VRIJDAG 15 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITENLAND WAPENHANDEL EN WAPENPRODUCTIE Het Amerikaansche ontwerp wordt te ver gaand geacht Uit Genève: Gister-namiddag ving in het openhaar de zitting van do commissie voor de controle ovér wapcufaibricage en wapanhandel. onder voorzitterschap van den Deen Scavenius, aan. Aan de beraadslagingen liggen Ame rikaansche voorstellen ten grondslag. Zij Iteoogen, dat ipdere bijzonderheid op het ge bied van particuliere, zoowel als staatsfabri- cage van wapenen en van den wapenhandel in binnen- en buitenland oprichting van fabrieken, plaatsen cn uitvoeren van op drachten, in- en uitvoer van wapenen be geleid moet gaan van een licentie en dat ieder uitgeven van licenties tegelijkertijd moet worden medegedeeld aan de interna tionale controle-instantie te Genève. Deze con trole-instantie moet de permanente beroepss- commissie zijn, die nog in het leven moet worden geroepen. De Amerikaansche gezant Wilson liohtte Ibet ontwerp toe en beval een zoo spoedig mogelijke aanvaarding aan. Spr. wees erop, dat de Ver. Staten liever zouden zien, dat een algemeene overeenkomst tot stand zou tomen, maar zoolang dat niet mogelijk is, stellen zij er den grootsten prijs op, dat ten minste de in de laatste zitting van het presidium der conferentie voorgestelde af- Bonderlij'ke overeenkomsten worden aange nomen. De Fransche senator, Aubert, zette uiteen, <3at Frankrijk bereid is het Amerikaansche ontwerp als hasds van bespreking te aan vaarden, dooh dat niet alleen de commissie voor wapenhandel zich moest bezighouden anet de Amerikaansche vooretellen, maar ook de voor Maandag a.s. bijeengeroepen andere commissio van de ontwapeningscon ferentie, die zich bezighoudt met do inrich ting van een permanente ontwapeningscom missie. De Engelsche vertegenwoordiger, onder Etaatssecretaris Stanhope, oefende vrij scherpe critiek uit op de Amerikaansche voorstellen. Het is noodzakelijk alle voor Stellen op het gebied der ontwapening zoo veel mogelijk te vereenvoudigen. Het gaat er bij de huidige werkzaamheden der con ferentie om de controle en openbaarheid der bewapeningen voor te bereiden en daardoor een gunstige situatie te scheppen voor latere verder gaande stappen. Alles wat dit doel iniet direct dient, moet worden geschrapt ïiit de voorstellen der Amerikanen. De Italiaansohe gedelegeerde Ruspoli ttefende oveneens critiek uit op de Ameri kaansche vooretellen, die te ver gaan en die irnen moet vereenvoudigen. Daarbij wees hij op den handel in wapenen. Beter is het ook het nieuwe accoord tot den wapenhandel te beperken. De eerstvolgende zitting van de commissie werd bepaald op hedenmorgen. LABOURMOTIE VAN WANTROUWEN [Tegen de regeering-Mac Donald Met groote meerderheid verworpen Lansbury, de leider der Labour- oppositie, heeft gisteren in het Lager huis een motie tegen de nationale regeering ingediend, waarin gezegd •wordt, dat zij 't vertrouwen des lands heeft verloren. In de motie wordt de regeering Verweten, fclat zij geen politiek van werkverschaffing Noor het groote en toenemend aantal werk- Boozen voert en het huis heeft misleid om trent de uitwerkingen van de bepalingen inzake de werkloozen-ondersteuningen. Onder daverenden bijval van de Labour- hanken beschuldigde Lansbury de regeering Nan politieke onbekwaamheid. Mac Donald zeide in zijn rede, dat het beter zou zijn, dat de oppositie inplaatsvan tritiek uit te oefenen, zou samenwerken met 1de regeering in het uitwerken van practi- sche plannen om het probleem der werk loosheid te behandelen. Hij wees er op, dat ide toestanden des lands in elk geval voor uit gaan, getuige de stijging van den export in Januari met 12 pet en het feit, dat 1934 bet beste kolenjaar sinds 1930 was geweest, terwijl onderhandelingen met andere landen •worden gevoerd met het doel verdere ver minderingen in het aantal werkloozen. Mac Donalds rede werd herhaaldelijk Hoor ironische interrupties van de Labour- oppositie onderbroken. De opgewonden ant woorden op deze interrupties vormden, even als de interrupties zelve wel een bewijs voor <le gespannen situatie die in het Lagerhuis