MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BU1TENLANI ITALIË EN ABESSYNIE Drie bataljons naar Oost-Afrika Officieel wordt te Rome medege ld deeld, dat twee bataljons fascistische militie ter sterkte van ongeveer 3000 man Zaterdagmiddag van Rome naar Messina zijn vertrokken, waar zij zich zullen inschepen naar Italiaanse!» Oost-Afrika, Voor liet vertrek heeft Mussolini in ge zelschap van den chef van den generale» staf der militie, generaal Teruzzi, de heide bataljons geïnspecteerd en een korte toe spraak gehouden. Tegelijkertijd heeft de Italiaansche krooD- prins te Napels een derde bataljon fascisti sche militie geïnspecteerd, dat eveneens naar Oost-Afrika is vertrokken. In de laatste bijeenkomst van de winter- zitting van den Grooten Fascistischen Raad deed Mussolini de mededeeling, dat van 1 Februari tot heden meer dan 70.000 zwart- hemden uit alle deelen van Italië hadden verzocht, te worden ingelijfd bij de troepen, die gereed staan voor Oost-Afrika. Ook dui zenden oud-frontstrijders hadden denzelfdea wensch te kennen gegeven. Deze mededee- lingen werden door den Raad met grooto geestdrift ontvangen. Volgens een Japansche officieele mededee ling heeft de Japansche ambassadeur te Rome, Soegimoera, een vrij langdurige be spreking gehad met den onderstaats-secre taris van Buitenlandsche Zaken, Suvich, welke bespreking het Italiaansch-Abessyni- Sche conflict gold. De ambassadeur van Japan heeft in deze bespreking de Italiaansche regeering in ken nis gesteld van het Japansche standpunt en de hoop uitgesproken, dat een vreedzame oplossing zal kunnen worden gevonden. Voorts wees Soegimoera er op, dat Japan groote economische belangen in Abessynië heeft. Over het standpunt der Italiaansche geering wordt in de Japansche pers nog niets medegedeeld. Italiaansche troepen naar de Brenner?. Vrees voor Nazi-opstand in Oostenrijk Te Weenen is, volgens N. v. d. D., bericht ontvangen, dat Italië twee legercorpsen mo biliseert, die dienst moeten doen aan do Italiaansch-Oostennjksche grens in de Bren- ner-zono. De reden voor deze plotselinge mobilisatie is, naar men zegt, Mussolini's vrees, dat het vertrek van zooveel Italiaan sche troepen naar Noord-Afrika een natio- naal-socialistischen opstand in Oostenrijk zou kunnen aanmoedigen. f België Herdenkt Koning Albert In geheel België is gisteren herdacht dat juist een jaar geleden koning Albert van België op zoo noodlottige wijze om het le ven is gekomen. De crypte te Laeken, waar koning Albert zijn laatste rustplaats heeft gevonden, was den geheelen dag het middel punt der belangstelling. Vier generaals hebben de eerewacht bij het graf betrokken. Vroeg in den ochtend herdachten de le den der koninklijke, familie den overleden vorst. Na de mis defileerden tal van depu taties langs het graf, o. w. vertegenwoordi gers van hooge regeeringsinstanties. Vele bloemen werden neergelegd. De bisschop van Namen heeft te Marche les Dames een herdenkingsmis gecelebreerd op de plaats, waar het ongeluk plaats vond Ook daar waren den heelen dag vele be zoekers. Reeds Zaterdag was koning Leopold III met zijn zuster, Marie José, op deze plaats, welke thans „rots van den koning" heet. Ook in radio en pers is de dood van den geliefden koning uitvoerig herdacht. De Fransche minister-president Flandin heeft in een rede koning Albert als een der edelste figuren uit de wereldgeschiedenis genoemd. Hij herinnerde er aan, dat te Pa rijs een monument ter eere van 'den ovei> leden koning zal worden opgericht. Stormschade te Berlijn Een hevige storm heeft Zondag in de vroege ochtenduren groote schade aange richt in verschillende deelen van Berlijn. Tal van boomen werden ontworteld en in de binnenstad stortte een bouwsteiger in. Tal van door den storm, veroorzaakte ver keersongevallen hadden gelukkig grooten- deels een goeden afloop. Tegen den middag zette de storm met hernieuwde hevigheid in. Te Berlijn-Schmar- gendorf stortte een schoorsteen in. Terwijl de brandweer de puinhoopen opruimde, stortte een tweede schoorsteen in, waardoor een 55-jarige brandweerman, Paul Becker, die vallend gesteente op het hoofd kreeg, zoodanig werd gewond, dat