DINSDAG 26 FEBRÜARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND SIMON NAAR BERLIJN Nog geen zekerheid over de reis naar Moskou In de gisteren gehouden Lagerhuiszitting zeide Sir John Simon, in antwoord op een vraag: De Britsche regeering, die het Duitsche voorstel betreffende een Engelsch-Duitsciie gedachtenwisseling heeft omvangen, heeft zich er van vergewist, of zc moet aannemen, dat het doel van dit contact zou zijn de be raadslagingen te doen voortgang vinden over alle kwesties, in het Engelsch-Franscho communiqué vermeld. Ik heb van de Duitsche regeering een antwoord gekregen, dat op dit punt beves tigend luidt en waarbij ik werd uilgenoo- digd naar Berlijn te komen. De. Britsche regeering is van meening. dat dit een nut-brengend voorstel is. Ik hoop binnenkort naar Berlijn te gaan. De datum van mijn bezoek is nog niet vastgesteld. De Italiaansche en de Fransche regeering keuren mijn bezoek goed. Op de vraag of hij naar Moskou en ande re hoofdsteden zou gaan, zelde sir John Si mon, dat deze kwestie nog een punt van bespreking uitmaakt. Vernomen wordt nog. dat het besluit In «en buitengewonen Kabinetsraad werd ge nomen. Na afloop bracht Simon een bezoek aan den Koning. Een plan voor tienjarigen vrede? Garvin schrijft in de „Observer": Zonder voorbehoud wenschen wij den Führer geluk met de beslissende staats manskunst, waarmee hij de technische moei lijkheden en verwikkelingen opgeruimd en den weg vrij gemaakt heeft. Hij heeft zich verstandig en koen laten leiden, want hij heeft zichzelf de eerste gelegenheid ver schaft om een duurzame overwinning voor de geheele wereld te behalen, doordat hij de stabiliseerende rol weer heeft opgenomen, die geen Duitsehe staatsman sedert Bis marck zelf met hetzelfde gezag heeft venna gen te spelen. Alle bekwame waarnemers, aldu» gaat Garvin voort, zijn er steeds meer van over tuigd, dat bij de a.s. besprekingen tusschen Engeland en Duitschland, het grooto plan van den 10-jarigen vrede op de eerste plaats moet staan. In zijn besprekingen met Lord Lothian scheen Hitier gunstig gestemd ten opzichte van dit plan. Men behoeft niet kleinzielig te zijn om een jaar korter of langer in het verdrag. Zeven jaar zouden bijna even zeer voldoen om groote verlich ting in het leven te roepen en ver-strekken de hoop op economische welvaart en poli tieke verantwoording te openen. Een 10 ja rige vrede zou noodzakelijkerwijze moeten worden gegrondvest op de wederzij dsche garandeering van den status quo voor dit tijdperk en voor alle in het territoriale kader Van do overeenkomsten opgenomen volken De Rassen wantrouwend De Iswestija schrijft, dat het Jammer ls, Hat Reuter niet in staat is te zeggen, welke houding Duitschland zich voorstelt aan te nemen bij de onderhandelingen, nad&t het er in toegestemd heeft, dat alle punten van hot communiqué van Londen daarbij wor den aangeroerd. Inmiddels is dat beslissend voor xte vraag, of men met een werkelijken terugtocht van Duitschland van he». inge nomen standpunt te doen heeft of wel met een nieuwe tactische manoeuvre van zijn kant Reuter of zijn voorlichters vergissen zich zeer, wanneer zij meenen, dat het Oos telijke pact een van de ernstige obstakels is voor het sluiten van een algemeen Euro- {«eesch accoord. Als dit accoord een werke- ijk accoord moet zijn, is het regionale Oos telijke pact van onderlingen bijstand een voorwaarde van zijn doeltreffendheid en Seen obstakel. Een dergelijk obstakel zou in en weg komen, als het waar was, zooals Reuter bericht, dat „het Engelsche stand punt in deze kwestie nog tamelijk vaag is en tot dusver nog niet is geformuleerd". Deze laatste bewering van het agentschap moet wel verwondering opwekken, want er hestaat een communiqué van 3 dezer, dat, naar men weet. door de Engelsche regeering geteekend is. Deze verklaring zegt, dat een algemeen accoord gesloten moet worden, met het doel, een organisatie van de veilig heid van Europa te verkrijgen, in het bij- xonder door het sluiten van pacten, op den grondslag van vrije onderhandelingen tus schen alle betrokken partijen, die wederkee- rigen bijstand in Oost-Europa moeten ver zekeren en voor Centraal-Europa een stelsel als voorzien In het protocol van Rome Dientengevolge