ZATERDAG 16 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 V BUITENLAND VERTROUWENSVOTUM VOOR FLANDIN Motie inzake de werkloosheids bestrijding met 444 tegen 124 stemmen aangenomen De Fransche Kamerzitting van gisteren zou van beslissende beteekenis zijn, omdat het daarin zou kunnen gaan om heit voort bestaan van het kabinet-Flandin. Het zou gaan om de vertrouwenskwestie naar aanleiding vali de plannen der regee ring inzake de werkloosheidsbestrijding Al spoedig nam de premier zelf het woord en stelde de kwestie van vertrouwen bij de stamming over het voorstel van Laurent Eynac ter bestrijding van de werkloosheid. Wij gaan weer voorwaarts, aldus Flandin, doch wij moeten ons blijven inspanneu. Vandaag moet ik plechtig een beroep op u doen voor eenheid en aaneengeslotenheiö. Dit is in het belang van de taak, welke de regeering zich gesteld heeft. Ik wil van den noodtoestand g en gebruik maken, om een slap toe tc brengen aan het bestaande stel sel. De regeering zoekt naar de beste mid delen, om de economische crisis te verhel pen. De regeering kan er zich niet toe lee- nen van haar plannen af te wijken, door tel keus concessies te moeten doen. Indien er peen eendracht onder de republikeinen be staat, kan er geen uitweg gevonden worden. De kamer moet zich daarom erover ujtspre- ken of zij vertrouwen in de regeering stelt Dit moet echter niet voor een dag, of voor korten tijd zyn. doch de kamer moet zich door deze uitspraak plechtig verbinden en te gelegener tijd zal ik dit de kamer in her innering brengen. Na de rede van den minister-president, welke zoowel door het centrum als de rech ter- en linkerzijde levendig werd toegejuicht, werd de zitting voor korten tijd geschorst Na dc heropening voerden nog enkele spreke?* het woord, waarop de door de regeering voorgestelde motie in stemming kwam. Deze motie keurt de verklaring van dc regeéi ing goed en spreekt het vertrou wen uit, dat de regeering aan de werkloo- zen hulp zal verleenen, niet alleen door de voor het bestaan noodzakelijke middelen te verstrekken,, doch ook door werkverschaf fing- De uitslag van de stemming werd om uur bekend gemaakt. Daarbij bleek, dat de motie met lél tegen 124 stemmen aangeno men was. De zitting werd vervolgens opge heven. SCHOOLSTRIJD IN DUITSCHLAND Felle actie tegen het bijzonder onderwijs In verschillende Duitsche steden, o.a. te Neurenberg en München, is een actie op touw gezet om de ouders ervan af te houden hun leerplichtig geworden kinderen te doen inschrijven ais leerlingen van de bijzondere scholen. Volgens de Maasbode wordt van roomsch- katholieke zijdo met kracht tegen dat stre ven geageerd. Kardinaal Faulhaber heeft in een predikatie Zondag j.l. in scherpe be woordingen den nieuwen schoolstrijd ver oordeeld en in een brief aan de ouders te München deze voorgelicht welke stappen zij moeten doen om hun kinderen op dc lijsten der confessioneele scholen te doen plaatsen. Deze brief is van overheidswege in beslag genomen en bovendien zijn alle r.-katb. vergaderingen buiten de kerken ver boden. Daartegenover is een aantal dagbladre porters, die in de Bürperbraukeller aantee- keningen maakten van een propagandarede van den directeur der stadsscholen, Bauer, voor de godsdienstlooze school, gearresteerd Vier onderwijzeressen van r.