Naar en in Zuid-Afrika DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws. NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Asten (N.-Br.), J. H. Demee, O.-I. pred. met verlof te Hilvei Bedankt: Voor Vaale, J. H. Demee VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Heerde, de heer J. F. van Strien te Groningen. AFSCHEID BEVESTIGING. INTREDE Men schrijft ons: Na een vacature van ruim 5 jaren waarin pl.m. 25 beroepen zijn uitgébrachc, was het de Ned. Herv. Gemeente van Krimpen a. d. Lek ge geven om op den löen Februari een eigen herder en leeraar te mogen ontvangen dn Ds. G. Eokelaar, gekomen van Oud-Beijerlamd. 'Ds. J. Enkejaar van Leerdam trad' als bevestiger op; hij had tot tekst gekozen Joh. 3 30. Dit Schriftgedeelte zette spr. uiteen in: 1. Le vensleuze en levenspractijk; 2. We.spredikiog. De bevestiger sprak in hartelijke bewoordingen den' nieuwen leeraar toe. 's Avonds 6 uur hield Ds. Enkelaar rijn intrcc- preek Hij thad tot tekst 2 Kon. 2 19 c.e.m. 22. welke tekist hij in de volgende punten uiteen zette: I'Bij eVendige toestand. 2. kostelijk geneesmiddel. 3. wonderbare genezing, i Na de preek hieid spr. een toespraak tot allen die hem hadden geholpen en 'het hadden verge' maikkeJijkt 'om naar Krimpen a. d. Lek over te 1 Hierna1 sprak Ds. Enkelaar van Leerdam, neef van dien bevestigde nog een kort welkomswoord Verder spraken de heer N. v. d. Vlist, hoofd der Chr. School, ook namens de plaatselijke Chr. Ver- cenig'ngen: Ds. Buiskool van Krimpen a. d. IJssel ring; deze heette zijn nieuwe collega hartelijk welkom en liet zingen Ps. 20 1 De nieuwe leeraar braohi den spreker hartelijk dank en zeide toe. met lus; te willen arbeiden i: den zoo Jangen tijd stil gelegen hebbenden wijn- Het kerkgebouw was beide keeren stampvol. Ds. D. van Dykr van Groningen, heeft Zondag j.l. als predikant der Geref. Kerk te Drachtster-Compagnie bevestigd den candidaat J. van D ij k. Ds. van Dijk sprak naar leiding van Matth. 25 1430. Aan de hand oplegging werd mede deelgenomen door Dr. K. Schippers, van Wane werd a. d. Streek (Fr.) en door Ds. H. A. Munnik, van Zwolle. Ds. J. van Dijk had als intreetekst Joh. 3 29 ei De nieuwe leeraar sprak na de preek zijn bevestiger toe; verder Ds. Smit van Rotte- valle, consulent; terwijl hij ook zijn in Indië arbeidende ouders herdacht. Namens den Ker- keraad sprak ouderling Dijkstra, die liet zin gen Psalm 121 4; namens de classis de gena- buurdc kerken .en als vriend Dg. Smit van Rottevalle en Dr. Schippers, van Wanswerd a. d. Streek, Ds. van Dijks voorganger te Dracht ster Compagnie. Zondag 3 Maart hoopt cand. G. Koe nekoop, van Den Haag, beroepen bij de Geref. Kerk te 'a-Gravenmoer, zijn intre de. te doen. Als bevestiger zal optreden haar consulent Ds. J. C. Hagen, te Sprang. Ds. S. U. Z u i d e m a, pred- van de Geref. Kerk te Anna Paulownapolder, die naar Ned--Indië vertrekt, heeft Zondag j.l. afscheid genomen vgn zyn gemeente, met een predika-, tie over Psalm 144 3. EMERITAAT Ds. R. VAN DER WAAL Wegens voortdurende ongestelheid heeft. Ds. R. van der Waal, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Barendrecht, tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Ds. van der Waal is 60 jaar ond en werd in 1904 candidaat. Hy heeft vóór Barendrecht de gemeenten van Nieuw-Beijerland, Schore en Ovezande gediend- Sedert 30 Juli 1916 staat h\j te Barendrecht. REVEIL-ARCHIEF