dOu re BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Dobbehnenn lebber... mfi«T Naar en in Zuid-Afrika VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 DERDE BLAD PAG 9 Arbeid in w inkels Van hel werkje „Wettelijke bepalingen op de arbeid in winkels", door H. G. W. Muil- nik, administratief ambtenaar bij de ar- beids-inspectie der eerste klasse, verscheen bij N; Samsom N.V. de vierde druk. De eerste druk van het boekje verscheen in 1929, de tweede in 1930, de derde in 1932. Dat in zoo kort tijdsbestek van zoodanig werkje vier uitgaven verschenen, kan tweeerlei oorzaak hebben. Ten eerste is het mogelijk, dat. de wettelijke bepalingen zoo dikwijls veranderd worden, dat herziening noodzakelijk is; ten tweede, dat de vraag herdruk noodig maakt. Wij gelooven, dat hier beide factoren werkten. In de voorberichten wijst de sa mensteller op de wetswijzigingen; de lees baarheid van het boekske doet veronder stellen, dat er een dankbaar gebruik van wordt gemaakt. Immers, de aanteekeningen op de artikelen zeggen in gewoon Nedcr- landsch, wat de zware wetstaal beduidt. Dat de uitgever telkens weer veroeterde edities op de markt, brengt, bewijst de ac tiviteit der firitia Samsom, die toont te be grijpen, wat het woord „service" beteekent. Gemeenteraadsverkiezingen Na sarnenspreking van de besturen der Anti-Revolutionaire en Chr.-Historische Kjes- vereeniging te Schicbroek hebben beide Kicsvereenigingcn, elk in haar algemeene ledenvergadering, besloten, bij de a.s. Ge meenteraadsverkiezing met een gecombi neerde lijst uit. te komen. Waar dit besluit in beide vereenigingen met algemeene stemmen is genomen, kan 1 gezegd worden, dat hier volledige ccrking is verkregen. Financieele verhoudingswet En het werkloosheidssabsidtefonds Verschenen is het derde deel van de Parlementaire geschiedenis, wijziging fi nancieele verhoudingswet en werkloos- heidszorg', door D. Kooiman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-lid .van Gedep. Staten van Noord-Holland. Het eerste gedeelte bevat een beknopt overzicht van stelsel en inhoud van het wetsontwerp, het wetsontwerp zelf en de memorie van toelichting. Het tweede gedeelte heeft een bewerking van de parlementaire geschiedenis der werk loosheidssubsidiewet, eveneens door een overzicht voorafgegaan. Het derde gedeelte omvat de parlemen taire geschiedenis tot de aanneming door de Tweede Kamer, met beknopt overzicht van stelsel en inhoud der gewijzigde wetsont werpen, benevens de gewijzigde wetsontwer pen zelve. Doze uitgave geeft een volledig overzicht van de parlementaire geschiedenis dezer in grijpende wetswijziging. Bij de toepassing der wet zal zij uitstekende diensten bewijzen en telkens weder ter hand worden genomen- Het geheel is thans in één band verkrijg Wie iets wil weten van deze moeilijke ma terie zal studie van dit werk moeten ma ken. Het is ingewikkeld, zooals de schrijver zegt, die een werkzaam aandeel aan de be handeling nam, doch in hooge mate leer- Terneuzcns haven Kademuren aanbesteed De Rijkswaterstaat te Middelburg Keeft aanbesteed den aanleg van de muren voor de kanaalhaven te Terneuzen. Laagste in- schrijfster was de N.V. Betonbouw Trio te 'Amsterdam met 377.000. De firma Hillen en Roose was met 'hetzelfde bedrag eveneens laagste inschrijf ster. Brugtolheffing Een economische inoonsekwentie. Dr. J. van Staaij publiceert een artikel, waarin hij resumeerend vaststelt: Noodgedwongen zal het Nederlandsche bedrijfsleven zich meer en meer moeten in stellen op de binnenlandsche markt. Het daaruit voortvloeiende verlevendigde bin nenlandsche ruilverkeer moet kunnen plaats vinden onder voorwaarden, die een imaximum-resultaat