D"E IN DEPIJP. MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND HITLER TEEKENT NIETS ZONDER RECHTSGELIJKHEID Een rede te Munchen Het 15-jarig bestaan der N.S.D.A.P. Zondag is herdacht, dat op 24 Fehr. 1920 dus 15 jaren geleden, Adolf Hitler in het Hofbrèiuhaus te München de 25 punten van 2ijn program heeft bekend gemaakt. Hitier hield bij die gelegenheid, vol gens de Daily Tel., een groote rede in Let Hofbrauhaus en heeft daarbij een belangrijke toespeling gemaakt op de a.s. besprekingen met den Brit* schen minister van Buitenlandsche Zaken over het Oostelijke veiligheids pact. Hitier verklaarde zijn naam niet te zullen zetten onder eenig pact, aleer Duitschland rechtsgelijkheid zal zijn toegestaan. Hitier zeide: Wij vragen een ondubbelzinnig antwoord. Een „Ja" beteek ent vrede en een „Neen" bet eek ent verloochening van de Duit- sche eer. Volgens hetzelfde blad waren Zondag te München de veiligheidsmaatregelen scher per dan anders. Hoewel Hitier voor de eer ste maal sedert de Roehm-affaire in een open auto door de straten reed, viel zijn tocht van het Bruine Huis naar het Hof brauhaus nauwelijks op. Bij de aankomst bij het Hofbrauhaus werd hij begroet doo"- opgeheven armen, maar men hoorde zoo goed als geen gejuich. Redevoeringen van anderen In aanwezigheid van de leiders der partij heeft staatsminister Adolf Wagner, leider van d 3 gouw München-Opperbeieren, de beteekenis van den 24cn Februari 1920 Wagner verklaarde, dat de 15 jar-en geleden bekend gemaakte 25 punten der N.S.D.A.P. thans nog ongewijzigd bestaan. Geen woord daarvan is in den loop der jaren er aan toegevoegd, noch er van teruggenomen. Deze theses zul len ook in de toekomst ongewijzigd blijven, daar indertijd als slotzin is verkondigd, dat de leiders der N.S.D.A.P. er met hun leven vuor in staan, dat het met deze punten ver kondigde politieke program en zijn wereldbeschouwing wordt uitgevoerd. Adolf Hitler goot de gedachte over aard ©n ras, over mensch en volk in een vorm, welk niet alleen voor ieder mensch zicht baar en begrijpelijk was, doch in staat deze menschen te bezielen. De leuze uit de jaren van strijd: „Duitsch land ontwaak" en duitschland voor de Duücbers", welke nu in daden is omgezet, verjoeg Marxisten, Liberalisten, Reactio- tnairen, Joden en afstammelingen van Joden. Niet vorst enstrijd en jaloezie van vorsten, niet monarchisme en separatisme, niet huis kamer- en kerkpolitiek zullen de bronnen zijn, voor den opbouw van het Duitsche Rijk Het nationaal-socialisme zal het Duitsche Rijk opbouwen volgens Duitsche principes voor de vervulling van Duitsche levensbe hoeften De plaatsvervanger van den leider, R u- d o 1 f Hess, heeft bij de beëediging van nieuwe leiders, welke beëediging opnieuw geschiedde van het centrale punt, waar Hitier 15 jaren geleden zijn program ver kondigde, een toespraak gehouden, waarin hij de oude strijders en strijdsters tot voor- beid stelde van allen die vandaag staan aangetreden om de eed af te leggen. Hess las vervolgens de eedsformule voor, Welke hij besloot met de woorden: Wee den- gene die zweert en zijn eed breekt. In den Lustgarten te Berlijn heeft de be- ©ediging plaats gehad van 87.000 nieuwe politieke leiders. Rijksminister Goebbels hield bij deze 'gelegenheid een toespraak, waarin hij de nieuwe leiders er op wees, dat zij nu deel uitmaken van een leiding op welker schou ders het lot van het land rust „Wij heb ben niet de mogelijkheid ons te verschuilen achter de meerderheid van parlementaire partijen Er is geen instantie waarop wij, indien ons werk mislukt, de schuld kunnen afschuiven. Gelooft niet, dat de gevaren, waarin wij groot zijn geworden, definitief zijn overwonnen. Ook in de toekomst moe ten wij de koenheid bezitten iets grootsch te wagen en niet terug te schrikken voor heroïsche besluiten. "Wanneer Duitschland thans door de mogendheden, welke in den oorlog tegenover ons stonden, weer als sou- reine