VOEDT Sffi WEKELIJKSCHE B IJ L A G E MODE-VAKSCHOLEN DE W O L B A A L HEEFT WOL voor Uw nieuw op te zetten werk WOL als ge te kort komt. WOL die gij alléén kunt koopen in DEWOLBAAL FBij aankoop van Wol GRATISf 1 Patroon en onderricht door deskundige f LET OP DE JUISTE ADRESSEN (Zwartjanstraat 31 tel. 42653 Binnenweg 133 tel. 11606 Vlerambachtsstr. 137b tel. 30216 Lusthofstraat 77 tel. 11740 t\ U f BoeKhorststraat 132 lel. 113514 llen Haag- L.v.Meerdervoort 435 tel. 335021 l Dlerenschelaan 83 SCHIEDAM Broersvest 57 tel. 68745 Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1836 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN DE HEDENDAAGSCHE DUITSCHE VROUW Gezien door de bril van een Grieksche journaliste. Een Grieksche j'ournaliste, dr. Sizza Karaiskakis, die Duitschland en het Duitsche volk sinds jaren kent, heeft den vorigen zomer een hoek laten verschij nen, waarin zij haar ervaringen met Hit- ler-Duitschland heeft trachten samen te vatten. In een af zonderlijk hoofdstuk van dit werk, geti teld: Ontmoeting met het Duitsche Gretchen, vertelt zij over het vrouwenleven, zooals dit thans, onder in vloed van het Derde Rijk, bezig is een nieuwe gestalte te verkrijgen. Allereerst herinnert zij eraan, dat Wilhelm, de laatste Hohenzollern-keizer, aan de Duitsche vrouw de sfeer van de beroemde drie „K's" dic teerde: de kerk, de keuken en het kinderen krijgen, .en stelt zij de vraag of dit ideaal thans weder naar voren is gekomen. Het buitenland, zoo zegt zij, is deze mee ning toegedaan. Dit ziet, dat het nationaal- socialisme het hoogeschool-bezoek van de vrouw beperkt heeft, dat zij geen mandaat voor den Rijksdag meer ontvangt, en dat haar optreden in openbare ambten waar dit maar eenigszins mogelijk is, wordt tegen gegaan. Het buitenland heeft ook de leuzen opgevangen: De Duitsche vrouw rookt niet; de Duitsche vrouw drinkt niet, zi] schminkt zich niet, poedert haar neus niet meer, en laat in geen geval haar wenkbrauwen sche ren. Doch deze leuzen vloeien voort uit het streven, een revolutionaire zedencodex vast te stellen, en hebben met het eigenlijke na tionaal-socialisme weinig gemeen: Duitsche ministers hebben openlijk, in woord en ge schrift, zulk een tendenz afgewezen. Wat de nationaal-socialist dan wèl wil, ten opzichte van het vrouwen-vraagstuk? Het nationaal-socalisme wijst de vrouw haar eigen gebied aan, dat met haar aard en aanleg overeenkomt, en dit gebied is. aller eerst en allermeest: het huisgezin, het zor gen voor en de opvoeding vair het komende geslacht. De vrouw als echtgenoote, moeder en opvoedster, de vrouw als draagster Van de biologische toekomstgedachte van het Duitsche volk, dat zijn de terreinen welke het nationaal-socialisme aan de vrouw toe wijst, en waarvoor het haar begint te scho len. De vrouw moet weder voor honderd procent vrouw worden, precies zooals de man weder voor honderd procent man moet zijn. Het verlangen naar een eigen gezin moet weder in de vrouw worden gewekt, want voor alles beteekent de vrouw in hei nationaal-socialistische volksleven de rege neratiebron der volkskracht. De vrouw moet dus de gewichtige biologische problemen van de natie beter begrijpen dan tot op he den het geval was: in alle Duitsche gezin nen wordt gemiddeld een kind te weinig geboren. In dit verhand wijst schrijfster op het schrikkelijke kwaad der abortus, waaraan jaarlijks een millioen kinderen ten offer viel, en dat tevens gemiddeld aan veertig duizend vrouwen het leven kostte. Dit zijn geen prettige dingen, om over te spreken, maar het is goed ,ook dit vraagstuk, dat dr. Karaiskakis ter sprake brengt, niet te verdoezelen. Ook Duitschland stond reeds op de lijst van de uitstervende volken. De vrouw moet daarom in het nationaal-socia listische Duitschland worden opgewekt, bij te dragen