|Mrumr £ribsd\t dourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken BINNENLAND. Stormwinden gieren over ons land Wu abonnementsprijs;: Per kwarlaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5404 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 18 FEBRUARI 1935 15e Jaargang Sbbertentieprrjjen Van 1 tot 5 regels1.17'/* Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17 '/a Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 JUPITER EN DE OS De roode pers is weer eens boos op ons. Wo toonden opnieuw te weinig eerbied voor haar corypheeën. De bejaarde senator Wibaut mag zeggen, dat de regeering de crisis uitbuit om anti sociale maatregelen te nemen; doch Dr. Colijn mag zich daartegen niet op de meest juiste wijze verweren door zulke vooze critiek dood te zwijgen. „Onze partijgenoot, aldus de roode pers, richtte een stekelige opmerking tot de regee ring, en toen zei de Minister-president in zijn repliek, dat zulke opmerkingen behoo- ren tot de soort, welke men onbeantwoord laat." Wij waren, volgens de roode pers, in de wolken over dit grove bescheid. Nu wou het met die grofheid nog wel schikken. Minister Colijn kleedde zijn afwijzend antwoord in deze hoofsche vorm: „De geachte afgevaardigde heeft gezegd: de crisis komt der Regeering in het gevlij bij haar anti-cultureel streven. Dat laatste, dat anti-cultureele streven, staat dus voorop, en de crisis wordt door de Regeering gretig aan gegrepen om dat doel te bereiken. Mijnheer de Voorzitter! U vergunne mij dat ik op die opmerking in deze Kamer geen antwoord geef en de heer Wibaut houde mij ten goede, dat ik hem het antwoord op die opmerking onthoud." Van dit bescheid kan men zelfs niet zeg gen, dat het stekelig was. Doch het is weer de oude kwestie: Quod licet Jovi, non licet bovi; of vrij vertaald: een bejaarde senator, als hij maar rood is, mag zich elke onbewezen en onbewijsbare be schuldiging tegenover de regeering veroor loven; doch een minister, bejaard of niet, moet zich dat alles laten welgevallen, anders vergrijpt hij zich aan de waardigheid yan roode senatoren en autoriteiten. Wij zullen zoo vrij zijn grofheden de naam te geven, welke ze verdienen. Ook al stelt men Dr. Wibaut op één lijn met Jupiter, Dreigend confict in het mijnbedrijf Staking op 1 Maart? De R.K. mijnwerkersbond, de Prot. Chr. mijnwerkersbond, de „moderne" en de „neu trale" hond hebben de bekende voorstellen van de directies der particuliere mijnen af gewezen. Indien de regeering geen hulp ver leent'bij het instellen van een centrale ver koöp- en productie-organisatie voor alle Staats- en particuliere mijnen samen, onder toezicht van de regeering, breekt er, aldus meent het N. v. d. D. te weten, op 1 Maart een staking op de particuliere mijnen uit. De mijnwerkers zijn ook van meening, dal men eerst de particuliere mijnen, waarin in hoofdzaak buitenlahdsch kapitaal is gesto ken, moet laten bewijzen, dat inderdaad de toestand zoo wanhopig is als voorgegeven wordt en dat deze eerst een duidelijk beeld dienden te geven van haar verhouding tot de bij deze mijnen verbonden handelskantoren in binnen- en buitenlandsche kolen. De rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalherse zal Dinsdag 19 Febr. met partijen conferee- HET CONTRACT IN DE BLOEM BOLLENSTREEK -Naar wij officieel vernemen is Zaterdag in een vergadering in „De Nachtegaal" te Lisse tusschen de drie patroons-organisaties en de drie arbeidersorganisaties in de bloem bollenstreek besloten, het bestaande contract voor twee maanden voorloopig te continuee- ren. Door