jCUeauir £>iïtsdjf (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken abonnementsprijs:: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -F portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending.530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j cl iet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5409 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1935 abbertentiepripen: Van I tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 w, ie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot I Maart a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te boven, en in prijs er beneden. Abonné's op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT KABINET EN VOLK Oefeningen op gevaarlijk terrein Met stijgende ongerustheid volgen wij de rustelooze en prikkelende critiek van een deel, een groot deel der roomsch-katholieke pers, vooral die van het Zuiden. En we geven deze ver klaring ongeacht het gebruik en waar schijnlijk misbruik, dat de oppositie pers pur sang er van maken zal. Alsof „ordening" het een en het al is voor deze crisisperiode, schrijven sommige van bedoelde bladen er te uit en te na over; en Dr. Golijn kan. het woord „ordening" niet op. de lippen nemen of er schijnt een wedijver tus- schen sommige persorganen te ont staan, wie maar de grootste tegenstel ling tusschen de opvatting van Dr. Colijn en die van Mr. Aalberse kan coiistrueeren. We hebben tegen deze meer vrije dan orde-oefeningen op gevaarlijk terrein ernstig bezwaar. Zoodra zuiver economisch-sociale waarden binnen de kring der prakti sche politiek getrokken worden, zijn misverstanden en scheeve conclusies te vreezen. En dit geldt in versterkte mate, als het een onderwerp geldt, dat nog zoo weinig omgrensd en bepaald is, als de ordenings-g e d a c h t e. Het schijnt wel of velen, die van deze zaak blijkbaar een schibboleth maken tusschen kabinet en „regeeringspaï- tijen" gansch en al over het hoofd zien, dat de eerste rijpe vrucht van de boom der ordening doorminister Colijn aan de volksvertegenwoordiging is aangeboden. Laat ons, zouden wij zeg gen, voor het minst afwachten of bi) de behandeling van dit ontwerp de groote overeenstemming blijkt tusschen de liberalen en den minister, die het niet alleen als leider der regeermg, maar ook als onderteekenaar voor zijn verantwoording nam. Wij begrijpen en billijken het vol komen, dat de pers, ook de roomsch- katholieke, ronduit en onverbloemd haar meening zegt of haar critiek uit, wanneer Dr. Coliin de ordenings gedachte in debat brengt. Waarom zou het niet mogelijk zijn, dat de wrijving der opinies een ander resultaat bracht, dan „partijen" op dit oogenblik ver wachten. Maar dan zal men er o. i. minder politiek in moeten mengen*^en zou men kunnen beginnen de regeering aan de tand te voelen over prakti sche ideeën inzake ordening en over schema's, waaraan we houvast hebben. Er is tot heden nog al te veel zwevends in en wat we noodig hebben is toege paste ordening in crisistijd. Want, laat ons de zaak zuiver stel len. Indien het kwam tot een ernstige breuk tusschèn de regeering en de roomsch-kath. Kamerfractie, op grond van een praktisch, niet te overbruggen meeningsverschil, b.v. over steunvei- leening of industrialisatiedan zou den we dit betreuren, maar de overtui ging van anderen eerbiedigen. Echter, tegen het kweeken van vijandige stem ming tegenover Dr. Colijn, omdat -hij zich niet uitlaat over „ordening" op een wijze, zooals sommigen dat wen- schen, komen we op. In het kabinet zitten drie roomsch- kath. ministersniet namens de partij, maar wel met instemming van de partij. Een van hen draagt de directe verantwoordelijkheid voor het departement, dat het meest met de ordening te maken