aan de wedergeboorte van haar Ongetwijfeld, zoo zegt de schrijfster, is het moeder-instinkt bij elke echte vrouw sterke mate voorhanden, maar het zijn de sociale omstandigheden, die zich daartegen teweer stellen. Bijna overal is het juist deze sociale factor, welke aan het terugloopen van het geboortecijfer ten grondslag ligt, en slechts de oplossing van het sociale vraag stuk kan hier tot een omkeer leiden. Het nationaal-socialisme is daarom een groote actie begonnen voor: Moeder en Kind. Deze actie komt ten goede aan alle moeders, die zich in nood bevinden, en de taak van dit hulpwerk omvat dan ook geweldig veel. De sociale hulp staat in het teeken van zelf-hulp. Speciale, financieele ondersteu ningen worden door het Moederhulpwerk niet verschaft. Wat men aan geldelijken steun ontvangt vloeit voor uit ziekenkas sen, sociale verzekeringsfondsen en derge lijke. De hulp bestaat voornamelijk uit voedselverschaffing voor moeder en kind, in het verstrekken van melk en extra-voeding, kleeding, ligging, brandstof, enz. Moeders met groote gezinnen krijgen hulp in hun huishouding door middel van den Arbeidsdienst voor Vrouwen. Als beste hulp voor moeder en kind vei- schaft men den vader een betrekking, die met zijn maatschappelijken stand en de rootte van zijn gezin overeenkomt. De grootere kinderen, die werken kunnen, wor den. opgenomen in den Arbeidsdienst, de Landhulp enz. Buitenshuis werkende, gehuwde moeders worden uit het bedrijfsleven losgemaakt, zoo haar gezin door den aard en den om vang van haar beroep daaronder lijdt. Als vaste stelregel neemt men aan dat moeders met drie en meer kinderen geheel aan hun gezin moeten hooren. Alleenstaande moe ders, die weduwe zijn, of wier huwelijk werd ontbonden, wordt een bij hun omstan digheden passende werkkring toegewezen Elke moeder krijgt jaarlijks minstens veertien dagen vacantie. Zoolang er in de fabrieken nog gehuwde vrouwen werkzaam zijn, worden in de grootere bedrijven kinder bewaarplaatsen, waar de kleinen verzorgd kunnen worden, ingericht. De woninghulp zorgt voor het opruimen in noodwoningen en krotten, die gevaar >or de gezondheid opleveren. Ongezonde, verwaarloosde woningen worden gesaneerd. Bovendien wordt het streven bevorderd, de gezinnen zooveel mogelijk aan eigen huis jes te helpen, waarbij eveneens in de ver huizing wordt voorzien. Het motto voor dit werk is: Elk kind zijn eigen bed. De „moederscholing" heeft tot taak, moe ders te bekwamen in de verzorging en op voeding van haar kinderen. Uitgangspunt hierbij is de strijd tegen abortus in alle kringen der vrouwelijke bevolking. Een staat, die er niet voor kan zorgen, dat er zijn kinderen een bestaansmogelijkheid is, aldus dr. L e y, is niet waard te bestaan. In dit verband oppert dr. Karaiskakis de vraag: kan een volk eigenlijk wel uitster ven? En zij antwoordt daarop: Ik geloof van wel, want. er zijn daarvoor, drie duide lijke gronden. Ten eerste de teruggang van het geboortecijfer. Door de geboorte-vermin dering vermindert ook de natuurlijke se lectie en verdwijnt het gevoel voor reinheid De biologische structuur van Duitschland is heden ten dage absoluut niet gezond. De nationaal-socialistische wereld beschouwing begint haar hervorming dan ook wel op een reeds vergevorderd uur In het jaar 1900 werden er in Duitschland twee millioen menschen geboren. In 1932 waren het er nog maar 973.000. eHt getal der afdrijvingen overschreed in dien tijd be slist aanzienlijk dat der levend-geborenen. Het feit, dat Duitschland ook in de laatste jaren nog altijd een geboorte-overschot had van 200.000 tot 300.000, mag niet tot keerde gevolgtrekkingen leiden. Binnen dertig jaar zullen er tweemaal zooveel 65- jarigen zijn als thans, en zou het terugloo pen van 'het geboortecijfer niet worden ge stuit, dan zou