D'E N DE PIJP DONDERDAG 14 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 HAUPTMANN TER DOOD VEROORDEELD De jury doet uitspraak na langdurige beraadslaging De toespraak van rechter T renchard Uit Flemington; Nadat gisteren de jury in het proces-Hauptmann gedurende 40 mi nuten had geluisterd naar de raadgevingen van den voorzitter van de rechtbank, rech ter Trenchard, trok zij om 11 uur 15 zich terug om haar oordeel vast te stellen. Na zes uur was nog geen verklaring af gelegd. Tijdens de beraadslaging van de jury maakte een groote menigte van ongeveer 5000 personen buiten het gerechtsgebouw groot getier en eischte, dat Hauptmann ge lyncht zou worden Trenchards vermaningen Gedurende de raadgevingen aan de ge zworenen door den rechter Trenchard wa ren alle deuren van de rechtszaal gesloten. Niemand mocht de zaal verlaten. Het resultaat van het proces samenvat tend, zeide Trencharo: De ladder is zonder twijfel voor de ont voering gebruikt. Tusschen de verklaringen van Condon en Hauptmann begaan aan zienlijke tegenstrijdigheden Trenchard zeide, dat „getuigenverklarin gen bewezen hebben, dat de ontvoerder met opzet het kind op het hoofd heeft geslagen, tengevolge waarvan het gestorven is". Trenchard iegde nadruk op de verklaring .van Lindbergh, Hauptmann's stem herkend te hebben als die van den man van den geheimzinnigen John, die de losgeld-onder- handelingen met Dr. Condon op liet kerk hof te Bronx gevoerd heeft. De rechter vroeg de gezworenen op een wijze, die Reilly en Lloyd Fisher suggestie ve vragen noemden: „Was Hauptmann de gene, die het losgeldbriefjo in de kinder kamer heeft achtergelaten? Of is de ontvoering door een misdadigers- bende, gelijk de verdediging beweert, ge pleegd? Gelooft u dat?" Trenchard wees de gezworenen erop, te bedenken, dat Hauptmann reeds vroeger ge straft is. „Wij moeten dit", aldus de rech ter, „overwegen, wanneer wij Hauptmann'»» geloofwaardigheid beoordeelen. Ook eén aantal getuigen a décharge is vroeger ver oordeeld". „Thans uw zaak, mijne heeren gezwore nen", aldus de rechter. „Uw plicht is het, de geloofwaardigheid te onderzoeken van de getuigen der verdediging, zoowel als die .van de aanklacht". Daarna memoreerde Trenchard, hoe door getuigenverklaringen, alsmede door schrif telijk materiaal vastgesteld is, dat Haupt raann in den tijd na het betalen van het los geld aan de beurs gespeculeerd heeft Trenchard eischtte van de gezworenen een duidelijke beslissing over de vraag, of de verklaring van Hauptmann, dat hij losgeld biljetten van Fisch ontvangen zou hebbea juist of valsch is. De algemeene indruk omtrent deze rech terlijke raadgevingen is, dat het gerecht gunstig tegenover de argumenten van het 0. M. staat. Het voorstel der verdediging om de on derrichtingen van den rechter aan de jury wegens gebrek aan objectiviteit te doen her nieuwen, werd afgewezen. Veertig minuten nadat de jury zich terug getrokken had, diende de verdediging bij het gerechtshof een uitvoerig protest in te gen de onderrichtingen van Trenchard aan de gezworenen. Wanneer Trenchard niet een nieuwe in structie aan de jury zou overwegen, zou het. proces gereviseerd moeten worden, ingeval Hauptmann veroordeeld zou worden Het protest is vooral gericht tegen de „klaarblijkelijke vooringenomenheid van Trenchard. De jury spreekt het schuldig uit Terechtstelling door middel van de electrische stoel FLEMINGTON, 14 Febr. Na- dat de jury in het Hauptmann- proces elf uur had beraadslaagd, heeft z« ten slotte uitspraak ge daan, luidende: schuldig aan moord in den eersten graad, zon der verzachtende omstandigheden. De rechter heeft de terechtstel ling vastgesteld op de week be ginnende achttien Maart. Het was kort voor middernacht toen ten slotte het vonnis in de meest geruchtma kende moordzaak van de laatste jaren werd geveld. De rechter wilde reeds, aangezien de jury het blijkbaar niet eens kon worden, naar huis gaan om daar te wachten, toen plotse ling de sheriff aankondigde, dat de gezwo renen, na