heeft. Waarom valt men dan Dt. Colijn aan over een woord dat hij spreekt en Minister Steen- berahe niet over een daad, welke hij nalaat? Dat w ij hiermee niets ten na- deele van dezen minister zeggen, is na onze polemiek met de Tij d wel duidelijk. Hier wringt iets en hier is o. het bewijs geleverd, dat de politiek te veel meespreekt in een zaak, welke aller eerst op economisch terrein ligt. Wij maken dan ook ernstig bezwaar tegen het feit dat en de wijze waarop een deel der roomsch-kath. pers bezig is ons volk los te maken van dit kabi net. En het was voor ons onlangs een teleurstelling, dat ook de Maasbode iets van deze mentaliteit toonde; te meer, omdat de artikelen in dit blad steeds gedragen worden door voorzich tige wijsheid en vroed beleid. Toen echter de redactie nog eens ge lezen had, wat Dr. Colijn over de orde ning gezegd heeft in de Eerste Kamer, meende zij waarschuwend de vinger te moeten opheffen en verklaarde zij „zeer sceptisch te staan tegenover de vraag, of de voorstanders van orde ning ook in de zin, zooals Dr. Colijn deze aan het slot van zijn uitlatingen schetste, op de duur met hem wel in zee kunnen gaan." Zoo'n verklaring heeft dieper zin dan scherpe, maar speculatieve critiek. En Mr. Van Wijnbergen was ons vóór met te wijzen op de cönsekwenties, welke uit een dergelijke verklaring ge trokken moeten worden. Hij schreef in de Maasbode van 18 Febr. 1.1 o. m. „Critiek heeft iedereen noodig, ook de Regeering. Maar critiek behoeft allerminst te leiden tot schokken van vertrouwen. Indien men echter op een punt, dat men tot de voornaamste rekent voor 't algemeen Regeeringsbeleid, uiting van afkeuring meent te moeten ge ven, terwijl men op verbetering vrij wel niet mag hopen, wijl men de oorzaak meent te moeten zoeken m een bepaalde mentaliteit, die men lieeft gemeend waar te nemen, dan is het plichtmatig al de invloed, waarover men beschikt, aan te wen den, opdat zoodra mogelijk aan de ongewenschte toestand een einde kome. Tegenover het land is men daartoe verplicht." De roomsch-kath. fractie hééft in vloed en kan „recht op het doel afgaan" en dat mag van haar verlangd worden in deze zware tijden. Het is niet oor baar, zeggen we met Mr. Van Wijn bergen, dat „stemming wordt gemaakt tegen het Kabinet, met name tegen den heer Colijn waardoor 's lands belang wordt geschaad* daargelaten nog de grove onbillijkheid, die men, naar ons oordeel, begaat." De redactie van de Maasbode antwoordt terecht, dat zij niet verant woordelijk is voor hetgeen andere geestverwante persorganen schrijven, doch voegt er aan toe, „dat een inzicht, als uit de rede van Dr. Colijn in de Eerste Kamer sprak, op den duur samenwerking tusschen hem en de voorstanders van ordening onmogelijk moet maken." Echter durft het blad hopen, ook op grond van het wetsontwerp, door Dr. Colijn zelf ingediend, dat samenwer king op dit stuk tusschen de drie Christelijke partijen niet onmogelijk zal zijn. Wij onderschrijven die meening ten volle. De historie spreekt deze opvat ting niet tegen en de toekomst zal ze bevestigentenzij maatschappelijke opbouw volgens Christelijke beginselen onmogelijk wordt gemaakt door hen, die meer zoeken naar hetgeen verdeelt, dan naar wat vereenigt. De vacature aan Waterstaat De parlementaire redacteur van het „Al gemeen Handelsblad" heeft reden om aan te nemen, dat er kans is, dat tot minister van Waterstaat zal worden benoemd jhr, ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, directeur der Nederlandsche Maatschappij van Haven werken, liberaal lid der Provinciale Staten van Utrecht en lid van den De Griendcultuur Uit rtencorrespondentie naar aanleiding van vragen van lezers gevoerd met Ned. Fabrikaat vermelden we het volgende: Een deskundige