de crisisomstandigheden, welke zwaar drukken op het bloembollenbedrijf. kon men van patroonszijde vooralsnog niet overgaan tot het sluiten van een contract voor het tijdperk van een jaar. Nederland Waakzaam Van dit Christel ij k-nationa al volksblad, hetwelk dienen wil om verweer te meden tegen alle gezagondormijnende krachten van onzen tijd, zijn thans 6 nummers ver schenen. Het blad sohijnt er in te gaan. De lezers ontvangen op deze wijze geregeld materiaal voor het goede doel. L>e caricaturen, waar aan men zich in onzen kring heel spaar- zamelijk waagt, doen zien, dat voor dil werk toch wel krocht in aanwezig zijn. Wij twijfelen er niet aan, of velen volgen met belangstelling het betreden van dezen weg, en bewaren ook daérom zorgvuldig alla nummers. Dat het orgaan voldoet aan een bepa behoefte, blijkt uit het snel stijgen van het getal abonné's. Doch ook hieruit, dat tal rijke kiesvereenigingen geregeld flinke kwantums afnemen en uitzetten. Nuttiger werk is in deze dagen vóór de verkiezingen ook al nauwelijks te bedenken. Otk vele tusschenpersonen brengen Nederland Waakzaam aan den man. Voor het nemen van ren abonnement voor den geringen prijs van 1 psr jaar, wende men zich tot het Bureau van Nederland Waakzaam, Talmastraat 13, Amsterdam- Zuid. In Limburg zijn kerktorens omgewaaid; in Blokzijl heeft een windhoos huisgehouden Bij een ramp op de Nieuwe Meer raakten negen scholieren le water waarvan er een is verdronken 7e IJmuiden zijn twee menschen in zee gewddid en verdronken Ernstige ongevallen in verscheidene plaatsen Een depressie boven Ierland veroorzaakt ongelukken en schade Reeds een paar dagen was het ru moerig geweest in de lucht zonder, dat men bepaald van een storm kon spreken, maar Zaterdagmiddag ver oorzaakte een plotseling opkomende depressie boven Ierland de eerder .verwachte uitbarsting der elementen. De storm kwam te omstreeks één uur opzetten en werd steeds heviger, tot hij Zaterdagavond te omstreeks half tien zijn grootste kracht be reikte. Er werden toen rukwinden van 77 K.G. geconstateerd en nog go- ruimen tijd bleef de windkracht 9. Stormramp op de Nieuwe Meer Bij een zeer ernstig ongeval, dat op de Nieuwe Meer is geschied, is de 18-jarige scholier Moll te Amsterdam verdronken, ter wijl negen anderen konden worden gered. Een tiental jongelui van de watersportver eeniging „Famos", welke haar bootenhuis met clubgelegenheid heeft aan het Jaagpad aan de Nieuwe Meer, ter hoogte van de ringspoorbaan, was Zaterdagmiddag met twee gieken het meer opgeroeid. Het was een gevaarlijke en hoogst roekelooze onder neming, aangezien er een hevige storm stond; Op -het geheele meer was in verband met den zwaren golfslag vrijwel geen vaar tuig te bekennen en weldra bleek dat ook de beide ranke bootjes, elk met 5 jongelui bemand, niet tegen 'het zware weer bestand waren. Het was den jongens, allen scho lieren tusschen 16 en 18 jaar, niet mo gelijk de gieken met den boeg op de golven te houden, met het noodlottig gevolg, dat een der vaartuigen aan den achterkant door een hooge golf werd geraakt, waardoor het geheel volliep. De bemanning van de andere giek, bemerkende wat er gaande was, trachtte bij te draaien, hetgeen haar eveneens noodlottig werd, want in een oogwenk was ook dit vaartuig door de golven overspoeld. Negen van de tien inzittenden geraakten te wa ter, alleen de stuurman van een der bootjes wist zicfh er aan vast te klam pen en dreef er mede naar den over kant, waar hij doornat op den wal klom Van de negen andere jongens slaagden vier er