Jieerschjt. Mac Donald moet zich herhaalde lijk verdedigen tegen „beleedigende opmer kingen". Hij besloot zijn rede met de ver klaring, dat het de oppositie niet gelukt was bewijsgronden aan te voeren voor haar tnotie van wantrouwen. De motie werd Donderdagavond met 374 Itegen 68 stemmen verworpen. De wetsvoorstellen inzake de werkloozen- feteun, welke reeds in de drie lezingen door bet Lagerhuis waren goedgekeurd, zijn ook door het Hoogerhuis aangenomen. Men verwacht, dat de koning heden zijn Roestemming aan deze wet zal geven. Muiterij onder Mandsjoerijsche militairen? Via Moskou wordt uit Sjanghai ge meld, dat Ohineesche bladen be richten publiceeren over een muiterij van 2000 Mandsjoerijsche militairen in het district Tsitsjau. De insurgenlten hebben hun kampe menten verwoest en hebben zich in volmaakte orde teruggetrokken in de bergen bij de grens der provincie Moekden. Vierduizend man Japansche en Mandsjoerijsche troepen zijn, gesteund door vliegtuigen, uitgezonden tegen de opstandelingen. In verband met deze muiterij is te Tsjentsjau den staat van beleg afgekondigd. Shislii Sin pau meldt, dat 600 mili tairen, die deel uitmaakten van de strafexpeditie, zijn overgeloopen naar de zijde der muiters. Bij de gevechten zijn verscheidene Japansche officieren gedood en een groot aantal Japansche en Mandsjoerijsche minderen. De mui ters zouden zich hebben meester ge maakt van 20 mitrailleurs en vijf stuk ken licht DUITSCHLANDS ANTWOORD OVERHANDIGD Morgen publicatie Het is „gunstig om onderhande lingen aan te knoopen De laatste dagen verluidde reeds, dat het voorloopige antwoord van Duitschland op de Fransch-Engelsche voorstellen spoe dig zou afkomen cn dat dit afwijzend zou staan tegenover het Oostpact, dat, zooals bekend, nóch met de Poolsche, nóch met de Duitsche wenschen strookt omdat het Sov jet-Rusland te veel iu de algemeene poli tiek van Europa betrekt Tegenover dit gerucht werden al dadelijk zoowel te Londen als te Parijs meeningen gelanceerd, waarbij op de eenheid van de voprstellen werd gewezen, waardoor het dus uitgesloten zou zijn, dat zekere punten door Duitschland zouden kunnen worden aanvaard en weer andere verworpen. Zelfs zou Laval den Sovjet-ambassadeur de ge ruststellende verklaring hebben gegeven, dat het Oostpact het hoofdbestanddeel zou blijven van „het ontworpen diplomatieke mechanisme, dat men na ontvangst van het Duitsche antwoord in beweging zal zetten", ja,' dat Frankx-ijk, overeenkomstig het Fransch—Russisch protocol, geen af zonderlijke onderhandelingen met Duitsch land zal beginnen zoolang het Oostpac» niet tot stand is gekomen. Thans is het Duitsche antwoord door Rijksminister Von Neurath aan de Engelsche en Fransche ambassa deurs te Berlijn overhandigd. De letterlijke tekst zal morgen worden gepubliceerd. Het antwoord beslaat twee getyp te foliovellen en van Fransche zijde is men van meening, dat het .gun stig is om onderhandelingen aan te knoopen". Het zou niet in de bedoe ling liggen te dralen met het aan- knoopen der onderhandelingen. Volgens Reuter is Duitschland be reid diplomatieke onderhandelingen aan te knoopen over de Engelsch- Fransche voorstellen voor een lucht vaart-Loc amo, dit is, gelooft men, de substantie van het Duitsche ant woord. Het Oostpact en de garantie-voor stellen betreffende Oostenrijk worden met voorbehoud behandeld. Volgens de Duitsche diplomatisch-politi- sche Korrespondenz zijn over de organisa tie van de veiligheid in het Oosten en Zuid- Oosten van Europa reeds onderhandelin gen opgezet en koesteren de bevoegde Duitsche instanties den wensch, dat de di plomatieke gedachtenwisseling over dit bui tengewoon moeilijk complex van vragen binnen afzienbaren tijd tot een bevredi gend resultaat zal leiden. De gedachte van een luchtverdedigings conventie, op wederkeerigheid berustende, aldus wordt verder betoogd, ontmoet in Duitschland begrijpelijkerwijze de grootste belangstelling. Dit plan beteekent eener- zijds grootere offers en grooter risico, maar is anderzijds zeker eveneens bij machte om de door allen gewenschte verhoogde veiligheid te brengen. Het uitgangspunt zijn de jongste