«dCDü De Saar-mariniers zijn weer thuis MANNBORË ORGELS W. A, HOUTMAN Co.'s PIANO- en ORGELHANDEL PRIJZEN LAGER DAN OOIT! TEGEN HOEST Vicks Hoestbonbosïs MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 DERDE BLAD PAG 9' Feestelijke intocht in Rotterdam Koninklijke onderscheiding voor den commandant van het detachement Zaterdagavond te 8 uur 20 is het detachement Mariniers, dat deel, heeft uitgemaakt van de internatio nale troepenmacht in het Saargcbied, te Rotterdam teruggekeerd. Storm en regenvlagen ten spijt heb ben duizenden de terugkeerende sol daten opgewacht en hartelijk toege juicht. Op de binnenplaats van de kazerne heeft vice-admiraal J. de Graaff namens den Minister van De fensie woorden van groote waardee ring geuit voor de wijze, waarop het detachement het rood-wit-blauw in den vreemde heeft hoog gehouden en medegedeeld, dat het II. M. de Konin gin had behaagd den commandant ,van het detachement, kapitein M., R. de Bruyne te onderscheiden en te be vorderen tot Officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. De aankomst op het station-Maas Waaruit het te verklaren was, dat de te rugkomst. van een militaire troepen-afde» ling leidde tot een on-Hollandsche betoo ging van enthousiasme, tot betuigingen van waardeering van een duizendkoppig publiek, dat zelf ook wat over had voor deze demon stratie, door den striemenden regen te trot- Omdat men de zwaargewapende Mariniers met den stormhelm op het hoofd toch zag als vrede s-soldaten, als beschermers van orde en gerechtigheid, opadat men intuïtief gevoelde, dat deze mannen door hun plichts betrachting en correcte houding het aanzien ,van ons land hadden hoog gehouden. Inderdaad: deze eenvoudige militairen, met verstandige leiders aan het hoofd, heb ben in twee maanden Saar-dienst moer ge daan voor de bevordering van waardeering voor onze weermacht, dan een leger van schreeuwers, die zich nu niet lieten zien en welker hulp ook niet noodig was om te dc- monstreeren, dat ons volk tevreden is over zijn Mariniers. Reeds lang voor acht was te zien, dat de terugkomst van het Saar-detachement enor me belangstelling zou trekken. De politie had echter uitgebreide orde-maatregelen ge troffen en binnen de afzetting werden alleen een aantal autoriteiten toegelaten, die hier voor een speciaal bewijs hadden ontvangen. Wij noemen slechts den commandant van het corps Mariniers, kolonel C. J. O. Dor ren; de garnizoenscommandant, majoor Mot- ke; de gep. generaal-majoor der Mariniers J. C. J. B. A. de Josselin de Jong; voorts enkele voorzitters van stembureaus bij het plebisciet, een vertegenwoordiger van Rot terdams Comité ter behartiging van natio nale belangen, de hoofdcommissaris van po litie, mr. L. Einthoven; de veldprediker in algemeenen' dienst ds. II. Janssen en de hoofdaalmoezenier J. J. J. Noordman. Uiter aard waren ook de dames der officieren van het detachement op het appèl. Voor hen zal het wachten het langst heb ben geduurd, want de trein was over tijd en kwam eerst te 8.20 de overkapping van het station binnenschuiven. Uit het groepje autoriteiten ging een hoe- ra'tje op, inaar de militairen in den trein schenen consigne te hebben ontvangen ook nu vóór alles militair te blijven en onthiel den zich van luidruchtige betuigingen van blijdschap over den terugkeer. Op commando verliet men den trein, ver volgens werd aangetreden voor colonne, kor te bevelen van den commandant van het detachement schalden door de holle ruimte totdat heel de troop stond aangetreden. Daarna trad het vaandel uit den troep der Mariniers, die ter begroeting stond opge steld en de vaandelwacht stelde zich op voor het front van den troep. Daarna meldde kapitein De Bruyne den troep bij den commandant van het corps. De pijpers openden den ban en terwijl het de tachement stram het saluut bracht weer klonken de eerste maten van het volkslied. Het was een plechtig oogenblik, dat op al len diepen indruk maakte. Voor den troep stonden, behalve de com mandant en de officieren, ook de Engelsche verbindingsofficier More en de vioolpredi kant ds. J. van der Giessen opgesteld. Nadat de ban gesloten was is comman dant