natie wordt behandeld, gelooft dan niet, dat dat het geval is, omdat de wereld tot inzicht is gekomen! Neen, dat is te danken aan ons zelf, aan onze hardheid, aan onze vastbe radenheid en ik zeg het openlijk, het is alleen te danken aan onze nieuw opkomende macht. Den volken wordt niets geschonken, maar de volken moeten datgene nemen, wat zij noodig hebben om te leven. En wij zijn vastbesloten voor het leven van ons volk te zorgen. Wij zijn uit het volk en bloed van het bloed van 't volk en 'deren van een geprivilegeerde klasse. Neen, wij zijn vleesch van het vleesch van het (volk en bloed van het bloed van en volk en geest van den geest van het volk. En deze beweging zal de incarnatie van de Duitsche natie zijn cn blijven". SCHIP VERGAAN. Twaalf man verdronken. Uit Moskou: Naar uit Moermansk ge boeid wordt, is in de nabijheid van den vuurtoren Setjnawolsk tijdens een hevigon storm de sleepboot Pokoi ondergegaan. Van de 32 koppen tellende bemanning konden 11 gered worden. DE MALARIA-RAMP OP CEYLON Uit Colombo wordt gemeld: De off ideale schatting van het aantal dooden tengevolge der malaria-epidemie op Ceylon, bedraagt 59.000. De voedselvoorraden in het binnen land 'worden hoe langer hoe kleiner- Vele gezinnen eten slechts eens in de twee da gen en het gevolg van dezeondervoeding is een ernstige verzwakking van het weer standsvermogen, wat tengevolge heeft, dat de inboorlingen een gemakkelijk slacht offer der malariaepidemie worden. EEN ITALIAANSCH-ABESSY- NISCH ACCGORD Over de neutrale zone Wederzijdsche concessies Uit Addis Abeba: Na langdurige on derhandelingen is men er in geslaagd overeenstemming tussehon Abessinië Italië të bereiken, in zake de instel ling van een zes K.M. breede neutral© zone. Onmiddellijk zullen Ilaliaansche en Abessinisohe gedelegeerden ver trekken ter vaststelling van de gren zen dezer zone. De overeenstemming kon worden bereikt, doordat beide partiien eenige concessies de den. Italië aanvaardde den eisch van Abes sinië, dat het aan nomadenstammen moest worden toegestaan de neutrale zone te pas- seeren. De Abessinische regeering van haar kant nam haar voorstel in zake het laten deelnemen van twee neutrale officieren aan de onderhandelingen ter vaststellipg van de zone terug, waarvan Italië nota heeft ge nomen. Uit Rome: De troepenverschepingen naar Oost-Afrika duren voort Zondag zijn tu Napels en Messina nog in het geheel 100 of ficieren, 2600 man en 3000 ton materiaal in gescheept. In de eerste helft van de. week zullen nog meer troepen naar Oost-Afrika worden gezonden. Een Abessynische verklaring Uit Addis Abeba: De regeering van Ethio pië heeft een verklaring gepubliceerd, waar in de Jtaliaansche beweringen als zou Abes- synië de opschorting van de instelling van een neutrale zone tusschen Wal Wél en Gerloebi, daar waar de recente botsingen plaats hebben gevonden, hebben bewerkt, worden ontkend. Het verluidt, dat de Italiaansche regee ring geen antwoord heeft gegeven op de nota's van Ethiopië in zake de arbitrage. Verklaard wordt, dat het nu vast schijnt te staan, dat dc negus van Abessinië de zaak voor den Volkenbond zal brengen. De legatie van Ethiopië te Rome is vau meening, dat de onderhandelingen ieder oogenblik zullen kunnen mislukken. De zaakgelastigde zegt, dat de Abessy- niërs niet onder den indruk zijn van de Italiaansche troepenverschepingen, doch het vooruitzicht op een chemischen oorlog vreezen. PARAGUAY UIT DEN VOLKENBOND Uit Asuncion: De regeering heeft besloten, het lidmaatschap van den Volkenbond op te zeggen. Verklaard wordt, dat deze maatregel in verband staat met de beslissing van den Vol kenbondsraad, waarbij het wapen embargo sléchts voor. Bolivia werd op geheven. Deze opzegging vindt plaats op het tijd stip, dat de Paraguaansche troepen een hevigen aanval tegen Villa Montes richten om het conflict in hur voordeel te beslissen. Te Genève wordt naar aanleiding van het opzeggen