JHeuuie £Vihsd)f (frurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Wu BINNENLAND. I kan maar de beste zijn De Wereldreis der K18 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/s ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5406 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1935 15e Jaargang Sbbtrtentieprijjen: Van I tot 5 regels I.I7'/i Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wortfl berekend 0.10 ie ziek heden op ons blad abonneertt ontvangt de tot i Maart a.s. nog te verschijnen nummers gratis Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuuren gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te bovenen in prijs er beneden Abonnes op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT OPHEFFING VAN EEN RIJKSUNIVERSITEIT? rede van Dr. Colijn in de Eerste Kamer schreven, nog geen nota hadden kunnen nemen van de rede van Prof. Diepenhorst, zoodat wij ook toen een eigen toon deden hooren: sponte sua! AJ doet het ons natuurlijk deugd, dat de Tij d tusschen de toon van den pro fessor en die van onsidentiteit consta teerde. Officieele Berichten Begrijpelijke onrust is in sommige krin gen verwekt door het gerucht, dat de Re geering in haar bezuinigingsactie zóó ver zou gaan, dat zij ernstig overweegt, over te gaan tot opheffing van een der Rijksuniver siteiten. Reeds werd te Groningen, een der bedreigde steden, een Comité van actie op gericht en verder laat zich de lange rij be langhebbenden, die in het geweer zullen komen, gemakkelijk voorstellen. Voor het oogenblik in 't midden latende, of het gerucht voldoende grond heeft (wij hebben reden om daaraan te twijfelen), ver dient het in elk. geval de volle belangstel ling. Het is toch niet de eerste keer, dat bij het overzien van Is lands financiën, ook gedacht werd aan de inperking der kosten van ons Hooger Onderwijs. In 1924 is door een daartoe ingestelde Commissie, kort voor het optreden van dr. Colijn als Minister van Financiën, en in 1929 is door de Commissie- Weiter dit onderwerp ernstig onder het oog gezien, doch beide keeren was het slot, dat de Rijksuniversiteiten onaangetast bleven. En het is niet onwaarschijnlijk, dat het zwaard der bezuiniging, thans hangende boven de Rijksuniversiteiten, zal blijken aan een zóó sterken draad te hangen, dat het ten derde malehangen blijft. Men vraagt zich dan ook met ernst af: hoe stéllen zij, die hier zeggenschap hebben of plannen beramen, de verwerkelijking van Zóó ingrijpende denkbeelden voor? En een tweede vraag is: zijn er redelijke ver wachtingen van een bezuinigingscijfer, dat op de Rijksbegroöting zoden aan den dijk zou zetten? Om dan nog een derde vraag in réserve1 te houden: is het cultureel verant woord, een centrum van wetenschap op te heffen in een tijdperk, dat vol is van evolu ties en revoluties op het gebied der weten schappen, inzonderheid op dat der toege paste wetenschappen? Maar, zal misschien een lezer vragen: is ons land niet te zwaar bezet met Univer siteiten? Vergeleken met het buitenland geenszins. Nederland telt op elk millioen in woners 1647 studenten, Zweden 1741, Noor wegen 1655, Hongarije 1848, België 1398; het Nederlandsche cijfer is dus niet buitenge woon. Bovendien spreekt uit het r e g e I m a- t i g accres van hët aantal studenten in ons land de behoefte aan Hooger Onderwijs duf delijk; van 6494 in 1923/'24 is het voortdu rend toegenomen tot 10461 in 1932/'33. Er zijn echter andere, niet minder groote belangen betrokken bij het onderwerp, dat ons bezig houdt Zal er van bezuiniging sprake zijn, die 's Rijks schatkist inderdaad verstevigt, dan moet op een deel der facul teiten zeker niet gerekend worden. Immers is de verzorging van bijv. een theologische, een juridische, een literarische faculteit be perkt tot de bezetting