voor de volkswelvaart in het vooruitzicht stellen, d.w.z. vrij en onbelemmerd. Dit kan slechts geschieden door een net yan binnenlandsche verkeerswegen, dat aan de eischen van het moderne verkeer vol doet. Het ds daarom verblijdend, dat tot ver snelde bruggenbouw is besloten, maar te hopen is, dat bijtijds zal worden ingezien, dat de zegenrijke gevolgen, die daarvan te verwachten zijn, voor een belangrijk deel Kullen uitblijven bij tolheffing. Het landsbelang eischt nu, juist in deze crisistijd, tolvrije bruggen. De Kieswetswijziging „Zóó gaat het hek van de dam" In een artikel in de „Nederlander" behan delt oud-minister De Geer de kies wetswijzi ging van minister De Wilde, die hierop 'komt, dat een partij slechts toegang tot de Tweede Kamer kan krijgen als zij drie maal de kiesdeeler haalt, waardoor zoo als wij hebben betoogd, artikel S2 der Grondwet: „De Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, gekozen op de grondslag der evenredige vertegenwoordiging", wordt aangetast. In de Memorie van Antwoord betoogt de Minister, dat er toch reefis twee afwijkingen zijn op de evenredige vertegenwoordiging: de toewijzing van een overschotzetel en het toekennen van een zetel aaij een andere partij, wanneer een lijst uitgeput, is. Maar, voert. dr. De Geer aen, dat waren technische noodzakelijkheden. „De eerste zoogenaamde inbreuk" was dan ook zóózeer inhaerent aan de „even redige vertegenwoordiging", dat zij daarvan vleeseh en bloed vormde. Een andere even redigheid dan een door de eischen der techniek getemperde, kon de grondwet- •er niet bedoelen en heeft hij, omnium isensu, niet bedoeld. Indien dit een vrij brief geeft om de evenredigheid uit staat kundige overwegingen ook op andere ijze ter zijde te stellen, wordt artikel S2 krachteloos". Van de tweede geldt hetzelfde. „Indien een lijst minder namen bevat dan zij zetels verwerft, moet de resteerende zetel aan een andere lijst worden toegekend. Het de grondwet zelve, die, met haar eisch, dat er honderd Kamerleden zijn, zulks noodig maakt". „Het gevaarlijke van de redeneering der memorie van antwoord komt nu voor minister De Geer hierin te liggen, dat zij het onderhavige voorstel verdedigt als doorkruising, die niet noodzakelijk is grond van de werking van liet kicsapparaat, doch waarvan de noodzakelijkheid wordt be- oaald door het inzicht in de behoeften van de samenstelling van het Parlement". Een doorkruising, zooals het elders heet, „door een bijzondere eisch van doelmatigheid". ,Wat feitelijk beteekent: een doorkruising op grond tan staatkundige overwegingen. Hiermede is, in zorgwekkende mate, het hek van de dam. Welk verweer zou men op die wijze nog hebben tegenover subversieve elementen, die ook hunnerzijds op grond van staatkun dige overwegingen de grondwet wenschen te doorkruisen?" BRANDVERZEKERINGSBELASTING De gemeente Enschedé is voornemens e< nieuwe vorm van belasting in te voeren. De fiscus zal u.l., tenzij op andere wijze nog een bedrag kan worden gevonden, belasting hef fen op de brandverzekeringen. Een dergelijke belasting is slechts in een enkele gemeente in ons land toegepast, o.a. in Amsterdam en Helmond. Het gemeentebestuur is van het stand punt uitgegaan, dat de mensohen met klei ne inkomens zooveel mogelijk van de nieu we heffing moeten worden vrijgesteld, waar om de perceelcn met een huurwaarde tot 250 zijn vrijgesteld. Voor de overige pan den zal van elke 1000 verzekerd bedrag 45 cent belasting moeten worden betaald. Ook van de inboedels en inventarissen zal een gelijk bedrag worden geheven. jecovitot levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0./5 per flacon. Comité voor Nationale