ïodëOü DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 Het kerkelijk vraagstuk in Duitschland Wat de kerkelijke autoriteiten erover mededeelen Het toenemen van de ,JVoordsche Bewegingen het A nti-Semitisme (Van onzen Duitschen correspondent). Merkwaardig genoeg schijnen slechts wei nigen te beselfen, van hoe eminente betee kenis hetkerkelijk vraagstuk voor de toe komst van het Derde Rijk zal blijken te zijn. In de meest onderscheiden kringen der nationaal-socialistische veteranen is het ge bruikelijk geworden, de kerk zoowel de katholieke als de evangelische als een overwonnen standpunt te beschouwen. Op zichzelf is dat begrijpelijk, want inde dagen van strijd tegen het gewraakte „systeem van Weimar" stond de Kerk zooal niet af- keerig, dan toch neutraal tegenover een politieke beweging, welke in directen of in- directen vorm een radicalo omwenteling nastreefde. Deels buiten de kerk om, deels ondanks veel kerkdijken tegenstand heeft Adolf Hitler de eindoverwinning behaald. De snelheid, waarmede de Kerk zich vanaf den 30en Januari 1933 bereid verklaarde, den staat in zijn gewijzigden vopm en diens hoogst en leider te dienen, heeft het oordeel .van Adolf Hitier over haar wankelbaarheid allerminst begunstigd en uit het feit, dat hij als hoofd van den staat nog geen enkele maal bij historische of officieele aangelegen heden den weg naar de kerk heeft gevon den, kan worden afgeleid, dat zij in haar tegen woord1 gen vorm noch zijn belangstel ling, noch zijn sympathie geniet. Er zijn nog wel andere verschijnselen, welke hier op wijzen. Bij voorbeeld het feit, dat de kerk niet meer bij machte is, haar belangen in het openbaar te behandelen. Het is van overheidswege sedert meerdere weken ten strengste verboden, in woord of geschrift een thema aan te raken, hetwelk tiendui zenden na aan 't hart ligt. Voor de onnoo- zele buitenwereld bestaat er dus geen ker kelijke strijd meer en het is allerminst overdreven, wanneer men zegt, dat de kerk in het tegenwoordige Duitschland onder de verdrukking leeft. Want in werkelijkheid blijft deze strijd voortbestaan, zoolang er instanties zijn, welke de onaantastbaarheid van het Evangelie in z'|n volle ontplooiing in twijfel trekken. En ten slotte zal de leer der genade altijd weer de overwinning be halen op den mythos van menscheli|k ver nuft! Verschil met vroeger Onder de gegeven omstandigheden wilde liet mij wensehelijk toeschijnen, met ver schillende kerkelijke autoriteiten weer eens van gedachten te wisselen over het kerke lijk vraagstuk, want juist in c'agen van zorg en strijd is wederzijdsch vertrouwen van bijzondere beteekenis. Opzettelijk ben ïk bij al deze ernstige en vaak langdurige gesprokken aan de feiten van den dag voor bijgegaan want liet gaat immers voor ons allen om de vraag: welke plaats zal op den duur aan de Kerk van Christus in 't Derde Rijk w-orden toegekend? Het viel mij op, dat overal met eerbied en ova<ardeerïng over den persoon van Adolf Hitler zelf en over- de rijksregeering wordt gesproken. iVJen erkent het verschil met vroeger, verheugt zich over de thans he'er- scMènde orde en vooral over het einde van den binnenlandschen polltieken strijd. Duit- schers staan niet meer als aartsvijanden tegenover hun eigen laadgenootcn en de In ternationale wordt niet meer als gelijkwaar dig naast het nationale volkslied geduld. He't onoplosbaar toeschijnende probleem der werkloosheid wordt met een doortastend heid behandeld, welke ook buiten Duitsch land aandacht trekt en blijft het zoo voort gaan. dan bestaat 'er kans, dat binnen af- zienibaren tijd iedere staatsburger weer zijn bescheiden stukje brood door noesten vlijt kan verdienen. Maar juist in zulk een tijdperk van har den strijd om het bestaan was de kans al tijd groot, dat de Kerk en het geloofsleven op den achtergrond geraken. Duitschland stond jaren achtereen tegenover een wereld van vijanden en tijdens het vroeger bewind was men hieraan 'gewend geraakt. Men mopperde weliswaar tegen den nood dei- tijden, maar men had niet den moed zich tegen dit onrecht te verzetten. Thans is dat