ASPIRIN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1935 1 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND ITALIË EN ABESSINIE Rome stelt zijn eisch Uit Rome: Italië Heeft aan de Abes- synische regeering den eisch gesteld tot bet betalen van een schadeloosstel ling en het brengen van eerbewijzen aan de Italiaansche vlag. Ofschoon geen ultimatum is gezon den, staat het ontwijfelbaar vast, dat bij de regeering van Abessvnië zeer scherp gestelde protesten zijn inge diend in verband met de herhaalde incidenten aan de Abessynische grens. Vcwca CNV toosr Uit Addis-Abeba, de hoofdstad vanAbes- feynië, wordt gemeld, dat men daar van een Italiaansch ultimatum niets weet. Vermoedelijk zal Abessynië zich ook i Verband met dit incident tot den Volken bond wenden. Men is in polititke kringen te Addis-Abe- Iba van meening, dat Abessynië niet ge neigd is de eischen van Italië in te willi gen, met name den eisch tot het aanbieden van formeele verontschuldigingen eu het brengen van eerbewijzen aan de Italiaan- Bche vlag. Inmiddels wordt te Rome in politieke kringen gezegd, dat men niet aan den gop den wil van den keizer van Abessynië twij felt, doch wel betwijfelt of hij over de noo- dige autoriteit beschikt om ook de grens- stammen volkomen aan zijn gezag te on derwerpen. De directe onderhandelingen moeten, zoo Voegt men hieraan toe, zoowel de aanspra ken op schadevergoeding door Italië als de Kinds tientallen jaren zwevende kwestie der grensbepaling betreffen. Wat. dit laatste punt betreft, streeft Italië er naar, neutrale zones te scheppen, waardoor de mogelijk heid van verdere botsingen tot een minimum sou worden beperkt. Volgens te Londen ontvangen berichten kou de Abessynische zaakgelastigde te Rome verklaard hebben, dat wanneer Italië wer •kelijk voornemens is oorlog te voeren tegen 'Abessynië het vaststaat, dat de Abessyniërs hun land tot het uiterste zujlen verdédigen en Italië zullen dwingen de grenzen des lands te respecteeren. De zaakgelastigd! wees erop, dat Abessynië 800.000 man onder de wapenen heeft en deze kan uitbreiden tot Et. millioen. In officieele Engelsche kringen acht men Öèn toestand niet zoo critiek als zou blijken uit de berichten over de Italiaansche mili taire voorbereidingen en men hoopt nog steeds vol vertrouwen, dat de Italiaansch- lAbessynisehe onderhandelingen hervat zul- 3en worden voor de toestanden zich nog Verder toespitsen. In Frankrijk toont men nogal bezorgdheid tover de ontwikkeling van het geschil. Men hoopt echter, dat een gewapende strijd kan vermeden worden en juicht de Britsche be middelingspogingen, die reeds worden aan gewend, ten zeerste toe. Frankrijk zelf zal zeker ook tot matiging raden. Da Parijsche avondbladen houden zich uitvoerig bezig met het Abessynisch-Itali- eansche incident en de maatregelen, die de Italiaansche regeering heeft genomen. De „Temps" raadt af den Volkenbond met de aangelegenheid te belasten, aangezien deze zich dan voor een zeer netelige taak ge steld zou zien. De Italiaansche regeering heeft wel niet het voornemen een expeditie tegen Abessynië uit te rusten, doch het gaat hier veeleer om zeer gerechtvaardigde de fensieve maatregelen, die de Italiaansche grensposten moeten beschermen tegen Abessynische overval. De mobiliseering van twee Italiaansche divisies vormt in ieder geval een volkomen normale voorzichtig- beidsmaatregel, waarmede Italië de toeko mende rechten niet te buiten gaat» Keizer Seiassié mobiliseert ADDIS ABEBA, 13 Febr. Keizer Haile Selassie heeft gister de eerste maatregelen getroffen tot mobilisatie van het Abessyni sche leger ingeval van een Italiaansche opmarsch in Afrika. De berichten omtrent het oproepen van Italiaansche reserves hebben in Abessynië groote verbazing gewekt Niettemin is men niet bereid de Italiaan sche eischen in te