Veiligheid Een Raad van bijstand gevormd Het Comité voor Nationale Veiligheid schrijft ons o.m. het volgende: tan vreemden invloed, wil het Co mité bevorderen, dat van het Nederlandsche Volk zelf de ontwikkeling der nationale krachten zal uitgaan, die zoowel hier tc lande als in overzcesche gewesten dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de verhooging der nationale en internationale veiligheid en het is overtuigd, dat zulks ook kan bijdra gen tot werkverruiming, evenals dit het ge- al is in landen, die evenmin als Nederland au agressieve bedoelingen verdacht kunnen worden en waarvan ook de veis ter king der preventieve weermacht wordt erkend als te zijn mede in het algemeen belang. Teneinde de organisatie over het geheele land te kunnen uitbreiden, wordt een Raad an Bijstand voor het Comité gevormd, caarin zijn uitgenoodigd vooraanstaande personen uit verschillende streken des lands wier namen waarborgen, dat niet het doel is om onrust te wekken of om aan een be wapeningswedloop deel te nemen, maar dat gedachtig aan het Koninklijk woord, ook naar den wer.sch van het Comité het Ne derlandsche Volk zichzelf behoort te blijven. Tot dusver zijn de navolgende afdeelingen m het Comité gevormd of in vorming: Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom en T h ol enBus.sum-Na ard en -Laren-Bi aricum- Iiuizen, Breda en Omstreken, Eindhoven, Gorinchcm, 's-Gravenhage, Groningen en Omstreken, 's-IIertogenbosch, Maastricht, Middelburg, Midden-Limburg, Nijmegen, Roozendaaï, Rotterdam, Tilburg en Omstr., Twente en Achterhoek, Utrecht, Ve'nlo, Vlis- singen, Waalwijk, Zutphen en Omstr., Zwolle. De Raad van Bijstand Er heeft zich een Raad van Bijstand 'oor het Comité voor Nationale Veiligheid gevormd waaerin de volgende heeren heb ben zitting genomen: H. Ameünk, seer. C.N.V., De Bilt; A. As- scher, lid Prov. St. N.-Holland, A'dam; H, M. v. Bemruelcn, voorz. „Ouzc Vloot", Haar lem; H. J. M. Blomjous, lid der Eerste Kamer Tilburg; Ir. M.C.E. Bongaerts, oud-Min. Waterstaat, 's Gravenhage; G. H. Crone, K. v. K., A'dam; C. Dane Gz., lid Prov St. N.-Brabant, Willemstad; Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, A'dam; r. J. Dijckmeester, bur gera. Zutphen: J. J. C. v Dijk, lid der Tweede Kamer, voorz. vereen. „Ons Leger", 's Graven Mr. R. M. v Dusseldorp, burgem. Goes: W. A. Engelbreciht, voorz. K. v K. R'darn; Dr. J. C. Eringaard, 's Gravenhage; F. II. Fente- ner v. Vlissingen, Utrecht; M. Fernhout, bur gem. Middelburg; Jhr. Mr. L. E. M. v Fisen- ne, lid Ged. St. Z.-Holland, 's Gravenhage; Mr. Dr. W. F. J. Frowein, pres. dir. staats mijnen, Heerlen; II. P. Gelderman, voorz. Alg Verb.Ned.Werkg, Oldenzaa); J Geldermanlid der Eerste Kamer, Oldenzaal; Chr. Haffmans voorz. K. v. K., Venlo; Mr. A. J. A. A. baron v. Heemstra, Oud-Gouv. Suriname, Ooster beek; Jhr. Mr. T. J. v. Iddekinge, Haren (Gr.); A. J. M. v. Iersel Breda; Mr. F I. Jans sen lid der Eerste Kamer, Maastricht; Mr. L. M. de Jong Schouwenburg, lid Prov. St. N. Holland, A'dam; P. J. de Kan ter, voorz. Alg Ned. Verbond, 's Gravenhage; Mr. W. F. W. Kolkman, burgem. Weert; E. H. Ivrelage, Haarlem; J. C. L. v. d. Lande, industrieel, Ubber- gen; Mr. F. J. v. Larschot, burgemeester, Den Bosch; Mr. J. Linthorst Homan, burg., voorz. K.N.A.C, Vledder; E. Luden. buiten- gew. lid Ged. St. N.