hij kort na aan komst in een ziekenhuis is overleden. Ook in andere steden van Noord-Duitsch- Jand is veel stormschade. Kort Nieuws Op de eilanden in de Zee van Marmora hebben zich opnieuw aardschokken voorge daan. De bevolking vlucht naar het .vas teland. Te Belgrado en omgeving vriest het thans zóó, dat er geen markt kan worden gehouden, daar de melk tot een vaste mas sa bevriest en de eieren barsten. Vier Russen zijn in Mandsjoerije gear resteerd omdat zij poogden een spoorbrug iover de Soengari-rivicr met dynamiet te doen springen. Te Boedapest zijn 'drie bank movers veroordeeld tot den dood door den strop. Zij hadden den kassier neergeschoten, bij een ontstaan vuurgevecht twee andere bedien den levensgevaarlijk gewond en een bezoe ker gedood. De chef-redacteur van een in Moer mansk verschijnend blad, Grisjin, is gearre steerd en uit de bolsjewistische partij ge- stooten. wegens hoogverraad, zulks in ver band met den moord op Kirof. De voorere nomen Griek sche grensveT- sterking heet nu niet tegen Bulgarije te zijn gericht. Te Stockholm wowlt een economische Conferentie der Noordelijke staten gehou den. Nabij San Sebastiaan kwam een vracht auto in botsing met een volle autobus. Het HAUPTMANN IN DE D00DENCEL Met galgenhumor ontvangen Tumult in de gevangenis-eetzaal. Hauptmann is Zaterdag onder sterke be waking overgebracht naar de staatsgevan genis te Trenton, de hoofdstad van den staat New Yersey, waar hij is ingesloten in de cel, bestemd voor de ter dood veroor deelden. Voor den ingang der gevangenis waren ongeveer 500 nieuwsgierigen- In de doodencel bevonden zich nog vier andere tot den electrischen stoel veroor deelden, die, volgens de berichten, den nieu wen bewoner met luid gezang, begeleid mot het slagwerk van hun ijzeren eetgerei, ont vingen. De galgenhumor bereikte het hoog tepunt, toen de persfotografen de cel bin nenkwamen. Hauptmann plaatste zich lachend in de houding, als wilde hij zich populair maken en de openbare meening winnen voor zijn hooger beroep. Om muiterij der vijf bewoners van de doodencel te voorkomen zijn in de gang voor de deur machinegeweren geplaatst. Tijdens het middagmaal kwam het, vol gens United Press, in de gemeenschappelij ke eetzaal tot heftige tooneelen. Toen de 600 gedetineerden Hauptmann opmerkten brulden zij hem „baby-moordenaar" toe. De gevangenis-directie heeft wel een poging ge daan om de incidenten als onbelangrijk voor te stellen, maar het is gebleken, dat drie raddraaiers bij deze „revolte tegen een tuchthuis-bewoner" disciplinaire straffen hebben gekregen, te weten drie maanden eenzame opsluiting. Het hooger beroep Hauptmann heeft een verzoekschrift 0- richt tot rechter Trenchard, waarin de rechtbank wordt verzocht opdracht te ge ven, dat een copie van de officieele archie ven van het proces op kosten van den staat New Yersey aan de verdediging wordt uitgereikt. Hauptmann bevestigt onder eede, dat hij niet in staat is in hooger beroep te gaan, wanneer hij niet over een copie uit d€ chieven beschikt. Hij moet verder, toen hij door twee vrou welijke journalisten werd geïnterviewd, ver verklaard hebben, overtuigd te zijn. dat Fisch de ontvoering heeft gepleegd. Dit zou de eerste waal zijn, dat Hauptmann open lijk de ontvoering op Fisch' rekening schrijft. Daarbij zou hij nog hebben gezegd, dat hij niet geloofde, dat Fisch de babv zonder hulp van medeplichtigen kon heb ben ontvoerd. De „Reichsvvart" verboden Op bevel van Hitler is Graaf Reventlows „Reichswart" verboden tot nader order. De aanleiding tot dit verbod is een artikel van Heinz Ewa'd Bluhm, waarin deze de stelling van Mei en Juni 1934 opnieuw verdedigde, dat na Hitiers revolutie nog een verdere, tweede re'volutie van noode is, die inzon derheid tegen het kapitalisme gericht zou zijn en de ergernis over „de lange dividend balansen in de dagbladen der bourgeoisie" voorgoed van de Duitsche aarde wegneemt. De schrijver wantrouwt dc verschillende meeloopers van het nationaal-socialisme en zegt, dat het nationaal-socialisme nog niet aan zijn deel is en niet zal talmen om de laatste vesting van de oude wereld ta ver overen. „Wij zullen precies