omstreeks het jaar 2000 het aantal Duitschers nog slechts 30 millioen bedragen. Ook in zuiver sociaal opzicht zou zulks een ramp beteekenen, want als het aantal oude menschen in een volk niet meer in evenredigheid is met het aantal jongeren, is de oudérdomsverzekering, die door de jeugd moet worden gewaarborgd, daarmee op losse schroeven gesteld. Voorlichting over deze vraagstukken van bevolkingspolitiek is dus voor Duitschland een belangrijke factor in de opvoeding van jeugd en volk. Men moet, aldus de Grieksche journaliste, daarbij niet denken aan het vormen van menschen-reservoirs met het oog op toekomstige oorlogen. Terecht noem de zij haar werk: „Das dritte Reich durch meine Brille", waarmede zij dus, zelf reeds het accent legde op het zeer persoonlijke van haar kijk op Duitsche menschen en toestanden. Wij gaven in het bovenstaande het een en ander uit dit ongetwijfeld belangrijke boek weer, in de overtuiging, dat het ook hij onze lezeressen belangstelling zou vin den. Echter meenen wij ons, daar het hier vraagstukken van zulk een geweldigen om vang aangaat, van het toevoegen van com mentaar te mogen onthouden. HANDWERKEN Gehaakt kleedje Gehaakt kleedje van Extrema 3600. Voor dit kleedje, dat gehaakt is van Ex trema 3600, heeft men noodig: drie en een halve streng Extrema 3600 no. 1027, twee' en een halve streng Extrema 3600 no. 1029, één streng Extrema 3600 no. 1018 en een haak- naald no. 1. Opzetten 100 losse steken met beige, op de 6e losse steek 1 steek, vervolgens 2 st. over slaan, 1 stokje, zoodat er 32 ruitjes in de breedte en 32 ruitjes in de hoogte zijn. Nu haakt men met bruin 8 toereh in het vierkant (aan de hoéken steeds een ruitje meerderen). Dan haakt men met beige een hoek, aan heide kanten 1 ruitje minderen, alzoo 4 hoekèn. Hierna haakt men met bruin 8 toereh in het vierkant (weer aan de hoek een ruitje meerderen). Nu rijgt men met het rood in het midden vak om de 10 ruitjes een roode draad heen en weer door, zoodat het ruiten worden. In de bruine rand 3 streepjes rood. Aan de hoeken zoo doorrijgen, dat men een hoek krijgt. Bij de beige punten rijgt men 10 rijen door, heen en weer, te begin nen aan de punt, dan 4 ruitjes overslaan en doorrijgen. Door ieder gaatje 2 maal (met een dubbele draad). In de bruine buitenrand rijgt men onder en boven 1 roode draad heen en weer. Ter afwerking maakt men aan de vier hoeken een kwast. Waarlijk, meer dan ooit geldt het wijze woord van den Imitatio-schrijver: „hoe meer ik onder de menschen verkeer, hoe minder mensch ik telkens terugkeer". En dit artikel besluit: Wij moeten streven en werken voor een innerlijke zelf cultuur, niet ijdel, eigendun kelijk, onmatig zelfbewust, maar als de be scheiden handwerkman der middeleeuwen, die geduldig maar met toewijding aan zijn kunstwerk arbeidde, dat nu nog de bewon dering wegdraagt Hoe bewonderend kunnen wij soms nog een zoon hooren getuigen van de kloeke en sterke persoonlijkheid van zijn vader, van wien wijsheid en leiding uitging, en wiens voorbeeld een weg wees door het leven. Hoe ontroerend hooren wij soms nog gewagen van een moeder, klein en eenvoudig, maar in wie een hart en een wil huisde als van een koningin. Eenvoudige simpele men schen vaak, maar uit wier verbleekte beel tenis ons nog de sereniteit der ziel togen straalt, door strakke zelfcultuur verworven. Voor dezen behoeven geen standbeelden of gedenkteekenen te worden opgericht zij zijn zelve tot gedenkteekenen geworden, welke niet ondankbaaar in het leven wor den voorbij gegaa,an. WEKELIJKSCH KNIPPATROON Ditmaal bepalen we ons weer tot het on dergoed. Iedereen wil wel mooi ondergoed hebben en daar het klaar gekocht vrij duur is, geven velen er de voorkeur aan, het zelf te maken. No. 525: onderjurk van batist, crêpe-de- chine of satijn. Eenvoudig