lliruiur £Vifcri)r CTrmranf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken PUROL LAATSTE WEEK! PA LT H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5397 ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935 15e Jaargang 9bbertentitprijjen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0-22'/» Ingezonden Mededeelinger» van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 V* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 COLIJNS REDE Zorg, maar ook vertrouwen Opzienbarende dingen heeft de Mi nister-president in zy'n groote rede in de Eerste Kamer niet gezegd. Geluk kig maar, is men geneigd te denken, want wat opzien geeft is in deze „ge voelige" dagen zoo licht onrustverwek- kend. En zorgvol is dit jaar, gelijk ook het vorige was; daarvan getuigden de redevoeringen, zoowel van Dr. Colijii als van minister Oud. Heelen.aal niets nieuws, zal men op merken. Neen, volstrekt niet: zoo Dr. Colijn nü sprak, zoo sprak hij in No vember in de Tweede Kamer ook; en waar er in die tijd eigenlijk niets ver anderd is, terwijl voorts de Minister president de dingen zegt, zooals hij ze ziet, kon zijn rede geen nieuws brengen. En toch, was het slechts de tonatie of was het werkelijk de inhoud, welke de indruk maakten van meer vertrou wen, van meer hoop voor de toekomst? „Financieel zijn we er nog lang niet, maar we zijn er zeker ook niet slechter aan toe dan in 1933. Toen was er eeti tekort van 190 millioen; nu is er een belangrijke verbetering ingetreden. Dat is niet alles, maar het is toch veel. De weg naar een sluitend budget is moeilijk; schijnbaar onbegaanbaar; doch wanneer we zien, dat we vorde ren, dan geeft dat reeds reden tol groote dank. Al sluit 1934 dan ook met een belangrijk tekort; en moet op een tegenvaller van 25 millioen gerekend worden. Daai'bij is het van onschatbare waar de, dat de regeering op het stuk van het crisisprogram volkomen homogeen is en blijft. Men moet daarover niet licht den ken. Het is politiek gesproken, een heterogeen tiental, dat achter de regee- ringstafel zetelt, doch niemand zal zeg gen, gelijk een parlementariër het eens uitdrukte: „wij zitten met de men- srhen"; wie eerlijk is, zegt: „daar zit ten onze mannen". En bij dat „onze" sluit hjj ook de niet-geestverwanten m. Dit geldt allereerst voor het finan- cieele vraagstuk. Beslist en krachtig wees Dr. Colijn opnieuw de devaluatie af. Dat is van groote beteekenis. Men zal moeten erkennen, dat het aantal verdedigers eer groeit dan slinkt; en men zal ook moeten erken nen, dat velen met ernstige argumen ten komen aandragen. Zoo ernstig, dat menigeen erkent: dat zijn voordeelt van beteekenis; misschien hebben we in 1931 verkeerd gedaan, dat we strak en stijf aan de gulden vasthielden. Doch ook zij, die zoo redeneeren, zijn er diep van overtuigd, dat vrijwillige devaluatie thans economisch en moreel onverantwoord zou zijn en de aller grootste verwarring zou stichten. Echter, deze overtuiging heeft giste ren beter en hechter grondslag gekre gen door de pertinente verklaring: wij zijn niet gebonden aan de goudlanden en 'n actie voor stabilisatie is op gang. Dit is van zeer groote beteekenis voor de toekomst. Hingen we van het goudblok af, speciaal van Frankrijk, dan ware de toestand het best getee kend door de plastische uitdrukking, welke aan de strop herinnert: hangen of -worgen. Raken we die onzekerheid uit, dan is er reeds veel gewonnen. Dat een span van tien voormannen uit vijf verschillende