van hoogleeraars- zetels, bibliotheken en een klein assisteerend personeel. Waar tegenover de collegegelden staan, (die nog onlangs zijn verhoogd); in de genoemde faculteiten studeeren te Utrecht en te Groningen (dit zouden dan de „in aanmerking komende" Universiteiten zijn) resp. 769 en 341 studenten. Een veel meer ingrijpend financieele be- -teekenis hebben de medische en de wis- en natuurkundige faculteiten. Wij behoeven slechts te wijzen op de kostbare laboratoria en de academische ziekenhuizen. Hoezeer vooral deze laatste invloed hebben op de begrootingsstaten, moge blijken uit het feit, dat van de Universiteit te Groningen (bij een totaal-kosten van ruim 2 millioen gul den) het onderwijs te boek staat voor f 1.200.000,- en 't ziekenhuis voor 820.000,-. Voegt men bij dit laatste cijfer de kosten van hoogleeraren en lector der medische faculteit plus de kosten dér laboratoria, dan komt de balans bijna in evenwicht: 1.020.000,en 1.000.000, Ver boven de financiéele, gaat echter de sociale en wetenschappelijke beteekenis van dé genoemde twee faculteiten uit Het is voldoende, hier te herinneren aan de van een ziekenhuis als het Groningsche heel het Noorden van ons land, aan de ont wikkeling der wis- en natuurkundige tenschappen in dezen tijd en aan hun groeiende beteekenis voor de praktijk, En eindelijk werkelijk last not least wat te denken van de ontvolking van een complex 'gebouwen, met al den aankleve van dien; van de verhuizing van honder den studenten haar een andere Universi teitsstad, waar uiteraard de collegezalen en laboratoria niet bij machte zullen zijn, j der omvangrijke uitbreiding de vredige vasie te verwerken? Wij laten hierbij nu maar buiten beschouwing, dat pas te Gro ningen en Utrecht nieuw- en verbouw gereed gekomen; zoo te Groningen een nieuw Radiologisch Instituut en de inrich ting van een physiol. chemisch laborato rium; te Utrecht een nieuw gebouw voor de scheikunde, een vleugel voor een physiol. laboratorium en een nieuw laboratorium voor vergelijkende Reeds uit deze weinige opmerkingen is duidelijk, dat met de ophefifng van een Rijksuniversiteit de stedelijke van Am sterdam staat buiten 's Rijks schatkist - een zóó omvangrijk en veelzijdig, ook in zijn met de omgeving samengegroeid een trum van cultureel leven wordt aangetast, dat het niet wel denkbaar is, hoe onze Re geering zulk een plan tot uitvoering zou kunnen brengen, zonder ideëele èn mate- rieele waarden te vernietigen of te ver zwakken in een mate, die de beoogde bezuiniging ver overtreffen zouden. Wij meenen dan ook niet zoo heel ver van de waarheid af te zijn, wanneer wij het loopende gerucht reduceeren tot het be staan, althans het overwegen van plannen, welke de kosten van het Hooger Onderwijs zouden kunnen verminderen door het in perken, concentreeren of doen samenwerken van bepaalde onderdeelen van faculn-iten. Tijdens het schrijven van dit artikel kwam ons de medédeeling van een soortgelijk stre ven onder het oog, belichaamd in de Me morie van Antwoord op het V.V. der Eerste Kamer, waarin de Minister van Onderwijs, K. en W. zegt, dat naar zijn overtuiging de wenschelijke samenwerking tusschen de Rijksuniversiteit te Leiden, de Technische Hoogeschool en de Handelshoogeschool ver zekerd zou kunnen worden (zonder ver plaatsing). Het is opmerkelijk, dat Minister Marchant hier doelt op een combinatie, als destijds door Minister Kuyper is terzijde gesteld, omdat toen reeds groote gebouwen te Delft •en voltooid. Overigens zouden door con centratie van laboratorium-arbeid ;wel aan merkelijke kosten te besparen zijn. Stellig komt ook de verbetering van het verkeer zulk streven in 't gevlei. De positie van ons Hooger Onderwijs, de taakverdeeling der Rijksuniversiteiten en.de speciale, ook internationale beteekenis van