|liintu>r Cnitscljr (tfotirani 1 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden "sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in piaalsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij weketijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 S*1-"*1- c MAANDAG 25 FEBRUARI 1935 15e Jaargang N°. 5410 abbertrntieprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.177a Elke regel meer0.22'7i Ingezonden Mededeellngen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau - wordf berekend 0.10 w, ie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i Maart a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid etk voor vergelijking in aanmerking komend blad te bovenen in prijs er beneden. 'Abonnes op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT. „HEIDEN WILLEN WIJ WEER ZIJN" Een vreeselijk vers werd dezer dagen ge publiceord door het roomsch-kath. „Kirchen- blatt" van het bisdom Berlijn. De meest karakteristieke regel schreven wij ihierboven af, de rest is navenant. De anti-semietische strekking van dit lied ontaardt (dat is dus ontaarding in de vergrootende trap) tot heidendom. De zalig heid is uit de Joden, zoo leert de Bijbel het, en daarom weg met den „Jodenbijbel"; weg met de deemoed, welke Christus pre dikte; van de berg Sinaï willen wij niets meer weten, want Duitschland is ons heilig land; pastoor en rabbi mogen wijken: wij willen weer heidenen zijn. Dit is de korte gedachtengang van het Vers,' dat de Hitlerjugend op de lippen wordt gelegd; dit is het nieuwe geloof van het nationaal-socialisme: als de zaligheid uit de Joden is, dan werpt men met de Joden ook de hemelsche heerlijkheid weg De opmerking mag niet achterwege blij den, dat het publiceeren ter waar schuwing van dit vers in een kerkelijk blad een daad van moed beteekent en te vens bewijst, dat bet geloof cmoverwin- lijk is. Anderzijds echter schreit het hart van ieder, die den hoogen God en den Heiland eert, wanneer hij van deze gruwel kennis neemt. Te meer, omdat hier niet een dich ter zijn haat uitzingt en „uitleeft" in over dreven beelden; maar omdat het de zuivere verklanking js van de leer, welke de jeugd Ingeprent wordt, Een feit is hét, dat een stelselmatige pro paganda voor de heidensche leer gevoerd wordt, straks aangevuld met een heiden sche eeredienst. Het bewijs daarvoor vindt men in de uitgave van een jeugd-catechis- mus door Busso Lawe onder de titel: „Hét A.B.C. van den Germaanschen Heiden" en ter onderrichting in de grondbeginselen van het'heidendom. In zijn voorwoord zegt de auteur: „Men beschouwt het woord heiden vaak als een heleediging. Wij niet Wij beschouwen het .als een eeretitel. Wij zijn fier op ons Ger- maansch geloof in onze hoedanigheid van Nordische heidenen"; en dit typeert het boekje voldoende. De catechismus ademt dezelfde geest al« het gewraakte vers: niet het geloof in God, maar in Duitschland wordt aangeprezen of, zooals de schrijver sommige gedachten samenvat: „Ons Heilig Land is niet langer Rome of Palestina, maar Duitschland. Zooals wij de joden en hun invloed verjaagd hebben uit het politieke, econo mische en juridische leven, zoo nemen wij ook hun invloed uit ons religieus leven. Een internationale godsdienst kunnen wij niet erkennen. Wij gelooven niet in den Heiligen Geest; wij gelooven in de heiligheid van ras en bloed. De drie groote dingen, die waarde ge ven aan het leven zijn da strijd, de ar beid' en de liefde. Het toekomstig leven aanvaarden wij krachtens een instinct, niet krachtens een dogma Er is een Germaansch besef .van de eeuwigheid." Wie zich door het instinct laat lelden, Üenkt blijkbaar niet aan een hemel, maar aan het „Walhalla", waarvan de Föhrer bij het graf van Hindenburg sprak. Germaansch is dus modern heidendom, ja, maar heidendom en niets anders. WAT MEN DURFDE Onze