anders geworden. Het natio naal bewustzijn is herleefd en vooral de jeiigd staat bereid, om het aanzien en de macht van volk en staat te bevorderen. Het eindresultaat van de volksstemming in het Saargebied heeft duidelijk bewezen, dat ook het katholieke deel del- bevolking door en door JDuitsch is blijven denken en voelen. De s*aat voelt.zich ook hierdoor gesterkt in de juistheid van zijn beleid en wenscht het moreel effect van zulk een overwinning niet overschaduwd te zien door een kerkelijken strijd, welke ondanks alle! bemiddeling en inmenging van overheidswege niet den in druk wekt, dat men binnen afzienbaren tijd tot een voor allen bevredigende oplossing zil komen. Mede uit deze overweging heeft men de vrije verkondiging van het Evange lie toegestaan, maar het thema van den kerkelijken strijd buiten debat gesteld. Een stap te ver Het wil mij toeschijnen, dat men in dezen 'n stap te ver is gegaan. Men heeft over 't hoofd gezien, dat riiksbisschop Müller er de man niet naar is, langs internen weg 't ker kelijk vraagstuk tot een voor staat en kerk bevredigende oplossing te brengen. Het ver trouwen dor kerkelijke oppositie heeft hij nimmer genoten. Het vertrouwen der Duit- sche Christenen heeft hij door zijn aarze lend optreden allang verspeeld. De verhou ding tussclien Kerk en staat zal pas van positieve en vruchtdragende beteekenis wor den, wanneer de leiding der evangelische kerk aan eep man wordt toevertrouwd, die met de onaantastbaarheid van het Evange lie het aanzien van de Kerk weet te her stellen. Afscheiding of verzoening kunnen in dezen niet den doorslag geven en de staat zou beter doen, zich in navolging van Frederik den Groote, zooveel mogelijk bui ten dezen strijd te houden. Samenvattend is mij van bevoegde kerke lijke zijde het volgende toevertrouwd: Men kan niet ontkennen, dat de Noord solie Beweging, welke de katholieke zoowel als de evangelische kerk uitschakelt, den laatsten tijd tot in höoge en toonaangeven de kringen heeft toegenomen. Over het rijk zijn kortelings ruim dertig grootere en klei nere organisaties \an dien aard vastgesteld De namen van Bergmann, Hauser en Dinter zijn tot ver buiten Duitschland bekend. Voor al de Dintersche beweging, die een anti semitisch karakter draagt, heeft veel aan hangers en schijnt onder de hand getole reerd en bevorderd te worden. Alle samen zijn zij echter niet groot in aantal. Al deze stroomingen zouden niet zoo erg zijn, wanneer de kerk méér in staat was zich hiertegen openlijk te keèren. Christus heeft gezegd: „Tk ben gekomen, om een vuur te ontsteken" en gaf hiermee te ken nen, dat Zijn volgelingen den moed moeten bezitten, hun overtuiging tegenover die van andersdenkenden te plaatsen. Zelfs vader en moeder moeten verlaten worden, indien he-t er op aankomt, voor Christus in te staan! De anti-semitische strooming Het Duitsehe volk is helaas mede-schul dig aan het toenëmen eener anti-semitisch? st rooming. Reeds tijdens bet bewind der Hohenzollem kwamen bankwezen, kunst leven en -kranten'bedrijf steeds meer onder Joodschen invloed. De tegenwoordige actie tegen dezen overmatigen invloed is dus lo gisch men is hierbij echter te ver gegaan en wat meer voorzichtigheid zou ongetwij feld voornamer van effect zijn geweest. De tegenwoordige kerkelijke leiding bezit klaarblijkelijk niet den moed ten allen tijde haar zienswijze tegenover die van anders denkenden te plaatsen. Elke vaste lijn ont breekt en in haar tegenwoordige situatie wordt de evangelische kerk nog nauwelijks waardie geacht een verdrag met den staat aan te gaan. De overeenkomst, welke in '31 met de rijks regeering is besloten, was veel beter dan de buitenwereld heeft erkend. Door het vast leggen van bepaalde grenzen wordt de al gemeen® vrede tusso'ben kerk en staat be vorderd. Wij hebben den staat gegeven, wal den staat toekomt en de staat heeft ook onze rechten erkend. Ten opzichte van tie jeugdopvoeding is dat thans anders gewor den. Baldur von Sciurach beheerscht met zijn medewerkers een belangrijk deel van de jeugdopvoeding en wij krijgen den in druk, dat onze kinderen „entevangelisiert" wórden. De evangelische kerk wordt systematisch geïsoleerd. Stond men publieke samenkom sten toe, dan *ou de werkelijke beteekenis en bet ware karakter van den kerkelijken strijd beter bekend worden en zou men stel lig tot een oplossing komen, waarvan de staat geen nadeel zou ervaren. Er is in wer kelijkheid geen sprake van een kerkelijk- politreken strijd, want de strijd gaat enkel en uitsluitend om de substantie van liet evangelie. Voor alle geloovigen blijft het eerste gebod toonaangevend, dat men name lijk God boven alle dingen moet liefhebben en gehoorzamen. Daarna en daarnaast ko men de belangen van volk en staat, maar boven die van de kerk mogen zij nimmer uitgaan. Déze uitteenzettingen winnen aan betee kenis, wanneer wij thans ervaren, dat de rijksbisschop van staatssecretaris Pfundner een schrijven ontvangen heeft, waarin dui delijk de ontevredenheid over het resultaat van zijn werk te kennen wordt gegeven. Ree'ds eenige malen is zijn heengaan aan gekondigd, maar deze geruchten bleken dan weer voorbarig te zijn. Uit het feit, dat hij Dinsdag door den Leider en Rijks kanselier niet in audiëntie is ontvangen, kan al evenzeer worden geconcludeerd, dat de positie van Müller niet he"el sterk meer is.- Wellicht gaan we dan toch eerder dan venvacht wordt, een oplossing van het ker kelijk vraagstuk tegemoet, welke de belan gen van kerk en staat kan dienen! BINNENLAND. Ned. Unie van Accountants Bedrijfswetenschappelijkc samenkomst De Nederlandsche Unie van Accountants heeft te Den Haag een bedrijfswetenschap pen jke bijeenkomst gehouden, onder lei ding van den waarnemend voorzitter, den heer B. J. Onderwater. Onder de aan wezigen waren vertegenwoordigers, der Re geering, Kamerleden en afgevaardigden van zustervereenigingen. Prof. Ir. D. Dres den, uit Utrecht, refereerde over het ver band tusschen techniek en economie. Spr. behandelde de volgende stellingen: 1. Practische vraagstukken kunnen in eersten aanleg zuiver technisch zijn, maar zij worden spoedig beheerscht door oeco- nomische overwegingen. 2. De eischen der oeconomie bij dc uit voering van technischen arbeid kunnen op verschillende factoren gericht zijn en be hoeven niet steeds op den kostprijs betrek king te hebben. 3. In den regel beteekent het bepalen van de meest oeeonomische werkmethode het zoeken van een compromis tusschen onder ling tegenstrijdige eischen. 4. Bedoeld compromis verandert naar plaats en naar tijd en daarmede de gun stigste werkmethode. 5. De eischen der oeconomie geven aan leiding tot nieuwe problemen, die dan we der in eersten aanleg technisch zijn. 6. De stand der techniek bepaalt de grond slagen der practische oeconomie. Het begrip „rendement" is typisch voor den ingenieur en moet ook loidend zijn voor den oeconoom. 8. Extrapolatie is even gevaarlijk in de oeconomie als in de techniek. 9. Slechts in hun allerprimitiefsten vorm kunnen oeconomie en techniek volstaan met statische beschouwingen. De dynamica is in beide vakken te meer noodig naar mate de snelheden grooter zijn. 10. Er is een groot gebied, waarop samen werking van technici en oeconomen blij vend noodzakelijk is in het belang van de algemeene welvaart. Mr. R. G i e 1 e n behandelde de „Indus trie-financiering", en wees er daarbij op. dat dit vraagstuk steeds actueeler is gewor den. Voor de verstrekking van crediet op langeren termijn is de gewone bankier, die meestal ver van de industrie af staat, niet meer de aangewezen' bemiddelaar. Voor de kleine en middelgroote industrieelen staal in de tegenwoordige omstandigheden meestal geen andere weg open dan die van particuliere relaties. In .België evenel heeft het bankwezen sinds geruimen tijd de industrie-financie ring verzorgd, o. a. door participatiemaat schappijen. Hier te lande is in de behoefte, welke aan industriefinanciering bestaat, nog slechts zeer onvoldoende voorzien. Wel hebben verschillende bekwame mannen hun aandacht aan dit vraagstuk gewijd. Dank zij \ooral prof. Gelissen werd in Lim burg een regionale industriebank voorbe reid, welke binnenkort in werking zal tre