Naar en in Zuid-Afrika MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 31 Kerknieuws. NED HERV. KERK Beroepen: Te Tjerkgaast, J. Loos te Oudega :(w.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. P. M. Veld hu Ij zen. van Pacsens. is gistermorgen bevestigd bij de Gercf. Kerk van M o o s ter door Ds. A. M. van Minnen, van 's-Gravenzande, met een predikatie over Ps. 100 vs. 2a. Des avonds deed Ds. Veldhuijzen zijn intrede met een predikatie over Matth. 10 vs. 39b en 40a. Toespraken volgden door den heer J. de Koning namens d enkerkeraad. Ds. W. S. Pontier. van Maasdijk, namens de classis en Ds. van Minnen als consulent en namens de gewestelijke predikan ten. De intree-Bijeenkomst werd bijgewoond door het college van B. en W. van Monster. Ds. A. VERBURG De classis Hallum der Gcref. Kerken heeft op rijn verzoek aan Ds. A. Verburg te Hol werd. na meer dan 40 jarigen dienst, met ingang van 1 Mei a.s eervol emeritaat verleend. Ds. Ver burg werd 29 Aug. 1867 te Nieuwer-Amstel ge boren. Hij ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen en werd ln 1894 candidaat. om 23 Dec. san dat jaar te Bellingwolde k» zijn eerste gemeente te worden bevestigd. In 1898 verbond Ds. Verburg zich aan de kerk van Hol- werd. Ds. Verburg zal zich metterwoon te Hil versum vestigen. Ds. D. HUPKES Ds D. E. J. Hupkes. Ned. Herv. predikant te Oosterwolde, heeft emeritaat aangevraagd. Hij is geboren in 1859, werd in 1889 candidaat en heeft de gemeenten van Zeerijp. Sprang, Gene- muiden, Waddinxvcen, Staphorst en Wanswerd gediend: sedert 1927 staat hl) te Oosterwolde. Ds. K. H. WALLIëN Naar we vernemen is Ds. K. H. Walliën, Evaog. Luth. predikant te W het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Radiovereen., vrij ernstig ongesteld. Prof. J. du Plessis f Te Kaapstad is op 66-jarigen leeftijd overleden Prof. J. du Pleissis, tot 1930 hoogleeraar aan de Theologische School te Stellenbosch. Prof. Johannes Du Plessis werd geboren 25 Juli 1S6S te Cradock, waar zijn vader predi kant was bij de Ned. Geref. Kerk. Zijn voor bereidend onderwijs ontving hij te Stellen bosch. Hij werd in 1884 ingeschreven als stu dent aan het Z.-Afrikaansche College. Gedu rende de jaren 18881892 studeerde hij in de theologie te Stellenbosch en in Edinburgh en Halle en in 1893 behaalde hij de B. D.-graad van dc Universiteit van Edinburgh. Nadat Prof. Du Plessis in Z.-Afrika terug gekeerd was, diende hij verscheidene Ned. Geref. kerken. Eerst was hij een tijdlang hulp prediker in de gemeente Paarl (Jan.Juni 1S94). Op 8 Sept. van hetzelfde jaar werd hij als Bedienaar des Woords bevestigd te Zand- stroom in den Oranje Vrijstaat. Die gemeente bediende hij tot 1899, toen hy het beroep naar Kaapstad aannam Daar bleef hij tot 1903, toen hy tot algemeen secretaris van de kerken benoemd werd. Gedurende twee jaren was bij de zaakgelastigde der kerken Heel spoedig bleek, dat Prof. du Plessis als Zehdingsreiziger en abs schrijver van zich zou dden spreken. Hij was de meest bereisde dominé uit de Z.-Afrik- kerken en heeft zeer veel van de wereld gezien. Dadelijk na zijn be noeming tot zendingsscretaris der kerken on dernam hij een reis van 1000 mylen in Mid- den-Afrika. De resultaten van deze reis waren dat spoedig zyn boek verscheen: „Geschiede nis der Chr. Zending in Z.-Afrika." In 1913 maakte hy 'n tocht die hem een plaats onder de onverschrokken zendingsreizigens in Afrika bezorgd heeft. In dat jaar begon hij de reis van de Nigerrivier naar Mombasa, van Mom basa naar den mond van de Zambesie-rivier. Het verhaal van deze reis werd in 1917 uit gegeven onder den titel „Thrice through the Dark Continent" en in het Nederlandsch gepubliceerd onder den titel „Een toer door In 1921 heeft de Universiteit van Kaapstad aan Prof. du Plessis de eeregraad van doctor in de letteren toegekend, uit erkenning van het groote werk, dat Prof. du Plessis op lite rair gebied heeft verricht. Het is nog niet lang geleden, dat de naam van den thans ontslapen hoogleeraar met dien van den Geref. predikant van Stellen bosch genoemd werd in een verband, dat helaas slechts korten tijd de hoop deed leven, dat zijn laatste bewogen jaren zouden eindigen in vrede. Want de naam du Plessis was in een theologisch en kerkelijk conflict gewikkeld, dat geëindigd was met zijn afzet ting door de Synode der Ned. Geref. .Kerk van Z.