De Tentoonstelling te Den Haag Met verwijzing naar het feuilleton in de nummers van gisteren en heden, herinneren wij aan de jaarvergadering der stichting „Réveil-Archief", morgenochtend te 11 uur in hotel Terminus te Den Haag. Dr. van Lonk huizen-, uit Zierikzee, zal spreken over: „De waarde van de studie van het Réveil voor dezen tyd". Des middags te 3 uur wordt in het Gemeente-Archief de tentoonstelling met betrekking tot: „Het Réveil in Nederland in de negentiende eeuw", geopend. KERKBODE-REDACTIE Drie redactieleden van de Geref. Kerkbode, officieel orgaan van de classis Gorinchem der Geref. Kerken, zyn afgetreden. Ite. Tho- len en Ds. Hummelen wegens emeritaat, Ds. Los wegens drukke gemeentearbeid. In him plaats zijn door de classis aangewezen Ds. Coumou, Ds. Zemel en Ds. van Munster. VAN 'SHEEREN WEGEN Gedenkboek der Af schei dings-herdenking Zij die op 10, 11 en 12 Oot. 1934 te U-brecht ge.niige zijn geweest van de herdenking der Af scheiding 1934. kunnen zich thans een blijvend souvenir aanschaffen in den vorm van het Ge denkboek. dat hij J. H. Kok te Kampen is ver schenen- Het royaal uitgevoerde en In een keuri ge n band gestoken boek 'bevat al de toen gehouden redevoeringen met de portretten der sprekers, en ook de discussies. Vooraf gaat in kort bestek de voorgeschiedenis en een beschrijv.ng van de ten toonstelling, terwijl het boek is afgesloten met de verantwoording dér collecten, plaatselijk afzonder lijk vermeld. Dit geheel zou iets van een deftig proces-verbaal hebben, ware het niet, dat aan Ds. J. D. Boer- koel van Watergraafsmeer verzocht was, de deel en te verbinden tot een aangenaam lezend geheel. Dit is geschied en daardoor heeft het Ge denkboek den vorm gekregen, waarin het een prettig leesbare terugblik cp de Utrechtsche her denkingsdagen is geworden. DE KERK EN DE TIENDEN Nog altijd is de bewoner van het platteland in Engeland onderworpen aan een belasting der Ang- hcaansche Kerk, welke heffing, naar zich denken iaat, ver van populair is. Zóózeer hebben de klachten hierover zich vermenigvuldigd, dat de Regeering een commissie heeft benoemd om deze zaak te bestudeeren. Onlangs beeft deze commissie gehoord een land- bezitster uit het Graafschap Suffolk, Lady Evelyn Balfour geheet en. Men kan zoo zei deze dame „niet licht overschatten de groeiende verbittering, door deze tienden-heffing bij de boeren gewekt. Ik wilde wel dat de Commissie dit inzag, aleer bet geheele vertrouwen in de Kerk en in de gerechtig heid bij de plattelandsbevolkng verloren zal zijn." Zij voegde erbij, dat meJioden der heffing niet rechtvaardig waren: dat de boeren voor hun grie ven geen gehoor konden vinden; dat vee] te veel inbeslagnemingen plaats hadden,'en zij noemde ge- vallen, waarin de belastingplichtigen het slacht offer worden van ware plundering. Lady Evelyn beschreef vervolgens wat rij op thans dienst doet als ROFFELRIJMEN. IETS VOOR HOLLAND? In het land van Mussolini Wordt met goed succes gewerkt En de groote werkeloosheid Is ten deele ingeperkt. J Mussolini heeft een offer Van Italië gevraagd j En het met de veelbestreden - Veertig-uren-week gewaagd; Bovendien vergt hij een fractie Van 't verdiende arbeidsloon. En hij vordert voorts hetzelfde Van de hand van den patroon, 't Uurloon is gelijk gebleven, Slechts de werktijd is beperkt, Dus: er wordt voor minder weekloon Door méér arbeiders gewerkt. Duizenden zijn op die wijze Van de lediggang verlost. Zonder dat het den minister Van financiën iets kost, Want de schade wordt gedragen Door ,,'t bedrijf", door baas en knecht Wien het offer door Benito Zonder meer is opgelegd, Enbelangrijke bedragen Worden op de steun bespaard, Wat, gezien het bovenstaande, Hier niet nader hoeft- verklaard. Wel ruil ik hier graag verklaren Dat heizélfde denkbeeld leeft In het hart van een werklooze Die mij pas geschreven heeft. Kan dat iets voor Holland wezen? 