saterdag ï6 februari 1935 Tweede blad pag.51 Voor de bouw van het nieuwe Leidsche Stadhuis is men i gevangen met 't graafwerk, 'n Kijk je op de ruïne van 't oud lans aan- De stadhuis hem ten laste gelegde t na lange beraadslaging Hauptmann aan hel De fundeering van het landhoofd op den Brabantschen oever van het Hollandsck 1 bevondenwaarna de rechter 't doodvonnis uitsprak DiepEr worden 117 palen van 2iy% meter geslagen Valkenburg bereidt zich voor op 't komende seizoen. Hei vergrooten en vernieuwen van de gemeentegrot, waar ook üepumen van het perceel Noordweg 25 te Huizen, dat door onbekende oorzaak tot den grond toe afbrandde. Dit hudê ten gerieve van de touristen een veranda wordt bijgebouwd. iverd bewoond door twee gezinnen, die zich bijtijds in veiligheid konden brengen, Binnenland BEGROOTING VAN WATERSTAAT Betrouwbaarheid van Douglas- machines Onze noodlijdende spoorwegen Aan de memorie van antwoord aan de Kamer betreffende de begrooting van w: Wordt bet volgende ontleend: Het inderdaad op onrustbarende wijze Eend euvel der -vilde busdiensten heeft de volle aandacht, ook van politie en justitie. Mocht, danks de jurisprudentie, zooals deze zich in den laatsten tijd heeft ontwikkeld, blijken, dat met de bestaande wettelijke bepalingen het euvel niet af doende kan worden bestreden, dan zal verscher ping noodzakelijk zijn. Binnenkort is een bestelling van een tweede F i vliegtuig door de K-L.M. bij de Fokkerfabriek verwachten. Van de Douglas-vliegtuigen is in Noord- Zuid-Amerika sedert enkele jaren een groot tel in geregeld gebruik, zonder dat zich een ongeval heeft voorgedaan. De directeur var rijksstudiiedienst voor de luchtvaart en een inspec teur bij den luchtvaartdienst hebben een studle- ïaar Amerika gemaakt tot nader onderzoek van de kwaliteiten van dit type vliegtuig, waarbij bun gebleken is, dat bet aldaar goed voldoet. De de passagiers- als de goederentarieven aanmerke lijk zijn verlaagd. De beperking van het aantal rijtuigklassen in verschillende treinen is geen oorzaak, doch ge volg van verminderd vervoeT in de le klasse, dat verschillende oorzaken moet worden toege- Onze mijnen Was het in het jaar 1934 aan Duitschland voor :n invoer van steenkolen cokes en steenkool briketten een contingent ter hoogte van 100 pet. den invoer van 1933 toegekend, bij hét op 22 December 1934 gesloten verdrag werd vooi jaar 1935 met het oog op den toestand van het mijnbedrijf een lager contingent vastgesteld. Dit :ot gevolg, dat ook de uitvoer van steenkolen Duitschland vermindering moest onder Daarbij kon echter bereikt worden, dat laatstge noemde vermindering niet onaanzienlijk achter staat bij de hoeveelheid, waarmede het Duitsche contingent werd verlaagd Bovendien zal de vcrla- van het Duitsche contingent tengevolge heb ben, dat de Invoer uit die landen, die slechts aan spraak kunnen doen gelden op een bepaald aan- Teel in den totalen invoer, naar evenredigheid ■erminderd wordt Ook bij de thans in gang zijn de onderhandelingen met België wordt met de be langen van het mijnbedrijf rekening gehouden. Verkorting van hec oponthoud te Gouda rijden van afzonderlijke trein UtrechtDen Haag en Utrecht—Rotterdam en omgekeerd cdschen. Wegens de daaraan verbonden kosten kan daartoe nier worden besloten. Omtrent de bijdrage van de gemeente Utrecht to de kosten der werken tot verbetering spoorwegovergangen te Utrecht, welke met Van het Werkfonds zullen worden uitgevoerd, zijn Dog onderhandelingen gaande_ Door de sterk gewijz kan eenerzijds met vrij groote zekerheid worden gezegd, dat de voor de bestaande groote plannen tot verbetering van de spoorwegtoestanden te Rotterdam benoo- digde gelden voorshands niet beschikbaar zijn. terwijl anderzijds de gewijzigde om standigheden leiden tot het zoeken van an dere oplossingen van meer bescheiden