-Afrika.Aanwijsbare onrechtzinnig heid in de leer was er de orzaak van; eeniger- mate was de naar Synodaal oordeel bestaande afwijking te vergelijken met die, welke tot dc afzetting van Dr. Geelkerken in 1926 heeft geleid. Dc verhoudingen tusschen Kerk en Staat Zuid-Afrika echter zyn van dien aard, dat met het vonnis der Synode (in 1929) de zaak nog niet ten einde was; Prof. du Plessis beriep zich op de burgerlijke rechtbank en deze stelde hem in 't gelijk, wat den gang der ker kelijke procedure betreft. De Synode heeft deze uitspraak in zooverre gerechtvaardigd, dat zij het afzettingsbesluit herriep (in Oc tober 3932) en een Commissie van zever instelde om de zaak verder te onderzoeken en zoo mogelijk tot een goed einde te bron gen. Het rapport dezer Commissie was nog niet verschenen, toen in 1934 onverwacht verzoening bekend werd tusschen Prof. du Plessis en Ds. D .R. Snijman, den Geref. predikant van Stellenbosch. (Niet te venvar ren met Ds. W. J. Snijman, die in ons land is aangekomen, zie blad van 16 Febr. j.l.) Deze verzoening scheen van groote betee- kenis, daar Ds. Snyman de leider van het verzet tegen Prof. du Plessis was. De lezer zal zich herinneren, dat wy bij de mededeelingen over deze verzoening gew hebben op het weinig hoopgevende feit, dat men beiderzijds zyn vaste overtuiging handhaafde. De uitkomst heeft deze vrees gerechtvaardigd: de kerkeraad van Stellen bosch ontzegde Prof. du Plessis den toegang tot den kansel, want de bezwaren tegen zijn opvattingen konden immers niet weggenomen zyn. Zoo bleef deze droeve zaak „aanhangig' totdat onverwacht de dood er een tragisch einde aan gemaakt heeft. EEN NATIONALE BOETE- EN BEDEDAG Met voldoening verneoten wij, dat de pogingen om te komen tot een nationale boete- en gebeds dag weer worden voortgezet Ter jongste vergadering van de classis 's-Gra- venhage der Geref, Kerken, die door de Generale Synode daartoe is aangewezen, kwam een schrij ven in van de classis Schiedam verzoekend in verband met den nood der tijden en wat genoemde classis betreft, ook met het oog op den nood in Rusland, een bede- en boetedag te willen uit schrijven. De classis benoemde een commissie om deze zaak in overweging te nemen, bestaande uit de predikanten Ds. T J. Hagen te-Delft; Dr. S. O. Los te 's-Gravenhage-Oost en Ds. W. v. 'i Sant te 's-Gravenhage-W.alsmede de ouder lingen A. Plomp te Rijswijk (Z. H) en J. de Wit te Voorburg, die op de volgende vergadering de classis vaq advies dienen zal. GEREF. KERKEN IN H.V. Naar we vernemen zullen de Geref Kerken Hersteld Verband hier te lande wederom conferentie houden tot opwekking van het per soonlijk geestelijk leven, speciaal voor de ledei dier kerken en Jlen die in deze groep belang stellen. De conferentie zal worden gehouden op het oord van de N.C.S.V. „Woud schoten" te Zeist van Vrijdag 21 tot Maandag 24 Juni a.s, GEREF. BOND De jaarvergadering van den Geref Bond zal Donderdag 4 April te Utrecht gehouden worden. HET TEVEEL 'AAN CANDIDATEN En de roeping der Kerken In de Wachter schrijft Ds Piietberg over liet beangstigend groot aantal candidaten, dat in de Geref. Kerken op een bex*oep wacht, en voegt daaraan toe: „Er is in onze Kerken heel weinig actie in het beroepingswerk; men krijgt soms den indruk, alsof dit grootendeels is stopgezet. Slechts zelden bevat de rubriek „Kerk nieuws" iets van onze Kerken. Het is een soort verademing als er weer eens een tal of een beroep gepubliceerd wordt. Onwille keurig krijgt men den indruk, dat de Ker ken hierin wat laks worden. Wat hiervan de oorzaak is, valt niet zoo maar te zeggen. De tijdsomstandigheden zullen hierop wel invloed uitoefenen, doch dit kan de ecnige reden nie't zijn. De vraagt rijst* beseffen dc Kerken wel genoeg de noodzakclijk- h e i d een dienaar des Woords te hebben? Zeker, de Heere kan Zijn Kerk wel in stand houden zonder dominees. Maar de Kerk is aan de middelen gebonden: zij moet zorgen, dat zij dienaren des Woords heeft. Onze ca techismus wijst