vijfmaal te hebben gestemd, tot een oordeel waren gekomen. De deur van de groote zaal werd geslo- tne. De verdediging nam haar plaatsen In en korten tijd later werd Hauptmann door zijn bewakers binnengeleid. Hij was bleek en zijn gang was onzeker. In de voorste bank nam hij plaats. Dadelijk na hem trad zijn vrouw binnen. Toen allen gezeten waren, namen de ïwaalf juryleden op de jurybank hun Bij hun binnenkomen maakten zij allen een bewogen indruk. Eenige vrouwelijke juryleden weenden. Öp de gebruikelijke vraag van den rechter naar de uitspraak van de jury, antwoordde de voorzitter der gezworenen, die het papier met de uitespraak met sidderende han den vasthield, met trillende stem: „Schul dig, schuldig aan moord in den eersten graad". Er volgde een doodeüijke stilte. Toen sprak rechter Trenchard de beslis- sen de woorden: „Bruno Richard Hauptmann, gij zijt schul dig bevonden aan moord In den eersten graad en volgens de wet moet ge binnen een door het gerecht vast te stellen tijd de doodstraf ondergaan". Hauptmann wankelde even en maakte een beweging alsof hij wilde spreken. Hij draaide zich echter om en begaf zich we derom onder geleide van zijn bewakers naar zijn cel. De vrouw van Hauptmann brak in tra- npn uit en snikte luid. De verdediger Lloyd Fisher sprak haar moed in en verzekerde, dat hij, ondanks de ze uitspraak, de zaak tot een goed einde zou brengen. Men verwacht, dat Hauptmann's verdedi ger Lloyd Fisher hooger beroep tegen het doodvonnis zal aanteekenen De behande ling in hooger beroep zal dan echter niet vóór Mei a.s. plaats vinden. FLEMINGTON, 14 Fehr. De stilte na het Hoodvonnis tegen Hauptraan werjl verbro- HET ITALIAANSCH-ABESSYNISCH Londen bemiddelt In Engelsche regecringskringen wordt er op gewezen, dat volgens den Britschen am bassadeur in Rome door de Italiaansche re geering verstrekte mededeelingen van og/er- handiging van een ultimatum aan Abessy- në geen sprake is. Naar de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken verklaarde heeft de Itali aansche regeering alleen protest ingediend bij Abessynië wegens het incident van 29 Januari en zich bij die gelegenheid het recht voorbehouden een herstel te eischen. Dit protest heeft een volstrekt algemeen karak ter gedragen en is niet op details ingegaan. Volgens de officieele berichten heeft voorts de Engelsche regeering haar gezant in Addis Abeba opdracht gegeven onderhandelingen aan te knoopen met de Abessynische regee ring, met bet doel een nauwkeurige grens bepaling van het omstreden gebied tot stand te brengen. Daarbij zou ook Irr sprake gebracht zijn het sluiten van een overeen komst om het gevaar van verdere gewa pende botsingen te voorkomen. Uit Rome: Suvich, de Italiaansche staats secretaris van buitenlandsche zaken, heeft een onderhoud gehad met den zaakgelastig de van Abessynië, waarin hij dezen den vredeswil zijner regeering verzekerde. Door de Italiaansche regeering zijn slechts voor zorgsmaatregelen getroffen teneinde de be scherming der Italiaansche bezittingen te •er zekeren. Uit Addis Abeba: De onderhandelingen tusschen de regeering van Abessynië en de Italiaansche legatie ten aanzien van de op portuniteit van de schepping eener neutrale zone aan -de grens van Abessynië en ltali- aansch Sonialiland, worden op normale wijze voortgezet. Mussolini pleit voor Oostenrijks zelfstandigheid Volgens de Msb. publiceert Mussolini in de „I'opolo d' Italia"' een artikel van Mus solini, dat in de „Universal Service" ver schenen is en tot tekst draagt: „De histori sche zending van Oostenrijk'. Uitgaande van zijn laatste besprekingen met Schuschnigg wordt gezegd, dat vele Oostenrijkers zelfs aan het leven van hun eigen vaderland gewanhoopt hebben, welk-» blijvende zelfstandigheid niet mogelijk scheen. Desondanks is zij mogelijk en noodzake lijk, daar Oostenrijk een historische zending te vervullen heeft. Zeker is Oostenrijk een Duitsch land. maar anders in al zijn levensuitingen dan het Pruisische Duitschersdom, daar het van alle rassen iets heeft overgenomen tijdeus het keizerlijk bestuur. Thans moet Oostenrijk in anderen vorm zijn oude zending vervullen, vooral als bol werk van katholiciteit in het Douanebek ken tusschen de Slavische Orthodoxie en 't Duitsche Protestantisme. Oostenrijk heeft zijn eigen letteren, kunst en muziek sn heeft veel van den Lat ij n- schen invloed ondergaan. Italië en Oostenrijk hebben den r.