Jlirnwr (tfouriutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken KROEPHOEST abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5399 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 12 FEBRUARI 1935 15e Jaargang übbertentieprrptn: Van I tDl 5 regels1.17 Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 DUBBELHARTIGE HOUDING 't Was indertijd merkwaardig om te lezen hoe de roode pers ten onzent de hou ding der Zwitsersche roode vrienden goed praatte, die aan de regeering bleven on danks de versterking der weermacht. Er doen zich echter bij de sociaal-democraten zooveel inconsekwenties voor, dat het een voudig niet bij te houden is. Echter is het wel de moeite waard lo vermelden, hoe men op dergelijke dubbel hartigheden in het land zelf reageert. Reeds vestigden wij de aandacht op wat de Evang, Volkszeitung te Zifrich over de Volksstemming schreef, waarbij op 24 Fehr. a.s. het oordeel der bevolking gevraagd zal worden over de wijziging der militaire organisatie. In hetzelfde nummer vat de redactie haar critiek op de houding der soc.-dem. partij samen in deze woorden, welke als opschrift boven een artikel staan: „Ik min u van harte, sprak hij, en... ging er met een an der van door." Zoo deed de soc.-dem. partijdag. Hij ver zekerde het Zwitsersche vaderland zijn on- verbreekbare trouw en de onbuigzame wil, om het te verdedigen, ingeval het aange vallen werd. Doch tegelijkertijd besloot de partijdag om het wetsontwerp inzake reorganisatie der weermacht af te stem men; hetgeen beteekent, zegt het Evang. Weekblad, dat men het vaderland de mo gelijkheid weigert om in deze gevaarvolle tijd zijn verdedigingsmiddelen in zoodanige conditie te brengen als voor een behoorlijke landsverdediging noodzakelijk is. Wat een valsche taktiek; roept het Weekblad uit Met 362 tegen 294 stemmen aanvaardt men het beginsel der landsver dediging en met 343 tegen 212 verklaart men zich tegen de reorganisatie. Hier man gelt het aan moed. Het artikel eindigt met dit verdiende verwijt: „Tot bescherming van de democratie te gen het fascisme; op die grond verklaaide de partijdag de landverdediging noodzake lijk. Wat echter kan het crediet onzer de mocratie meer schaden, dan het onwaar dige advies om tegen het wetsontwerp in zake de Weermacht te stemmen van de zijde een er partij, die zich roemt do groot ste van het land te zijn?" We hebben wel eens gevraagd of er in dc sociaè-l-demócratie nog iets internationaals zit; het bovenstaande bewijst, dat zulks ten aanzien van de dubbelhartige houding tegenover de landsverdediging nog wel hei geval is. Wat over de houding in Zwitser land gezegd wordt, kan men haast letter lijk voor ons land overschrijven. BINNENLAND. Mr. A. H. v. d. Veen Tot secr -vrijgestelde van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland is, naar we met een enkel woord reeds meld den, benoemd mr A. H. v d Veen te Arnhem Met hem doet de eerste jurist zijn intrede in het corps van de vrijgestelden der Chr. vakbeweging. Mr A. H. van de Veen werd 29 Octo ber 1909 te Ermelo geboren en studeerde van 1922—1928 aan het Lyceum te Arnhem, waar hij het diploma Gymnasium behaalde Vervolgens studeerde hij in de rechten en slaagde in 1932 voor het doctoraal examen. Sindsdien is hij te Arnhem gevestigd, waar hij ook als advocaat en procureur werd be- eedigd. Mr. v d Veen neemt actief deel aan het Chr, vereenigingsleven in zijn woon plaats. De fabricage van wapenen De