er ook op bij de Verklaring van het vierde gebod. De Kerk moet al haar krachten inspannen, om te zorgen, dat zij dienaren des Woords heeft. Dat hangt met haar geestelijke welstand ten nauwste sa men. Als er geen candidaten waren, of als de Kerk niet bij machte was een dienaar des Woords te onderhouden, dan was hét anders; dan mag zij dit in haar gebed bren gen voor den Koning der Kerk. Maar als er wél candidaten zijn en de Kerk met inspan ning van al haar krachten, zou kunnen be roepen, dan gaat zij niet vrij uit, indien zij niet beroept". VER. PROTESTANTSCH NEDERLAND Dé Vereen. Protestantsch Nederland houdt ZUID-HOLLANDSCHE PREDIKANTEN De honderste vergadering Heden hield de Zuidhollandsche Predi- tanten-Vereeniging 1e Rotterdam haar 100e vergadering onder leiding van Ds. A. R. R u tg c rs, van Rotterdam. Na liet openingswoord van den voorzitter en het jubileumoverzicht door den secreta ris sprak Prof. Dr. J. A. Cramer over: Referent begon met te wijzen op dc moei lijkheid om oen periode te beschrijven, die nog niet af was, waarvan men zelf eigenlijk nog deel uitmaakte. Eerst be sprak hij de zwen king, door het oud- modernisme, onder leiding der „Mal contenten" of „Vrij zinnigen" gemaakt, door met het m o- n i s m e te breken en weer te gaan sproken van zonde en genade, en van dc verlossing door God ons in Jezus Christus geschonken, een „zwenking" terecht geen „reactie", maar „vooruitgang" genoemd. Spr. waarschuwde echter tegen de opvatting als zou de theo logie der rechts-vrijzinnigen langzamerhand in die dér links-ethisclicn overgaan, daar liet theologisch verschil der richtingen tc principieel was, om ze als de kleuren van den regenboog ongemerkt in elkaar te kun nen laten overgaan. Daarna sprak hij over de „Ethische' Theologie, die, evenals de grondleggers daarvan, D. Chantepie de la Saus- saye en Gunning te worstelen had met het probleem van de verhouding van waarheid en leven. Ging het fundamenta lisme uit van bepaalde geloofsvoorstellin gen, om die dan toe te passen in het leven, of om te zetten in leven, de „Ethischen' wilden dien kant niet uit. Zij wilden, u:t- gaande van het standpunt "an Ch. d. 1. S., met toepassing van het calvinistisch begin sel, arbeiden aan het tot standkomen van een nieuwe theologie, op andere wijze dan het „Neo-Calvinisme", en met name Ba- vinck in zijn Gereformeerde Dogmatiek, dat had trachten te doen. Zij waren van oordeel, dat de school van Barth in de juiste richting wees. Ook handelde spr. over Dr. Ho edema k e r cn de „Confessioneelen", meer bepaald over hun „kerkbegrip" om zoo te komen tol de tegenwoordige pogingen Jot „Kerk opbouw" en „Kerkherstel" en tot de in kracht toenemende oecumenische beweging Hij eindigde met te wijzen op de ver- nieuwe belangstelling in Bijbelvertaling en bijbelverklaring, die zich onder alle theolo gische richtingen openbaarde, met de op wekking om met nieuwen ijver aan den theologischen arbeid te gaan, daar allerlei nieuwe problemen om oplossing vroegen. In verband met de 100ste samenkomst der Vereeniging loonde het zeer de aandacht te wijden aan het onderhoudend en geestig jubileum-overzicht der vergadering geleverd door den secretaris, Ds. T h. G. Steil wag (Delft), waarin deze in vogel vlucht de laüge merkwaardige geschiedenis doorvloog, zooals hij die met een glimlach van genoegen in de oude notulenboeken had gevonden. De functionaris vertelde ons, hoe de ori gine van het Gezelschap gelegen was in 't Ministerie van Predikanten drr Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam, daartoe voor het eerst op 11 Oct. 1848 bijeen. De bekende theoloog Doedes, N. Herv. predikant te Rotterdam mag als de ziel van liet oprichtingscomité beschouwd wor- Feitelijk van het begin af heeft men zich niet gehouden aan den oorspronkelijken opzet van Hervormde Predikanten-Verga deringen. Reeds onmiddellijk werd ook aan predikanten van kleinere Protestantsche kerken toegang verleend, tot „broederlijke" onderlinge bespreking van vraagpunten en stellingen over kwesties, die in dien tijd van gewicht waren. Het systeem „spreker- Referaat'' is eerst van veel later datum. Aardig en treffend beschreef spr. het Ge