Dorren naar voren getreden om als chef van het corps de officieren, onderoffi cieren, korporaals en manschappen het welkom in het vaderland toe te roepen. „Gij hebt., zoo zeide de commandant, op eervolle wijze uw taak in het Saai-gebied vervuld en ik wensch U daarmee van harte geluk". Na de plechtigheid is de troep hi liet licht van een nieuw soort vuurwerk-fakkels, die met een lichtsterkte van meer dan 100.000 kaars het station tot in de spanten verlicht ten, afgemarcheerd. De tocht naar de kazerne En toen begon de korte tocht naar de Een stioomende regen, een bulderende storm cn des ondanks een enthousiaste menigte, die, zoodra de troep uit óe sta tions-overkapping te voorschijn kwam, lui de begon te juichen en dit volhield tot de Even stram als te Saarbritcken mar cheerden de Mariniers op de maat van tic bekende pijpers-muziek langs het Timmer huis en ook het opdringen van de hen om stuwende menigte bracht hen niet uit het gelid. De politiemannen, die den aftocht wilden dekken hadden het echter zwaar te ver antwoorden en ook menig autoriteit, die meegeloopen was kreeg het benauwd. Op den hoek van het Stadstimmerlsuïs waren weer felle fakkels ontstoken ten be hoeve van de filmoperateurs en ondanks de gierende regenvlagen bleef het een feeste lijke intocht, een tocht, die velen te kort duurde toen bij het Groen endaal het deta chement in de poort van de kazerne ver dween. Plechtigheid op het kazerneplein Na cenige korte commando's stond het bataljon in de houding opgesteld en de commandant van het Saai-contingent ver zocht den adjudant van den vice-aduiiraal dit te willen molden. Toen Z.Exc. vice-admi- raal J. de Graaff op de binnenplaats ver scheen bracht de troep de militaire eerbe wijzen. Weer flitste het licht van vele lam pen aan, microfoons werden ingeschakeld en in den stroomenden regen ving de vertegen woordiger van den Minister van Defensie zijn toespraak aan. Spr. herinerde er aan, hoe dr. Deckers bij het afscheid van het Nedcrlandsche Saarcontingent op 20 Dec. j.l. de manschappen een goede reis had toe- gowenscht en dat hij stellig ook heden blijk van zijn belangstelling zou hebben gegeven, indien dit mogelijk was geweest. Nu mij, al dus spr., de taak is opgedragen hem te ver vangen wil ik mij van die vereerende op dracht kwijten door U allen hartelijk wel kom te heet,en in het vaderland. Ik hoop, dat gij de uwen in welstand zult mogen ont moeten. In het Engelsoh richtte spr. zich vervol gens tot den Engelschen officier More, wien hij prettige dagen in ons land toewenschte. Spr. hoopte, dat hij zich zijn diensttijd in het Saargebied zou herinneren als een goe den tijd, mede doorleefd in broederschap met de Hollandsche Mariniers en verzocht hem, terruggekomen zijnde in zijn vader land, te zeggen, dat het voor ons bataljon een eer was geweest onder een Britsch offi cier te hebben gediend bij het bewaren van de orde in het Saargebied. Zich opnieuw tot den troep richtend, her innerde spr. er aan, dat de Minister bij het vertrek had gesproken van een belangrijke, maar moeilijke taak, die aan officieren en manschappen werd opgedragen. De wijze, waarop gij dien hebt volbracht, aldus spr,, stemt tot groote tevredenheid. Gij hebt ge durende uw afwezigheid U herhaaldelijk op offeringen moeten getroosten en herhaalde lijk hebt gij voor moeilijkheiden gestaan. Desniettemin is uw werk met succes be kroond. Bovendien hebt gij bereikt, dat het rood-wit-blauw boven uw kwartieren te St. Vibert en Saarbrücken op den dag van uw vertrek weer ongeschonden en vlekkeloos kon worden neermehaald en daar zijn wij U allen dankbaar voor. Door Uw voorbeel dig gedrag hebt gij er bovendien toe bijge dragen, dat de naam van de Kon. Marine, die sedert Februari 1933 zooveel van haar aanzien verloren had, weer belangrijk veel in vertrouwen teruggewonnen heeft en ik hoop, dat dit Voor U een reden te meer moge zijn om aan de belangrijke opdracht in dienst van den vrede, in dienst van den Vol kenbond, aangename herinneringen te be- eenen kant hadt gij maatregelen te treffen, waardoor de oer van de vlag werd gehand haafd, aan de andere zijde hadt gij uw per soneel aan te