van het Volkenbondslidmaat schap door Paraguay opgemerkt, dat deze opzegging van kracht wordt twee jaar na het betalen van de Paraguaansche schulden aan den Bond, waarrin een groote achter stand bestaat. Insiders achten het onmoge lijk, dat deze schulden betaald zullen wor den, zelfs indien Paraguay den oorlog bin nen den termijn van twee jaar wint De le gale positie van Paraguay blijft intusschen onaangetast. RADIO-SABOTAGE IN ZWITSERLAND Het communistisch gevaar Toen Vrijdagavond de.Zwitsersche bonds raad Pinet-Golaz te Lausanne een rede hield, die door Suisse Romande werd uit gezonden, werd de uitzending plotseling onderbroken, doordat een telefoonkabel werd doorgesneden, 's Middags heeft de heer Pi net-Golaz zijn rede herhaald en toen gezegd, dat deze daad van sabotage, vermoedelijk door communisten bedreven, een ernstige waarschuwing voor het Zwitsersche volk beteekende In de Zwitsersche bladen was overigens nog gemeld, dat cle communisten een bedrag van 200.000 frs. uit Moskou zouden hebben ontvangen ter ondersteuning van hun strijd tegen'de militaire wet en dat een agent uit Moskou zich in den laatst en tijd onder een valschen naam in verschillende Zwitsersche steden heeft opgehouden. Zondag is in Zwitserland het volksrefe- rendum gehouden, waarmede de gesabo teerde radio-rede verband hield. Met een meerderheid van ongeveer 75000 stemmen op een totaal van een klein mil- lioen heeft het Zwitsersche volk zich voor verlenging van d;n diensttijd uitgesproken en daarmee de roode agitatie een geweldige les gegeven. Misschien heeft dit resultaat, ook leeds Iets te zeggen voor de volgende volksstem ming, die in Juni over het socialistische „crisis-initiatief-voorstel" zal gaan, welk voorstel rechtstreeks ingaat tegen de door de regeering verdedigde aanpassingspolitiek en hooghouding^van loonen en prijzen stelt tegenover de door de regeering voorgestane versobering. DE RUSSISCHE BEWAPENING. Uit Moskou: Naar aanleiding van het 17-jarig bestaan van het Roode Leger en de Marine publiceert de Ossoaviachim, die tot taak heeft, de militaire opleiding der burger bevolking ten uitvoer te leggen, talrijke gegevens over haar werkzaamheden. Vol gens deze gegevens telt de Ossoaviachim 13.23S.000 lede Zij bezit 113 vliegclubs,2000 zweefvlicgscholen cn andere instellingen. Voorts bezit zij een gemotoriseerde afdee- üng. die 20.000 personen om va* en 1500 scho len met 450.000 personen, die de vliegkunst bestudeerën. In een afzonderlijke organi satie is de jeugd verecnigd. Hier worden on geveer 250 000 knapen van 10 tot 15 jaar opgeleid tot schutters. Voorts beschikt do organisatie over negen bijzondere vrouwen- vliogscholen, die de vrouwelijke jeugd on derwijzen in het vliegen. SIMONS REIS NAAR BERLIJN Belangrijke besluiten verwacht LONDEN, 25 Febr. De diplomatieke me dewerker van de „Daily Telegraph" ver moedt, dat. de Regeering vandaag belang rijke besluiten zal nemen in verband met tie voorgenomen reis van Simon naar Ber lijn, Warschau en Moskou. De Britsche regeering heeft te Parijs een aantal voorstellen gedaan, die betrekking hebben op de kwestie, die Duitschland on Polen ten aanzien van den voren van het Oostelijk veiligheidssysteem aan de orde- hebben gesteld. Naar verluidt, zal de Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken waarschijnlijk per vliegtuig reizen om zijn afwezigheid in Engeland niet langer te laten duren dan strikt noodzakelijk is. Doch zelfs in dat geval zal dc reis minstens tien dagen duren. De „Daily Mail" schrijft, dat de voorbe reidingen voor Simons reis naar Berlijn zoo goed als gereed zijn. Men venvacht nog deze week de uitnoodiging der Sovjet-Re geering om uit Berlijn naar Moskou te ko men. Simon zou zelfs van plan zijn op deze reis ook Warschau en Praag te bezoeken Met het oog op de stemming in conservatieve kringen vreezen som mige ministers echter, dat een be* zoek aan Moskou een slechten indruk zou maken. Men venvacht dan ook, dat.de beslissing zal vallen in de kabinetszitting van Woens dag a.s. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND Gelijke rechten, gelijke plichten (Van onzen Duitschen correspondent) Toen rijkskanselier Hitier drie weken ge leden den Berlijnschen correspondent der ..Gazeta Polska" een interview toestond, raakte deze ook het actueele thema aan van Duitschland's eventueele terugkeer tot den Volkenbond. Hitier gaf zijn zienswijze dien aangaande als volgt te kennen: „Toen men zic-h niet hield aan de ons toekomende en toegewezen rechten, zijn wij uit den Volkenbond getreden. Wij zijn niet voornemens, nogmaals in den Volkenbond om die gelijkheid van recht te marchan- deeren. Integendeel, wij zijn pas dan hier toe bereid, wanneer men onze rechtsgelijk heid erkent. Dit is geen voorwaarde, maar een vanzelfsprekendheid. „Voor het feit, dat de vroegere regeering dit niet inzag, heeft zij zwaar moeten boe tan. Zij werd door de natie terzijde ge schoven. Het is naief, van mij of van ons te verwachten, dat we dom genoeg zijn, juist dezelfde fout te begaan, waardoor onze voorgangers voornamelijk hun nek hebben gebroken." Wij willen thans niet discuseeren over het feit, of mannen als Stresemann, Rathe- nau, Luther en velen hunner tijdgenooten ook niet het toen nog veraf liggende ideaal der „Gleichberechtigung" hebben nagestreefd maar" beperken ons tot. het aan duide lijkheid1'niets të wenschen overlatende ant woord van den Leider in samenhang met Duitschland's eventueele terugkeer tot den Volkenbond. Het schriftelijk antwoord, dat door hem door bemiddeling van den rij lisminister van buitenlandsche zaken, von Neurath, achter eenvolgens aan de gezanten van Frankrijk en Engeland is gegeven, ademt, ook al is de volledige tekst nog niet bekend, denzelfden geest van logische gelatenheid. Wie uit het feit, dat Hitier voor de formüleering van dit antwoord tien dagen noodig had en officieel liet verklaren, dat hij voorloopig voor an dere aangelegenheden geen tijd meer had mocht hebben afgeleid, dat we thans de positieve en definitieve toenadering zouden beleven, waarop al zooveel jaren wordt ge wacht, die voelt zich thans allicht deerlijk Uit het feit, dat von Neurath bij den Engelschen ambassadeur, een bezoek af legde, dat ruim een uur geduurd heeft, kan worden afgeleid, dat de beteekenis van Hitler's uitvoerig antwoord door hem nader is toegelicht, wellicht ook, dat de van Engel- sche zijde gestelde vragen zoo duidelijk mogelijk aan de hand van het manuscript zijn beantwoord. Wij zijn niet optimistisch genoeg om hieruit af te leiden, dat deze ge- dachtenwisseling tot een direct resultaat heeft geleid. Het Duitsche antwoord omvat slechts twee getypte pagina's, de formuleering is uiterst hoffelijk en geeft in niet verplichtenden vorm den wensch tot verdere besprekingen duidelijk te kennen. Aan het door Mussolini op den voorgrond geschoven Donau-pact en het speciaal door Laval behandelde Oost pact wordt in dit antwoord vrijwel voorbij gegaan daarentegen schuift Hitler in zijn antwoord het luchtvraagstuk op den voor grond cn verklaart de Duitsche rijksregee- ring zich principieel bereid, dit actueele vraagstuk als uitgangspunt tot verdere be sprekingen te aanvaarden. De mot 't ministerie van buitenl. zaken in relatie staande „Deutsche Diplomatïsch- Politische Korrespondenz" geeft hieromtrent officieus onder 't opschrift: „De nieuwe derhandelihgs-phase" het volgende c ment aar: „Duitschland's vredelievendheid en zijn bereidwiligheid tot onderhandelen vinden in dit antwoord een nieuwe bevestiging. Over een reeks van punten uit het Londen- sche communiqué, in de eerste plaats óver de veiligheidsgaranties in het oosten en zuid-oosten zijn reeds onderhandelingen be gonnen. Een belangrijk moment beteekent voorts het voorstel tot onderhandelingen in zake de verdediging in de lucht, waarvoor Duitschland bijzonder groote