zelschap in die dagen „hoffelijk, maar niet stijf, plechtig, maar niet saai..., met eer. correct-waardigen voorzitter, toch altijd in achtnemende de vormen, den goeden toon naar den aard van dien tijd", samenkomen de in een sfeer van broederschap bij alle verschil van meening éénheid in verschei denheid. Naar het innerlijke is de Vereeniging zich zelf gebleven, wat ook uit de verdere ontwikkeling bleek, waar het Gezelschap, als vogels van diverse pluimage een uitge sproken oecumenisch karakter be geerde tc hebben. Uit de onderscheiden en uitcenloopende onderwerpen en sprekers in den loop der jaren werd dit nader toegelicht, zoodat ver schillende richtingen op de Algemecne Ver gaderingen tot hun recht kwamen. DE NOOD VAN HET KERKELIJK LEVEN En de geneesmiddelen Tot de middelen, die in onzen tijd worden aangegrepen, cm het peil van het geestelijk leven te verheffen en het kerkelijk besef te versterken, is ook tc rekenen de in de Ev. Luth. Kerk begonnen poging der Ronde Tafel-Conferentie. In „De Waitburg" wordt daarover ge schreven. nadat als diepste oorzaken van den teruggang zijn aangewezen „gebrek aan persoonlijk geloofsleven, gebrék aan verant woordelijkheidsgevoel voor de gemeenschap, tevredenheid met een middelmatig Chris tendom". Een drietal Lufh. predikanten, hebbende eigen schuld daarin ontdekt, hebben hot als een Goddelijke roeping gezien om te trach ten wegen en kanalen te vinden, waardoor Gods Geest de gemeenten zou kunnen be reiken. Met cenige schroom hebben zij het mid del van do Ronde-Tafel-Conferentie a,an ge grepen, niet. wetende, wat daarmede bereikt zou kunnen worden en boe de gemeente leden daarop zouden reageeren. De eerste ervaring te Hilversum echter heeft hun moed gegeven. „Men heeft begrepen, waar het om ging; men heeft gevoeld, dat vvij niet als predikanten kwamen om te zeggen, hoe het moet met ons geloofsleven, maar als menschen, die probeeren hun eigen leven te richten naar den maatstaf van Christus en die weten, dat zij in hun overgave aan God en Christus nog dagelijks tekortschie ten. Zoo hebben wij dan Zondagmiddag een samenkomst voor ouderen en Zondagavond één voor jongeren gehad". UNA SANCTA In een gemeentévergadering der Geref. Kerk in H.V. te Amsterdam-Centrum is als spreker opgetreden prof. dr. J. Lampertse, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nij megen, met een lezing over De Una Sancta (Eén Heilige Kerk). Na het zingen van Lied 173 ging prof. Lammertse in dankgebed voor. BLANK EN BRUIN In de Rotterd. Kerkb. schrijft dr J. R. Callenbach: „Het is bekend met hoeveel verachting velen in de Yerccnigde Staten van Noord- Amerika op negers neerzien. Nu gebeurde het, dat een neger zich bij een kerk van blanken aanmeldde om daar te worden op genomen. De predikant, wel wetende hoe veel verzet het opnemen van een neger bij zijn kerkleden zou ontmoeten, maar toch ook niét willende zeggen, dat men liever geen negers opnam, zocht een vrome uit vlucht. Hij zeide tot den neger: „Mijn broe der, brengt deze zaak eerst nog eens ernstig voor Gods aangezicht en kom dan over veer tien dagen nog eens praten". De dominee hoopte, dat uitsfel wel afstel zou worden. Na veertien dagen kwam de neger terug. „Hebt ge met God overleg gepleegd", vroeg dominee met gehuichelde ernst. „Ja, dominee". „En wat heelt God tot u gezegd!" „Ik heb al veertig jaar lang getracht in die kerk binnen te komen en het is Mij niet gelukt, dacht gij, dat het een neger in veer tien dagen gelukken zou?" ZENDING EN PHILANTHROPE CENTRAAL-BOND INW. ZENDING In de onlangs gehouden bestuursvergade ring van den Centraal-Bond werd in de va cature, ontstaan dcor liet periodiek aftre den van Ds J. Groeneweg, dio niet ter stond herkiesbaar is, een nieuwe onder voorzitter gekozen. Mr B. de Gaay Fort man werd als zoodanig benoemd, die be reid gevonden werd de benoeming te aan vaarden. Als nieuw toegetreden bestuurslid werd mevr. M. J. van Arkel-De Haan hartelijk welkom geheeten. Op dezelfde vergadering werd besloten De Vereeniging ter Verbreiding der Waar heid (opgericht in 1S17), welke te Amster dam gevestigd is, als lid van den Centraal Bond toe te laten: hiermede is het aantal aangesloten