steunde de Engelsche regee ring op 3 dezer het pact voor onderlingen bijstand in Oost-Europa. Hoe kan het dan zeggen, dat rijn standpunt nog niet gefor muleerd is? Wanneer het standpunt van de Engelsche regeering thans vager wordt is het weinig waarschijnlijk, dat dat zou bij dragen tot het sluiten van een algemeeD Europeesch accoord. HET HITLERISME IN OOSTENRIJK INGESTORT? Vrijwillige ontbinding in Opper-Oostenrijk Maar men vertrouwt het niet. Uit Weenen: De nationaal-socialistische organisaties in Opper-Oostenrijk hebben De- sloten haai* politieke activiteit te staken en zich te ontbinden. In de meeste plaatsen van Opper-Oosten rijk hebben de leiders der nat ionaal-socialis tische organisaties zich bij de politie aan gemeld; te Linz hebben zij zelfs een hoeveel heid wapens, munitio en radiomateriaal uit geleverd. Deze capitulatie van de Hitleriaansche organisatie'in Opper-Ooslenrijk, dat het bol werk was van de Oostenrijksehe nationaal- socialistische beweging, schijnt er op ie wijzen, dat het Hitlerisme in Oostenrijk thans voor goed is ineengestort Volgens een ander bericht hebben de lei ders zich ter beschikking van de regeering gesteld en hun eerewoord gegeven, dat zij de vroegere nationaal-socialistische organi satie in het Vaderlandsche Front zullen doen opgaan. Men kan aannemen, dat alle leiders, die zich bij deze onderwerping aan sluiten en zich ter beschikking van de re- geering stellen, vrij uitgaan. Aan een vertegenwoordiger van de United Press werd van nationaal socialistische zijde medegedeeld, dat 20.000 personen, onder wie 6000 Oostenrijksehe S.A.-lieden, zich bereid verklaard hebben tot het Vaderlandsche Front toe te treden. Daarentegen verklaren nationaal-socialistische vertrouwensmannen uit Weenen, dat slechts twee leiders van de organisatie in Opper-Oostenrijk zich ter be schikking van de regeering hebben gesteld en dat het hier personen betreft, die wegens verduistering van partijgelden reeds sedert lang uit de partij gestooten zijn. Uit Weenen wordt nog gemeld: Hoewel het besluit van de nationaal-socialistischo organisaties in Opper-Oostenrijk om zich te ontbinden een zware slag beteekent voorde beweging in haar geheel, vraagt men zich af, of het niet de bedoeling der nationaal- socialisten is, om het Vaderlandsche Front waartoe zij willen toetreden, te ondermijnen en te doen uiteenvallen. Kolonel Adam verklaarde naar aanleiding van dit besluit: „Het gaat er hier enkel en alleen om, de explosieve stoffen door een défaitiatische propaganda te vervangen, de methode wordt gewijzigd maar niet het pro gramma". In He laatste bestuurszitting van de F. I. D. A. C. te Parijs is een resolutie voorge steld een gemeenschappelijke bijeenkomst tusschen de vertegenwoordigers van de F. I. D. A. C. te Parijs is in een resolutie voorge bonden voor te bereiden. Het Iuchtdrama der gezusters Du Bois T Uit Londen: De ouders van de twee gezus- fcter Dubois, die zioh Donderdag op zoo dra matische wijze van het leven beroofden, door uit een vliegtuig te springen, hebben een Ibezoek gebracht aan den coroner te Brent wood om de brieven te lezen, die door hun dochters in het vliegtuig waren achterge laten. De vader der meisjes, de heer Dubois, aiam kennis van den inhoud der brieven, idodh deze werden niet aan mevrouw Dubois getoond. De ouders der gezusters Dubois hebben zich niet naar het doodenhuis bege- iven om zich van de indentiteit der stoffe lijke resten te overtuigen. Dit is geschied door een vriend der familie. De piloot van het ongeluks-vliegtuig. Kir- ïon naar men weet bestuurde hij ook het vliegtuig, waaruit onlangs onderweg van Parijs naar Londen een groote hoeveelheid goud is gevallen heeft zijn ontslag geno men bij de Hillman Airways. Dit ontslag heeft eohter niets te maken met deze inci denten. De secretaris van de Hillman Air ways deelde mede, dat Kirton reeds m^ev dan een maand geleden zijn ontslag had gevraagd. Een lagerhuislid zal naar aanleiding van het gebeurde den minister van Verkeerswe zen vragen of deze, ten einde de veiligheid van personen, die per vliegtuig reizen, te waarborgen, maatregelen wil treffen in dien zin dat elk vliegtuig een steward aan boord tnoet hebben. Het feest der Saarbevryding Het officieele program voor de feestelijke viering van den terugkeer van het Saarge- bied op 1 en 2 Maart tot Duitschland is thans gepubliceerd. Aan de viering zullen vele hooge regee- ringspersonen, ministers, rijksleiders eu gouwleiders deelnemen. Bürckel, de Rijkscommissaris voor den terugkeer van het Saargebied, maakt be kend: Het bezoek van afzonderlijke S.A.