schaal, waarbij met de gewijzigde verkeers- eischen rekening wordt gehouden. De Dieseltreinen Het onderzoek der Dieseltreinen is thans vrij- Wel afgeloopen. zoodat binnenkort aan herstel er Wijziging van de motoren kan worden begonnen Omtrent het bedrag der door de Spoorwegen te dezer zake direct en indirect geleden schade be staat uiteraard thans nog geen zekerheid. Dat de directie der Ned. Spoorwegen bij hel tarief-vraagstuk met het algemeene prijspeil rek fcing houdt, blijkt uit het feit, dat In 1933 zoowel Stalen Slaapkamers Expositie van J. B. v. Heyst en Zonen te Den Haag Wederom vroeg de fa. J. B. van Heyst en Zonen te Den Haag onze belangstelling voor haar stalen meubelen, ditmaal speciaal voor een expositie van stalen-buis slaapkamer ameublementen, welke in de toonzalen, Be- zuidenhout 41, zijn te zien. We mogen niet verhelen, dat we aanvan kelijk min of meer sceptisch tegenover dit nieuwe product van den modernen tijd heb ben gestaan, doch zooals het met zoovele dingen gaat, men moet er mee. vertrouwd geraken om ze te aanvaarden. Wanneer dan daarbij nog een tegemoetko ming van zoo'n nieuw product kan worden geconstateerd, dan spreekt het haast van zelf, dat een gereserveerde houding moet plaatsmaken voor een zekere sympathie. Zoo althans is het ons vergaan. De bekleeding heelt hiertoe veel bijgedr gen, alsook de verfijning der kleuren, welke men heeft toegepast. Het is de verdienste van Bethy Boet, dat zij een soort weefwerk heeft weten samen te stallen, dat wonderwel aanpast bij 't karak ter van het staal. We zagen fauteuils, die juist daardoor zeer voornaam en prettig aan deden. En wat de kleuren bereft, met de slijplak en het lakké is al veel bereikt. Wat ons ook opviel, dat was de grootere verscheidenheid van producten. Behalve le dikanten, tafeltjes, toilettafels en kasten troffen we keurige schemerlampjes aan. rustbankjes, wiegen, etc. Het is merkbaar, dat het staal een voort durend groo' r terrein aan het veroveren is. Wanneer dat zoo doorgaat, dan is daar mee onweersprekelijk bewezen, dat de firma den juisten weg bewandeld heeft. En waar zij zich met alle energie, vergezeld van hoo gen kunstzin, zonder verwaarloozing van den zin voor het practische, op haar taak Toelegt, heeft ze recht op sucoes, Het beleid der Ned. Handel-Mij. Verliezen gevolg van hevige conjunctuur daling De Eerste Kamerleden, die, blijkens het voorloopig verslag over de begrooting van Financiën, van meening zijn, dat verliezen als door de Ned. I-Iandel-Majatschappij ge leden, door een overheidstoezicht op hei bankwezen zouden kunnen zijn voorkomen, hebben zich, aldus minister Oud in de memorie van antwoord, geen juist beeld gevormd van de oorzaken, die tot deze ver liezen hebben geleid. Die verliezen zijn im mers voor verreweg het grootste deel een gevolg van de ongekend hevige conjunc tuurdaling ten aanzien van de meeste Ned-. Indische producten. Het internationale consortium, dat door dezelfde leden ter sprake werd gebracht, en waarvan de regeering de samenstelling bekend is, is niet geweest een middel van buitengewone hulpverleening, doch een normaal garantie-syndicaat op zuiver com- mercieelen grondslag. Dit consortium, dat overigens voor oen niet onbelangrijk deel zuiver Nederlandsch was, heeft derhalve voor zijn garantie geen enkele voorwaarde ten aanzien van de gestie of de zelfstandig heid van de maatschappij gesteld, doch het risico op de gebruikelijke wijze tegen een vergoeding op zich genomen. Daardoor is het Nederlandsche ka rakter van de handelsmaatschappij in geen enkel opzicht in gevaar ge bracht De nieuwe aandeelen zijn in de eerste plaats aangeboden aan de oude aandeelhouders, zoodat zij pri mair niet in vreemde handen konden komen. Aangezien slechts voor een klein gedeelte van de claims geen ge bruik is gemaakt, heeft het syndicaat