-Holland, Hilvirsum; W. G. A. M. v d. Lugt, ondervoorz. K.v.K., R'dam; G. H. dc Marez Ovens, dir. N.V. Ovens en Zn., A'dam; II.W.v. Marie, A'dam; J. M.E.A. Meyring, Den Bosch; P.J. Nahui zen, voorz. C.N.W., Utr.; Mr. LjB.J.v. Oppen, burgem., Maastricht; K. L. II. v. d. Putt, lid der 2e Kamer, Eindhoven; Mr. R. Polle- ma, lid der le Kamer, Leeuwarden; Dr. F.E. Posthuma, 's-Gravenhage; J. A. v. Rompu, lid Ged. St. Zeeland, Terneuzen; prof. dr. V.H. Rutgers, Hoogl. V. U., A'dam; jhr. mr. A. O. F. v. Sasse v. Ysselt, lid der le Kam., Den Bosch: prof. jhr. mr. B.C. de Savorniu Lohman, lid der le Kamer, Utrecht; ir. W. G. Scheeres, voorz. Chr. Hand, en Industr. Middenst., 's-Gravenhage; mr. M. Sichter- man. burg., Almelo; C. Sneep. seer. C.N.W., Raamsdonksveer; mr. dr. G W, A. v. Sons- beeek, burg., Breda; mr. P. W. H. Truyen, hoofdinsp. L.O., Roermond; A.Verdijk, burg., Eindhoven; J. Th. Verheggen, voorz. R.K Boeren- en Tuindersb., Bugpenurn: L. F. J. M. baron v. Voorst tot Voorst, lid der 2e Kamer, ondervoorz. K.N.B.T., Tvvello; nir. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, burgem., Tilburg; dr. J.E. baron de Vos v. Steenwijk, burgem., Zwolle; prof. mr. C. W. de Vries, hoogl. HaudelsJioogesch., 's-Graveuh.; Mr. G. L. rle Vries Feyens, Kantonr., Blavicum; mr. W. C. Wendelaar, voorz. Lib. Staatsp „De Vrijheidsbond", lid der 2e Kamer, 's- Gravenhage: E P. Westerveld, alg. seer. Kol. Inst., A'dam; C. A. v. Woeldercn, bur gemeester, Vlissingen. 65-jarig Huwelijksfeest De echtelieden D. Blommers-A. G. Birchen- horn te Zevenbergen hopen op 26 Februari a.s. bun Go-jarige eclitvereeniging te her denken. Ongetwijfeld zal zoo'n gebeurtenis zeer weinig voorkomen. De heer Blommers "1 jaar oud, en doet zoo af en toe nog werk op de boerderij, waar hij vroegcr werkzaam is geweest. Hij onderhoudt nog met lust zijn "tuin achter zijn huis. Ook zijn echtgenoote, die 81 jaar oud is, is nog bijzonder flink en doet ook nog steeds haar werk. Beide oudjes zijn dus nog zeer kras, en genieten een goede gezoudheid. Ilct echtpaar Blommers heeft 5 kinderen, 24 kleinkinderen en 27 achterkleinkinderen, in leven. Natuurlijk zal deze bijzondere gebeurte nis in Zevenbergen niet onopgemerkt voor bij gaan. Reeds heeft zich een feestcomité gevormd, dat zal trachten deze krasse oud jes een aangename dag te bezorgen, zooals dit bij het 60-jarig huwelijksfeest ook is gebeurd. Vele ingezetenen hebben zich reeds bereid verklaard hun medewerking te leenen. ZATERDAG 16 FEBRUARI HUIZEN 301 M. - KRO-uitzending. 8 009.15 en 10 00 Gram. pl. 11.30—12.00 Godsd. half uur. 12.15 Orkestcoocert cn gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 230 Causerie. 3.00—4.00 Voor de kinderen 4 15 Sohlagerrauziek. 5.00 Gram. pl. 5.15 Orkestcor.cert en gram.pl. 6.20 Le zing. 6.45—7.00 Gramofocnmuziek. 7.15 Le zing. 7.35 Schlagermuziëk. S.00 Vaz Dias. Schlagermuziek. 8.35 Gram.pl. 8.40. Voor dracht. 8.55 Gram. pl. 9 00 Radiotoooeel. eq declamatie. Gram.pl. 11.05 Vaz Dias. 11.10— 12.00 Gram. pl. HILVERSUM 1875 M. - VARA-uitzending. 8 00 Gram pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubcdr. Trio Gua- roni o.l.v. I Cohen. VARA-Tooneel oJ.v v. Cappellen. 12.00-200 „Rigoletto", Veri (Op gr.pl.). 2 15 Filmpraatje M Sluijser. 230 Gram.pl. 3.00 Astrologische lezing door L. Knegt. 3.20 Gram_pJ. 3.30 R'damsch Philh. Or kest ol.v. E. Flipse, m.m.v. Kon. Mannen- sa ngvere«n. Schiedamsch Mannenkoor pheus", o.l.v. E Flipse, orgel, hobo' en viola. 4.30 Zenderwiss. 4.45 Vervolg orkestconcert. 5.30 Zang door A. de Booy. 5 40 Literaire lezing A. M. de Jong. 6-00 A'damsch Salonor kest o.l.v. D. Kiekens. 6.30 Esperanto-uit; ding 6 50 Vervolg orkestccncert. 7.10 A. J. Meijerink: Het redden van drenkelingen uit auto's. 7.30 Vervolg orkest-concerc. 8.00 Herb. SOS-Ber. 8.03 Gram.pl. 830 ,.De diva", spel van F. v. Duin. M.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Capeilen. 9.00 „The Four Sere nades". 9.10 VARA-Varda. 9.15 „The Four Serenaders. 