bepaalde faculteiten in bepaalde Universi teitssteden laten een opheffing in den gang baren zin van dit woord, niet toe, aangeno- zelfs, dat daarmee beteekenende som men te brengen zouden zijn op de winst zijde der Rijksrekening. Wij gelooven, dat direct of indirect hierbij betrokken krin gen reeds aan die overweging voldoende kracht kunnen ontleenen, om stemmingen van bezorgdheid en erger te dooven. Dat de bezuinigingseischen, het gebied van ons Hooger Onderwijs niet onaangetast kunnen laten, is zeker. Er moeten en er kunnen concentraties aangebracht, en zij zullen binnen afziénbaren tijd ook wel be kend worden. Maar, dat de Ministerraad waar deze overwegingen nog pas in be spreking zijn gekomen zóó ver zou gaan, als de geruchten loopen, meende wij op goede gronden vooralsnog niet te mogen aannemen. AF! „Het heeft er veel van, of liberale en anti-revolutionaire bladen in beide speurt men herhaaldelijk dezelfde lijn het toeleggen op een uittreden der katho lieke ministers uit het Kabinet-Colijn", schreef de Tij d vorige week als een weerslag op een aantal citaten, welke vol gens dit blad, schijn aan het gevaarlijke streven gaven, om de Kabinets-homogeni teit voortdurend af te laden op de katho iieke ministers. Tegen dit vérwijt kwamen wij met klem op en „met een spontaneïteit, welke geen twijfel aan onze eerlijkheid laat", aldui oordeelt thans genoemd blad. De redactie van De Tij d citeert dan een gedeelte van ons artikel van 15 Febr. j.L en voegt er aan toe: Het misverstand is duidelijk, wij er kennen, dat onze collega liever Minister Steenberghe zou behouden dan laten gaan en nemen na de bovenstaande ver klaring onze critiek op het blad terug. Al heeft het anti-rev. orgaan er een oogenblik twijfel over gelaten, het doet thans een eigen, duidelijken toon hoo ren in de kwestie, die Dr. Colijn en de R.K. Kamerfractie verdeelt Het is de toon, door Dr. Diepenhorst in de Eerste Kamer aangeslagen, niet het accent, dat Dr. Colijn scherp legde aan het slot van diéns eigen Eerste Kamer-rede. Prof. Diepenhorst zocht wat ons ver- eenigtj hij liet het geluid van de actieve politiek en de positieve ordening hooren. Wij laten deze onderscheiding, welke d e T ij d verder uitwerkt in een polemiek met ons zusterblad De Standaard voor wat zij is; we willen er slechts onze ver heugenis over uitspreken, dat het blad ons volledig genoegdoening schenkt en daar door vriendschappelijke polemiek tusschen de T ij d en ons weer mogelijk maakt. Deze kwestie is hiermee af en dit been is weer in 't lid. Om echter alle misver stand te voorkomen, willen we er even op wijzen, dat wij, toen wij heet van de naald het bewuste hoofdartikel over de its-rechtbanl< te haria substituut-griffie nenta-rechtbank te Utr BU K.B. is aan mr :iln verzoek eervol ont >etrekkins van reohter irrondissements-reehtbai rndcr dankbetuiging vo A. Weitjens op jrleend uit ztfn de als zoodanig be- •ondissemenl ene Zuilen, NOTARIAAT jenoemd tot notaris binnen ha Utrecht, ter standplaats der g Zuid-Holland: tot boog- van de Vierpolder Dubbeldam), ir. Jansland, H. P. t waterschap in de Zande, Proo|)e, te Zuidland, i Stormschade te Veur Een bede om hulp Tot de ingezetenen van Veur is de navol gende circulatie gerichts In den avond van 16 Febr. j.L is door den storm het bedrijf van den tuinder A. Woning Jzn, geheel geruineerd, doordat zijn w: huis ter grootte van 3000 ramen totaal i: nield. Tevens zijp de producten die gezaaid t geplant waren, waardeloos geworden. Het comité schat de verloren gegane waar de op 4 5000 gulden, In deze buitengewoon moeilijke tijden, die voor den tuinbouw bijna niet te dragen ;zijn, hebben ondergeteekenden zich tot een comité gevormd en doen zij een beroep op Uw mild dadigheid. Giften kunnen per giro aan den secretaris- penningmeester overgemaakt worden. w.g. W. KÈIJZER, Burgèm-ester, voorz. T. BORST, A.