willigen. Men houdt vol, dat de Italiaansche troe len, toen het indident plaats vond, zich op Abessynisch gebied bevonden. Groote brand in vliegtuig fabrieken Uit Tokio: In de provincie Foekoeoka is Sn de vliegtuigenfabrieken Janagawa door onbekende oorzaak een ontzaglijke brand Uitgebroken, waardoor in totaal 13 fabrieks gebouwen in de asch werden gelegd. Er werdc^i 800 vliegtuigmotoren, die ge reed waren om in toestellen ingebouwd te !Worden, vernield. De vliegtuigfabrieken van Janagawa voor- tien het leger van vliegtuigen en vliegtuig motoren. Een streng onderzoek is ingesteld. De schade bedraagt verscheidene millioenen yen. HERTOG VAN GLOUCESTER KEERT TERUG. Uit Londen: De Hertog van Gloucester feal 28 Maart a.s. te Londen tcrugkeeren ,van zijn tocht van zeven maanden naar Australië en Nieuw-Zeeland. LORD SEMPILL VERMIST. Uit Berth: De als pionier vau het vlieg- Wezen en vooral van de gedachte aan een Transatlantische luchtscheepsdienst beken de Lord Sempill. die met zijn ééndekker «>p de terugreis was van Australië naar Enge land, wordt in het Zuidwestelijk deel van Australië waai- een storm gewoed heeft, ver mist. Lord Sempill is kortgeleden alleen in 140 uur van Londen naar Melbourne ge- ylogem DOODSTRAF GEEISCHT TEGEN HAUPTMANN Openbare vijand no. i der geheele wereld Sensationeel requisitoir. In het slotrequisitoir, dat gisteren Ie Flc- mington door den procureur-generaal, Wi- lentz, werd gehouden, eischte deze tegen Hauptmanu, dien hij den „Public Enemy No. 1 der licele wereld" noemde, de dood straf wegens moord met voorbedachte rade. Uit de verhandelingen is volgens hem na melijk komen vast te staan, dat Hauptmann het kind van kolonel Lindbergh door een slag op het hoofd gedood, of minstens ver doofd heeft, zoodat hier sprake is van moord met voorbedachten rade. Wilentz bereikte het hoogtepunt van zijn requisitoir, toen hij verzekerde, dat beklaag de den schedel van het kind met zijn bei tel had verbrijzeld. Onder ademlooze spanning der aanwezi gen slingerde hij Hauptmann, die roerloos in do beklaagdenbank zat, de woorden: .Aioordenaar, moordenaar, moordenaar!" in het gelaat. Verschillende toeschouwers kregen den indruk, dat de jury-leden door het dramati sche requisitoir van Wilentz als het ware gefascineerd waren Toen Wilentz de doodstraf eischte, zeide hij: „Hauptmann is thans zoo koel als een blok ijs, maar hij zal ontdooien, als de schakelaar van den elcctrischen stoel wordt omgezet. Als beklaagde op den stoel zit,zaJ hij zijn misdaad uitboeten". Vervolgens richtte Wilentz een waai-trom melvuur van argumenten tegen de bewe ring van de verdediging, dat het proces ge baseerd is geweest op bewijsmateriaal, dat door de politie was vervalscht. ,.lk heb", aldus verklaarde Wilentz, „de grootste hoogachting voor mijn eigen be roep, maar ik geloof, dat er onder de advo caten meer schurken zitten dan onder politie" Wilentz verdedigde ook de leden van Lindbergh's huishouding tegen de aantijgin gen van Reilly en betoogde, dat tegen geen der bedienden van Lindbergh iets verdachts is bewezen kunnen worden, terwijl men evenmin een losgeldbrief met een hunner in verbinding heeft kunnen brengen. Zelfs wanneer de openbare aanklagers geen andere bewijzen zouden hebben dan 't getuigenis van Condon, dat hij Hauptmann het losgeld heeft uitbetaald, zou dat. aldus Wilentz. voldoende zijn als bewijs, dat Hauptmann schuldig is aan „moord in den eersten graad". Een Incident Tegen het einde van Wilentz' requisitoir had een incident plaat* Een man, die zeide de broer te zijn van Robert Burns, den schrijver van am a fugitive from a chain gang", is in de recht zaal opgestoven, juist toen de procureur- generaal zijn laatste beroep op de jury deed. Bums, die bekend is als „vader Vincent Bums" van Fort Lee (New Jersey), begon te schreeuwen en riep, dat