9.30 Vaz Dias. 9.40 Gram.pl. 10.40 Concert uit Droitwich (Gr.pl.). 11.00 „Mada me Butterfly opera van Puccini (Op gr.pl.) 1L.50—12.00 Gram.pl. DE VERRADERLIJKE STOOM Te BI adel (N.-Br.) wilde een autobus uitwijken voor fietsers, toen zij den man van 'n wagen aanreed. Dc man liep een bekkenbreuk op en werd naar het zieken huis vervoerd. De oorzaak van de aanrij ding zou de stoom van dc tramlocomotiei zijn, die het uitzicht benam. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC Bij de politie van het bureau Overtoom te A m sterdam hebben enkele familie; aangifte gedaan, dat zij door iemand, wo nende in Den Haag,'op geraffineerde wijze zijn opgelicht De politic heeft een onderzoek hiernaar ingesteld, waarbij het volgende licht is gekomen: Sedert oenigc maanden schijnt lan in Den Ilaag te wonen, die er zijn werk van maakt, iederen dag dc overlij densadvertenties van dagbladen, welke bui ten Den Haag verschijnen, na te zien. Na eenige dagen ontvangt de familie, waar een sterfgeval heeft plaats gevonden, uit Den Haag een pakje onder rembours, waarop f 1.95 betaald moet worden. Dit bedrag ricert nogal eens. In de meeste gevallen hebben de families, meenende, dat di ledene tijdens zijn leven dit heeft besteld, betaald en het pakje in ontvangst geno men. Als afzender stond op het pakket ver meld: uitgeversmij. Alblec, doch ook schijnt eenige raaien dc naam van een te goede: naam bekend staande maatschappij te zijn misbruikt. Het pakket bevatte niets dan een waardeloos boekje. Zelfs werd bij een familie te Amsterdam zulk een pak ketje bezorgd, juist op het oogenblik dat de begrafenisstoet zich voor de deur opstelde. Ook daar hebben de familieleden het rem- bours-bcdrag betaald. De politie tc Amsterdam heeft zich erbinding gesteld met di© in Den Haag. Reeds is gebleken, dat den Jaatsten tijd een persoon regelmatig oude waardelooze boek jes bij een handelaar heeft opgekocht. Dezen man heeft men echter nog niet te RUBRIEK^ Orkest o.l.v. T. H. Morrison, mm.v. H M. Hall (tenor). 1.20 Commodore Grand Orkest 0.1.v Davidson. 2.20 Belfasïer Omroeporkest 01.v'. E. G. Brown, mjn.v. G Beggs (baritco). 3 20 Orgelspel D. Tnorne. 3.50 „Hudry Gur- dy", gevar progr. 4.50 Gram pl. 5.05 ..Five hours back", relais uit Amerika. 5.35 Ambrose en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraat- je 7.05 Welsch Intermezzo. 7 20 Interviews. 7.50 Marschmuziek o.l.v. B. W O. DoonelL 8.20 Uitzending voor de British Industries Fair 1935. S.50 Varictc-programma. 9.50 Be richten. 10.20 B3C-Thcater-orkest o.l.v. S. Robinson. 11.20—12.00 BBC-Dansorkest oJ.v. Henry Hall m.m.v. solisten. RADIO PARIS 164S M. 7.20 en 8.05 Gramo- I. „La chanson de Fortunio". operette van Offenbach. II „Le tiers perteur", operette van Terrasse. 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 ra. - 11.201.20 Coccert uit rest. „Ritz". 2.50—4.50 Omroeporkest o. I.v. Gröcdahl. 7.20 ls.e acte van ..Carmen opera van Bizet. 8.15 Gevar, pregr. 10.35-* II.35 Dansmuziek. KEULEN 456 M. - 5.20 Gram.pi. 635 Orkest concert ol.v E. Pater. 11.20 Uit Stuttgart; Ilja Livschakoff en zijn orkest. 1.35 Gram.pl. 2.20 Muzikale causerie met gram.pl. 3.20 Vroo lijk programma, m m v blaasorkest, mannen koor. Sch rammelensemble en solisten. 630 Viool en piano. 7.30 Camavakfcrosramma. 9.55—12.20 Dansmuziek 8.05 „Norma", opera vart BRUSSEL. 322 en 4S4 m. 322 m. 12 20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest o.l.v. Gason. 1.50—2.20 Gram.pl. 6.35 dito. 8.20 Salonor kest o.lv. Walpot 10.30 Gram.pl. 10.50—1 12.20 Max Alexys' orkest 4S4 m.; 12.20 Gram. pl. 12.50 Salonorkest o l.v. Walpot. 1.50—1 230 C3ram.pl. 5.520 Pianorecital. 