-kath» lieken godsdienst gemeen. Er kan in Europa zeer goed een tweede Duitsche staat bestaan, maar volkomen zelfstandig meester over zijn eigen lot. Japansche begrooting aangenomen Selyoekai tevreden gesteld. Uit Tokio: Het huis van afgevaardigden heeft de begrooting aangenomen, die thans nog behandeld moet worden in het hooger- huis. Voor tot stemming over de begrooting werd overgegaan beloofde eerste minister Okada het huis, dat een bijzondere zitting van het huis zou worden bijeengeroepen ter beraadslaging over verdere hulpmaat regelen voor de boeren wanneer dit nood zakelijk mocht zijn. Deze belofte stelde de Seivoekai, de grootste en agrarische partij, volkomen tevreden. Amerika en een eventueele oorlog met Japan Bezetting van Alaska? WASHINGTON. 14 Febr. In de leger commissie in het Huis van afgevaardigden zijn gisteren de beraadslagingen begonnen over het voorstel tot inrichting Van de nieuwe basis voor de Amerikaarv sche luchtvaart Het democratisch-commissielid Wilcox verklaarde, dat de Ver Staten tijdens een oorlog met een Oostelijke mogendheid de bezetting in Alaska hadden te vreezen. Want Alaska was n voorraadschuur van mineralen, terwijl Japan o goed als geen delfstoffen bezat De voormalige waarnemende commandant voor de luchtmacht Mitchell verklaarde, dat het pro bleem voor Amerika de Stille Oceaan was. Indien Japan Alaska kan bereiken kan het ook New York bereiken. De Japanners zouden zich niet cvor Hawaï van het spoor laten brengen doch onmid dellijk doorvliegen naar New York ongeveer twintig uur meer noodig zouden zijn. HET HONGAARSCH-ITALIAANSCHE CüLTUREELE ACCOORD. Uit Boedapest: De minister van onder wijs, Dr. Homann, is gister, begeleid door den staatssecretaris van het ministerie van eeredienst, ter onderteekening van 't IIou- .gaarseh-Itnliaanscho accoord naar Rome vertrokken. ENGELSCH STOOMSCHIP GESTRAND YARMOUTH, 14 Febr. Oj de Haisborough Sands nabij Great Yarmouth is de Engelsche /rachtboot „Campus" metende 3667 reg. ton ui afkomstig uit Cardiff gestrand. Het schip heeft Nederlandsche assistentie gevraagd. Daarop is het bergingsvaartuig „Holland" van de Reedery Doeksen op Ter schelling naar de plaate van de stranding uit gevaren. De afstand bedraagt 180 mijl. Ook uit Hoek van Holland is een bergingsvaartuig -ertrokken. ken door den verdediger Reilly, die vroeg dat elk jurylid de uitspraak van de jury her haalde, waarop twaalf maal weerklonk: .Schuldig aan moord in de eerste graad". Naar verluidt hebben twee vrouwelijke jurvleden zich tegen het doodvonnis verzet Na de uitspraak was elk contact met de jury onmogelijk. Reilly verklaarde, dat de verdediging geen moeite zal sparen om appèl te verkrijgen en noodig zal zij tot den Hoogcn Raad gaan. ALUMINIUM PROFIELEN voor de BOUWBEDRIJVEN R. H. I. W. A„ Groenendaal 102 TELEF. 53809 - ROTTERDAM DE ONDERGANG VAN DE „MACON" Wat de commandant meldde De oorzaak nog niet bekend. De commandant van de „Macon", Wiley, heeft van het oorlogschip, dat hem gered heeft, het volgende traadlooze bericht, go- zonden aan hot departement van Marine in Washington: „Ter hoogte van Point Sur, koers Noord, snelheid 63 knoopen, hoogte 1250 voet, lucht buiig, hebben wij een panne gekregen. Ik geloof dat de hoogteroercontrole weggerukt was. Het schip boog zich met den boeg naar boven en steeg snel. Ik beval alle ballast en brandstof te laten vallen en de tanks vielen achter van het middenschip. Ik kreeg toen de mededeeling, dat de gascel no. I onder de staartvin verloren was en dat ook celnummer 2 verloren was. Ik trachtte het schip in de nabijheid van don kruiser ter hoogte