Engelsch-Fransche bespre kingen te Londen geweest. Zij bewegen zich in de richting der maanden-lange po gingen der Engelsche regeering, den draad, die in April 1934 afgebroken werd, weer op te vatten en een weg te vinden voor een gedachtenwisseling over de actueele Euro- peesche problemen. Men zal daarom mo gen aaamemen, dat Engeland de zoo ge lukkig ingeluide actie, die reeds tot een eerste toenadering heeft geleid, voortzet ten zal. Van Duitsche zijde zal zeker niets ver zuimd worden om dergelijke gesprekken, die, zooals de ervaring bewijst, sneller tot in den zin van de verdere Europeesche ont spanning tot een goed einde te brengen. Ten slotte wordt" er op gewezen, dat het in aller belang is, het door het spoedige Duitsche antwoord op dreef gebrachte pro bleem met volkomen loyaliteit en goeden wil zoo snel mogelijk vooruit te helpen. De volkeren verwachten, dat vooral de problemen, wier oplossing volgens het ge zond verstand bereikbaar is, door de regee ringen zonder uitstel rijp voor een regeling zullen worden gemaakt. Want de oplossing van de ééne vitale kwestie zal, zuiver psycholo gisch gezien, tal van hinderpalen op ruimen en de oplossing van moei lijker problemen mogelijk maken. Uit het bovenstaande, waaruit de strek king van het Duitsche antwoord kan blij ken, moet worden opgemaakt, dat van Duitsche zijde het luchtvaartpact als uit gangspunt van de onderhandelingen wordt beschouwd. LONDEN, 15 Febr. De Berlijnsche cor respondent van Reuter meldt, dat in het Duitsche antwoord wordt verklaard, dal Duitschland bereid is de diplomatieke on derhandelingen over de Engelsch-Fransche voorstellen, die betrekking hebben op het Londensche plan van een lucht-Locarno te openen. Omtrent de algemeene houding der vooraanstaande Duitsche instanties meent de Reuter-correspon dent te kunnen mededeelen, dat de Duitsche houding te genover de Londensche voorstellen gunsti ger is dan men in de meeste kringen had vermoed. Duitschlands doel is de algemee ne pacificatie van Europa. Weliswaar worden fen aanzien van de Londensche vooretellen op verschillende punten nog ophelderingen gewenscht, spe ciaal ten aanzien van het Oost.pact en het Donaupact. Men is van meening. dat deze beide kwesties nog in de lucht hangen. Het voorstel inzake een lucht-Locarno wordt daarentegen in Duitschland gunstig ontvangen, omdat het helder, begrensd en gemakkelijk te begrijpen is. In deze kwes tie zal dan ook wel het gemakkelijkst een tastbaoa' resultaat te bereiken zijn. Uit Boedapest: De buitengewoon strenge koude heeft verscheidene slachtoffers ge- eischt. Op het marktplein te Szegedin heeft de politie een slede aangehouden, waarvan de bestuurder half bevroren in bewusteloo- zen toestand naar het ziekenhuis moest wor den gebracht. Een boerenvrouw is bij Sze gedin op weg naar huis door de koude be wusteloos geraakt en doodgevroren; RADIOREDE VAN G0EMB0ES Hongarije wil meedoen aan pacificatie en verzoening Uit Boedapest: Minister-president Goem- boes heeft gisteravond zijn reeds aangekon digde radio-redevoering uitgesproken. Men had de rede met groote spanning tegemoet gezien met bet oog op de overeenstemming tusschen Goemboes en Graaf Bethlen. In de redevoering, die gehouden werd in den vorm van een radio-interview van Goemboes met een vertegenwoordiger van het Hongaarsche telegraaf- en corresponden tiebureau, zette de minister-president aller eerst. zijn standpunt uiteen inzake de bui- tenlandsche politiek en verklaarde, dat vele teekenen er op wijzen, dat Europa den weg is opgegaan van pacificatie en verzoening der volkeren. Ook Hongarije zal zich met de grootste bereidwilligheid inschakelen in het werk van de ontwarring der Europee sche problemen De Hongaarsche regeering Iaat zich daarbij leiden door twee principes: Eerlijk de zaak van den vrede te die nen en de rechtvaardige nationale aanspraken van Hongarije te doen er kennen. In het verloop van de belang rijke gebeurtenissen van de laatste maanden is herhaaldelijk gebleken, dat Hongarije niet meer alleen staat in Europa, dat het vrienden heeft en behalve de oude, ook nieuwe, waarop het zich met veiligheid kan verlaten. De