'k Weet het heusch niet, tot mijn spijl, 't Zou een levend offer vergen En veel solidariteit. igen landgoederen had waargenomen: „Mijn pach- »ns en arbeiders hebben bijgedragen tot het ver nietigen van waarden, omdat zij die betaald wor- >m de wet te handhaven, haar zelf overtraden: zoodoende zijn er overvallen gepleegd coder be scherming der politie .kortom de gerechtigheid heefi menig geval het onderspit moeten délven Na met kracht de afschaffing der tienden-heffing hebben bepleit, zei Lady Balfour: „Ik geloof stellig, dat haar afschaffing de Kerk ervoor zou ren dat zij geheel in miscrediet kwam. Ten slotte is deze belasting haar eenige inkomen met. Velen met mij zouden in de kerk liever een werk- geestelijke macht zien ten goede van ens plat teland dan een financieele corporatie, die allereerst op haar inkomsten bedacht is." Van andere zijde werd nog aangevoerd, hoe de kerkelijke machthebbers zelfs g?en pardcci hadden getoond, toen door stormen groote schade aan het gewas was toegebracht. ZENDING EN PHILANTHROPE TEHUIZEN VOOR OUDEN VAN DAGEN Op 17 November 1934 werd te Hilversum een „Vereeniging van directeuren, huismees ters en vaders, hoofden van tehuizen voor ouden van dagen in -Nederland", Ópgerjshlt. Op 6 Februari jl. kwam deze vereeniging on der leiding van den heer J. S. de Vries, directeur van een rusthuis te Hilversum, in haar eerste algemeene vergadering bijeen. Een 20-tal hoofden van tehuizen voor ouden van dagen uit alle deelen des lands was aanwezig en traden allen als lid toe. Statuten en huis- houdelyk reglement werden vastgesteld. De Kon. goedkeuring zal op de statuten worden aangevraagd. Schoolnieuws. ONDERWIJSBENOEMINGEN Aan de Chr. Meisjesschool, Hondecoeterstr. 6 te Amsterdam-Zuid zyn benoemd als kwee- kelinge met acte en vakonderw. nutt. hand werken: mej. L. C. Nieboer te Amsterdam; tot onderwijzeres nutt. handw. en kweekei. met acte mej. M. D. G. B o k e 1 m a n te Amster dam en tot leerares Duitsch M.O. mej.-Pi- Teek e n s te Rotterdam. DR. F. E. SCHMEY Dr. F. E. Schmey, toegelaten als privaat docent in het internationaal vereenigingsrecht "aan dé Universiteit, van Amsterdam heeft ■heden—zijn cólteges geopend 1 r-.ët een open-1 bare les over: „Amerikaansche en continentale opvattingen omtrent het vraagstuk der naam- looze vennootschap", VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS Af deeling Twente Zaterdagmiddag werd te Almelo de jaarver gadering gehouden van de afdeeling Twente van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers(essen) in Nederland. De vergader ng werd geopend door den voorzitter, den heer H. B. Spoelder van Almelo, die het overlijden van den heer H. Michel, in leven hoofd der school te Wierden. herdacht. Vervolgens herinnerde Spr. aan het 25-jarig jubileum dat de heer P. Keoemans van Holten mocht vieren als hóófd der school aldaar. Na lezing van het