6.20 Gram pl. 6.50 Zang 7 20 Gram. pl. 8-20 dito. 8.35 Vocaal triocoocert. 905 Hoorspel. 9.25 dito. 1030^ Gram.pl. 10,50—12 20 Max Alexys" DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - 730 Zie Keulen. 9.20 en 10.05 Berichten, 10.20-* 1130 Dansmuziek uit Frankfort. DDODELIJKE VAL Te Gennep (L) is de 68-jarig land* EEN BOM DIE GEEN BOM WAS De politie van het bureau Liiuiaeusstraat te Amsterdam, ontving het min of meer sensa- tioneele bericht, dat in de Riouwstraat een, bom zou zijn ontploft. Bij het ingestelde on derzoek bleek het geval van nog al onschuldi- gen aard te zijn. Een 16-jarige jongen, die in het bezit was van een patroon, welke by de spoorwegen voor de z.g. knalsignalen bij mist wordt gebruikt, vroeg aan een anderen knaap daarop een steen te willen werpen, waarop de zaak met een hevige knal uiteen BRANDEN Te 's-G ra v e n p o 1<3 e r (Z.) is brand ont staan in de woning van notaris M. Poels. Het huis, dat drie verdiepingen telt, is ge deeltelijk uitgebrand. De tweede en derde verdieping zijn nl. aan de achterzijde geheel door het vuur vernield. De geheele inventaris kon gespaard blijven. De motorspuit uit Goes kon wegens een defect eerst na l1/» uur water geven. De scha de wordt door verzekering gedekt. Do oor zaak van den brand is onbekend. HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. TL ROTMAN. 39. De roeier had den bloempot echter ge- zien. Hij voer er naar tui, keek er nieuws gierig naar, bukte zich toen over het bootje on pikte hem op. Wij schreeuwden uit alle macht, maar hij was te ver weg om ons te verstaan, of misschien hieJd hij zich mam- pakken. Het onderzoek wordt met kracht I zoo. Hij wou den pot zeker graag hebben! "oortgezet. I 40. Hij zette den pot vóór zich neer in het bootje en roeide verder, op een rij buisjes af, die aan het uiteinde van den plas stonden. Wij holden langs den kant mee, zoodat we sjioedig heelemaal buiten adem waren, terwijl het tot overmaat van ramp nog begon te stortregenen ook. (Wordt Maandag vervolgd) Reisbrieven van Prof. Dr. V Hepp xxxviH DE WETENSCHAP IN ZUID-AFRIKA (Vervolg) De Kweekscholen Onder „Kweekscholen" heeft men te verstaan de opleidings scholen voor predikanten, onze Theologische Scholen of Theolo- gisohe Hoogescholen. Zij worden aan de Universiteiten en Universiteits Kolleges als Theologische faculteit aangeschreven. Zij blijven echter Kerkelijke Scholen. De Kerk heeft over haar alle zeggenschap. Om tot de Kweekschool te worden toegelaten moet. men minstens met goed gevolg twee jaar van den universitairen cursus hebben doorloopen. Gewoonlijk maakt men echter den driejarigen cursus door en heeft men het M. A. in zijn bezit, als men zich op de collegebanken van de Kweekschool zet. Het Theologisch Onderwijs vordert wederom drie jaar. Dan wordt men Candidaat in de Theologie. Daar komt, althans te Stellenbosch, nog één jaar voor het proponentsexamen bij. Binnen het jaar kan men bij voortgezette studie B. D. (Bachelor of Divinity) worden. Deze graad kan men evenwel slechts aan de Universiteit of de Universiteits Kollege bekomen. In het Jaarboek van de P.U.K. (1934) lees ik nog van een anderen graad M. Div. (Magister Divinitatis). Daarvoor moet men tenminste twee jaar in het bezit zijn van den B. D. graad. De vakken, welke aan de Kweekschool worden gedoceerd, zijn dezelfde als bij ons. Zulke kweekscholen vindt men te Stellenbosch, te Potchef stroom en te Pretoria. Die van Stellenbosch is eigendom van de Nederd. Geref. Kerk in de vier provincies. Als hoogleeraren zijn aan haar verbonden Dr. B. B. Keet, Dr. E. F. van Rooyen, D. G. Malan B.D. en D. XXXVII stond in ons -blad van 13 Februari, Lategan B.D. De