jCrihsdjr (üotmuit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Wie zich heden op ons blad abonneert, ontvangt de tot i Maart as. nog te verschijnen nummers gratis. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. 9bonmimntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkriigbaat NO. 5405 Bureau: Breesti-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 15e Jaargang afobertetTtieprijjen: Van I tot 5 regelsl.17'/i Elke regel meer 0.22Va Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel f 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te boven, en in prijs er beneden. 'Abonné's op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT %4 REGEERINGSBEREID, MAAR HOE? Het ware onbillijk zich met een laatdun kend gebaar af te maken van de rede. welke de parlementaire leider der S.D.A.P. eerst in den Haag en daarna in Rotterdam gehouden heeft. Er was heel veel nuchtere waarheid en eerlijke realiteit in. "Wie begint de crisisnood te teekenen met de zwarte kleuren, welke daarbij passen er dan erkent, dat regoeren in deze tijd moei lijker is dan ooit en dat elke partij, welke aan het bewind is, zou moeten bezuinigen die legt daarmee een basis voor verdere zake jij ke discussie. Volmondig geven wij en de groote meer derheid van ons volk den heer Albarda toe, dat erkenning van de moeilijkheden der regeering niet inhoudt volledige instem ming met alle maatregelen; wij zijn het met hém eens, dat wij gelukkig in een land leven, waar men over verschillen kan praten, zonder gevaar te loopen in de bin nenste kerker geworpen te worden. Het recht, neen de plicht van oppositie wordt ten onzent erkend; mits, zooals dc spreker niet naliet te zeggen, mits de oppositie niet alleen betoogt, dat het anders moet, maar ook bereid is het anders te doen en daarvoor de verantwoordelijkheid wili dragen. Welnu, volgons de verklaring van den heer Albarda, is do .S.D.A.P. daartoe bereid; ze wil, mocht ze de meerderheid verwer ven, de volle verantwoordelijkheid van het bewind aanvaarden; ze wil het ook deelen met anderen, wanneer men op redèlijke basis een accoord kan vinden. Dat de eerste situatie ten onzent bijkans ondenkbaar is en dat een róod-roomschc coalitie voorloopig weinig kans van slagen heeft;, kan hier buiten beschouwing blij- ,vén; het gaat thans alleen om het beginsel. En dan kan men het standpunt van den heer Albarda waardeeren. Échter, hoe werd deze beginselverklaring uitgewerkt? Het verdient aandacht, dat terwijl in de roode pers de voorstanders der devaluatio weer liet hoogsto woord voeren, de parle mentaire leider opnieuw verklaarde: „O p dit o ogenblik verwacht ik van devaluatie slechts vergrooting der moeilijkheden". Deze meening onderschrijven wij volko men. Doch, wat volgt hieruit? Dat de heer Albarda moeilijk een aanbod tot coalitie-' vorming aan eenige partij kan doen; want als hij, optredend als minister, niet tot devaluatie overging, zou zijn pers hem van liet meest achterlijke liberalisme beschuldi gen; zooals een schrijver zich nu vermeet ©ni op zóódanig denigreerende wijze over Dr. Colijn te schrijven, dat zelfs roode Kamerleden protesteeren. Hij zal deze moeilijkheden eerst in eigen kring en voorts ook in de kring der toe komstige coalitiegenooten dienen op te los sen, vóór hij al te veel de staf breekt over het zittend kabinet, dat z. i. alles verkeerd doet. Overigens zou natuurlijk over een extra heffing van het kapitaal en verhooging der successie-belasting te spreken zijn; alsmede aVer opheffing van het bankgeheim. Men kan het er mee eens zijn of niet; maar Ifci. is een zakelijk verschil. Wel past hierbij de opmerking, dat men het koopkracht-\ raagstuk wel zeer eenvou dig denkt op te lossen, wanneer men gela ten spreekt over hooger loon en hoogei steunuitkeering, zonder daarbij te letten op de credietwaardigheid van ons land. Ook valt het op, dat de heer Albarda vol gens de verslagen, met geen woord heeft