DE /N DE PIJP. DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 BUITEÜLANI' AMERIKA'S ISOLATIE EN DE STILLE OCEAAN Samenwerking in den Stillen Oceaan uitgesloten zonder samenwerking met Europa. Uit Parijs: Tn een commentaar op de ver klaringen, welke generaal Smuts Zaterdag j.l. te Kaapstad heeft afgelegd met betrek king tot een samenwerking tusschen de Vereen Staten en Groot-Brittannië in den Stillen Oceaan, schrijft de „Temps": „Gene raal Smuts is zich er wellicht niet ten volle van bewust, dat de Engelsch-Amerikaanscho samenwerking, met het doel de formatie van een Aziatisch blok te verhinderen en den vrede in den Stillen Oceaan te hand haven, noodzakelijk met zich zou brengen de samenwerking van de Vereen. Staten tot handhaving van den vrede in Europa". Er op wijzend, dat de Vereen. Staten niet bereid schijnen te zijn deel te nemen aan een politiek van solidariteit met Europa, besluit de „Temps": „Het is niet zeker, dat <ie dreiging van een ontwaken van Azië voldoende zal zijn, de Vereen. Staten in de naaste toekomst tot samenwerking te doeoj besluiten". Borah tegen Smuts' voorstel Senator Borah heeft met beslistheid stel ling genomen tegen de, door generaal Smuts voorgestelde Engelsch-Amerikaansche sa menwerking in het verre Oosten of elders. Borah zegt, dat hij verschillende onover koombare Amerikaansche bedenkingen te gen een dergelijke samenwerking van beide Angelsaksische staten ziet. De voornaamste bedenking achtte Borah, dat een samen werking vroeger of later noodzakelijkerwijze tot een militaire alliantie zou voeren en zoo iets moet voor de Amerikaansche belangen allerverderfelijkst worden geacht Een Reuter-telegram maakt fntusschen melding van buitengewone instemming in officieele kringen te Washington met den inhoud van Smuts' rede. Men is er zelfs van meening, dat een politieke samenwerking feitelijk reeds in zekeren zin bestaat, zeker wat de vlootkwestie en het verre Oosten be treft, al is dan ook geen entente te dien aanzien aangegaan. HITLERS VERMOEDELIJK ANTWOORD OP DE LONDENSCHE VOORSTELLEN. Uit Berlijn: De „Un. Press" verneemt uit betrouwbare bron, dat Hitier reeds na twee dagen van Berchtesgadcn naar Berlijn zal terugkeeren. Na zijn terugkeer verwacht men de overhandiging van het Duitsc'ne antwoord op het Londensche communiqué, id.w.z. Donderdag of Vrijdag a.s. Waarschijnlijk zal Duitschland te kennen geven, dat het niet bereid is, het Oostpact met militaire waarborgen te steunen; dat Duitschland een ga rantie-overeenkomst voor Oostenrijk verwerpt, maar een consultatief pact voor Oostenrijk wenscht te begunsti gen. Voorstellen voor een lucht-Locarao zou Duitschland in beginsel aanne men en het zou bereid zijn, fn onder handeling over de bewapeningsproble men te treden. Na de overhandiging van het antwoord Verwacht Duitschland Engelsrh-Fransche voorstellen voor den onderhandelingsdatum, wellicht ook vaststelling van den datum voor de ontvangt van sir John Simon te Berlijn. Hitier komt Julius Streicher feliciteeren Uit Neurenberg: Hitler heeft gisteren bij Verrassing uit München komende een be zoek gebracht aan Neurenberg, teneinde al daar den Franken-leider Julius Streicher. den bekenden redacteur van de fel-ant'se- mietische „Der Stuermer" op den vooravond van zijn 50sten verjaardag persoonlijk te komen gelukwenschen. EEN VETO VAN PRESIDENT ROOSEVELT? Uit Washington: In de kringen van den Senaat werd venvacht, dat president Roo sevelt zgn veto zal uitspreken tegen de wet, waarbij 4880 millioen dollar wordt gevo teerd voor de werkverschaffing! HET REVEIL Een terugblik bij gelegenheid van de Tentoonstelling te 's-Gravenhage II (Slot) Ofschoon wij op dit oogenblik nog on kundig zijn van de documenten, welke op de Haagsche Tentoonstelling zullen te zien zijn, is het toch zeer waarschijnlijk, dat daar, zooal niet geheel, dan toch fragmen tarisch