doctoren Keet en Van Prooyen promoveerden aan de Vrije Universiteit. Tijdens mijn verblijf in Stellenbosch was ik beider gast. Het Comité had mijn dagen eerlijk over hen verdeeld. Al had ik hen aan de V.U. niet gekend, zoo konden toch gemeenschappelijke herinneringen worden opgehaald. Gevoed te zijn door eenzelfde Alma Mater maakt aanstonds eigen met elkaar, al meen ik ook niet eenkennig te zijn. Een bijzonder gezelligen tijd bracht ik onder hun dak door, wat mij nog steeds met dankbaarheid vervult. Ook van de twee andere professoren, die eerst sedert liet aftreden van Prof. J. du Plussis zijn opgetreden, ontving ik groote hartelijkheid. In verband met de wetenschappelijke kwesties, die van de kerkelijke niet te scheiden zijn, wordt veel van hen verwacht. Het juiste getal studenten kan ik niet opgeven. Het zal zoo wat 130 bedragen. Potchefstroom herbergt de Kweekschool van dc Geref. Kerk, welke vroeger te Burgersdorp in de Kaapprovincie was. Zij is natuurlijk kleiner. De Almanak van 1934 bevat een lijst van 7 studenten. Zij heeft drie professoren: Dr. J. D. du Toit, J. A. du Plessis B.A. en Dr. C. J. H. de Wet. De eerste en de laatste zijn eveneens aan de Vrije Universiteit gedoctoreerd. Over mijn omgang niet Prof. du Toit (Totius) schreef ik vroeger. Prof. De Wet, die zich ook sterk voor de politiek interesseert, was juist door de griep gegrepen, zoodat mij het genoegen hem te ont moeten was ontzegd. Prof. du Plessis leidde mij in de bibliotheek rond, welke, ofschoon nog bescheiden, toch vele voorname werken bevat en bewees mij menige andere vriendelijkheid. Over de Kweekschool van de Hervormde Kerk te Pretoria haar professoren sprak ik al; alsmede over het besluit van de Synode der Nederd. Geref. Kerk in Transvaal om eveneens in Pretoria een eigen Opleidingsschool te stichten. Ter gelegenheid van de herdenking van het 75-jarig beslaan van de Kweekschool te Stellenbosch in de eerste week van December 1934 noemde Ds. W. Nicol als overwegingen, welke de Synode tot dit besluit hebben geleid: „1. Die ander twee Kerke in Transvaal lei hulle predikante in eie omgewing op, en ook as gevolg daarvan is daar proporsioneel in die laaste tyd '11 groter vooruitgang by hulle gewees. Beide het elk 'n universtiteit verover, terwyl ons Kerk nog steeds na die Suide moes kyk2. Die Transvaal verskil in baie opsigte van Kaapland. Da-ar is drie Hollandse Kerke; daar ris naturelle, terwyl in Kaapland hulle met kleur linge te doen het; daar is 'n sterk industriële ontwikkeling, terwyl daar in die Jvaapprovdnsie nog die stille dorpslewe aan- getref word. Die predikant te Stellenbosch opgelei, kom dus daar in 'n cnigsins vreemde omgewingDaarby kom nog dit, dat ons jongelingc tans tc Potchefstroom en te Pretoria in inrigtings van ander Kerke opgelei word en hulle dan by ons om legitimasie aanmeld, wat nie geweiger kan word nie." Of deze motiveering ook in de Nederd. Geref. Kerken van do overige provincies als klemmend wordt erkend, kan in het midden worden gelaten. Slechts mag worden gehoopt, dat de Kweekschool te Pretoria een even beslist Gereformeerd karakter zal vertoonen als die te Stellenbosch. Het eigene in de Afrikaansche wetenschap Hoewel internationaal van aard openbaart de wetenschap zich in vormen, die de nationaliteit van haai- beoefenaars bijna steeds verraden. Uitweiden mag ik over deze stelling niet. Zij dient alleen ter rechtvaardiging van de vraag: heeft het wetenschappelijke leven in Zuid-Afrika ook iets eigens? Ik stel voorop, dat het materiaal, waarnaar ik moet oordeelen, tamelijk beperkt is. Het zou kunnen, dat bij breeder onderzoek mijn meening zich zou moeten wijzigen. Maar naar