zoo hard en on buigzaam blijven als in de eerste maanden van 1933. Onverschillig, c-f dat nu revolutie of evolutie heet. De hoofdzaak is, dat onze oude kameraden ons niet verlaten en dat hun geest steeds blijft heerscher.". En dan eindigt Heinz Ewald Bluhm met het volgende pathetische slot: „Kameraden, der avant garde! Onze medeloopers mogen burgerlijke, brave en nette menschen zijn, nationaal-sccialisten moeten ze echter eerst nog worden. Derhalve moeten wij deze laatkomers precies controleeren: de reactie is bij hen! En zegt dagelijks bij jezelfon danks onze nieuwe vriendin staan wij toch alleen. Laat ons alzoo volharden in den trijd in den ouden geest, want veel is niet bereikt!". Tot zoover het artikel van den heer Bluhm, waarin dus opnieuw de stel1 ing van Mei én Juni 1934 wc rat verdedigd dat er nog een tweede revolut:e moet komen. Het is consequent, dat Hitier den „Reichswart" voor deze publicatie gestraft heeft Graaf Reventlow, de verantwoordelijke redacteur van den „Reichswart", heeft vaak nog veel scherpere critiek uitgeoefend. Hij was reeds het enfant-terrible in den Wilhelminischen tijd. toen zijn boek „Het moderne Byzan tium", waarin critiek op keizer Wilhelm ge leverd werd, zooals eet» sociaal democraat dat niet na zou doen, groote opschudding veroorzaakte. Het verbod van den Reichswart Ireteckent, dat ook de bijlage, de (heideusche) „Deut sche Glaubensbewegung", geredigeerd door Prof. Wilh. Hauer in Tuoingeii, niet meer za l kunnen vet schijnen. Een concessie aan het Vaticaan? De Berlijnsche correspondent van de Neue Zürcher Zeitung meldt, dat het ver bod van de Reichswart niet het gevolg is geweest van het artikel van den 20-jarigen Heinz Bluhm over de economische isolBe ring, maar als een prijsgeving van het nieuwe hedendom en dat het als eeD con" cessie aan het Vaticaan beschouwd moet worden. Het geïncrimineerde artikel heeft slechts dienst gedaan als doekje voor het bloeden. In werkelijkheid is het verbod een concessie aan het Vaticaan, want de Reichs wart was tevens het officieele orgaan van de Duitsche Gcloofsbeweging van de profes soren Hauer en Bergmaan, die zich intus- schen alweer van de oorspronkelijke stich ters van de „derde godsdienst" gescheiden hebben. Deze beweging heeft hiermee een zwaren slag ontvangen, maar men moet in het verbod volstrekt weer geen verzwakking van de positie van Rosenberg zien, die geen lid is van de Duitsche Geloofsbeweging, eu die geen nieuwe leer wil verkondigen,maar alleen een „wereldbeschouwing" tot geeste lijke opvoeding van 65 millioen Duitschers. Het is voorts niet onopgemerkt gebleven, dat Hitier deelgenomen heeft aan een diner in de Berlijnsche nuntiatuur bij gelegen heid van don verjaardag van de Pauskro ning. Hitier gaat al die soort feestelijkheden uit den weg en behalve bij deze gelegen heid is hij slechts eenmaal bij het bezoek van den Engelschen minister Eden van zijn gewoonte afgeweken om bij officieele diners niet aanwezig te zijn. ongeluk eischte vier dooden, terwijl vele passagiers zwaar gewond werden. Twee personen, waaronder een medi co, te Calcutta, zijn ter dood veroordeeld wegens moord door middel van doodelijkn bacillen, waarmede ze een naald hadden geïnfecteerd, NEDERLAND OP DE BRUSSELSGHE WERELDTENTOONSTELLING Mededeeling van oud-minister Verschuur Oud^minister Verschuur, commissaris- generaal voor de Nederlandsche deelneming aan de Brus- selscho Wereld tentoonstelling heeft medege deeld, dat het Nederlandsche paviljoen drie achter elkaar gelegen zalen zal bevatten, daarnaast over heel de lengte, eeu smalle zaal benevens naast de hoofdingang een zaal, die als eerezaal zal worden in gericht. In de drie eerstgenoemde zalen zal ach tereenvolgens orden aangc- Oud-ministcr Verschuur troffen: een inzending van het Departement van Economische Zaken, met gegevens op industrieel Nederland betrekking hebbende; een zeer belangwekkende inzending van het departement van waterstaat, waar macpiettes en andere voorstellingen, betrekking heb bende op groote waterstaatswerken, zullen worden uitgestald, terwijl tevens de aan dacht zal worden geschonken aan de droog legging van de Zuiderzee. De