den. Noodzakelijk is echter, dat haar werk centraal wordt georiënteerd. Het Economisch Technologisch Instituut in Limburg, dat 1 April 1932 is begonnen, bevordert deze centrale oriënteering. Het ia geboren uit omstandigheden, welke Lim burg van nature voor industrieland be stemmen. Een bizondere taak voor de Industrie- bank is de bevordering der, werkverrui. ming. Verwacht mag worden, dat het be leggend publiek haar deze taak zal helpen volbrengen. Op beide referaten volgde gedachtenwia- Nationaal Middenstandscongres In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Koninkl Nederi. Middenstandshond werd besloten de uitnoo- diging'van de afdeeling Apeldoorn, om het 32e Nationaal Middenstandscongres en de daaraan voorafgaande algemeene bondsver gadering in het mooie Veluwe-centrum te houden, gaarne te aanvaarden. In overleg met de Apeldoomsche Handelsvereeniging werden als data gekozen Dinsdag 25 en Woösdag 26 Juni. Huishoudelijke voorlichting ten plattelande I-Iet Kon. Ned. Landbouw-Comité, dö Kath. Boeren- en Tuindersbond, de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond in Nedcv- land, de Algemeene Nederlandsche Vereen ging „Het Groene Kruis" en de landelijk vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" hebben in het leven geroepen de stichting: „Stich ting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande". Deze stichting heeft ten doel huishoudelijke voorlichting te verstrekken aan die groepen van de plattelandsbevol king, welke deze behoeven tot afweer van de ongunstige hygiënische en maatschap pelijke gevolgen van de economische crisis. Gisteren vierde de burgemeester van de gemeente Poortugaal de heer F. van der Poest Clement (tweede van links) zijn 25-jarig ambtsjubileum. - Kinderen boden de cchtgenoote den jubilaris bloemen aan. De gemeenteuitgaven in 1933 Als uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek is reeds nu verschenen de Statistiek der Gemeente-financiën over 1933 en 1934, met vergelijkend moteriaaJ. Er blijkt uit, dat van 1927 tot 1934 de uit gaven van alle gemeenten samen zijn ge stegen van 572 millioen tot 734 mil- lioen. Het bedrag der schulden is in het zelfde tijdvak gestegen van 2.009 mil lioen tot 2.510 millioen. Dat de financieele toestand belangrijk ongunstiger is geworden blijkt onder, meer hieruit, dat de rekeningen over 1927 van 87 gemeenten nog een batig slot van den gewonen dienst opleverden tot een totaal bedrag van 30 millioen, terwijl over 1932 dit nog slechts het geval was met 720 ge meenten tot een totaal-bedrag van 13 millioen, In verband hiermede steeg het aantal gemeenten met een nadeelig slot de rekening van 201 over 1927 tot 352 over 1932 en het bedrag dier sloten van 2.5 millioen tot 8 millioen. Het beeld wordt nog ongunstiger, als men de rekeningen zuivert van enkele storende elementen. De op deze wijze ge zuiverde rekeningen over 1933 van 609 ge meenten leverden een nadeelig slot tot een totaal-bedrag van 47 millioen; van 465 gemeenten bedroeg vor deze rekenin gen het batig slot in totaal slechts 3.3 De beschikbare reserves van alle ge meenten tezamen liepen terug van 87 millioen op 31 Deeember 1931 tot 50 mil lioen op 31 Dcc. 1933. Het bedrag der Rijks- en provinciale bij dragen en -voorschotten wegens noodlij dendheid steeg van 688.000 aan 16 ge meenten over 1927 tot nanr raming 5.3 millioen aan 98 gemeenten over 1933. Dat de verhoudingscijfers van de groep der grootste gemeenten als regel het hoogst zijn en kleiner worden naar gelang zij be trokking hebben op de groepen van klei nere gemeenten, blijkt onder meer duide lijk uit het bedrag der schulden per hoofd der bevolking op 1 Januari 1934, welk cij fer voor de groep van gemeenlen boven 100.000 inwoners 599 en voor «ie groejj van minder dan 2.001 inwoners 52 beliep, voor aile gemeenten tezamen won't gemid deld 303 gevonden. Motorrijden De 24 uursrit van de Vrijw. Surge -.