slechts dat kleine deel moeten op nemen. Het Rotterdamsche oeververbindingsvraagstuk In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Waterstaat zegt de Minister over het Rotterdamsche oeververbindingsvraagstuk het volgende: Uit do mededeeling in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer kan blij ken, dat van regceringszijde voor de Rot terdamsche oeververbindingen wordt ge streefd naar een oplossing, welke voor het oogenblik niet meer dan de hoog noodige financieele offers zal vorderen. In hoever hieraan een tunnelplan als de gemeente Rotterdam voorstaat, zal voldoen, kan eerst worden beoordeeld, wanneer over een voldoend uitgewerkt plan kan worden beschikt. Doch ook andere finan cieel aannemelijke oplossingen zijn denk baar en zeer goed mogelijk en dienen naar meening van den minister in de beoor deeling van het vraagstuk van deze oever verbinding te worden betrokken. Dergelijk onderzoek is van rijkswege ter hand genomen en zal binnen korten tijd zijn voltooid. Indien dan ook de gemeente Rotterdam over een voldoend tunnelplan beschikt, kan verder overleg over het uit te voeren plan, den financieelen opzet en de medewerking van het rijk volgen. Het ligt in het voornemen, dit overleg te vergemakkelijken door een commissie, waarin rijk en gemeente zijn vertegenwoor digd, omtrent een en ander van voorlich ting te doen dienen. Aan de gemeente Rot terdam zal van dit voornemen kennis ge geven en haar medewerking om op deze ■ijze tot een spoedige oplossing van hel oeververbindingsvraagstuk te komen, ge- aagd worden. Behangselpapier Contingenteeriug van papier Er is twijfel uitgesproken over de juist heid Van onze opmerking bij de vragen van Dr. Vos over bovenstaand onderwerp, dat hiermee behangselpapier zou zijn be- Wij erkennen de juistheid van deze twij fel, want behangselpapier kè.n in ons land vervaardigd worden en het geschiedt ook; zij het in zoo geringe mate, dat het naam mag hebben, en de grootste fabrikant als we ons niet vergissen meer dan 90 van het kwantum, dat hij in Neder land plaatst, uit het buitenland iaat ko men: zoodat ook hij zich ernstig gedupeerd acht door de onverwachte contirig'uiteering. Deze kwestie heeft echtei on?.' on 1 we komen er op terug. grondheid willen wij geenszins ontkennen. Doch zij doen eenigszins denken aan de hardnekkigste achtervolging van ieman,d, die zich wederrechtelijk een stuiver heeft toegeëigend, terwijl een ander, die listig een bankje van tien gapte, veilig buiten schot blijft. "s men een kwaad wil bestrijden, dan moet men het niet van onderen op doch boven af aanpakken. Anders is iedere poging om het uit te roeien van tevoren tot mislukken genoemd, en wordt de geheele bestrijding tot een nuttelooze en misleiden de schijn vertooning. Juist in de hoogere regionen van het maatschappelijk leven, ook in ons land, tiert om het met ronde woorden to zeg gen de cumulatie en het beslag leggen op goed-betaalde bijpostjes het weelderigst. Doch het is daarbij opvallend hoe meestal wanneer al te in het oog loopende feiten openbaar worden gemaakt, de bekende doofpot haastig met een nijdige tik wordt dichtgeslagen, en in ieder geval vrijwel steeds ieder practisch resultaat van het verzet achterwege blijft." Wij kunnen slechts hopen, dat het met het komende wetsontwerp inzake bestrij ding van cumulatie anders zal zijn. Nieuwe ontslagen in de mijnen Behalve het ontslag aan 100 arbeiders op de Laura en Julia zal nog ontslag verleend worden aan arbeiders op de Domaniaie mijn. Het getal zal niet zoo groot zijn als de vorige maand. Op de Willem Sophia zullen 50 arbeiders ontslagen worden. Op de Oranje Nassaumijnen zal ook een aan tal den arbeid moeten verlaten. En dik betaalde nevenbetrekkingen „De strijd legen het kwaad der neven betrekkingen is wellicht een der moeilijk ste, welke denkbaar