iemand hem be kend had, hoe het drama met de baby van Lindbergh zich heeft afgespeeld, doch hij werd door de suppoosten op handige wijze uit de rechtzaal verwijderd. Een bijzonder verdachte omstandigheid is, dat de man den geheelen dag stil op de zelfde plaats had gezeten en dat hij geen kik had gegeven voordat het incident plaats vond. Attorney-generaal Wilentz zeide, dat hij het mogelijk acht, dat de interruptie een truc van de verdediging is. Volgens een andere lezing zou de man hebben willen zeggen, dat Hauptmann zelf tegenover hem de misdaad zou hebben bekend. Men hield den man zoo snel een hand voor den mond en hij werd zoo vlug weggeleid, dat het on mogelijk was precies te weten, wat hij heeft gezegd. Wilentz was bleek van woede. Hij protesteerde er tegen, dat een dergelijk tu mult had kunnen plaats vinden. Rechter Trenchard zeide te betwijfelen of de jury had gehoord, wat Bums heeft ge zegd. Hij deed een beroep op de jury de op merkingen te negeeren en te vergeten Trenchard liet de zaal ontruimen. Wilentz adviseerde de jury een avond rust te nemen. Vanochtend om tien uur zou de zitting worden hervat. De jury zal tegen den middag in raadka mer gaan. Burns is, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, in vrijheid gesteld. Hij zei de „Presbyteriaan" te zijn geweest, doch thans hoofd te zijn van een „onafhankelijk© kerk". Lloyd Fisher, een der verdedigers, zeide. dat do man eenigen tijd geleden vergeefs gepoogd had zijn lezing te „verkoopen" aau de openbare aanklagers, later had Bums zich tot de verdediging gewend. Fisher noemde Burns een hinderlijk individu. Kolonel Schwarzkopf verklaarde 'n maand geleden het verhaal van Burns te hebben gehoord. Vandaag zou rechter Trenchard zijn toe spraak tot de jury houden. De Londensche voorstellen Het voorloopig antwoord van Duitschland bijna gereed Te Berlijn verluidt, dat de laatste hand wordt gelegd aan het voorloopig antwoord van Duitschland op de Londensche voor stellen, dat in den vorm van een nota zaJ worden overhandigd. Eerst nadat dan be sprekingen zullen zijn gehouden men denkt, dat Simon of Eden daartoe naar Berlijn zal komen zal dan het eigenlijk' antwoord, in dea vorm van oen memoran dum worden gezonden. Te verwachten is uitoraard, dat de no ta in tegemoetkomende termen zal gesteld zijn en de afwijkende opvattingen van de Duitsche regeering niet in te scherpe vor- zal geven- Het Marine-program der Vereen. Staten Ruim 38 millioen dollar Uit Washington: De voorzitter van de vloot com missie van het Huis van Afgevaar digden, Winson, heeft een door de federale regeering reeds goedgekeurde vlootprogam- ma bekend gemaakt, dat uitgaven tot een bedag van 38.098 millioen dollar inhoudt. Daarvan zullen o.a. 115 millioen bestemd worden voor versterking van het vlootsteun punt Pearl Harbour (Hawaii), tien mil lioen voor een groot drijvend dok in Pearl Harbour, twee millioen voor munitiedepots in Balboa en Cocosolo (Panama-kanaal- zóne) en 6 millioen dollar voor de uitrus ting van oorlogsschepen. Winson verklaar de, dat van het genoemde bedrag 20 mil lioen dollar zullen worden uitgetrokken op de begrooting van het volgende jaar, onder het openbare bouwprogramma van 300 mil lioen dollar. Het restacrende bedrag zal wor den opgebracht door regelmatige credieten. DE„MACON" VERONGELUKT Het grootste luchtschip ter wereld De geheele bemanning met booten gered SAN FRANCISCO, 13 Febr. Het groots ste luchtschip ter wereld het Ameri- kaansche marine-luchtschip „Macon" is tijdens een tocht in de nabijheid der Californische kust verongelukt Het luchtschip zond S.O.S.