van Point Sur op het water te doen dalen, maar ik kon de watcroppervlaxte eerst op het laatste oogenhlik zien. Hpt schip kwam met net achterstuk het eerst op het water. Alle manschappen begaven zich In de gummibooten en wij zagen hel schip tenslotte zinken. De discipline was uitstekend. Alle manschappen hadden, toen alarm geslagen werd, tijd zwemvesten aan te trekken» Officieel onderzoek Uit Washington De Marine-commissie van het Huis van afgevaardigden heeft besloten een officieel onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de ramp van de Macon. Dit^onderzoek zal worden ingesteld direct na het door het departement van Marine ingestelde onderzoek. Uit Hartford (Connecticut) wordt gemeld dat Karl Amstein, de chef-ingenieur van de Good Year Zeppelin Company, Dinsdag vo<>r het bekend worden van de ramp van Je Macon in een rechtszitting heeft verklaard, dat de voor den bouw van de Macon ge bruikte materiale niet van de in 1928 door de Duitsche constructeurs aangegeven kwa liteit zijn geweest. Uit Washington: De ondergang van het luchtschip Macon heeft in de Vereenigde Staten diepen indruk gemaakt en de twijfel aan de bruikbaarheid van het lucht schip zeer versterkt. President Roosevelt beeft bepaald, dat oorloopig geen luchtschip ter vervanging zal worden gebouwd. Hij wees er op, dat men voor hetzelfde geld ongeveer 50 vlieg tuigen voor groote verkenningstochten kan bouwen. Men doet derhalve beter van den erderen bouw van luchtschepen af te zien. Dit beteekeut nie* noodzakelijkerwijze hot einde van deze soort luchtvaartuigen in de V. S. De Amerikaansche regeenng zal ook verder heliumgas blijven vervaardigen, op-, slaan en ter beschikking stielen van de gé- leerden der geheele wereld. Maar voorloopig zal de regeering geen luchtschepen voor militaire of wetenschappelijke doeleindeD vragen van het congres. Fransch oordeel Uit Parijs: De minister van oorlog Piétri heeft tegenover journalisten verklaard, in verband met het vergaan van de Macon, -lat Frankrijk na het verlies van de „Dixmui- den" heeft afgezien van het gebruik vah groote stijve luchtschepen, teneinde zich meer te wenden tot kleinere halfstijve mo dellen. Frankrijk is bovendien van mee ning, dat het vliegtuig geroepen is het lucht schip meer en meer te verdringen. De mo gelijkheid in de lucht te blijven staan wordt ook gevonden in het autogirotoesteL Deskundige meening Uit New-York: In kringen van deskundi gen helt men steeds meer over tot de mee ning dat de zware 6torm hot reusachtige luchtschip ten ondergang heeft gevoerd. Men hoopt, dat een diepgaand onderzoek de juiste toedracht der zaak aan het licht zal brengen. Blijkens een radio-telegram van den chef an het vlooteskader," ligt de Macon in een diepte van ongeveer 100 meter. Pogingen, om de resten van het luchtschip te bergen kunnen voorloopig niet ondernomen worden De schade, die door het verlies van het luchtschip geleden wordt, schat men op 4,5 millioen dollar. Dr. Eckener over de ramp In een interview gaf Dr. Eckener, de commandant van de „Graf Zeppelin", als zijn meening te kennen, dat men in ver band met de catastrofe der „Macon" geen conclusies mocht trekken ten aanzien van de mogelijkheden van een verkeer met luchtschepen over den Oceaan. „Ik ben natuurlijk niet in staat", aldus Dr. Eckener, „van hieruit een verklaring Ie geven van de oorzaak der ramp en een be schrijving van de gebeurtenissen, welke tot den val van het luchtschip leidden. Persoon lijke fouten kan ik niet voor dc catastrofe verantwoordelijk stellen, daar ik weet, dat «en ervaren commandant als Wiley, dien Ik goed ken, het bevel op de „Macon" voer de. Volgens berichten, welke ik ontvangen hob, zijn twee gashouders gescheurd. Deze lezing van het gebeurde lijkt mij zeer waar schijnlijk, daar men bij vroegere voorval len van dien aard reeds van technische constructiefouten gesproken heeft. In elk geval is het zeer Onwaarschijnlijk, dat het luchtschip door den storm op het water gedrukt en vervolgens vernield