in, zwemmende den kant te bereiken; vier andere konden worden gered door den schipper van'n motorboot, die aan den kant gemeerd lag en onmiddellijk naar de plaats van het ongeval was gevaren. Een der jongens, de 18-jarige Moll, was echter reeds gezonken. Zijn broer heeft hem nog een oogenblik gegrepen, doch hem niet kunnen houden. Door middel van de naastbij'zijnde tele foon werd de politie van bureau Overtoom gewaarschuwd, welke zich met den hoofd inspecteur, W. F. H. Glasius, naar het Jaag pad begaf. Toevallig kwamen de politie ambtenaren op den Sloterstraatweg een motorspuit van de brandweer tegen, alsme de een ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst. Beide wagens werden onmiddellijk gerequireerd. Het bleek dat een van de jon gelui, oen zoon van den arts Quanjer, aan de Nassaukade, buiten kennis was. Het per soneel van de brandweer en den G.G. en G.D. hebben hem bijgebracht en ter obser vatie naar het Wilhelminagasthuis ver- -d. Dc andere jongelui waren in het club huis weer spoedig op hun verhaal gekomen. De beide gieken, die geruimen tijd hulpe loos op het wilde water hebben rondgedre ven, zijn later ".aar den kant gebracht en op den wal getrokken. De politie is urenlang bezig geweest met het dreggen naar den verdronken scholier Moll, waarbij van de kleine politieboot werd gebruik gemaakt Te half zes was het lijk nog niet gevonden. Ook de commandant van de brandweer, C. Gordijn Jr., is eenigen tijd ter plaatse geweest. Te ongeveer half vijf Zondag heeft de politie van 't bureau Overtoom, na de geheele dag te hebben gedregd, het lijk opgehaald van den 18-jarigen scholier S. F. Moll, die bij het ernstige ongeluk met twee gieken op de Nieu we Meer was verdronken. Tevens werd het lijk opgehaald van een Am sterdammer, die sinds veertien dagen zoek was. Lichtschip Maas van de ankers geslagen Op reserve-ankers weer vastgelegd Zaterdagmiddag is tijdens den hevigen storm het lichtschip „Maas", dat ligplaats heeft voor de monding van den Waterweg, van zijn ankers geslagen. Het schip dreef pl.m. twee mijl van zijn ankerplaats, waarna het gelukte het vaartuig op de reserve-an kers weer vast te leggen. Verdere assis tentie heeft het schip niet noodig gehad. Een loodsboot heeft den geheelen nacht bij het lichtschip Jongeman en zijn verloofde van een pier geslagen Door de golven meegesleurd en In de diepte verdwenen Zondagmiddag om twee uur zijn twee personen, een man en een vrouw die zich te ver op de Zuiderpier te IJmuiden hadden gewaagd, door een hooge zee meegesleurd en aan de bin nenzijde van de pier in de diepte ver dwenen. Men heeft onmiddellijk red dingspogingen in het werk gesteld, doch men is er niet in geslaagd de drenkelingen te vinden, zoodat zij jam merliik zijn verdronken. De politie gaat voort met zoeken en dreggen. De twee personen bevonden zich, toen het ongeluk geschiedde, ongeveer op de helft van het havenhoofd. Waarschijnlijk hebben ze daar foto's genomen van de onstuimige zee, doch zeker is dit niet. Misschien waren er enkel om te genieten van het prachtige schouwspel, dat de storm biedt. De veerman van den overhaal heeft beiden voor het ge vaar gewaarschuwd, helaas tevergeefs. Omtrent dit ongeluk kan nog gemeld worden: De 21-jarige J. B. en de 21-jarige Mej. C A. A., zijn verloofde, waren door personen, die zich nabij de pier bevonden gewaar schuwd niet te ver naar buiten te gaan. Bovendien bevindt zich een waarschuwings bord ter plaatse. Het moet dan ook aan eigen onvoorzichtigheid geweten worden, dat zij weggesleurd werden. Een van beide