moedigen tert opgewekte plichts betrachting. Gij hebt die moeilijkheden schit terend weten te overwinnen. Zoowel uit on- hcrhaaldelijke telefoongesprekken als uit onze correspondentie bleek mij hoe goed gij uw taak hebt vervuld. Gij zijt er in ge slaagd de eer van Nederland hoog te hou den en aan de geschiedenis van de Neder- landsche weermacht, in het bijzonder die de Marine, een schoone bladzijde toe te voegen. De raporten over uw leiding getui gen van een enorme waardeering. De Kon. Marine brengt U daarvoor bij zonderen dank en is er trotsch op U een der onzen te mogen noemen. Het is mij een bij zonder aangename taak U mede te deelen, dat H. M. de Koningin, medelevende met een groot gedeelte van H. M.'s weermacht, Uw bijzondere prestaties in dienst van het va derland in den vreemde heeft meenen te moeten beloonen met een Koninklijke on derscheiding. Terwijl het bataljon de geweren presenteerde en de officieren stram het saluut brachten, las vice-admi raal De Graaff de Koninklijke be schikking voor, waarbij kapitein M. R. de Bruyne werd bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje- Nassaü met de zwaarden. Vervolgens spelde de vice-admiraal het Officiers kruis op de borst van den comman dant va,n het Saar-detachement. Zijn rede vervolgende, zeide vice-admiraal De Graaff, dat deze onderscheiding er ook i was vöor heel den troep, daar allen er hooge mate toe hebben bijgedragen, dat de commandant zijn taak kon vervullen op een wijze, die zoo groote waardeering vond. Bedenkl, aldus spr., dat in de onderschei ding van.uw commandant niet alleen de Saartroepen en Uw corps, maar ook de Ma rine en heel de Weermacht wordt geëerd. Laat daarom deze. Koninklijke daad voor U, die geheel vrijwillig tot de weermacht zijt toegetreden, e^n spoorslag zijn om het beste te geven wat in U is tot heil van het vader- land en tot meerdere glorie van Hare Majesteit, Spr. eindigde met een „Leve de Koningin!" Met één ruk gingen daarop alle storm helmen af en de wanden van het kazerne plein weerkaatsten een driewerf „Hoezee!", dat door allen werd uitgebracht. Direct daarop trad het vaandel uit en, terwijl opnieuw de militaire eerbewijzen werden gebracht en de burger-genoodigden het hoofd ontblootten weerklonken de tonen van het volkslied Daarmee was de plechtigheid geëindigd. In de kazerne vonden de Saar-mariniers voorzoover daarvan te midden van veel begroctings-rumocr sprake kon zijn ein delijk de rust, die hen toekwam en toen was voor velen het eerste consigne: naar moeder-dè-vrouw. Een onderhoud met kapitein M. R. de Bruyne Direct na de plechtigheid op de binnen plaats van de Marinierskazerne hebben wij een kort onderhoud gehad met den com mandant van het Saar-detachement, kapi tein M. R. de Bruyne. Do kloeke commandant, nog druipend van de r®gen, was wel zoo vriendelijk ons enkele inlichtingen te verschaffen om trent het verblijf in het Saargebied en vooral over het afscheid en de reis terug. „Het contact met de bevolking", aldus kapitein de Bruyne, wien wij er naar vroegen, „is nooit zoo bijzonder innig ge weest cn dat was trouwens geheel naar mijn eigen wensch. Vooral toen de lBc voorbij was, hebben wij met. opzet een ge reserveerde houding geforceerd. Misschien zouden onze manschappen zich hebben la ten verleiden tot dingen, waar we later spijt van zouden hebben gehad, bijv. tot het brengen van een bepaalde groet cn dat wilde ik coflte que coüte vermijden. Er zijn natuurlijk altijd elementen, die dit gaarne zouden hebben gezien om er dan, al is het misschien niet kwaad be doeld, politieke munt uit te slaan. Zoo beeft men een paar Engelsche sol daten ook op de schouders geheschen on de arm omhoog laten steken, om er later een foto van te publiceeren met het oi derschrift.: „Engelsche Tommy's brengen de Hittlergroot". Om allo ongewenschte dingen te voorko men, heb ik strenge passagiers-maatrege len getroffen. Slechts in beperkte mate werd gelegenheid gegeven om te passagie ren, het cafébezoek werd beperkt tot twee bepaalde café's en men mocht slechts met ZEER GROOTE KEUZE bij: SINGEL 114116 - SCHIEDAM Telefoon 68871 z'n tweeën tegelijk uitgaan. Die maatrege