Bedrijfsordening in Hitler-land MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Belangrijk experiment Het gildewezen keert terug Mén schrijft ons uit Berlijn: Hét gildeavezen komt langzamerhand in ï)uitscQiland terug. De tijd, dat ieder zich als meester-smid, -timmerman, slager of kleermaker kon vestigen, is voorbij. Voor 't ambacht is thans de z.g. „Grossbefahigungs- nachweis" ingevoerd. Dat beteekent, dat al leen hij zich als timmerman, slager, metse laar, loodgieter, smid of wat dan ook mag vestigen, die het „meesterexamen" heeft af gelegd. Maar met dat meesterdiploma in den zak is men er nog niet. Er zijn dan nog eenige foimaliteiten te vervullen. Men moet naar de „Handwerkskammer" om de „Hand- werkerrolle" te teekenen. Eerst wanneer dit is geschied, wordt men als ambachtsman toegelaten en ontvangt men zijn „Handwer- kerkartc". Men mag alleen de „Handwer- kerrolle" teekenen, wanneer de politie een bewijs van goed en zedelijk gedrag geeft. Op alle mogelijke wijze wordt er namelijk naar gestreefd, dat geen elementen in het gilde worden toegelaten, die niet een sieraad voor het gilde zijn. Er wordt ook voor gewaakt, dat er in een bepaalde stad niet teveel pa troons komen; een beetje concurrentie mag er zijn, maar de concurrentie mag niet zoo scherp zijn, dat de ambachtslieden eenhon- gerbestaan lijden. Tot. zoover is deze ordening prachtig. Moeilijker wordt het, nu men zich ook gaat bemoeien met menschen, die reeds jaren lang als zelfstandige nijvere middenstan ders gevestigd zijn. Pa moet examen doen Dezer dagen spraken wij met een landge noot, die reeds 20 jaar te Berlijn een moda- atelier heeft Hij is prima dameskleerma ker. Hij is in zijn vak doorkneed. Hij heeft in Nederland en te Brussel zijn vak geleerd. Ook werkte hij eenige tijd te Parijs en te Londen. Daarna vestigde hij zich in Berlijn. Thans moet onze landgenoot, ondanks zijn grijze haren, examen doen. Zoo gemakkelijk is dat ook nog niet. Immers, hij heeft nog geen gezel-diploma in den zak. Om tot het meester-examen te worden toegelaten, moet hij echter eerst het gezel-examen afleggen. Nu is onze landgenoot wellicht van zijn vak beter op de hoogte dan de heeren examina toren, maar een examen blijft nu eenmaal een examen, met zijn examen-zenuwachtig heid, met zijn examenspanning, enz. enz. Voor een gezin lijkt het ons niet bepaald aangenaam, wanneer pa in een examen- 6temming leeft. Veel „gemassregel" Om tot liet gezel- en later tot het meester examen te worden toegelaten, moet men de bewijzen kunnen overleggen, dat men een bepaald aantal jaren in do leer is geweest. Voor Nederlanders, die in het buitenland hun opleiding hebben genoten, is dit ook nog zoo gemakkelijk niet, vooral, wanneer hun vroegere patroons zijn overleden. Dat is een operatie, waarbij nog Nederlandsche burgemeesters en notarissen te pas kunnen komen.Eén categorie vaart er wel bij: die itler beëedigde translateurs. 4. Nu hebben de leiders der gilden wel in gezien, "dat zij niet moeten overdrijven. In verband hiermede is bepaald, dat patroons, die ouder dan 35 jaar zijn en die niet het meester-diploma in den zak hebben, voor- loopig nog patroon mogen blijven. Zij zul len echter geen leerlingen in hun dienst mogen nemen! Dit beteékent voor vele pa troons, dat zij hun bedrijf wel kunnen sluiten. Immers, wanneer zij uitsluitend gediplomeerd personeel moeten nemen, worden hun bedrijfskosten te hoog. Wie als zelfstandig ambachtsman nog geen 35 jaar is, moet binnen vijf jaar het meester-diploma halen, Intei'essant is de vraag, of de weduwe an een ambachtsman na diens dood de zaak onder haar naam mag voortzetten. Wanneer deze weduwe reeds gedurende 't leven van haar man geregeld in de zaak meehielp, schijnt dit te worden toegelaten Was dit niet het geval, dan is zij verplicht een meester in de zaak op te nemen, die dan voor den verderen gang van zaken verantwoordelijk is, dus een soort provisor, zooals in Nederland alleen in apotheken bestaat. Knellend keurslijf voor den Mid- De bedrijfsvrijheid voor den midden stand is practisch voorbij. Voor den land bouw geldt hetzelfde. Een winkel mag ook niet meer zonder concessie worden opge richt. Voor den