is". De twee vermisten Bevestigd wordt, dat een der vermisten zich nóg aan boord van het luchtschip be vond, toen het, in stukken brekende, in zee stortte. De andere vermiste, de radiotelegra fist, is, zooals reeds gemeld, van een hoogte ongeveer 40 meter uit het neervallend luchtschip gesprongen. Een der opvarenden van de .Macon", lui tenant Campbell, heeft een pakkende be schrijving gegeven van de laatste momen ten van 's werelds grootsten luchtkruiser: „Commandant Wiley en ik bevonden ons in de navigatie-cabine, toen de flacon" met groote kracht tegen de golven van den Oceaan sloeg. Wij waren de laatsten, die in zee spron gen. Wiley zeide op het laatste oogenblik nog tot mij: „Boy, ik geloof, dat we nu beter kunnen springen". Even tevoren had den we onze gummireddingsgordels omge daan en samen sprongen we naa<r bene den. Ik raakte tamelijk diep onder water. Bij het opduiken, sloeg ik inet mijn hoofd tegen een ronddrijvend wrakstuk van de „Macon". Ik raakte buiten kennis en mceu- de reeds, dat ik zou verdrinken, toen Wi ley, die op een afstand van vijftien voet in 't water zwom. me ter hulp snelde me in de kraag pakte en naar een reddingsboot sleepto". Door alle overlevenden wordt vooral de radio-telegrafist als de held van de cata- stropho gehuldigd. Hij was bij zijn radio- apparaat gebleven, hoewel de „Macon" reeds neerstortte, intusschen ononderbroken S.OS.-signalen uitzendend. Had hij de oor logsschepen, die aan de oefeningen deel namen, niet geregeld op de hoogte gehou den van de positie van het luchtschip, dan was de redding van de bemanning ten zeerste bemoeilijkt geworden. Door zijn heldhaftige plichtsbetrachting hebben de oorlogsschepen binnen zeer korten tijd de plaats des onheils kunnen bereiken en de schipbreukelingen aan boord kunnen men. Daily is eerst uit den gondel sprongen, toon de „Macon" nog slechts dertig meter van den zeespiegel verwijderd was. Een seconde te voren had hij nog voor de laatste maal do positie van het luchtschip radie-telegrafisch uitgezonden. Commandant Wiley weet de oorzaak niet NF.W-YORK, 14 Febr. De commandant van he. luchtschip „Macon", kapitein Wiley, heeft bij de marine-autoriteiten een uitvoerig rapport over het ongeluk ingediend, waarin hij echter zegt, niet in staat te zijn te •ver klaren, wat de oorzaak was van het plose- ling verliezen van de gascellen aan den achtersteven van het ballonomhulsel. BONDSRAAD SCHULTHESS AFGETREDEN? Uit Bern: Volgens een tot dusverre offi cieel nog niet bevestigd bericht zou Bonds raad Schulthess, de leider van het depar tement voor volkshuishouding gisteravond den bondsraad zijn ontslag hebben aange boden. Schulthess, die reeds ruim 20 jaar in functie is, heeft, gelijk bekend is, reeds eenige maanden geleden aangekon-' 'd, dat hij in het begin van dit jaar zou a.u-eden. TEGEN HET STRAATRUMOER. De Engelsche minister van verkeerswe zen, Hore Belisha, heeft in het lagerhuis zijn bereidheid tot uiting gebracht om in gunstige overweging te nemen ieder ver zoek van locale autoriteiten betreffende een uitbreiding bij wijze van proefneming van de stille zones gedurende de volle 24 uur. DE OOSTENRIJKSCH HONGAARSCHE HANDELSBETREKKINGEN. Uit Boedapest: Inzake de op het oogen blik in Weenen gevoerde Oostenrijksch-Hon- gaarsche onderhandelingen leveren de bla den op zeer critischen en afwijzenden toon De Pesti Naplo wijst er op, dat het bij de recente ontwikkeling van de Hongaarsch- Oostenrijksche handelsbetrekkingen niet meer gaat om gedeeltelijke moeilijkheden, maar om een volledig weigeren van de ge heele machinerie. De ,Az Est wijst er op, dat de Oostenrijkschc regeering in tegen stelling met de bij verdrag vastgelegde over eenkomsten er toe overgaat den Oottenrijk- srhen graaninvoer niet meer in Hongarije maar in andere landen en ovcrzeesche ge bieden te betrekken. De Oosten rijksche han delsdelegatie Is plotseling uit Boedapest vertrokken en heaft onderhandelingen aan- geknopt met de Praapsche regeering over ankoop van artikelen die