Nederlandsche delegatie heeft aan den voorzitter van de Ontwapeningsconferentie bericht, dat zij zich in beginsel kan ver eenigen met de door de Amerikaansche delegatie voorgestelde regeling inzake de fabricage van en den handel in wapenen, indien de voornaamste produceerende lan den op dien grondslag tot overeenstemming kunnen komen. Aangezien de Nederlandsche delegatie niet vertegenwoordigd is in het comité voor de wapenfabricage, dat op 14 dezer te Ge- nève zal bijeenkomen ter behandeling van het bovenbedoelde Amerikaansche ontwerp, heeft de Nederlandsche delegatie schrifte lijk een aantal opmerkingen doen toekomen met betrekking tot de ontworpen artikelen. Naar wij vernemen zal het 3e half-regi- ment huzaren, ter gelegenheid van den 121 sten gedenkdag van de oprichting van het regiment, op Woensdag a.s. voor HM. de Koningin voor het paleis Huis ten Bosch te Den Haag defileereu. Dit défilé zal plaats hebben om 11.45 uur. Aan dit défilé zal, des morgens om tien uur, voorafgaan een plechtigheid op het Alexanderveld. waar de beèediging van de nieuwbenoemde reserve 2e luitenants zal plaats hebben. HET „SCHANDAAL VAN MEDEMBUK" De Gemeenteraad van Medemblik besloot met algemeene stemmen op voordracht van B. en W. aan B. E. met ingang van 1:1 Febr. niet-eervol ontslag te verleenen als hoofd van de openbare school voor U.I..O. in de gemeente Medemblik. Nieuwe opdracht voor Rott. Droogdok Mij. De Nederlandsche Koloniale Tankvaart Mij te Den Haag. heeft met de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij een contract gesloten voor den bouw van een dubbel- schroef stoom tankschip met een draagver mogen van 6000 ton. Het schip zal een lengte hebben van on geveer 360 voet en een breedte van onge veer 64 voet. De nieuwe tankboot zal gebruikt worden in verband met het transport van de pro ducten van de Nederlandsche Koloniale Pe troleum Mij, welke firma de belangen van de Standard Oil in Nederland vertegen woordigt Zes millioen voor de scheepvaart Indiening van steunplan te wachten Naar de „Arbeiderspers" verneemt kan thans de indiening vau een algemeen steun plan spoedig worden tegemoetgezien. Men noemt een totaal steunbedrag van zes mil- De wijze van financiering van dit plan is nog in overweging. Vast staat echter, dal het geld zal moeten worden gevonden door de besparingen, die in het groote bezuini gingsplan van de regeering zijn vervat. In zoover is de indiening van het steunplan ten nauwste verbonden aan die van het sanee ringsplan der rijksfinanciën. Prov. Staten van Zuid-Holland De S.D.A.P. werpt leden uit De S.D.A P. in Den Haag heeft van haar aftredende leden voor de Provinciale Sta ten de heeren L. Hoejenbos, B. J. v. Stapele en A. W. IJzerman niet opnieuw candi- daat gesteld. Hun plaatsen zullen worden ingenomen door de heeren J. E. Stokvis, thans Federatie-voorzitter, oud-wethouder M. Vrijenihoek en de heer C. P. Damme. Qok voor de Haagsche Gemeenteraad schijnt er weer groot gedrang te zijn. Reeds nu worden enkele namen genoemd van raadsleden, die niet voor een nieuwe can- didatuur in aanmerking zullen komen. Prov. Staten van N.