den indruk, welken ik er van kreeg, moet ik bekennen, dat ik 'iets eigens daarin niet heb kunnen ontdekken. Indien die indruk juist is, strekt dat nog niet tot oncer van de wetenschappelijke mannen in Zuid-Afrika. Het Afrikaansche volk is nog jong. Zijn Universiteiten zijn alle van betrekkelijk recenten datum. Men heeft daar moeten arbeiden in een vlug tempo om den achterstand in tc halen. Op wat reeds gepresteerd werd mag men trotsoh zijn. Maar het geelt ik schrijf dit met zeker voorbehoud den indruk, dat de wetenschap er sterk onder Engelsch-Amerikaanschen invloed staat. Dit kan ook niet verbazen. In de bibliotheken overtreffen de werken in het Engelsch die in andere vreemde talen. Ook de echte Afrikaanders zijn vanwege de tweetaligheid het Engelsch beter machtig dan het Duilsch. Een Fransch boek kunnen zij, die van dc Universiteit komen, in den regel niet lezen. Dat Engelsch-Amerikaansclje komt reeds uit in de wijze, waarop een schrijver zijn book overzichtelijk maakt. Maar nog veelmeer uit het niveau, waarop hij het stelt. Hij spitst zich -vooral toe op hot practische. Diepgaande redeneeringen schijnt hij als ballast over boord te worpen, Het klasse-systeem, dat men aan do Universiteit en de Universiteits Kollege huldigt en dat geheel op Eagelsch-Ameri- kaansche leest is geschoeid werkt dat in de hand. De hoogleeraar moet in den wettelijk voorgeschreven cursus de heele stof van zijn vak in dictaat geven. Dat noodzaakt hem zijn discipelen do wetenschap toe te dienen in tabletten, gecomprimeerd. Voor da examens biedt dat een onmiskenbaar voordeel. Maar voor de zelf standige beoefening en het vooruitbrengen van de wetenschap zie ik daarin een ernstig nadeel. Dc jacht naar het beknopte weerhoudt van af te steken naai' do diepte. Ik geloof niet, dat op die manier zich een wetenschap kan ont wikkelen overeenkomstig den Alrikaanschen aard. Wanneer AJrika niet let op zijn zaak zal het op het voorname cultuurge bied der wetenschap veranglicaniseerd worden. Te meer, omdat het door Engeland en Amerika zoo uiterst gemakkelijk wordt gemaakt voor studenten om daar hun studie tc voltooien. Rijke beurzen worden ter beschikking gesteld. Ook kan men er in korten, van te voren afgepasten tijd, worden klaargemaakt. Het is dunkt mij een Afrikaansch belang zich nog meer dan tot heden op de hoogte te stellen van de Nederlandsche weten schap, welke het specifiek Afrikaansohe karakter zoo ontzaglijk veel nader staat. Het doeltreffendst kan dit geschieden, doordat het zijn zonen en dochteren hierheen zendt. Dat zal van de ouders zwaarder financieele offers vergen en van de studenten meer inspanning, omdat de overschakeling van het eene systeem naar het andere niet onbelangrijk is. Maar de resultaten'zullen de moeite loonen. Ik zie niet over het hoofd, dat in deze al veel is gedaan. De Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft menig jongen man studie hier te lande mogelijk gemaakt, al kan zij op verre na niet concurreeren met de Engelsche en Amerikaansche fondsen. Ook op eigen kosten zijn sommigen naar ons land gekomen. Zij toonden een degelijkeu wetenschappelijkcn ondergrond te bezit ten. Zij moesten harder werken dan hun studiegenooten, die naar genoemde landen gingen. Maar ik heb niet vernomen, dat een hunner het zich heeft beklaagd. F.r verschenen ook wetenschappelijke werken, waarin de Ne- derlandsche invloed duidelijk is te merken. Moge dezo gunstige voorbeelden talrijker worden, opdat da wetenschap in Zuid-Afrika langzamerhand zich een ei "en positie verovere. u lk weet, dat ik hier spreek in den geest van vele Afrikaanders,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7