-signalen uit en daalde te.r hoogte van Point Sur, 50 mijl ten Zuiden van Monterey, in zee. Met zeven booten kon de bemanning het luchtschip verlaten, na de daling op het water, zoodat alle <9 opvarenden konden worden gered. Een ontploffing De radiodienst van San Fransisco neemt aan dat de ramp aan boord van het lucht schip door een ontploffing is veroorzaakt Het eerste ontvangen radiogram luidde: Wij hebben ernstig verlies geleden en het luchtschip valt. Wij zullen bij hot neerko men op het water het luchtschip verlaten Het radiostation to San Diego ontving iet volgende radiogram. Wij zullen het luchtschip verlaten zoodra wij ongeveer 30 K.M. van^Point Sur waar schijnlijk 16 K.M. uit de fust zijn neerge komen. Een volgend radiogram bevatte slechts het woord „wachten". Ooggetuigen melden van Santa Barbara en Santa Monica, dat het luchtschip door den storm ongeveer 12 K.M. naar het Zuiden was af gedreven. De vuurtorenwacht van Point Sur deelde mede, dat hij het luchtschip niet kon zien, aangezien het boven een wolkenbank voer. Zoodra de eerste noodberichten bekend werden bevestigde het marine-departement te Washington dat het luchtschip zich in moeilijkheden bevond. Een van de marine commandant te San Francisco ontvangen bericht luidde: De „Macon" heeft ter hoogte van Point Sur een ernstig verlies geleden en meldt, dat men voornemens is het lucht schip te verlaten en op te geven. Een kruiser biedt bijstand. Dank zij het feit, dat zich een groot aantal Amerikaansche oorlogsschepen in de buurt van Point Sur bevonden, konden alle opva renden van het luchtschip spoedig worden gered. Toen de noodsignalen van hei luchtschip waren ontvangen, werden de oorlogssche pen terstond gewaarschuwd, die onmiddel lijk op zoek gingen. Andere schepen hadden reeds waargenomen, hoe het luchtschip niet stortn te kampen had en hoe het eerst snel tot boven het zee-cppervlak daalde, daarna weer te stijgen en achter de wolken te verdwijnen. De kruiser „Pennsylvania" bevond zich slechts op 4 zeemijlen afstand, toen het plot seling een raket, waarnam, die door het luchtschip was afgeschoten. Het schip wed toen spoedig ter plaatse en kon de beman ning met een aantal reddingbooten aan boord namen. had de bemanning van het luchtschip zich in zeven verschillende reddinghooten be geven- De zee was niet ruw, doch er stond een sterke deining. Er viel een dichte regen en er hing een dikke neveL roodat de „Penssyl- vania", die met sterke schijnwerpers zocht, de omtrekken van het luchtschip pas kon aarnemen, toen het vrij dicht was gena- Het verongelukte luchtschip „Macon", derd, hoewel de bemanning van het lucht schip verscheidene calciumvlammen had ontstoken. Inmiddels waren ook de kruiser „Rich mond", bet slagschip „Memphis" en de tor pedojager loncordter plaatse aangeko men en namen leden der luchtschipbeman- tiing aan boord. De commandant van het luohtsohip, Wi ley, een onderofficier en negen man, wer den aan boord van de „Concord" opgeno men. De opperbevelhebber dor Amerikaansche vloot, admiraal Joseph Peeves, deelde het marine-departement te Washington mede, dat hij het zoeken naar overlevenden zou voortzetten. Inmiddels bleek echter de geheele be manning gered. Het luchtschip was het grootste lucht schip ter wereld, en was een zusterschip van de „Akron", dat in 1933 varongelukt?. De „Macon"' maakte zijn eerste vlucht op 21 April 19.33, eenige maanden voor de ramp van de „Akron". De commandant van het thans v-organe luchtschip, Wiley, overleeft thans zijn derde luchtschipramp, want hij maakte niet alleen de ramp van de Akron mede, maar ook die met het Amerikaansche luchtschip „Shenandoah" De „Macon" had een lengte van 233 si eu was gevuld piet onbrandbaar helium- gas. Het luchtschip had een actieradius ven 9500 K.M. Het was thans op de taruj- het product ven vertrouwen. reis van manoeuvres, waaraan het in sa werking met de Amerikaansche vloot had deelgenomen. Diepe indruk in de Ver. Staten WASHINGTON. 