len zijn tot liet einde toe gehandhaafd. Juist omdat bleek, dat er een volslagen rust heerschte en men heel vriendelijk voor ins was, gaf dit wel eenigszins een wan- erhouding. De mannen hebben zich goed gedragen n de bevolking respecteerde ons. Wc kregen elke week gratis bioscoop voorstellingen en hebben ook bijzondere gastvrijheid genoten van Hermann Rochlin een Ober Kommerzienrat, die ons zijn inle- essante mijnbedrijf heeft laten zien en alle manschappen nog heeft onthaald ook; men heeft ons daar een volslagen diner aange boden. Ook van anderen kregen wij aanbiedin gen en indien het contact met de bevolking niet inniger is geweest, is dat alleen aan mij te wijten. Het feit, dat iedere Marinier wel zoo'n beetje Duitsch kende, had natuurlijk tot gevolg, dat onze soldaten, nog veel meer in trek waren dan de anderen. Zooals gezegd: van de 16de Januari tot toe is het een beetje moeilijker voor ons geweest om de houding van strikte neutra liteit te bewaren, maar we deden den nor malen dienst en kunnen toch met genoe gen op ons verblijf terug zien. „De dag van ons vertrek. Die zal ons al tijd onvergetelijk blijven!'1 Op het hoofdstation van SaarbrQ-cken stond een Engelsche eerewacht opgesteld waarvoor ik een en al bewondering heb. Generaal Brind was er met alle Engelsche commandanten, verder verschillende Jtali- aansche officieren; waarvan kolonel Oxilia officieel afscheid kwam nemen namens visconti Prasa. Ik heb toen de eerewacht mogen inspèc- teeren en er slond een groot muziekcorps opgesteld dat het „Wilhelmns" speelde. Dat was een heel bijzonder moment. In cn om het station was het heel vol met inwoners Saarbrücken, die allen natuurlijk de Hitlergroet brachten, zwijgend en ernstig, wat een magnifiek beeld was, dat we niet spoedig zullen vergeten. De reis ging ditmaal door Frankrijk, Luxemburg en België. Te Thionville wachtte ons weer een bij zondere verrassing. Het militaire garnizoen van Metz was er vertegenwoordigd met ge neraal Guitry, aan het hoofd, er stond ook een Franschc eerecompagnie opgesteld. Wc zijn bier op bijzondere wijze ontvangen e: de heele troep kreeg een lunch aangeboden, dio ver boven "t dagelijksch berm uitging. Alle manschappen waren zonder uitzonde ring enthousiast over de mooie reis. Voor al in Luxemburg, waar bet schitterend weer vvas, viel heel wat te genieten. In dp stad Luxemburg hadden we nog 5 minuten oponthoud en toen kwam onze Minister van Defensie, Dr. Deckers, aan den trein. Verder zijn we ook in België overal heel prettig ontvangen. Een aardige ontmoeting was, toen we den materiaaltrein met de motordienst, die ons vooruit was gereden inhaalden. Dit is een pracht stel kerels: Met luitenant Haver- korn en zijn 16 man hebben wij hechte vriendschapsbanden aangeknoopt. Bij de Hollandsche grens was de altijd vriende lijke Zuidelijke bevolking in grooten getala opgekomen, wat ook weer heel aardig was. Te Maastricht heeft een groot muziekcorps weer het volkslied gespeeld en de burge meester was er met den garnizoenscomman dant en vele officieren. Onze verdere werd een zegetocht en U weet hoe we hier zijn ontvangen." Inderdaad: we wisten het! Gemengd Nieuws, OPLICHTER GESNAPT Tc Haarlem is aangehouden ten Vijftig jarige reiziger, wiens opsporing door den commissaris van politie te Bussum was zotibt wegens oplichting. De man bezocht klanten van een chemi caliënhandel, waarbij hij vrooger als ver tegenwoordiger in dienst was geweest Hij deed zich bij hen nog als vertegenwoordi ger voor en wist hen te bewegen hem orders op te geven. Men moest een zeker bedrag vooruit betalen en kreeg dan bij de leve ring aanmerkelijke korting. Do man stak bet geld op, maar de leveringen bleven, zoo als vanzelf spreekt, pit. Zoo kwam ten slotte het bedrog aan he! licht. VEEL PALING IN HET IJSSELMEER. Bij de sluizen van Wieringen worden dichte scholen glasaaltjes waargenomen. Bij het openen der sluizen dringen ze bij millioenen binnen; tegen de stroom in op het zoete water af. Dit belooft goede kansen voor de paling-vangers. De bot heeft zich tot heden goed gehouden. Telkens worden in de sc-hersplaatsen rondom het IJsselmeer groote