drenkelingen heeft men nog een oogenblik zien drijven, waarop onmiddellijk pogingen in het werk gesteld werden tot redding. De andere drenkeling is onmiddellijk door de golven weggesleurd en niet weer teruggezien De motorreddingsboot „Neeltje Jacoba" heeft nog een tijdlang rondgevaren in de hoop iets van de drenkelingen te kunnen ontdekken. Het mocht echter niet baten. Wel heeft een taschje en een fototoestel, die aai drenkelingen toebehoord hebben, opgevischL Tot 's avonds had men van de lijken geen spoor kunnen vinden. Kerktorens omgewaaid De daken Ingedeukt In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn tengevolge van den storm onder de ge meente Venray (L.) twee kerktorentjes om gewaaid en op de daken van die kerken te rechtgekomen, waarin groote gaten werden geslagen. Het voorportaal van de parochie kerk liep hierdoor eenige schade op. Te Oostrum-Venray kwam de omgewaaide toren boven op het schip van de kerk te recht. Ook daar was de schade, welke in het gebouw was aangericht, niet van ernstigen aard. De diensten konden gewoon doorgaan. Het puin is inmiddels opgeruimd. Een windhoos teistert Blokzijl De ruïne in een kleine stad Blokzijl is Zaterdagavond te 11 uur over vallen door een windhoos, die groote scha de aanrichtte. Van tal van huizen werden dakpannen afgerukt, die soms elders weer door de ruiten naar binnen sloegen. Boo- men, schoorsleenen en zelfs enkele gevels werden vernield, zoodat de brokstukken over de straat vlogen. In den loop van den dog reeds heeft men een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. Dekkleeden den per auto uit Hasselt gehaald, om zoo veel doenlijk regen en wind buiten de schadigde huizen te houden. Persoonlijke ongelukken hebben zich gelukkig niet voor gedaan. Een vreeselijk ongeval te Amsterdam Een doode en een gewonde Een zeer ernstig ongeval waarbij een doode te betreuren valt is in den laten avond tengevolge van den vliegenden storm geschied aan de Ertskade bij der. Verbin- dingsdam te Amsterdam. Op genoemde kade is een loopkraan van de maatschappij Humber welke kraan klaar blijkelijk niet heeft vastgestaan, door de op haar uitgeoefende hevige windstooten aan het rijden geraakt, vervolgens tegen een gemeentekraan gebotst, waarna beide in botsing kwamen met een z.g. brugkraan. Van deze kraan is de bovenconstructie als een riet afgeknapt en met donderend geweld terechtgekomen op een tweetal ach ter elkaar gemeerd liggende schepen. Het aan den binnenkant liggende lichterschip „Jeanette" uit Rotterdam werd aan de voor- piek getroffen, tengevolge waarvan het lek stootte en binnen een half uur geheel zonk. De opvarenden konden zich bijtijds in vei ligheid brengen. Van veel grnstiger aard was het on geval met het lichterschip „Thejo", uit Leeuwen in Gelderland afkomstig, dat aan den buitenkant gemeerd lag. Hier kwam een gedeelte van de ijzer constructie terecht op de roef, waarin zich de familie Scheerens bevond, be staande uit man, vrouw en zoon. De roef werd als bordpapier in elkaar gedrukt met het gevolg, dat de zoon de 24-jarige G. Scheerens, vrijwel on^ middellijk werd gedood. De vrouw liep vrij ernstige wonden aan hoofd en handen op, terwijl de schipper als door een wonder ongedeerd bleef. Kort nadat de ramp was geschied, was er veel hulp ter plaatse. De brandweer rukte met groot materiaal uit, terwijl spoe dig ook twee wagens van den Geneeskun digen Dienst alsmede een groote politie macht op de plaats van de ramp arri veerde. Een der ziekenwagens heeft het. lijk van den zoon naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd; met