jaarverslag, enz. hield de heer B Westra van Nijverdal een causerie over: „De resultaten van ons onderwijs" naar aan leiding van een enquêtte ingesteld door het Hoofd bestuur. Deze zaak eischt zeer uitvoerige toelich ting en bespreking waarom ze op de volgende ver gadering opnieuw aan de orde zal koonen. Om des tijds wille is het referaat van den heer T. H e n- driks over: „Adam" van de agenda afgevoerd. In een vacature werd tot bestuurslid gekozen de heer A. Muller hoofd der school aan de Hof- kampstr. te Almelo en wegens periodieke aftreding van den heer die Boer die niet herkiesbaar was, de heer H.. B1 m c r van' Almelo. (Nadruk verboden.) LEO LENS. ACADEMISCHE EXAMENS RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gw»t.: Godgeleerdheid: kerkel. voorber. ex., de heeren A. M. Brouwer en J. B. Oskamp. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN". ïesl.Geneeskunde: doet. ex.. mej. A. J. Mut er en de heer A. D. Havercamp. STUURLIEDEN DEN HAAG. Gesl. voor 2e stuunn. gr. vaart» H. J. Stok en Y. Smit, J. F. A. C. Wij MACHINISTEN DEN HAAG. Goal. voor dipt. A de heer en A, Oh. Bijvoet. Amsterdam en A. Y. Andela, HANDELSCORRESPONDENTIE i onderwijs brengt t akte ihandel in vreemde talen (Duitsah. Engelsoli, Fransch) zal warden gehouden in Juli. Zij die zich aan dit examen wenschen to ■n der werpen, moeten zich voor 1 Mei aam-tred- ,?n bij den heer Oh. Jaraux, Rcgentesselaan >1> Reisbrieven van Prof. Dr. V Hepp xxxvi HET POLITIEKE LEVEN IN ZUID AFRIKA (Vervolg) \ndere Partijen j Zuid-Afrika heeft ook zijn arbeiderspartij. Indien ik wel ben ingelicht bestaan er zelfs twee, een die zich kortweg Arbeiders- partij of Labour Party noemt en die regeeringsgezand is, een I ander die zich aandient als de Suid-Afrjkaanse Arbeidersparty of South"African Labour Party, die zich als anti-ministrieel deed j kp-rinen Beide zouden naar het voorbeeld van de Engelsche Labour Party, welke, gelijk men weet, niet met de sociaal-demo craten van het Vasteland mogen vereenzelvigd, zich hebben in- gerioht. Sinds 1927 liep haar getalsterkte aanzienlijk terug. Dan zijn er ook de Roosieten, zoo geheeten naar den advocaat Tielman Roos, die officieel geboekt staat als „Sentrale Party". In het parlement, beschikt zij slechts over 2 zetels. Zij rust meer in den persoonlijken invloed van haar leider dan in de oorspronke lijkheid van haar program. Juist vóór Hertzog en Smuts elkaar 1 de hand reikten, had Tielman Roos zich beijverd met Smuts een coalitie aan te gaan onder beding, dat hij, Roos, premier zou worden. In 1931 richtte Dr. W. P. Steenkamp, theoloog-medicus, de Ar- 1 beiders- en Boerenbond op, maar sinds ging hij tot de fusionis- ten over. De Fascisten ontbreken hier ook niet op bet appèl. Ze worden hier Gryshemde genoemd. Hun getal is gering. Voorts las ik van de Home Bule in Natal en van de Dominion Party. Inlichtingen omtrent, haar kan ik nietgeven. Ik vermoed, dat ze sterk Engelsoh gekleurd zijn. Politieke koppen Misschien is het niet ondienstig om mijn lezers met het drietal Hertzog, Smuts, Malan, nog wat nader in kennis te brengen. Ik wil hen biografische bijzonderheden sparen, maar trach ten met een paar pennekrassen deze koppen te teekenen. Hertzog. Ik hoorde hem ven-gelijken met een doilngboom. Gelijk die nergens zulk een vorm vertoont als op de' Zuid-AMkaansche vlakte, zoo ook Hertzog, In een ander land zou hij niet kunnen