- en S.S.-manschappen in uniform gedurende de Sanrhevrijdingsfeesten is streng verboden. In het Saargebied mogen zich slechts die manschappen ophouden, die tot een gesloten groep behooren en voor den dienst op 1 Maart zijn opgeroepen. Het verblijf in bur ger is toegestaan. De uitvoering van dit verbod zal worden gecontroleerd. Mrs. Roosevelt over Hauptmann en de doodstraf Uit Atlantic City: Mevrouw Roosevelt heeft zioh in een Interview over de Haupf- mann-affaire als volgt geuit: „Ik heb geen medelijden met Hauptmann. Het doet mij desniettemin onaangenaam aan, dat wol- licht een onschuldige ter dood wordt oordeeld". Deze uitlating wordt wel beschouwd als een bewijs, dat mevrouw Roosevelt niet van de schuld van Hauptmann overtuigd is. Zij voegde er aan toe, dat zij zich niet geroe pen achtte een oordeel uit te spreken, en dat zij blij was, niet tot de jury te hebben behoord. Daarop verklaarde zij, tegenstand ster te zijn van de doodstraf, maar zij was van oordeel, dat indien een wet de dood straf voorschrijft, deze ook moet worden toe gepast. Brussel bestrijdt het nachtlawaai Knipperen inplaats van toeteren Ook te Brussel gaat men het straatlawaai thans krachtig bestrijden. Om te beginnen heeft de burgemeester er den automobilisten op gewezen, dat tusschen middernacht en zonsopgang slechts in het alleruiterste geval van de claxon gebruik mag worden gemaakt. Het toeteren moet in de normale gevallen vervangen worden door het knipperen met de koplampen. Ook zullen stappen worden gedaan om een einde te maken aan de cacophonie van ande re geluiden, die in de straten weerklinken. Er zullen n.l. maatregelen worden genomen om het lawaai van luidsprekers, die 's avonds laat in de straten weerklinken en het geschreeuw van luidruchtige melkven ters in den vroegen morgen den kop in te drukken. Ongelooflijk groote inbraak Uit Boedapest: Het raadhuis vin Miskolc* was Zondag het tooneel van een bijna onge looflijk klinkende inbraak. Toen de gemeen telijke ambtenaren Maandagmorgen het ge bouw betraden, moesten zij constateeren. dat inbrekers den Zondag gebruikt hadden om in het raadhuis 7*2 kamers, 140 schrijf lessenaars en 53 kasten en geldkasten open te breken. Met medeneming van een groot bedrag aan geld en vele akten zijn de inbrekers, die zich waarschijnlijk 5 4 6 uur in het ge bouw hebben opgehouden, verdwenen. De beide bewapende mannen van de na tionale garde, die het raadhuis onafgebro ken bewaken, hebben van de inbrekers niets gemerkt. Vingerafdrukken waren nergens te vinden, Ti*ot« het direct ingestelde grondig onder zoek der politie, ontbreekt tot nu toe van de inbrekers elk spoor. BEKEND AFRIKAANSCH ZAKENMAN VERDWENEN. Uit Durban: Groote sensatie heeft de dood gewekt van den vooraanstaanden Zuid-Afri- kaanschen handelsman en fabrikant Karl Gundclfinger, die overboord is geslagen van het Italiaansche sa „Duilio", dat op weg as van Kaapstad naar Durban. Gundelfinger werd in 1873 te Ulm geboren en ging reeds op 15-jarigen leeftijd naar Zuid-Afrika. Hij was president van verschil lende maatschappijen. ADOLPH MENZEL Een eere-tentoonstelling bij zijn 30sten sterfdag Een groote „kleine man (Van onzen Duitschen correspondent) Uit een te>ekening van het jaar 1S47 valt af te leiden, dat de „Kleine Exzollenz" om streeks het ruidden van de vorige eeuw in de Rittcrstrasse woonde en uit dien tijd da teert een aardige en typeeren de anecdote: een knagende muis stoorde de nachtrust van den kunstenaar en van zijn zuster, die de huishouding verzorgde. Men zette een valletje uit eu de muis werd gevangen. Wat nu met het beestje te doen? Zijn zuster wil de het in een emmer rant water gooion, maar Adolf wilde daar niets van weten. Met een vriend wandelde hij in den laten avond, het valletje in zijn hand, naar hei Cottbuser Feld en liet de muis in vrijheid! In mijn verbeelding zie ik het klpino man