zal komen het dagboek van Willem de Clercq, de sympathiekste figuur uit den Réveilkring, zooals Meertens hem noemt. De Clercq liet bij zijn vroegen dood, in 1844, èen groot aantal bescheiden na, die van het hoogste belang zijn voor de kennis van het. Réveil zoowel als voor die van de p*4- litieke en Godsdienstige geschiedenis in het algemeen hier te lande, in de jaren IS 10 tot 1S44. Als jongen van vijftien jaar begon hij in 1810 een dagboek aan te leggen, dat hij tot zijn dood voortzette en waarin een schat van wetenswaardige berichten verza meld is. Uit dit dagboek stelde Allard Pier- son in 1869 een bloemlezing samen, die nier in den handel werd gebracht, maar slechts .voor De Clercq's familieleden en vrienden gedrukt werd. Toen twintig jaar later, na den dood van het meerendeel van De Clercq's tijdgenooten, de familie besloot, dit dagboek te doen herdrukken, zag deze uit gave vermeerderd en verrijkt het licht, we derom door de zorgen van Allard Pierson. in zijn taak ditmaal bijgestaan door de toen twintigjarige kleindochter van De Clercq, Anna Elisabeth. Het was deze (5 Febr. 1930 overleden1) Mevr. A. E. Kluit—de Clercq, onder wie het. rijke familie-archief van De Clercq berust te. De verzameling is later ondergebracht hij de Mpij. der N:ed. Letterkunde te Leiden. Bij de vele brieven is een merkwaardig document, een schrijven van de vroegere kindermeid van de Clercq, Geertruida Lon teling uit Goor, welke brief (voor zijn ver jaardag) een kenmerkenden blik geeft in üe denkwereld der vromen van die dagen: ITALIAANSCH ULTIMATUM AAN ABESSINIE? Uit Rome: Volgens een uitlating van den woordvoerder van het departement van bui- tenlandsche zakeu moet de mogelijkheid geenszins uitgesloten worden geacht, da- Italië aan Abessynië een ultimatum richt, ingeval de betrekkingen tusschen do beide landen zich mochten blijven toespitsen Twee divisies gemobiliseerd Uit Rome: De in de afgeloopen week getroffen maatregelen houden o.m. in d« mobilisatie van twee divisies, welke volgens cfficieele mededeelingeu ongeveer 25.000 man sterk zouden zijn. Schattingen, welke de 30.000 man te boven gaan, zouden over dreven moeten worden genoemd en ten eenenmale onjuist. Ook zijn tot nu toe niet meer dan twee divisies gemobiliseerd. De manschappen zullen te Florence en Messina worden ge concentreerd. Bevestigd wordt, dat dezo troepenmacht voorloopig niet zal wordea getransporteerd. De bevoegde autoriteiten treffen evenwe' alle voorbereidingen om voor het geval de incidenten zich mochten herhalen. De indruk in Londen De berichten over de militaire maatrege len, die de Italiaansche regeering m ver band met het jongste incident aan de Abes- synische grens, genomen heeft, hebben in Londen groot opzien gebaard. De „Evening Standard" schrijft, dat het optreden van Italië in Oost-Afrika Engeland niet aangaat. Engeland heeft alleen belang bij het bronwater van den in Abessynië ontspringenden Blauwen Nijl, waarvan le watervoorziening van den Soedan afhan kelijk is. De „Star" acht een opmarsch van Italië in Abessynië onwaarschijnlijk, daar de vol gende maand in Abessynië de regentijd os gin, die de militaire operaties tot November buitengewoon moeilijk zou maken. In politieke kringen in Londen wordt er op gewezen, dat de keizer van Abessynië met den Britschen gezant in Addis Abeba in contact staat, en dat deze den keizer heeft aangeraden alles te vermijden wat zou kun nen leiden tot verdere moeilijkheden. Vooi'.s heeft hij hem og aangeraden zoo spoedig mogelijk directe onderhandelingen met Ita lië aan te knoopen om de grensconflicten te regelen. De bedreiging van Flandins regeering Verklaring van den premier. Uit Parijs: Flandin verklaarde gisteren: Ik heb mij steeds door het algemeen belang laten leiden. Maar lk ben verplicht te con- stateeren, dat men mij thans niet meer 1e vrije hand wil laten, zooals