hoeveelheden aangevoerd. HEIDE-ONTGINNINGEN OP DE VELUWE. Het loont niet meer om de heide om te zetten in bouwland. Toch worden door de werk loozen op de Veluwe honderden hectares woeste grond ontgonnen en met bosschen beplant. Mogen we hopen, dat de duizenden guldens aan steun uitgegeven nog eens rijke baten zullen afwerpen. De prijs DINSDAG 19 FEBRUARI HUIZEN 301 M. KRO-Uitzctiding 4.00-5.10 HIRO. 8.00-9.15 en 10.00 Gram.pl.; 11.30— 12.00 Godsd. halfuur: 12.15 Gram.pl.; 12.30 Orkestconcert en Gram.pl.; 2.00 Vrouwenuur; 3.00 Modecursus; 4.00 HIRO; 5.10 Schlagermu- ziek en Gram.pl.; 6.40 Elsperanto; 7.15 Lezing; 7.35 Gram.pl.; 8.00 Vaz Dias; Gram.pl.; 8.15 Oratorium-concert; 9.30 Gram.pl.; 9.45 Sport; 10.00 Populair orkestconcert; 10.30 Vaz Dias; Gram.pl.; 10.45 Vervolg orkestconcert; 11.30— 12.00 Gram.pl. HIIVTLRSUM 1875 M. - AVRO-uKzending. 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gr.pl.; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Het Lyra Trio; 11 CO Causerie Mevr. R. Lotgering-Hillebrand; 11.30 Vervolg concert: 12.00 Gram.pl.; 12.30 Ensemble Frauds Kefli; 1.30 Gram.pl.; 2.00 Orgelconcert P. v. Egmcnd Jr. M.ra v. B. He- merik (cello); 3,00—4.00 Kolples; 4.15 Gram.pl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang olv J Hamel; 5.00 Voor kleine 'kinderen; 5.30 Jeugdhalfuur v d VPRO olv Ds B. J. Aris; 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, mmv Irene Ambrun (zang); 7.30 Engelsche 'les Fred. Fry; 8.00 Vaz Dias; 8.05 „Pokiublutoperette van Nedbal. M.m.v. solis ten, koor, olv H v Wielink en het Omroepor kest. Leiding: Dr. Fr. Weissmann; 9.00 Mevr. Jo van Ammers-Kiilkr; Glans en ondergang van de pruikentijd. (II); 9.30 10.00 Om roeporkest olv N. Treep, mmv A MoszkowSki (viool); 11.00 Vaz Dias; 11.10-12.00 Uit de ..Tanzklause", Amsterdam: Majo Marco en zijn DROITWICH 1500 M. - 10.35-10.50 Morg< wijding: 11.20 Orgelspel S. Torch; 11.50 Voor de scholen; 12.10 Gram.pl.; 12.35 F. Walkers Octet; 1.20 J. Muscant en zijn orkest; 2.25 Voor de schoten; 4.20 Causerie: 4.40 Kwartet- ococert mmv M Gale (alt); 5.35 Medvedeffs De bestanddeelen van Vicks VapoRub thans verkrijgbaar In den vorm van ONVERBETERLIJK SINJEUR In samenwerking mét de inspectie cn controle van bet staatstoezicht op de volks gezondheid, afd. Drankwet, is door de ge meentepolitie te Beek circa 6700 liter jenever in beslag genomen bij L S. te Beek. Hoewel S. geen vergunning had tot ver koop benéden tien liter, ging hij daar sedert jaren mee door, niettegenstaande vele pro- oessen-verbaal. Thans is op zijn geheelen voorraad beslag gelegd, die voor een deel in het gemeentehuis is opgeslagen en voor een deel is verzegeld in de distilleerderij van S. KIND ONDER EEN KAR Te An del (N.-Br.) is het vijf-jarig doch tertje van den landbouwer G. Schouten der een voor een kar ge-spannen paard te recht gekomen. Met een gebroken been en andere verwondingen is het kind naar het ziekenhuis te Gorlndhem gebracht. DE ROOFOVERVAL TE MOERGESTEL Te Moergestel werd in den nacht van 22 op 23 Aug. 1931 door tot nu toe onbekende daders een overval gepleegd op den alleen- wonenden 83-jarigen gebrekkigen heer v. d Balalaika-concert mmv O. Alexeeva (sopraan); 6.20 Berichten; 6.50 HandeJ-concert: 7.10 Fran schc les; 7.40 Gram.pl.; 7.50 Causerie; 8 20 „Der tapfere Soldatoperette van O. Straus; 9.35 „The six of us", gevar. programma; 9.50 Berichten; 10.lt' Causerie; 10.2C Relais uit Amerika; 10.35 He» Parkington Kwir/et mmv R. Goodacre (alt); 11.35-12.20 Lew Stoce en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.05 Gramo- foonplaten; 12.20 Orkescconcert olv André; 9.05 I. Fragra. „Iphigénie en Tauride", opera van Gluck; II. Fragm. „Der RosenkavaHer", R. Strauss. Mmv solisten, koor en orkest olv Bigot; 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 m. - 11.20-1.20 Concert uit Rest. „Ritz"; 2.504.50 L Preils orkest; 7.20 Walsen- en operettemuziek olv Reesen: 8.00 Gram.pl.; 8.05 Hoorspel; 8.40 Zang en piano; 8.55 Reportage; 9.40—10.20 Franeche muziek d h Omroeporkest ofv Reesen. KEULEN 456 M. - 5.20 Gram.pl. 6.35 Orkert- concert; 11.20 Uit Berlijn: Orkestcoocert olv Fröhtich; 12.35 Schrammelconcert; 3 20 Omroep kleinorkest olv Eysoldt; 5.10 Gram.pl.; 6.20 Omroeporkesc olv Buschkötter, mmv solisten; 7.30 Vervolg orkestconcert; 8.50 Zweedsche mitziek. ROME 421 M. 8.05 Concert mmv viool, so praan, alt en piano; 9.05 Radiotooneel. Hierna dansmuziek. BRUSSEL. 