13 Febr. De ramp ven het marineluohtschip „Macon" is te Washing ton pas gisteravond laat bekend geworden. Ook vanmorgen vroeg ontbraken nog tal ran nauwkeurige bijzonderheden. Het bericht heeft in geheel Amerika die pen indruk gemaakt. Uet gebouw ven het Marined'eipartemeut te Washington bleef den ceheelen nacht hel verlioht Ook President Roosevelt, heeft zich niet ter ruste begeven, om voortdurend nauw- keurig ven de ingekomen berichten op ae hoogte te blijven. Volgens de laatste officieele mededelin gen, bedroeg het totaal aantal opvarenden van het luchtschip 83 man. Hiervan zijn 81 aan boord van de oorlogsschepen genomen. Toch twee vermisten Omtrent het lot der beide vermisten is niets bekend. Eén hunner is klaarblijkelijk de radio-telegrafist van het verongelukte luchtschip. Van de geredden is niemand ernstig gewond. Omtrent, de oorzaak van de ramp tast men nog in het duister. Volgens een radio gram van commandant Wiley volgde de daling nedat het aohtersohip ernstig was beschadigd. De bemanning had echter tijd gehad om reddingsgordels aan te doen en de gummi- reddingbooten geheed t-o maken. Bloedig incident te Weenen Uit Weenen: Gisteravond is het alhier tot bloedige botsingen gekomen, waarbij een doode en twee zwaar gewonden, zijn ge vallen. Over het verloop der botsingen wordt het olgende verteld: In Ottakring op het Nepomukbergerplein trachtten 200 personen, ter herdenking van den opstand van 12 Februari van het vorig jaar, een vergadering te houden in de open lucht Het. kwam tot een botsing. Een jon geman, die een roode vlag droeg, zou wor den gearresteerd. Hij verzette zich daarte gen en gaf vuur uit een revolver, waarbij bij een agent en een ambtenaar der crimi- neele politie zwaar wondde. Toen hij zag, wat hij had aangericht, rende hij een huis binnen en schoot zich zelf dood. Op hem werd een pistool en tweehonderd schoten munitie gevonden. Naar thans verluidt, is het aan de han delsacademie alhier tot demonstraties van socialistische studenten gekomen. Deze wierpen vlugschriften uit de ramen van het schoolgebouw. De politie, drong het gebouw binnen en arresteerde .verscheidene stu denten. De „Seth Parker" werkelijk in nood De „Australië" staat zijn bedrieger bij LONDEN, 13 FebruarL De Engelsche krui ser „Australië" met den Hertog van Glou cester aan boord heeft van de bemanning van den door storm beschadigde -Amerikaan schen schoener „Seth Parker" negen man aan boord genomen. Dc kapitein, de marco nist en drie andere loden der bemanning zijn aan boord gebleven. De kruiser zal den schoener bijstand verleenen tot een uit Pago- Pago op Samoa vertroken sleepboot van de Amerikaansche marine ter plaatse is aange komen. Men zal zich herinneren, hoe de „Seth Parker" kart te voren de kruiser „Austra lië" loos had gealarmeerd, teneinde voor den Amerikaansohen radio-omroep een sensation eel e reportage te kunnen geven van de ontmoeting met den kruiser, die den zoon van den Engalsohen Koning aan boord heeft. Vernietigd communistisch Kamermandaat In strijd met de Grondwet Wij hebben er onlangs melding van ge maakt, dat in Luxemburg het mandaat van de eerste communistische afgevaardigde voor het parlement nietig is verklaard. De Kamer heeft zich daartoe vereenigd met de beslissing van den Raad van State, die Je volgende beslissing had genomen: De Ka mer, welke krachtens de grondwet is in het leven geroepen, kan haar taak slechts bin nen het raam van die grondwet vervullen. Zoowel de grondwet als het reglement van orde der Kamer eischen van de afgevaar digden een eed waardoor zij zich tot de strikte waarneming van dc grondwet ver plichten. Het communistische programma echter bestrijdt niet alleen de fundamentee- Ie beginselen van de grondwet, maar ver plicht de oommunistische partijgangers bo vendien op alle mogelijke wijzen, in een bepaald geval langs den weg van opstand, de grondwet te saboteeren en buiten wer