-R. raadslid, secr.-penningm. gtio 250118 Verkoop „TWENTOL" voor HollendDEVENTER Amsterdams werkverruimings plan goedgekeurd Naar het „Handelsbl." verneemt, is door e Regeering, op advies van het bestuur van het Werkfonds 1934, goedkeuring verleend aan het met steun van dit Fonds uitvoeren van de volgende arbeids- rerruimingswerken te Amsterdam: 1. Oevervoorziening van de noordzijde van het Amstelkanaal, waarvan de kosten zijn begroot op 250.000; 2. Oevervoorziening van de westzijde van het toeleidingskanaal, (langs het De Rijp kanaal), naar de Marktcentrale; kosten raming: f 200.000; 3. Het bouwen van een brug over het westelijk marktkanaal aan het einde van de Jan van Galenstraat, waarvan de kosten worden begroot op f 300.000. 4. De verbetering van den toestand Ro- kin—Muntplein door het bouwen van een nieuwe brug bij de Nieuwe Doelenstraat, geraamde kosten f 100.000 5. Rioleering van do binnenstad, het bou wen van een pompgemaal aan het Jonas Daniel Meijerplein en het leggen van een persleiding, geraamde kosten: f 360.000. 6. Het bouwen aan de Weesperzijde, van een mannenasyl voor onbehuisden, kosten raming f 63.500; in totaal wordt voor deze zes werken een bedrag geraamd van f 1.273.500. Deze werken moeten worden uitgevoerd onder arbeidsvoorwaarden, door de' regee ring voorgeschreven. DE REGELING DER UITVERKOOPEN Dc Nederl. bond vao winkeliers in tie beeft zich met een adres tot den minister van oeconomische "zaken gewend, waarin hij den weide geeft, dat de wetstekst aan duidelijkheid zou win nen wanneer streng werd onderscheiden tusschen de begrippen: uitverkoopeo en opruimin gen. Opruimingen komen regelmatig in elk bedrijf voor, uitwrkoopen zijn verbonden aan gebeele of gedeeltelijke opheffing der zaak. Ook mist het bestuur in het wetsontwerp be palingen tegen irreëele uitverkoopen of opruimin gen in den vorm van het brengen der goederen naar de veiling. Onze Jantjes als gasten te Dakar Gezellige dagen aan Afrika's Westkust Onmiddellijk nadar de boot op Vrijdag 28 De cember 1934 te Dakar gemeerd lag. kwam de lui tenant ter zee le ld., adjudant, complimenteeren uit naam vao den kapitein ter zee, commandant van de Marine in West-Afrika. Zaterdagavond waren de commandant, de offi cieren. prof. dr. Vening Meinesz en de onder officieren uitgenoodigd tot het jaarlijksche feest van de onder-officieren van het garnizoen, dat in de groote zaal van de Chambre de Commerce werd gegeven. Voor 30 December werden er kaartjes beschik baar gestield voor onder-officieren en manschap pen, geldig voor den eersten rang van twee bioscooptheaters naar keuze. Op 31 December waren de officieren, prof, Ve ning Meinesz en de commandant genoodigd op het oudejaarsdiner, dat ieder jaar worde aangeboden door den Gouverneur-Generaal in het Gouverne mentspaleis. Dc negers dansen! Na afloop van het diner verschenen dc negers uit de verschillende wijken van Dakar en uit de dorpen uit het binnenland, teneinde wijks- of dorps- gewijs te worden toegelaten en negerdansen voor den gouverneur en de gasten uit te voeren. De danseressen en dansers waren op merkwaardige wijze uitgedost: de muziek bestond uit het, op buitengewoon rhyehmi- sche wijze slaan op eenige tam-tams, en had een zeer opwindenden invloed op de dan senden zoowel als op den hen verge zeHenden aanhang. Ieder gezelschap voerde miniatuur torenhuizen met zich mede, enkele waren van 3 a 4 meter hoogte, rijk versierd en van binnen verlicht. Merkwaardig waren de twee negers, die elk een van de overige dan sen geheel afwijkenden dans uitvoerden. De eerste, getooid in een pantervel en een fan- tastischen beestenkop. voerde een dans uit, waarbij het door hem voorgestelde beest in gevecht was met een