ik dat gaarne zou willen. De parlementsintriges, die weer begonnen zijn, hebben tot doel en tot ui; werking onze werkzaamheid te verlammen Om het ondubbelzinnig te zeggen: Men ver hindert mij te besturen. Hoe komt het. dat in een tijd van crisis, zooals wij thans doormaken, de partijen niet de noodzakelijkheid inzien den gods vrede eerlijk in acht te nemen? Zonder godsvrede is inderdaad geen oplossing mo gelijk. De „Echo de Paris", die deze verklaring publiceert, voegt hieraan toe, dat de toe komst zal leeren of men den premier gehoor heelt geschonken of niet. STEENLAWINE. Uit Weenen: In Steinfeld in Karinthiê is een steenlawine van buitengewoon grooten omvang naar beneden gekomen. De electri- sche centrale van de plaats werd volkomen vernield. De pachter der fabriek is onder de puinen bedolven en hoogst waarschijnlijk omgekomen. Een bataillon pioniers uit Klagenfurth is naar de plaats des onheils gedirigeerd. Het geheele dal zit zonder licht. Dc schade wordt berekend op minstens 100.000 schol lingen. HET MIJNONGELUK BIJ AKEN. Uit Aken: Ondanks de onvermoeide ber gingswerkzaamheden in de mijn Laurweg is he-t tot gisteravond nog niet gelukt de vermiste zes mijnwerkers te vinden. Oe Eschweiler Bergwerk Verein en Arbcd Luxumburg hebben tienduizend Rijksmark ter beschikking gesteld voor de achtergela ten betrekkingen. HET PROCES TEGEN HAUPTMANN De officier acht moord bewezen De zitting van Maandag in het proces t3 gen Bruno Richard Hauptmann inzake de ontvoering van en den moord op de baby van Lindbergh ving aan met dc aanklacht, van den officier van. 't openbaar ministerie Athony Hauck. Zijn requisitoir duurde 40 minuten. Hauck was zenuwachtig. Hij Jankt dc juryleden voor de belangstelling waar mee zij zes weken lang de getuigen veikla ringen, die in totaal ruim anderhalf mil lioen woorden omvat hadden, hebben aan gehoord. Dan gaf hij een diepgaand over zicht van de getuigenverklaringen en zeidc, dat overtuigend bewezen was, dat Haupt- Hauptmann in gesprek met de verdedigers Edward J. Beilly (links) en Lloyd Fischer (rechts). „Waarde menheer en beste vriend, dat de here ijesus u en de uwe mag geleyde in dese woestine, waarin nog veel te worste len en te striden is. O, wat hebben wij een stoffe om dankbaar te wezen, daar de here u in zo een gesegende kring heeft ge plaatst. Mijn man en ik leve in onse oude dagen heel vergenoegd. Ik heb nu 8 dagen bedroefd pijn in mijn bene, maar wat God doet dat is wel gedaan, als men maar eers denkt wat heeft de here ijesus niet voor ons gedaan. Ik heb een nigt, ook tans in Weesp woonachtig, die had mij versogt of uw ook in de gelegenheid sou kunnen we- sen ons te laten besturen van wat koffie, als het niet minder kon al was het dan 50 pond. Het komplement aan u Iie\e vrou en soend de kinderen." De Clercq was toen secretaris der Handelsmaatschappij en Truitje dacht,, dat hij haar daarom die kol fie wel leveren kon. Op een anderen verjaardag schreef zij: „Nu gij heden (1S83) 38 jaar bereikt hebt, wie had dat van so een swak kind kunnen denken als uw was, daar kan ik het best van spreken... wat een geluk hebben sulke lieve kinderen, die sulke ouders magg-m genieten om so in de vrese des heren in haar vroege jaren onderwesen te worden Uwe heeft mij nog eens een boek gelooft, dat over de handclinge was geschreven, belofte maakt schuld." De hoofd-iiguren De hoofdfiguren van het Réveil, zooals deze ongetwijfeld ook op de Tentoonstelling te 's-Gravenhage in woord en beeld zullen te kennen zijn, hadden hun voorlooper in Nicolaas Scholsman, den Leids^ien predi kant, die in 1819 oprichtte een „Eerezuil ter gedachtenis van de voor 200 jaren te Dordrecht gehoudene Nationale Synode", en met deze, twee preeken bevattende bro chure „den eersten hamerslag van twist" toebracht aan „den diepen vrede", waarin het Protestantisme van die dagen weg dommelde. mann