haar obligatieleeningen. Statistiek der Rijksinkomstenbelasting over de jaren 1930—1934. In de huidige crisis is het in komen van de Nederlandsche bevolking met f 121Q millioen gedaald. Dc Tweede Kamer heeft gisteren een l gemaakt met de behandeling van h«.t wetsontwerp; inezake ondernemersovereenkomsten; de wijziging van de drankwet is goedgekeurd. KINDEREN zingen graagi Laat se SPELEN en ZINGEN Inbraken in serie te Huizen Drie Jeugdige boeven gesnapt De politie heeft een drietal Huizer- Jongemannen aangehouden, die de da ders blijken te zijn van een geheele serie inbraken en diefstallen, welke te Huizen de laatste maanden z(jn ge pleegd en tot dusverre onopgehelderd waren gebleven. Gearesteerd zijn de 19-jarige Kr., de 19- jariga KL en de 15-jarige R. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat dit drieial zesmaal heeft ingebroken in de broodfabriek aam den Beursweg, dat de jongens de daders zijn van een kaasdiefstal in een pakhuis, dat zij tweemaal hebben ingebroken in een groentenmagazijn en daaruit hebben ont- vreemd een kist met sinaasappelen en ver der bananen en druiven, dat zij voörts in twee groenlenwinkels hebben ingebroken, van een bakkerij de electrische buitenlamp hebben gestolen, van een rijwiel bij da Kleuterschool, een belastingplaatje hebben weggenomen en' in Blaricum een kist met ijzeren sloten en deurhengsels hebben ontvreemd. Een inbraak in een tuinhuisje aan de Valkenveensche Laan leverde niets op. Op het politiebureau hebben de jongens deze inbraken en diefstallen bekend. Na dat zij waren geho-u-d door den burgemees ter van Huizen, zijn zij ook voor den bur gemeester van Blaricum geieid. Zij zullen ter beschikking van de justitie te Amster dam worden gesteld. Maandagavond te ongeveer 10 uur be merkte de eigenaar van de broodfabriek aan den Beursweg, die toevallig op dit uur nog in zijn zaak was, dat er een ruit werd ingedrukt. Toen hij toesnelde, namen do daders de vlucht, doch hij kon de politie do aanwijzingen versohaffen, die tot de aan houding der drie jongens hebben geleid. ff et echtpaar Blommen te Zevenbergen (N.Br.) vierde gisteren onder belangstelling van het. geheele dorp zijn 65- ïarig huwelijks leest. Het bejaarde bruidspaar zie bovenstaande foto nam met groote opgewektheid aan de talrijke feeslelijkheden deel Inzonderheid de Zerenbergsche jeugd heeft zich. zeer beijverd deze zeldzame feestdag van het oude echtpaar lot een onvergetelijke te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1