-kath. scho len tc München zijn, onder vijandig gejoel van een menigte, in arrest gesteld, omdat zij zich in bittere bewoordingen hadden uit gelaten over de maatregelen der nationaal- socjalistische partij in den schoolstrijd der laatste dagen. Op het moment, dat de politiebeambten de „misdadigsters" baar huis uit naar den politiewagen leidden, drong de massa woest en schimpend op, doch de politie kon den stormloop afweren en handtastelijkheden verhinderen. Toen de wagen met de vier arrestanten zich in beweging zette, klonken allerwegen vijandige kreten en een nazi-spreekkoor joelde: ..Weg met de katholieken". Het is te begrijpen, dat er tengevolge van deze gebeurtenissen groote spanning heerscht. Terecht schrijft de bisschop van Berlijn, Bares, in het „Berliner Kirchenblatt": Wie een echte volksgemeenschap wil bevorderen racet als eerste vereischte daartoe geen on gemotiveerde verwijten (tegen een bepaald volksdeel) publiceeren. Want er is niets, dat dP zielsgemeenschap van een volk zoo verscheurt en ondermijnt als wanneer groo te volksgroepen bitter onrecht wordt aange daan in haar overtuiging en gewetensvrij heid. Een dergelijk onrecht begaat men wan neer men op openbare vergaderingen be weert, dat iemand die zijn kind naar de bij zondere school zendt en op de bres springt voor dc bijzondere school, den geest der volksgemeenschap miskent, van blind gods dienstig fanatisme bezield is, kleingeestig en bekrompen aan het verleden hangt en nieuwe godsdienstsplijtzwammen onder het volk brengt Na er op gewezen te he^on. dat de waar borging van het bijzonder onderwijs tot de uitdrukkelijke bepalingen van het concor daat behoort, schrijft bisschop Bares: „De Duitsche katholieken hebben het recht om hun kinderen een positief Christe lijke opvoeding te geven, doch dit zal niet mogelijk zijn, wanneer bij het onderwijs een methode van godsdienstloos liberalisme wordt toegepast. Men verheugt er zich over op politiek gebied de liberale invloeden te hebben verdrongen en op godsdienstig en opvoedkundig gebied zou men den liberar len geest weer willen binnenhalen". Dit laatste is het meest kenmerkende. Uit hetgeen zich op het oogenblik in Duitsch- land afspeelt, blijkt, dat het nationaal-socia- lisme, dat den mond vol heeft over zijn strijd tegen „het liberalisme", van oud-libe rale opvattingen uitgaat als het over de plaats van den godsdienst in het leven gaat. Tekst van Duitschlands antwoord Bestudeering van het geheele complex der problemen Vredeswil en zorg voor Duitsch lands bijzonder blootge stelde situatie in Europa Luchtconventie toegejuicht; afzonderlijke gedachtenwisseling daarover met Engeland Uit Berlijn wordt gemeld: Het antwoord op het communiqué van Londen, dat de rijksminister van buiten- landsche zaken, von Neurath, den Ëngel- schen ambassadeur, Sir Eric Phipps en den Franschen ambassadeur Frangois Poncet, heeft gegeven, luidt als volgt: De Duitsche regeering weet zich eensge zind met de Koninklijke Britsche regeering en met de Fransche regeering in den op rechten wensch, de beveiliging van den vrede te bevorderen, welks behoud even zeer in het belang van de veiligheid van Duitschland als in het belang van de an dere Europeesche staten is. De Duitsche regeering juicht den geest van vertrouwelijke gedachtenwisseling tus- schen afzonderlijke regeeringen, die tot uiting komt in de njededeelingen van de Kon. Britsche en de Fransche regeering, toe. Zij zal het haar voorgelegde geheele com plex der in het eerste gedeelte van hst communiqué van Londen opgeworpen Euro peesche problemen aan een nauwkeurige bestudeering onderwerpen. Deze zal evenzeer gedragen worden door den geest van overtuigden vredeswil als door de zorg voor de veiligheid van het Duitsche rijk in zijn aardrijkskundig bij zonder blootgestelde situatie in het hart van Europa De Duitsche regeering zal in het bijzonder onderzoeken, met welke middelen het gevaar van den wedloop kan worden vermeden, dat ontstaan is door het zich onttrekken van de zwaarbewapende staten aan de in verdragen bepaalde ontwapening. Zij is er van overtuigd, dat slechts de in het Engelsch-Fransche communiqué tot uiting komende geest van vrije overeen stemming tusschen souverreine staten kan leiden tot duurzame internationale regelin gen op het gebied der bewapeningen. De