partijen absoluut eensgezind over deze dingen denkt, is heel wat waard. En dat deze homoge niteit zich ook over het economisch beleid uitstrekt, is evenzeer van groote waarde. Blijkbaar onder suggestie van een belangrijk deel der roomsch-kath. pers is van die ztfde zelfs in de Eerste Ka mer gevraagd: Geef minister vai. Steenberghe wat meer armslag. Met instemming van dezen minister heeft Dr. Colijn nu echter verklaard: Deze minister is in geen enkel opzicht ge kluisterd. Over economische politiek heerscht er geen meeningsverscliil in het kabinet. Eerlijk gezegd zou het een blamage voor minister Steenberghe geweest zij? als de Minister-president had ver klaard: mijn ambtgenoot voor Econo mische Zaken krijgt wat meer vrijheid van beweging. Want indien deze minis ter met voorkennis geweten had of in dien hem achteraf gebleken was, dat zijn economische opvattingen niet stro ken met die der anderen, dan had hij zoo spoedig mogelijk zijn ontslag moeten aanvragen. Een minister ma» niet marchandeeren. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de lijn niet eens omgebogen zal wor den. Want het gaat er niet om, wat men het liefste wil, doch wat econo misch en dan internationaal door feiten dwingend voorgeschreven wordt. Dr. Colijn met name maakte van he' vrijhandelsprincipe nooit een dogm<: en zeker niet in crisistijd. En dus, zoo zei hij: moeten we radicaal van koers veranderen, dan zal dat gebeuren, doch dan zullen de Staten-Generaal hun woord mee kunnen spreken. Dat is resoluut en democratisch. Er werd echter aan toegevoegd voorloopig geeft de regeering nog d«: voorkeur aan contingenteering boven hooge invoerrechtenmaar elk geval wordt op zich zelf bekeken. Of dit altiju in voldoende mate geschiedt, mogen we thans in 't midden laten; het besluit inzake het behangselpapier was o. i. niet voldoende bekekenmaar de strek king van dit systeem is in 't algemeen juist De aanpassing gaat geregeld door. al wordt ze tegengehouden b.v. door steun aan de landbouw, welke echtei iedereen noodzakelijk acht. De salaris sen ontkomen daaraan ook niet. Vol gens velen, aldus de minister, gaat de regeering te ver. Wij meenen te mogen opmerken, dat er nog meer bezwaar bestaat tegen de somtijds gevolgde- methodeb.v. onevenredige verlagingen en herclassificatie. Met belangstelling zien we uit naar de in overweging, zijnde maatregelen om de vaste lasten te verlagen; zoowel op 't terrein der overheid zelf als in 't algemeen. Spoedig zullen we het hooren. De afstraffing, welke de Minister helaas moest geven aan Dr. Wibaut, was verdiend. De vijandige pers moge schrijven, dat de regeering de crisis aangrijpt om de belangen der arbei dende klasse en die der zwaargetroffen gemeenten te schaden; zulke dingen passen niet in de mond van een bejaard senator. Daar is maar één antwoord op: negeeren! Dat particulieren wel eens van de crisis gebruik maken om zich zelf te bevoordeelen, bleek uit hetgeen de Mi nister meedeelde over tarieven, welke verhoogd worden als het 't Werkfonds geldt. Dat is een nationale schande. Verblijdend was de mededeeling, dat het overleg over de bouw van eer- tweede „Statendam" in de gewenschte richting loopt. We hebben goede hoop, dat dit wérk in Nederland blijft. Ovei de K.L.M. zeide de Minister niets. Bij de replieken toonden de liberalen zich verstoord over het feit, dat Dr. Colijn niet over het spellingvraagstuk sprak, doch dit aan minister Marchant overliet. Naar onze meening blaas', men