is; aldus schrijft de o b. Koerier. „Zeer vaak zal deze strijd vruchteloos zijn, en hoogstens nadee- lig voor dengene, die het gewaagd heeft een machtige in zijn winstgevende bijver diensten te bedreigen. De hand der goden kan meedoogenloos straffen, als zij het noodzakelijk vinden hinderlijk» betweters het zwijgen op te leggen. Het is daarom teekitfiend, hoe de aanval len op cumulatie, enz. zich vooral richten tegen de meest-kwetsbaren en de minst- schuldigen.'' Het blad wijst dan op een „zwarte lijst" in Lodz (Polen) aangelegd; waarop 150 ge huwde vrouwen met lage inkomens voor komen; doch waarbij gezwegen wordt van beduidende cumulatie; en vervolgt dan: „Deze acties zijn ongetwijfeld in het alge meen redelijk haar min of meerdere gf Gemengd Nieuws. BRANDSTICHTING DOOR INBREKERS Te Den Bosch brak 's nachts brand uit in het gebouw van de Zuid-Ne derlandsche Beton Maatschappij, staande in de Vogel- 'ijk. Het vuur, dat in het kantoor woedde is door de politie, zonder dat de brandweer, die ook gearriveerd was, dienst behoefde te doeu, met een slang op de waterleiding ge- bluscht. De schade is zeer gering. Het kantoor is gedeeltelijk uitgebrand. Omtrent dezen brand kan nader worden gemeld, dat gebleken is, dat deze is aange stoken door inbrekers, die door middel van het verbreken van een ruit, zich tot het kantoor hadden toegang verschaft. In de kantoren was alles overhoop gehaald e inhoud van laden, kasten en bureaux over den grond verspreid. Er wordt echter niets vernist. De bescheiden van groote waarde waren opgeborgen in een kluis. Ook eenige kisten sigaren, welke voor het grij pen stonden, hebben de dieven meegeno men. De politie heeft een aantal personen uit de Vogelwijk gearresteerd, maar de dader is nog niet bekend. Het is thans in de tien jaren tijd, dat het gebouw bestaat, voor de derde maal, dat er ,is ROFFELRIJMEN, j Een vriendelijke dokter. Razend was Jan van de kiespijn. Niks geen héér meer leek hij nou: Nijdig was hij op z'n hinders, Brieschend was hij op z'n vrouw. 't Was ook ivel om dol te worden Dat hij in de vreemde stad Waar hij pas was komen wonen 't Zóó erg op z'n kiezen had! „Ga toch even naar een dokter Zei z'n eega ieder uur; Denk niet dat Jan Enaks bang was Neehij vond het veel te duur! Daarbij kwam: hij wist geen tandarts In de buurt. Z'n vrouw wist raad: „Trek je jas aankerel", zei ze, „Ginder in die breede straat Allemaal emaille borden, Heel die heerenhuizenrij Zie je dokters, advocaten, Daar is wel een tandarts bij". 't Was een echte vrouwenraad, hé, Maar enfin, hij ging dan maar En na tien minuten zoeken Ja, daar was er een zoowaar! In een poort verdwenen menschen Met hun zakdoek voor de mond. Moedig stapte hij naar binnen Waar hij een gezelschap vond Vrij geivone burg er menschen, Allen met een bol gezicht Of een tronie waar de wanhoop Duimdik op gestempeld ligt. Telkens ging de bel, en telkens Ging er één der lijders af, Tot, na anderhalf uur wachten, Hij ter pijnbank zich begaf Groote kamer, groote dokter, Ruw, en met een groote mond; Bij de steekproef en verdooving Ging Jan haast al door de grand. En toen dokter aan z'n kies hing Gilde, brulde hij van pijn. Dokter raasde en hij schold hem: „Lafaard! Mislijk stuk sjagnjnü" Jan zei, woest over die aanval Op z'n mannelijke eer: „Nou, als ik aan een gebit moet Kom ik vast bij jou, menéérrr!" Toch had Jan een razend koopje: Hij betaalde nooit een cent Want de vriendelijke dokter Hield hem voor een bus-patiënt! (Nadruk verboden.) LEO LENS. VROUW IN VLAMMEN Te Amsterdam geraakten de kleeren van een dame in een perceel in de Joh. Ver- hulststraat, doordat zij te dicht bij den bran denken haard kwam. in brand. Met ernstige brandwanden is zij door den G.GD. naa; i het Wilhelmina Ggsthuis gebracht* l

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5