Duitsche regeering juicht het voorstel toe, de veiligheid te verhoo- gen tegenover plotselinge aanvallen uit de lucht door een zoo spoedig mo gelijk af te sluiten conventie, die het onmiddellijk gebruiken van de lucht strijdkrachten bepaalt van de onder teekenaars ten gunste van het slacht offer van een niet-uitgedaagden lucht aanval. Zij is principieel bereid haar luchtstrijd krachten te gebruiken als afschrikwekkend middel tegen verstoringen van den vrede. Zij is derhalve geneigd, in vrije overeen stemming met de in aanmerking komende regeeringen spoedig middelen en wegen \e vinden, waarmede een zoodanige conventie kan worden gerealiseerd, welke de grootst mogelijke veiligheid van alle onderteek» naars waarborgt De Duitsche regeering is "van opvat* ting, dat onderhandelingen in groote ren kring, die niet voldoende voorbe reid zijn, volgens ervaring en uiter aard wrijvingen met zich meebrengen, die in het belang van de afsluiting van een zoodanige, in haar uitwerking volkomen nieuwe luchtconventie, moe ten worden vermeden. Voor de Duitsche regeering deelneemt aan zoodanige onderhandelingen houdt zij het voor wenschelijk, een reeks principieele voorafgaande problemen in afzonderlijke besprekingen met de betrokken regeeringen op te helderen. Zij zou het. derhalve toejuichen, wanneer na de voorafgegane Fransch-Engelsche be raadslagingen. allereerst de Koninklijke Britsche regeering als die deelneemster aan de besprekingen van Londen, die tegelijker tijd garant is van Locamo, hierover in di recte gedachtenwisseling zou willen treden met de Duitsche regeering. De Duitsche regeering is het eens met de Fransche en de Koninklijke Britsche regee ring wat betreft de opvatting, dat het af sluiten van een luchtconventie een belang rijke stap zou zijn op den weg naar de soli dariteit der Europeeesche staten en ge schikt kan zijn, om ook de andere Europee sche problemen te brengen tot een alle sta ten bevredigende oplossing. Overweging te Londen en Parijs Zoowel uit Londen als uit Parijn wordt gemeld, dat de ministers het Duitsche ant woord met groote zorgvuldigheid zullen on derzoeken en dat daar wel eenlge dagen mee gemoeid zullen zijn. In Britsche diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de regeeringen van Enge land en Frankrijk aan Duitschland moeten vragen, zijn bedoelingen te preriseeren, wat Oostenrijk en het Oost-pact betreft en wat den terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond aangaat Daarbij zal de onderlinge afhankelijkheid van „alle elementen van het plan van S Februari" opnieuw moeten worden be vestigd. In Fransche diplomatieke kringen wijst men er in verband met het Duitsche ant woord op de Londensche voorstellen op, dat do nota der Rijksregeering wel is waar niet zoo bevredigend is als men had kunnen ver wachten, doch tegelijkertijd vindt men, dat het de eerste stap is op den weg der thans aan te vangen diplomatieke onderhande lingen. Wanneer de Rijksregeering een toespe ling maakt op het Oostelijk pact en het Donau-pact, dan moet daaruit worden ge concludeerd, dat deze beide kwesties voor werp zullen zijn van de gedachtenwisseling tusschen Parijs, Londen en Berlijn. Voelkische Beobacher schrijft mot betrek king tot het Duitsche antwoord aan Londen en Parijs: Wanneer Duitschland een te genstander van gemeenschappelijke onder handelingen wordt genoemd, onderstrepen wij onderzijds zeer beslist de toonaangeven de Duitsche opvatting, dat Duitschland ac tief deelneemt aan alle op eenige wijze re sultaat belovende onderhandelingen. Na tuurlijke voorwaarde daarvoor is natuurlijk de erkenning van Duitschland als gelijk gerechtigde partner. Het komt de Rijksre geering noodig voor, dat Duitschland eerst met Engeland zekere bizonderheden van t „Lucht-Locarno" nader bespreekt. Duitsch