groothandel en de groot industrie heeft men echter geen permissie noodig. Dit is nu weliswaar niet logisch, maar de Duitsche wetgeving gaat van de veronderstelling uit, dat een kapitalist geen groothandelsbedrijf en geen fabriek zal oprichten, wanneer hij, zoo hij zelf van de zaak geen verstand heeft, zich niet dóór deskundigen laat terzijde staan. Het keurslijf, waarin de middenstand wordt geregen, knelt natuurlijk wel af en toe. Men is heit er echter over eens, dat de bedrijfsordening op den duur voordeel zal moeten hebben. De meester-smeden, -timmer lieden, -loodgieters, -slagers, -metselaars, -kleermakers, enz., die het meesterdiploma in den zak hebben, voelen zich intusschen beschermd, verwachten meer winst, zijn blij, dat de beunhazeil uit het vak worden verwijderd en danken de regeering voor deze bedrijfsordening. Zij, die zich thans, ondanks hun grijze haren, voor een examen voorbereiden, schudden het hoofd, doch zullen, wanneer zij straks zijn geslaagd, waarschijnlijk ook blij zijn. Hooge prijzen? Het publiek vreest, dat de terugkeer van het gildewezen hoogere prijzen zal brengen en dat het tenslotte het kind van de reke ning zal zijn, ondanks de circulaires, die de leiders der gilden aan hun gildebroeders sturen, waarin uitdrukkelijk staat, dat ieder, die woekert, uit het gilde zal worden verwij- derd. Wij zullen afwachten, hoe zich het Duit sche gildewezen verder zal ontwikkelen. Hoe men ook over de bedrijfsordening denkt, wat de nazi's hier doen is een interessant experi ment, waar zich ongetwijfeld ook de Neder landsche middenstand in hooge mate voor zal inter Int. Auto- en Motorfiets tentoonstelling te Berlijn Mercedes-Benz bestaat 50 Jaarl (Van nozen Duitschen correspondent) Bij wijze van voorproefje had ik me naai de Tennishallen begeven, waar Mercedes- Benz voor genoodigden niet slechts zijn nieuwste auto's voor particulier gebruik, sportwagens, omnibussen en vrachtauto's had neergezet, maar bovendien op sympa thieke en bescheiden manier het vijftigjarig bestaan der automobiel-industrie herdacht. Want in het jaar 1885 kwamen immers Carl Benz en Gottlieg Daimler ongeveer tér zelfder tijd met een driewielige automobiel en de eerste motorfiets voor den dag. Bei de historische verkeersmiddelen hebben een eereplaats in de officieele hall der groote tentoonstelling gekregen. Benz en Daimler zijn sedertdien tot ver buiten Duitsöhland een vast begrip geworden en hun fabrieken beteelkenen ondernemingen van internati onale beteekenis. De aaneensluiting van Daimler-Benz dateert van 1926 en zij dienen zich aan als de eerste en oudste automobiel fabriek ter wereld. De mannen, die sedert dien de erfenis van beide uitvinders overna me, hebben hun taak ernstig opgevat en het bedrijf in den geest van onzen ondernemen- den tijd voortgezet en uitgebreid. 1894 vond de eerste automobiel wedstrijd plaats en wel van Parijs tot Rouen, waarbij Peugeot met een doorsnee-snelheid van 20,5 K.M. per uur de overwinning behaalde. Als tweede kwam eveneens Peugeot uit dezen merkwaardigen wedstrijd te voorschijn en als derde noteerde men Panhard-Levassor maar het moreele effect was een overwin ning van Daimler, want alle drie wagens waren immers met Daimler-motoren toege- Sedertdien hoorde men geregeld de na men Daimler-Mercedes en Benz noemen op alle internationale wedrennen en bij iedere proefneming van betrouwbaaarheid en het loont de moeite, de cijfers van veertig jaar geleden met die van onzen tijd eens te ver gelijken. In die getallen ligt de geheele ontwikke ling der techniek binnen veertig jaar: de P.K. steeg tot het 75-voudige, het gewicht ging tot een honderdste van het vroegere terug, de kilometersnelheid per uur werd vijftien maal zoo groot! Op deze provisorische expositie in Wil- mersdori kregen we slechts een voorproef te genieten van wat Mercedes-Benz op de eigenlijke tentoonstelling in Halensee zullen bieden: een keur van auto's, van den klei nen 1,3-liter-viercylinder-Heckmotonvagen tot den luxueusen „Grooten Mercedes-Banz" 8-cvlinder van 150/200 P.K., waarbij men prij zen van ruim veertigduizend mark kan vast stellen. Of er zulke koopers in het tegen woordige Duitschland nog gevonden