322 en 484 m. - 322 m. 12.20 Gram. pi. en accordeomnuziek1.30—2 20 dito; 5.20 Salonorkest olv Douliez en Gram.pl.; 6.50 Gram.pl.; 7.35 dito; 8.20 Symphonieconcert; 905 Hoorspel; 9.20 Vervolg concerc; 10.30-* II.20 Gram.pl. 484 m.: 12.20 Salonorkest olv Douliez; 1.30—* 2.20, 5.20 en 6.35 Gram.pl.; 6.50 Orgelconcert; 7.35 Liederen van Fauré; 8.20 Salonorkest olv Douliez; 10-30—11.15 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 7.30 „Singende Jugend". koorconcert olv W. Stum- me; 8.05 „Der Weinbauer", spel van H. Stewart Chamberlain; 9.20 en 10.05 Berichten; 10.20— 11.50Dansmuziek door de „Goldene Sieben"* Pel. De daders pleegden, om in het bezit! van de spaarduitjes te komen, bruut geweld op v. d. P. Thans meent men evenwel eenig spoorta hebben gevonden; de te Breda zich in ver zekerde bewaring bevindende F. J. B. en F. van li., beidei, uit Tilburg, worden ver dacht zich aan bowngenoemden roofover val te hebben schuldig gemaakt. EEN GEVAARLIJKE PROEFNEMING Vrijdagmiddag vond te Bussum een ont ploffing plaats, welke gelukkig nóg vrij goed is afgeloopen. De scheikundige V. was in zijn laboratorium aan de Zwaardemaker straat aan het experimenteeren, toen op eeni gegeven moment een ontploffing ontstond, welke tevens een begin van brand veroor zaakte. Het vuur ken evenwel door de ijlinks toegesneld» bewoners en Luren zeer spoedig worden gedoofd. In hc* laborato rium was veel schade aangericht, terwijl de heer V. zelf ernstig aan handen en hoofd bleek te zijn gewond. Hij moest in ie St Gerardus-Mejel!a-stichting worden opgeno men. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister, aangezien de scheikundige nog niet kon worden gehoord. MALAISE IN DE PLUIMVEEHOUDERIJ OP DE VELUWE. Tot voor een half jaar kon de pluimveehou derij op de Veluwe nog loonend worden ge noemd Nu de prijs van het ei hoe langer hoe lager wordt en de graanprijzen door de regeeringsbemoeiingen hoe langer hoe hooger zullen duizenden kippenhouders met verliezen gaan werken. HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th. ROTMAN. 41. Vervolgens zagen wc hem achter een der huisjes aanleggen en door het tuintje naar binnen paan. Hij was ons ver voor, want hij had schuin kunnen oversteken, terwijl wij heelemaal moesten omloopen. Maar ein delijk hadden we toch de rij huisjes bereikt. We moesten echter bij een paar huizen aan bellen, eer we het göedc adres gevonden hadden. 1 42. Op ons bellen werd ons opengedaan door een oud" juffrouw. Toen we vroegen, of er een man met een bloempot bij haar binnengekomen was, zei ze: „Jawel, dat was mijn zoon; dat tref je dus. Maar kom bin nen, want je kunt daar niet in den regen blijven staan! Wat moet jullie met dien bloempot!" Toen vertelden wij haar alles. (Wordt Woensdag vervolgd) FEUILLETON WU CHANG-HO, DE ZEEROOVER door D KRIJGER (10 De aanvoerder der troepen, typisch Chi- neesch denkend, vond de verdere vervolging niet moer noodig, ciu de zendelinge terecht was. Waarom zou hij dat doen? Hij was uit gezonden om die zendelinge te halen, nu zij hem vanzelve in de armen liep, was het voor hem des te gemakkelijker. Waarom die roo- ,vers nu nog gevangennemen, dat had nie mand hein opgedragen. Bovendien gingen zijn sympathieën bedenkelijk den roovers- kant uit, ook hij vond het een loonend en niet onaangenaam beroep, waarvan hij de onrechtmatigheid niet kon inzien. Hij trok dius met zijn troepen weder af en Miss Evan met haar rcisgenooten bleven al leen achter. Alleen? Toch niet. Den troepen op den voet gevolgd was Dr. Sparker, een Amerikaansch missionair-geneesheer, dit Miss Evan uit haar arbeid kende, veel be lang in haar stelde, en besloten had zich bij de troepen te voegen, die ter harer bevrij ding waren uitgezonden, om zoo noodig van raad en hulp te kunnen dienen. In enkele uren zou hij de troepen, die hij ïn het dorp verwachtte le vinden, maar