schuldig is aan den moord op de baby. Hij besloot zijn requisitoir met te verklaren, dat hij de leden van de jury be schouwt als „Godvreezende, fatsoenlijke menschen" en dat hii van hen verwachtte, dat zij evenzeer als de aanklager hun plicht zouden doen. Hauptmann bleef onbewogen tijdens het requisitoir. Edward Reilly, de verdediger, heeft daar- i gedurende 4 uur en 13 minuten gepleit. Reilly begon met een beroep te doen op de juryleden, met de woorden: „Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld wordt! Haupt mann is onschuldig". De beklaagde brak toen in snikken uit. Met een witte zakdoek droogde hij zijn tranen. Ondanks de maatschappelijke positie der hel rokkenen aldus de verdediger - kan het geval slechts volgens 't bewijsmateriaal beoordeeld worden. Niemand kon in het huis van Lindbergh komen, zonder hulp van personen, die tot de huishouding be hoorden. En derhalve is het voor hem dui delijk, dat. Betty Gow en de overleden be diende Whateley mede-schuldig ziju aan de ontvoering. De persoon, die het kind van Lindbergh ontvoerd heeft, is goed bek-nd geweest met het kind, daar het anders zou hebben geschreeuwd. Ook de hond h°eft niet geblaft, omdat Ollie Whateley, die nn dood is, op den hond paste. Fisch zou de bahv verder hebben gebracht. Op den ach tergrond van dit drama staan volgens Reil ly „Roode Johnson", de vriend van Betiy Gow en Violet Sharpe, het dienstmeisje der familie Morrow, dat zelfmoord heeft ge pleegd. Dr. Jafsie Condon was de eenige man. die met de ontvoerders heeft onder handold. hij was althans de eenige, die contact met hen heeft gehad. De ladder, die gehruikt zou zijn voor de ontvoering, is daarbij in het geheel niet tepas gebracht, aangezien men anders wel sporen onder 't venster zou hebben gevonden. Het kind is (ie trap afgedragen. Reilly verweet den chef der politie, Schwarzkopf, het mysterie Lindbergh niet voldoende te hebben ojigehelderd. De politie heeft foto's en bewijsstukken laten maken om de zwakke aanwijzingen krachtiger te doon lijken. Hii beschouwt het bewezea. dat Hauptmann den avond, dat het losgeld werd uitbetaald, thuis is geweest. Voorts beschuldigde Reilly de politie van New-York er van het adres en het telefoon nummer van Condon zelf op de plank bij Hauptmann te hebben geschreven. Dit optreden noemde hij het „gemeenste" dat hij sedert jaren van de politie heeft gezien. Reilly deed de sensationeele beschuldi ging, dat 35.000 dollars ergens in een safe loket zijn opgeborgen en voor den dag zul len komen zoodra het proces zal zijn ifge- CHRONISCHE HOOFDPIJNEN Eeu kwelling van 20 jaar geëindigd Dc dome, die dezen brief schreef, is geen uitzondering. Honderdduizenden hebben ge leden zooals zij. En allen konden hun pij nen kwijtraken, indien ze slechts h^ar goede voorbeeld wilden volgen. „Twintig jaar lang werd ik gekweld door hoofdpijnen, duizeligheid en maagpijnen, zonder dat ik hiervoor eenige verlichting kon vinden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik ben ik steeds vooruitgegaan en tegenwoordig heb ik nooit pijn. Ik gebruik nog steeds Kru schen Salts; er gaat geen morgen voorbij, dat ik ze niet inneem en dat houd ik nu al 4 jaren vol." Mevr. J. G. Ie A. Kruschen vat altijd het kwaad bij den wortel aan. De oorzaak wordt weggenomen én die is bijna altijd constipatie. Maar Kruschen is geen enkelvoudig zout. Iedere „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts is een combinatie van 6 zouten en oefent een milde werking uit op verschillende in wendige organen: spoort ze aan tot regel matig werken eu op een wijze, zooals de na tuur dat heeft bestemd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a Ó.