land hecht er aan de onderhandelingen te bespoedigen en te activeeren. Hauptmann betuigt opnieuw zijn onschuld Uit Remington: Hauptmann heeft door be middeling van zjjn verdediger Lloyd Fischer verklaard bij God te zweren, dat hy niets te maken heeft met de ontvoering en met den moord. Hauptmann zegt voorts: Ik ben absoluut on schuldig en indien het myn lot zou worden de door het gerecht uitgesproken straf te on dergaan, zal ik sterven in de betuiging van mijn onschuld tegenover de wereld. Ten slotte spreekt Hauptmann opnieuw zijn vertrouwen uit in het werk van zyn verde- Naar voorts wordt gemeld, heeft Haupt mann gevraagd, of de staat New Jersey hem het geld voor de procesvoering in hooger be roep wü verschaffen, daar hij geen geld heeft. De beslissing in dezen hangt af van rechter Trenchard. Het ministerie van justitie ontkent de juist heid van het bericht van Daily News (New- York), volgens het welk den autoriteiten iets bekend zou zyn van een medeplichtige van Hauptmann. Naar uit Kamenz gemeld wordt, tracht de 70-jarige moeder van Bruno Hauptmann naar de Vereen. Staten te reizen om het door haar aan den gouverneur van New-Jersey gedaan gratieverzoek te ondersteunen. De brief dien z?j aan den gouverneur geschreven heeft, luidt als volgt: „Mijnheer de gouverneur, Ik ben de moeder van Hauptmann en ik verzoek u uit geheel mijn hart het harde von nis tegen my'n zoon doo/ het verleeneu van gratie te verzachten. Ik geloof niet aan zyn 6chuld. My'n zoon is niet slecht en ik verzoek u, hem niet zyn veroordeeling in Duitschland ten laste te leggen. Deze straf heeft hij ge kregen, toen hy' jong was en de tyden bitter waren. Het was in de jaren onmiddellijk na het einde van den wereldoorlog. In den oor log heb ik my'n man en twee zonen verloren. Thans ben ik zeventig jaren en mijn hart zou breken als ik thans den zoon zou verliezen, die, na zijn terugkeer naar het vaderland, den steun van my'n ouden dag beloofde te worden. Ik verzoek u, mijnheer de gouverneur, spaar my m'n zoon door uw gratie, God zal u beloonem Weduwe Paula Hauptmann". Verklaring van den Gouverneur De gouverneur van New-Jersey heeft in verband met den brief van de moeder van Hauptmann, verklaard, dat hij zou antwoor den, dat hij de zaak pas kon overwegen wanneer hij lid zou zijn van het Hof voor gratieverieening, nadat in hooger beroep een beslissing was gevallen. FLE.MINGTON 16 Febr. In een schrifte lijke verklaring schrijft Bruno Hauptmann: „Ik geloof opt echt, dat de groote bewonde ring van het Amerikaansche volk voor den getroffen vader kolonel Charles Lindbergh, oorzaak is van het oordeel tegen mij, en ik geloof tevens, dat het oordeel van de jury, die mijn zaak behandeld heeft, daar door is beïnvloed". Militair vliegtuig verongelukt Acht dooden Een 3-motorig Engetech militair vliegtuig, dat zich op weg van Napels naar het water- yliegtuigenstation Calafrana op Maltha be vond, is Vrijdagmiddag even voor Messina te gen een heuvelrug gebotst en brandend laag gestort. De acht in het vliegtuig zittende personen, werden alle gedood. Uit Londen: De bij Messina verongelukte Engelsche vllegboot behoorde tot een uit vier viermotorige vliegbooten bestaand re serve-eskader. dat op weg was naar Singa pore. De formatievlucht had van het begin af aan met pech te kampen. Sedert 26 Januari werd het eskader op het eiland Wisida bij Napels opgehouden, aanvankelijk tengevolge van motordefect, later door het uitbreken van griep onder de bemanning. Twee machines verlieten Vrijdagochtend Messina. Het eerste vliegtuig arriveerde nog vóór den middag behouden tc Malta, nadat onderweg het begeleidende zustervliegtuig in een neveltank uit het gezicht was geraakt Pas ver»cheidene uren later kwam te Malta het bericht binnen van het neerstor- ten van de machine. De oorspronkelijke