Oostenrijk tot dusverre in Hongarije betrokken had. VISSCHERS DOOR STORM VERRAST Zes verdronken DRONTHEIM, 14 Febr. Een visschprs- iToot, die bij mooi weer was uitgevaren werd in volle zee door den storm verrast De meeste booten konden met gnxte moeite de haven weer bereiken. Zes vis schers vonden echter den dood in de golven. HET MIJN-ONGELUK BIJ AKEN AKEN, 14 Febr. Gisteravond en in den afgeloopen nacht zijn de laatste drie duo den uit de mijn Laurweg geborgen. DUITSCH HOOGLEERAAR BIJ HET SKI-EN BEDOLVEN MILAAN, 14 Febr. Uit Ortini in Zuid-Tirol wordt een lawine-ongeluk gemeld, waar van Prof. Erdm&nn Windisch. een Duitsch hoogleeraar uit Kirscha, tijdens een ski tocht het slachtoffer is geworden. De leider van de groep merkte plotse ling, dat een sneeuwmassa zich losmaa» te van een steilen bergwand en waarschuw de de deelnemers om zich in veiligheid te brengen. Allen wisten de neervallende lawine te ontwijken, doch Prof. Erdmann en tijn vrouw werden bedolven. De vrouw wist men echter spoedig te oe- vrijden. Do professor bleef onder de sneeuw massa begraven. Korten tijd na zijn ber ging blies hij den laatsten adem uit PRIESTER TOT ZEVEN JAAR VEROORDEELD WARSCHAU, 14 Febr. Te Luck werd een priester 'der orthodoxe kerk veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf aangezien hij deel uitmaakte van een Oekraïnsche terroristische organisatie en diensten lie* houden voor de gevangen leden dezer or ganisatie. Tijdens de rechtszitting werden acht ge tuigen wegens meineed gearresteerd. Censuur op minnebrieven In Duitschland is sedert eenlgen tijd de gemeenschap va.n „Getuigen van Jahve" verboden. Nu heeft een voormalig „Ernstig Bijbalvorscher" en tegenvourdig „Getuige van Jahve" aan zijn verloofde in een brief geschreven, dat hij hoopt dat zij een ware „Getuige van Jahve" zal zijn. Doze brief, beter de bedoelde zinsnede is de justitie ter kennis gekomen, die haar beschouwde als strekkende tot werving van iemand voor staatsvijandige en verboden organisa tie, om welke reden de man tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld werd. Een klein voorbeeld slechts, dat echter toont hoe do ambtelijke censuur zelfs tot in de e correspondentie van twee geliefden Kort Nieuws Te Silverton hebben meneer en mevrouw Marcus L. Lathan, die beiden 93 jaar oud zijn, hun 71-jarige bruiloft gevierd. Men gelooft, dat zij het langst getrouwd zijn van alle Amerikanen. NI£7"„/n oe LOTERIJ. 4*7 I MAAR... Oouwe Egberts Echte Eriesche Heeren-Baai en Varinas Nederlands geurigste pijptabak. Tengevolge van een lekkage in de leiding zijn in een woonhuis te Moskou tal van menschen door gas vergiftigd. In totaal moesten dertig personen naar het zieken huis worden overgebracht Te Saint-Flout in het Fransche depnr- tement Cantal is een man, die een schaap herder had vennoord om hein te berooven, door onthoofding terechtgesteld. De leider van de Croix de Feu, de Fransche organisatie van oud-strijders, La Rocque, is te Londen aangekomen en zal daar een lezing houden over zijn organi- Uit Oost-lndie Uiteenzetting '-President SEMARANG 13 Febr. (Aneta) Ancta publi ceerde het antwoord van den Minister van Ko loniën op de schriftelijke vragen van den heer Feber met betrekking tot vragen aan een be- k'aagde gesteld door den President van den Raad van Justitie te Semarang Naar aanleiding daarvan verzocht de betrok ken rechterlijk ambtenaar, den vice-president van den Raad van Justitie te Semarang, Mr L. G. Krol, het volgende te willen publiceeren „Ik ontken ten stel'igste schriftelijk te heb ben verklaard dat ik het onkiesche van mijn optreden heb ingezien. Ik schreef aan Hoog Gerechtshof van Ned. Indië als volgt: „Dat op voor Roomsch-Katholieken, grie vende wijze op deze zitting die vragen zouden zijn gesteld werp ik verre van mij" en verder „Mijnerzijds zij vooropgesteld dat bij mijn vraag geen bedoeling heeft voorge staan om Roomsch-KathoMeken te grieven en dat, als ik vermoed zou hebben, dat het ge bruik van het woord biecht aanstoot