oczichtbaren vijand, gewond raakte en eindelijk dood ter aarde zeeg. De burgemeester van Dakar had de vriendelijk heid om op 2 Januari een groep dansers bi) zich thuis te ontbieden, om den luitenant ter zee Wyte- ma in de gelegenheid te stellen tot het maken vac Autotocht in de omgeving Donderdag 3 Januari was er gedurende den geheel en dag een tocht per autocar ge organiseerd. voor de onder-officieren en de bemanning, waar een der officieren en prof. Vendng Meinesz tevens aan deelna men. Vertrokken werd ten 9 uur 's morgens, terwijl uien om 18.08 uur weer aan boord te rug was. Een bepaald doel had de tocht niet. zij voerde door het binnenland en toon de de voor ons geheel vreemde omgeving. Deze was dor, onvruchtbaar en weinig ge- - cultiveerd; de negerdorpen - ontstellend ar moedig en primitief. Des avonds van denzelfden dag waren de officieren gasten aan een diner, hun aan geboden u. het ruime nieuwgebouwde paleis. Het was even een kleioe moeilijikfield, om al de ontvangen beleefdheden en vriendelijkheid op de juiste wijze te red pi jceeren. omdat de hotels zeer primitief z.,n en daardoor niet in aanmerking kwa men voor het orgaoiseeren van een lunch of diner. De commandant noodigde den consul en mevrouw Merguln Vrijdag 4 Tanuari uit tot de rijsttafel aan boord, hetgeen eveoals te Funchal en St. Vincent, weer bijzonder op prijs werd gesteld. Gasten aan boord 's Middags werd een thé aan boord georgani seerd van 17.00 tot 18.30 uur. waarvoor het be- noodigde enz. van den wal werd gehuurd. Een der tigtal gasten werd geïnviteerd, waarvoor dankbaar gebruik werd gemaakt van het advies van den commandant der Marine. De thé verliep vlot en werd zeer op prijs gesteld. De boot werd zeer be wonderd. vooral de ruimte en de groote zindelijk heid werden zeer geroemd. De belangstelling voor de reis van de K XVIII was algemeen en ongeveinsd. De commandant van de Marine verleende hulp bij het ontmeren door het zenden van sleepboot en eenige matrozen voor het losgooien De administrateur en chef en gouverneur de la Circooscription de Dakar, was zoo vriendelijk, auto tot onze beschikking te stellen tijdens ons i blijf te Dakar De gevraagde toestemming tot het correspondeeren met Holland met de kortegolfzen- ders gedurende eenige uren per dag, werd welwil lend verleend. Voor het vertrek uit Dakar, werden dankbrieven voor de ondervonden gastvrijheid en vriendelijk heid gericht tot den wnd. Gouverneur-Generaal, den administrateur en chef de Dakar en de com mandant der marine. Het gedrag van de bemanning is In alle opzich ten voorbeeldig geweest. De officieren logeerden gedurende het verblijf in het hotel ..A lantic". de onderofficieren en rige opvarenden in verschillende dependance: hotel „Metropole". De Inrichting van de beide ho tels was zeet primitief. NIEUW STOPTEEKEN Thans voor rijksveldwacht en marechaussees besteld In onze nummers van 11 en 30 Juli 1934 maakten wij melding van proefnemingen met nieuwe stopteekens voor de politie en de douane; een vinding van den heer S. Jorritsma, wachtmeester der Kon. Ma rechaussees, thans werkzaam aan het De partement van Defensie en verder uitge voerd en verbeterd door den heer ir. H. v. d. Bok c.i. te Voorburg. Reeds einde der vorige maand vernamen wij, dat in December 1934 en Januari van dit jaar door het Departement van Defensie machtiging was verleend voor de aanschaf fing van acht stopteekens voor zware auto's en negen voor gewone verkeers-auto's voor de Rijksveldwacht en van zes stopteekens voor gewone verkeers-autos' voor Mare chaussees. Bij geruchte vernamen wij ook, dat er on derhandelingen gevoerd worden over de aanschaffing voor de douane. Gedachtig aan een vermaning, welke pas bij een der departementen gekregen hadden, vroegen we eerst informaties bij het departement