had beweerd, dat een vat met houten hoepels verbonden, absoluut niet urder behoeft te zijn dan een met ijzeren hoepels, maar dat alleen voor het verbin den met hout meer arbeidskrachten noodig zijn. In verband met deze opmerking zou de vraag kunnen worden gesteld of juist door dat meer arbeidskrachten noodig zijn, het vat duurder wordt, wanneer houten- in- plaats van ijzeren banden worden ge bruikt Het Bestuur van Ned. Fabrikaat meent, dat zulks juist is. Echter, juist in verband met het feit, dat houten hoepels meer werkgelegenheid geven heeft het be stuur deze zaak onder de aandacht van de Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering gebracht De Werkloozen En hoe ze geëxploiteerd worden De Arbeiderspers gaat, om de werkloozen wat afleiding te verschaffen, een geïllu streerd weekblad exploiteeren en laat hun daarvoor een dubbeltje per week betalen. En H e t V o 1 k kondigde aan, dat een prijs wordt uitgekeerd aan den sociaal-democra- tischen werklooze-abonné, die het volgendfo reclame-rijmpje had ingezonden: Voor tien cent, ik sta paf, Wij leven van den steun. Maar 't moet erafl Tijdens de reclame voor het petitionne ment, aldus de Tij d, werd geklaagd dat er m werkloozengezinnen geen cent overbleef voor suiker in de thee en dat zelfs de thee vervangen moest worden door water. Maar in de reclame voor het eigen geldlaatje moet nu de werklooze verzekeren dat voor het proletarisch weekblad best nog ©en dubbeltje per week van den werkloozen steun af kan. Welke mentaliteit! Salarisverhoudingen OP HIËRARCHISCHE WIJZE GEREGELD Een kamerbewaarder van een minister, een portier van de Prof. Griffie en een veldwachter-gemeentebode, oude kennissen ontmoetten elkaar op het Plein in de Residentie en gingen in een lunchroom een kop koffie drinken op de blijvende vriend schap. Al gauw kwam het gesprek op de salaris sen. Natuurlijk, zegt ge, waar zouden ambte naren anders over praten. Over hun werk maken zij zich niet druk. Ge vergist u. Zij legden een causaal en warm verband tusschen arbeid en salaris. Want wat bleek? Dat de veldwachter-ge meentebode hooger salaris had dan de portier. (Thans nog, binnenkort wordt het anders), Eerstgenoemde vond dat volkomen billijk. Wij hebben een veel zwaarder dienst, zei hij. We zijn portier en ambulant tegelijk. De echte portier „op zich" kon daar niet mee accoord gaan en vroeg arbitrage van den kamerbewaarder. Deze was subiet met zijn conclusie klaar. Zie eens, zei hij, wij, d.w.z. de Minister en ik óf ik en de minister (ad libitum) controleeren de provincie en het is dus logisch, -dat ik meer salaris heb dan jij, portier: maar de Griffie of zooals men zegt Gèd. Staten, controleert de gemeenten; daarom is het logisch, dat de portier in salaris boven den veldwachter uitgaat. Aan die logica is moeilijk te ontkomen. Dit is de juiste classificatie. De hiërarchie beslist De steen der salariswijzen ligt óók straat. Maar velen schoppen er tegen en struikelen er over, inplaats van hem op te rapen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Weit- kamp in verband met de onder de land bouwers van de oostelijke provincies hier te lande heerschende ongerustheid ten aanzien van de .teeltregeling van de aardappelen, heeft de minister van oeconomische zaken geantwoord, dat voor deze ongerustheid geen aanleiding bestaat, daar voor partijen aardappelen, voor zoover deze voldoen aan voor veevoederdoeleinden te stellen rede lijke eischen, mits uit i'eze partijen zijn ver wijderd die aardappelen, die kunnen vallen door een nade-r vast te stellen maat, een denaturatiebijslag zal worden verleend, welke bijslag niet wordt verleend aan land bouwers in het bezit van een uitpootvergun- ning voor fabrieksaardappelen. Prov. Zeeuwsche