wor den? Ook Opel had ons uitgenoodjgd naar een nieuwe f abrikatje te kernen kijken, de „Olympia" 1.3 liter, speciaal door de Rüssels heimer onderneming voor deze tentoonstel ling gebouwd. Eerlijk gezegd kon ik uiterlijk niet zoo maar zien, dat we hier met iets bij zonders te doen hebben, want de wagen lijkt sprekend op het type, waaraan wend zijn. Bij nadere toelichting konden we een vermindering van gewicht vaststel len, welke door een directe verbinding met de carrosserie is bereikt. Bovendien kunnen DR. SVEN HEDIN 70 JAAR Zijn leven was vol avonturen. De bekende Zweedsche ontdekkingsreizi ger Sven Anders Hedin wordt morgen ze- ent ig jaar. Hij studeerde te Stockholm, Upsala, Berlijn en Halle. Na volbrachte studiën vroeg de rector hem of hij lust had om een van zijn jongere medeleerlingen naar Bakoe aan de Kaspische Zee te vergezellen. Dit aanbod werd door Hedin aanvaard en sedert dien tijd is hij Centraal Azië gaan bereizen. In 1SS5 begon hij zijn reizen in Perziëen besluiten voor goed in den vreemde te blijven. We zien echter Hedin in de jaren 1899- 1902 en 1906-1908 wederom reizen naar Tibet Transhimalaya maken. Van 1899-1902 be voer hij de Tarim-rivier tot het meer Lob- nor en wist tot midden-Tibet, tot nabij Lhasa door te dringen. Op zijn reis van 1906-1908 trok hij door Perzië naar Indië en ontdekte een berg keten door hem Transhimalaya genoemd. Omdat Hedin echter dit gebergte ontdekte, kreeg het den naam Hêdin-gebergte. Van zijn hand zagen vele levendige reis beschrijvingen het licht. Ook wetenschap pelijke verhandelingen werden door hern uitgegeven. Met vele vooraanstaande bekende perso nen ?n bekende mannen in het wereldleven maakte hij kennis. Toen hij een kwart eeuw gereisd had, stelde hij voor de jeugd een meer populair werkje op, waarin hij zijn ervaringen be schreef, en noemde dit van „Pool tot Pool". Een groote reis werd door Hedin nog on dernomen in 1926, toen hij van Peking uit naar Mongolië ging. Zijn zeventigsten verjaardag zal Hedin niet in zijn Vaderland vieren, want dezer dagen werd bericht, dat hij van een reis. die van October 1933 tot nu toe heeft ge duurd, te Nanking is teruggekeerd, om van zijn reis naar Chineesch Turkestan verslag uit te brengen aan de Chineesche regeering en tevens het resultaat van zijn expeditie te deelen. Mesopotamië en trok in den winter van "-■•'91 0ver de Tereltpas naar Kaschgar. Een groote reis van Orenburg uit om dwars door Centraal Azië naar Peking te gaan, begon in 1893. Deze reis ging met groote moeilijkheden gepaard en bracht hem in de jaren 1894 en 1895 in de woestijn Takla Makan, waarbij hij de Tarim-rivier karto- graphisch opnam. Tenslotte kwam Hedin in 1897 te Peking aan. Voor de kennis Centraal Azië is deze reis van zeer groot belang geweest, omdat Hedin er waardevol le geografische en archeologische ontdek kingen heeft gedaan. Hij had echter zijn Zweedsch vaderland te lief om er niet terug te keeren. Nu en dan ging hij weer naar huis, nooit kon hij vier personen gemakkelijk in dezen wagen plaats vinden, wat gezien de grootte aller minst wordt verwacht. De onderkant van den wagen is zoo glad geverfd, dat er haast geen vuil aan blijft zitten. De naar voren aangebrachte plaats van den motor en het aan de bagagekast bevestigde reservewiel maken een grootere binnenruimte mogelijk. Het totaalgewicht wordt met 770 K.G. aangegeven, de maxi male snelheid met 95 K.M. per uur. Deze „Olympia" is uitsluitend als Cabriolet-Li mousine gedacht het effect is verrassend goed maar den nieuwen prijs mogei helaas nog niet verraden! Voor Duitsche be grippen is het een koopje. (M. 2500!). Het zou te ver voeren, wanneer ik alh nieuwigheden en verbeteringen ging be schrijven, welke ook andere groote firma's ik noem slechts de Adler-Wcrke, de Ba yerischen Motoren-Werke op deze inter nationaal gedachte expositie zullen demon- streeren. Wij bepalen ons tot dit algemeen overzicht van dozen show, welke al net het cöncours-hippique een internationaal karakter draagt, Bijna het absolute nulpunt bereikt In het laboratorium van Prof. De Haas té Ledden, is het gelukt, om een temperatuur van 1/5000 gr. boven het absolute nulpunt te bereiken. ROFFELRIJMEN. STORM