leden tot 143 gestegen. Genoem de Vereen, houdt een buitengewone leden vergadering op 23 lebr. a.s. HERV. STADSZENDING AMSTERDAM In de onlangs gehouden ledenvergade ring der Herv. Snulszending ts Amsterdam, heeft een belangrijke beslissing plaats ge vonden. Hej grootste gedeelte van leden en bestuur wil naar middelen zoeken het oude werk weer op te vatten voor zoover dit le vensvatbaarheid toont. De aftredende direc teur zal met enkele andere bestuursleden een nieuwe vereenieing oprichten, welke de Zondagmorgenbijeenkomsten wil voortzet ten, zooals deze sedert eenigen tijd in over eenstemming met dc methoden der Oxford- Grocp-Beweging in de Bachzaal gehouden DE ZENDING IN SURINAME Zendingsdirector H. G. Steinberg van de Broedergemeente t« Zeist, die in April 1984 naar Suriname vertrok om te onder zoeken of het niet doelmatiger cn goedkoo- per zou zijn, als hij zich in Suriname ves tigde, hoopt einde Februari weer in Neder land aan te komen. Het is gebleken, dat het inderdaad beter is, als de leider van het werk in Suriname zelf is. Er zal nu voortaan geen gesala rieerd Zendingsdirector meer te Zeist zijn. Director Steinberg hoopt einde April of begin Mei dit jaar met zijn gezin naar Su riname te verhuizen, waar hij in 1936 den post van praeses en algemeen leider op zich zal nemen, waardoor, ook in financieel op zicht, een belangrijke bezuiniging wordt bereikt. DE BIJBELKIOSK Naar Brussel De Bijbelkiosk welke sedert verscheidene Jaren belangrijk werk verricht heeft (o.m. tc Amsterdam) zal dit jaar dezen aroeid onderbreken; gedurende de Wereldtentoonstelling te Brussel wordt het gebouwtje daarheen verplaatst. DE SUMATRA-ZENDING EN DE KERK VAN HET BATAKLAND Dr J. Warneck, te Bannen, director der Rijnsche Zending, schrijft ons: Op Sumatra is onder liet Batakvolk een groot werk gewrocht. Voor oDgevcer zeven tig jaar begonnen zendelingen van het Rijn sche Zendingsgenootschap hun taak, het wilde volk in dit land, dc beruchte Bataks, voor het. Evangelie tc winnen. En boven alle zendeingen blonk L. Kommensen uit door zijn moed, energie en geloof. Het is daar gelukt, een Christelijke kerk te vormen, die op het oogenblik 340.000 telt Honderden van kerken en scholen liggen over het land verspreid. Regeering en Zen ding hebben daar heerlijk samengewerkt ten nutte van het volk. Het Evangelie be wees daar weer, een heel volk tc kunnen veredelen. Deze jonge kerk is op den besten weg naar zelfstandigheid. Voor eenige jaren is daar een kerkbestuur gevormd, waarin do zendelingen als leiders steeds meer op den achtergrond treden. Elk jaar vergadert daar de groote synode, waarin alle gemeenten vertegenwoordigd zijn en behandelt dan alle vragen, de kerk betreffende, onder leiding van het hoofd bestuur, dat voor de uitvoe ring der besluiten zorg draagt. Thans echter wordt de goede voortgang van 't werk zeer bemoeilijkt door den nood op financieel gebied. Het aantal zendelin gen is zeer verminderd en het valt de ge meenten zeer moeilijk, voor haar onder houd te zorgen. Daarbij staan alle heiden- sche gebieden voor het Evangelie open, zoowel in het Noorden als in het Westen van het land. Het zou zeer te bejammeren zijn, als de gezonde ontwikkeling van deze kerk door gebrek aan arbeiders en aan middelen tegengehouden werd. nu de gele genheid tot uitbreiding er .van zoo gun stig is. Het gaat hier om een grooten, veelbelo- venden volksstam van Insulinde. Daarom hebben Nederlandsche vrienden van dit werk dc handen Inéén geslagen, om deze Zending door de moeilijkheden van deze jaren heen te helpen. Ze hebben een steun comité gevormd, onder leiding van den heer J. H. H emmers, Nieboeriveg 244 te Den Haag, als voorzitter, den heer H IJ d ens, Wijttenbachweg la te Oegstgeest als secretaris cn den heer J. N. M u n r. i k Galileïstraat 139 te Den Haag. als penning meester. De beide eersten hebben hun krach ten ook op Sumatra reeds vele jaren aan dit werk gewijd. Vele vooraanstaande da mes en heeren hebben zich bereid ver klaard, te helpen. Bovengenoemde heeren zijn gaarne bereid over dit werk te vertellen, hun mededee lingen met lichtbeelden te verduidelijken en gaven daarvoor in ontvangst te