netje met den muizenval loopen en besef dan meteen, dat zelden in zulk een klein lichaam zulk een veelzijdige kunst heeft gezeteld. Met een huzaar, die den ganschen dag te paard zit, heeft hij zichzelf eens ver geleken, eu wandelt men door do verschil lende zalen aan den Pariser Platz, dan gaat men do juistheid van deze vergelijking be seffen. Hij kende geen vermoeidheid, hpt middagmaal was voor hem een bijkomstig heid en hoogstens de invallende duisternis kon hem in zijn fanatieken ijver storen. Men staat versteld over zulk een veelzijdigheid, gepaard gaande met een gezonden humor en weet niet., wat men het meest moet bewon deren, zijn groote sclülderijen uit de Natlo- nalgalerie, zijn etsen, zijn penteekeningen of sierlijke aquarellen, zijn diepgaande eer bied voor de gesel li edenis van zijn vaderland, zijn liefde voor kinderen, dieren en planten, zijn persoonlijke visie van het leven van zijn eigen tijd Een der meest bekende schilderijen Is de „Tafelronde Friedrich des Grossen", maar minstens evenzeer bewondert het verwen de Berlijnsohe publiek ook nu nog het „Flö- tenkonzert in Saussouci", het „Théatro du Gymnase", de „Huidigung der Stfinde Schlc- slens vor Friedrich dom Grossen in Brcs- lau", de „Ontmoeting van Frederik II met keizer Joseph II in 1769", de „Toespraak van Frederik den Grooten aan zijn generaals voor den slag bij Leuthen" dat helaas on voltooid is gebleven en door de witte vlek ten eenigszins zonderling werkt. Menzel heeft de geschiedenis psychologisch belicht Men heeft hem daarom een „indivi dualist" genoemd en in zijn tijd was dat geen compliment, maar het geheim van zijn kunst was de menschelijk werkende sfeer ook bij de historische weergave, welke nooit opdringerig aandoet Men heeft wel eens beweerd, dat Menzel menschenscbuw was, maar hoe verklaart men dan zijn groote liefde voor kinderen, welke uit familieportretten en kinderalbums zonneklaar blijkt? Men moet op de koste lijke teekeningen letten, waarmee hij de kinderen van zijn zuster heeft verrast, bij voorbeeld op den „Houtwurm". Des avonds was het kleine grut vaak lastig en wilde niet gaan slapen. Onkel Adolph zeide dan dreigend: „Als jullie nu niet gaat slapen, dan komt de houtwurm"! Eerst hielp zoo'n dreigement uitstekend, maar op den duur wilden de kinderen precies weten, hoe zoo'n houtwurm er elg nlijk uitziet, en bekijkt men deze gekleurde teekening, dan kan men zich voorstellen, dat de kinderen hals over kop naar bed zijn gegaan! Hij genoot de bewondering van den toen- maligen keizer en werd eens tot een offici eele receptie aan het Hof uitgenoodlgd. Men zel verontschuldigde zioh met de mededce- Ling, dat hij over geen frac beschikte, maar de keizer, die dat wist, stond hem bij hooge uitzondering toe, in zijn gekleede jas te verschijnen. Toen de sedert dien tot den adelstand ver heven Adolph Menzel den 9en Februari 1905 overleed, werd aan den kunstschilder Wint- zer de opdracht gegeven, zijn kunstbroeder in de sterfkamer te teekenen. Hij spoedde zich naar de Sigismundstrasse, waar Menzel bij zijn zuster op de vierde etage had ge woond. Daar lag de groote kleine man met gevouwen handen. Zijn trouwe zuster zeide fluisterend: „Kijk toch naar die vlijtige han den, nu liggen zij gevouwen voor altijd"! ITALIË EN ABESSYNIE De kwestie der neutrale zóne Van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat do Italiaansche regeering er nog niet3 van bekend is, of de Abessynische regeering bereid is af te zien van de voor Italië on aannemelijke voorwaarde, dat de Belgische en Zweedsche officieren zitting zouden moe ten nemen in de commissie voor de controle van de neutrale zone in Abessynië. Italië blijft bereid den nomadenstammen in het grensgebied tusschen Somaliland en Abessynië het recht van doortocht door de neutrale zone toe te staan. Stormen In West-Europa Het stormde gisteren nog steeds boven do Britsche eilanden. In Zuid-Wales heeft het zwaar gesneeuwd evenals in andere declen des lands. In het Zuiden van Engeland ging de storm gepaard met bl'ksem en hagel- Voel schade werd aangericht. Huizenhoogs zeeën sloegen over Chesil Beach, waardoor Portland Hill werd geïsoleerd. Twee Engelsche schepen zijn in de Golf van Biscaye door den storm