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakWng de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. (Adv.) £EN STER m mr I j£„ AVAATG... Douwe Egberts Echte frietthe Heeren-Baai en Varinas Melange van rijpe tabakken. loopen Voorts heeft, hij het bestaan ge noemd van een loonlijst van den dag vaar op de ontvoering plaats vond, op welke lijst de naam van Hauptmann voorkomt Aan het einde van zijn rede dankte Reilly den voorzitter der jury voor zijn onpartij dige leiding, sprak zijn deelneming uit met Lindbergh en wekte dp juryleden op den be schuldigde vrij te spreken. De zitting werd vervolgens verdaagd. De gevolgen van dit manmoedig woord bleven niet uit; de vromen werden erdoor herinnerd aan hun verwaarloosd bezit, de tegenstanders wisten zich in het front aangevallen. „De ijsbreker van het Réveil" noemde Dr. Wagenaar Willem Bilderdijk, aan *"icn we uiteraard te dezer plaatse niet vele woorden behoeven te wijden. Ik had, zoo heeft Willem de Clercq gezegd, „meer nog den mensch Bilderdijk dan den dichter lief". Op de vraag, door des dichters bew< gen leven en zijn Jakob-Israël-gestalte ais te voorschijn geroepen, of hij werkelijk Christen was. gaf de publieke opinie zijner dagen ten antwoord „een ongodist". En van Vloten: „Zijn Christendom was een inge roeste verstandsovertuiging". Maar de Réveilman Chevallier zag het anders: „11; heb nimmer ootmoediger Christen gezien" En Da Costa gaf omoorwaardelijk dit oor deel: „Hij was de Gereformeerde leer ge heel toegedaan". 't Meest kenmerkend echter is Bildor dijk's zelfbeschouwing; „Ik beschouw mijn geheel doorgewor steld leven, als een staat van "aantrek king van God en terugstoting van mijne zijde, waarin de genade met het verderf in een eindeloozen strijd is; die dit leest bidde voor mij." En zoo naderen we tot den uit Israël ge trokken „held van het Réveil": Da Costa. Terwijl, zoo schreef in Dr. Wagenaar m zijn enthousiast proza, „de nog „getrouwe" predikanten, blijde dat meu hen ongemoeid liet, hunnen ar beid geheel tot hunne gemeente bepaai den, Bilderdijk beide het bergen erzet- tend geloof en de brandende liefde mis te, om een Godsdienstige beweging te kunnen leiden, stond de Costa op, zich zijner roeping bewust, om „rnet der dichtkunst geestverrukking het ongeloof en zijn verdrukking, omver te stoten van zijn troon," en werd als Malan voor I Genève. voor Nederland le Héros du Réveil, aan wiens naam zich weldra I BANKROOF TE CHICAGO. Uit Chicago: Een politiebeambte passeer de het bijkantoor van een bankinstelling, toen hij vier gemaskerde mannen zag naar buiten komen, iie geldtasschen bij u'h hadden. Hij begreep direct, wat gebeurd moest zijn en bedacht zich geen oogenblik Zonder een woord te zeggen, schoot hij een der mannen neer. doch het viertal antwoord de prompt, waardoor de agent werd gewo.id In minder dan geen tijd werd de gewonde gangster in een gereedstaande auto ge bracht en met een geweldige vaart zagen de bandieten kans te ontsnappen. Gebleken is, dat zij wel 25 bankbeambten hadden ver rast, die niet konden voorkomen, dat <>ng< veer 20.000 dollars uit de safe werd geroofd BIJ DEN NEUS GENOMEN. De Zwitsersche „National Zeitung" vertelt het volgend smakelijke verhaal. (Voor de waarheid kunnen we niet instaan). Een Duitsch industrieel had zijn heele fortuin van een milliard Rijksmark aan bankpapier enz. van de bank gehaald en had bovendien zijn huis verkocht. Op een goeden morgen kreeg hij bezoek van douane politie-beamb- ten, die hem vroegen: „waar is uw geld?" „Zie zelf, mijne heeren", was het antwoord en de heer des huizes opende zijn brand kast: „Het heele millioen ligt hierin"^ „Alles goéd en wel", zeiden de douaniers, „maar we weten, dat u een deposito in de bank van Bazel hebt en daar het verboden is geld uit te voeren, moeten we u arresteeren". De industrieel protesteerde, zei, dat hij schuldig was en stelde voor, dat men met z'n drieën even met. zijn auto naar Bazel zou gaan, dan konden de heeren daar zelf informeeren. Het voorstel werd aangenomen en twee uren later