vier havensteden, Amsterdam, Rotter dam, Dordrecht en Vlissingen zullen ge meenschappelijk een inzending verzorgen, terwijl daarnaast nog zal worden opgesteld een maquette van de luchthaven Schiphol. Het Nederlandsche Steenkolenmijnbedrijf, de Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie en de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens zullen eveneens collectief zijn vertegenwoor digd. terwijl verder in deze zaal nog zullen worden opgesteld een zeer belangwekkende inzending van de Nederlandsche Maatschap pij voor Havenwerken, en een voorstelling, betrekking hebbende op de Nederlandsche Noordzeebadplaatsen. De middenzaal is geheel gewijd aan agrarisch Nederland Naar voren zullen worden gebracht voor stellingen. betrekking hebbende op zuivel, suiker, paarden, stroocarton, aardappelmeel, vee, eieren, kippen, akkerbouw, boomteelt, fruit, groenten, veilingbedrijf, bloemen, bloembollen, boschhouw, terwijl daarbij te vens rekening is gehouden de verschillende stroken van ons land naar voren te brengen. Bovendien zullen belangwekkende sta tistische voorstellingen in beeldvorm wor den opgesteld betreffende controlemerk boter en kaa6, controle zaai en pootgoed, staatsboschwezen, boschbouw en ontginning en plantenziektekundigedienst. Zaal drie is geheel gewijd aan Overzeesch Nederland Aldaar zullen o.a. worden opgesteld een maquette van den Archipel, plastische sta tistieken betreffende het handelsverkeer tus- schen België en Nederlandsch-Indië,. voor werpen betrekking hebbende op het produc tievermogen van Nederlandsch-Indië, een en ander in verband met de grootte van Neder- landsch-Indië, verscheidenheid der bevolking, takken van overheidsdienst, postvluchten, maquettes en voorstellingen betrekking heb bende op ingenieurswerken, een inzending in verband niet Nederlandsche gebiedsdee- in Amerika, terwijl het hoofdbestuur der P.T.T. vertegenwoordigd zal zijn met een inzending, betrekking hebbende op de radio verbinding Nederland—Nederlandsch-Indië en de K.L.M. naar voren zal brengen de luchtvaartverbinding met Nederlandsch-In dië. Bovendien zal in deze zaal gelegenheid bestaan radio-gesprekken met Nederlandsch- Indië te voeren. De lange zaal, naast deze drie bovenge noemde zalen gelegen, is bestemd voor de Nederlandsche industrie, welke voor zoover zij vertegenwoordigd zal zijn, collectief naar voren zal worden gebracht. In het bijzonder zullen ongetwijfeld veel aandacht trekken de inzendingen op het ge bied van scheepsbouw, dieselmotoren, olie persmachines, kunstzijde. Verschillende statistische voorstellingen op de Nederlandsche industurie betrekking hebbende zullen tevens aanwezig zijn. De eerezaal zal een kourcollectie bevatten van de Neder landsche kunstnijverheid. Deze zaal wordt voorzien van gebrandschilderde ramen, ter wijl tevens aanwezig zullen zijn de afbeel dingen van acht Nederlandsche Nobelprijs winners met de noodige bijschriften. Zooals men weet, is de leiding van den bouw van het Nederlandsche paviljoen opge dragen aan den architect Ir D. Roosen burg. Aangezien het van belang was m het bij zonder de aandacht op de Nederlandsche zuivelproducten te vestigen en de wijze, die hiervoor in aanmerking komt nl. het geven van demonstraties en het laten proeven der producten niet kon geschieden in verband met de geringe plaatsruimte in het Neder landsche paviljoen, zal nog een afzonderlijk gebouw verrijzen, dat van buiten het aan zien heeft van een Nederlandsche boerderij en van binnen een tentoonstellingsruimte bevat, waar ook demonstraties plaats heb ben. Architect van deze boerderij is Ir J o h. Denijs, die verder geheel samenwerkt met den heer Roosenburg. Dc officieele opening der geheele tentoon stelling zal geschieden op 27 April, die van het Nederlandsche paviljoen op Dinsdag 30 April. De vervaardiging van oorlogsmateriaal Uit Stockholm: De regeering heeft bij den Rijksdag een wetsontwerp ingediend, vol gens bet welk met ingang van 1 Juni de vervaardiging van oorlogsmateriaal onder regeeringscontrolp zal komen, uitgaande van hef ministerie van handel. N*» dezen datum zal geen oorlogsmateriaal meer kunnen worden vervaardigd