aarden. Hij is een bij uitstek nationale figuur. Als internationaal leider zou hij een mislukking zijn. Hij kan desnoods alleen staan. Even min als climateologische plagen den doringboom deren, zoo nun ook tegen slag en tegenstand hem. Een onwrik baar karakter. Man van onbuigzamen trots, maar tevens van onkreukbare trouw. Wie iets van hem gedaan wil krijgen moet naai' hem toekomen. Hij komt niet naar een ander. Zijn denken is puntig. Wil men er tegen ingaan, dan bezeert men zich. Een vlot en vaardig spreker is hij niet, veel eer komen zijn woorden er hor tend en stootend uit. Een Afrikaander gaf deze typeering van hem en Smuts: de redevoeringen van Smuts zijn helder als glas, maar men weet nooit, wat hij precies bedoelt; die van Hertzog zijn duister, maar naar de bedoeling behoeft iemand nooit te gissen. Gehouwen als uit één stuk kon hij eigenlijk geen langzame voorbereidingen treffen om zijn politieke verandering aanneme lijk te maken voor al zijn getrouwen. Hij keerde ook als uit één Genei-aal Herzog L *yxxxv stond in ons blad van 9 Febr. stuk om. Hij was dadelijk,, waar hij wilde wezen. Tegen zijn vroegere vrienden is hij even doornig, even stekelig, als eertijds tegen zijn vijanden. „As hulle hom teenspreek, word hy kwaai", luidde het oordeel van iemand, die hem tot 1933 door dik en dun was gevolgd. Afrikaansche bladen lieten zien. in gelijken zin uit. Daarin heeft men niet zoozeer lichtgeraaktheid te zien. Neen, hij blijft de doringboom. Persoonlijke gevoeligheden spaart hij niet. Van daar zijn vele persoonlijke aanvallen. In breede kringen heeft men er zidh steeds over bedroefd,-dat bij zich nooit als staatsman-Christusbelijder openbaarde. Dat was hem niet onbekend. Maar hij gaf zich geen moeite om door een paar nietszeggende frases daaraan tegemoet te komen. Sommigen schrijven hem dictatoriale neigingen toe. Zijn moti- veering voor smelting gaf daartoe aanleiding. Hij decreteerde: „Die partystelsel is uitgedien. Die demokratiese stelsel is iets uit die verledc. Meer as die helfte van die volkere het dit reeds afgeskaf en die ander is druk besig om dit te doen. In Suid- Afrika moet dit ook gebeur. Die enigste leuse wat vandag iets beteken is: Eendrag maak mag. Die partystelsel vernietig daardie leuse en daarom moet die partystelsel verdwynDie Nasionale Party was in 1932 aan verval, net soos die S.A.P. Waarom? Omdat die partystelsel uitgedien is. Hoe meer partyen u stig, des te verrotter sal die toestand in Suid-Afrika wees. Daar is net een uitweg 'n sterk regering om die land te kan regeer." Ik ontleen dit citaat aan „Die Volksblad", het toonaangevende Afrikaansche blad in den Vrijstaat, dat ook in Transvaal een uitgebreiden lezerskring heeft. Iets dictatoriaals heeft Hertzog als mijn uiteraard opper vlakkig inzicht mij niet bedriegt wel over rich. De doringboom trekt den Afrikaander aan. Dezelfde aantrek kingskracht oefende Hertzog. Hij werd door zijn Vrijstaters op de handen gedragen. Zij, die het thans niet meer met hem eens zijn, kunnen nog moeilijk kwaad van hem hooren. In Kaapland ving ik het vonnis op: Hertzog het ons verraai. Maar een Vrij- stater zei versohoonend: Hertzog is moe. Smuts. Vindt Hertzog zijn beeld in den doringboom, Smuts heeft het in den wingerd. Hij kan met zijn ranken zich slingeren en kron kelen. Hij is een mees ter in het geven en ne men. Bij de smelting van zijn partij met die