hoop bestaat, dat in de langzamerhand opklarende internationale atmosfeer ook be grip gevonden zal worden voor het gerecht vaardigde streven van het Hongaarsche Wat den binnenlandschen politieken toe stand betreft, verklaarde de minister-presi dent, dat tijdens zijn twee jaar aan de re geering zijn de vroeger vaak lioog oplaaien de partij hartstocht en gekalmeerd zijn. Slechts in den laatsten tijd heeft zich een zekero nervositeit getoond, die door uitla tingen van afgevaardigde Tibor von Eek- hardt nog vergroot is. De tijd voor d0 verwerkelijking van het bij zijn aanvaarden van de regeering aan gekondigde uitgebreide hervormingspro- gram is thans aangebroken. Wat den algemeenen politieken toestand betreft verklaarde de. minister-president, dat hij geenerlei radicale agitatie en geenerlei pogingen zal dulden, die afwijken van den weg van de duizendjarige grondwet van Hongarije. Het trouw vasthouden aan den geest van de duizendjarige grondwet is de basis van de regeeringspolitiek. Voortgaande verklaarde Goemboes, dat hij zijn politiek ook verder zal steunen op de partij der nationale eenheid (regearings- partij) en dat iedere coalitie-oplossing verre van hem is. Zijn veelbesproken overeen komst met Tibor von Eckliardt heeft alleen betrekking gehad op de invoering van het geheime kiesrecht en is ongeldig geworden door het schrijven van von Eckhardt, Ten slotte zette hij uiteen, dat het hervor mingsstreven van zijn regeering doordron gen is van progressistische conservatieve gedachten. Het doel is door dit hervormings werk het leven van het Hongaarsche volk voor wederom duizend jaren te beveiligen en door een stapsgewijze Ontwikkeling ein delijk den weg te versperren voor revolutio naire oplossingen. Rede van Tibor von Eckhardt Uit Boedapest: De leider der partij der kleine landbouwers verklaarde hier in een redevoering, dat het nat.-soc. Duitschland juist gehandeld heeft, toen het verklaard heeft, dat het zou kunnen deelnemen aan de internationale onderhandelingen op den grondslag van onbeperkte rechtsgelijkheid De Londensche onderhandelingen vormen een bewijs, dat de wereld practisch reeds do rechtsgelijkheid van Duitschland in de bewapeningskwestie erkend heeft. Ook het hoofdstuk der herstelbetalingen is door het gewicht der feiten opgelost, en aldus zijn twee ingewikkelde problemen der vredes verdragen door het. leven zelf reeds opge lost. Daarentegen is de herziening der terrl toriale bepalingen van het vredesverdrag nog steeds niet ter hand genomne. De Fransch-Italiaansche en de Fransch-Engelsche onderhandelingen en de pogingen tot een Duitsch-Fran- sche toenadering hebben getoond, dat de rol van de kleine entente voor Frankrijk aanzienlijk aan beteekenis en waarde verloren heeft. De luchtschipramp Uit Friedrichshafen: Inzake den onder- bang van de „Mac'on" heeft kapitein Leh- mann van den Luftschiffbau Zeppelin ver klaard, dat hij de oorzaak van de catastrofe wijdt aan de constructie van het Ameri kaansche luchtschip, hetgeen reeds door Amerikaansche persberichten is bevestigd De „Macon" is door de Amerikanen volgens principieel eigen constructie-beginselen van de Good-Year-Zeppelin-Corporation onder scheepsingenieur Dr. Arnstein gebouwd. Do constructie van de heide Amerikaansche reuzenluchtschepen „Akron" en „Macon" was volkomen verschillend van die van de Duitsche luchtschepen „Graf Zeppelin" en ,Lz 1927". De luchtschepenbouw Zeppelin zal zich derhalve niet laten beïnvloeden door de betreurenswaardige catastrofe bij 't verdere uitwerken van zijn plannen. De tot dusverre door den Zeppelin volbrachte da den zijn ook onder de moeilijkste weersom standigheden uitgevoerd en hebben bewe zen, dat een luchtschip ook tegen het on gunstigste weer is opgewassen. De Luft schiffbau stelt zich ten doel de luchtsche pen steeds verder te ontwikkelen en steeds veiliger te bouwen en te besturen. Congres der Rijksleiders van de N.S.D.A.P. Uit Berlijn: Donderdag heeft in het Preus- senhaus te Berlijn onder voorzitterschap van den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, een congres der Rijksleiders van de NSDAP plaats gevonden. Ten