ten zij met toestemming der regeering. Het wetsontwerp bevat voorts voorwaar den, waardoor de invloed van buitenland sche belangengroepen zal worden beperkt De regeering heeft voorts machtiging ge raagd te bepalen, dat niemand als han delsvertegenwoordiger voor oorlogsmateriaal zal kunnen optreden, die daartoe geen ver gunning van de regeering heeft ontvangen. HET DUITSCHE ANTWOORD Een Fransch-Engelsche gedachtenwisseling In welingelichte Fransclie kringen acht men liet waarschijnlijk, dat de reeds Vrij dag aangekondigde Fransch-Engelsche ge dachtenwisseling, die noodig wordt geoor deeld in verband met het Duitsche ant woord, hedeiï zal beginnen en wel langs diplomatieken weg. Uitvoeriger besprekingen zouden, naai' verluidt, eerst gehouden worden na den Fransehen ministerraad van Dinsdag en den Engelschen ministerraad van Woens dag, nadat beide regeeringen haar stand punt zouden hebben bepaald ten aanzien van het Duitsche antwoord. In dit. verband wordt ook verklaard, dat de Fransche ministerraad zich Dinsdag uit sluitend mot het Duitsche antwoord zal bezighouden. Keerpunt in de verhouding JapanChina? Interview met Tsjang Kai SJek. Uit Sjanghai: Maarschalk Tsjang Kai Sjek wees in een interview, dat hij een Japansch persvertegenwoordiger toestond, op de noodzakelijkheid van samenwerking tusschen China en Japan. Deze samenwer king moet gebaseerd zijn op eerlijkheid en gedragen worden door een geest van ge rechtiglieid. Het was te betreuren, dat .Tu- pan den oorspronkelijken geest der Ooster sche beschaving had losgelaten en zich liet leiden door de theorie: macht is recht. Chi na voedde zijn volk op in den geest van gerechtigheid, vriendschap en wederzijdsche samenwerking. Een zelfde streven moest ook van zijn partners uitgaan. De verkla ringen van Hirota waren weliswaar nog on duidelijk, doch niettemin beteekenden zij een keerpunt. De eerste stap op don weg naar verbetering der Japansch-Chineesche betrekkingen was derhalve reeds gedaan. Opdat men er verder geloof aan zou kun nen hechten moest derhalve Hirota rijn woorden thans door daden laten volgen, waaruit het Chineesche volk de nieuwe houding van Japan zou kunnen zien. Opzienbarende arrestatie te Weenen Uit Weenen: Anne Marie von Giorgio, secretaresse van Walter Adam, den leider van het Vaderlandsche Front, is Zaterdag gearresteerd, verdacht van het verkoopen van documenten aan de nationaal-socialisteo Gemengd Nieuws. Auto in de Waal gereden Dr. Verbeek, geneesheer-directeur van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Amersfoort, verdronken. Zaterdagavond omstreeks elf uur is een auto bij het keeren op do Waaldijk bij Her wijnen in de Waal gereden en in de diepte verdwenen. Mén hoorde in de buurt een plof. in het water, doch kon Zaterdagavond niets meer uitrichten. Zondagmorgen om tien uur is de auto uit liet ongeveer acht meter diepe water opgehaald. Uit de papieren, die in de auto werden, gevonden, bleek, dat deze toe behoorden aan dr. A. G. M. Verbeek, geneesheer-directeur van het Sint Eli- sabethziekenhuis te Amersfoort. De heer Verbeek was Zaterdag avond naar Oss vertrokken om een bezoek aan zijn aldaar wonende ouders te brengen. Men moet aannemen, dat de heer Verbeek, die zeer waarschijnlijk al leen in den wagen heeft gezeten, is verdronken. Zijn lijk is tot dusver nog niet Doodelijk motor-ongeluk Wandelaar gedood, motorist ernstig gewond Bij P u r m e r e n d reed een motorrijder, C. Kuiper genaamd, oud 47 jaar en woon achtig te Oudendijk, op den Purmerender- weg toen hij een wandelaar, Tom genaamd, uit Kwadijk, aanreed. Aangezien niemand het ongeluk heeft zien gebeuren, kan om trent de oorzaak van de aanrijding niets naders gemeld worden. De wandelaar was op slag dood, de motorrijder is ernstig ge wond door de Roode Kruiscolonne van Pur- merend naar het gemeentelijk ziekenhuis overgebracht. De toestand van den motor rijder is ernstig. Hij kon geen verklaringen afleggen. Aangehouden en ontsnapt Een chauffeur gearresteerd Te Amsterdam heeft Zondagmiddag in de de Clerqstraat, hoek Bilderdijkstraat, een rijwielagent een jongeman aangehouden, die enals dat in de stad door vele