Bond Naar wij vernemen zal de jaarlijksche al- gemeene vergadering van den Prov. Zeeu schen Bond, Afd. van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding, Zaterdag 2 Maart a,s. te Goes wordan ge1-oud erf Verkiezingsmateriaal Het Comité voor Christelijke Volkslectuur, Talmastraat 13, Amsterdam, deelt ons mede. dat in verband met de Statenverkiezingen 15 Maart, 1 April en 15 April bijzondere nummers van het Christejijk-nationale volks blad „Nederland Waakzaam" zullen worden uitgegeven. Voorts ligt het in de bedoeling eenige verkiezingsvlugschriften beschikbaar te stel len, waarvoor reeds de medewerking is ver kregen van de heeren J. Schouten, voor zitter van het Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingen, te Rotterdam; Mr G. A. Diepenhorst te Zeist; Prof. Dr J. Severijn te Utrecht; Chr. van den Heuvel te 's-Graven- hage; en H Diemer te Rotterdam. Tenslotte heeft het Comité twee bekwame teekenaars bereid gevonden een paar fraaie, in kleuren te drukken verkiezingsplaten te ontwerpen. Deze platen zullen den besturen van kiesvereenigingen worden aangeboden in groot en middel groot formaat. Ook voor passende lectuur aan de stembureaus of huis aan huis uit te reiken, zal worden gezorgd. Dezer dagen zal aan de onderscheidene partij-instanties een circulaire hieromtrent worden gezonden en een. advertentie ir nnc blad de lezers hieromtrent inlichten. FEESTEN TE EINDHOVEN Het gemeentebestuur van Eindhoven heeft zich in verbinding gesteld met liet Oranje- Comité, teneinde eenige feestelijkheden te organiseeren, in verband met het 700-jarig bestaan der «itid. TEGEN! De inwoners van Stein, een gemeente van -4000 zielen in Limburgs schoone dreven, beschouwt de raadszittingen als een pu blieke vermakelijkheid (thans nog zonder belasting!) en maakt er een druk gebruik van. Waaruit men ziet, dat de groote steden ook in dit opzicht niet het monopolie hebben Omgekeerd moet Stein zich niet verheffen wanneer een wethouder van leer trekt tegen collega, die een voorstel had gedaan, en wel betreffende een gotenaanleg, waar men het water bergop wil laten loopen en daarbij uitriep, dat hij zich door Pieterman niet bang laat maken en dat er van den Raad ettelijke te rijp zijn voor Venray; ze moeten naar Medemblik. (Groote hilariteit). Immers, eenzelfde snuggere opmerking is eenige jaren geleden ook al gedaan in de raad van een erentfeste stad, waar een raadslid adviseerde het kanaal onder een ge brug uit te diepen om verhooging van brug te voorkomen. Doch daarover wilde ik het nu niet heb- jn. Mijn aandacht viel op een advies van een Steinsch raadslid, die na daverende hilariteit voorstelde een post uit te trekken om de vergadering op gramofoonplaten te laten opnemen, dan verdient de gemeente 3g een aardige cent! Daar ben ik nu uit alle macht tegen. Het lot der kleine gemeenten en haar financiee- zorgen gaan me zeer ter harte en ik juich elk middel toe, dat daarin verbetering kan brengen. Maarer zijn grenzen! De pers heeft het ook zwaar in deze da gen. En het is niet oorbaar, haar onrecht matige concurrentie aan te doen, waardoor bij wijze van spreken slechts werkverplaat- sing bereikt wordt. Wij allen doen ons uiterste best om de krant leesbaar en smakelijk te maken ('k zal maar niet zeggen, hoe dat vaak opgevat wordt); doch wanneer men ons de raads- verslagen ook nog gaat ontnemen en deze 's avonds door de radio laat afdraaien, dan iu de krant alle fleur en geur verliezen. Hoe leerzaam is het niet telkens er weer aan herinnerd te worden, dat een vergade ring wordt geopend, dat notulen al dan niet worden gelezen en al dan niet worden goedgekeurd, dat er ingekomen stukken zijn welke voor notificatie worden aangenomen of ter fine van advies naar