van Hertzog aarzelde hij geen oogenblik om den laatste als premier voorop te schuiven. „Ik wil onder Hertzog die nen", sprak hij. Dat was ook de eenige op lossing. Hertzog onder Smuts dat kon nooit slagen. Daarom aan vaardde hij spontaan: Smuts onder Hertzog. Ieder Afrikaander weet echter, dat achter dat spontane berekening schuilt Smuts draagt niet voor niets den bij naam: Slim Jannie. Ook in een onderge- sohikte positie kan hij zich handhaven. Hij is er' van op de hoogte, waar de touwtjes hangen om als dat te pas komt er ongemerkt aan te trekken. Om zijn soepelheid en plooibaarheid is hij de man van de in ternationale congressen. Daar maakt hij een schitterend figuur. Hij verstaat de kunst de wereldproblemen tot hun eenvoudigste vormen te herleiden en dan door wijze woorden applaus uit te lokken. In Engeland heeft hij een wit voetje. Met liem valt al tijd te praten. In de hoogste kringen beweegt hij zich met een natuurlijke gemakkelijkheid. Geen Afrikaander zal voor hem gelijk voor Hertzog door het vuur gaan Toch bewondert men hem. ook al kan men allen argwaan jegens hem niet van zich zetten. Zoowel voor zijn staatsmanswijsheid als .voor zijn geleerdheid heeft men eerbied.. Generaal Smuts Hij schreef een boek, waarin hij schepping én evolutie poogde te „smelten". Ongodsdienstigheid verwijt mén hem niet,-zij het dan bok, dat meri tegen- z'n godsdienst bezwaren heeft. Mal an. Op Dr. Malan hoorde ik geen vergelijking toepassen. Daar voor beweegt hij rich waarschijnlijk nog te kort in de politieke arena. En ik zal mij er wel voor wachten hem met een beeld uit het Afrikaansche natuurleven te karakteriseeren. Van een persoonlijk gesprek, dat ik met hem voerde, verklap ik natuurlijk niets. Ofschoon dat al lei-minst een vertrouwelijk karakter droeg, acht ik het niet oorbaar om "eenige mededeéling te doen, welke buiten de controle van derden valt. Iets anders is het met een politieke rede van hem, welke ik gedeeltelijk bij woonde. Tocli putte ik nog uit onderscheiden andere bronnen. Malan staat bekend als een van de beste redenaars uit. Zuid- Afrika. Op den avond, waarop ik hem hoorde, vond ik hem wat mat. Denkelijk is dat hieruit'te verklaren/dat hij diezelfde rede reeds tal van malen had gehouden. Hij geeft den indruk van wilskracht, van standvastigheid. Hij mist iets van de beweeglijk heid, welke andere Afrikaanders kenmerkt. Veeleer heeft hij iets stijf-deftigs over .zich. Zooveel staat echter vast: een demagoog is hij niet. Uit wat ik van hem las kwam zelfs de twijfel bij mij boven of hij wel steeds vat op het volk heeft. Voor virtuoos in het bespelen van het klavier der volksconscientie komt hij m.i. riiët in aanmerking. De pers, die zich achter hem schaart, uitte zich reeds in dezen zin, dat zij zijn persoon niet zou aanhangen,'gelijk men Hertzog heeft gedaan. Dit moet Dr. Malan worden nagegeven, voor zoover ik hem op zijn tocht uit de Afrikaansche pers kon volgen, dat hij zich onthoudt van krenkende uitlatingen over personen en met bijna Hollandsche zakelijkheid spreekt. Werd dit voorbeeld algemeen gevolgd, de politieke strijd in Zuid-Afrika zou op hooger plan worden geheven. Malans kracht is hierin gelegen, dat hij het oude programma der Nasionale Party nog geheel voor zijn rekening neemt. Daar door vindt hij vanzelf aansluiting bij velen, die door Hertzog daarin zijn opgevoed. Zij hooren van hem weer de