andere per sonen is geschied, met anti-fascistische pam fletten colporteerde, welke er aan den buiten kant door de oranje-kleur en het opschrift, uit zagen als programma's voor de voetbalwed strijd NederlandDuitschland, maar bij het omslaan van het buitenblad aan den binnen kant mededeelingen van revolutionairen aard te lezen gaven. Toen de agent zyn arrestant had, kreeg liy plotseling een stomp in zijn rug waardoor het jongmensch zich wist te bevrij den en op de treeplank sprong van een op dat oogenblik voorbijrijdende auto van een snor der. De auto reed met den vluchteling weg, doch na 20 minuten was de chauffeur, dank zij het onmiddellijk ter hand genomen onderzoek der politie van het bureau Warmoesstraat, aangehouden. Hij is wegens medeplichtigheid de ontvluchting van den arrestant opge- Voorts heeft de politie in de Bilderdijkstraat moeten optreden tegen een aantal communis ten, dat wanordelijkheden trachtte te ont ketenen. EEN 102-JARIGE. Zondag 24 Februari a.s. zal de heer Joh. de Koning, wonende te Oude Tonge, zijn I02den geboortedag herdenken. Ofschoon zyn gehoor wel te wenschen over laat en zijn gezichtsvermogen \.*eg is, bezit de oude heer nog een buitengewoon helder verstand. Hij heeft dan ook, zoo verzekert hij trots, nooit gedronken of gerookt, De Storm In Rotterdam Een gewaagd experiment Onverantwoordelijke overmoed heeft te omstreeks vijf uur bijna een ernstig ongeluk veroorzaakt op de Kralingsche Plas. Twee jongelieden, de 23-jarige zeeman B. Sprcn- ger de Roover uit de Feyenoordstraat en de 22-jarige H. van Mastricht uit dc Paul Kru- gerstraat, besloten, om ondanks het storm achtige weer en het woelige water, zich met een twee-persoons cano op de Plas te wagen. S. heeft nog niet zoo lang geleden te Lon den een kranige reding bij stormweer vol bracht en meende het er wel op te kunen wagen. Bij de Lange Kade begaf men zich te wa ter, maar de cano was nog niet lang op de Plas toen er reeds zooveel water over kwam, dat de cano vol liep en de beido inztittenden te water geraakten. Zij wisten beide de rand van de cano beet te houden, die ten gevolge van den storm dwars do Plas over dreef naar den Boschweg. Het waren voor dc waaghalzen buitenge woon spannende oogenblikken waarin zij den dood voor oogen zagen. Het omslaan van do cano was ook van den wal af opgemerkt. Op de werf van de Kralingsche Zeilvereeni- ging wilde men nog pogingen doen de in nood verkeerende jongelieden hulp te bie den door ze een boot tegemoet te zenden. Wegens het ruwe water en het gevaar voor de rukwinden durfde men het echter niet aan. Ook van de Lange Kade af zag men de cano snel wegdrijven en men vreesde niet anders dan dat de drenkelingen het niet zou den kunnen houden, Men zond hen nog een boot na, maar deze heeft hen niet kun nen inhalen. De stormwind en de krachtige golfslag dreven de ranke cano pijlsnel voor uit, zoodat de drenkelingen, die telkens door het water werden overspoeld, zich maar nauwelijks konden vasthouden. Zij naderden echter snel den kant, men al klaar stond om hen op te vangen. Totaal uitgeput en ontdaan zijn zij aan den Boschweg op den wal getrokken en auto van den Geneeskundigen Dienst het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij aanvankelijk ter observatie werden opgenomen. Het bleek echter, dat zij geen nadeelige gevolgen van hun avontuur had den opgeloopcn, waarom zij naar huis kon den terugkeeren. Ernstig ongeluk Op den Schieweg is tengevolge van den storm een ernstig ongeluk gebeurd. De 18- jarige mej. L. v. d. Water uit de Abraham Kuyperlaan werd door een rukwind van haar fiets geslingerd en kwam met het hoofd tegen de straat terecht. Met een sche delbreuk is zij in ernstigen toestand door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis vervoerd. De Bijenkorf capituleerde Om kwart over negen, toen de storm op het hevigst woedde, is een groote bolle spie gelruit van een eiland-etalage van De Bijen korf, op de hoek van den Schiedamsche Sin gel en Van Hogendorpsplein onder den winddruk bezweken. De 16-jarige fabrieksarbeidster M. v. Dors- ser uit de Adrianastraat, is zoo geschrokken door den knal van het springende