van Financiën. Echter ontvingen we daar, dato 8 Febr. 1.1. de boodschap, „dat er geen aanleiding bestond terzake van dit onderwerp thans eenige mededeeling aan de pers te ver strekken". Wij gingen om die reden niet tot publica tie over. Echter verschenen deze week in sommige bladen foto's van het nieuwe stop- teeken van de politie en daarom nemen wij de vrijheid ook tot publicatie over te gaan. De uitvinder, de heer Jorritsma, tot wien wij ons wendden, gaf ons een uitvoerige toelichting; waarvan wij thans slechts klein gedeelte plaatsen. Deze deelde ons mede, dat hem in praktijk steeds weer was gebleken, dat de betrokken ambtenaren niet van een doende teeken waren voorzien om do 0_ bruikers van den weg op een behoorlijke wijze te kennen te geven, dat zij moesten sloppen. Volop verscheidenheid bestaat in dezen tot nog toe. De een zwaait met een brandende zaklan taarn, om op die wijze de aandacht bestuurders te trekken en hun met hun rij- of voertuig te doen .stil houden. Een ander heeft uit eigen middelen een zaklantaarn met rood glas gekocht 'en gebruikt dit weer en een derde slaat maar wat met zijn armen in de lucht enz. Als begrijpelijk kan op die wijze door on bevoegden (vooral bij de douane in de grensstreken) van deze teekens om te stop pen gebruik worden gemaakt, met al de gevaren daaraan verbonden. Nadat korten tijd achter erkaar zich in zijn praktijk gevallen hadden voorgedaan, dat bestuurders van auto's verklaarden, de gegeven stopteekens niet als zoodanig te hebben opgevat en niet aan kwaden trouw kon worden gedacht, zon hij op middelen om hierin zoo mogelijk te voorzien. Na lang wikken en wegen, kreeg hij ein delijk een idee, maar de tijd ontbrak hem, dat in toepassing te brengen. Toen er later gelegenheid kwam om de plannen eenigszins uit te werken, bleken de bezwaren en kosten zeer groot te zijn, hoewel het eindresultaat van veel moei zame arbeid bevredigend was. De. toenmalige districts-commandant der Kon. arechapssee te Leeuwarden (thans te Arnhem) wist door zijn welwillende mede werking het in dezen zoover te brengen, dat de toenmalige Inspecteur der Kon. Mare chaussee het stopteeken na zijn inspectie reis mee naar Den Haag nam Het bleek intusschen, dat een deskundige hand noodig was om een stopteeken te ont werpen, dat, berustend op de oorspronke lijke idee aan elke eisch kon voldoen. Die medewerking vond de heer Jorritsma in den heer ir. H. v. d. Bok c.i. te Voorburg. Deze slaagde er ten slotte in, opnieuw na veel kosten, arbeid en moeite, om een bord te ontwerpen, dat volkomen bevredigde. Dit nummer bestaat uitVJER bladen BI*. I Mededeelingen omtrent dc wereldreis van de De regeering heeft de uitvoering, in werkver ruiming, van zes werken te Amsterdam tot eea totaalbedrag van f 1.273,500 goedgekeurd. Massa-aanhoudin^ van autobussen bij Wasse- sneltrein Amsterdam—Parijs is gistermiddag bij Ghlin in Henegouwen ontspoord; er zijn geen slachtoffers. Nieuwe onderhandse he geldlceningen ten laste der gemeente Rotterdam, Na hel Amerikaansche Goudclausuleproces. Bk. S Te Hoofddorp is gister een antirev- partijdag Voornaamste Nieuws. Een auto met het nieuwe stopbord. Deze borden, die thans op de auto's voor verkeers diensten der rijksveldwacht zijn aangebracht vertoonen een groote roóde cirkel van 50 cM. middellijn, welke 's avonds verlicht is even als de in het midden aangebrachte ivoorden „Halt, politie". POLITIETOEZICHT IN N.O. BRABANT De versterkte marechaussee De burgemeesters vao de Noord-Brabantsche ge meenten Lith, Lithoyen, Oyen. Megen en Alem hebben gezamenlijk eeo verzoekschrift gericht tot den minister van defensie, om een vaste brigade der Koninklijke marechaussee in de gemeente Li thoyen te vestigen .of wanneeT hieraan niet kan worden voldaan, de versterking van de