reed de auto met haar drie inzittenden naar Bazel, waar inderdaad bleek, dat de industriëel daar geen geld had staan. „Dan blijft ons niets anders over dan terug te keeren" aldus de detectives. „Ja, maar zonder mij", was het ironische bescheid van den industriëel, „ik blijf hier; mijn fortuin ligt onder de kussens van de auto waarop gi; de heele reis hebt gezeten". De man ad van de schoonste gelegenheid om zonder onderzoek de grens te kunnen passeeren, gebruik gemaakt. Een tweede keer zal het op deze wijze echter niet lukken. HET GOUDLAND OPHIR Het Engelsche tijdschrift de Expository Times, dat regelmatig zeer belangnjke Schriftstudies bevat, vertelt thans op gronn der jongste opgravingen van Salomo s mij nen en handel. Een expeditie onder leiding van prof. Nelson Gluck, dr. Cyrus Garden en mr. R. G. Reid vond en onderzocht een in 't vaderland en in den vreemde alle sympathie en antipathie verbond, die in geboezemd werd door de godsdienstige beweging zelve.'' De gewoldigo indruk, door Da Costa's „Bezwaren tegen den geest der eeuw" ge maakt, beperkte zich niet tot felle haat der in het hart geraakten, maar was tevens de stimulans voor de verbreeding en verster king vai. den Réveilkring. In drie groepen was de de aanwas te onderscheiden: de lot \cmieuwde ijver opgewekte predikanten (Bahler, James, Callenbach, Moorrees, eu later Scholte, Heldring, de Liefde, Doetles, van Oosterzee, Valeton, Hasebroek eu Beets); tweedens de leeken-vrieuden van Ha Costa (Chevallier, de Clercq, Koenen, Gildemeester, van Hall, en de Haagsche kring, waarin Groen het middelpunt werd en wij de namen van Van Hogendorp, van der Kemp, Dedel, Wassenaer van Catwijck, Klout van Soetenvoude vinden); tot de derde groep zijn te rekenen de broeders Van Zuylen van Nijevelt, onder wie de oud secretaris van Rotterdam, die van zijn ge voelens blijk gaf door de publicatie van een vlugschrift „Bazuin tot vergadering der uitverkoorneh". De lezer zal begrepen hebben, dat wij bin nen het bestek van een paar feuilletons slechts enkele grepen hebben kunnen doen. Wij willen nu nog even wijzen op de om vangrijke Réveil-litteratuur, waarvan uit den aard der zaak een uitge breide collectie op de Tentoonstelling aan wezig zal zijn. Ruw geteld, treffen wij ruim 100 grootere en kleinere geschriften aan, waarin de Réveilmannen zelf hun getuige nissen, waarschuwingen of verweer publi ceerden. Daaromheen ontstond een reeks brochures van de tegenstanders: verder kwamen er tijdschriften (Nederlandse!:* Gedachten, de Zaadzaaier, Bijdragen van ui voor Geref. Christenen, Nederl. Stem- nen, de Reformatie, enz.). Ten slotte herinneren wij nog aan de .gezelschappen", deftiger: „de soirees reli- j aantal kopermijnen, die den ertsrijkdom van het oude Edom aan het licht brachten en bevestigden. Te Menujeh, 18 mijlen van de. golf van Akabah, vond men het groot ste en het rijkste mijnencentrum. Opslag plaats en haven was Ezion Geber aan Je golf van Akabah, van waaruit de handels vloot, met erts bevracht, uitvoer naar Put en Ophir, en met goud, zilver, ivoor kostbaarheden terugkeerde. Lang heeft men gevraagd waar deze soms legendarisch genoemde landen Put en Ophir toch lagen. Men oordeelt thans met zekerheid te kun nen zeggen, dat Put in 't Arabische Yemen gezocht moet worden en dat het goudland Ophir het oude Apir is, dat tusschen Susa en de Perzische golf lag. Kort Nieuws Hoover zal hedenavond voor het eerst na zijn presidentschap in het openbaar spreken, n.l. aan een diner te New-York, ter gelegenheid van de herdenking van Tancol ns geboortedag. Van do 47.885 grootere misdaden in 1934 in den staat New-York gepleegd, is meer dan de helft nog niet tot volledige klaar heid gebracht. F. P. Dinkleberg, die eertijds een groo ts rol te New-York heeft gepleegd en in 1929 bij de groote beurskrach werd geruï neerd, is te Chicago op 74-jarigen