congresse waren eenige actueele kwesties van politieken aard aan de orde, kwesties, welke thans op den voorgrond treden bij den arbeid der partij. Na een breedvoerige gedachtenwisseling worden maatregelen van binnenlandsch po litieken en partij-organisatorischen aard be sproken, welke van beteekenis zijn voor de taak der partij op het gebied van de staats- politiek* 20 JAAR JONGER „Mijn man zegt, dat ik er beter uitzie" Rheumatiek cn constipatie verdwenen. „Sedert 2 jaar gebruik ik Kruschen Salts. Ik had altijd vee! last van rheumatiek, con stipatie en pijn in den rug en ik was bang de deur uit te gaan. Nu voel ik piij veel flinker en kan ik weer uit werken gaan. Sinds ik Kruschen Salts gebruik zegt zelfs mijn man, dat ik er veel beter uitzie en niet ouder lijk dan 20 jaar. Hieruit kunt U opmaken, hoe ik veranderd ben, want ik ben 41." Mevr. H. L. te B. Kruschen Salts zorgt, dat Uw lichaam dagelijks den belangrijksten plicht Volbrengt. De zacht-purgeerende werking verzekert het goed functioneeren der afvoerorganen, waar door U inwendig van alle schadelijke afval stoffen gezuiverd wordt. Zoodoende zorgt Kruschen Salts voor een zuiveren bloed- >m, en verhoogt Uw levenslust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h. 0.90 en .1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Lét op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverp"ikking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) en het Vereenigd Koninkrijk, zeggende, dat hij uitbreiding daarvan zou toejuichen. De minister van dominions, Thomas, heeft gis ter verklaard, dat ook de Britsche regeering uitbreiding van een regeling, die van zoo danig wederzijdseh voordeel is voor beide landen ,zou toejuichen. „Wanneer dezeeene economische slagboom neergehaald is, aldus zeide hij, hopen wij allen vurig, dat dit zal leiden tot een permanente verzoening". Spr. verzekerde de Ierschè Vrijstaat, dat er geen vijandschap of bitterheid bestond, doch al leen het verlangen het Britsche Rijk als eenheid te blijven dienen. De heiligheid dor overeenkomsten en het lidmaatschap van 't Britsche gemeentebest moeten altijd den grondslag vormen van elke regeling der Iersehe moeilijkheden. De zaak Hauptmann in hooger beroep Uit Flemington: Do verdediging van Hauptmann heeft beroep aangeteekend te gen de uitspraak van de jury. Men ver wacht, dat de zaak op 14 Mei opnieuw aan de orde zal komen. De affaire Hauptmann neemt thans voor enkele getuigen een dramatische wending, wijl staatsambtenaren hebben medegedeeld, dat vier getuigen décharge, die verkla ringen hebben afgelegd ter zake van het alibi van den gedetineerde, zullen worden vervolgd wegens meineed. Een verklaring van Hauptmann Hauptmann heeft op de vraag van jour nalisten of hij een bekentenis heeft af ie leggen, verklaard, dat, indien zulks het ge val zou zijn, hij deze bekentenis reeds vier maanden geleden zou hebben afgelegd en op die wijze zijn vrouw en kind alle op winding hebben bespaard. Hij bezit geen cent en moet zich verlaten op zijn advocaten en op de openbare pee ring, om de behandeling in hooger beroep, voor wat de financieele zijde betreft, moge lijk te maken Uit Flemington wordt gemeld, dat Haupt mann, nadat hij kennis had genomen van de uitspraak van de jury en was overge bracht naar zijn cel, den geheelen nacht heen en weer heeft geloopen. Hij rookte aan één stuk door. Hij riep voortdurend on schuldig: te zijn en hij is door de beslissinj van de jury geheel geschokt. Hij zal Zaterdag naar de staatsgevangenis te Trenton worden overgebracht en daar worden opgesloten in de cel der ter dood veroordeelden De openbare meening is omtrent het von nis tegen Hauptmann zeer verdeeld. Aan hangers van Hauptmann hebben, naar eerst thans bekend wordt, na do afkondi ging van het vonnis verscheidene venster ruiten van het gerechtsgebouw ingeworpen. De verdediger van Hauptmann, Reilly, heeft verklaard, dat tegenover talrijke uit latingen van bekende persoonlijkheden,, die zich tegen Hauptmann richtten, geconsta teerd moet worden, dat het vonnis naar zijn meening, een der grootste justitieels dwalingen vormt die ooit ziin voorgekomen. De