De storm raast door de torens heen Hij scheert de leien door de lucht, Hij ademt door de schoorsteen heen En slaakt een donkre diepe zucht. De storm trekt door de straten heen En schudt aan deur en raam en luik, Hij giert door hoek en gaten heen En rukt het dopje van je pruik. De storm holt over 't open land En wringt de wrakke hekken scheef, Hij veegt de fietsers aan de kant En rent bezeten door de dreef. De storm loeit door het donker bosch En kraakt het knappend doode hout, Hij giert en gilt er wild op los En knakt de stammen, jong en oud. De storm zivélt aan tot een orkaan En striemt de kokend woeste zee, Hij valt de kleine schepen aan En sleurt ze in de afgrond mee. De storm huilt langs de smalle kust, De angst hangt in het zeemanshuis Daar snikt een moeder ongerust: O, Vader! breng ze levend thuis (Nadruk verboden.) LEO LENS. ONZICHTBAARMAKING Uit Boedapest wordt gemeld, dat een 25- jarig Hongaarsch uitvinder, Stefan Bribil, erin geslaagd zou zijn het probleem der onzichtbaarmaking op te lossen. Hij heeft een apparaat geconstrueerd dat stralen pro duceert welke een marnieren beeld, ge plaatst in een glazen kist hoe langer hoe onzichtbaarder maakten, om het ten slotte schijnbaar geheel te doen verdwijnen. De aanwezigen konden nog slechts de wanden, die zich rondom het beeld bevon- De uitvinder verzocht daarop medewer ker van de „Budapesti Hirlap" en den an deren getuigen van het experiment het beeld aan te raken. Tot hun verbazing i ten zij vaststellen, dat het beeld zich steeds op zijn plaats bevond. Ofschoon men er niets meer van zag, kon men het toch met de hand betasten, doch ook de hand werd hierbij onzichtbaar. Na dit geslaagde experiment, liet de uit vinder het onzichtbare voorwerp weder lang zaam verschijnen. Na eenige minuten kon men het beeld weer op zijn oorspronkelijke plaats zien. De uitvinder Bribil wil niets naders me- dedeelen omtrent het geheim van zijn uit vinding, die het resultaat van jarenlange proefnemingen is. Binnenkort zal hij zijn experimenten ten overstaan van deskundigen herhalen. HET COMENIUS-MAUSOLEUM Te Naarden zal 28 Maart a.s. de plechtige opening plaats vinden van het Comenius- mausoleum, de voormalige Waalsche kerk, die ouder de bekwame leiding van prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, voorzitter der vereen i- ging „NederlandTsjecho-Slowakije", is ge restaureerd. Het gebeente van Jan Ams Ko- mensky (Comenius), de groote Tsjechische philosoof en paedagoog, die op den 15en November van het jaar 1670 te Amsterdam stierf, en op den 22sten November daarop volgende te Naarden werd begraven, zal dan een waardige rustplaats hebben gevonden. Gemengd Nieuws. BRANDEN Onder Bedum (Gr.) is 's nachts brand uitgebroken in de granito-werkplaats van den heer J. Meijer, staande te Noorderhooge brug. Op de bovenverdieping van de werk plaats, die een oppervlakte heeft van 32 bij 12 meter, was een opslagplaats van den meubelhandelaar Horrel, aan den Korrewreg Hier waren, benevens houtwol, enz., onge veer 1000 stoelen opgeslagen. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat de Groning- sche brandweer, die tegen twee uur op het terrein kwam, voor een uitgebrand gebouw stond. De werkplaats en zolder brandden geheel uit Naar de oorzaak van den brand werd een onderzoek ingesteld door de rijks- en gemeente-politie van Bedum. De heer Meijer was, evenals do heer Horrel, verze kerd tegen brandschade, Onze mariniers, teruggekeerd uit het Saargebied, op de binnenplaats In het midden de commandant kapitein de Bruijne met de hem Oranje-Nassau met de zwaarden van de mariniers-kazerne te Rotterdam versierselen der Ridderorde van De Short Singapore III-vliegboot van de Royal Air Force, die bij Massina in de mist tegen een heuvel vloog, waarbij de 9 inzittenden om 't iPven kwamen. Arbeidsters van de suikerfabriek van Clarke, Nickolls en Coombs te Londen begroeten den Hertog van York, die het bedrijf komt bezichtigen. Bruno Wailter repeteert met het Amsterdamsche Concertgebouworkes t Een ^erewacht onder de vlaggen der zes naties die aan de automobiel-ten- tentoonstélling te Berlijn deelnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5