rijkspolitie te Oss een tijd laog te laten voortduren. Zooals men weet. is de brigade van de Koninklijke mare chaussee te Oss in verband met de toenemende misdadigheid in deze streek destijds uitgebreid met 10 manschappen, waarvan er vijf werden geplaatst in de gemeente Oss en vijf te Lithoyen. NIEUWF REGELING SUFSéANCE VAN BETALING De nieuwe regeling van de suséance van betaling, waarbij het dwangaccoord busten faillissement wordt ingevoerd, zal vermoe delijk op 16 Maart a.s. in werking treden. De opvoeding Uwer kinderen ZONDER MUZIEK is NIET compleet! De contirigenteering van Dames- confeetie-artikelen Paniekstemming onder handelaars Naar aanleiding van de steeds verscherp ie cóntingenteeringsmaatregelen der regee ring ten aanzien van den invoer, van Da,- mes-Confectieartikelen belegde de borid van winkeliers in damesconfectie te Amsterdam een persconferentie teneinde de moeilijkhe den waarin deze tak van handel ten gevol ge van bovenstaande maatregelen is geko men, nader uiteen te zetten. De bpnd is in den laatsten tijd, daar de toestand door ve len als onhoudbaar wordt gevóeld, een her nieuwde actie begonnen. Het eigenaardige feit doet zidh n.l. voor, dat er op dit gebied goederen worden ge- contingenteerd, die eenvoudig in het bin nenland vooralsnog niet kunnen worden ge produceerd. Was in 1934 het gemiddelde van de toegestane invoer voor wat de Oos- tenrijksche industrie betreft nog 60 pCt van de basisjaren, thans is dit slechts 3 pCtl- Het is dus volkomen begrijpelijk, dat er onder de handéla'ren die op de 60 pCt basis hun bestellingen deden een.ware paniek is uitgebroken ten gevolge van de vrij plotse ling verscherpte maatregelen, terwijl inmid dels de vervaardigde goederen aan de grens staan te wachten en onmogelijk kunnen worden afgenomen. De wilde autobusdiensten Vele bussen aangehouden Te Wassenaar is na waarschuwingen bij het viaduct aan den Leidschen straatweg Dinsdagmorgen de eerste uit Den Haag vertrekkende autobus met passagiers aangehouden, waarbij de Haagsche politie assistentie verleende. De passagiers van de bus moesten uit stappen en de bus werd geparkeerd op het pleintje vóór het station van de Z.H.E.S.M., om daar te wachten tot de eigenaar kwam om hem af te halen, Omstreeks 10 uur waren op deze wijze reeds zes bussen van verschillende ondernemingen, die een i-egelmalige verbinding onderhouden tusschen Am sterdam en Den Haag/Rotterdam, aan gehouden. .Al deze bussen moesten wachten tol hun eigenaar verscheen. Deze kreeg dan van den betrokken ambtenaar te hooren. dat hij zijn bus mee kon nemen, als hij beloofde zijn dienst to -tat en, doch ook zonder dat di» belofte werd afgelegd, kreeg de eigenaar zijn bus terug, echter met de mededeeling, dat hij, bij voortzetting van ziin bedrijf, en bij een volgende aanhouding, zijn bus langer kwijt zou zijn. Het bleef echter niet bij autobussen, want de firma SommHing had na aanhouding van haar eersten bus, direct een contract gesloten met de O.K.-Tax, die hierop de passagiers in groepen van vijf, met taxi's ging vervoeren. D't .iep echter al spoedig in de gaten, en bij terugkeer uit Amsterdam k egen ook de chauffeurs van deze taxi's de mededeeiii g van den betrokken ambte naar, dat bij voortzetting van dezen dienst, want als zoodanig viel dit vervoer te be- beschouwen. hun wagen zou worden aange houden en de passagiers zouden worden ge noodzaakt uit te stappen. Hoewel de heer Somipor-nu hieiteTon nrntecteenie. hielp hem dit bitter weinig, daar do ambtenaar zich heriep op de wet. Do aangehouden bussen zijn in den loop van den dag door min respectievelijke eige naars •vegeohaa'd, nadat zij de bovenbe doelde waarschuwing hadden ontvangen. De kantonrechter zal deze zalven verder te behandelen krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1