-Holland Dc kwestie der salarisherziening De Prov. Staten van Noord-Holland heb ben gisteren opnieuw een buitengewone zitting gehouden in verband met de kwes tie der salarisherziening van het provin ciaal personeel. De Minister van Binnenl. Zaken had ver zocht de salarissen in Noord-Holland in ove1 eenstemming te brengen met het Rijksbezol digingsbesluit en met de salarissen in de provincie Zuid-Holland. Over dit verlangen van den Minister is uitvoerig gecorrespondeerd. Gedep. Staten verklaarden zioh bereid, een ontwerp-rege- ling voor de verlagingen samen te stellen, hetgeen veel tijd vergde. Daar de Minister van oordeel was, dat het geruime tijd zou duren, voordat de nieuwe regeling zou zijn vastgesteld, heeft hij een Kon. besluit be sluit bevorderd, waarbij Ged. Staten werden uitgenoodigd, voor 12 Februari de nieuwe regeling vast te stellen. Deze handelwijze van den Minister heeft veel critiek te verduren gehad. Vooral betreurde men het, dat het recht, om over een zeer belangrijk onderdeel der Provin ciale huishouding te beslissen, aan de Prov. Staten ontnomen was. Namens Ged. Staten verklaarde Mr. Slingenberg, dat het voor het provin ciaal personeel beter was, te voldoen aan het verlangen van den Minister, omdat het minder gebaat is bij een regeling welke van hoogerhand wordt opgelegd. Tenslotte word een motie der Soc.-Dem Statenfractie, waarin Gedep. Staten werden uitgenoodigd, niet te voldoen aaD de aan maning van de Kroon, verworpen met 36 tegen 22 stemmen. Ged. Staten zullen dus over de salaris herziening beslissen. SCHADEREGELING VOLLENHOVENSCHE VISSCHERS De heer Duyma er van Twist heeft aan de Ministère van Economische Zaken en van Sociale Zaken gevraagd: Is het juist, dat reeds in de vergadering van de afdeeling „Giethoorn" van de hoofd afdeel ing „Zoetwatervisscherij" der Neder landsche Heidemaatschappij van 3 Januan 1927, die bijeenkwam om de schadelijke ge volgen te bespreken van de partieele bema ling van het Waterschap Vollenhove voor het bedrijf van dc binnenvisschers, de dijk graaf van het Waterschap den visschers vergoeding van de schade in uitzicht stelde? En zoo ja, hoe en wanneer wordt dan de schade uitgekeerd? BOOTTREIN S.S. „JOHAN DE WIT" De speciale trein in aansluiting op het s.s. „Johan de Wit" zal Woensdagmorgen om 10,2ü uur van Genua vertrekken. Aan komst Donderdagmorgen om 6,18 u. te Ze venaar, 7,14 te Arnhem, 8 u. te Utrecht CS., 8,56 u. te Den Haag S.S., 9 u. te Am sterdam W.P., 9,15 u. te Amsterdam C.S, 9,31 u. te Rotterdam-Maas. Burgemeester J. W. Klein van Ridderkerk Heeft ontslag aangevraagd De burgemeester van Ridderkerk, de heer J. W. Klein, heeft gisteren in den gemeen teraad medegedeeld, dat hij tegen 1 Mei van dit jaar aan H.M. de Koningin ontslag heaft aangevraagd. De heer Klein werd 15 Mei 1877 geboren. Na de lagere school doorloopen te hebben, werd hij tof onderwijzer opgeleid; twee jaar lang heeft hij het onderwijs gediend. Daarna was hij werkzaam in de bouw vakken: aan verschillende. bouwbedrijven was hij als directeur verbonden. Van Sloten (N. H.) was hij van 1911 1920 a. r. raadslid; in laatstgenoemd jaar werd do gemeente Sloten door Amsterdam geannexeerd. Van 1895 af was de heer Klein verbonden aan het reserve-kader, waarin hij alle rangen heeft doorloopen thans is hij luite nant-kolonel. Voorts was hij lid van verschillende com missies ter bestudeeriBg van het weerbaar heids vraagstuk. Ook is hij thans nog lid der commissie voor Georg. Overleg voor de landmacht, lid van het hoofdbestuur der Nat. Chr. Officie ren Vereeniging en lid van het hoofdbestuur van Volksweerbaarheid. Op 14 Dec. 1923 aanvaardde hij het bur gemeestersambt van Ridderkerk (hierbij be hooren tevens Slikkerveer, Bolnes, Rijsbord en Oostenrtnm.) Hij heeft hier krachtig meegewerkt aan