den anderen wagen is de vrouw naar hetzelfde gasthuis gebracht Bij het reddingswerk is ook de comman dant der brandweer, C. Gordijn Jr., eeni gen tijd aanwezig geweest De plaats, waar het ongeluk is geschied, vertoont een beeld van groote ravage. De van alle kan ten toegestroomde 'nieuwsgierigen werden door de politie op een afstand gehouden. STORMSCHADE IN NOORD-BRABANT De hevige storm van Zaterdag en Zondag nacht heeft ia Oostelijk Noord-Brabant vee! schade aangericht en in verschillende plaat sen heeft het noodweer zoodanig huisgehou den, dat ernstige schade aan gebouwen en wegen werd aangericht. Te Oss zijn ver schillende in aanbouw zijnde huizen gedeel telijk vernield, terwijl schuren en schuttin- ègen zijn omgewaaid. Te Veghel woei de haan van den toren, terwijl aan den provincialen weg van Uden naar Veghel eenige langs den weg staande hoornen werden ontworteld, waardoor gedeelte van het fietspad werd vernield en het verkeer gestremd. Te Berghem werd een dak van de boerde rij van den landbouwer van S. door den wind opgenomen en een eindweegs w slingerd. Verschillende bovengrondsche te- lefoonleidingen in de omgeving van O: werden vernield, terwijl telefoonpalen tegen den grond werden geslagen. Het telefoon verkeer ondervond dientengevolge eenige stagnatie, wélke echter in den loop van den Zondag werd opgeheven. DE DOM AFGERUKT De storm heeft van de locomotief van een der treinen, welke tusschen het Gooi en de hoofdstad rijden, den z.g. „dom" afgerukt Met den dom wordt de zware koperen kap aangeduid, welke op elke locomotief het stoomreservoir omsluit. Nabij de spoorbrug over het Merwedekanaal werd de „dom" van de machine gerukt, zoodat het voor werp op den wegberm viel. zonder eer in de nabijheid staande kleine huisjes te raken. Later werd de vermiste „dom" weer opgehaald. De storm heeft ook de telefoondraden langs den Korte Muidenveg vernield, waar door tijdelijk de telefonische gemeenschap tusschen Weesp en Muiden werd verstoord. Zaterdagmiddag te half twee is tusschen Ooltgensplaat en Willemstad in den feilen storm een visschersboot gezonken; de opv renden zijn echter gered. Het ongeluk vond plaats bij den in het Hellegat gelegen strekdam, die zich midden in de rivier bevindt, en slechts gedeeltelijk boven water uitsteekt Nadat het scheepje, dat thuis behoorde te Hardinxveld, en eigendom was van den heer Klop, was ge zonken, slaagden de drie opvarenden erin, zwemmende en met levensgevaar, den dam te bereiken. Op dezen strekdam hebben zij een be nauwd halfuurtje doorgemaakt. Door de passeerende sleepboot Mars uit Dordrecht zijn zij ten slotte aan boord genomen. Dit kon slechts met met groote moeilijkheden geschieden, daar er een hooge zee stond en het voor de sleepboot gevaarlijk was, den dam te naderen. Daar er geen roeiboot aan boord was, waagde de kapitein het toch de sloepboot tegen den dam te laten drijven, waarna de opvarenden van de omgeslagen en gezonken visschersboot konden overstap pen. Eén der geredden is te Willemstad aan wal gezet; de anderen zijn doorgevaren naar Dordrecht waar zij wonen. Het noodweer in de hoofdstad Te 8.05 uur in Zaterdagavond op de filiaal inrichting van het Kon. Ned. Met. Instituut 't stormsein, dat sinds Vrijdagmiddag 5 uur storm uit 't Zuid-Wetsen meldde, vervangen door een nieuw sein, ten teeken, dat ver wacht wordt, dat de storm zal uitschieten het Noord-Westten. hetgeen voor de op weg naar de haven zijnde zeeschepen de situatie nog moeilijker zal maken. Ook in Amsterdam was het noodweer. De