nemen. Door 'net steuncomité zullen geregeld me- dedéelingen over don stand van het werk worden gedaan. Wij hopen, dat vele vrien den van Insulinde deze interessante mede deelingen zullen willen lezen, om zoo de Batakzending te leeren kennen. Al heeft deze Zendingsvereeniging. die op Sumatra werkt, haar zetel niet in Neder land, toch verdient zij Nederlands steun. Weerbericht Hoogste stand te Dijon 772.S. Laagste stand te Scvdisfjord 726.0 Stand vanmorgen halftwaalf 767. WEER VERWACHTING Matige later wellicht toenemende ZAV, tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt aan vankelijk weinig of geen regen, cn iets kouder. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT Nadat de depressie, die Zaterdag hier té lande zware storm bracht, in O. richting aftrok, heeft zich de hooge drukking over Midden-Europa uitgebreid cn de uitbreiding zet zich nog in N.O. richting voort. De nieuwe diepe depressie, die gisteren bij IJs land verscheen, trekt oolc N.O.-waarts en in verband met dalingen in het ZAV. is een krimpende te wachten, met ecnige daling van temperatuur zonder dat voorloopïg meer dan matige tot krachtige wind waar schijnlijk is. Ondanks de diepe depressie» handhaaft zich de strenge vorst in N.-Scan- dinavië. De vorst heeft zich zelfs uitgebreid tot over de O.-Oostzee. Op de Britsche eilanden is de tempera tuur gestegen en begint het weer krachtig uit ZAV. richtingen te waaien. Aan de Noor- sche kust waait het stormaohtig en valt regen en sneeuw. In Duitschland is het meest betrokken met weinig regen, in Frankrijk windstil met plaatselijk nevel en dichte mist in het ZAV* STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 16 Febr. 8.25 n.m. Stormseirt 2, d.i. Storm uit het N.W. 17 Febr. 9.45 v.m. Attentiesein 0, d.i. Weest op uw hoedel 17 Febr. 8.10 n.m. Attentiesein neerhalen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen hal'ftwaalf 8.0 C. 19 FEBRUARI Znsopgang 7.11 uur, zonsondergang 5.17 uur Maan op nam. 6.49 uur, onder v.m. 7.08 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 FEBRUARI Van 's avonds 5.47 uur tot 's morgens 6.39 uutf WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Voi RTielnfelden 2.84 2.62 Caub 8 70 2 Rreisach 2.2fi f.95 Fms 2.14 l K"bl 1.51 3.16 Coblens 4/7 2 Mnxan 5.74 3.89 Trier 3.31 2. Diedeshelm 3.07 201 Keulen 4.31 2. Mnnnheim 5.19 3.50 Dnsseldorf 3.15 Lohr 2.90 1.85 R ührort 3.06 1, Mainz2 30 l.ul Wesel 2.80 1. Bineen 3.21 2,04 Emmerik I Loblth 12.60 il 74 Kampen -0.37 -045 Njjmegen 9.98 9.40 Ejsden 48/4 48/6 St Andries 4,.H 4 10 Maastricht 43.90 43J45 Arnhem 9-66 9.16 Grevenbicht 31.33 80.74 Vreeswijk lw 1.25 ],43 Venlo 14/4 13 75 Westervoort 10.29 9,76 Grave (sluis) 9.85 8.28 Deventer 4.10 4.06 St Andrle.s 3.71 3.98 Stuw Borgharen geopend, water Is vallend® HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 19 Februari Deifzijl 12.18 Hellevoetsl. 3.23 15 31 Terschelling 9.29 21.37 Willemstad 4.41 16/9 Haningen lu.15 22.-5 Brouwers li. 3.06 15.16 Den helder 8.ud 19.50 Zierikzee 3.37 15/9 IJmuiden 4.00 ifi.i-7 Wemeldinge 4.10 16.J7 Hoek v. lioil. 3.12 15.1 i Misslngen 2.02 14 21 Öuhevcningen 3.22 15.27 Terneuzeu 2.37 14.56 4.59 14-31 Hiraai 3.21 15.4i Mant het geldt hier een veelbelovend ge bied voor Insulinde, waar de opofferende arbeid dér diagers van het Christelijk ge loof grooten zegen verspreid heeft tot heil van dit volk. Reisbrieven van Prof. Dr. V Hepp xxxix DE KUNST IN ZUID-AFRIKA Kunstzinnigheid Men behoeft niet lang onder de "Afrikaanders te vertoeven om gewaar te worden, dat men in hen met een kunstzinnig volk heeft te doen. Ze zijn dit zichzelf ook bewust. De hoogst beschei den Prof. Dr. J. D. Kestell vertolkte dit bij de opening van een kunstwedstrijd in September 1934 te Bloemfontein met de woor den: „Die Afrikanervolk het 'n besonderc aanleg vir kuns. Dis ons genade-gawe. Dis 'n gawo wat ons moet aanpak en aanwak- Difc aanpakken en aanwakkeren is den Afrikaanders wel toe vertrouwd. De zin voor het aesthetische wordt hij dc jeugd jpp onderwijsinrichtingen en daarbuiten aangekweekt Al zijn het niet allen koks, die lange messen dragon en evenmin allen kunstenaars in den dop, die op een