die ondertusschen teruggekeerd waren, hebben ingehaald. Vandaar, dat bij het aanbreken van den volgenden dag Miss Evan, tot haar groote verbazing, eensklaps een heldere stem „hallo" hoorde, roepen. Onmiddellijk herken de zij die stem en verheugd sprong zij op om den wolkomen Bezoeker hartelijk te be groeten. Natuurlijk kwam zij woorden te kort om haar ervaringen van de laatste we ken in behoorlijke volgorde te vertellen. Van den hak op den tak viel zij, zoodat Dr. Spar ker haar telkens lachend in de rede viel. Het plan was in enkele uren op te broken en dan naar Peking te gaan, alwaar de zendelinge bij goede kennissen onder dak zou zoeken en zeker vinden zou om eens goed van de vermoeienissen cn de emoties der laatste weken uit te ruslen. Gelukkig konden zij ezels vinden, zoodat het reizen aangenaam beloofde te worden. Dr. Sparker voegde zich aan het hoofd van cLe troep en Miss Evan reed naast hean. Nu ging het verhalen rustiger en kwamen de tongen eerst goed los. Z'i ver telde alles in kleuren en geuren. Hoe God haar vergund had heerlijk werk onder die roovers te verrichten, hoe die menscnen ronddoolden als schapen zonder herder. „Ja", was de opmerking van Dr. Sparker „is eigenlijk het geheele Chineesche volk niet grootendeels zonder herder? En van het beetje herders, dat er onder die tal- looze millioenen zich bevindt, zijn er nog zoovelen, die de ware herders niet zijn." Bij deze verzuchting keek Miss Evan hem even aan. Zij begi-eep hem zoo volkomen en had er zelf zoo vaak over gezucht. Hoe vaak had zij niet te strijden met het hand over hand toenemende Modemisme onder hen, die gekomen waren om het Chinee sche volk uit de banden van het Heiden dom te vertossen en het ware Evange.lie te brengen. Het ware Evangelie! Hot mocht watl Een Christus van eigen maaksel daar geleek het meestal op. „Hebt ge weer nieuwe ex-varingen mei de Modernisten opgedaan?", vx-oeg zij. „O, houd op", was zijn antwoord, „de strijd wox-dt met den dag moeilijker en het ergste is, dat zij financieel veel sterker tan dan wij." ,Maar wij, mijn vriend", voerde zij hem op zachten toon tegen, „wij hebben God op onze hand en wij brengen toch Zijn Chris tus, dien rijken Christus, dien de Moder nisten onmogelijk brengen kunnen, omdat zij Hem niet hebben. Wij zijn derhalve altijd in het voordeel, niettegenstaande alle nabobs, die het wex-k der Modernisten met hun kapitalen steunen. Ik geloof, dat God niet anders van ons verwacht, dan de oogen fiks geopend te houden en in onzen arbeid rustig achter Jezus aan te wan delen." „Ge hebt gelijk, Miss Evan", klonk het opgewekt terug; „ge hebt groot gelijk, wij mogen zeer zeker het hoofd niet laten hangen, want als wij het x-esultaat «an ons werken, niettegenstaande alles wat ons voor de voeten loopt, nagaan, dan kunnen wij niet anders dan dankbaar er kennen, dat God er Zijn zegen op geeft. Fn om dien zfegeri zullen wij dan ook blijven vragen en er op blijven bouwen. De ge meente van Christus groeit in China, groeit zienderoogen en dat bevestigt de waarheid der woorden van onzen Heere en Heiland dat de poorten der hel haar niet zullen ovei-weldigen." Al px-atond kwam men op een ander chapiter en wol dat van de x-ooverij in bet Hemelscbe land. Hierover had Dr. Spar ker een heel boekje open te doen, want hij had nog al wat op dit gebied meegemaakt. „Niet, dat ik ooit door roovers gevangen genomen werd. dank zij God niet", zei 1 „maar ik licb nog al eens met menscf.cn gesproken, wien dat lot wel ten deel ge vallen is. Nog nooit trof ik er één aan die de behandeling prees. Vandaar, dat uw ei-varingen waard is in de coux-anten ver meld to worden", voegde hij ex- lachend bij. „Maar nu wij toch op dit gebied zi.in aangeland", ging hij voort, „weet u wat mii steeds opvalt?" „Neon", moest Miss Evan bekennen. „Wel, dat onze couranten in hat buiten land zoo slecht op de hoogte schijnen van hetgeen hier in dit land omgaat tenminste de berichten, die vandaar komen zijn er meest nog al erg naast. Wanneer hier een zendeling door roovers wordt gevangen genomen en 6oms gedood, dan bx-engen die couranten zonder onderscheid verslag uit over het slachtoffer