prettig model. De rok heeft een plooi van voren, waardoor do noodige bewegingsvrijheid verkregen wordt. Benoodigd materiaal: 3 meter van 90 c.M. breed. Prijs van dit patroon is 38 cent No. 526: kapmanteltje of bedjakje van batist met kant afgezet. Leuk recht modet Benoodigd materiaal: 1.50 meter van 90 c.M. breed en 2 meter kant. Prijs van dit pa troon is 38 cent per stuk. WAAR ONS OOG OP VIEL Persoonlijkheid Dezer dagen lazen wij in „Het Rijk der Vrouwen" een artikel, waarin werd ge klaagd over gebrek aan persoonlijkheid. Wij leven in een democratischen tijd, in een ge-' egaliseerde samenleving, zoo heet het, wij dragen dezelfde kleeding. wij woneif in een gelijke soort van huigen, wij hebben de zelfde gewoonten en manieren, zoeken een zelfde soort ontspanning, wij leven in een tijd van confectie en, als de mode daaraan soms een weinig verandert, dan volgen wij ook deze weer even slaafs na. Ook de mode van den geest, wamt komt er al eens een andere strooming of bewe ging, wij haasten ons daaraan met of zonder inzicht mede te doen, uit vrees voor ouder wetsch te worden aangezien, of niet als alle anderen te zijn. Wij vreezen niets zoozeer als uit het ge wone kader te springen en zelfs al doen we revolutionair en opstandig ook de zin voor revolutie en opstandigheid lijkt een mode, een nieuwe gril, waaraan wij wel mee moe ten doen. Wij sloffen en zeulen maar gedachtenloos mee ïn de karavaan des levens, geladen met den bultzak onzer dagelijksche gewoon ten en gebruiken op den rug. Wij zijn bang gek te doen als Avij niet zijn als alle an deren. En toch is het merkwaaardig: in geen tijd kij'kt men méér uit naar wie waarlijk figu ren en gestalten zijn of beteekenen. Maar is dat juist geen teeken van armoede, een be wijs, dat wij zoo weinig persoonlijkheden rijk zijn, zoo weinig figuren, karakters om heen zien. Zilverwerk, zooals lepels, vorken en der gelijke gladde voorwerpen, moeten vóór men ze poetst goed gewasschen worden in warm zeepsop. De donkere vlekken verwij dert men met 'n watje, dat in ammonia is gedrenkt; dit is onschadelijk voor zilver. INSCHRIJVING tegen 1 Maart a.s. ROTTERDAM: Goudsche- singel 219 - Telefoon 15877 Spr.uur: Dind. en Donderd. v. 2—4 u. Dir. M. WOLS. L. MAASOEVER: Frans I HILLEGERSBERG: Bekkerstraat 69. Spreekuur I Berglaan 6 Spreekuur: Maandagavond v. 7—9 u. I Donderdag van 24 uur. Directr. N. LAGENDIJK. Directrice: J. STOK. Gelegenheid voor DAMES en MEISJES in korten tijd hun eigen kleeding te leeren vervaardigen. DAG- EN AVONDLESSEN Speciale Middagcursus voor Meisjes v. 1418 j, 4 middagen per week VRAAGT PROSPECTUS Ik heb eens bij Ralph Emerson het vol gende gelezen: „Moeder Natuur geeft op de 50 meloenen, die waterig rijn, één geurige meloen en schudt een boom vol wormste kige appels voor u leeg om er een dozijn aan te laten, die gij plukken moogt voor uw dessert; zij brengt heele naties - voort van naakte Indianen en aangeKleede blanken, waaroiidgr gij enkele goede ..koppén zult -vinden. In honderd jaren levert zij één groot Er moge iets van waarheid schuilen in deze Amerikaanschp paradox, om een per soonlijkheid te wezen behoeft men nog geen genie te zijn, ook zelfs nog niet een knappe kop, maar alleen een karakter, een mensch van eigen stijl en leven. Persoonlijkheid, moesten wij eigenlijk niet allen een persoonlijkheid zijn? Niet dat wij als een Saul fysiek een kop boven anderen behoeven uit te steken, maar dat, hoe klein nietig wij ook van lichamelijke postuur mo gen zijn, ons eigen weten te teekenen, ons wezen styleeren, ons een karakter, een per soonlijkheid toonen. Als Diogenes in ome dagen er nog eens met zijn lantaarn op uit trok om naar Waar lijk, echte menschen te zoeken, hoe weinige zou hij er vinden. En dat met al onze bluf over ontwikkeling en beschaving. Men zegt