king te stellen De communisten verkleven tegenover do de gelijkheid van alle burgers voor de wet erkennende grondwet, dat slechts aan de arbeiders en de boeren deel name aan de volkssouvereiniteit toekomt; zij willen alle grondbezitters en privaat eigendommen ontrechten, hetgeen alleen bij terzijdestelling van de bestaande grondwet mogelijk is. Een communistisch afgevaar- diede zou óf een meineediga óf een verrader van zijn eigen partij kunnen zijn. Op de vrijheid van meening van den burger kan hier geen beroep gedaan worden, omdat deze vrijheid van meening slechts binneu het raam van do door de grondwet getrok ken grenzen geoorloofd is. Op deze gronden heeft de Luxemburgscha Kamer met groote meerderheid besloten tot de nietigverklaring van het communistisch mandaat. Gemengd Nieuws Verduistering van papieren en geld Twee arrestaties In de Warmoesstraat te Amsterdam, waar gevestigd is een kantoor van de combi natie van Chine.ezen zijn de boekhouding en een bedrag van ruim f 9000 ontvreemd. Naar aanleiding hiervan heeft dc justitie een huis zoeking gedaan in dc Gravenstraat, op de Rozengracht en in de Bergstraat. Hierdoor is de boekhouding voor het aller grootste deel terecht gekomen. Het geld is nog niet gevonden. In verband met deze zaak zijn in arrest gesteld een zaakwaarnemer zijn bediende. Deze ontkenden aanvankelijk iets van de zaak te weten, maar toen langza- merhand ontkennen niet meer mogelijk bleek, hebben zjj een bekentenis afgelegd. Er bestaat nu kans, dat ook het geld wel gevonden zal worden. Auto- en motor-ongelukken Te Ems (GId.) is tengevolge van een de fect aan de stuurinrichting, de zwaarbeladen vrachtauto van de Eerbeeksche Papierfabriek te Eerbeek, die op weg was naar Zwolle, op den Epenveg nabij den Oranjeweg, tegen een boom gebotst. De chauffeur, die bemerkte dat het stuur zijn dienst weigerde, probeerde nog uit de cabine te springen. Hij slaagde hierin evenwel niet. Toen de auto tegen den boom opvloog, raakte hij in de cabine, die werd in gedrukt, bekneld. Ernstig gewond werd de man door een juist passeerenden automobilist uit zijn benarde po sitie verlost en naar het ziekenhuis te Apel doorn overgebracht, waar hij is opgenomen. STELENDE SCHOLIEREN Nadat in den zomer van verleden jaar dief stal met braak was gepleegd in de Dr. Visserschool te Ginneken, werd daar de vorige week opnieuw ingebroken en o.m. een dingsbusje waarin eenig geld ontvreemd. Het is de politie gelukt een drietal jongens, be trokken bij dezen diefstal, te arresteeren. Een hunner is opgesloten. Een uitgebreid onder zoek bracht aan het licht, dat de jonirelui voor een deel samen met twee jongens, die verle den zomer in Ginneken logeerden, betrokken waren bij verschillende diefstallen in dien tijd te Ginneken en Princenhage gepleegd. Zoo waren ze ook betrokken bij de vorige inbraak in de Dr. de Visserschool, bij een diefstal van chocolade in een winkel te Ginneken, bij eer diefstal met braak in een zomerhuisje te Prin cenhage, bij een diefstal met braak in de zweminrichting „de Princeplassen", te Prin cenhage, bij een diefstal met braak in het padvindershuis van het Ned. Padvindsters- De betrokkenen zijn allen scholieren tus- schen 15 en IS jaar. EEN DOODELIJKE DUIZELING Toen de 77-jarige C. L. V., te 's-Herto genbosch langs de Breede Haven liep werd hij door een duizeling bevangen en kwam in het water terecht- Met haken is de drenkeling door schippers opgehaald en in de fabrieken der firma de Gruyter binnengebracht. Enkele doktoren hebben kunstmatige ademhaling toe gepast, waarna het bewustzijn terugkeerde. In het Groote Ziekenhuis is de man echter aan de gevolgen overleden. JEUGDIG FIETSENDIEF GESNAPT De Hilversum sche politie heeft een jarigen jongeman, woonachtig te Utrecht ge arresteerd, die zich in Hilversum heeft schul dig gemaakt aau