aangeduid, waarop hij zou willen bezuini gen. We kunnen moeilijk aannemen, dat. hij daarbij alleen aan defensie dacht, al moeten we tot onze spijt constateeren, dat hij, sprekende over bezuiniging op onder wijs en op defensie, daarbij niet vrij bleef Van demagogie. Dat is wel zeer jammer voor een partij leider, die zelf erkent, dat hij niet blind is voor de ernst der omstandigheden en er zich rekenschap van geeft, dat. voor inter n'ationale en nationale ontwapening het getij slecht is. Te zeggen, dat de school geen heilig huis je is, maar dat de kazerne dit voor de re geering wel is en zijn gehoor op te zweeper. met de mededeeling, dat er 340 openbare en... 37 bizondere scholen opgeheven zijn, was beneden de maat van een leider van Albarda's formaat. HERSTEL MET WOORDEN De partijen, welke slechts beweging wil len heeten, zijn blijkbaar zoo door de poli tieke bacil aangetast, dat zij bunkeren om mee te doen aan de verkiezingen. De N.S.B. voelt nog niets voor de raads verkiezingen, doch hoopt een bres te slaan in de Provinciale Staten; Nationaal Herstel daarentegen zal de draak in de gemeente raden bekampen. Een urgentieprogram met tien punten is opgemaakt. Nu kan men van Nat. Herstel zeggen, wat men wil; maar erkend moet worden, dat het blad van deze nieuwe partij in net bezigen van groote woorden niet behoeft onder te doen voor de roode pers. Voor ditmaal willen we slechts daarop de aandacht vestigen. Punt 1 van het urgentieprogram begint al vast met te verlangen: Geen partijpoli tiek; geen behartiging van partij-, groeps- of klassebelang. Punt 2 voegt daaraan toe: Bij alle benoemingen moet worden gebro ken met bevoorrechting op grond van ker kelijke opvatting of politieke richting. Be slissend zij alleen de geschiktheid. Punt 5 wil „krachtige bezuiniging over de geheele lijn door vereenvoudiging van het gemeen telijk apparaat". Punt 6 wil sterke beper king van het gemeentelijk arbeidsveld. Zoo gaat het door. De vraag wordt niet beantwoord, of Nat Herstel misschien ge vaar oplevert voor nieuwe partijpolitiek en voor benoemingen, waarbij men op de ge zindheid zal letten. Ook schijnt men niet te weten, dat in menige gemeente noch ver eenvoudigd, noch bezuinigd kan worden, omdat er niets af te breken valt en het zelf bestuur vaste lasten oplegt. Het weekblad overschreeuwt dit alles met de leus, dat gemeenteraden bolwerken zijn van marxisme, partijzucht en kliekgeest, welke gezuiverd moeten worden. En voor wie mocht meenen dat de leiders slechts groote gemeenten kennen, moge dienen, dat men beweert: „De raad kan met misken ning van ieder gezond beginsel en van ieder zakelijk inzicht, de gemeentelijke las ten tot in het krankzinnige opvoeren. De raad kan zich iedere dwaasheid veroor loven, zoolang die dwaasheid niet met de letter van de bestaande wetgeving op het stuk der gemeenten in botsing komt. De raad heeft dat in hon'derde geval len gedaan. Het bestuur van onze groote gemeenten en van tal van kleinere is erbarmelijk slecht geweest" Aan iemand, die zoo schrijft, zou men al leen de vraag willen stellen: hebt u wel eens een raadzaal gezien en hebt u wel eens een raadsvergadering bijgewoond? Wat een groote woorden en holle klan ken! Wat een voorlichting! Bedrijfsradenwet Landbouw Dc Commissie van Advies De Minister van Sociale Zaken heeft in gesteld een commissie van advies, als be doeld in art 8 van de Bedrijfsradenwet (kern-commissie voor den Landbouw). In deze commissie is benoemd: tot lid, tevens voorzitter: prof. mr. A. C. Josephus Jitta, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschool, te 's Gravenhage; tot leden: A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, te Utrecht; W. Drees, lid van de Tweede Kamer dér Staten-Generaal, te 's-Graven- hage; mr. A. M. Engels, administrateur bij het Departement van Sociale Zaken, te 's-Gravenhage; ir. J. H. J. Huygens, hoofd inspecteur van den arbeid, te Haarlem: K. Kruithof, voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, tp Utrecht; C. van der Lende secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, te Amsterdam; A. Mastenbroek referendaris bij het Departement van So ciale Zaken, te 's-Gravenhage; mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het Departement van Economische ZaJten, to 's-Gravenhage; mr. W. Rip, directeur van het Bureau van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, te 's-Gra- vénhage; B. M. Takens, landbouwer, te Meeden; mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van de Gemeente Leiden, te Leiden; Jac. Vos Antz., landbouwer, te Roosendaal; prof. mr. C. W. de Vries, hoogleeraar aan de Nederlancische Handels-Hoogeschool te 's-Gravenhage. Aan de commissie is toegevoegd, onder scheidenlijk als secretaris en adjunct secretaris, de secretaris en de adjunct secretarissen van den. Hoogen Raad van Arbeid. DE SPELLING Minister Marchant antwoordt de Eerste Kamer In Indië wordt de nieuwe spelling in Augustus ingevoerd De Minister van Onderwijs heeft in de Memorie van Antwoord de opmerkingen der Eerste Kamer over de spelling beautwoord. Nieuwe argumenten zijn niet aangevoerd; het is den minister een groote voldoening dat zijn maatregelen tot oplossing van het vraagstuk hebben doel getroffen en het on derwijs de nieuwe schrijfwijze heeft aan vaard en de chaos voor orde en eenheid heeft plaats gemaakt. Inlndië zal de invoering met Augustus plaats hebben. Buiten het onderwijs worden ook vorderingen gemaakt. De minister beklaagt zich niet over het feit, dat oppositie is gevoerd. Hij heeft dit voorzien; het is overal op de wereld hetzelf de. Redelijke critiek kan heilzaam zijn. Hij protesteert wel tegen de wijze waarop, die oppositie is en wordt gevoerd. Hij werd voor gesteld als een man zonder ernst, die gról- len en kwinkslagen liet gelden voor argu menten. Hij werd lasterlijk beschuldigd van het oefenen van pressie op schoolbesturen. Hij werd losgemaakt van het Kabinet. Of schoon men het eerst vanzelfsprekend had voorgesteld, dat men als ordelijk staatsbur ger zich zou voegen, zoodra de regeering voorschriften zou hebben gegeven, heeft men de actie voortgezet nadat de Algemeene Maatregelen van Bestuur waren afgekon digd. Zelfs werd toen, naar revolutionnaire methode, de positie zoo gesteld, dat twee „partijen" tegenover elkander staan; de regeering en de opposanten; terwijl men zich beklaagt, dat de eene „partij" ongerecht vaardigd sterker is door de machtsmidde len, welke de andere „partij" mist. Ten slot te is men gezonken tot de toepassing van boycot tegen bedrijven en neringdoenden, die tot de vereenvoudiging zijn overgegaan. De methode dat het onderwijs voorgaat en de regeeringsdienst alsnog afwacht is volkomen normaal. Voor het regelen bij wet van een on derwerp, waarvan onze wetgeving de rege ling hij de wet niet eischt, is hier allerminst grond. Wie om regeling vragen bij de wet, zijn zij, die de schrijftaal in een keurslijf willen sluiten; ditmaal zij, die de 280 regels van Te Winkel ten onrechte aanzien voor een codificatie van de Nederlandsche cul- De Eerste Kamer en het beleid van Onderwijs De bezuiniging op de scholen In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Onderwijs zegt Minister Marchant o. a. het volgende: De concentratie van openbare scholen was onafwijsbaar. Men heeft slechts op het verloop van het leerlingen-aantal sedeit 1920 te wijzen om elke tegenspraak te doen verstommen. Slechts indien aannemelijk werd gemaakt, dat in afzienbaren tijd de dalende lijn weder opwaarts zou gaan, kon er grond zijn voor twijfel. De Minister wil nog wel eens herhalen, dat ingrijpende bezuiniging voorwaarde is voor 't voortbestaan van het onderwijs, een beschaafden staat waardig. Zonder die be zuiniging zal er niet alleen geen sprake zijn van een boven andere naties bevoor rechte, positie, doch achterstand zal zeker zijn. Ook de Minister betreurt het, dat