terecht, zij zijn met een lan taarntje te zoeken. Och, menschen genoeg, zij staan op straat in drommen bijeengeschaard, ze vullen avond aan avond de vergaderzalen, zwet- sers, kletsers, napraters, warhoofden, cli chétypen, schabionen, maar hoe weinig menschen, die waarlijk menschen zijn, waar men met respect en bewondering naar op ziet, waar een sfeer, een goede invloed van uit gaat. GEBREID BROEKJE Het gebreide broekje, voor een meisje van zes jaar, wordt vervaardigd van katoen of wol. Dunne naalden gebruiken. Eerst 102 steken opzetten. Nu 2 rechts, 2 links breien voor de boord, na 4 toeren een gaatjestoer breien, dus 4 st. br., draad over de naald slaan en 2 st. sa- menbreien, dit herhalen tot de naald uit is. Bij de volgende naald worden de lussen ook gebreid en vormen dan de gaatjes, waar later een elastiek doorkomt. De boord wordt 5 c.M. hoog. Nu wordt verder gebreid als volgt: le toer: 4 rechts, 2 links, 4 rechts, 2 links steeds herhalen. 2e toer: 2 rechts, 4 links, 2 réchts, 4 links We krijgen dan een streeppatroon. 3e toer: Aan 't begin en einde van de naald 1 steek meerderen dus van één twee steken maken, (er voor- zorgen dat de stre pen,: blijven, dus steeds recht boven recht en links boyeii links breien). Déze toer 9 maal herhalen. Er zijn dan 122 st op de naald. Nu 't patroon verder breien tot de heele lengte van 't breiwerk 20 c.M. is. Volgende toer: aan begin en einde minde ren 3 toeren gewoon breien. Deze 4 naalden 6 maal herhalen. Dan weer gewoon verder breien tot *t werk 32 c.M. lang is. Dan 2 rechts, 2 links breien voor 't boord je van t pijpje. Hiervan 3 c.M. breien en dan afkanten. De heele lengte van 't broek je is 35 c.M. Dit heele stuik nog eenmaal breien. Voor 't kruisje 20 st. opzetten en hierop IS pennen breien in de tricotsteek (dus af wisselend één pen rechts, één pen links. De drie deelen worden nu flink uitgestre ken en 't broekje in elkaar genaaid. Voor en achter valt de naad. Het kruisje wordt, 6 c.M. vanaf de onderkant tusschen de twee deelen gezet. Door de gaatjes in de boord komt een elastiek. Vergulde lijstjes reinigt men met een sponsje, dat in wijnazijn is gedrenkt. De glans van het verguldsel zal. daardoor ver hoogd worden. Na eenige minuten met schoon water naspoelen en niet afdrogen, maar van zelf laten drogen. De patronen zijn in alle maten te ver krijgen tegen de bovengemelde prijzen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitge versmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat kan wor- dén voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling van één der patronen duidelijk het nummer, benevens de ver langde maat, d.w:z. boven-, heup-, taille wijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden, men voor komt daardoor onnoodige vertraging in de toesturing. PRIMUS VERGASSERS f 3,90 - 4,35; idem tevens als straal- kachel m. autom. reiniging 10.- en 12.75 J. v. d. Toorn Co. Math.weg77-79 Franco thuis Rotterdam en Omstreken. Demonstratie desgewenscht aan huis. EENVOUDIGE MAALTIJDEN Eenvoud in de maaltijden is hoe langer1 hoe meer een eisch geworden in onze maat schappij en een eisch. die zeer zeker aan onze gezondheid teai goede komt Dat is een belangrijk feit; en menige huls vrouw, die op eenvoud is aangewezen hetzij dat haar uitgaven beperkt moeten worden, hetzij dat gebrek aan tijd haar be paalde grenzen stelt menige huisvrouw zal haar geweten gerustgesteld gevoelen, wanneer ze ook b.v. van dokterszijde te hoo ren krijgt, hoe degelijk, eenvoudig voedsel het beste is, dat ze haar gezin kan voor zetten. 