diefstal van 12 rijwielen. De jongeman bleek ook een aantal soortgelijke diefstallen te Utrecht en Amersfoort te heb ben gepleegd. Hij is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Amsterdam. ERNSTIG TRAMONGELUK Men meldt ons uit A a 11 e n j Tijdens het rangeeren van een goederentram van de GelderschWestfaalsche Stoomtram Maatschappij is een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl de locomotief met een paar wagens langzaam achteruit reed, is de conducteur, de heer Schoenmakers uit Terborg, juist toen h-t stopsignaal gegeven was, door onopgehelderde oorzaak van het laadperron gevallen en tus- schen den wagen terecht gekomen. S. werd het prive-kantoor van de Coöpera tieve Landbouw Vereeniging binnengedragen, waar Dr. Knol een ingedrukte borstkas en een beenfractuur constateerde. In zorgwekkenden toestand werd het slacht offer per ziekenauto naar het ziekenhuis te Winterswijk vervoerd. DE VJULA. CONTRA MARTIEN BEVERSLUIS Naar wij vernemen heeft het V.A.R.A.-be- stuur een nieuwe aanklacht bij het kantonge recht ingediend tegen den dichter Martien Be versluis, naar aanleiding van zij'n brochure „De Kaarten op Tafel", welke onlangs is uit gegeven. De zaak zal Dinsdagochtend voorko men. GESTRAND EN VLOT GEKOMEN De „Stanfries III", die aan den voet van den Westfrieschen Zeedijk op een krib was gevaren, is door dc „Franeker I" vlot getrok ken. Een uur later is het schip in Enkhuizen aangekomen. Het zal de reis naar Amsterdam voortzetten. De „Stanfries" heeft geen averij bekomen. EEN HONDERDJARIGE. Maandag j I. herdacht Bokke van Dijk te Zwagerveen bij Kollum (Fr.) zijn lOOsten geboortedag. De honderdjarige, die reeds op 9-iarigen leeftijd moest werken, om de ge zinsverdiensten te vermeerderen, is nog kras. Alleen zijn gehoor wordt minder. DE VLEGEL. Dat het handdorschen wel degelijk In staat is de werkloosheid in aanzienlijke na te te bestrijden, is in de afgeloopen dagen gebleken in de gemeente Hontenisse. Vol gens de ingeleverde loonstaten werd over t tijdvak van 14 tot en met 26 Januari in deze gemeente niet den vlegel gedorscht- een hoeveelheid van 5100 kg. tarwe en een hoeveelheid van 93.149 kg. peulvruchten Voor deze werkzaamheden werd aan loon uitbetaald 1 994.76. Dit beteekent, dat een 400-tal arbeidsdagen aan loon werd uitge- Een der parlementaire sprekers verdedig de het regeeringsvoorstel met de volgende woorden: Wie zou in huis een vreemd-line als gast opnemen van wien hij weet, dat hij komt met het oogmerk hem schade toe te brangen dat zijn handlangers klaarstaan -p bet geschikte oogenblik zijn huis te vernie len en zijn gezin uit te roeien0 Weerbericht Het dunne PÜltJ» geeft den vorlgen stand Hoogste stand te La Coruna 770-5. Laagste stand te Haparanda 728.5. Stand vanmorgen halftwaalf 755-0. WEERVERWACHTING Matige tijdelijk toenemende Z. tot \V. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen weinig verandering in temperatuur. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT In dc algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. Gisteren was eens depressiekern voor de Noorsche kust gelegen Deze verplaatste zich Oostwaarts, doch werd gevolgd door een nieuw lage drukgebied, dat secundaire uitloopers over de Britsche eilanden vertoonde. In het Z. bleef de druk hoog. Hot weer blijft regenachtig en betrokken tot zwaar bewolkt over vrijwel geheel W. Eu ropa. Over het vasteland steeg dc tem peratuur. Over IJsland, Schotland en plaat selijk in Scandinavië werd het kouder. De vorst is thans te merged rongen tot CJen- traal-Europa en over Midden-Zweden komt nog strenge vorst; in N.-Zweden en Finland matige vorst voor. Rond het Kanaal en de Z. Noordzee en langs de Noorsche kust waait het krachtig. Ten onzent is geen verandering van den weerstoestand te wachten STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Rilt hedenmorgen S.55 uur aan dc posten van Hoek van Holland tot de Belgische grenzen: „Weest op uw lioedc." 