« acht Amsterdam De jaarlijksehe groote 24 uur oefenrit van de Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam zal in Maart as. voor de zesde maal wordm vei'redcn. Zooals bekend, is deze rit in de vijf voorafgaande jaren uitgebreid tot motor-evenement van den eersten rang, waarin honderden deolnemeis starten per personen- of vrachtauto of per moiorrijwiel. Deelname is opengesteld voor alle leden, ook damesleden, van de Burgerwachten in Nederland, alle beroeps- en reserve mili tairen van Land- en Zeemacht, het, Politie- iperspneel, de Marechaussee, Rijks veld wacht ien de leden van den Bijzonderen Vrijwilligen 'Landstorm. Het aantal van vijf trajecten blijft voor 1935 gehandhaafd en Amsterdam is wederom begin- en eindpunt. Als data voor dezen zesden 24-uurs oefenrit zijn gekozen Vrijdag 22 en Zaterdag 23 Maart a.s. De inschrijvingen komen reeds nu van alle zijden binnen en de animo blijkt we derom groot. De talloozen «lie wenschen deel te nemen, moeten er aan denken dat hun inschrijving uiterlijk 18 Maart a.s. in het bezit moet zijn van den Commandant van de Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam- Singel 548 te Amsterdam. Neem 'n "AKKERTJE" uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevalle kou. Griep, Influenza. Protestantsche Noord-Brabanter Dit blad, hetwelk dient om onze geest verwanten in Noord-Brabant en Bommeler- waard wat dichter aan elkaar te smeden, wordt vanaf heden uitgegeven door de Fir ma N.V. v.h. J. de Vries te KlunderL Het eerste nummer van den nieuwen uitgever ziet er goed uit. Wij hopen, dat aan de zwerving thans een eind is gekomen, eu dat het blad zijn loop voorspoedig moge vervolgen. Mutatie bij de Scheepvaart inspectie Naar wij vernemen, zal de adjunct-in- specteur voor de Scheepvaart te IJniUidep, de heer T. bakker, op 1 Maart a.s. wor den overgeplaatst in dezelfde functie bij de Scheepvaartinspectie te Groningen. De heer Bakker is bestemd om den heer T. L. M el 1 erna, die aan het einde van dit jaar aftreedt, als inspecteur voor de Scheepvaart in het derde district (Gronin gen) als zoodanig op te volgen. MINISTER SLOTEMAKER WEER AAN DEN ARBEID De minister van Sociale Zaken, prof. dr J. R. Rlotemaker de Bruine, heeft gisteren, na verblijf in het buitenland, zijn werk zaamheden hervat. NIEUW VLIEGVELD OP ARUBA Tweemaal per week vliegt de „Suip" thans van Curagao naar Aruba, waar hij landt op liet vliegveld Savoneta bij Sint Nicolaas Savoneta is aan zee gelegen en gedurende den regentijd niet altijd goed bruikbaar. Het gouvernement van Curasao en onder- hoori góeden is daarom, in overleg met den K.L.M. vertegenwoordiger in West-Indic den beer L. F. Bonman, terstond den aan leg van. een nieuw vliegveld begonnen. BEGRAFENIS Mr J. VAN GILSE Gistermiddag is op Nieuw F.ik-en-Duinen in Den Haag de teraardebestelling geschied van het stoffelijk overschot van mr J. v a n Gil se, oud-lid der Tweede Kamer, oud-lid der Prov. Staten von Overijsel, oud-lid van den gemeenteraad van Steenwijk en oud- kantonrechter aldaar. Mr van Gilse is ook 25 jaar lang bestuurslid en twintig jaar vooi-zitter van de Nutss paarbank te Steen- wijk geweest. Uit het Sociale Leve*. LANDELIJK COLLECTIEF CONTRACT BOUWBEDRIJVEN Naar h«t orgaan vam dien Bouwarbeldeasbond LOONSVERLAGING IN HET HOUT BEDRIJF De bond vam werkgevers in het houtbedrijf de Zaanstreek heeft voor de aanvaa. in #<-n nieuwe collectieve a.r bel deceive >mst voorstellen ingediend bij de organic- WOENSDAG 13 FEBRUARI HUIZEN 301 M. NCRV-uitzcnding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 3.15O 30 Gram pK 10.30 Morgendienst oJ.v. Ds. P. Boes. 11,00— 12.00 Harmoniumspel N. F- Jurjaanz mmv. Mevr. L. J. A. v. Neerden—Ongers (sopraan) 12.15 Gram.pl.' 1.00 Orgelspel R. Parker. 200 Zang Greta Smit mmv. L. olaauw (crgel). 3.00 —3.45 en 4.00 Trioconcert (viool-cello-piaao). 430 Grampl. 5.00 Kinderuur. 6.GC Landbouw- praatje. 630 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Causerie. 7.30 Gram.pl. 7.40 Ds. L. D. Poot: Holland op Zee. 8.00 Vaz Dias. Grampl. 8.15 Amhemsche Orkest vereen, o.l.v. J. Spaanderman mmv. J. Smeterhn (piano) 9.15 Causerie Ds. L D. Poot. 9.40 Vervolg concert, 10.30 Vaz Diaa. 10,35—11.30 Gram. pl.. HILVERSUM 1873 M. - VARA-uitrending. 