vertrouwde leuzen en klanken. Hij eisoht voor Zuid-Afrika vrijheid op in den volsten zin van het woord. Wanneer er een Európeesche oorlog uitbreekt heeft Engeland geon' recht daarin Zuid-Afrika te be trekken. Het land heeft' zelf daarover te beslissen. Ook moet de vrijheid worden gevorderd om van regeeringsvorm te veranderen een republiek uit te roepen of wat.de. meerderheid van het Zuid-Afrikaansche volk wil. Voorts vecht hij voor de doorzetting van een eerlijke tweetaligheid desnoods dooi' dwang. Ook betref fende de naturellen staat hij nog steeds de zoogenaamde „segre- gasie'-politiek van do'Natte voor. Hij maakt er de regeering een verwijt van, dat. zij 8 miljoen pond sterling als bijdrage in de oorlogsschuld naar Engeland verzond, terwijl Engeland dit in eigen zak steekt en zijn verplichtingen jegens Amerika niet na komt. De Schepper heeft ons oen rijk land gegeven, zoo rede neert hij, en tóch blijft de Afrikaansche bevolking arm. De buit gaat over zee. Terwijl het goud in waarde is gestegen, wordt de opbrengst der mijnen niet zwaarder belast. Alle winst gaat. ons voorbij. In verband daarmee vaart hij fel uit dit is meen ik het eenige punt, waarbij hij zichzelf laat gaan tegen Hoggen- heimer, het karikatuurbeeld van het grootendeels Joodschc bank kapitaal. „Nog moeiliker dan die geldmag wat die Engelse koe rante besit is Hoggenheimer te beveg, want hy dra 'n mombak kies oor zy lelike gelaat." Een stem uit het publiek vraagt: „Waar woon hy?" Dr. Malan antwoordt: „Hy woon in die S.a.p. En ek moet. tot my leedwese sê, hy gaan ook in die nuwe party woon." Er stroomt ongetwijfeld een anti-semietische slagader door Malan. Twee dingen hamert hij er echter bij zijn publiek gedu rig weer in. Het eene: „Ons wil Suid-Afrikaanse burgers en niks anders wees nie. Ons wil Suid-Afrikaanse burgerskap alleen". Het andere: „As die Nasionale Party verdwyn, wie sal dan praat vir die volk wat anti-imperialislies is? As daar ooit 'n tyd was om die Nasionale Party te hou en as hy ooit nodig was, is dit Hoewel gewezen predikant, die tot een anderen staat des levens is overgegaan, slaat Dr. Malan nooit een.echt prineipieelen toon aan. De toekomst. Er rijzen nog tal .van kwesties. Bv, q' Suid-West-Afrika niet als vijfde provincie aan de Unie moet worden toegevoegd. Ook wachten die omtrent andere protectoraat gebieden nog een oplossing. Maar deze zaaien, voorzoover mij bekend is, geen ver deeldheid tusschen de politieke partijen. Daarom laat ik die Dit boezemt meer belang in: hoe zal het politieke leven in Zuid-Afrika zich verder ontwikkelen? Men zal wel zoo goed zyit te. onderstellen, dat ik met profeteeren niet mijn vingers zal branden. Maar ook zonder profetische allures valt er wel het een en ander van te zeggen. Het zal dunkt mij duidelijk zijn geworden, dat er in Zuid- Afrika geen antirevolutionaire of christelijk-historische partij kon opkomen. De verhouding tot Engeland heeft totnogtoe de poli tiek beheerscht Vaderlandsliefde behoort tot de primaire volks affecten. Dat blijkt in elk land, waar men zijn onafhankelijkheid bedreigd acht. En wat speciaal Zuid-Afrika betreft: zelfs als zou bet gelukken een partij te stichten, welke het meest essentieel© uit het antirevolutionaire of christelijk-historische program over nam, zoo zou zij van het begin af de verdeeldheid in rich dra gen. Men zou het oneens zijn over de vraag: mogen wij