14 FEBRUARI Zonsopgang 7.21 uur, ondergang 5.08 uur. Maan op nam. 0.56 u„ onder voorni. 5.8J. u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 FEBRUARI Van 's avonds 5.38 u. tot 's morgens 6.49 U. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig RhMnfeMen 9S5 2.06 Canb 2*4 Rreisaeh 1.16 1.91 Fms 1.34 1.37 K-hl 2.2* 2.28 Coblens 2.76 3.06 Maxaa 3.39 4.00 Trier 1.49 5.59 Dledeshelm 1.57 1 60 Keulen RA5 4.41 Mannheim 3.04 3.24 Dnsaeldorf &c5 3.01 Lohr 3.78 1.73 Riikrort 2.04 2.65 Mainz 101 1.28 Wesel 2.20 2-90 Bin een 2.10 2,22 Emmerik 3.63 4.35 Lobitb 12.83 14.30 Kampen -0.49 -0.43 Nijmegen 10.30 10.90 Eyeden 47.72 47.81 St Andries 5,22 6.77 Maastricht 42.62 42.60 Arnhem 10-13 10.69 Grevenblcht 29.75 29 75 Vreeswtjk lw 0.00 0,00 Venlo 12.21 12.39 Westervoort 10.70 11,26 Grave (sluis) 8.43 8.54 Deventer 4.91 5.10 st Andries 2.92 SCO Stuw Sambeek geopend HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 14 Februari Delfzijl 8.12 20.47 HellevoetsL 0.04 1537 Terschelling 5.26 18.03 Willemstad 1.02 1 .34 Haningen 6.15 18.50 Brouvversh. li.49 Den Helder 3.50 16.25 Zierikzee 1U4 LJmnlden 0.22 12.54 Wemeldinge 0.02 12,36 Hoek v. HoIL 12.03—.— Vlissingen 11.05 23,35 Scheveningeu 12.13 Terneuzeu 11.35 Hotteidam 1.24 13^5 Hansweert 12.05—,— TREIN CONTRA AUTO Dinsdagmorgen om elf uur is een trein, ko mende uit de richting Kampen, onder Masten broek op een particulieren overweg in bot sing gekomen met een vrachtauto. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor, doch do vrachtauto werd zoodanig geraakt, dat het een half uur duurde voor de lijn vrijgemaakt was. Ook de treinen uit Zwolle ondervonden daardoor ruim een half uur vertraging. DE DOODELIJKE DAMP Te Tilburg werd 's morgens de gezond heidsdienst gewaarschuwd, dat er zich twee bewustelooze menschen bevonden in een per ceel aan de Koningstraat. Bij aankomst in het huis bleek den dienstdoenden verpleger al aanstonds, dat hier van kolendampvergif tiging sprake was. De twee bewoners van het hui mej. de wed. de Rooy en haar zoontje, waren bewusteloos. De vrouw kon vrij spoedig worden bijgebracht, doch bij den jongen ge'uk- te dit slechts ten deele. Beiden zijn per zie kenauto ter observatie naar het ziekenhuis overgebracht. Te Santpoort heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. Bewoners van een perceel in de Pastoorstraat ontdekten dat een inwonende bejaarde man bewusteloos te bed lag. De kamer lung vol rook, afkom stig van de kachel in de kamer. De toestand van den man is zeer ernstig. DE MOORD TE KWAKEL Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest ge wezen ia de zaak tegen den 29-jarigen veehouder M W. K., die door de rechtbank te Haarlem, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk let sel. den dood ten gevolge hebbend, was veroor deeld. Het Hof bevestigde dit vonnis waarbij verd. veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden, verminderd me; de voorloopige hechtenis; de procureur-generaal, had vijf jaar gevangenisstraf geeischt. Verd. had na afloop van de kennis te Kwakel in deo zomer van het vorige jaar, den arbeider K. Verdegaal. met wien hij reeds geruimen tijd ruzie had, zoo met een mes gestoken, dat deze aan de gevolgen is overleden. VERDUISTERING VAN 140.000. De Almelosche R-tch'bank heeft, uitspraak gedaan in de zaak tegen den vroegerori hou der van het Effectenkantoor „Twenthe" ia Hengelo G. B., thans te Haarlem. De Rechtbank veroordeelde H voor ver duistering. meermalen gepleegd, overeen komstig den eisch, tot twee jaar gevangenis straf. Zooals wij reeds meldden bedraagt hofc totaal bedrag der verduisterde gelden pl.nu S léO.OOQ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2