het ontwerp-grondslagenwet nog niet is inge diend. De fout van den minister, die hij reeds eerder heeft erkend, is deze, dat hij het productie-tempo heeftoverschat. Dit schijnt hem echter geen grond om in Fe bruari 1935 de klacht te doen hooren, dat. onder de gegeven omstandigheden, waarin tallooze wetgèvende en bestuurlijke maat regelen zijn tot stand gebracht, het bedoel de wetsontwerp na een en driekwart jaar „nog steeds op zich laat wachten". Over de steun voor den bouw van de Clté Universitaire te Parijs zeide de Minister onder meer: Men kan deze zaak niet losmaken van haar geschiedenis. Ongelukkigerwijze vip) irisis in, toen particulieren f 700.000 hadden bijeengebracht» Het gebouw was gezet Een overeenkomst was gesloten. De grond was aanvaard. Men was dus aan alle kanten gebonden. Het onderwerp is in studie. Mocht de regeering zich genoopt om te hulp te komen, dan zal een cre- diet toch eerst kunnen worden aangevraagd op de begrooting voor 1936. Een debat voor is onvruchtbaar. De minister is van oordeel, dat de tegen stelling tusschen direct aan den dag treden de belangen, die zich telkens openbaart, een wettelijke regeling in het belang van de natuurbescherming noodzakelijk maakt. Er is een, naar hij meent, aan de eischen van dezen crisitijd beantwoordend voor ontwerp eener natuurbeschermingswet ge reed, hetwelk naar hij hoopt, binnen niet langen tijd de nog noodige fasen van over leg zal doorloopen en bij de Staten-Gene raal aanhangig zal worden gemaakt Hetzelfde geldt voor een nieuw vooront werp eener monumentenwet. De Nederlandsche Handels- hoogeschool Blijft zij in Rotterdam? Minister Marchant deelt in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begrooting mede, dat zijn toezegging in de Tweede Kamer om te overwegen, in hoever een verplaatsing van de Nederland sche I-Iandelshoogeschool in het belang van het onderwijs en van 's lands financiën zou zijn, nog niet tot eenig resultaat heeft ge leid. De minister wil thans wel mededeelen dat naar zijn overtuiging de wenschelijkp samenwerking tusschen de Rijksuniversiteit te Leiden, de Technische Hoogeschool en de Handelshooge-school ook zonder verplaatsing van de laatste verzekerd kan worden. De wettelijke tijd Moet voorloopig nog even wachten! De minister van binnenlandsche za<- ken heeft medegedeeld, dat, indien het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd door de Eerste Kamer mocht worden aangenomen, het om technische redenen niet mogelijk zal zijn de nieuwe tijdregeling nog dit jaar in werking te doen treden. Zoetermeer-Zegwaart èèn Met Ingang van 1 Mei a.s. Ingediend is een wetsontwerp tot ver- eeniging van de gemeenten Zoetermeer en Zegwaart met ingang van 1 Mei a.s. tot één gemeente onder den naam Zoetermeer. Aan de Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend. Bezuinigingsmotieven liggen niet in de eerste plaats aan dit voorstel ten grond slag, al zal bij vereeniging, door de alsdan mogelijke vereenvoudiging der administra tie, uiteraard besparing op bestuurskosten worden verkregen. De minister draagt dit vereenigingsvoor stel voor louter als eön consolidatie, ais een bevestiging door. het recht van een natuurlijk gegroelden toestand, in de over tuiging, dat het wegvallen van de reden loos geworden administratieve perken het belang van de beide gemeentep slechts ten goede kan komen. Gedeputeerde Staten van Zeeland wen- schen het gevoelen van de Zeeuwsche ge meenteraden te kennen inzake een wijzi ging van de op 1 October 1934 in werking getreden regeling van de jaarwedden van Het ligt nl. in de be doeling den door met name genoemde bur gemeesters doorgebrachten diensttijd als wethouder mede te doen tellen voor de toe kenning van periodieke verhoogingen. Onder deze regeling vallen de thans iu functie zijnde burgemeesters van Biervliet, Brouwershaven, St. Kruis, SL Laurens, Phi lippine, Retranchement en Scherpenisse. CADEAUSTELSEL IN BELGIË