juryleden hebben aldus verklaarde Reilly verder talrijke onomstootelijke feiten buiten beschouwing gelaten. De ver dediging is er thans mede bezig talrijke ont werpen uit te werken om in beroep te kun nen gaan. Ook ,c een aanvang gemaakt met het bijeenbrengen van een fonds voor het beroep van Hauptmann, daar de ver dediging sterk in het nadeel staat tegen over de staatsaanklagers door gebrek aan geldmiddelen. Geen gratie van Roosevelt mogelijk In het ministerie van justitie te Washing ton wordt verklaard, dat president Roose velt niet het recht heeft gratie te verlèenen in het proces tegen Hauptmann, aangezien het vonnig niet is geveld door een federale instantie, maar door het gerechtshof van den staat New-Jersey. Een mede-plichtige van Heuptmann? NEW-YORK, 15 Febr. Het New-Yorkschc dagblad „Daily News" beweert, dat de jus- titiëele afdeeling der New-Yorksche politie reeds geruimen tijd ervan op de hoogte was, dat Hauptmann een medeplichtige ihad. De autoriteiten zouden slechts op een igunstige gelegenheid wachten, om hem te 'pakken. Lindbergh had dezen medeplich tige gezien op het kerkhof van Bronx toen hij Condon het losgeld overhandigde. De behandeling in hooger beroep j FLEMINGTON, 15 Febr. Hauptmanns ad vocaten hebben de plannen met hem be- Isjn'oken om gelden bij elkaar te brengen teneinde de verdediging in liooger beroep !le kunnen financieren. Hauptmann verklaarde aan journalisten, dat hij geen enkele bron van inkomsten had en tot geen enkele vereeniging of or ganisatie behoorde, die hem financieel zou 'kunnen helpen. De advocaten schatten de kosten van de behandeling in hooger beroep op ongeveer ,11.000 dollar. Zij verklaarden, dat zij voor dt> verdediging in eerste instantie van Hauptmann een bedrag van 3000 dollar hebben ontvangen, afkomstig van den ver koop Tan een onroerend goed, terwijl de advocaten zelf nog ongeveer 10.000 dollar aan de verdediging hebben uitgegeven. Ook thans waren zij bereid zelf nog een aan zienlijk bedrag bij te dragen in de kosten van de behandeling in hooger beroep. De Staat New-Jersey hééft gister den jury-leden van het proces tegen Hauptmann voor de 42 dagen, dat zij zich met de zaak hebben bezig gehouden in totaal een be drag van 1506 dollar uitbetaald, waarvan ieder hunner 126 dollar ontving. Engeland en Ierland „Geen vijandschap of bitterheid", zegt De Valera. In het Jersche parlement heeft De Valera Donderdag gesproken over liet onlangs tot, stand gekomen regeling inzake vee en steenkolen tusschen lersehwi Vrijstaat Het conflict aan de Abessynische grens Italië zal geen onmiddellijk antwoord ge ven op de nota van Abessynië, doch wel •dt gemeld, dat de Abessyniërs weder- een post hebben bezet, thans te Stil Da Fransche regeering heeft alle voor zorgsmaatregelen genomen, opdat deze in cidenten geen terugslag hebben zullen op de grens van Fransch-Somaliland. Naar verder verluidt, heeft do Abessini- scho regeering de eischen van de Fran- waarbij een Fransch administrateur en 18 inboorlingen den dood vonden, aanvaard. De Abessinische regeering heeft zich ver plicht tot vergoeding, tot teruggave van de gestolen wapenen en van het gestolen vee en bovendien maatregelen genomen tot pa cificatie van het grensgebied. Het Abessinische consulaat-generaal te Osaka heeft een verklaring gepubliceerd op instructie van zijn regeering, waarin uiteengezet wordt, dat het incident aan de grens van Italiaansch Somali land veroor zaakt is door een Italiaanschen luchtaan val, dat Abessinië nooit tot eenige posi tieve operatie is overgegaan en strikt op treedt. volgens de Volkenbondsstatuten. (Zooals bekend, onderhouden Abessynii en Japan uitgebreide handelsbetrekkingen) Gemengd Nieuws Weerbericht EENJARIG KIND LEVEND VERBRAND Te Amsterdam is in een woning in de Pot gieterstraat een 1-jarig meisje uit haar ledi- kantje gevallen en in een teil met kokend water terecht gekomen. Het kind is ernstig gewond naar een der ziekenhuizen gebracht, waar het aan de gevolgen is overleden. De portier was van de partij De Haagsche politie heeft vier personen aangehouden, die betrokken zijn bij de in het begin dezer week gepleegde