verschillende plannen tot uitbreiding en verbetering der gemeente (rioleering. reor ganisatie van het gemeentelijk electiciteits bedrijf, waterleiding, aanleg van een nieu we haven, enz Ook was hij van verschillende organisa ties en veroenigingen eere voorzitter. Ten slotte vermelden we nog, dat de heer Klein voozitter is van de Vereen, tot be vordering van het Tuinbouw-onderwijs op het eiland IJselmonde. welke vereeniging te Barendrecht een tuinbouwschool heeft, die van alle dergelijke Nederlandsche scholen het grootst aantal leerlingen heeft. Samenvoeging van gemeenten Ingediend is een wetsontwerp tot ophef fing van de gemeenten Hedikhuizen, Herpt. Nieuwkuyk en Oudheusden, en uitbreiding van de gemeenten Druncn, Heusden eD Vlijmen, met ingang van 1 Mei 1935. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft gemeend, het plan van Ged. Staten van Noord-Holland te moeten bevorderen Aanvaarding van dit plan zal brengen eer aantrekkelijke versterking der gemeenten in deze streek. De vervanging van zeven gemeentelijke bestuursapparaten door drie zal een doel treffender behartiging der gemeentelijke belangen kunnen waarborgen en een be sparing op de hestuurskosten kunnen op leveren. Prov. Statenverkiezingen A.R.-lijst Kieskring Middelburg De Centrale A.R. Kiesvereeniging stelde voor den Statenkieskrng Middelburg de vol gende candidatenlijst voor de Prov. Staten verkiezing vast: 1. J W van 't Hoff, te St Laurens; 2. J Bosseiaar, te Aagtekerke (bei den aftr.); 3. W A den Hollander te Middel burg: 4. dr K IIuLzinga te Middelburg; 5. C Louwerse te Grijpskerke; 6. A Geschiere te Grijpskerke; 7. A Rothuizen te Middelburg; S. J W Kögeler te Middelburg; 9. S Simon- se te St Laurens en 10. P Meliefste te Mid delburg. Zeer veel werd verder besproken en ge regeld in verband met de propaganda. Voor den kieskring Vlissingen luidt de A.R. candidatenlijst: P G Laernoes te Vlissingen; 2. H van Mazijk te Sluis; 3. H C V Sorel te Vlissingen; 4. A J Huysman to Meliskerke: 5. C Polderman te Bigge- kerke; 6. J Koppejan te Zoutelande; 7. L_ Si- monse te Biggekerke; 8. F de Rijke te Kou- dekerke; 9. J Marijs te Vlissingen en 10. P J. Woltering te Vlissingen. A.R.-lijst Staten-Centrale Tholen In de te Bergen op Zoom gehouden ver- gademig der Centrale Tholen van Antirev. Kiesvereemgingen van de eilanden Tholen, St Filipsland en Noord-Beveland is de can didatenlijst voor de a.s. Statenverkiezing in dezen kieskring als volgt vastgesteld: 1. C J. Sonke. te S» Maartensdijk: 2. J Geuze, te Wissekerke; 3 A. Vingerling te Goes: 4. A. Wisse te Anna Jacobapolder; 5. mr J. J. Versluis te Oud Vossemeer; 6. P Boudeling te Anna Jacobapolder; 7. J v Strien te Anna Jacobapolder; 8. M J Contant te Colijns- plaat; 9. H. Goosen te Tholen; 10. J. v d Maas te Wissekerke. C.H.-Iijst kieskring Arnhem De candidatenlijst van de chr.-hist. unie in den Staten-kring Arnhem, is als volgt vastgesteld 1. mr M. Ch. de Jong, Arnhem; 2. mr Th. Reynenberg,Velp; 3. M W Bos, Arnhem; 4. G V D Leij, de Steeg; 5. A Kool Arnhem; 6. mr W F F baron V. Verechuer, Beesd; 7. W Tak, Arnhem; 8. B ter Haar, Arnhem; 9. J H Veenendaal, Velp; 10. G L Klamer, Arnhem. Gistermorgen heeft de Koningin, verge zeld door de Prinses van Erbach, een be zoek gebracht aan de Nederlandsche Kunst weefschool, teneinde het gobelin, dat voor H.M. word» gemaakt, te bezichtigen. H.M. werd ontvangen door mevr. W. Lanian Trip Nolen en jonkvrouwe F. Six. Gistermiddag