leeftijd iD behoeftige omstandigheden overleden. Communisten hebben Maandagavond de electricileitsvoorziening te Ried, in Bo- ven-Oostenrijk, beschadigd. De stad lag urenlang in donker en onderwijl werd linksch propagandamateriaal verspreid. Onder het onderwijzend personeel in Rusland zijn nog vele aanhangers van Trotzki. In Kasan zijn nog pas twee profes soren om die reden ontslagen en uit de par tij gestooten. De persoon, die den Franschen premipr in de Notre Dame beleedigend heeft toege roepen, is tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Rechtzaken. Lchter te Oude-rl- DE VELDWACHTER VAN OUDERKERK a. d. IJSSEL Het Haap-scho Gerechtshof hoeft uitspraak - de zaak tegen J. XL, someenteveld- /-".j J IJssel. die door de icmoaiR was vrijgesproken -w I.eu, ie, laste gelegde mishandeling den 19-jarigen Arle van L. Het Hof bo eide deze zaak op 28 Jon jl. en na ver- lioor van een groot aantal getuigen reciuireorde do adv.-gen. vernietiging van het vonnis d»?.r •deeling van verd. tot f:u0 echtbank boete. subs. 25 d. hechtenis. Het Hof heeft het i-nietlgd, omdat het H. •erd. M. opzettelijk v. vrijsprekend bowc-zen acht, dat d in het gezicht heeft yens mishandeling veroordeeld tot ƒ25 'boête •ubs. 10 dagen hechtenis. BRANDSTICHTINGEN Weekbericht Het dunne ptjltj* geeft den vorigen stand Hoogste stand te La Coruna 771.3. Laagste stand te 737.6. Stand vanmorgen halftwaalf 762.01 WEERVERWACHTING Meest matige W. tot Z. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De gisteren verschenen depressie is snel dieper geworden en naar Noorwegen getrok ken, waar de barometer nog snel daalt. Bij IJsland vertoont zich een minder diepe. De hoogc drukking trok zich naar Spanje en de Alpen terug, zoodat Z.W. winden thans de dooi tot in N. Duitschland doen doordringen. In W .-Zweden en Polen bleef de vorst no: streng: om de Alpen matig. Op de Britsche eilanden steeg de tempe ratuur gisteravond tot bij de 10 gr. Celsius; thans is zij weer iets gedaald. Krachtige winden waaien langs het Ka naal, op de Noordzee en langs de Noorsche kust. In het Midden van Frankrijk en Z. Duitsch land js windstilte met mist Het voortduren van dc W. winden zal overdag de temperatuur nog verder doen stiigen. maar tijdelijke opklaring 's nachts kan het minimum weer nabij het vriespunt brengen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 4.6 C. 13 FEBRUARI Zonsopgang 7.23 uur., ondergang 5.06 uu? Maan op voorra. 11.52 u., onder vm. 4.50 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HRRRFN 13 FEBRUARI Van 's avonds 5.86 u tot 's morgens 6.51 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden -VB 2.11 Caub 2Bl 4C6 Rreisnch 1.21 1Fms 1 37 142 K"hl 2 40 Cohlens 3.°« 3.51 Mflxan 4.eo 4.2' Trier 5.V> 5«1 Diedesheim I.BO 1 S3 Keulen 4.41 d.'2 Mannheim 3.24 3.B7 Dnaaeldorf 3.01 ?.77 Lohr 1.73 1>5 Pqhrort 2.'5 3.72 Mainz 128 U2 Wesel 2.30 3.93 Bineen 2.23 2i66 Emmerik 4.35 5.-26 Lobith IVO 14 12 Kampen -0.48 -0.4S Nijmegen 10.99 11.R3 Eveden 47.81 47.72 St An dries 5,77 6.25 Maastricht 42/0 42.60 Arnhem 10-69 11.23 Grevonbicht 29.75 29 66 Vreeswijk lw ('.on 2,«3 Venlo 12.39 11.41 Westervoort ii.2« 11,81 Grave (sluis; K54 9.11 Deventer 51'» 5 12 St Andries 3.00 3.53 Stuw Sarabeek geopend HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 Februari Delfzijl 6.45 19.31 Terschelling 3.58 1B.J6 Hnrnngen 4.45 17.30 1. elder v. n 15.1O -ideu 11.31 liuek v. Muil. 0.41 23.33 Vlissingen öchev" ningen 10.53 23.43 Terneuzen Kutieidam u.ui K.31 Hans weert HeiievoetsL Will- mstad Brouw. rsh. Zierikzee Wemeldinge De rechtbank keraknecht omgeving gepleegd hadden. De zich een bedding baande door de samen leving der gemeente. Op deze „soirees religieuses*' spraken oo,v dikwerf de corypheeën van het bui- tenlandsch réveil; verkondigde met groot gevolg de dichter-orator Malan zijne „assurance de la foi", hier