verrast. Ver scheidene schepen verleenden assistentie en een P'ransche sleepboot is er in geslaagd een der beide schepen op sleeptouw te ne men. Over het lot van het andere schip is nog niets bekend. Een Britsche torpedojager, welke van Ca sablanca naar Gibraltar terugkeerde, liep ernstige machineschade op. In het bijzonder heeft de storm aan Zuidkust van Engeland huisgehouden. Het radiostation te St. Nazaire heeft een noodsein van hot s.s. Catherine Madeleine opgevangen, waarin het schip meldt, dat het zijn schroef verloren heeft en stuurloos ronddrijft. Later is het schip 15 mijl van Belle Isle geland. Het Grieksche s.s. Dioni van Dantzignaar Venetië heeft de schroef verloren en seint om hulp. Het schip bevindt zich in de Golf van Biscaye. Het Eng. tankstoomschip Britsch Yeoman, van Abadan naar Osol, bevond zich heden in nioeilijkheden nabij hot vuurschip Sau- detti. Do Ned. sleepboot Indus van L. Smit Co. Intern. Sleepdienst is van Hoek Holland vertrokken om, zoo noodig, tentie te verleenen. Het Grieksche s.s. Eftycha Vergotti, van Stettin naar Stamboui, seinde dat het zjjn roer heeft verloren. Het Ned. motortank schip Den Haag bevindt zich nabij het schip en zou eerst hedenochtend de reis naar Constanza voortzetten, daar dan de Ned. sleepboot Witte Zee van L. Smit Co. Sleepd. in de nabijheid van het stuurlooze schip werd verwacht. De Engelsche torpedojager Viceroy is tus schen Casablanca en Gibraltar in nood ge raakt door machinedefect Het schip is 17 jaar geleden al gebouwd en dus, volgens marinekringen, de ouderdomsgrens reeds aanzienlijk overschreden. Gisternacht heeft boven Brussel een zwaar onweer gewoed, dat gepaard ging met he vige rukwinden, donder en bliksem. De wind had op sommige oogenblikken een snelheid van S0 kilometer per uur. Uit Keulen wordt gemeld, dat een vlieg tuig van de lijn PanjsBerlijn een uur te vroeg te Keulen is aangekomen. Het vlieg tuig heeft een snelheid van 320 K.M. per uur bereikt In Amerika Uit New-York: Boven het gebied tusschen de Mississippi en de Rocky-Mountains w den hevige tornado's, tengevolge waarvan minstens vier personen zijn gedood en 130 gewond. De door de cyclonen aangerichte schade ordt geschat op ruim een half millioen dollar. Uit Washington: Roy W. Knabenshue,die zich zelf luchtscheepsbouwer noemde, heeft gisteren voor een Commissie van het Huis van Afgevaardigen als zijn meening uitge sproken, dat de ramp van de Macon hot gevolg is van sabotage. Op een vraag, of een bultenlandsche re geering voor de sabotage aan boord van ds Macöfa verantwoordelijk kan worden steld, antwoordde hij: „Ik kan deze vi«», niet beantwoorden. Ik geloof echter niet (fat een lid van het personeel van d eMacon sabotage heeft gepleegd". Aardbeving op Kreta Gtoote verwoestingen. Tien dooden. Gistermorgen zijn op Kreta hevige aard schokken waargenomen, die ongeveer 2 mi nuten duurde en begeleid werden door on- deraardsch gerommel. Voor zoover bekend, zijn door de aardbe ving tien personen om het leven gekomen, terwijl ongeveer 50 personen verwondingen opliepen. Te Candia werd het museum ernstig be schadigd. De beroemde Slangegodin werd vernield. Het plaatsje Vathia is een puin hoop gelijk. De schade loopt in de million nen. De regeering heeft een hulpactie inge leid. Er zijn 150 tenten gezonden om de dak- loozen onderdak te bieden. Ook op Malta zijn gistermorgen twee he vige aardschokken gevoeld, die 10 en 55 se conden aanhielden. Kort Nieuws Te Bethlehem (Peruisylvanië) zijn vier mannen gearresteerd, die den president der Bethlehem Steel Corp. wilden ontvoeren om een losgeld van 250.000 dollars te bemach tigen. De Spaansche socialisten zijn thans be zig, handteekeningen te verzamelen voor een verzoekschrift, waarin gratie wordt ver zocht voor de zeven rebellen, die ter dood zijn veroordeeld in verband met hun actie tijdens de opstand in Asturië. Te Madrid werden op één dag 150.000 handteekeningen verzameld. Te Madrid dragen 300.000 man nen en vrouwen rouwkleeding in verband met de terechtstelling van twee rebellen leiders. BINNENLAND De Nijmeegsche tram Plan tot omzetting in autobusdiensten. Bij B. en W. van Nijmegen bestaan plan nen om de tramdienst, in verband met de jaarlijksc-he groote tekorten, om te