B. en W. wor den gerenvoyeerd, dat nog veel meer ge beurt en dat de vergadering tenslotte ook nog wordt gesloten I En dan die interrupties, dat hamergeklop, die hilariteit, die wijze of onwijze capriolen, op zich, aan zich, in zich, of zonder zich Neen, neem ons de raadsverslagen niet af, want dan zouden we zelf voor humor moeten zorgen en u weet, dat dit zwaarste en naargeestigste karwei is, dat een mensch kan worden opgedragenl Holland de firma Hudig Pieters gezorgd, nabij den btrandweg-'s Gravenzandsche weg en Nieuwe gedeelte door den A.N.W.B. een verkeersbord is geplaatst. Tenslotte is als nieuwe verbetering aangebracht een verkeers- hek bij de Pannenbuurt te Hoek van Holland. De automobilisten, die ter plaatse niet bekend n, wisten niet dat er op den dijk een scherpe bocht volgde, waarvoor men dan nu gewaarschuwd. TEWATERLATING MOTORTANKSCHIP RITA Heden werd met goed gevolg van de werf der N. V. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam te water gelaten het dubbelschroef motor tankschip „Rita". in aanbouw voor de Kon. Shellgroep. Het schip is bestemd voor den dienst in de Curagaosche wateren en zal varen onder de vlag van de CuraQaosche Soheepvaart Mij. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Uit Oost-lndie RAAD VAN INDIE Nieuw lid benoemd BATAVIA, 23 Febr. (Aneta). De Voorzit ter van den Volksraad Mr. H. J. S p i t is benoemd tot lid van den Raad van NecL- Indië. DE WERKLOOSHEID IN DECEMBER BATAVIA, 22 Febr. (Aneta). Het aantal personen by arbeidsbeurzen ingeschreven is gedaald van 17.715 in November 1984 tot 16.741 in December; van dit laatste getal zijn 159 Europeanen. De steuncomité's op Java hebben over Dec. een bedrag uitgekeerd van f 89.245 aan personen, over November 1934 bedroeg het uitgekeerde bedrag f 94.660 aan 6497 perso- Uit het N.I.V.A.S.-fonds is over Januari bedrag uitgekeerd van f 39.577 aan 704 Europeanen en f 11.620 aan 5810 Inlanders, allen ontslagenen uit de suikerindustrie, December 1934 f 87.811 aan 685 Eüropeanen i f 11.622 aan 5811 Inlanders. De Indische My. voor individueele werkver schaffing heeft in de maand Januari aan werk loozencursussen een bedrag uitgegeven van f 7575 en ten behoeve van de werkverschaf fing f 11.600, over December bedroegen deze cyfers f 10.040 en f 12.052. DE VOORTGAANDE INDUSTRIALISATIE BATAVIA, 22 Febr. (Aneta). Dat de in dustrialisatie van Ned.-Indie gestadig voort gaat blijkt o.a. uit het oeconomisch verslag over December 1934, waarin melding wordt gemaakt van de oprichting van fabrieken te Batavia voor mineraalwater, siropen en bat terijen voor zaklantarens; te Soerakarta blikwaren, werkende met Inland6ch kapitaal, en van een nieuwe fabriek te Jogja voc vervaardiging van' chocoladewerken. Voorte zijn nieuwe weverijen opgericht o.a. eer Rantja-ekek met 40 getouwen. Gemengd Nieuws Christelijke Persarbeid „Zij heeft gedaan, wat zij kon" Dit tekstgedeelte uit Markus 148 is in Batavia het leitmotiv geweest van een uit nemende preek, die op zeer velen groote indruk maakte. Ook ons trof zij zéér! schrijft de Ban Het was een ernstige oproep, om zich te bezinnen of men werkelijk gedaan heeft, wat men kon, op het terrein van de velerlei arbeid, die ons op de schouders is gelegd. De predikant vroeg zijn gemeente ook of zij dat zeggen kon van hdér bemoeiingen t.a.v. de Chr Pers-arbeid, die in Batavia wel reeds verblijdende vportgang maakte, maar tóch nog onvoldoende was. De prediker heeft daarbij vermoedelijk ge dacht aan „Het Algemeen Protestantse!) Kerkblad". Wij vreezen, dat de Banier heim toen niet in gedachten kwam. Maar óns stond uiteraard die arbeid plot seling hèl voor oogen. En wij vroegen ons af: Hebben wij dienaangaande gedaan wat wij konden?". Later wendt de