glas, dat zij achterover tegen de straat sloeg en een hoofdwonde kreeg, die in het ziekenhuis aan den Coolsingel is verbonden. Dezelfde rukwind heeft een ruit van een der wethouderskamers van het stadhuis vernield. Op de rivier Heel den midag is het op de Maas voor de stad zeer rumoerig geweest Men had het echter tijdig zien aankomen en de klei- scheepvaart waagde zich niet op do is. Ook voor den Hoek scheen het knap te spoken, want de beloodsing werd stop gezet. Om half drie is het schip „Hilda" uit Bordeaux nog binnengekomen; daarna waagdo zich niemand meer voor het gat tot te 6.20 het Noorsche schip „Are Turus" nog naar binnen glipte en opstoomde naar Vlaar dingen. Ongevallen te water zijn niet ge meld. Ongevallen in de stad Om half vijf is de 29-jarige reiziger J. D. Bos uit de Brielschclaan met zijn fiets op het Van Hogendorpsplein onder een motor wagen van lijn 6 gewaaid. Door krachtig remmen heeft de bestuurder een ernstig on geluk voorkomen. De fiets van den heer Bos werd geheel vernield, maar hijzelf kwam er met ontvellingen aan handen en bcenen af. De 10-jarige jongen J. E. Alter uit de Wolstraat is op de Linker Rottekade door een rukwind gegrepen en tegen een trottoir band gesmakt. Met een ernstige -wonde aan de linker-knie is hij naar het ziekenhuis aan den Bergweg gebracht. Te kwart voor tien is de 18-jarige arbeid ster G. A. van Ieperen uit de Dillenburg- straat in de v. d. Takstraat door een wind vlaag van haar fiets geworpen. Zij kreeg kneuzingen aan haar rechterzijde en is naar huis gebracht. Stormschade Ook de brandweer heeft gemerkt, dat er storm woedde boven de stad. Sedert den vroegen middag tot den laten avond toe is de reddingsbrigade opgebeld om hulp te ver leenen waar deze door het omwaaien van schoorsteencn, antennes en schuttingen noo dig was om verder onheil te voorkomen. Tot 10 uur toe had men al dertig meldin gen binnen, zoodat de auto's onophoudelijk door de stad reden en nog niet aan alle aanvragen om .hulp konden voldoen. De Storm SLEEPSCHIP IN MOEILIJKHEDEN Op de Westerschelde is het Nederland sche sleepschip Racine van de N.V. Rein- vaart Mij. te Rotterdam, dat getrokken werd door de sleepboot „Sloc", een oogen blik in een gevaarlijke positie gekomen. Tengevolge van den storm maakte de Ra cine veel water, waardoor eenig gevaar voor zinken bestond. Van Tcrneuzen vertrokken twee sleep- booten, die het schip tot voor de haven van Tcrneuzen hielpen 'sleepen. Toen maak tc de „Racine" slagzij, waardoor de situatie nog gevaarlijker werd. Nadat een vierde sleepboot op het tooneel was verschenen, die een pompinstallatie aan boord had, werd met het uitpompen begonnen. Het schip is behouden in de haven binnengebracht; slcepbooten zijn echter langszij gebleven om het pompen voort te zetten. Do „Racine" was op weg van Duitschland naar Sluiskil en geladen, met kolen. VEE ONDER PUINHOOPEN BEDOLVEN Te Sprang (N.-Br.) stortte Zaterdag door den storm de landbouwersschuur van den landbouwer De Bie geheel in. Een 8-tal koeien en 2 kalveren kwamen onder de puinhoopen terecht De kalveren werden dood onder do puinhoopen vandaan gehaald. De koeien, die slechts lichte verwondingen hadden opgeloo- pen, konden onder de puinhoopen worden van daan gehaald. Anti-fascisten te Amsterdam aangehouden Pamfletten in beslag genomen De aanwezigheid van meer dan zesdui zend Duitschers, die met extra treinen, autobussen en auto's naar Amsterdam wa ren gekomen, waar zij in het Olympisch Stadion de voetbalwedstrijd Nederland— Duitschland hebben bijgewoond, is Zondag middag in de omgeving van het Stadion aanleiding geweest tot het optreden van anti-fascisten, die, in strijd met het door P en W. uitgevaardigde verbod op het Olym- piaplein en omgeving revolutionaire lec tuur trachten te verspreiden. Er was een sterke politiemacht op de been, welke nauwlettend toezicht hield, dat zich geen incidenten .van ernstigen aard konden voordoen. Wegens verspreiding van verboden lec tuur werden niet minder dan zesentwintig personen aangehouden, die in den loop van den avond, nadat aan het bureau Overtoom proces-verbaal tegen hen was opgemaakt, op vrije voeten zijn