zetten in aulobusdiensten. Binnenkort zijn van de di rectie der Gelddrsche stoomtram, welke tal van lijnen exploiteert in Oost-Gelderland en ook de lijn Arnhem—Nijmegen, bij B. en W. van Nijmegen voorstellen te verwaohten in zake autobusdiensten In die gemeenten. BRUGGENBOUW EN TOLHEFFING In de te Utrecht, gehouden vergadering van i vereeniging van den Chr. Handeld rij ven den en Industrieele-n Middenstand is ter sprake gekomen het wetsontwerp inzake den voorgenomen bruggenbouw en de voorgestel de tolheffing. De vergadering besloot, zich met een adres tot de Tweede Kamer te wen den. Als bezwaren tegen de tolheffing wor den genoemd: dat de middenstand opnieuw een belangrijk deel der lasten zal moeten dragen, dat het vervoer er door zal worden belemmerd, en dat volgens de becijforing van deskundigen langs een andere weg de versnelde bruggenbouw ook zonder tollxef fing kan worden uitgevoerd. BOND VAN J. V. DER GEREF. GEM. Onder presidium van Ds. AL Verhagen van Middelburg, kwam de Bond van Jonge- hngsveroenigingen der Geref. Gemeenten te Gouda in 5e jaarvergadering bijeen. De voorz' leidde een aan deze vergadering voorafgaan de bidstond sprekende over Zach. 410. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. De bond gaf kleine vlugschriften uit en deed een leiddraad kerkgeschiedenis uit komen. Tot lid van het bondsbestuur werd herko zen Ds. R. Kol cf te Veenendaal en gekozen de heeren Ds. H. L i g t e n b e r g te Lisse en T. Mol e n a a r te Rotterdam. Een bretede bespreking vond over de ring- rapporten plaats. De heer E. Blom van Enkhuizon hield een referaat over het Fascisme Nadat de heer J. Verstodg van Veenen daal den voorzitter dank had gezegd voor zijn leiding, sloot Ds. Verhagen do druk bezochte vergadering met dankzegging. BOOTTREIN „MARNIX VAN ST. ALDEOONDE" De trein in aansluiting op het 1 Maart s.s. van Genua vertrekkend m.s. „MarnixJ van SL Aldegonde" zal Donderdagmorgen» om 7.53 uur van Den Haag S.S. vertrekken, Vertrek van Utrecht C.S. 8.5G uur, van Am- hem 9.54 uur, van Nijmegen 10.31 uur. Ver trek van den aansluitenden trein naap Utrecht, van Amsterdam C.S. 7.38 uur, vap Amsterdam W.P. te 7.53 uur of te 8.15 uuf De aansluitende trein van Rotterdam-Maas vertrekt om 7.15 uur. Aankomst te Geni/o Vrijdagmorgen a.s. te 7.31 uur. BOOTTREIN M.S. „SIBAJAK" De trein, in aansluiting op het heden ,to Marseille venvacht wordende m.s. „Siha- jak", zal morgen om 7.14 te Roosendaal. 811 te Rotterdam (Ef.P.) en 8.44 te Den Haag (H.S.) aankomen. Aankomst Amster dam 9.44. GEMENGD NIEUWS Hulpbewaker in het Huis van Bewaring gearresteerd Zondag is gearresteerd een hulpbewakor van het Huis van Bewaring to Amsterdam, die sedert geruimen tijd en*an verdacht werd briefjes over to brengen van den een en gedetineerde naar den andore. Men heft ongeveer drie weken geleden den man nagegaan, doch toen kon hij niet worden betrapt Zondag echter werd hij gesnapt; hij heeft o.a. briefjes overgebracht tusschen gedetineerden in een bekende beroovings- zaak waarvan het onderzoek voor de rech tercommissaris noog gaande is. Do hulpbe waker is in het Huis van Bewaring, waar hij zoo goed thuis is, opgesloten. Hij is door den rechtercommissaris gehoord. De „wilde" autobusdiensten SASSENHEIM IN REP EN ROER Voor de tweede maal binnen enkele dagen is Saesenheim in rep en roer gebracht door de controle van den rijksdienst voor autobus- controle die den Zaterdagmiddag als een van de meest geschikte oogenblikken had uitge kozen om controle uit te oefenen op de z.g.n. wilde autobusdienstondememers. Dat het aantal dezer diensten een behoor lijken omvang heeft aangenomen bleek dien middag wel overduidelijk, want den geheelen middag en ook in den avond was het 'n druk te van passagiers die beladen met koffens uit de in beslag genomen autobus iji andere vervoermiddelen overstapten. Met een van de autobusondernemers ging het echter niet zoo gemakkelijk. De aulobusdlenst „Novar", uit Den Haag, die geregeld communicatie tusschen Den Haag en Amsterdam onderhoudt pleegde verzet. Toen de heer Okkemuller van den Rijkscontröledienst den chauffeur van deze 'auto aanhield en hem gelastte den wagen van de hoofdstraat, waar hij werd aangehou den, in een zijstraat te