lezers weten het nu wel: het schun nige en gemeene, het liederlijke en gods lasterlijke nemen wij, al is het natuurlijk met, de,bedoeling er tegen te waarschuwen, slechts zelden letterlijk ovei\ Een familie blad, waarin alle gezinsleden hun oogen Slaan, mag dat o. i. niet doen. Om die reden slaan we ook al sinds ja- ï"én geen oog in do Notenkraker, het satyriek bijblad van de roode pers. Er is een tijd geweest, dat men waardeering kon hebben voor de spot op andere partijen en politieke personen; al was men het met de strekking volkomen oneens. Een spotprent mag meer zeggen dan een artikel. Een politieke caricatuur gaat echter ovex tie schreef van het geoorloofde heen, zoo idra ze het karakter van een persoon aantast, profaneert of de overheid smaadt En op dat terrein waren de medewerkers >an de Notenkraker in de laatst ren meester. Vandaar onze afkeer en, ons volstandig negeeren van - dit gruwelblacL We hebben dan ook geen enkele herin nering aan de plaat in genoemd blad van 1927, waarboven als. opschrift, staat: .„Prin ses Juliana bevestigd als lidmate der Necl. Hervormde Kerk" en welke schandelijke teekeningen thans in het, laatste nummer van Volk en Vaderland ter waar schuwing gereproduceerd zijn. De prenten en dp bijschrijiften moeten een persiflage beteekenen op het wellicht wat overdreven en misschien wel ietwat byzantijnsche verslag in een „neutraal" dagblad én ware zulks werkelijk het geval, dan zouden we een bestraffing van vorsten- vleierij niet afkeuren. Onze Oranjeliefde moet zuiver blijven. Echter, wat Jan Rot en de redactje er van maakten is zóó profaan, zoo godslas terlijk, en tevens zoo grof van majesteits schennis, dat ook de ongevoeligste natuur in verontwaardiging moest uitbarsten, als hij het zag. Wilt ge één voorbeeld? Onder een bespot telijke afbeelding van Prins Hendrik en Prinses Juliana wordt eerst deze zin uit het gewraakte blad aangehaald „En dan spreekt dominé lang en warm over: I-Ioudt wat ge hebt, opdat niemand uw kroon neme..."; waarop dan de redactie laat vol gen (Dit is onder dezp omstandigheden heelemaal vrij van egoïsme;..). Dit prentje en dit onderschrift Is zoo ongeveer het onschuldigste van heel de plaat- Over de rest behoeven we dus niets te zeggen. De S.DJLP. weet in 1935 niet meer wat ze in" 1934 heeft gezegd of beleden als hei tenminste niet in haar kraam te pas komt en zoo'n plaat uit een ver verleden kan ze zich heelemaal niet meer herinneren. Maar Mr. Duys heeft er wellicht aan ge dacht toen hij in zijn voor de S.D.A.P. zoo onaangename brochure schreef: „we dienen onze houding tegenover het Hoofd van de Staat te wijzigen". Met zoo'n verleden als waaraan deze plaat herinnert, valt dat echter niet mee. Mr. L. J. A. Trip President der B.I.B.? Uit Genève komen officieuse berichten, waarin gemeld wordt, dat Mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, binnenkort benoemd zal worden tot Mr L. 3. A. Trip president van de Bank voor Internationale Betalingen,, als opvolger van Leon Eraser. Naar men weet is Mr. Trip vice-president van deze instelling. De officieel© benoeming zou 13 Mei a.s. plaats vinden. De „Tel." verneemt hieromtrent uit de beste bron, dat deze berichten onjuist en voorbarig zijn. De geheele kwestie der benoeming is thans nog onzeker en er worden nog bespre kingen gévtoerd over verschillende combina ties. Een beslissing is nog niet genomen en kaai ook niet verwacht worden vóór de eerstvolgende vergadering van den Raad van Beheer der Bank voor Internationale Betalingen. Het was het blad niet mogelijk een defini tieve bevestiging te krijgen op de vraag of Mr. Trip zich in principe bereid heeft klaard voor het presidentschap der B. in aanmerking te komen. Met zekerheid kan echter medegedeeld worden, dat Trip in geen geval de Nederlandsche Bank zal veriaten. DE GEMEENTEFINANCIEN 