inbraak in het Zuid-Hollandseh Koffiehuis te Den Haag, waarbij na forceering van de brandkast on geveer f 1200 werd gestolen, Reeds bij het eerste onderzoek had de poli tie de overtuiging, dat deze diefstal gepleegd moest zijn door of met medewerking van ie mand, die ter plaatse goed op de hoogte was. Thans zijn gearresteerd de portier van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, een vroegere bok ser, en een drietal bekende Haagsche inbre kers. Uit het voortgezet onderzoek en uit de door de verdachten afgelegde verklaringen is duidelijk gebleken, dat de politie hier een goe de greep heeft gedaan. DORPSSOLIDARITEIT Men meldt ons uit Almkerk: J.l. Woensdagavond had alhier in 't café van de wed. Dekker, door notaris Sell., van Waalwijk, de inzet plaats van het huis voor de Erven A Jonkers. Voor dit doel had de notaris zelf zyn aanslager medegebracht. Al eer hiertoe werd overgepaan, maakte men de notaris er opmerkzaam op, dat de heer H. W. KJoots voor deze gemeente voor zulke aange legenheden de aangewezen persoon was. Ech ter werd toch met den inzet begonnen. Wie be schrijft de verbazing van den notaris, toen uit de volle zaal geen enkel bod kwam. Thans werd de heer Kloots ontboden, die door de aanwezigen met daverend applaus werd begroet. Hierna werd direct met den inzet begonnen en werd er lustig geboden. Het huis werd gebracht op f2150. ZUIGELING IN DE WIEG VERBRAND Door tot nu toe onopgehelderde oirzaak ge raakte gistermorgen het twee maanden oud zoontje van den heer G. de B. te Raven stein, liggende in zijn wiegje, in brand. In hopeloo- zen toestand werd het kind naar het zieken huis te Nijmegen vervoerd, waar het heden morgen is overleden. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam zou de voerman van een groentewagen de Eerste Hugo do Groot straat inslaan, toen zijn wagen gegrepen werd door een hem achterop rijdende vracht auto. De groentenwagen kantelde, met het ge volg dat de voerman er af sloeg. Hij liep ver wondingen op aap zijn handen. Na in het Tesselschadeziekenhuis, waarheen hij per ziekenauto werd vervoerd, te zijn verbonden, kon hij zich naar huis begeven.. De groenten- wagen is later weggehaald. TeDoetinchem is op den Keppelsche»* weg J. B. II. Hendriksen uit Doesburg met zijn auto op een boerenwagen, beladen met. lange dennen, gereden. De dennen drongen tot achter in den auto, die totaal vernield werd. H. schoof tusschen twee dennenpalen door, waardoor hij eenige hoofdwonden op liep. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het onvoldoend verlicht zijn van den boeren wagen. Bij Westerlee (Gr.) is een vrachtauto van gebr. Wildeman uit Nieuweschans go- slipt en in botsing gekomen met 'n personen auto, welke bestuurd werd door P. dé Vries uit Scheemda, met bet. gevolg dat de bestuur der van den personenauto in bewust.eloozen toestand naar zijn woning vervoerd moest worden. De inzittenden van den vrachtauto kregen geen letsel. Beide auto's waren zwaar beschadigd. BUITENLANDSCHE COMMUNIST GEARRESTEERD Door de Centrale Recherche te Amsterdam is wederom een buitenlandsch communist ge arresteerd. Hij beweert jeugdleider te zijn van de jeugdorganisatie in Frankrijk, Zwitser1 and, Denemarken en Nederland. Voorts is hij lid van de Centrale Oommissie van de Duitsche Communistische Party te Parijs. Hoogstwaar schijnlijk is de man in het bezit van een valsch paspoort, Een en ander zal door den Vreem delingendienst nader worden onderzocht Hij werd gearresteerd in een cafe en is opgeslo- Het dunne PtJUJ» geeft den vorlgen atand aaa Hoogste stand te La Coruna 774.8. Laagste st-and te Vardö 736.4. Stand vanmorgen half twaalf 761.9. WEERVERW ACHTING Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht nog verder toenemende, meest Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, ietó zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Nog steeds komt in dc algemeene druk- verdeeling weinig verandering. Dc hooge druk handhaafde zich in het Z., terwijl over het N. gedeelte van het waarnemingsgebied dc depressiestroom blijft aanhouden. Thans daalt over Ierland de barometer weer flink; In het algemeen is de wind wat afgeno men. Over Ierland en hier en daar in Duitschland waait het nog krachtig; verdei* meest matig. De temperatuur steeg over Z. IJsland, het N. van de Britsche eilanden en plaatselijk, in Z. Frankrijk, terwijl de vorst over Cen traal Europa verder Ó.