deze geschiedenis op. Het wil maar niet tot ons doordringen, hoe we ook peilen, dat de senatoren gelijk hebben, die beweerden, dat er nationaal verzet rijst tegen de nieuwe spellinp. Dat is overdrijving. En terecht merkte de Minister-president op dat de Minis ter van Onderwijs ook op dit punt de KaöiweÊs-politiek zal verdedigen. Het ware niet zoo vreeselijk, als hierover niet alle leden van het kabinet precies eender dachten; maar het ver heugt, dat voor alle deelen van het regeeringsbeleid de Minister kon be sluiten met de krachtige verklaring Het kabinet zal zich door vrees voor oppositie niet laten afhouden van de koers, die het meent in het belang van het land te moeten volgen. Het kan daarbij rekenen op de in stemming van allen, die het wel meenen met volk en vaderland. om tot ordening te komen. Vervolgens rfioet er een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie komen, .niet verordenende bevoegdheid en onder toezicht van de overheid. Me overheid had dat reeds eerder moeten ücen, aldus spr. Laten wij ons ook op econo misch gebied aaneensluiten en als go d'ge organiseerde volksgemeenschap tegenover de andere volkshuishoudingen optreden om voor ons volk. als da zware wolken wit wegtrekken, eon zoo goed mogelijke plaats in de zon te verkrijgen. Kens zal de dae komen, dat ut volken weer zullen gaan Lesetfen, dat zij elkander noodig hebben en det cok de volkoren-gemeenschap niet kan berusten op nijd er. strijd, maar op samenwerking, steunend ook op rechtvaar digheid en naastenliefde. BINNENLAND. Oirschot verlaagt de belastingen EEN BEVOORRECHTE GEMEENTE Als bijzonderheid in de tegenwoordige tijds omstandigheden kan worden gemeld, dat in de gemeente Oirschot de belastingen voor 1935 be'angrijk zijn verlaagd. Volgens de onlangs goedgekeurde Raadsbe sluiten zullen namelijk in die gemeente de op centen gemeentefondsbelasting over 1935 wor den ver'aagd met 75 en de opcenten op de personeele belasting met 45. Prof. Mr. Aalberse en de ordeningsgedachte Plaats voor de Chr. sociale gedachte! Voor den Partijraad der K.K. Staatspartij heeft Prof. Mr P. J. M. Aalberse een rede gehouden ovor de ordeningsgedaohte. Spr. zeide daarin o m.: Als maatschappelijk ideaal stend ons al tijd voor oogen een «-^ordende samenleving van individuen, die van nature tot samen leving en dus tot samenwerking bestemd zijn. Ken dergelijke orcMiing is de Christe lijke staats- en maatschappij-opvatting. En daarom zijn de grondslagen van de maat schappij èn rechtvaardigheid èn naasten liefde. Wat nu betreft de pre ct ijk van deze orde ning: voor het heden moet, voor zoo ver ae bestaande organifaties onmachtig zijn ue staat zelf van b«.ven af de ordening ter hand nemen. Dit is re«-"'«* gebeurd bijv. dior de instelling dor crisis-centrales. In inter nationaal cpzicht moet een actieve homMs politiek worden gevoeld: de export moe: bevorderd worden. Kt moet plaats zijn v or contingenteering en tunefsverhooging. Voor het bliivend-lo'-komstige moet ca ds thans gczo.gd worden voor aanspring er stuwing van het maatschappelijke leven Rijk, gemeenten en werkloos heidslasten Eerste Kamer oelent crltiek Verschenen is het Voorloopig Verslag dier Eerste Kamer over do wetsontwerpen 1. tot.wijziging der wet van 15 Juli 1929 ilastenverdcHing der gemeenten) 2. tut wijziging der wet van 8 Dec. 1933, houdei.de tijdelijke voorziening tot versterking ven ms middelen tot dokking van de uitgavi des rijks: en 3. houuencic voorzieningen .er zake van gemeentelijke kosten van weik- looshciszorg. Lenige leden, die In beginsel voelden voor het denkbeeld, de crisislasten meer geleidelijk over de gvheele bevolking te yerüeelc i, hadden toch wel bezwaar leg-m de thans voorgestelde uitvoering daarvan, aangezien deze de fmaticieele aansprakelijk beid van de gemeenten vermindert, Konigi leden meenden nadar de aandacht te moet»n vestigen op het feit, dat bij aanneming \an ue wetsontwerpen sub. 1 en 3, aan de ee- meenten over het atgomeen, zij het in ver schillende mate aan een groot aantal gemeenten in zeer sterke mate een zelf starulig financieel oestaan geheel word' ontnomen. Me leden, hier aan het woord, zagen hierin niets minder dan een ran.p. Andere leden wefan etop, dat dé finuli cieele moeilijk! eden, waarin vele gemeen ten verkeeren en verscheiden^ naar hun meening, nog zullen gaan verkeeren. namelijk grond vinden in de wet van 15 Juli 1929. Naai de meening van eenige leden wordt nu wel de toestand, wat betreft de firn.n- ciering van d9 we'kloosheidszorg vera.v dtrd, maar niet verbeterd. Zakelijk muge het goed zijn, maar principieel is het gons hen verkeerd, dat elke gemeen:<s, ook die werkloozen heefL toch moot bijdrag. Mit komt, omdat de regeering heeft vast- gohonden aan de fictie, dat wcckl.josheid gemeente- en niet rijkszorg is. Hoofdgii f van deze leden is. dal de nieuwe regeling ook geen oplossing brengt. De moeilijkheden in het mijngebied Bestaan van vele mijnen bedreigd Me heer Ir Mr Dr W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht heeft voor de gezamenlijke kernen van de R.K. gemeente raadsleden in Limburg een voordracht ge houden over: „De moeilijkheden bij d?n Nederlandsche Steenkoleninijnb uw". Na een gedetailleerd exposé van het mijn bödrijf te hebben gegeven, kwam spr. tot do conclusie, dat de toestand thans zóó is, dat van vele mijnen het bestaan thans onmiddellijk bedreigd wordt, daar de liquide middelen uitgeput raken, ten zij verdere drastische besparingen worden verkregen, grotendeels tm koste der arbeiders, waar zulks, daar do bestaansgrens ton deele reeds over schreden is, volkomen ontoelaatbaar is. Noch de verlichting door water- transport over het Julianakanoal, rnch internationale afspraken, als de zgn. kolenconventie, kunnen dit ver hinderen. Er zullen dus nop andere maatregelen vereischt zijn om onze mijnindustrie te red den en w. I in den geest von overheidshulp aan onze landbouw en gelijk die in all' omliggende mijiulislrieten reeds worden toegepast. Dat onze onmisbare kolenmijn- bouw levensvatbaar is. is immers volkomen bewezen. Ook dat deze nijverheid harerzijds alles gedaan heeft wat van haar verwacht worden. Deze onmisbare industrie, .ie algemeen belang representeert, valt dus alleszins in de termen. Dat er iets gebeurer moet, staat wel vast: het behoud onzer mijnen èn het levensonderhoud onzor nog 30.000 arbeiden de mijnwerkers (er wv.ien er eenmaal bijna 39.000), zijn een groot alyemecn belang. Sluiten van mijnen, of dalen der lomen onder het uiterste bestaans-minimum, Jus totale verarming der geheele mijnstreek, kan niet geduld worden. UIT HET SOCIALE LEVEN NED. BOND VAN CHR. PHÜT. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL Naar we vernemen zal de algemeone vergadering van den Ned Bond van Chr. Prot. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel .,ol)or plicht tot recht" Donderdag 5 cn Vrijdag 6 Sept. a.s. op nader te hepnlcn plaats worden gehouden. De Bondsraad gadering wordt Dinsdag 25 en Woensdag 26 Juni a.s. gehouden. DE LOONEN IN DEN WESTLANDSCBEN TUINBOUW De verschillende organisaties van land- tuinbouwpatroons en de werknemers In het Westland, voeren momenteel onderhandelin gen over het nieuwe arbeidscontract, dat de zer dagen wordt ingevoerd. Over het algemeen is men van meening, dat, hoewel de bedryfsuitkomsten feitelijk hiertoe noodzaakten, verdere verlaging der loonen niet mogelijk is. De diverse patroons organisaties te 's Gravenzande b.v. hebben aan de werknemers nu voorgesteld, om loon van thans te handhaven, waarbij wordt voorgesteld, om bij invoering van den Midden- c>uropeeschen tijd, deze ook over te nemen voor den ai-beidstyd. Voor het z.g.n. druivenkrenten wordt voor- geste'd 5 cent per uur minder te betalen. De afd. De Lier van den L.T.B. wil het loon van f 17 handhaven, waarbij echter eeni ge aftrek zal worden toegepast ten behoeve van een kindertoeslagfonds. Land- en Tuinbouw. De Engelsche invoerrechten op tulpen verhoogd De prijzen daalden, de export staat stiL Met ingang van Vrijdag heeft Enge land opnieuw de invoerrechten op tulpen verhoogd en daardoor een nieuwe slag toegebracht aan de tulpenkweekers, die vooral in het Weiland en m de omge ving van Rjjnshurg, gevonden worden. Deze invoerrechten, die voor Engeland golden, waren reeds niet laag, per do zijn werd tot nu niet minder dan plm. 27 cent aan invoerrechten betaald. Dit tarief is nu met plm. 50 procent verhoogd, zoodat een dozijn tulpen in Engeland met 40 cent wordt belast. De Engelsche kweekens, die om deze verhoo gmg van tarieven hebben gevraagd, verkrijgen dus nu weer een groeier voorsprong op hun Hollandsche collega's, die toch blijkbaar de kweekkunst machtig zijn. Want een dozijn Engelsche tulpen kan nn plm. 90 cent opbrengen, wil de Hollandsche exporteur eenigermate kunnen concurreeren. Dat het op deze wijze vrijwel onmogelijk gemaakt wordt, laat zich ber,rijpen en gister heeft men zoowel in het Westland als in Rijns- burg de gevolgen van de tariefsverhooging ondervonden In het Westland liepen de prijzen voor de tulpen met plm. 6 cent per dozijn terug, het- .-VE voor de kweekers een geduchte tegenval ler was. De export van tulpen was gister In het West land geheel stilgelegd. Hoewèl tot nu toe weliswaar geen groote hoeveelheden tulpen nog naar Engeland wer den verzonden, is door deze nieuwe verzwa ring van lasten het exporteeren vrijwel onmo gelijk geworden. De schorsing der Coöp. Handelsvereeniging Het regeeringsonderzoek wijst op geen geringe onregelmatigheden In verband met het feit, dat de Coöperatieve Handelsvereeniging van den N.C.B. is ge schorst als georganiseerde bij de Akkerbouw- centrale, zijn berichten gepubliceerd, dat de geconstateerde om egelniatigheden slecfoce op een paar filialen betrekking zouden hebben, een zeer gerin-c bedrag zouden betreffen en volko men te goeder trouw door de filiaalhouders zouden zijn geschied. Naar wjj van bevoegde zijde vernemen, ,eft de Minister van Economische Zaken in deze aangelegenheid direct een uitvoerig on derzoek doen instellen, maar op dit oogenblik nog slechts een voorloopig rapport ontvangen n oordeel is daardoor nog niet mo-.'eluk. Evenwel toonen de eer beschikking staande gegevens aan, dat het gebeurde van meer omvangrijken aard is dan uit bovenstaan de mededeelingen zou moeten worden afgeleid vacierlandschen sulkerbietenbouw kon vol- Dio eischcn zijn bij hooge wortelopbrengst en laag