10.00 vra. VPRO, 6.30 RVU. 800 Gram.pl, 9.30 P j. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Voor Arb. i. d. Contnubedr.: Vara- toocee! oJ.v. W. v. Capellen, Orvitropia o.l v, J. v. d. Horst, N. de Klljn (viool). F. v. d. Hei de (klarinet) en R Schoute (piano), C. v. d. Lende (lezing). 12.00 Gram.pl 12.15 De Zon nekloppers o.l.v. C. Steijo. 1.00—1.45 De Flie refluiters o.l.v. E. Walis. 2,00 Voor de Vrou wen. 2,15 Kniples. 3.00 Voor «ie kinderen. 530 XX-Ensemible o.l.v. Steijn. Mmv. G. Ehrhardt (zang) 5.50 Gram.pl. 6,05 De Flierefluiters olv. E. Walis. 6.30 RVU. Prof. G. Gonggrijp: Voedsel en Vrede in het Verre Oosten. 7,00 Sportuitzendiing. 7.20 ..Mathis der Maler", Hindemith (Gr. pl.). 7.45 Voor Transportar beiders. 8,00 Herh. SOS-Berichten. 8,03 Gram pl. 8 20 C. Steijn (accordeon) en J. Vog?l (piano). 830 ..Nu slaat dertien", spel van Observer, vert. Nel. Bakker. Vara-tooneel o.l v W. v. Capellen. 9.15 Vara-ori,est ol.v. H. de Groot mmv. W RavelH (bas). 10.00 Vaz Dias 1 VARA-Varia. 10,15 Concert uit Parijs (Gr. pl.). 1030 Orgelspel J. Jong. 11.00—12,00 Gra- mofoonm uziek. DROITWICH 1500 M. - 10.35-10.50 Morgen wijding 11.20 Gram.pl. 11,50 Voor de Scholen. 12.05 Orgelspel. Q. MacLean. 12.50 Ch. Man ning eD zijn orkest 1.50 Orgelconcert M. Viu- den. 2.25 Voor de Scholen. 3 10 Lezing. 3.35 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. R. Austin mmv. J. Szigeti (viool). 5.05 Het John MacArthur kwintet. 5,35 BBC-Dansonkest ol.v. Hall. 6.20 Berichten. 6,50 en 7,05 Lezing. 7.25 Handel'- concert. 7.50 Concert-inleiding. 8,05 BBC-Sym- phonie- orkest oil.v. Adr. Boult 9.10 Berichten 9.25 Vervolg concert. 10.20 Lezing. 10.35 Hon- gaarsch Zigeuner-orkest oJ.v. G. Garay. 11.20 Roy Fox en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8.20 Gram.pT. 12.35 Goldy-orkest. 8.20 „Kitege", opera van Riinskykorsakow. KALUNDBORG 1261 M. 11 20—1 20 Concert uit Rest. „Ritz". 2.20 Gram.pl. 2,50430 L« Preii's orkest. 6.50 Strijkorkest o.l.v. Emil Ree* sen. 7.20 Discussie 9.35 Omroeporkest o.hv, Ree sen. 10,20—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gram.pl. 635 Omroep* kwintet en solisten. 10.05 Zang. 11.20 Concert uit 'BerUjn. 1.35 Orgelconcert door J. Schaf- gans 3.20 Weragkamer-orkest o.l.v. Hage- stedt. 5.10 Zang en piano. 6.45 Vocaal sextet. 7.35 „Die Hohenstaufen", spd van Chr. D. Grabbe. 8.05 Carnavals-programma o.l.v. C, Baoimgarten. 9.40—11.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. - 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12 50 Salon-orkest ol.v. Walpot. 1.50 2.20 Gram.pl. 5.20 Morüehnanscoccert 6 05 Graan. pl. 6.35 Viool-recital. 7.05 Grampl. 8 20 Salon-orkest oJ.v. Walpot 9.50 Orgelconcert. 10.30—11.20 Dcnsmuziek 484 m .12.20 L. Lan- lois' orkest. 1.30— 2,20 dito. 5.20 Salon-orkest o.l.v. Walpot. 6.20 Gram. pl. 6,50 Weenschc muziek. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Defauwj 10 3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. - Z.e Keulen. 8.05 Otto Kermbach en zijn orkest, 9.20 en 1005 Berichten. 10.2011.20 Gev. rieeerd programma uit Amsterdam: Wouter Denijs en Hao Beuker (pianoduetten), Pierre PaJla (Orgel), de AVRO-Girls en Kovacs Lajos en zijn orkest 356 millioen zullen aam 23 fabrieken 441 millioen steenen de gewijzigd met 6én jaar LOONSVERLAGING IN DEN LANDBOUW In de te Klaaswaal gehouden vergaderjn; vam werkgevers lil het landbouwbedrijf in d Hoeksche Waard beslctcn het loopende ar wlaging der prijz« loonsverlaging noodzakelijk ma althams een klein deel der prijsverlaging i loonen tot uiting komt. Voorgesteld werd FEUILLETON WU CHANG-HO, DE ZEEROOVER door D KRIJGER Toen zij uit hun geknielde houding op stonden, had de rooverkapitein de oogon \ol tranen en, hevig bewogen gaf hij de zendelinge de hand. „Ik heb uw woorden goed nagezegd en heb alles begrepen; laat komen wat wil, ik geloof, dat de Heere Jezus voor den armen Wu zorgen zal. Ik beloof u geen losgeld voor u te eischen en ik zal u vrij laten zoodra zulks moge- JÜren vol spanning en opwinding volgden thans. Hun vervolger naderde immer meer en bezorgd ging de bemanning zicb