dat als martelaar voor zijn Heer en Heiland vallen moest." „Is het niet zoo2'\ vroeg hij Miss Evan. Zij moest hem gelijk geven. „Welnu, u weet toch even goed als ik dat in China geen slachtoffers voor hun Heer en Heiland vallen; zij vallen als slachtoffer van hun bei-oep, op zichzelf on gelukkig genoeg, maar anders is het niet Als een zendeling en een koopman samen door de bergen gaan en door roovers over vallen woi-den, dan wordt niet de zenrte ling gedood omdat hij het Christendom in dit land tracht te brengen, wel nepn, hii wordt eenvoudig evenals de koopman voor iemand aangezien, die wel ireld bezitten zal, en daarom worden zij beiden op los geld gesteld; zij vallen dus beiden als slachtoffer van hun beroep Het is onbillijk tegenover liet Chineesche volk om het anders in onze couranten voor te stellen. Het Chineesche volk '8 onzen godsdienst en trouwens weR-on godsdienst ook. niet vijandig gezind. In tegendeel, ge weet ook heel goed hoe ?e makkelijk men het eenvoudige volk in het binnenland naar vin-halen uit de Bijbeischc geschiedenis doet luisteren, hoe gemakke lijk het is hen tot Jezus te leiden. Dat hel percentage gevangen genomen zendelingen gx-ooter is dan dat der andere buitenlan ders is niet zoo vreemd. Het beroep der zendelingen brengt mede, dat zij door ga heel China en vooral het binnenland in reizen moeten, terwijl de handel z'rh meestal in de vaste kustplaatsen ophoudt, in gi-oote steden, waar geen rooverben.ien zich durven vertoonen. Men geeft, dus in onze bladen een verkeerden indruk var het Chineesche Volk en dat is te betreur»! want men geeft er blijk van niet op de hoogte te zijn met de mentaliteit der ba volking. Men mag zeggen van den Chinees wal men wil, maar heusch, hij kan de ve-ge- lijking met ons Westei-lingen wel door staan. Men leei-t spoedig van nem houden Hij is vriendelijk van aard. voorkomend en in het algemeen schuchtei-, hotgeen hij soms onder schutterige drukte tracht te vexbergen. Haast heeft hij nooit. Ook is ri« een man van zijn woox-d: een uitzondering daai-op vindt men alleen bij degenen en dit vooral in de laatste jai-en die aan getrokken werden door buitenlandsehe zeden en gewoonten. Heusch, laten wij onszelven niet wijs maken, dat wij hot Chineesche volk op zedelijk gobi-i \orbetering getracht neb hen. Natuurlijk vind men onder de Chi neozen verschil in aanleg, maar één iK hebben zij allen gemeen: kinderlijke naïviteit. Kwaad ie hij niet, hij wensch ons ook geen kwaad too, doch nij overschat zijn kracht en denkt dat de wereld aan hem .alleen toebehoort, althans tegon ham behoort op te zien. Hij is precies als bij ons de kindexen van 17 tot 20 jaren, vooral als zij een beetje hooger onderwijs genoten hebben. Die vex-meenen in hun jeugdigen overmoed ook, dat zij desnoods wel in bun eentje de wereld hervormen kunnen. Welt nu, die mentaliteit blijft den Chinees aan kleven, al wox-dt hij houderd jaar oud. Hel lijkt alsof na zijn twintigste jaar zijn ver stand zich blijft ontwikkelen, maar zijn besef van verantwoordelijkheid voor zijn daden stilstaatIntelligent is hij zeker en hij leert gemakkelijk genoeg aan ook; vooral in het leeren van vreemde talen, is hij sterk. Als wij hem dus maar vanuit dien gfr: zichtshoek leeren beschouwen, dan zullen wij ook leeren van hem te houden, al zal het ons ook moeilijk vallen hem steeds „au sérieux" te nemen; maar dat behoeft ook niet. In zijn groot enthousiasme voor vaak nietige dingen, in zijn uitvaardigen van de meest ingrijpende wetten zonder verder ooit naar de uitwerking daarvan om te zien. in zijn immer trachten zich mooier voor te doen dan hij is. wel. ik kan het niet helpen en ik weet ook niet te zeg gen waarom, maar het is een feit. dat ik hem juist om al die dingen sympathiek vind." „Maar om op het ontslaan der rooveri} bier te land en in het bijzonder van het optreden der leidei-s daarin terug te komen", zoo hervatte Dr. Sparker het oorspronke lijke onderwerp, „daaromtrent kan ik u. die toch ook geen vreemdelinge in het Hemelscho Rijk is. misschien toch nog wel wetenswaardige dingen vertellen. (Slot volgt)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9