zou ge ven, ik mij in algemeenen zin zou hebben uit gedrukt, zooals later is geschied." Land- en Tuinbouw. naakt. Vol- DREIGENDE EXECUTIES BIJ TUINDERS Ingrijpen Is dringend noodig De Nederlandsche Tuindersbord beeft eei adres geriobt aan den Raad van Ministers li verband met bet feit. dat uit do verschillende afdeelingen van den Hond verontrustende be richten Inkomen aangaande dreigende execu ties onder de tuinders. Da Bond wijst er ln dit verband op. da* thans van alle lijden door ve richten komen aangaande dreigende exect druk wordt uitgeoefend op den geheelen tub dersstand, waardoor de door jarenlang sterk ondermijnde bedrijven d< van het bedrijf, met alles wat nex is. schier onmogelök wordt gens adressant moet do oorzaak van crediteur end ruk op de tuinbouw gewetoi de tuinbouwtoekomst. veroorzaakt door toegezegde, doch tot heden niet ln practijk g. brachte executlewet. door de nog steeds ze- onvoldoende steun aan den tuinbouw en do. do slechte vooruitzichten van onzen export, vooral uaar Duitschland. concludeert, dat thans, ln u ties ."onm 1 Ode lijk ingrijpen afkondiging na tijdelijk executieverbod bodembedrijven. dringend geboden Is. Daarna zal een algeheele regeling van het hypotheek- en schuldenvraagstuk ter natid moeten worden genomen, terwijl herstel v-ui Irljven dt alle* voorafgaande jajren -dig. de geheele geme?nechap van zeer gro* belang moet worden geacht. Voorts zullen ten opzichte van de verdeelin der beschikbare Duitsche clearlng-gelden c belangen van de bodemproducenten niet moge worden opgeofferd aan de belangen van c k apl taaivorderingen. Rechtzaken. ris der P.T.T. te Haarlem wegens ongescnlkt- heid ontslag uit den dienst verleend. HU kwam van dit ontslag ln beroep'bQ "t Ambten.gerecht. Behalve bezwaren op poitaal gebied was do kJager1 s zedelijk gedrag en zUn houding tegen- rouweltjk schillende kantoren onder hem werkte. Verschillende gotuigen-deskundigen bevestig den deze bezwaren. Mr. Dllkmón van Genus verdedigde het ontslagbesluit namens de Kroon Handhaving van dezen ambtenaar was omaoge- EEN BIJBETREKKING In December 19S3 besloot de raad der ge- neente Enkhulzen, op de salarissen van ae ge- neentelflko ambtenaren een tijdelijke korting :oe te pussen en dit wel ln dezer voege, dat do cort.ng van elk uajaris werd berekend over iet bedrag, waarmede het salaris f 500 over- ichreed. Tevens bepaalde de raad echtei. dat ook over dit vrijgestelde bedrag van f öUO do worden berekend i ekkir deel van B. otjbe- rgorle tking. De salarissen dezer laatste cc ambtenaren zouden dus worden li r het volle beloop ervan. u was en la !n Enkhuizen mevr. S. B. -rt 1934 deelden B. en W. aan deze ainbtë- ss mede, dat te haren name ten laste der rooting over 1934 X gulden was gemanda- d. Bedoeld bedrag maakte 85 procent uit het salar.s van mevr. S. B.; kJaarblUKellik den B. en W. zich dus op bet standpunt, de betrekking van de zooeven genoemde nel Uk viel aan te merken als een bijbetrek king. De gemeentevroedvrouw wendde zich erst drie kwartaalstermijnen van het ge- Weerbericht dunne ptjltj» geeft den vongen «ti Hoogste stand te La Coruna 772.1. Laagste stand te Nordöyan 726-3. Stand vanmorgen halftwaalf 732.4. WEERVERWACHTING Krachtige tot matige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt, met opklaringen, waarschijn lijk regenbuien en kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie voor de kust van Noorwegen diepte zich verder uit, terwijl in hot Z. do luchtdruk hoog bleef. Dientengevolge nam dc luchtdrukgradiënt toe, zoodat talrijke stations op de Britsche eilanden, in ons land, N. Frankrijk en langs de Noorsche kust harde wind melden. Een drukstij.ging op den Oceaan bewesten Noorwegen en over de Britsche eilanden veroorzaakt een polaire koude-aanvoer waar door de Shetlands, Faroör, Groot-Brittannië en Ierland de temperatuur daalde. Ovei* IJsland waar het momenteel vrij koud is, veranderde de barometer een weinig, zoodat een zware koude inval nog niet te wachten schijnt Hoogstwaarschijnlijk zal een nieuwe depressie de luchtstroomingen uit N. rich tingen wel weer onderbreken. Óver het W. vasteland, dat thans geheel door de Oceanische luchtmassa. wordt over dekt, steeg de temperatuur weer flink. Vooral in Frankrijk, waar ook zware neer slag viel. is het weer nog regenachtig. Ook over Duitschland is het regenachtig en be trokken. Over Centraal Europa vriest het nog flink. Dc vorst werd in N. Finland weer strenger, v-och nam in Z. Zweden wat af. Buiig en vrij guur weer zijn oor onze omgeving ie wachten. 