belangstelling koestert. Het uitgangspunt voor een lucht- pact zijn ongetwijfeld de besprekingen tus schen Engeland en Frankrijk te Londen geweest." Aanslag op een minister van Siam Uit Bangkok: Op de auto van den minis ter van Oorlog, die een voetbalwedstrijd had bijgewoond, zijn twee schoten gelqgt, die den minister in arm en nek wondd.en. Er be staat geen levensgevaar. De dader is onher- kend ontkomen. AUTO MET SOLDATEN IN EEN AFGROND PARIJS, 25 Febr Te Beaumont bij Lyon stortte een vrachtauto met elf soldaten ln een 15 Meter diepe afgrond. De chauffeur was op slag dood. terwijl de tien andere soldaten allen min of meer ernstig werden gewond. De oorzaak van het ongeluk is nie kend. FRANSCH-00STENRIJKSCHE BESPREKINGEN GE-EINDIGD Eenstemmigheid over de rechts gelijkheid in Midden-Europa Dc Fransch-Oost.enrijkscho besprekingen zijn Zaterdagmiddag geëindigd: Het volgende communiqué werd uitgege ven: „De Fran sche en Oostenrijksche ministers hebben' gemeenschappelijk den algemcpnen toestand bestudeerd en zich daarbij in liet bijzonder bezig gehouden met de voorwaar den voor een bevordering van het vertrou wen en een versterking van den vrede iu Midden-Europa. Eensgezind erkenden zij de voordeelcn die alle belanghebbende landen moeten trekken uit het afsluiten van een Midden-Europeesch pact in den geest van volledige rechtsgelijk heid, van een pact, welks principes vastge legd zijn bij de Fransch-Italiaansche onder handelingen. Zij juichen de overeenstemming tusschen de Fransche en do Engelsche regeeringen, die het plan tot een zoodanig pact beschou wen als een veildgheidselement dat met de andere pacten van regionalen aard een on deelbaar geheel van een vredcspact vormt, en dat geschikt is de oplossing van de nog open staande algemeene problemen te ver gemakkelijken, toe. Afgezien van de gunstige uitwerking die een zoodanige oplossing onvermijdelijk zal hebben op den economisch en toestand tor wereld, hebben zij van de reeds door on derhandelingen op dit gebied tusschen Oostenrijk en velschillende Europeesche sta ten, waaronder Frankrijk, bereikte resulta ten, kennis genomen. Met den wensch, op intellectueel gebied een verderen vooruitgang van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Frank rijk en Oostenrijk te bereiken, willen zij bin nenkort onderhandelingen aanvangen om tusschen de beide landen het contact en de uitwisseling op wetenschappelijk, artistiek en litterair gebied te bevorderen." Naar voorts te Parijs verluidt, hebben de besprekingen, de Oostenrijksche ministers de overtuiging gebracht, dat de tegenwoor dige tijdsomstandigheden niet ^geschikt zijn voor een spoedig herstel der Habsburgers. De Britsc-he regeering zal toestemming worden gevraagd voor de uitbreiding der Oostenrijksche rechten op gelijkheid in be wapening. Het verluidt, dat Schusschnigg de verze kering beeft gegeven, dat de gevraagde le- geruitbreiding alleen bestemd is voor de handhaving van de binnenlandsche orde. Nu naar Engeland. De ministers zijn Zondagmiddag te Lon den aangëkomen. Ter begroeting waren o.m. aanwezig mi nister Simon en de Fransohe ambassadeur. Een kwartier na het vertrek der minis ters van het station arriveerde een optocht van sociaal democraten en communisten bij het station. De lieden wilden betoogen te gen de. ministers. Do betooging welke onder controle stond van een detachement politie heeft een ordelijk verloop gehad. De politie heeft uitgebreide voprzorgsmaat regelen getroffen in het bijzonder bij de Oostenrijksche legatie. Hitier in de karikatuur „Tat gegen Tinte" (Van onzen Duitschen correspondent) Met Hitiers toestemming verzamelde D Ernst II a n f s t a e n g 1 een groot aantal spotprenten uit alle landen der wereld, en heeft hij deze onder den titel van „Tat gegen Tinte" bij de JBraune Bücher te Ber lijn doen verschijnen- De eerste negen pagina's omvatten kari katuren van Hitiers persoon, welke terug gaan tot