ons te vreden stellen met een relatieve afhankelijkheid van Engeland of moeten wij op algeheele onafhankelijkheid aansturen? Wijl deze vraag geen academisch karakter draagt, maar het volk er door bewogen wordt en zij hartstochten wakker roept is het niet mogelijk haar door eenige afspraak buiten een eventueel op te richten partij te sluiten. Anders staat het met de kerken. Haar leden denken over deze zaak ook niet eenstemmig. Zij zijn van verschillende politieke richting. Doch de kerk heeft geen actieve politiek te voeren. Daarom wordt zij niet genoopt positie te kie zen. Toch blijft ook zij niet geheel buiten de moeilijkheden. Men heeft er de kwestie van de zoogenaamde politieke predikanten. Een predikant, die buiten de kerk politieke propaganda voert, steekt zijn hand gewoonlijk in een wespennest, tenzij hij een gemeente dient, welke in deze homogeen denkt. Daar komt nog iets bij. Zuid-Afrika is voor minstens 90 al thans in naam, nog christelijk. Onder de Afrikaansche bevolking werkt het Calvinisme nog steeds als een zuurdeeg. Het brute ongeloof, de idee, welke in de Fransche revolutie zioh verwerke lijkte, neemt er niet de plaats in als bij ons. Ging men de be volking principieel indcelen, dan zou, wat wij links noemen, als een liliputt'er staan tegenover rechts. De aanhangers van de ver schillende politieke partijen onderschrijven de diepste anti-revo lutionaire of christelijk-historische beginselen in overgroote meer derheid zonder dat zij het weten. En zij trachten die schoon on bewust ook in practijk te brengen. Daarom wordt de noodzaak van een principieele partij niet zoo scherp aangevoeld. Evenwel beweer ik niet, dat het op den duur niet tot een prin cipieele groepeeriug der partijen moet komen, of dat althans de antirevolutionaire beginselen niet tot bewuster en krachtiger gel digheid behooren te worden gébracht. Al neemt hot ongeloof, dat zich ook politiek wil uitleven, nog betrekkelijk geringe af metingen aan, het breidt zich toch uiL Inzonderheid in steden als Johannesburg. Men dient er rich dan ook op voorbereid te houden, dat spoedig genoeg andere politieke tegenstellingen kunnen opkomen. Bovendien, in het bijna onbewust leven uit het Christelijk be ginsel zit wel iets prachtigs. Dat neemt echter niet weg, dat men tot bewustwording is geroepen. Anders vervalt men licht tot opportunisme in de practische kwesties. Dit gevaar is in Zuid- Afrika niet denkbeeldig. Maar hoe dat zal moeten gebeuren, door partij-hervorming of door partij-vorming en wanneer het psychologisch moment daar toe is gekomen, late men aan het oordeel der Afrikaanders over. Niet alleen heeft men zich uit Nederland van elk concreet advies te onthouden, maar ook hóud ik het om tactische redenen voor onraadzaam, dat Nederlanders, die zich in Zuid-Afrika hebben gevestigd, tenzij dan dat zij sinds lang met de Afrikaanders zijn vergroeid, ecnig initiatief daartoe nemen. Trouwens, ik kan verzekeren, dat de Afrikaanders zelf voor deze aangelegenheid een open oog hebben. Een paar Malanieten bekenden mij: voor de naaste toekomst volgen wij Dr. Malan maar volkomen bevredigen kan zijn politiek ons niet, wij zien zeer goed in, dat het meer den prineipieelen kant uit moet. Er werkt een verlangen om de beginselen van het Calvinisme in dc politiek tot sprekender en consequenter uitdrukking te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5