1933 EN 1934 Belangrijke Statistische gegevens De werking van het Gemeentefonds Onlangs-is verschenen de statistiek" Vari de gemeentefinanciën 1933 en 1934,' samen gesteld door het Centraal Bureau voor1 de Statistiek. Hierin wordt een groot aantal bijzonderheden verstrekt over elk der ge meentebelastingen in de,jaren 1931-tot-en mét 1934. Uit de gegevens blijkt, dat de ge-' raamde opbrengst van alle gemeente belastingen tezamen 1 (zonder 'de in. het gemeentefonds gestorte belastiii- gen), over 1934 f 196 millioen: heefii bedragen en met inbegrip van de in liet fonds gestorte belastingen- t 277 millioen. Van laatstgenoemd bedrag bedroeg het aandeel van de zakelijke1 belas tingen f 63 millioen, van de persoon lijke belastingen naar het inkomen en het vermogen f 133 millioen en van de verteringsbelastingen f 79 mil lioen. Bij vergelijking van deze cijfers met de overeenkomstige cijfers voor vroegere jaren blijkt duidelijk dc invloed van de oecono- mische crisis op de financiën van de ge meenten, terwijl dit eveneens merkbaar is uit, de verhooging van het aantal opcen ten en uit den overgang van de personeeie en gemeentefondsbelasting naar een hoo- ger genummerde klasse gedurende de laatste jaren. De zijn nog zeer belangrijk, vooral voor do grootere gemeenten. Dit blijkt wel hieruit, dat voor de groep gemeenten boven 100.000 Inwoners deze opbrengst over 1932 per hoofd der bevolking 20 beliep, terwijl alle be lastingen tezamen voor deze groep 39 per hoofd opbrachten Voor alle gemeenten te zamen was de verhouding een geheel andere, n.l. 8 en 23. Een aantal bijzonderheden worden me degedeeld over het op 1 Mei 1931 ingestel de gemeentefonds, en de uitkeering, die de gemeenten daaruit ontvangen ter vervan ging van de vervallen gemeentelijke in komstenbelasting en de gemeentelijke op centen op. de Rijksinkomstenbelasting. Uit den aard der zaak is de, uitkeering uit dit fonds van 75 pet. der salarissen van burgemeester en secretaris tot een maxi mum van 3000 voor de kleinere gemeen ten van meer belang dan voor de grootere, terwijl de uitkeering uit dit fonds, die ver band houdt met de uitgaven voor politic, lager onderwijs en armenzorg en met de draagkracht der gemeenten per hoofd der bevolking juist voor de grootere gemeenten grooter is dan voor de kleinere. Over 1934 daalde eerstgenoemde uitkee ring per inwoner van 2,18 voor de groep der kleinste gémeenten tot 0.01 voor de groep der grootste gemeenten, terwijl laatst genoemde uitkeering een omgekeerde .be weging maakte en wel van 5.65 voor de groep der kleinste gemeenten tot 18,77 voor de groep der grootste gemeenten. Voor elke gemeente wordt in de publica tie vermeld, welke belastingbedragen in het gemeentefonds zijn gestort en welke bedragen die gemeente uit dit fonds krijgt uitgekeerd. Over 1931/1932 werd uit het fonds 6.(3 millioen en over 1932/1933 ondanks de ingevoerde korting op de uitkeering per inwoner 22.7 millioen meer uitge keerd dan dè opbrengst der in het fonds gestorte belastngen bedroeg, welke tekorten door uitkeeringen uit 's rijks schatkist aan het fonds zijn gedekt. Tegenover 137 gemeenten, die over 1932/ 1933 ƒ10.9 millioen minder kregen uitge keerd dan de opbrengst der in het fonds gestorte belastingen stonden 940 gemeenten, die over dit jaar in totaal 33.6 millioen meer kregen uitgekeerd. Betreffende de over de Jaren 1932/1933, 1933/1934 en 1934/1935 op de uitkeering per inwoner toegepaste kortingen worden aan het slot der inleiding nog een aantal bij zonderheden medegedeeld, waaruit blijkt, dat de korting over laatstgenoemd jaar van veel meer belang is geweest dan over de beide voorgaande jaren. Over 1934/1935 on dergingen 296 gemeenten geen korting, ter wijl voor 21 gemeenten de höogste korting (28 pet) toepassing vond. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de statistiek zelve. Motie tegen Minister Marchant? Wij lezen in de Volkskrant: Op Minister Marchant schijnen, naar wij uit. Den Haag vernemen, verscheidene Kamerleden het niet begrepen te hebben. Thans zou men voornemens zijn dezen Minister een vriendelijkheid te bereiden door bij de behandeling van zijn begroo ting in de Eerste Kamer een motie van af keuring aan de orde te stellen betreffende de spellingkwestie De liberale heer Fock en de sociaal-de mocratische heer Moltmaker zouden daar bij als promotors fungeeren. Ook uit ande re fracties, behalve die der vrijzinnig-de mocraten zouden zich onderteekenaars heb ben aangemeld. ADOPTIE VAN VREEMDE KINDEREN De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht waarin hij er op wijst, dat adoptie van vreem de kinderen, door Nederlanders in het buiten land, door de Nederlandsche wet niet wordt erkend. Het rapport van Dr. V. d. Maas Voorloopig nog niet gepubliceerd In antwoord op desbetreffende vragen van het Kamerlid Boon heeft de Minister van. Waterstaat a. i. geantwoord, dat de „zonderlinge geruchten" inzake de „Uiverk ramp reeds voldoende zijn weerlegd door een in de pers. gepubliceerde stellige tegen spraak, uitgaande van den Minister van .Vaterstaat a. i. Door onmiddellijke publi catie van' de uitkomsten van een vooronder zoek, waartoe Dr. Ir. H. J. v. d, Maas zich naar de plaats van het ongeluk heeft bege ven. zou worden vooruitgeloopen op de uit spraak van de permanente commissie tot het onderzoeken van ongelukken met lucht vaartuigen. Reeds op dien grond mo.et zulk een publicatie voorbarig worden geacht. De Belgische Handels besprekingen Een accoord te verwachten. Vermoedelijk zal thans spoedig èen gun- tilge wending komen in de handelsbesprekin gen met België, zoodat parafeering door de delegatie-leiders spoedig tegemoet kan worden gezien. Nadat voor het steenkolen vraagstuk een oplossing was gevonden, bleef nog over een regeling te vinden voor de Belgische invoer in ons land. Ook op dit punt hebben de partijen elkander gevonden, zoodat aan de totstandkoming van een accoord weinig 1 den weg staat. Eén Zeppelintocht naar Oost-Indië? De meening van den heer Bronsing Gevraagd naar de mogelijkheid van een proeftocht van een nieuwe Zeppelin naar Oost-Indië, verklaarde de heer Bronsing van het Luchtvaart-Syndicaat, dat eerst iemand naar Indië zou moeten reizen voor de keuze van een landingsterrein met de voorloopige inrichting van een hulpmast voor verankering en voorts tot het treffeu van maatregelen voor de bedrijfsstoffen voor de terugreis. Zulk een hulpmast Is in Friedrichshafen in voorraad en kan gemakkelijk per scheepsgelegenheid naar Indië worden overgebracht. Hieraan zijn geen hooge kos ten verbonden en deze kunnen bestreden worden uit- de opbrengsten van de reis. Dr. Eckener heeft het geheele com plex in studie en de beslissing hangt af van de vraag wanneer het lucht schip gereed zal zijn en of deze reis, welke alsdan waarschijnlijk in Sep tember of October zal plaats hebben is in te passen in het programma van tochten die met het nieuwe luchtschip zullen worden ondernomen. t»e gewone audiëntie Sociale Zaken zal op niet plaats hebben. Benzinetank ontploft Een persoon ernstig gewond Toen de beer J. v d Meulen, eigenaar van een auto-garage op het Lodewijk Napoleon plein to Eindhoven, met behulp van eenige knechten een verstopte benzinetank wilde leegpompen, is deze, doordat zich giftige dampen ontwikkelden, ontploft, waarop de benzine in brand vloog. De heer v. d. M. kreeg de stukken van den tank in het ge laat en werd ernstig gewond. Ook kreeg hij hevige brandwonden. In ernstigen toe stand is hij naar het Binnengasthuis te Eindhoven vervoerd. De andere personen wisten op tjjd weg te loopen, zoodat zij niet werden gewond. EEN BANKIER GEARRESTEERD Door de politie