heeft te Amsterdam een buitengewone vergadering plaats gehad van den Nederlandschen Bioscoop Bond waarin besloten is tot tijdelijke afsluitine van het Ned. film- en bioscoopbedrijf over te gaan. De werkloosheid Meer dan 425.000 Bij 106-4 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 Januari j.l.in totaal 444.831 werkzoekenden ingeschreven (op 27 Januari van het vorig jaar 409.160* waaronder 423.070 mannen. Hiervan waren werkloos 426.303 personen, waaronder 409.660 mannen. Op 12 Jan. 1935 bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 440.358, waaronder 422.520 werkloozen. Het aantal ingeschoven werk zoekenden is sedert 12 Januari 1935 gestegen met 3473. het aantal werkloozen met 3783. De pensioenen van het spoorweg personeel Gemeenschappelijke vergadering van den Bond van Gepensionneerden en den Personeelraad. In een op Zaterdag J.l. gehouden gemeen schappelijke vergadering tusschon den Bond van Gepensionneerden en den Per soneelraad bij de Néd. Spoorwegen, waarin de.vijf erkende vakvereenigingen zijn ge organiseerd, heeft een langdurige bespre king plaats gevonden inzake het aanhan gigc wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. Er werd volledige overeenstemming verkregen over de te voeren actie. Door den Personeelraad werd alle mogelijke steun aan de gepensionneerden toegezegd, waartoe hij om te beginnen een adres tot de Tweede Kamer zal richten, waarin zijn bezwaren tegen het wetsontwerp kenbaar gemaakt worden. Met name zal in het bij zonder worden opgekomen tegen het feit. dat de pensioenen op losse schroeven zul len komen te staan, doordat de desbetref fende minister, indien het wetsontwerp wordt aangenomen, bevoegdheden krijgt, wijzigingen in de pensioenen aan te bren gen zonder dat Z.E. de Kamers der Staten- Generaal daarvoor behoeft te raadplegen. Gemengd Nieuws. Twee auto-ongelukken te Alfen a.d. Rijn Drie kleine meisjes het slachtoffer Men meldt ons uit Alphen a. d. Rijn: Tengevolge van het onvoorzichtig overste ken van den rijweg ziin drie meisjes slécht- offer geworden van een tweetal aanrijdin gen, d;ie Maandagmorgen hier plaats hadden Het eerste ongeval gebeurde in de Hooft- etraat De studente mej. W. M. van Wer- meskerken, die niet in het bezit van oen rijbewijs was, reed daar onder toezicht van haar vader, Dr W. van Wermeskerken met een zeer matige' vaart. Plotseling kwamen van achter een stilstaande auto de twee dochtertjes van den heer L. van Ooster, Jannetje en Pietje, tfc voorschijn. Hoewel de bestuurster onmiddellijk remde, was aanrijding niet te voorkomen. Beide meis jes kwamen onder den wagen terecht Nadat de auto was opgetild, gelukte het eerst de meisjes te bevrijden. De kinderen hadden op net geheele lichaam verwondin *?en bekomen. De gezichtjes waren onher kenbaar door de schaafwonden. Dr van Wermeskerken verleende de eerste genees Kundige hulp. De kinderen werden naar het ufikenhuis vervoerd. Kun toestand is niet zorgwekkend. Volgens ooggetuigen treft de bestuurster, •lie met -een gang van ongeveer 15 K.M «•eed, niet de minste schuld. Het tweede ongeval had plaats op den Steektenveg. De 5-jarige Corri-e Griffioen «tak. nadat zij aan den kant van den weg gewacht had tot drie auto's gepasseerd wa ren. zonder verder uit te kijken den weg over, met het gevolg, dat zij werd gegrepen door een uit tegenovergestelde richting kamende auto, bestuurd door den heer vV. J. Verduyn uit Leiden. Het kind werd een twintigtal