wedstrijd een eersten prijs wegdragen, zoo kan men hierin toch hooren een pleit voor de ontwikkeling van den kunstzin, welke onbeantwoord zou blijven, indien die zin zelf niet aanwezig was. Nu schept kunstzinnigheid op zichzelf nog geen kunst. Uit dui zend kunstzinnigen zullen hoogstens een paar kunstenaars bij de gratie Gods geboren worden. Maar deze laatsten kunnen door zulk een sympathiek milieu er zich van tevoren van verzekerd houden, dat hun werk waardeering zal vinden. Het zou dwaas zijn in een land als Zuid-Afrika te ver wachten een rijkdom van kunstschatten aan te treffen als in het oude Europa. De scheppende kunst is aan tal van voorwaar den onderworpen, waaraan het Afrikaansche volk niet voldeed. Om te bloeien heeft zij o.a. noodig een nauw aaneengesloten sa menleving en een tijdperk van uiterlijke rusl. Maar lot voor kort waren die aan Zuid-Afrika niet gegund. Tot voor kort zeg ik. Want ofschoon het land ook nu nog dun is bevolkt, zijn er toch belangrijke cultuurcentra ontstaan, welke zich nog steeds uitbreiden. En het geniet thans een veiligheid, als het nog nim mer heeft gekend. XXXVIII stond ïn ons blad van 15 Februari- Voor de kunst ligt de akker geploegd. Zij heeft volksaard en klimaat mee. Bouwkunst De foto's welke mijn vorige brieven verluchtten, gaven af en toe proeven van bouwkunst in Zuid-Afrika te zien. Men zal heb ben opgemerkt, dat de stijl van de voornaamste gebouwen, hoe imposant ze ook mogen zijn, geen eenheid vertoont. Al valt er in de groote steden geen plein aan te wijzen, waar de verschil lende stijlen zoo tegen elkander inschreeuwen als op den Dam in onze hoofdstad, toch is ook daar de harmonie zoek. Architec tuur uit het Victoriaansche tijdvak wordt beconcurreerd door quasi-gothiek en „nieuwe zakelijkheid." De import uit Engeland is blijkbaar belangrijk geweest. De arcadenbouw in vele winkel straten bedoelt een aanpassing aan het warmere klimaat te zijn. Soms zijn daarvoor dunne ijzeren pilasters gebruikt met banale ornamenten. Deze dragen alle sporen van revolutiebouw. Trouwens, de revolutiebouw is door heel de Unie, zoowel in stad en land, sterk vertegenwoordigd. Een enorm aantal huizen is afgedekt met rood geverfd golvend plaatijzer. Men verklaarde mij, dat dit moet worden geweten aan hevigen hagelslag, waar tegen geen dakpannen bestand bleken. Met dat al doen zij toch smakeloos aan. Ware schoonheid van houw moet men zoeken op de boereplaas. De Van der Stel-stijl vindt nog altijd op ruime schaal toepassing. De motieven daarvoor mogen aan de Hollandsche heerenhuizen zijn ontleend, hij mag in geen geval als nabootsing daarvan worden aangemerkt. Hij geeft iets eigens aan het Afrikaansche landschap. Overigens zijn rond Kaapstad, Johannesburg, Pretoria land huizen verrezen, die ook Europa tot sieraad zouden strekken. Maar behalve de „stoep" zoekt men het typisch Afrikaansche daar toch tevergeefs. Overal ontdekt men, dat er door architecten op nieuwe ideeën wordt gezonnen. Maar men heeft het stadium der experimenten nog niet achter zich. Ik zou niet durven raden: kom naar Hol land. Want hoeveel lof ook aan onze tegenwoordige architecten kan worden toegezwaaid, ook zij zijn nog aan het. experimen teeren. Daarenboven kunnen zij aan de worsteling der geesten niet ontkomen. Het probleem van persoonlijkheid en gemeenschap houdt hen bij den stedenbouw in spanning, inzoo- ver zij niet reeds de persoonlijkheid aan de gemeenschap heb ben opgeofferd. Om nu van andere problemen maar te zwijgen. En wat alles afdoet: ons op een Noordelijk klimaat berekend huis zou voor Zuid-Afrika niet passen. Ook is het verschil in bodemgesteldheid daarvoor te groot. Mag aan de architectuur de eisch worden gesteld, dat zij met materialen werkt, welke in het eigen land of niet te ver over de grenzen worden geboden en zijn wij daarom goeddeels op den baksteen aangewezen, het rotsige Zuid-Afrika mag voorzeker den „klip'stcen niet ver smaden. Het deed mij goed van een jong Afrikaansch architect te ver nemen, hoe onder zijn collega's het inzicht zich baanbreekt, dat zich aansluitend bij de traditie der Hollandsche kolonisten, maar rekening houdend met de tegenwoordige