VERBODEN Met ingang van 1 April a.s. is de verkoop met premies, 't zgu. cadeaustelsel, in België verboden. Het verbod geldt zoowel den groot- eJs den kleinhandel. Slechts is nog toegestaan het verschaffen van premiozegels, in welk geval de kooper echter naar dienseigen keuze of het bedrag der zegels in contanten of het daarvoor geldende geschenk moet kunnen CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG Jong Holland snakt naar werk Men deelt ons mede, dat de heer J. Schipper, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, Donderdagavond a»s. in het radio-kwart!ertje van 18.4318.58 via den Huizer-zender belangrijke mededeelingen zal doen over den voortgang der plannen m zake verschaffing van werk aan jeugdige werkloozen, zooals die uiteengezet zijn in de brochure „Arbeidskans in Arbeidenood". DOODELIJK TRAMONGELUK. Te Gennep (L.) is de 42-jarige ongehuwde mej. A. Dinnessen op den Rijksstraatweg Nijmegen-Venlo door de electrische tram gegrepen en zoo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis te Gennep kort na aankomst is overleden. De vrouw, die op de fiets wa,s, heeft niet op het rijwielpad gereden, en had, daar zij doof was, de tram niet hooren aan komen. VERDRONKEN Uit het Overijselsch Kanaal onder Diepen veen is het lijk opgehaald van zekeren L., uit Deventer. Uit het feit, dat ter plaatse ook zijn fiets in het water werd gevonden, maakt men op, dat den man langs het Kanaal een onge luk is overkomen. Auto- en motor-ongelukken Te Herwijnen reed de bestelauto van een firma uit Groningen pardoes van den Waaldijk (binnenkant). De wagen kantelde en de inzittenden moesten door de voorruit uit hun benarde positie worden verlost. Een der inzittenden was verwond aan het hoofd. Hij werd door Dr. de Kruyff verbonden. De auto ie later door een kraanwagen tegen den dijk opgetrokken. Hij kon op eigen kracht naar de plaats van bestemming. Oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk: sterke drank. AUTOBUSDIENST ZONDER CONCESSIE. Voor den Amsterdamschen kantonrechter stond de autobusondernemer A. P. terecht. Hij zou, zonder concessie te bezitten, een auto busdienst Amsterdam-Den Haag-Scheveningen onderhouden. Verd. merkte op, dat van een geregelden dienst geen sprake is. Het O. M. eischte f 150 bete, subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger vroeg vrijspraak, subs, cle mentie. De kantonrechter verklaarde de ten laste gelegde feiten bewezen. Uit de vijf dagen waarop proces verbaal is opgemaakt, kan worden afgeleid, dat er sprake is van een geregelden dienst. De kantonrechter staat sympathiek tegenover de busdiensten. De menschen hebben geen geld meer om de dure prijzen van spoor- en tramwegen te betalen. Het publiek is gebaat bij de autobusdiensten dit geldt als verzachtende omstandigheid verdachte. Daarbij komt nog dat de dienst sedert 1 Januari is stopgezet. De kan- tonrecher veroordeelde verd. tot een lage geld- boete en wel van f 10 subs. 10 dagen. Doodelijk auto-ongeluk In de Hooftstraat te Velp is het 10-jarig zoontje van de familie Meeuwsen, wonende aan den Enk weg te Velp, bij het plotseling oversteken van den weg door een juist paa- seerende autobus van de G.T.M. overreden. Het ventje was op slag dood. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis alhier Autobotsing bij Halfweg (N.H.) Vier gewonden. Omstreeks twee uur 's nachts is te Halfweg op den Haarlemmerweg ter hoogte va kistenfabriek „Phoenix" een personenauto uit Heemstede, die uit de richting Amster dam kwam, in botsing gekomen met een taxi van een Amsterdamscbe autoverhuurinrichting die uit tegenovergestelde richting naderde. De botsing was zoo herig, dat beide wagens over den kop sloegen. De taxi bleef met de vier wielen in de lucht liggen. In dezen auto zaten behalve don bestuurder twee dames en een heer. In aanmerking genomen het geweld van de botsing mag het een gelukkige om standigheid genoemd worden, dat de bestuur