af vragen of het mogelijk zou zijn hem nog te ontloopen en intijds de kust te bereiken. Intusschen grepen zij reeds naar de ge weren; hun le\ en zouden zij duur ver- koopen. Riskeeren deden zij daarbij niets, want werden zij geyangen genomen, dan verloren zij het leven zeker onder beuls- handen. De jonken ivaren reeds losgesneden en. dreven, met een zeiltje op, ver weg, naar de kust toe. Het rooverschip was daardoor vlugger in zijn vaart en bovendien werden de ketels tot barstens gestookt om maar meer uit de machines te halen dan zij geven konden. Het scheen wel of hun tervolger het niet al te zeer betreuren zou als zij ontkwamen, want het deed geen poging eigen vaart ook te versnellen, zoo dat de afstand tusschen vervolger en ver volgde steeds grooter werd. Toen ging er een hoerageroep op bij de roovers. Wat een buitenkans! Wie had daarop gex*ekendl Nog een paar uren van inspanning en zij hadden do kust te pak ken. Dat zij als een wervelwind den bodem zouden verlaten, die hun meer en meer heet onder de voeten werd, was zeker. Zij zouden trachten ergens een inham to vin den, waar het oorlogsschip niet binnen komen kon. Wu en zijn mannen waren weder geheel en al rooier geworden en ontoegankelijk voor andere Ivgrippen, dat zag Miss Evan met groot leedwezen. Zij begreep, dat zij voor het oogeniblik niets doen kon om de mensclien tot betere gedachten te brengen. „Heere", zoo bad zij, „Gij weet alle dingen, Gij weet hoe Satan tracht die menschen weder in zijn onheilige macht te krijgen; zoo Gij het niet verhoedt zijn zij verloren." Men had intusschen een behoorlijke an kerplaats ontdekt en onmiddellijk begon men het schip te lossen en allereerst de gestolen buit aan wal te brengen. Daarna zoo spoedig mogelijk de bergen in! Onder de gevangenen naren er wellicht nog enkele, die wel een losgeld konden opbrengen; die zouden zij mede voeron Bovendien moesten er nog eenige der sterkste gevangenen mede om als pak dragers te dienen. Waarom zouden zij dat. werk zelf doen als zij de menschen maar voor het grijpen hadden? Nog een oogenblik hield men beraad over het lot van -het schip, dat men achter liet. „Laten Mij er een paar flinke gaten in boren", riepen enkele der meest verharde roovers, „dan gaan de overgeblevenen op varenden naar den kelder en kunnen later niets verklappen." Het deed Miss Evan genoegen te zien. diat Wu voor dien misdadigen voorslag niet te vinden was. „Het schip blijft zooals het is en de menschen moeten maar zhn hóe zij er heelhuids afkomen", was zijn beslissing. De uittocht begon en weldra stond de bemanning, waarvan de medegenomen ge vangenen gepakt en gezakt stonden, gerc-ed om de reis de bergen in te aanvaarden. Een oogenblik was men nog opgehouden geworden toen het lot van de zendelinge ter sprake kwam. Toen Wu zcide, dat. zij moest ivorden me degenomen, kwam zijn bemanning grooten- deels daartegen op. Neen, dat ging niet aan. Zij had haar vrijheid wel aan hen verdiend en zij konden haar toch niet blootstellen aan den vermoeienden tocht, dien zij gin gen ondernemen. Hoewel Miss Evan met vreugde de goede gezindheid dier ruwe menschen opmerkte, zoo besloot zij toch hen onmiddellijk tot an dere gedachten te brengen. „Neen, mannen, ik hen blij te zien hoe goed jelui over mij denken, maar ik ben met den kapitein over eengekomen voorloopig mede te gaan en later bij de eerste de beste gelegenheid te worden vrijgelaten". De zendelinge kon er geen oogenblik aan denken het. werk, dut God haar gegeven had hij dje roovers, halverwege in den steek te laten. Dat wilde en dat kon zij niet. Gelukkig hadden de roovers niet overreding noodig om op hun plan terug te komen. Eigenlijk ivaren zij zelf veel te ver heugd, dat zij meeging, want liaur mooie vertellingen wilden zijn nog wel dikwijls hoeren. En zoo stond de zendelinge enkele oogen- blikken daarna aan den wal, met haar va liesje in de hand. Maar er was geen sprake van, dat zij dit zelf dragen mocht. Het werd aan één der toch reeds flink beladen mede gevangenen to dragen gegeven. Miss Evan kwam daar tegen op, maar de gevangene kch %n het