-waarts werd terug gedrongen. In het overige gebied werd het kouder. Over vrijwel geheel Scandinavië vriest het weer streng tot matig. De neerslag was uitgebreid, doch uiet bij zonder zwaar. Do grootste hoeveelheden vielen in het N.W. van de. Britsche eilanden waar het nu nog regenachtig is en in Mid den-Frankrijk. Ten onzent is weer toenemende wind te wachten met tijdelijke regen en lichte tem peratuurstijging. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen onï 9.25 9.25 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Stonnsein neerhalen; Blijift op uw hoede! TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 6.0 C. 16 FEBRUARI L.. Zonsopgang 7.17 u., ondergang 5.11 u. ja Maan op nm. 3.18 u., onder v.m. 6.25 u. I' VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 FEBRUARI Van 's av. 5.41 u. tot 's morgens 6.45 Uw WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 1.8* 1.97 Caub 213 2.1* Rreisacb 1.96 1.06 Fm 8 15* 1.3» K"hl 2.56 2.21 Coblene 2.61 9.53 Maxan 3.99 3.93 Trier 1.97 1.32 Diedesbelm 1.57 1 55 Kenlen 2.59 2.(58 Mannheim 9.39 2.91 Dnsseldorf 2.02 9.20 Lohr 1.88 1-85 Fuhrort 1.4* 1.68 Mainz 0 90 0.91 Wesel 1.45 1.75 Bineen 2.00 1,98 Emmerik 2.85 3,16 Lobith 11.85 1215 Kampen -0.40 -0 44 Nijmegen 9.57 9.90 Eysden 48.69 48-05 St Andrlea 4,37 4.72 Maastricht 43. 5 42 81 Arnhem 9-38 9.(8 Grevenbicht 30.84 29.92 Vreeswyk Iw 1.73 1,81 Venlo 13.^8 12,26 Weatervoort 9.i5 li ,24 Grave (sluis; 8.55 8.31 Deventer 4.-;« 4.'6 St Andries 2.94 2.82 Stuw Sambeek geopend Stuw Sambeek geopend HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 16 Februari Delfzijl 10.26 22.38 Hellevoetsl 2.08 1423 Terschelling 7.4 >9.55 Willemstad 3.03 15.19 Hariingen 8.3) 20.45 Brouwersh. 1.20 18.35 Den helder 6.15 18.20 Zierikzee 1.44 14.09 IJmuiiien 2.18 14.32 Wemeldinge 'J.lU 14,30 Hoek v. Holl. 1.32 1.3.41 Vlissingeu 0.25 12,4S Schevtningen 1.12 13.51 Terneuzen 0.69 >3,20 liotteidam 3.20 15.47 Hans weert L3i 13,68 IN DEN VREEMDE GESTORVEN Ongeveer een week geleden is uit het bui tenland, vermoedelijk uit Dantzig, een naar schatting 32-jarige Russische vrouw, waar schijnlijk Lidia Kutcera geheeten, te Amster dam aangekomen, waar zij haar intrek nam in. een pension aan de Keizersgracht, het pen-- siongeld een week vooruit betalende. Drie dagen later werd zij op haar bed, waarschijn lijk door het gebruik van een te sterk slaap middel, in diepen slaap aangetroffen, waaruit zij niet kon worden gewekt. Het slachtoffer is in dit verband naar het Wilhelmina-Gast- huis overgebracht, waar zy, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN Door den Rijks-radiocontroledienst is in samenwerking met de gemeentepolitie te Hil versum een c1andestiene zendinrichting in be slag genomen ten huize van E. D. aldaar Van een en ander werd proces-verbaal op- DE BORSTKAS INGEDRUKT Tydens het verrichten zijner werkzaamhe den heeft de arbeider J. H., by het lossen van goederen aan de haven te Wanssum in Lim burg, twee 100-kilo zakken kunstmest op het lichaam gekregen. De borstkas werd hem in gedrukt. In zorgwekkenden toestand is hij naar zyn woning vervoerd. ZIJN MEISJE GEDOOD UIT JALOEZIE Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den 32-jarigen metaalbewerker G. K. uit Am sterdam, die op den middag van 21 Septem ber j.l. op het Sluispad te Koog aan de Zaan zijn 23-jarig meisje, eveneens wonende te Am sterdam, had doodgestoken, tot een gevange nisstraf van zeven jaar. De procureur-ge neraal had wegens doodslag tien jaar gevan genisstraf gerequireerd. De rechtbank te Haarlem had hem tot zes jaar veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Het Gerechts hof bevestigde het vonnis der rechtbank, doch overwoog, dat de straf diende verzwaard te worden, zonder dat de voorloopige hechtenis in mindering wordt -gebral.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2