der geheel ongedeerd bleef, terwijl de drie andere inzittenden slechts licht gewond wer den. In den auto uit Heemstede zat slechts één persoon, die eveneens licht werd gewond. De vier gewonden zijn overgebracht naai St. Elisabeths gasthuis te Haarlem, vanwaar zij, na verbonden te zijn, naar huis werden gebracht. De wagen uit Heemstede werd vrij wel geheel vernield en is opgesleept naar eer garage te Halfweg, terwijl de taxi naar Am sterdam is gebracht. Het auto-ongeluk bij Herwijnen Bij Herwijnen is Maandagmiddag te omstreeks vier uur het lijk van den vermisten directeur-geneesheer van het Sint Elisabethziekenhuis te Amersfoort, dr. A. G. M. Verbeek, uit het water op- Dr. Verbeek was 15 Juli 1932 op 29-jarigen lgefkijd geïnstalleerd als directeur van St. Elisabethziekenhuis. Hij stond bekend als een bekwaam internist, die algemeene achting genoot Hjj was ongehuwd. Dr. Verbeek was op weg naar zijn ouders, die te Ces (N.-Br.) wonen. Uit de sporen, welke de auto op den dijk heeft achtergelaten, kan men zien, dat de bestuurder den wagen heeft villen keeren en daarbij achteruit den dijk is gereden. Hierbij is de auto over den kop geslagen, zoodat het achtereind hoog is komen te liggen. De plaats, waar het ongeluk is geschied, staat als zeer gevaarlijk bekend. Men komt daar uit den polder De Zeek den dijk oprijden en moet dan onmiddel lijk naar rechts of links een bocht maken var 90 graden. Onmiddellijk langs den dijk stroomt de Waal. Reeds verscheidene malen zijn daar ter plaatse auto-ongelukken gebeurd, zoodat plaatsing van een hek aldaar, hoog noodig ie. Auto tegen een boom gereden Drie gewonden Bij Veenendaal is in de Hooge Boomen een auto, bestuurd door den heer Wimink, uit Enschede, tegen een boom gereden. Bij de botsing werd de heer Wimink stig gewond- Hij is per ziekenauto naar ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Twee inzit tende dames waren licht gewond. Na verbon den te zijn is het tweetal naar Enschede over gebracht. Het ongeluk is te wijten aan feit, dat een der dames, toen zij plotseling onwel werd, een gil gaf, waardoor de heer Wimink verschrikt omkeek, tengevolge waarvan de wagen aan het slingeren raakte en zooals gemeld tegen een boom botste. Maandagavond is te Apeldoorn op de Brink laan een autobus van de Apeldoornsche Bus- Maatschappij, bestuurd door S., uit Apeldoorn, op den spoorwegovergang ingesloten geraakt, doordat zij den overweg die op een afstand bediend wordt, opreed, terwijl de afsluitboom aan den overkant reeds gesloten was en de andere boom daalde, toen de bus zich op den •erweg bevond. De bestuurder en de vijf passagiers wisten nog tijdig de bus te verlaten en zich in veilig heid te brengen. De achterkant van de autobus werd door den lokaaltrein stukgereden. Een goede vangst Inbreker springt nlt het raam De politie te Blaricuir» werd door voorbij gangers gewaarschuwd, dat uit het raam van een onbewoonde villa een man was go- sprongen; hij werd na een ingespannen jacht, waaraan drie veldwachters en enkele boeren deelnamen, bij Eemnes gegrepen. Het was de 20-jarige E. S., die dezer dagen uit de Kruisberg is ontsnapt, en reeds vele veroordeelingen wegens diefstal achter den rug heeft. Hij heeft geen gelegenheid gehad om zijn slag in het Blaricumscho landhuis te slaan. Het huis wordt 's zomers bewoond door Dr Dekhuizen uit Rotterdam; er waren geen voorwerpen van waarde aanwezig. De in breker was door het uitsnijden van een ven sterruit in de keuken binnen gekomen. Hij meende toen hij boven was, dat hij beneden menschen hoorde en is toen uit het niet hoog gelegen raam gesprongen. Hij zal ter beschikking van da justitie worden gesteld. KIND ONDER EEN WAGEN GEDOOD Het 8-jarig zoontje van riet echtpaar D. J., wonende aan de Spreeuwen straat te Almelo, dat Vrijdag onder een zandwagen is geraakt en daardoor ernstig werd verwond, is Zater dag aan de gevolgen overleden. van 4cvn Jmwuuvc Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen ÖL. 1 Ingesteld is een kerncommissie voor de landbouw onder voorzitterschap van Prof. Josephus Jitta. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan dc Eerste Kamer over de Begrooting van Onder- BIz. 2 De mobilisatie van Italië in Verband met het geschil met Abessynic. BIz. 3 De Ned- Chr. Studenten Vereeniging heelt op Woudschoten de Federatiedag gehouden. Het Hoogste Gerechtshof in de V.S. heeft de uitspraak bekend gemaakt in het goudclausulepro- ces, dat reeds wekenlang hangende is. De beslis sing is ten gunste van de Regeering uitgevallen. BIz. 5 Te Hoofddorp wordt vandaag de jaarlijksche BIz. 8 Naar en in Zuid-Afrika XL: Reisbrieven va» Prof. Dr. V. Hepp. De 100ste vergadering van dc Zuid Hollandsche Predikanten Vereeniging. Het schaaktournooi te Moskou. Op sluwe wijze naar Duitschland ontvoerd Te Hengelo (O.) is een aldaar wonende Duitscher op sluwe wijze ontvoerd. De be trokkene, een beeldhouwer, is uit Lippe-Det- mold afkomstig. De man, die Ernst Gutzeit heet. is lid van de Nat. Soc. Partij geweest, maar toen hij werkloos werd, bedankte lijj als zoodanig. Bij het zoeken naar werk, kwam hjj met een Fransch bureau van twijfelachtige reputatie in aanraking, aan welk bureau liij mededeelingen over Duitschland schijnt te heb ben verstrekt. Toen dit door de geheime po litie werd ontdekt, zou Gutzeit gearresteerd worden. Hij had echter lont geroken en was November j.l. naar Nederland gevlucht, ar hjj bjj een steenhouwer in Hengelo (O.) werk vond. Na eenigen tjjd kreeg G. uit Duitschland een brief, waarin hem werd ver zocht naar zijn vaderland terug te keeren. Hjj daar een borstbeeld van Hitier kunnen maken en voor straf behoefde hjj volgens dit schrijven niet bevreesd te zjjn. G. bleef ech ter waar hjj was en zelfs een verzoek van zjjn vrouw om terug te gaan, leverde geen resul taat op. Daar hij in Hengelo bjjiia geen werk meer had, plaatste G. een advertentie in een Am- sterdamsch dagblad, waarop hjj één brief kreeg, nl. van een zekeren KI. S., die vroeger te Enschedé woonachtig was, maar thans te Haarlem woont. S. kwam overeen om G. in Hengelo op te zoeken. In een café had een onderhoud plaats, waarna de beeldhouwer met KI. S. is weggereden. Uit liet onderzoek der politie is thans komen vast te staan, dat de Duitscher gemeend had, dat hjj naar Haarlem worden gebracht. In plaats daarvan is KI. S. echter met hem naar de Duitsche grens plaats Gronau gereden, waar hjj gearresteerd Toen de Nederlandsche Justitie van dit ge val van ontvoering hoorde, heeft zij direct een onderzoek ingesteld, hetgeen leidde tot de ar restatie van KI. S. Deze is te Almelo opge sloten. De man heeft bekend de ontvoering te hebben gepleegd. EEN VROEGE LENTE, EEN VROEG GELUID Zondag j.l. is te ljsselmonde in den polder het zingen gehoord van den leeuwerik, benevens tierelieren (meer dan één). HET WILDE ZWIJN DER VELUWK Men meldt ons uit Ede: Reeds langen tjjd id een wild zwjjn de omceving van de Ginkel onveilig gemaakt. Thans is het den jachtopzieners van Velthuizen en Schriek ge lukt het dier, door het neer te schieten, on- schadeljjk te maken. Het bleek nog een jong beest te zjjn. Men vermoedt dat dit zwijn af komstig is uit de Soerensche bosschen, waar uit het ontsnapt schjjnt te zjjn, DE OUDE SCHEPER Voor den Haagscnen kantonrechter werd een eigenaardige zaak behandeld. Door cie politie was onlangs een kudde schapen, lij dende aan rotkreupel. toobohoorend aan een ouden schaapherder, in beslag genomen. Later werden de diorer. afgemaakt en de herder verbaliseerd, omdat hij dieren, lij dende aan een besmettelijke ziekte, over een openbaren weg had vervoerd. De oude her der is bij verstek veroordeeld, daar men niet weet waar hij zioli ophoudt. Hij krijgt 1 boete plus S63 schadevergoeding voor "het verlies zijner kudde. Hij zal thans in het politieblad worden gesignaleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1