storm joeg door de straten, zweepte het water van grachten en kanalen op, rukte aan de vensters, en maakte zich van alles meester, wat niet stevig was bevestigd. Voetgangers waren hun leven niet zeker. Op verschillende plaatsen ploften dakpan nen naast hen neer en herhaaldelijk klonk het gerinkel van glas. Het aantal malen, dat de brandweer werd gealarmeerd, was bijna niet te tellen; onop houdelijk rukten wagens uit naar punten in de stad, waar de storm huisgehouden ad. Ongevallen van ernstigen aard waren tot Zaterdagavond negen uur niet voorge komen. Wel is bij de Duivendrechtsche brug een 50-jarige fietser onder een auto ge- 'd en ernstig gewond naar het O.L.V. vervoerd. Ook in de haven was het tot genoemd tijd stip vrij rustig gebleven. De hulp van den havendienst werd alleen ingeroepen, voor het Yougoslavische stoomschip „Istina". dat, aan de Engelsche boeien gemeerd liggen de. door het breken van de achtertrossen op drift dreigde te geraken en door twee sleepbooten van Goedkoop op zijn plaats moest Morden gebracht De storm en de brandweer. De brandweer is Zaterdag tot des nachts 12 uur niet minder dan 104 maal gealar meerd geworden voor hulpverleening bij door den zwaren ZAV.-storm op tal van punten in de stad aangerichte schade. In de Elandstaat 57 heeft zij eer. in afbraak zijnd huis onder controle van Bouw- en Woningtoezicht gestut aangezien het op in storten stond. Ofschoon de storm des Zondags veel van zijn kracht had ingeboet is de brandweer tot 2 uur des middags toch nog 26 maal moeten uitrukken o.a. naar den Willem de Zwijgerlaan waar een op instorten staande bouwsteiger moest worden vastgezet. Het gevaarlijkste karwei had zij te ver richten op den Singel en Mei op den ron den koepel van de buiten gebruik zijnde Luthersche kerk welke koepel bedekt is met losliggende koperen platen Maarvan er velen omlaag dreigden te storten. De onder leiding van hoofdbrandmeester Doetz on dernomen pogingen om de platen vast tc spijkeren moesten worden opgegeven. De brandweer liet zich echter niet ontmoedi gen en slaagde er in met gevaar voor eigen leven een aantal redlijnen te bevesti gen zoodat de wind niet. mepr onder de pla ten kon komen. Waarschijnlijk zouden van daag in overleg met het kerkbestuur meer afdoende maatregelen M'orden genomen. De storm heeft in den loop van Zaterdag avond in de hoofdstad nog verschillende ongevallen veroorzaakt Zoo is in de Boom straat. een houwschutting omgewaaid. m'aar- bij een nachtwaker getroffen m erd. Hij werd echter niet ernstig geM'ond en kon zich op eigen gelegenheid naar huis begeven. Op de Lindengracht is een marktkraam omgPM-aaid. tengevolge m'aarvan een 55-jari ge vrouw ernstig aan het voorhoofd werd gewond. Na door de politie verbonden te zijn, is zij door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Voor perceel aan de Keizersgracht is boom omgewaaid en terechtgekomen op een aan den wal liggend scheepje, dat vrij ern stig m'erd beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor; de boom is door de brandu-eer verwijderd. Een omgewaaide boom heeft verder een verkeersopstopping veroorzaakt op den Middenveg bij de Gaffelstraat Ook de dienst van de Gooische Stoomtram onder vond door dit obstakel, dat later door de brandweer is verwijderd, vertraging. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 DE STORM. Kerktorens in Limburg omge waaid. Een windhoos teistert Blokzijl. Storm schade in Brabant. Stormramp op de Nieuwe Meeri Negen scholieren te water, een verdronken. Het vuurschip Maas van di ankers geslagen. Gedeelte van een kraan op scheepjes gevallen aan de Ertskade te Amsterdam. Een doode en een gewonde. Te Vlissingen is een meisje door een rukwind onder de tram geraakt en gedood. Te IJmuiden zijn tengevolge van de hevige Drm twee jongemenschcn van dc pier in zee geslagen en verdronken. In het mijnbedrijf dreigt staking per 1 Maart a.s, Blz. 2 De overweging van het Duitsche antwoord door Frankrijk en Engeland. Noodweer op het IJsselmeer Op het IJsselmeer spookte het geweldig. De kracht van den storm zwiept hooge gol- venmassa's in de richting van den afsluit dijk. Het eigenaardige feit deed zich voor, dat hij de Oranjesluizen het m'ater 2.15 M. heneden het normale peil stond, hetgeen tot gevolg had, dat de Lemmer en de Zm-o1- sche boot door het groote verschil van wa terstand tusschen IJ en IJselmeer niet ge schut konden worden. De zeeschepen, die in den loop Van den middag en in den vooravond uit de hoofdstad zijn vertrokken, hebben te IJmuiden vastgemaakt Niet minder dan 15 schepen wachtten daar beter weer af. Diverse andere schepen m*el- ke op vertrek lagen zijn te Amster dam gebleven. Alleen het s.s. „Beijerland" van de „Zeevaart- en Steenkolenmaat Mij." heeft zich naar buiten gewaagd als ook de Engelsche kolenboot „Hebburn" Beide schepen, die door hun ballast- tanks zeer diep liggen, en tegen een stootje kunnen, vlogen, eenmaal bui- Voornaamste Nieuws. een jachtongeluk bij Stcenwijk !s een notaris gedood. Blz. 3 In Zuid-Afrika is overleden Prof. Dr. du Plessis, Naar en in Zuid-Afrika XXXIX. Reisbrieven in Prof. Dr. V. Hepp. Blz. 5 Bid. 6 Ook te Rotterdam heeft de storm heel wat schade aangericht. Blz. 9 De mariniers zijn Zaterdagavond uit het Saar» gebied te Rotterdam teruggekeerd. Blz. 10 De Duitsche handelsbalans sluit over de maand nuari 1935 met een belangrijk passief saldo. stand ge> Duitschland. Chili tengaats, M-aar de golven huizenhoog gingen, voor den M-ind M-eg. Een in teressant. maar angstwekkend schouwspeL Het Letlanrische s.s. „Everosa", dat bij de hoogovens te Velsen erts had gelost en gistermiddag vertrokken was, op weg naar Rotterdam, is, door het vliegend Meer ge- dM'ongen, dwars van Scheveningen moeten terugkeeren. Ook de kapitein van het ZM-eedsche s.s. „Madja" dat te IJmuiden Noorsch Natuur ijs had gelost en gistermiddag M-as vertrok- ken, zag zich verplicht terug te. keeren, hetgeen zonder beloodsing geschie den moest, omdat geen loods aan boord kon komen. Meisje gedood Onder de tram gewaaid Te Vlissingen is in de Badhuis straat door een rukM-ind een 20-jarig meis je onder de tram geraakt en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was M'oonachtig te Souburg. Zaterdagochtend is van een trein Amster dam—Utrecht van 'n 2de klas-coupé op tot nu toe onbekende wijze een ruit ingesla gen. Een groot deel van de ruit vloog m splinters de coupé binnen, m-aardoor één der vier reizigers, licht aan het hoofd m-erd verwond. De ruit m-erd ingeM-orpen of inge slagen, toen ter hoogte van Manrssen een irein uit tegengestelde richting passeerde. Vermoedelijk is een of ander voonverp van den passeerenden trein door den stqrm los geslagen en heeft de ruit van de coupé verbrijzeld. Men zie ook elders in dit blad ie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot 1 Maart a.s. nog te verschijnen nummers gratis. Zoowel eigenlijk dagblad als Zondagsblad bevatten een keur van lectuur, en gaan in hoeveelheid elk voor vergelijking in aanmerking komend blad te boven, en in prijs er beneden. Abonné's op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1