in de eerste jaren van zijn optre den als agitator. Kostelijk is een teekening uit „Le Peuple" (Brussel), welke hem als equilibrist voor stelt in de Kroll-Opera, een hakenkruis op het hoofd, een vredespalmpje in zijn rech terhand. balanceerend op „Mein Kampf", met het opschrift: „Wat moet men geloo- ven? Zijn woorden of zijn daden?" Na het overlijden van Hindenburg heeft een Duitsche teekenaar, wiens naam helaas niet genoemd wordt, de courage bezeten „Hitier als Keizer" in de pedaante van Wilhelm II weer te geven. De gelijkenis is frappant en dat ligt niet slechts in den ku- rassiershelm en de vele ordeteekenen, maar minstens evenzeer in de gelaatsuitdrukking van een dictator, die onvoorwaardelijk ov tuigd is van zijn hooge roeping. De volgende twintig pagina's geven Hitier weer als representant van de oorlogsgedach te en dr Hantstaengl haast zich., als tegen weer een citaat van den leider te geven, die bij een audiëntie der diplomaten aan den woordvoerder, den pauselijken nuntius Orsenigo, ten antwoord gaf: „Ook u, mijne heeren, vertegenwoordigers der vreemde mogendheden, wil ik verzekeren, dat het on veranderlijk doel mijner politiek beoogt Duitschland tot een bakermat van den v de te maken. „Der Simplicus" uit Praag geeft Hitier weer, zittende aan een vleugel, die juist door hem is gestemd en tot opschrift draagt: ,4>e Saarkwestie". De tekst luidt ..Ziezoo, daar zijn we mee klaar. Nu komt Elzas-Lo* tharingen aan de beurtI" Tegenover Hindenburg wordt Hitler voort durend weergegeven als de Kleine Gaarne- groot, als een kleuter in de laarzen van den veldmaarschalk, als een dwerg voor het graf van den rijkspresident, als een va- banque speler, die de toekomst van 't Duit sche volk in zijn grijpgrage handen heeft. Duitsohlands heengaan uit den Volken bond, Hitler als marionet van de groot industrie en de rijksweer, als reactionair op het gebied van kunst, cultuur en politiek. Hitler en Mussolini, het door hein behaalde succes tijdens de volksstemming en als waardig slot „Hitier en de Kerk" maken deze collectie giftige spotprenten ongetwijfeld tot een historisch document van onzen veelbewogen tijd. Uit ai deze teekenlngen blijkt duidelijk, dat Adolf Hitler de gehate man van onzen tijd is. De belangrijkheid van zijn persoon kan afgeleid worden uit óe verscheiden heid der karikaturen, want de beste kun stenaars van haast alle beschaafde landen hebben ertoe bijgedragen, hem zoo belache lijk en afstootelijk mogelijk weer te geven. Lugubere vondst te Cannes De kunstschilder Kees van Dongen geeft eenige opheldering. Te Cannes is Vrijdag het in staat van ontbinding verkeerend gebonden lijk van een man van middelbaren leeftijd arnge- spoeld, waarvan de schedel gedeeltelijk ver brijzeld was. Op het lijk werden, verse,hil- L€ID£N ,N LAST aaaar.tT r Douwe Egberts Echte Tnesche Heeren-Baai en Varinas Nederlands geurigs te pyptabak. lende visite-kaarten en uitnoodigingen uit de deftige kringen in Frankrijk gevonden, zoodat. men aanvankelijk dacht met iemand van hooge sociale positie to doen te hebben De schilder Kees van Dongen heeft, even wel, toen de identiteit was vastgesteld cn bekend was, dat het 't lijk was van den Belg Arthur Guillaume, aan de pers mee gedeeld, dat déze zes a zeven jaar lang huis knecht bij hem is geweest en zich in dien tijd heeft doen kennen als een zonderling, die stokdoof en zwakzinnig was en er de manie op nahield visitekaartjes van hoog geplaatste personen te verzamelen. Hij leed, volgens Van Dongen, aan grootheidswaan zin en het zou den schilder niet verwonde ren als zijn tragisch einde daarmede ver band houdt. Inmiddels zoekt de politie nog naar op heldering over den moord. DE TAALKWESTIE IN ZUID-AFRIKA In het parlement van de Kaap de Goede Hoop heeft zich een debat ontsponnen naar aanleiding van een trein vertraging, die haar oorzaak vond in het feit, dat de machinist niet genoeg Afrikaansch verstond. Deze man