behoeften en den voor- uitgaang in de aesthetiek een specifiek Afrikaansche bouwtrant behoort te worden gevonden. Moge het hun gelukkcnl Beeldhouwkunst De kunstzinnigheid van den Afrikaander beweegt zich voor een deel in de richting van het monumentale, niet alleen in de bouw-, maar ook in de beeldhouwkunst Veel monumenten bezit Zuid-Afrika, gelijk voor do hand ligt, nog niet. Maar er zijn er onder, waarvoor men in ons land zelfs geen verre gelijkenis kan aanwijzen. Ik herinner slechts aan hot gedenkteeken voor Rhodes te Kaapstad en het Vrouwenmonument te Bloemfontein. Wel zijn dit geen zuivere uitingen van Afrikaansche kunst Eenerzijds hebben Engelsche, anderzijds Hollandsche beeldhou wers hierin de macht van hun kunnen uitgestald. Vooral onze landgenoot Van Wouw heeft zijn scheppingsdrang kunnen vie ren, gelijk hem dit in Holland nooit vergund zou zijn geweest. Niet alleen ruime geldmiddelen stelden hem daartoe in staat. Hij had het nimmer gekund, indien de Afrikaansche geest niet op hem was gevallen. Hij voelt Afrikaansch. De Afrikaander laat zijn oog met welgevallen op deze grootsche kunstwerken rusten. Hij ziet u aan, alsof hij gestreeld wilde vragen: wel, wat zegt gij ervan? Hij offert er gaarne voor. Het is niet denkbaar dat wij een som zouden bijeenbrengen als voor het Vrouwenmonument beuoodigd was. Evenals in het kerkelijke is ook in het kunstzinnige, de offervaardigheid geen ondeugde lijke thermometer voor de liefde. Er schijnen plannen voor een nieuw monument in de maak te zijn. Maar een sterke strooming wil daanoor opdracht geven aan een rasecht Alrikaander. Wie zal het zijn? En zal hij slagen? Schilderkunst In de schilderkunst heeft men het eigene al bereikt, De Afrikaansche schilder behoeft niet geboren te worden. Hij is er. Het oude Hollandsche bloed heeft zich in deze niet ver loochend. Was de schilderkunst op artistiek gebied niet steeds Hollands glorie? Pierneof staat aan de spits. Hij werkt met schier overdadige vruchtbaarheid. In vele huizen hangen stukken van hom. Zijn pancelen sieren de hal van het station te Johannesburg. Het Afrikaansche landschap met zijn bergen, zijn vlakten, zijn do- ringboomen bleef hem inspireeren. Het teer blauw domineert. Een getemperd impressionisme bepaalde zijn richting. Thans heeft hij zich meer naar het expressionisme en het symbolische gewend, zeer tot leedwezen van vele Afrikaanders. Zijn reizen naar Europa hebben hem van het pad gebracht, zoo beklagen zij zich. Over zijn werk in het Zuid-Afrikaansche huis tc Londen is raen niet al té best te spreken. Er gaat een roep tot hem uit: Pierneef, keer terug tot uw vroegere periode, dan is alles ver geven en vergeten. Intusschen wordt hij naar die periode druk geïmiteerd. Ook I-Iugo Naudé heeft een vermaardheid verworven ver bui ten de grenzen van zijn land. Met Luyt en Canitz is de rij nog lang niet afgesloten. De Afri kaansche schilderkunst gaat zwanger van heerlijke beloften. Tevergeefs poogde ik de hand te leggen op goede reproducties. Anders had ik er mijn lezers gaarne van laten gennicten. Muziek De Afrikaander is dol op muziek. Komt hij in Europa dan zal een van zijn eerste informaties de concerten gelden. Elke „Stadszaal" in Zuid-Afrika, welke zichzelf respecteert, bevat een mooie, naar de eischen der techniek ingerichte concertzaal. Het spreekt van zelf, dat hier alleen stukken uit den vreemde ten gehoore kunnen worden gebracht. Ook hebben de Engelsclien hierin nog meestal de leiding. Afrikaansche volkszangen zijn ten onzent niet onbekend. Zij worden door grammafoon en radio doorgegeven, al laat de keur soms te wenschen over. Door eiken zang. ook door dc meest blijde, klinkt een ietwat melancholisch timbre. Zoo voel ik het tenminste. Componisten van naam ontbreken echter. L&ngenhoven heeft een volkslied gedicht, dat, naar men mij meedeelde, wel alge meen zou worden aanvaard, indien men er een passende melodie op had. Versohillende proeven van toonzetting werden reeds aangeboden. Maar geen enkele bevredigde. Men vroeg mij zelfs of niet uit Holland iets goeds zou kunnen komen. Ik breng deze boodschap hier over» I

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3