te Zandvoort is op last var de Justitie te Haarlem de bankier R., wonen de te Zandvoort, gearresteerd, verdacht var oplichting. Hy zou een inwoner van Rotter dam voor een bedrag van f 10.000 hebben op gelicht, onder voorgeving van een emissie van aandeelen voor hem te zullen verzorgen. De man is in het Huis van Bewaring te Haarlem opgesloten. Nederlandsche lichter losgeslagen en in nood Veilig Ostende binnengesleept De Duitsche sleepboot „Nestor", met twee lichters op sleeptouw, was op weg van Lon den naar Antwerpen, toen plotseling een der gesleepte booten, de Rupelnete II, ter hoogte van het lichtschip de „Westhinder" losgeslagen werd. Aangezien de „Nestor" de andere lichter nog op sleeptouw- had en er zware wind stond, moest hij er van af zien dpn losgeslagen lichter te hulp te ko men. Er werden onmiddellijk noodseinen uitgezonden, die o.m. te Vlissingen en te Ostende werden opgevangen. Een visschers- boot uit Ostende, de O. 244 Philomene, be vond zioh echter niet ver van de plaats, waar het ongeluk gebeurde. De visschers snelden onmiddellijk den lichter, .aan boord waarvan zich vier personen bevonden, die noodseinen gaven, te hulp en slaagden er ip den lichter op sleeptouw te nemen. Spoe dig werd de Phllomene hierin bijgestaan door de sleepboot „Zeeleeuw", waarna de lichter- veilig en wel té Ostende was hiii- De behouden Scheveningsche logger Nadere bijzonderheden De mctorlogger Simon en Pieter, Sch 116, van de reederij Vrolijk, te Soheveningen, waarover men zich ernstig ongerust maak te, is, zooals we-meldden, te IJmuidendoor de motorlogger Mari Sch 81 van dezelfde reederij binnengesleept Het schip was 5 Februari van IJmuiden naar de treilvisscherij vertrokken. Men had al spoedig met stormweer te kampen. De netten -gingen verloren, zoodat men niet kon visscheru Het schip kreeg ook veel wa ter over en schade aan het dek. Later wer den de netten gevonden en kon men weer visschen. De vorige week Zaterdag men was toen een heel eind boven Borkum besloot de schipper weer huiswaarts te keeren. Zondag was er echter niet vol doende brandstof meer en moest men de zeilen bijzetten. Door den storm wer den deze -echter verscheurd. Om den motor gaande te houden werd zelfs smeerolie verstookt. Maandag was men onder Terschelling, doch door tegenwind en storm kwam men niet vooruit, zoodat men Donderdag nog niet veel verder was. Men had al de noodvlag geheschen en aan een kapitein van een passeerend Duitsch stoomschip verzocht te willen seinen, dat de logger hulp verlangde. Donderdag kwam de motorlogger Zee leeuw Sch 42 in de nabijheid, maar dit schip had zelf niet voldoende brandstof aan boord I11 den middag kwam de Maria Sch 81 in zicht en van deze logger werden met groote moeite drie vaten stookolie op de Sch 116 overgebracht Daarna nam de Sch SI de Simon en Pieter op sleeptouw en zoo hoopte men gezamenlijk IJmuiden te bereiken. Spoedig brak echter de tros, zoo dat men elkander weer kwijt raakte. Aan boord van de Sch. 116 was.men geheel in het donker en er was niet vol doende brandstof om het schip op eigen kracht IJmuiden te doen ^bereiken. Den volgenden middag werd de Sch. 81 gezieu, die de 116 weer op sleeptouw l. Eindelijk bereikte men Zaterdagochtend be houden IJmuiden. Schipper Rog en de op varenden van de 116 hadden een zware reis ach ter den rug. Schipper den Heyer en de opvarenden van de Sch. 81 hebben zwaar werk gehad, om het zusterschip behouden binnen te brengen, daar zij voortdurend met storm weer te kampen hadden. VERHUISWAGEN IN VLAMMEN Bij Muiden bemerkte de chauffeur v. d. Heuvel, dip een verhuiswagen van de fir ma Spring te Apeldoorn naar Alkmaar reed, op den Rijksweg, dat zijn wagen in brand stond. Hij bracht het voertuig tof stilstand en moest, daar hij zonder hulp was, toezien dat de wagen met den inboe del geheel in de vlammen opging. Alleen de metalen gedeelten van de auto- bleven over. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bi.. 1 Zal Mr. L. J. A. Trip benoemd worden tot President van de Bank voor Internationale Beta- Statistiek der Gcm'eentefinandcn 1933 en 1934« Nadere bi zonderheden over de behouden binnen» gekomen Scheveningsche logger. Blz. 2 De Fransch-Oostenrijkschc besprekingen hebbea tot overeenstemming geleid. Een volksstemming in Zwitserland is in anti socialistische geest uitgevallen. Een radiorede is door communisten gesaboteerd. Te München is het 15-jarig bestaan der N.S. D.A.P, gevierd, waarbij o.a. Hiter heeft gesproken over de buitenlandschc politiek. Overeenstemming tusschen Italië en Abcssynië iver een neutrale zóne bereikt. Blz. 3 Prof. Dr. C. Winkler, rustend hoogleeraar aaft de Universiteit te Utrecht, is heden 80 jaar ge worden. - .rschenen is het jaarverslag over 1934. dctf Friesch Hollandsche Hypotheekbank N.V. Cok de Provincie Zuid-Holland kondigt thans n 3 y2 pCt lcening aan ten bedrage vail f 5.000 000.— tegen den koers van 99^- In het schaaktournooi te Moskou heeft Botwln- k na 6 ronden een voorsprong van éën punt verworven. Blz. 5 Te Utrecht is dc 27ste al gemeene vergadering gehouden van de vakgroep Handelsreizigers e» -agenten van de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, Blz. 8 Overleden Is Ds. J. G. Meynen, Geref. predikant te Ba ara. het vierde eeuwfeest van Calvijn. De volledige lijst van sprekers. Naai en in Zuid-Afrika XLIV. Reisbrieven van Pref. Dr. V. Hepp. Verduistering van een ton Boekhouder meldt zich aan Bij de politie te Den Haag heeft zich aangegeven de 35-jarige boekhouder J. P., werkzaam bij de N.V. Textiel Impoi^ Ge, in de Amalia van Solmsstraat, het. agentschap van een groote Duitsche firma aldaar. De man heeft verklaard zich schuldig te hebben gemaakt aan verduistering van ongeveer f 100.000. P. is gisteren ter beschikking van de jus titie gesteld en in het Huis van Bewaring ingesloten. De verduisteringen zijn gepleegd over een periode van enkele jaren. Tenslotte wist de boekhouder geen raad meer om zijn bedrog langer verborgen te houden en heeft ziclt teneinde raad bij de politie aangemeld. De vorige week Zondag keerde P. van een reisje naar België, waarheenhij wel meer ging, in de Residentie terug, en da beide volgende dagen ging hij gewoon naar zijn kantoor. Argwaan P. genoot een buitengewoon vertrouwen bij zijn firma, doch het schijnt toch, dat men gedurende die eerste twee dagen van de vorige week, argwaan tegen hem heeft opgevat, en den volgenden dag, Woensdag j.I., dus, meldde P. zichzelf bij de politie aan Hij legde een volledige bekentenis af en verklaarde reeds gedurende een paar jaar, gelden, die hij voor de firma op een bank moest storten, te hebben achtergehouden. In totaal zou dit een bedrag van circa een ton zijn geweest. P. heeft dit kunnen doen,om dat hij van zijn firma 't volste vertrouwen genoot, en dan ook nooit gecontroleerd werd. Het politie-onderzook heeft voorts uitge wezen, dat P. het zich aldus onrechtmatig toegeëigende geid verdobbeld heeft in ver schillende Belgische badplaatsen. Het onderzoek van de boeken en verder© bescheiden zal, daar het hier over een reeks van jaren loopt hoeveel is nog niet bekend wel geruimen tijd vorderen. VISSCHERSSCHUIT IN NOOD Veilig binnengebracht Zaterdagmiddag is bij een zware bui het isschersschip „Kuinre Ui" tusschen Kuinre n Lemmer gestrand. Het schip, dat be mand was met twee personen, gaf nood seinen. De mntorreddinghoot „Hilda" van de Noord- ,mi Zuid Ho!!. Reddingmaatschap pij voer onmiddellijk ter assistentie uit en wist een verbinding tot stand te brengen. Het sch^i kon behouden binnen worden ge bracht. Door het zware weer had do Kr 16 het roer verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1