redactie zich tot de lezers en vraagt: Gij lezers' niet het minst! hebt gij ge daan, wat gij kunt? Hebt gij die arbeid naar uw vermogen gesteund? Door met ernst de Banier te lezen en Uw opbouwende critiek te doen hooren? of wel: door ons blad in Uw omgeving te propageeren, nieuwe abonné's te winnen, advertenties te veroveren? Hebt gij gedaan, in al deze opzichten, wat gij wAarlijk kondet? Of., hebt gij volstaan met de ook in onze kringen te vaak gebruikelijke levenshou ding van afzijdig te staan, of onverschil lig, óf... afbrekende critiek uit te brengen. JOURNALISTIEK De heer W .F. M. van Schaik, sedert 1911 hoofdredacteur der „Leeuwarder Courant", zal over enkele maanden zijn taak neer leggen. In de vergadering van aandeelhouders van de maatschappij „Deventer Dagblad" is nl. de heer Van Schaik benoemd tot directeur- hoofdredacteur van dit blad. Als opvolger van don heer Van Srhaik is henoemd Jbr. J. J. Witsen Elias, die sedert 1923 aan de „Leeuwarder Courant" werk zaam is als redacteur der afdeeling buiten- DE A.N.W.B. IN HET WESTLAND. Naar men ons mededeelt heeft de A.N.W.B op eenige punten in het Westland weer enkelt wegwijzers aangebracht, waarmede ongetwij feld het verkeer goed gebaat zal zijn. Zoo zijn op den Maasdijk een tweetal richtinglm geplaatst, die den weg aangeven voor de richting Kotterdam-Hoek van Holland, dan wel naar Naaldwijk en Den Haag. Deze bor den zyn geplaatst by den Woutersweg en Heenweg, en niet onmogelijk is, dat de ge meente 's-Gravenzande voor verlichting zal zorg dragen. Daarvoor heeft te Hoek van De doodelijke damp Eén doode, één man in levensgevaar In het Ziekenhuis Calvariënberg te Maas tricht, is overleden de 52-jarige H. G., die Maandag in het zinkwitfabriek het slacht offer van gasvergiftiging was geworden. Het ongeval is te wyten aan het feit, dat een der zinkwitovens te vroeg werd geopend, zoodat zich giftige gassen in het betreffende lokaal verspreidden. Vyf arbeiders, die hier werkzaam waren, geraakten bedwelmd en moest uit het lokaal worden gebracht. M. G. echter, w zóó ernstig aan toe. dat hy naar het Zieken huis werd vervoerd, waar hy thans is overle den ten gevolge van het inademen van giftige gassen. De 55-jarige J. R., uit Itteren, die eveneens veel gas had ingeademd, en die ook in Calvariënberg was opgenomen,verkeert nog levensgevaar. De andere drie arbeiders kwamen er beter af; zy zijn vrywel hersteld. Man gestikt, vrouw in levensgevaar Te Antwerpen is de 72-jarige gepension neerde Nederlandsche onderwijzer J. ter Heide, uit Hoogeveen, in zijn woning aan de gevolgen van een vergiftiging door kool monoxvde overleden. Zijn echtgenoot e, de 71-jarige E. van Ceunen, eveneens uit Hoo geveen, verkeert in levensgevaar. Het kool- monoxyde had zich tengevolge van een on geluk door de kamer verspreid. De Scheveningsche logger behouden binnen De Scheveningsche logger Sch. 116, die naar men weet eenige weken op zee vertoef de zonder dat de reederij eenig bericht had ontvangen en over welks lot ernstige onge rustheid bestond, is in den afgeloopen nacht in de haven van IJmuiden binnengeloopen. Aan boord was alles wel. Gebrek aar was de oorzaak geweest dat de logger niet eerder de haven kon bereiken. Een der dere loggers der Reederij Frank Vrolijk heeft de Sch. 116 op zee ontmoet en het vaai tuig naar IJmuiden gesleept De motorkotter E. H. 4, welke tien dagen geleden van IJmuiden naar de visscherij op de Noordzee vertrok is nog steeds niet \i deze reis teruggekeerd. Het is evenwel ni onmogelijk, dat het vaartuig wegens motor schade of iets dergelijks in een vreemde ha ven is binnen geloopen, ofschoon elk berich daaromtrent ontbreekt DOODELIJK AUTO-ONGELUK Het 3-jarig dochtertje van de familie Thei- nissen, te Born, geraakte