gesteld. Tijdens den wedstrijd hebben over het Stadion een aantal ballonetjes gedreven, waaraan doeken met anti-fascistische op schriften waren bevestigd. Voorts ls door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen ongeveer vijfentwintig opkoopers, die voor het begin van den wedstrijd plaatsen aan den man trachtten te brengen. Inspecteur J. L. Posthuma van het Hoofd bureau heeft, vergezeld van eenige recher cheurs, Zondagmorgen in het gebouw van het P.A.S. aan de Brederodestraat, eenige duizenden pamfletten in beslag genomen, waarvan de bedoeling was dat deze in ver band met den voetbalwedstrijd Nederland- Duitschland o. m. verspreid zouden worden onder de talrijke Duitschers, die gister in de hoofdstad hebben vertoefd. Op grond van het feit dat een gedeelte van deze lec tuur voor de Duitsche regeering van belee- digenden aard werd geacht, is tegen enkele bestuursleden van het P.A.S. proces-vor- baal opgemaakt. Het feit dat duizenden van deze pam fletten, die er oogenschijnlijk uitzagen als programma's van den wedstrijd, in dei: loop van den dag onder het publiek zijn gebracht, wijst er wel op dat ook andere revolutionaire organisaties groote hop\eel- heden daarvan in hun bezit hebben gehari ONDER EEN RACEFIETS GERAAKT. Een vrouw, die Zondagmiddag op de Rozen gracht te Amsterdam den rijweg wilde over steken en daarbij niet behoorlijk uitkeek, is door een berijder van een racefiets zoo ernstig aangereden, dat zij in bewusteloozen toestand naar het Binnen Gasthuis is verroerd. ERNSTIGE AUTOBOTSING Twee (kinderen gewond Bij Best (N.Br.) kwamen twee vrachtauto's met elkaar in botsing. De beide vrachtauto's werden aan de voorzijde geheel vernield en kwamen terzijde van den weg in een berm- sloot terecht. De bestuurders bleven onge deerd. Twee zoontjes van v. d. S uit Best, die op weg waren naar school, hadden de beide auto's opgemerkt en waren langs den weg gaan staan om de voertuigen te laten passee- ren. Toen de botsing geschiedde werden de kinderen echter gegrepen. Een werd meege sleurd en in de sloot geslingerd; hy liep lichte verwondingen op aan het hoofd, het andere kind kwam onder de auto terecht. Met veel moeite is hij door omstanders onder het voer tuig vandaan gehaald. Hij bleek een gecompli ceerde beenbreuk en inwendige kneuzingen te hebben gekregen en is naar het ziekenhuis ver voerd. De beide auto's zijn weggesleept. Yreeselijk jachtongeluk Een notaris gedood Zaterdag is op het landgoed „De Hceze" bij Steenwyk, een ernstig ongeluk gebeurd. Notaris H. J. Kamp uit Heerenveen was met zijn zoon op jacht; bij het overstappen van een prikkeldraadhek is de heer Kamp gestrui keld en gevallen. Het geweer ging af en de notaris kreeg de geheele lading hagel in het lichaam. Hij was onmiddellijk dood. De teraar debestelling zal Woensdag a.s. plaats hebben. Notaris Kamp was 52 jaar oud. Hij had een drukke practijk en was in Heerenveen en om streken een zeer gezien man. Doodelijke auto-ongelukken De omstreeks 23-jarige tuindersknecht C. Vogelaar uit Monster, die Vrijdagmiddag bij liet oversteken van den Monsterschenweg door een luxe auto, bestuurd door van A. uit 's Gra venzande werd aangereden en zwaar verwond, is zonder tot bewustzijn te zyn gekomen, in het ziekenhuis te Den Haag overleden. De jongeman zou binnenkort in het huwelijk zijn getreden. Op last van de Justitie is de auto waardoor de aanrijding plaats had, weer vry gegeven, evenals het lijk van het slachtoffer. Bij het politieonderzoek is n.l. gebleken, dat den chauffeur geen schuld treft aan het on geval. V. fietste n.l. tegen den wind, en heeft blijkbaar de auto achter hem niet hooren aan komen, waarbij hy zonder meer den verkeers- eg overstak, en tegen de auto opreed. VAN DEN VUURDOOD GERED Te Woerden bevond zich de bankwerker M. Plomp in de yzerwarenfabriek A'kemade. Hij stond zich by het vuur te warmen, oen plotse ling zijn kleeren in brand vlogen. Op zyn ge schreeuw kwamen andere arbeiders opdagen, die hem in zakken wikkelden. Al zijn kleeren waren verbrand en zijn hoofdhaar geschroeid. Het ongeluk liep naar omstandigheden nog goed af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2