rijden, weigerde de chauffeur. Hü had opdracht zei hij om naar Amsterdam te rijden. Wilde men den wagen ergere anders hebben dan moest men het zelf maar doen. Op het bevel tot de pas sagiers om uit te stappen weigerden dezen. Toen nu een der politiemannen in den wagen wilde plaats nemen om de auto weg te rijden, kwam de directeur van dezen autobusdienst, de heer v. d. B. Bussche, die zich eveneens ln den wagen bevond, naar voren en weigerde ieder toegang; ook den heer Okkemuller. Zon der bewijs van den Officier van Justitie om binnen te komen zou ieder, die den wagen cr ens heenbracht huisvredebreuk plegen. Intusschen vermaakten de passagiers zich met allerlei bekende liederen, als; „Wij leven „We zijn niet bang" en „We gaan nog »iet naar huls". Controledienst en politie confereerden, en het resultaat was, dat men ten slotte Inzag zonder het gevraagde bewijs niets te kunnen uitrichten. Niets belette evenwel de bus ter plaatse te houden, zoodat er een politiemacht de auto opgesteld word. De passagiers namen hiermede aanvankelijk genoegen, doch het duurde ten «Vtte zoolang, dat z\j geleide lik aan verdwem* om met particuliere wagens hun plaats van bestemming op te zoeken. De autobus bleef achter en langzamerhand verminderde de belangstelling. De directeur van den dienst was steeds in den wagen gebleven en toen de politiebewa king een oogenblik minder sterk was, reed hy van door. De politie zette hem in een auto i en hield hem opnieuw aan. Daarna is de agen in beslag genomen. Tal van andere autobussen, waarvan de chauffeurs gewaarschuwd waren, dat er con trole te Sassenheim werd uitgeoefend, waren omgereden om zoo hun plaats van bestem ming te bereiken. Weerbericht EEN VIERLING IN DE RUNDERWERELD Dezer dagen bracht een koe van de gebr. Klootwijk, landbouwers te Usselmond niet minder dan vier kalveren ter wereld. ier dieren waren alle van het mannelijk geslacht. Dit is zeer zeker een zeldzaam geval in runderwereld. WOESTE WIELRENNER. Te Rijsoord werd Zondagmorgen de i-jarige De Ruiter, toen zij uit de kerk huis waarts keerde, op den rijksstraatweg door een wielrenner omvergereden. Het meisje werd ernstig aan het hoofd gewond. Ze had een lichte hersenschudding. Tegen den wielrijder, aan wiens schuld de aanrijding ligt, is proces verbaal opgemaakt. BLIKSEM INGESLAGEN IN FEN HOFSTEDE. Maandagmiddag te half drie is tijdens een hevige onweersbui, welke gepaard ging met elslag, de bliksem geslagen in de hofstede Jan de Kluyver te Bleskensgraal. e 80-jarige moeder van De KI. werd met groote moeite gered. De brandweer van Bleskensgraaf en van Molenaarsgraaf waren spoedig ter plaatse en zij slaagden er in een groot gedeelte van de hofstede te behouden. De schuur ging verlo ren. Het vee kon worden gered. GEHEIME JENEVERSTOKERIJ ONTDEKT. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben de ambtenaren der belastingen te T h o- 1 e n, geassisteei-d door de plaatselijke politie te Poortvliet een Inval gedaan ten huize van den winkelier G. O. Bij huiszoeking ontdek ten zij een in volle werking zijnd distilleer- toestel, benevens een voorraad in gisting zijnde grondstoffen. De geheele voorraad is in beslag genomen en tegen O. proces verbaal opgemaakt. Het dunne ptJltJe soeft den vorigen etand aan Hoogste stand te Biarritz 755.6. Laagste stand te Andaenes 735. 3. Stand vanmorgen halftwaalf 749.9. WEER VERWACHTING Matige tot zwakke later wellicht toene* mende N. tot W. wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen neerslag, waarschijnlijk lich te vorst 's nachts, overdag weinig verande ring in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Na het passeeren met onweer van de secundaire, die gisteren op de Noordzee lag, zijn de depressies snel aan het opvullen. Bij Schotland vertoont zich nog eon secun daire; overigens stijgt de barometer overal snel op ue Britsche eilanden, in Scandinavië en in onze omgeving, waarbij de wind hier te lande naar N. liep. Op de oceaan vertoont zich een nieuw© diepe depressie, die zich wat meer Z.O.