meters meegesleurd. Zij werd a kn hoofd en armen gewond. Haar toestand is echter niet ernstig. GEHEIMZINNIG ONGELUK IN EEN KOFFIEBRANDERIJ In de koffiebranderij „De Drie Molens" van de firma Sweens aan de Hinthamerstraat te Den Bosch, heeft een ongeluk plaats gehad, waarvan men nog niet nauwkeurig weet, hoe het zich heeft toegedragen. Toen het personeel, dat in den winkel werk zaam was, 's morgens een zeer scherpe brand lucht rook en in de branderij ging zien, vond men daar de 57-jarigen Schoenmakers bewus teloos op een stoel, terwijl in de werkplaats een verstikkende rook hing. Kort na aan komst in het ziekenhuis is Sch- overleden. Toen in de branderij de rook wat was weg getrokken, vond men op den vloer aanwijzin gen, die een ongeluk deden vermoeden. Er werd daarna een sectie op het lijk verricht, waaruit bleek, dat Schoenmakers een zevental ribben had gebroken, terwijl de schedel op verschillende plaatsen was gekneusd. Aan vankelijk werd een oogenblik aan een overval gedacht, doch thans wordt vermoed, dat S. van een zoldertje is gevallen. DE BRAND BIJ KULMBACH De Amsterdamsche rechtbank sprak een cafehoudster en haar zoon, verdacht van brandstichting in cafe Kulmbach aan de Cein tuurbaan te Amsterdam, vrij van het ten las te gelegde. Zij hebben steeds ontkend, den brand te hebben gesticht, doch na uitvoerig getuigen verhoor requireerde de Officier van Justitie tegen beide verdachten twee en een half jaar gevangenisstraf. Busdienstenwee voor de rechtbank Voor den Amsterdamschen kantonrechter stond wederom terecht de autobusonderne mer A. v. d. Z., verdacht van het onderhou den van een busdienst tusschen Rotterdam en Amsterdam zonder daartoe concessie te bezitten. De verguuning was door Ged. Sta ten van Zuid-Hoiiand geweigerd. Verdachte erkent het feit Hij verklaart echter thans deze diensten te hebben ge staakt. De ambtenaar van het O. M. meent hier om te kunnen volstaan met het req ui roeren van een geldboete van 50 subs. 25 dagen hechtenis, hoewel verd. voor dergelijke fei ten reeds herhaaldelijK is veroordeeld. De kantonrechter legt den man, in verband met zijn belotte de diensten te staken, e-n boete van 10 6ubs. 10 iligen hechtenis op. Hiernt dient een tweede zaak tegen den garagehouder N. S. uit Den Hoag, die zon der concessie een geregelde dienst tusschen Den Haag en Amsterdam zou onderhouden S. en zijn drie chauffeurs verklaarden, dat er geen geregelden dienst was. Meermolen ging een rit wegens gebrek aan belangstel ling niet door. Men bracht de gedupeerde passagiers dan naar den trein en het ver schil tusschen trein- en autobusprijs werd in dit geval vergoed. De eisch tegen S. luidt ƒ150 boste, subs 25 dagen hechtenis. De verdediger, Mr Duys. concludeert tot vrijspraak, subs, dringt plei ter aan op clementie. De kantonrechter acht het feit bewezen. De bestemming der bussen voor ge egeld vervoer blijkt o.a. uit de strooibiljetten. Ten aanzien van de 6trafmaat zegt spr., dat hij tegenover de busdiensten niet antipathiek staat Het feit, dat zij zooveel publiek trekken, bëwijst, dat zij aan een behoefte voldoen, aldus Mr HöfelL Dit strafbare feit is dus •eigenlijk gepleegd in het belang van het publick. Ik voel er niets voce, zoo vervolgde de kantonrehter, die men- echen te „knauwen". De kantonrechter bepaalde tenslot te de boete op ƒ15, subs. 15 dagen heohtenis. Branden Te Amsterdam werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand in het Wilhelmina