't Is niet altijd gemakkelijk, om naast den eenvoud ook de degelijkheid te bereiketi: die hangt samen met de juiste keus van de voedingsmiddelen, die in het eenvoudige voedsel vérwerkt worden en het kost altijd wel eenig nadenken, vóórdat men die juiste keus heeft getroffen. Mogen wij u eens een paar bekende voor beelden noemen van eenvoudig degelijk voedsel? Ten eerste beschikken wij over den stamp pot, een „Nederlandsch fabrikaat", dat bui ten onze grenzen weinig bekend is. Ten tweede kunnen we onze keus bepalen op een stevige peulvruchtensoep, zóó stevig, dat er aan den maaltijd verder niets behoeft te worden toegevoegd en de ééne pan dus m alles voorziet. En ten derde zouden we willen noemen ook alweer een typisch Hollandsche mo gelijkheid het middagmaal, waarin brui ne boonen of capucijners de hoofdschotel vormen en waarbij de aanvulling bestaat, uit gebakken spek. Voor de wintermaanden kunnen we ge rust den maatregel nemen om wekelijks deze drie types van maaltijden een beurt te geven. Eentonig behoeft onze voeding daarom volstrekt nog niet te worden, im mers we kunnen desnoods elke week een anderen stamppot, een andere peulvruchten soep of eén andere boonenmaaltijd op tafel brengen. Hieronder volgt van iedere soort een voor beeld, GOEDKOOPE, STEVIGE ERWTENSOEP, (voor 4 personen, als volledig middagmaal voldoende). 750 G. (V/2 pond) groene erw ten of splite'rvvten, 5 L. water, 250 G. (V2 pond spiek, bosje selderij, 4 preien of uien, 500 G. (1 pond) aardappelen, 65 thee- lëpels Maggi's Aroma, ongeveer 3 eetle pels afgestreken zout. Laat de gewasschen erwten een nacht weekien in de aangegeven hoeveelheid wa ter; breng ze daarmee den volgenden dag aan de kook en Iaat ze gaar worden (onge - veer V/2 uur). Voeg er het zout, het in dob belsteentjes gesneden spek, de gesnipperde groenten en de in blokjes verdeelde aardap pelen bij; laat alles zachtjes verder doorko ken (nog ongeveer 1 uur) en roer herhaal delijk in de pan, zoodat de erwten goed fijn gewreven worden en de soep flink gebonden wordt. Maak ten slotte, de soep ai met da U LLEN WE ETEN? ZONDAG: Kalfslapjes, spruitjes, watergruel. MAANDAG: Erwtensoep met kluif, wentel teefjes. DINSDAG: Runderlapjes, gestoofde bieten, havermout. WOENSDAG: Gebakken bokking, witte kool, h a vermout koek j es. DONDERDAG: Tomatensoep, rolpens, roode kool. VRIJDAG: Gestoofde schelvisch, worteltjes, vermicelli-schoteltje. ZATERDAG: Groentensoep, sausijsjes, stoof peren. STAMPPOT VAN SAVOYE KOOL (volledig maal voor 4 personen). 1 a V/2 K.G. sa- voye kool, 300 G. (3 ons) mager rookspek, 50 G. V/2 ons) rëuzel, 4 theelepels Mag gi's Aroma, ongeveer 2 afgestreken eetle pels zout. Breng de fijn gesnipperde Savoye kool aan de kook, met niet meer dan b.v. y2 L. water. Voeg er het zout en het in dobbel steentjes gesneden spek bij en leg er na 20 minuten de geschilde aardappelen op. Laat op een zacht vuur in de goed gesloten pan alles samen verder gaar worden (nog onge veer y2 uur); stamp het door elkaar met de reuzel en maak het gerecht af met de Mag gi's Aroma. (Toevoeging van een paar kopjes gekook te witte boonen een restje van een vori gen maaltijd bijv. zal den stamppot eer der goed dan kwaad doen!). CAPUCIJNERS MET SPEK EN UIEN (volledig middagmaal voor 4 personen). 1 K.G. capucijners, 300 G. (3 ons) vet rook spek, 4 groote uien, ongeveer 2 afgestre ken eetlepels zout, 4 theelepels Maggi's Aroma. Laat de gewasschen capucijners een nacht weeken in ruim water, breng ze met het zelfde water aan de kook en laat ze op een zacht vuur gaar worden (ongeveer V/2 uur) onder toevoeging van het zout. Snijd intusscheti het spek in dobbelsteen tjes en bak die in een diep ijzeren potje op een zacht vuur uit Voeg er de gesnipperde uien bij en laat die gaar en lichtbruin wor den. Giet van de gare boonen het overtollige water af (kan volgenden dag in de een of andere soep gebruikt worden), roer er het spek met de uien door en maai: het gerecht af met Maggi's Aroma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8