15 FEBRUARI Zonsopgang 7.19 u., ondergang 5.10 u. Maan op nam. 2.06 u., onder v.m. 6.02 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HERBEN 15 FEBRUARI Van 's avonds 5.40 u. tot 's morgens 6.47 u. waterstanden rivieren Heden Vorisr Heden Vorig Rhptnfelden 1.97 2.' 5 Canb 2.94 Rreisach 1.C9 1.16 Fms 1.94 K-hl '9.91 2.23 Cohlens 2JW 9.7« Mnxau 3.S3 3.39 Trier 1.99 1.49 Piedesheïm 1.55 157 Keulen 2.53 .5.05 Mnnnheim 9.91 3.04 Dnsseldorf 2.29 9.53 Lohr 1.86 1.78 Fihrort 1.68 2.04 Mainz 0 91 1.01 Wesel 1.75 2-20 Bineen 1.98 2,10 Emmerik 3.16 3.63 -0.44 -0.49 - 48.05 47.72 8t Andries 4.72 f.22 Maastricht 42.8J 42.62 Arnhem 9-68 10.13 Grevenbicht 29.92 29.75 Vreeswijk lw 1.81 0,00 Venlo 12.26 12 SI Westervoort 10.24 F ,70 Grave (slulsj 6.31 8.43 Deventer 4.56 4 91 St Andries 2.62 2.92 Stuw Sambeek geopend Stuw Borgharen gesloten hoogwater ned. zeehavens 15 Februari Delfzfl 8.59 21.52 HelievoetsL 1.13 13 39 Terschelling 6.41 i9.i« Willemstad 2.10 14.37 Hanmgen 7.3' 19.55 Brouwersh. 0.25 12A1 Den Helder 5.15 17.95 Zierlkzee 0.i7 13.30 Umuhlen 1.29 13.48 Wemeldinge 113 13,43 Hoek v. Holl. 0.40 18.02 Vlisslngen 12.1)5 - öchevenlngen 0.50 13.12 Terneuzen 0.07 i2.36 Kottcidam 2.30 15.02 Hansweert 0.38 13.10 ^JlwrijdüvwifuftL m hoofd en neus door inademing der geneeskrachtige dampen van r\ n, rv OOOZEM I u am p o»n 3 Oct. Mijnhard! maak! is aocd'L mandateerde salaris ln ontvangst te hebben ge nomen in October 1934 tot B. en W. met bet verzoek, alsnog de korting van haar salaris toe te passen op het bedrag dat f 500 te bo-ven ging en voorts het teveel ingehoudene ai6nog uit te betalen; immers, aldus mevr. S. B.. do betrekking van gemeentevroedvrouw waj en Is niet een btjbetrekklng ln den zin van het raads besluit. B. en W. weigerden aan het verzoek van mevr. a B. gevolg to geven. Deze wanddo zich hierop tot het ambtenarengerocht te Am sterdam en vorderde niet.gverkjarlng van do afwijzing van haar verzoek. Het gerecht ver klaarde het beroep tegen de beslissing welke B. en W. in feite hebben genomen en dus thans ln het geding ls. ongegrond. De vraag of het ook ln dit geding niet aangevochten be- 3lult van B en W. van voor of op 23 Maart 1934 ln strijd was met eenig algemeen verbin dend voorschrift, zoomede de vraag of B. en W. zich btJ het nemen van dat besluit schul dig niaakten aan ..détournemont de pouvoir" laat hêt gerecht bulten bespreking. DIEVEN EN HELER Voor het gerechtshof te Amsterdam hadden zich twee kruideniersbedienden en een cnauf- feur te verantwoorden. De Haarlem»che lecht- bank had de bedienden wegens diefstal van wlu keigoederen tot v.er ip&anden gevangenisstraf veroordeeld: de chauffeur had eenzelfde straf gekrogen wegens heling. In het begin van 1933 merkte de accountant van een kruidenierszaak te Haarlem, dat een groote partij winkelgoederen ontbrak. Een ano niem 6chrtjven deed de rest: do drie verdach ten bekenden de diefitaljen en de heling te hebben gepleegd. BELEEDIGING VAN DEN KONING VAN ITALIË Het Haagsch Gerechtshof heeft arrest gewe- in dc zaak Gemeentelijke 1 \V. van R. die c i pol 11 legde opzettelijke beleedlglng van den koning van Italië in een artikel ln de pers. l>oor den procureur-generaal werd geconcludeerd tot ver nleliging van dit vonnis en tot verooi dealing van Dr. van R tot een geldboete van f75 sub». 75 dagen. Het Hof heeft het vrijsprekend von- -'b van den Politierechter te Rotterdam be- !3tij-'d.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2