lot, dat liem te beurt gevallen ivas, zeer op prijs te stellen, ivant hij knikte haar geruststellend toe. „Ik kan het heel goed dragen en ben blij iets voor u te kunnen doen riep.hij haar toe. He M-erd Miss Evan ivondcrlijk ivcl te moede, zij beloofde zich nog veel van haar werk onderweg. Binnen enkele uren was men reeds zoo ver de hergen binnengedrongen, dat men geloofde veilig te zijn voor de «ogen der verspieders. Een veilige schuilplaats vond men in één der holen, die in de bergen bij diiizenrhyi te vinden zijn. Een schildwacht werd uitgezet en nu zaten de mannen, neer gehurkt, gezellig te babbelen. Met een „leve de kapitein" vierden zij hun ontsnapping van liet oorlogsschip, waarvan de gezagvoer der danig bespot weid. Miss Evan vond het een geschikt oogen blik om dé mannen neder toe te spreken. Zij bplioefde er zich het 'hoofd niet mede te breken,' welk onderwerp zij behandelen zou „Mannen", aldus ving zij aan, „mannen, liet is thans eenige weken dat wij elkander kennen. En dat niet alleen, ge kent ook iets, dat van oneindig veel meer, ja van de hoogste waarde is, ge kent den ee.nigen naren God' Gód heeft bet aldus beschikt, dat ik onder jului vertoeven moest om u te leeren kennen. Bovendien hebt ge er smaak in gekregen meer van dien God te weten eu ge hebt me verzocht iederen dag er van te willen vertellen. Welnu, wat denkt ge er van, als ik dat nu eens deed? Slapen gaan wij fooh nog niet en hét-zal u goed doen uw nachtrust met goede gedachten ir Do mannen keken verheugd op. „Ha, ver-1 teilen, dat hooren wij graag, begin ma-ar gauw!" Miss Evan begon met een dankbaar ge zicht onmiddellijk de mannen tóe te spre ken. „God heeft u bijzonder gezegend dezen dag", zoo begon zij, „met u genadig te gunnen «le vlucht, te nemen voor uw volgers. Daarvoor behooren wij Hem te dan ken. Maar denkt nu niet, dat dit het eenige is wat God van U verlangt. Een dank, zon der berouw over uw zonden en zonder ernstig voornemen die in het vervolg te la ten en een nieuw leven te beginnen, is Ilem niets waard. Bovendien moet gc er niet op rekenen, dat God u die vlucht heeft toegestaan orn u uit banden van den aardschen rechter te houden. Het kan zeer goed zijn, dat de Heere u nog nader in ken nis wil brengen met Hem on met Zijn ecnig- geboren Zoon, opdat ge Dien als uw cenigen Borg voor uw zjel zult aannemen, en tevens begrijpen zult, hoe God de zonde niet 011- gestratt laten kan. Wanneer ge God eerst recht zult lief gekregen en Hem geheel er. al wilt toebehooren, zal het 11 lichter vallen u in het aardsohe lot te schikken, dat God voor u zal uitkiezen. Wellicht dat de Heere alsdan den tijd gekomen, acht onv u voor den weroldschen rechter uw straf te doen. boeten. Door mijn mond mocht ge Gods| roepstem vernemen. Maar hoe hebt ge die beantwoord? Door u van het pad der "mis daad af te wenden? Door u met berouw af te wenden tot dien God, die vol ontferming is en geen berouwvol zondaar vergeving weigert? Ik heb u ook verteld hoe alleen de Heere Jezus daartoe' als onze Borg kan en wil dienen, mits ge waarachtig in Hem ge looft en u onvoorwaardelijk aan Ilem overgeeft. Daarom, lieve menschen, wat ik u bidden mag, vlucht, o vlucht tot Jezus. Niet vanavond, niet morgen, neen, nu, da delijk- Hij staat aan de deur van uw hart, III klopt en vraagt toegelaten te worden. O, aarzelt, niet langer, geeft Hem uw harten en vlucht tot Hem, Die Zijn armen wijd nam- u allen uitstrekt en uw trouwe Herder zijn wil Het is u wederom gelukt u voor een wijl aan de aardsche gerechtigheid te onttrekken, meent ge dat het u evengoed gelukken zal 11 aan het alziend oog van God te onttrekken? Neen, zeg ik u, uw misdaden hebben reeds lang Gods oog bereikt en Zijn oor heeft de klachten van uiv slachtoffers reeds lang vernomen; hoe kunt ge dan den ken, dat. Hij dit alles onopgemerkt en onge straft wil laten?" Verschrikt en beteuterd keken dc roovers elkander aan. Zoo had de zendelinge nog nooit tot hen gesproken. Het leek wel of zij boos was. Zelfs Wu dorst haar niet aan kijken. (Wordt ve;volgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8