hing men aan de lippen van Merle d'Aubtené die m 183U de gast van Groen, op dezen zoo heilznmen invloed had; hier kwamen Ivrummacher en Tholiick, hier evangeli- seerde Mejanel, en spraken Sir Eardlv Gulling, dio „als Edelman, als oprecht en vurig Christen, als vermogend stam genoot en wakkre geestverwant" da Cos ta eene „zoo innige gehechtheid inboe zemde (Koenen) en - laatst niet minst do godzalige Elisabeth Fey, ,eone moeder in Israël', van wie da 'c opge- togen schreef aan Groen; „Wij zagen en hoorden haar zulke kennismakingen zijn epoques in het leven." Het alzoo gestrooide zaad groeide welig op en droog honderdvoud. Daar kwam in de huizen der grooten christelijk leven, dat zelfs eenigszins een patriarchaal karakter droeg, en de huiseodsdienst met de bedienden deed ontstaan, waarbij eiken morgen en avond de huisvader in bijbellezing en gebed voorging. De honger naar het Woord des levens, zoo schreef Wagenaaar in zijn studie,' openbaarde zich in het soms uren ver reizon naar plaatsen waar „levende „pre dikers" stonden; deze zagen een zich verdringende schare onder hun gehoor, de keiken werden als bestormd, op lad dors en balken stond men van buiten tegen de kerken op, om door de verbrij zelde ruiten het woord des predikers op te vangen, somtijds werd er op het kerkhof gepreekt. De aanzienlijken ver zamclden zich des zomers in Geldeiland te Rheede, te Heemstede in Holland De Godsdienst, lang als een bijzaak' be schouwd, waaraan men althans in de week niet dacht, werd hoofdzaak, werd levensdoel, met geestdrift aanvaard. Het leven des geloo's vervulde heel de rechtbank veroordeelde den bakkersknecht G. 0 gev.-straf van 2',4 maand met aftrek ,-ourarrest. terwUl inzake den typogi leid. de geestvermogens zal brand^ffp^rirhV "jo&handela&r te Ermelo. heeft ly.i- &?stlcbt ,n een dennenbosch aJdaax De t«tn zJ;0. Ile vero°r<l«elde hem daar- V ,)aa[ gevangenisstraf. Na Ingesteld hS?S£t bcfiugï Gerechts- liel, en uit de kringen van het réveil trad een phalanx van Evangeliebelijders te voorschijn, die In de Kerk het geie. formeerde kerkrecht weer tot eero bracht, in de theologie de waarheid des Christendoms zegevierend bepleitte en fh.SÏÏ 5aar„co,r>'Phceen verschillende ka- theders der Hoogescholen bezette." Ook het toegepaste Christendom kreeg zijn zegenrijke kansen; vrijheid van onderwijs werd veroverd (1S46 v.v.), de Normaal- school kroonde den Klokkenberg (IMè; diaconiescholen werden opgericht, zoiw dagscholen geopend; honderden „scholen met den bijbel" verrezen, onder hen ook ecu „Havelooze School". De Evanuoli- vni'if iaCoLi.hCt Evangelie onder' liet volk, de Phiianthropische inrichtingen het volk onder het Evangelie. De Ytr- ecnigingen ter verspreiding van gods dienstige kennis en ter bevordering van godsvrucht door middel van bezoek en bijbellezing te Amet en Utrecht (1843), do ereeniglng tot verbreiding der Waar heid te AmsL (1847), de Nederl. pret. Vereeniging (Capadose, de Liefde), de Vereeniging tot hei] des volks, het Ned genootschap van vrienden Isrnëls (Ca-ia- dose, da Costa, Schwartz 1846). de Afclee- ling van het Britsch en buitenlandsh bijbelgenootschap (1843), de in grooten getale eerlang ontstane jongelingsver- cenigingen met hunne bihlotheken, dingsvcrgaderlngen cn scholen brarhie,, het licht en dp troost des Evangelies rondom, en ook op het gebied der nei- denzending werd >nmiskenbare ijver getoond." J Met deze vogelviuchtlfre schets veil. shian worden; wellicht kan zij ertoe hii- dragen, dat men zicli met temeer liri.-.inr- sleiilng gaat richten op de Truisi,. ir!f« le s üravenhnge, die stellig een hiiileng£ wood belangwekkend heeld 2nl geven ton de geestelijke opwaklng, welke wij den tijd- genuien van het Réveil wel niet mngett he- ntjden, maar die tncli elenieiilen bevaite topzwaar daSC"' eraCt'U'

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2