bemanning van de verongelukte vllegboot was te Nisida achter gebleven. Pas op het laatste moment voor de start waren Vrijdagochtend acht leden der ooispronkelijke bemanning uit nog on bekende overwegingen vervangen door anderen. De verongelukte machine behoort tot het type Short Singapore en was uitgerust met Rolls Royce motoren. Dit type is 't nieuwste en grootste type vliegbooi waarover de En gelsche luchtmacht beschikt. Het geschil Abessynië-Italië Protest tegen de Italiaansche mobilisatie De correspondent van „Daily Telegraph" te Addis Abeba meldt, dat de keizer van Abessy- nië verklaart zyn wensch te hebben herhaald, het geschil met Italië lanes vriendschappelijk ken weg te regelen, doch hij noemde de hou ding van Italië ongeschikt om de pogingen directe onderhandelingen te voeren, te doen slagen. Abessynië heeft officieel te Rome tegen de mobilisatie der Italiaansche troepen geprotes teerd. De actie wordt ongerechtvaardigd ee- noemd en zy' schaadt de huidige onderhande lingen. Werd de ex-kroonprins door Hitier ontvangen? (Van onzen Duitschen correspondent) In Berlijn doen allerlei geruchten de ron de over een onderhoud, dat dezer dagen in de YVilhelmstrasse plaatsgevonden zou heb ben tusschen den kanselier en den voorma- ligen kroonprins Wilhelm. Men krijgt twee nogal uiteenloöpende le zingen dienaangaande te hooren. Terwijl het nog lang niet zeker is, of we hier met oen losse bewering te doen hebben, hoort men reeds \ertellen, dat de kroonprins naai de Wilhelmstras.se ontboden was, om aan den Leider eenige informaties te verstrek ken. Tijdens het kortelings gehouden con- cours-hippique zouden namelijk de Fran sche officieren, die hieraan hebben deelge nomen, door het kroonprinselijk echtpaar op „Cecilienhcf" te Potsdam zijn ontvan gen. Men beweert, dat de eerste ontmoeting met deze Fransche officieren reeds eerder ten huize van prinses Siegismund van Prui sen wier echtgenoot een voortreffelijk rui ter was zou hebben plaatsgevonden. De Fransche officieren brachten bij deze .gelegen heid een beleefdheidsbezoek aan diens we duwe en ontmoetten hier geheel toevallig den voormaligen kroonprins, die op zijn beurt tot een bezoek aan Ocilienhof uitnoo- digde. Zooals men weet, is de ex-krocn prins als voormalig officier der „Totenkopfhusa- ï-en" een voortreffelijk ruiter en kan men dus begrijpen, dat hij met de Fransche offi cieren graag eens over sportieve aangele genheden van gedarhten wilde wisselen. Nadrukkelijk wordt dan ook verzekerd, dat dit rencontre geen politiek karakter heeft gedragen. Van andere ziide wordt beweerd, dat de kroonprins persoonlijk een audiëntie bij den kanselier heeft aangevraagd, om over de belangen van zijn vader te spreken. Bij deze gelegenheid zou de voormalige kroonprins den kanselier hebben gevraagd of een zijner zoons wellicht bij de rijksweer kan worden opgenomen. Een bevestiging van deze geruchten kan men Unter den Linden niet krijgen, want in het „NiederlAndische Palais' 'is men al net als ten onzent op „Huis Doorn" uiterst terughoudend tegenover de pers. ZWANEN BERG'S PAKJES SOEPEN BINNENLAND. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Amsterdam. BURGEMEESTERS 1 J Veenhoven als burgemeestei De brug over de Waal K. v. K. van Nijmegen tegen tolheffing Ook de Kamer van Koophandel van Nij megen heeft in een adres aan de Tweede Kamer stelling genomen tegen de tolheffing op de rivierbruggen. Adr schat de bijdragt van Nijmegen in de kosten van de Waal brug op ongeveer 600.000, een som, die be halve misschien door de gemeente Arnhem, nergens is of wordt bijgedragen. De gemeente Nijmegen heeft tegen een betrekkelijk geringe schadeloosstelling, welke ten onrechte gebaseerd was op de opbrengst van het veer in 1910, afstand van haar veer- recht gedaan. De gemeente Nijmegen