onder een auto, be stuurd door H., uit Born. Hei kind werd slag gedood, Voornaamste Nieuws. Waterstaat te De werkloosheid in Indië is iets verminderd. Blz. 2 Duitsehland wil nu het geheel der Londenscbe voorstellen met Sir John Simon bespreken. Over ag of twaalf zou Simon naar Berlijn vertrek' ken, Engeland zou naar een middenweg zoeken inzake het Oostpaot Het verluidt, dat de Oostenrijkste staatslieden te Parijs op het herstel der monarchie aandringen. Schuschnigg en Berger-Waldenegg ontvingen het Grootkruis van het Legioen van Eer. Heden vertrekt een groot troepentransport voor Somaliland uit Messina; Italië zegt evenwel geen aanvalsplannen te hebben. Rooscvelts plannen met de N.I.R.A. Het Zondagsblad van heden bevat ojn.: Meditatie. „Het Offer" vers van V. A. Van boeken en schrijvers: P. J, Risseeuw bespreekt „Wat Blijft" door H. de Bruin. Minse uit een en Bloede door Han Hulst „Weinig en Kwaad". Roman Kwasnink (levensbeschrijving). „De geschiedenis van de hofdame en Johanna's levenseind" door Mevr. H. Kuyper-Van Oordt. „Klompe" vers van Ed van Empe. Van bonte dingen .Bleekzucht en nog wat" door G. K. A. NonhebeL Vervolgverhaal van K. Jonkheid „Gelijk ook wij vergeven Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. LICHTER OP DE NOORDZEE VERSPEELD Sleepboot ter assistentie vertrokken De Zweedsche zeesleepboot Nestor, komen de van Londen en bestemd naar Antwerpen met twee lichters op sleeptouw, heeft ter hoogte van het vuurschip West Hinder een van de lichters, de Rupelnethe II, waarop zich drie mannen en een vrouw bevinden, verspeeld. Het vuurschip heeft voor dezen lichter assistentie gevraagd. De - Schelde is derwaarts uitgevaren. Rechtzaken. DE VALSCHE H. V .A.-AANDEEL E N De officie reohtb&nk de zaak van de vaLsche H.V.A.-aandeelen Li. f'. en de Estlander D. W. een gevangenisst 3 jaar. P. had het vorig jaj effecten te Amsterdam len aangeboden. Op ad en commissionair in lsche H.V.A.-aaac'ce- van de politie h.eid tr-huisknecht Slijkhuis 70.000 lagen klaar iionai-r in het bezit i iet oogenblik, dat h ijke tweetal he r vliegtuig uau politie te v.xt van de Centrale valsche -aandeelei vertrokken inspec Slijkhui! echter de brc eur Kalienborn, Jas. de di recti de.- H.V.A. naar Parijs. Een Pool erden gearresteerd. De vermoeden irzoek liep doui Vast staat, dat P. ge* nationale misdadigerso vraagt pl. de oplegging waardenjke straf. Pi. di dellijke invrijheldstell in De verdedige rvan op dlt'laatste aan". PVo. bank onmiddellijk uits; verdachte in vrijheid i verzette zich tegen de e stelling en dit verzoek -v de rechtbank afgewezei Vonnis 8 Maart VRIJGESPROKEN Het Amsterdamsche rechtshof hee *enkomstig den elsch bevestigd het vot ie.i politierechter, waarbij J. M. G„ redacteur van het dagblad De Telegrê ie hem ten laste gelegde beleedigin vrijgesproken. In De Telegraaf waren a UIT DE ANT1REV. PARTIJ EDE. Onder vrij groote belangstelling trad .oor de A.-R. kiesvereeniging in Buitenlust als spreker op de heer L. Smeenk, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „Gaan wy inet de maatregelen van deze regeering den goeden kant uit?" Spr. wees in een doorwrochte rede op de vele moeilijkheden der regeering en dat er ondanks, harde maat regelen toch in ons land nog vele voorrechten en vrijheden genoten worden. Spr. wekte allen op moer en meer te wandelen jij het licht van Gods openbaring. Na deze rede kwam de heer de Jong uit Utrecht ine: -nr. in gedaehtcnwisseling. Uitvoerig we< i ie de heor Smeenk dezen tegenpartyder. ils afgevaardigde van de Chr. Dem. Unie. De heer Smeenk waarschuwde in het algemeen tegen de versnippering van het Prot.-Christelyk volksdeel ip auerlei kleine partijtjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1