had in het Afrikaaansch een order gekregen van een stationschef en eerst twintig minuten later werd de order in het Engelsch vertaald. De machinist wa-s niet gestraft, daar men overwoog, dat een verkeerd verstaan van een order tot onge lukken aanleiding zou hebben kunnen ge- In de toekomst zullen thans geen machi nisten of conducteurs worden aangesteld, die niet beide officieele talen geheel BINNENLAND. Schorsing van een coöperatie Door de „Tijd" wordt medegedeeld, dat de voorwaarden, die door de Akkerbouw-cèn- trale gesteld zijn voor de opheffing van de schorsing van de Coöperatieve Handelsver- eeniging van de hand gewezen zijn door het bestuur dier vereeniging zooals men Zooals men zich herinneren zal, hielden deze voorwaarden o.a. in dat het bijkan toor Breda en de filialen bij de onregelma tigheden betrokken, tot 1 September .niet zullen mogen denatureeren, noch hun be middeling verleenen terzake van het inne men, koopen of afleveren van ongedenatu- reerde rogge, dat het dienstverband met de leiders van dat bijkantoor en deze filialen direct zal moeten worden beëindigd en dat de kosten van het onderzoek door de C.H.V. zullen worden gedragen. Christelijk-Democratisch Unie Dc algemeene jaarvergadering Zaterdag heeft de Christelijk-Democrati- sche Unie onder leiding van den heer R. v. d. Burg te Gouda haar algemeene jaar vergadering gehouden De heer v. d. Burg waarschuwde er te gen vertrouwd te raken met al het leed in de wereld en maande aain tot het levendig houden van een gevoel van opstandigheid en van verzet tegen een wereld, die derge lijke toestanden Iaat bestaan. Het Christen dom, dat de C.D.U. belijdt, is radicaal cn eischt een radicale omzetting, niet alleen van het wereld-, maar ook van het geestes leven. Spr. wees er op, dat de strijd van de C.D.U. schier hopeloos is. Spr. wees hier op den strijd tegen het militairisme, waarin vele medestanders zijn omgevallen. Men spreekt uit, dat ook de C.D.U. water in den wijn moet doen. Dit wijst spr. echter on herroepelijk af. Spr wees met voldoening op den groei der nartij en constateerde, dat de zaak der C.D.U. er goed voor staat Blijkens het jaarverslag is het ledental der GD.U. met 300 toegenomen. Er zijn thans 2 afdeelingen. Een nog al felle bespreking lokte uit een voorstel van de afdeeling Rotterdam om een uitspraak te doen over de vraag, of een lid van de C.D.U. aangesloten kon zijn bij de Burgerwacht of bij den Bijzonder Vriiwilligen Landstorm. De heeren S. Brandsma, J. Coenraadts en I. oe Jong werden als leden van het hoofd bestuur herkozen. In de vacature als hoofd bestuurslid werd gekozen de heer D. SchneiderRotterdam. De heer R. van der Burg werd als partij voorzitter herbe noemd. Gemengd Nieuws. Te Harlingen is de motor-reddingboot „C. A. den Tex" van de Noord- en Zuid- Hollandschc Redding Maatschappij uitge varen naar de Boontjes, een vaarwater be noorden Kornwérderzand, waar twee vis- schersvaartuigen tengevolge van een plot seling opgekomen bui in moeilijkheden verkeeren. Een van de beide schepen de „Zwartsluis 28", is in Harlingen binnenge bracht. Het andere vaartuig is op eigen kracht naar Komwerderza .d teruggekeerd. Weerbericht Het dunne pö!tje goeft den vorlgen stand Hoogste stand te Boedapest 757.1. Laagste stand te Stensele 723.8. Stand vanmorgen half twaalf 733.6. WEERVERWACHTING Stormachtige tot krachtige Z.W., later ruimenden wind, betrokken tot zwaar be wolkt,, aanvankelijk regenbuien, later hagel en natte sneeuw, kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In het N.O. bleef de diepe depressie met een zwak minimum over Scandinavië sta tionair. Z. daarvan trokken kleiner minima, die d© wind over het Z.