al dus adr. heeft het betrokkelijke minlsto rieele voorstel alléén geaccepteerd op de vanzelfsprekende voorwaarde, dat op de te bouwen brug nooit sprake van tolheffing kon zijn en bijgevolg heeft zij op moreelo gronden het recht aanspraak op een vrije brug te maken. Adr. betoogt bovendien dat alle bruggen vrij van tol behooren te zijn en te blijven. De landelijke bond van winkeliers in da- mesconfectie heeft een adres gezonden aan den Minister van Econ. Zaken, waarin ge wezen wordt op de schade aan dit bedrijf door de verscherpte contingenteeringsmaat- regelen toegebracht Uit Oost-lndie BATAVIA, 15 Febr. (Aneta). De Volks raad heeft besloten te adviseeren tot aanneming van liet ontwerp tot samenvoeging van pensioen en weduwen- en weezenfondsen volgens -de richt lijnen door de pensioenfinancleringscommissie aangewezen. TERUGNAME VAN PANTSERAUTO'S BATAVIA, 15 Febr. (Aneta): Naar Aneta verneemt besloot Wiiton-Fijenoord, naar leiding van het verslag der deskundigen-commis sie. tot terugneming van alle pantserauto's door het Ned.-Indische leger aangekocht Deze terug name geschiedt tegen verrekening van alle reeds betaalde bedragen, zoodat slechts kosten voor ring en van uit- cn terugzending voor rekening komen van het Ned.Indische Gouvernement, Hier door wordt de schade beperkt tot enkele duizen den guldens. Gemengd Nieuws. Doodelijk auto-ongeluk De 28-jarige J. Rtfnhootseher uit Koudeker- ke (N.Br.) die Donderdagmiddag op den Din- teloordschenweg door een auto is overreden een ernstige hersenschudding bekwam, is het ziekenhuis te Steenbergen (N.Br.) overleden. Hevige storm in Groningen Nieuweschans in duister Uit Nieuweschans (Gr.) wordt gemeld: Tydens een hevige storm stortte de zwik- stellen van den korenmolen van den heer Boer naar beneden. Ze kwamen op de electrische leiding aan de Molenstraat terecht, zoodat er eenige draden afknapten en Nieuweschans in duister gehuld werd. Uit Delfzijl (Gr.) wordt gemeld, dat het zeewater door den storm circa 8.12 M. N.A.P. steeg, zoodat de poorten, die toegang tot het haventerrein verleenen, moesten wor den gesloten. Alle straten op het haventerrein stonden onder water, behalve de kade, waar nog geen water op stond. Tengevolge van de deining moesten de motorschepen Corona Zeester, die ligplaats hadden aan de buitenste steiger in de Loodshaven, deze ligplaats ver laten en namen ligplaats aan de kade. Ernstig auto-ongeluk te 's Gravenzande De omstreeks 26-jarige toinarbelder C. Vo gelaar, uit Monster, begaf zich Vrijdagmid dag per rijwiel naar den tuin van rijn patroon op den Monsterscheweg te 's-Gravenzande. Naby' dezen tuin, verliet C. het rijwielpad, 1 wilde den verkeersweg oversteken. Achter hem naderde toen echter een vrachtauto, be stuurd door P. van Antwerpen uit 's-Graven zande, welk voertuig een snelheid had van plm. 60 K.M. hetgeen echter op dezen weg is toegestaan. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen, en stuurde zijn auto de trambaan op, waarby het voertuig vlak voor een sloot bleef stilstaan. De wielryder was evenwel door de auto ge grepen en een eind meegesleurd. Hevig bloedend bleef de jongeman bewuste loos liggen, waarna hy werd binnengedragen in de naby gelegen woning van zyn patroon. Dr. Lee.nmans, uit Monster, lecde een band aan, waarbij bleek, dat V. een bloeduit storting in het achterhoofd en een zware her senschudding had bekomen. In zeer zorgwekkende toestand is de jonge man naar het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag vervoerd. De politie heeft de auto voor on derzoek in be6lag genomen. Relletjes te Amsterdam Vrijdagmorgen is bet in de Alb. Cuypstraat te Amsterdam, eenigszins rumoerig geweest. daar door den huiseigenaar de huur opgezegd van een woning, waar oorspronke lijk werkloozen by elkaar kwamen. De woning werd echter thans gebruikt voor bijeenkom sten met een communistische kleur. Gister morgen werd de woning ontruimd. Een troep communisten hebben daartegen geprotesteerd. De politie heeft hen met den gummistok ver spreid. In de Marnixstraat en op de Rozen gracht was het Vrijdagavond tamelijk n rig. N.S.B.