- waarts schijnt te bewegen, zoodat wellicht de tijdelijke onderbreking van de stormen wat langer zou duren. In de lucht van hooge drukking komt in Schotland tot 8 gr. C. vorst voor; in Ierland 5 gr. Ook in Scandinavië nam de vorst weer toe en bij het p: seeren van de hooge druk is ook hier te lande tijdelijk vorst te wach ten. In Z. Frankrijk stormt het nog uit W. en is weer zware regen gevallen, evenals in Z. Duitschland waar thans sneeuw valt. Over het Skaperak valt regen en sneeuw, ook in N. Scandinavië valt weer sneeuw. Op do Britsche eilanden klaart het weer tijdelijk op. Bij de groote barometervcrande- ringen en dc onzekerheid van de richting, waar de nieuwe depressie zich zal 1 zijn de verdere vooruitrichten onzeker. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt om 9.40 uur aan alle posten: Atteniesein neer. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 5.S C 27 FEBRUARI. Zonsopgang 6.54 uur, zonsondergang 5.88 GUP Maan op v.m .8.27 uur, onder van. 10.07 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 FEBRUARL Van 's avonds 6.03 uur tot 's morgens 6.22 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Forig Reden Vorig Rbe!nfe!den 2.71 9.54 Rrelsach 1.95 1.90 K'"hl 8.12 8.09 Maxiin 4.89 4.98 Dledeshefm 9.81 9 54 Mannheim 4.45 4.41 liOhr 3.17 3.01 Mnlnz 2 20 2-08 Blneen 8.11 Canb Fms Cohlena Trier Dnsseldorf Pahrort We*el Emmerik 4.91 4.85 4.10 8A1 3.60 3.04 3-10 8-99 4.42 4.18 Loblth Nijmegen .st Andries Arnhem Vreeewijk Iw 2.08 0,00 Westervoort 10.90 10,91 Stuw 13.34 18.35 10.76 10.»1 5,29 5.24 10. 5 10.30 -0.51 -0 53 49.07 48.75 44.17 4 t" K am pen E>sden Maastricht Crevenblcht 31.47 31.15 Venlo 14.<8 14 20 Grave (slulsj 9.65 8.67 St Andries 3£5 3.t4 Borgharen geopend Sambeek geopend HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 4.17 16.50 Terschelling U3 14.I4 Haningen 2.10 11.40 Den helder 12.2- IJmuiden 8.45 21.26 Hoek v. Hol!. 7.51 2''.32 SchevLningen 8.11 2i .42 Kottel dam y.oJ 22.33 HellevoetsL 8,28 21.09 Willemstad 9.25 2*2 08 Brouwersh. 7.40 20.21 Zierikzee 7.59 20.43 Wemeldinge 8.25 21.10 Vlibslnpen 6.51 h'. 8 Terneuzen 7,2l 2u«8 Hansweert 7.51 2iu8 Schaakrubriek. Het tournooi te Moskou De achtste ronde Ook de achtste ronde heeft weer enkele verrassingen opgeleverd. Botwinnig, die in de zevende rondo met Stahlberg afrekende, wist het nu tegen Alatortsjef niet verder dan remise te brengen, waardoor hij voorshands met 7 uit S onbedreigd de leiding heeft. Flohr beëindigde ook heden zijn partij niet, thans tegen Tschechower. Capablanca gaat op het goede pad verder en won van Kan. Spielmann en Lasker speelden gelijk. Las- ker behoudt hierdoor zijn goede positie, of schoon hij te veel remises maakt om directe kansen voor de bovenste plaats te maken. Romanowski won van Ragosin, wat als een onverwachte uitslag kan worden aange merkt. Verder verdient Stahlberga overwin ning op Lilienthal vermelding. Miss Men- chik benut blijkbaar dit tournooi om zich een krans van nullen te rijgen; ditmaal ge noot Pirc de eer haar een ronde kraal voor haar Bnoer te mogen offreeren. Het aantal afgebroken partijen is welis waar niet schrikbarend groot, doch juist groot genoeg om ons te beletten een eenigs zins betrouwbaar overzicht van de stand van zaken te geven. Wij stellen dit dan ook liever uit tot na den dag, waarop de hang- partijen worden uitgespeeld. Wij zullen dan tevens trachten de kansen tegen elkander af te wegen, hoewel er reeds thans weinig talent voor vereischt wordt om vast, te stel len, dat Botwinnik een uitnemende kans maakt De stand na het spelen der achtste ronde luidt als volgt (x afgebroken partij): Bot winnik 7, Lövvenfisch 5 x, Lasker 5, Flohr 4Y* xx, Capablanca 4% x, Ragosin en Rjumin Lilienthal -i x, Spielmann 4, Lissitsin en Rabinowitsch ZVz x*. Goglidse en Roma nowski 3y2 x, Pirc 3 x, Alatortsjef en Stahl berg 3, Kan 5%, Tsohechower 2 x, Boga- tyrtschuk U/2 xxx, Miss Menchik 0. De gedetailleerde uitslagen *der achtste ronden luiden: Stahlberg—Lilienthal 1—0 FlohrTschechower afgebr. Rabiniwitsch—Bogatyrtschukafgebr. SpielmannLasker y21/3 CapablancaKan f—o Miss Mcnschik—Pirc 0—1 RomanowskiRagosin l0 Löwenfisch—Lissitsin afgebr. RjuminGoglidse BotwinnikAlatortsjef IA Uit Oost-Indie DE KRUISER „JAVA" GEMODERNISEERD SOERARAJA, 25 Febr. (Aneta). Hr. Ms kruiser Java, welke geheel gemodorniseerd is, heen heden zijn eerste proefvaart ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2