Gasthuis- Met veel materiaal werd naar het ziekenhuis uitgerukt. Het bleek, dat een bakje met alcohol, waarin instrumenten lagen, in brand was geraakt bij bét steriel maken van een tang met een brandende lucifer. Een groote vlam sloeg op, waardoor een ruit sprong. Met een emmer water werd het vuur geb'uscht. Toen de brandweer kwam behoefde zy niet op te treden. Verder brak brand uit in het achtergedeel te van den winkel van Morpugo, gevestigd Reguliers!) vee straat 37, door oververhitting van een gasradiator De brandweer die spoe dig ter plaatse was, bluschte het vuur in een oogwenk. Een werkster, die getracht had het vuur te blussehen, liep daarbij brandwonden aan den linkerhand op- Z\j werd in het Binnen Gasthuis verbonden. Ook heeft brand gewoed in het achterge deelte van de oliefabriek van Alberdingh Thym aan de Spaarndammerstraat. De brand was ontstaan in vlampijpen. De brandweer wist het. vuur met twee stralen spoedig te blussehen. De schade is gering. Te Barwoutswaarder brak brand uit op den zolder van den veestal van H. van den Berg- Het zich in den stal bevindende vee werd naar buiten gedreven. Binnen zeer kor ten t(jd was de brandweer met twee brand spuiten aanwezig en werd het vuur bestreden. Men was den brand na een uur meester. Oor zaak is, dat een zoontje van van D. met luci- rers heeft gespeeld. Hooi en stroo verbrand den. De aanzienlijke schade wordt door verze kering gedekt- Te Nieuwerbrug geraakte, doordat kinderen met lucifers speelden, op den zolder bij v. d. B. pakken hooi in brand. Gelukkig bemerkte men spoedig het onheil en werd in alleryl de brandspuit gehaald. Men wist spoe dig den brand meester te worden, zoodat de schade, die door verzekering gedekt wordt, niet heel groot is. Te Nistelrode (NBr.) zyn door onbe kende oorzaak een hooipakhuis en een hooi berg van den landbouwer J. v. C. afgebrand. Een groote partij hooi en eenige landbouwma- chines zijn verloren gegaan. Verzekering dekt de schade- DOODELIJKE VAL De 56-jarige melkventer J. H. Ket, in dienst by de firma Kingma, is op de Prin sengracht te Meppel, tengevolge van de glad heid van den weg, gevallen- De man kwam op het hoofd terecht. Hij werd een winkel binnen gedragen. De te hulp geroepen dokter kon evenwel slechts den dood constateeren. DE A.VR.O. CONTRA DE SPAARNESTAD Op 21 Maart a.s. zal voor de civiele kamer van het Amsterdamsche Gerechtshof in hoo- ger beroep worden behandeld de zaak van de A.V.R.O- contra „De Spaarnestad". „De Spaar nestad" heeft n.l hooger beroep aangeteekend tegen de uitspraak van den president der Haar'emsche rechtbank, waarbij de vordering van de A.V.R O. c.s. tot verbod van afdruk^ ken van radio programma's in „De Humorist" werd toegewezen. VERDRONKEN Bij Edam is het lijk aangespoeld van den schippersknecht van het schip „Noord- geul dat op 24 December van het vorige jaar bij Marken is vergaan. GRIEPEPIDEMIE De dorpssschool teMarkelois voor den duur van tien dagen ges'oten in verband met het feit, dat zeer vele leerlingen in meerdere of mindere mate aan griep lijden. Van de 280 kinderen zijn er 110 ziek. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Prov. Staten van Noord-Holland hebben de her ziening van de salarissen van het provinciaal per soneel behandeld. Opdracht aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij voor den bouw van een dubbel» schroef stoomtankschip. BIz. 2 dc .Temps" op de rede van Smuts: samenwerking tusschen Amerika en Engeland in den Stillen Oceaan zonder samenwer king in Europa is uitgesloten. Blz. 3 De groothandelsprijzen In Januari onveranderd. Goederenvorderingen op Duitschland ontstaan na 31 December 1934. Nieuwe 4 pet. Conversieleening Amsterdam. Damrubriek. Blz. 5 Naar en In Zuid-Afrika XXXVI. Rrisbrieve» van Prof. Dr. V. Hepp. Blz. 8 De kramp wordt vaak opgelucht door één be handeling met WERKT OP 2 MAMIEREN TEGELIJK De doodelijke damp Een oude man gestikt Maandagmorgen heeft de politie in een der hofjeshuizen aan de Nieuwe Laantjes te Scheveningen een droevig geval van gasver- stikking geconstateerd, waarvan 'n 75-jarige man het slachtoffer is geworden. In het be doelde huisje woonde het echtpaar v. d. Z. Zijhadden zich ter ruste begeven en de gas kraan uitgedraaid. Vermoedelijk hebben zij dit echter niet goed gedaan, zoodat de vlam is uitgeploft, doch de kraan half geopend is gebleven. Het gas heeft zich gedurende den nacht door de kamer verspreid. De beide oudjes, die in een bedstede sliepen, werden daardoor bedwelmd en verloren het bewust- Toen de leveranciers op hun bellen niet open werden gedaan, waarschuwden rij de buren en de politie. Eenige agenten wisten zich toegang tot de woning te verschaffen door een raam aan de voorzijde open te schuiven. Het bleek, dat de 75-jarige man reds overleden was. Alle moeite om dc levensgeesten op te wekken, was tevergeefsch De vrouw was echter nog in leven. Zij werd door den G.G.D. naar het Roode Kruis Zie kenhuis overgebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de requesten tot invrijheidstelling van de be de verdachten in de zaak van het Paleis voor Volksvlijt, afgewezen. Zoowel de directeur M. als de oommissaris Fl. blijven dus in vvcrloopige hechtenis. De instructie in deze zaak duurt voort. ARME KLEINE In een perceel in de Louis Both astraat te Amsterdam, is een kind door een straal ko kend water getroffen. Met hoogst ernstige brandwonden over het geheele lichaam werd de arme kleine naar het Joodsche ziekenhuis vervoerd .GEVAARLIJKE SPRONG Te Amsterdam sprong op het Centraal Station de 76-jarige Mr W. W- uit den trein, die uit de richting Hlversum kwam, vóór de trein nog geheel tot stilstand was gekomen. De heer W. kwam zoo onge'ukkig te vallen dat hij met inwendige kneuzingen werd op genomen en ter observatie naar het Binnen- Gasthuis moest worden vervoerd. Wetenschap. Thomas Morus en bisschop Fisher Sir Thomas More (of Morus) en bisschop Fisher,, waren twee vooraanstaande Engel- schen, die onder de regeering van koning Hendrik VIII (15091547) werden ter dood gebracht De koning wilde de paus niet langer erkennen als hoofd der kerk. Tus schen alles doo- spelen de moeiiijkhcdeu over zijn scheiding van Catharina van Arragon en 's konings nieuwe huwelijk met Anna Boleyn. Binnenkort is het 400 jaar geleden, dat de beide genoemde Engelschen ter dood werden gebracht De Roomsche Kerk wil hen nu heilig verklaren. Reuter meldt thans uit de Vaticaansche Stad, dat na een plechtigheid, door de paus, de Engelschs gezant en andore kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders bijgewoond, er een decreet is uitgevaardigd, waarhij bis schop Fisher en Sir Thomas More tot wel gelukzalige martelaren werden uitgeroepen. De heiligverklaring zal de 3de of 4de Zon dag in Mei plaats hebben. Thomas Morus is in niet-R.K. kringen vooral bekend als do schrijver var, „Utopia",

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1