-ers waren daar aan het colportee- ren en kwamen daarbij in botsing met com munisten. Er vielen tamelijk harde klappen. Een N.S.B.-er werd aan het oog gewond. Twee communisten werden gearresteerd en naar het bureau aan de Marnixstraat gebracht. Zy wer de.n echter met pertinent als de daders her kend. Een van hen werd dan ook onmiddellijk weer op vrije voete.n gesteld. De ander werd echter toevalligerwijze voor een ander feit ge zocht verduistering' van een rij wiel plaatje zoodat dit een mooie gelegenheid wae voor de politie om hem in te sluiten. Vijftien Duitschers te Amsterdam aangehouden De Centrale Recherche te Amsterdam heeft opnieuw niet minder dan vijftien vreemdelin gen aangehouden, allen Duitschers, naar wier antecedenten een onderzoek wordt ingesteld. Zij zijn allen opgesloten in het hoofdbureau van politie, in afwachting van de beslissing, welke van hooger hand te hunnen opzichte zaJ worden genomen. AUTOBUS MET SCHOOLKINDEREN VAN EEN DIJK G1 REDEN Vrijdagmorgen is een autobus waarin een aantal kinderen zat die naar school in Tiel werden vervoerd door een defect aan de stuur inrichting in volle vaart van de Ophemert- sche dijk onder Ophemert gereden. Een 8- tal kinderen werd door glasscherven aan het gelaat en handen gewond .Dr. Weysters uit phemert verbond de kinderen. Hun verwon dingen zijn van niet ernstigen aard. Na ver bonden tè zyn zijn de kindere*. naar huis ver voerd. De chauffeur van de bus kreeg geen letsel. BELASTINGONTDUIKERS GEARRESTEERD Reeds eenige tijd waren belastingambte naren te Zandvoort gewaarschuwd, dat door enkele personen sigarettenpapier ge smokkeld werd, waarvoor geen accijnzen be taald was. Donderdagmiddag lukte het de ambtena ren twee personen., vader en zoon, te arre steeren. Zij h'eken in het bezit te zijn van ongeveer 1000 pakjes sigarettenpapier. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek m. Weerbericht Het dunne ptjltj» geeft den vorlgen «tand aetf BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Coruna 774.3. WEERVERW ACHTING Stormachtige tot krachtige Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, af en toe regen, weinig verandering in tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. In het Z. blijft de luchtdruk hoog: in het N. gedeelte houdt de depressietoestand aan. Over IJsland, Schot land en Ierland daalt de barometer thans winden waaien over de Britsche eilanden, het kanaal, de Noordzee, ons land, N. en Midden Frankrijk en W. en Midden Duitsch land. De oceanische druktoevoer dee-d over Groot-Brittannie en Ierland en vrijwel het geheel evasateland de temperatuur stijgen. Over Z. Frankrijk wérd het wat kouder, terwijl in Scandinavië en N. Finland do vorst toenam. Regenachtig en betrokken weer heerscht over bijna het geheele waarnemingsgeebled. Er is in den weerstoestand ten onzent nog slechts weinig verandering te wachten. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C 17 FEBRUARI Zonsopgang 7.16 u., ondergang 5.13 uur. Maan op nam. 4.29 u., onder v.m. 6.42 u« 18 FEBRUARI Zonsopgang 7.13 uur. ondereatig 5.15 uur. Maan op nam. 5.39 u., onder vm. 6.56 u. Volle maan 11.87 uur voormiddag. VOERTUIGEN MOETRV HUN LICHTEN OP HERREN 17 FEBRUARI Van 's av. 5.43 u. tot 's morgens 6.43 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Radeu Vorig Heden Vnrfg Rhelnfelden 2.62 1.83 Caub 21« 2'3 Rreisnch 1.05 1.0« Frrts l.