-dee'. van het waar nemingsgebied beletten te ruimen en inter- mitteerend deed afnemen en weer toenemen. Een diep minimum, dat gistermorgen door scheepsberichten ten W. van Ierland werd aangekondigd, trok in den nacht over Enge land naar de Noordzee en gaf weer storm uit het Z.W. over het geheele Z. van liet waarnem i ngsgebied. Aan de achterzijde nadert koude-inval met arctische koude, die het weer guur zal ma ken met buien en natte sneeuw en hagel. Terwijl in Zweden de vorst tijdelijk weer toenam steeg in het Z. de temperatuur bij het aanwakkeren der Z:W. stormen, welke temperatuursstij.eing echter spoedig zal ein digenbij het doorkomen van de polaire stroo ming. Voorloopig is aanhouden van het stormachtige weer met later gure buien te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen: 24 Febr. 8.30 n.m. Stormsein 1 d.i. Storm uit het Z.W. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 8.4 C. 26 FEBRUARI. Zonsopgang 6.56 uur, zonsondergang 5.31 uur Maan op v.rn. 2.08- uur, onder v.m. 9.16 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 FEBRUARI. Van 's avonds 6.01 uur tot 's morgens 6.24 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Voris Heden Vorig R.betnfelden2.54 2.50 Ciub 3 60 3,42 Rreisach 1,30 1.79 Fms 1.79 i 63 K"hl 3.09 2.92 Coblens 4/27 3-70 Max au 4.9fi 4.08 Trier 3.93 -2.12 Diedeshelm 2.51 204 Keulen 4.35 4.0$ Mannheim 4.41 403 Dnsaeldorf 3.61 8.60 Lohr 3.01 2.92 Rkhrort 3.04 3.27 Mainz 2 06 1-88 Wesol 3.29 3.49 Bimren 3.11 2,94 Emmerik 4.13 4.67 Lobith 13.05 13.58 Kampen -0.53 -0-42 Nijmegen 10.61 11.09 Ejsden 48.75 48.47 St Andries f>,24 5.75 Maastricht 43.H) 44.40 Arnhem 10. o 10.70 Grevenbicbt 31.15 30.62 Vreeswijk lw 0.00 2,37 Venlo 14.20 |3 60 Westervoort 10.91 11,34 Grave (sluis) 9.67 9.45 Deventer 4.3 4.:<7 St Andries 3.64 5.65 Stuw Borgharen geopend Stuw Sambeek geopend HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 26 Februari Delfzijl 3.32 15.66 Hellevoetsl. 6.52 1914 Terschelling 0.48 13.1.9 Willemstad 8.33 21.04 Harnngen 1.2., 13.40 Brouwcrsh. t.47 19.16 Den helder 11.3 1 .45 Zierikzee 7.06 19.41 LJmuiden 7.48 20.14 Wemeldinge 7.35 20,08 Hoek v. Holl. 6.57 19.23 VliSöiiigen 6.04 iö,30 Schevenlngen 45.07 19.33 Terueuzen 6.24 i8 59 Kotteidam 8.42 21.28 Hansweert 16.57 19,35 - Partij cocaïne achterhaald Goede vangst van de Centrale Recherche. Men. meldt ons uit Potterdam: Reeds geruimen tijd was het de Centrale Recherche te Rotterdam bekend, dat zich ut de stad meermalen een vreemdeling vertoonde die probeerde cocaine te koopen. Ka langurige nasporingen slaagde men er in den man op te sporen, waarna men hem nog eenigen tijd ongemoeid iiet. Wel werd hij voortdurend geschaduwd, waarbij men opmerkte, dat hij geregeld op de Schiedamschedijk rondscharrelde. Vrijdagavond j.l. verscheen de vreemdeling we*r in de stad. Twee rechercheurs hielden hem aan in gezelschap van twee mannen, die de politie tot nu toe onbekend waren. Een van de drie wist te ontkomen. De andere twee werden meegenomen naar het hoofd bureau van politie aan het Haagscheveer. Bij het onderzoek bleek, dat de vreemde ling geen cocaïne bij zich had, maar ie Hollander was in het bezit van 100 grant' cocaïne ter waarde van f 5000. Deze Hol lander is zekere J. K. uit Helmond. L)e cocaïne werd in beslag genomen en tegen J. K. werd proces verbaal opgemaakt Daarna werd Jijj weer vrijgelaten. De vreemdeling, die een afnemer van het verdoovende middel bleek te zijn, om dit weer aan anderen te verkoopen, is in handen van den Vreemde lingendienst gesteld, die hem over de grens zal leiden, daar hij beschouwd wordt als een onwelkome gast hier te lande. DE ENKHUIZER MOTQRKOTTER E. H. i BEHOUDEN BINNEN De motorkotter E. H. A uit Enkhuizen, waarover men zich ongerust maakte, is Za terdag behouden IJmuiden binnen gekomen DOODELIJKE SPRONG Te Wessem (L.) wilde de 76-jaige L. R. uit Maashracht ondanks de waarschuwin gen van don veerman nog op de pont springen, toen deze reeds los van den wal was. Hij kwam in het water terecht, werd gered en naar liet veerhuis gebracht waar hij evenwel aan een hartverlamming is over leden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2