« 15« K-hl 3.16 2.F6 Cohlem 2.7' *>51 Mexau 3.R0 3.89 Trier 2.35 1.97 Diedeshelm 2.01 157 Keulen 2.f5 2.50 Mannheim 8.50 2>9 Dnseeldorf 2.04 ".02 Lohr 1.85 1.88 Rbhrort 1.4° 1.12 Malnz 101 0.90 Weael 1.45 1-45 Ringen 2.04 2,00 Emmerik 2.80 2.85 Loblth 11.74 1185 Kampen *0.4.5 -0 40 Nijmegen 9.40 9,57 Eveden 48.56 48.50 St Andries 4,t0 4.37 Maastricht 4-<.46 4 .55 Arnhem 9.16 9.28 Grevenblcht 3<.74 39.84 7reeswt|k lw 1.43 1,73 Venlo 18.75 13 28 SVestervoort 9.76 9,75 Grave (sluts; 9.28 8.ï5 Deventer 4.0H 4.28 St Andries 3.28 2.94 Stuw Borg-haren geopend, water wassende Stuw Sombeek geopend HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Vrijdagmiddag om vier uur heeft een mili tair vliegtuig, afkomstig van het vliegveld Gilze, bestuurd door den sergeant-vlieger Fivier, wegens een motordefect een noodlan ding gemaakt op een bouwland aan de Hei- kantsche Baan, onder Tilburg. De machine drong by de landing met den kop in den drassigen grond, waardoor de propeller af brak, terwyl een der vleugels werd bescha digd. Het toestel kwam nagenoeg geheel overeind te staan. De bestuurder bleef onge deerd. Het vliegtuig zal worden gedemon teerd. auto tegen boom gereden Twee gewonden Vrijdagmorgen omstreeks 7 uur is op den Markeloschenweg te Holten (Ov.) een auto afkomstig uit Rotterdam, en waarin behalve de bestuurder een inzittende uit Enschede was gezeten, tegen een boom gereden. Zoowel de chauffeur, die eveneens uit En- schede afkomstig is, als de inzittende, werden vry ernstig gewond. Beiden zyn naar het zie kenhuis te Enschede vervoerd, alwaar de in zittende van de auto ter verpleging is opge- unen. De chauffeur kon na verbonden te in naar ziin woning worden vervoerd. Het ongeluk is vermoedeHik te wyten aan vermoeidheid van den chauffeur. Dfilfzfjl Terschelling Harllngon Den Helder IJmulden Hoek v Holland Echevenlngen Willemstad Zierlkzee Wemeldlnge Vllsslngen 20.32 21.25 18.55 Terreur van ontevredenen De bakkersactie te Amsterdam, die In de laatste weken is gevoerd en die thans op be vredigende wyze is opgelost, schy'nt niet allen te bevredigen. Het kan toch niet anders zyn dan een wraakoefening, dat bij verschillende gebouwen, die betrokken zyn by het bakkers bedrijf, de ruiten zyn ingeworpen. Zoo zijn in het bondsgebouw van den Bak- kersgezellenbond aan de Herman Heyermans- weg, de ruiten van acht ramen ingeslagen. Aan het kantoor van de Bakkers en het stem- pelgebouw aan het Achter Oosteinde zyn acht ruiten ingeslagen en is een deur vernie'd, ter wijl bovendien aan den voorkant, Sarpathika- de 18, een groote ruit is vernield. By een van de bestuursleden in de Eendrachtstraat zijn tydens diens afwezigheid de ruiten van vier ramen ingegooid en de gordijnen afge trokken. By den bondsadviseur op de Keizers gracht z\in eveneens vijf ruiten stukgeslagin. De politie, die de zaak in handen heeft, ver moedt wel wie de daders zyn, maar tot dit oogenblik zijn nog geen arrestaties verricht. DE DOODELÏJKE DAMP De heer D. te Santpoort, die in zyn woning bewusteloos werd aangetroffen tengevolge van kolendampvergiftiging, is in het zieken huis te Haarlem aan de gevolgen bezweken. BRAND IN EEN CARROSSERIEFABRIEK In den nacht van Donderdag op Vrydag is brand ontstaan in een der werkplaatsen van de carrosseriefabriek Veughen aan den Paral lelweg te Maastricht. De brandweer van Maastricht was zeer 6poedig aanwezig en bestreed het vuur met eenige slangen op de waterleiding. Het vuur vend in de aanwezige voorraden olie en ben zine gretig voedsel. Bovendien ontplofte door de hitte nog een bus benzine, tengevolge waar van de brand nog in hevigheid toenam. De brandweer kon niet voorkomen, dat de werk plaats totaal uitbrandde. Een zevental in deze werkplaats aanwezige automobielen ging in vlammen op. De belendende gehouwen eu werkplaatsen konden behouden blijven. De schade wordt door verzekering gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2