suikergehalte, zuiverheid van sap. laag aschgehalte, laag percentage „schie ters", voor ons land passende rijpingstijd. gunstige biet vorm en groeiwijze. Op deze eigenschappen heeft de weers- omstandigheid een groote invloed. Dat het veredelingsbedrijf in Nederland werkt dus wel van groote beteekenis. Men krijgt zoo zaad, dal de meeste kans geeft op een beste opbrengst. Het moet een landseere zijn, dat we mede hierdoor ver bovenaan staan op de lijst beetwortel en suikeropbrengst per Hectare. Door Burgemeester en Wethouders va belangrijk pluimveecentrum Barneveld i: Minister nogmaals gewezen op het feit, dat dp pluimveehouderij niet meer rendabel is, wat vooral voor Barnevelds ingezetenen funest is. Gevraagd wordt de graanrechten werkelijk te vergoeden en niet weer de exportpremie iu te stellen. Als dat, naast de voorgenomen In krimping geschietfc, kan de pluimveehouderij zich waarschijnlijk zonder steun handhaven. Om bouwbedrijven boven 20 H.A. slechts te vergunnen 25 kippen te houden, zal weinig helpen. kunnen wij leend over d :1de produi duet telers V£ daarbij ermelde bedragen srkocht tot d' stookdrulven 13 Aug.—30 Sept. koude druiven 27 Aug.30 Sept. druiven 1 Oct.—31 Dec. 2 April—12 Aug. Aug.30 Sept IVitte koude druiven 27 Aug.—30 Witte druiven Frambozou Meloenen Vroege aardappelen Bloemkool Doperwten Gele kool Witte kool Spitskool Boapeen Idem Radijs Knolselderij 28 Mol—10 Juni 11 Juni—1 Juli 1 Jan.—30 Sept 1 Jan.—30 Sept 18 Juni—15 Juli 1 Oct31 Dec. 1 Jan.—30 Sept 1 Jan.—30 Sept 1 Jan.—17 Juni 18 J ml2 Sept 1 Jan.18 Febr. J9 Febr.—1 April 25 Oct—31 Dec. 0.65 1 Jan.—18 Febr. 35 Oct—31 Dec. 29 Oct—31 Dec. 1 Jan.—17 Juni 18 Juni—16 Sept 3 April29 April 9 April—27 Mei 0.45 1 Jan.—15 Juli 0.3i Alles per 100 Kg, 100 stuks (meloenen. kom kommers bloemkool en knolselderij). 100 (radijs) of 1)0 krop (sla). Geldersche afdeeling van n te Arnhem onder leiding C. Roeterdlnk te Gorssel, In vergadering otj- >n. 28 plaatselijke afdeölingen waren snwóordlgd. ,De heer D. Troost te Hlen. sprak ovt onderwerp „De noodtoestand der kleim De akkerbouwbedrtj' gehad in 1934. hetgeen te dank' goede oogst hebben het vrij goed Nederland aan den top In geen enkel land ter wereld staat de verhouw van suikerbieten op een zoo hóbg peil als In ons land. Nergens zijn de oi> brengsten per H A. aan suikerbieten en aan stuks zoo hoog als hier te lande, zoodat met recht gezegd kan worden dat Neder land in dit opzicht aa.j den top staat Dit blijkt zeer duidelijk uit de grafische voor- stellengcn van de Duitsche suikerstatistie ken F. Licht te Maagdenburg, die betrek king hebben op alle landen van Europa en opgenomen zijn In een folder, die we de zer dagen ontvingen van de Kon Bcetwor- telzaadcultuur Kuhn Co. te Naarilen, af- deeling Publiciteit, Noorder Stationsweg 15 Bloemendaal en aldaar gratis te krijgen De bietenopbrengst is in óns land 33.5 ton per H.A. Op ons land volgt Zwitserland met 30.8 ton, dan Denemarken 30.1, België 20.9, Zweden 29.0. Het laagst staan .loego Slavië met 15.9, Bulgarije i5.S en Turkije met 10.8. Wat de Suikeropbrengst betreft levert de Noderlandsche bodem 5020 K.G. per H.A., Denemarken 4730, Zweden 4730, Duitschland 4000. Het laagst staan Joego Slavië 2140 en Turkije 1700 K.G. Voor een hclangrijk deel danken wij dit aan de kwaliteit van de in Nederland hoofd zakelijk voor deze intensieve cultuur ge bruikte grondsoorten, maar bovenal hlijkt hier toch wol ook de bekwaamheid van den Nederlanrlschen suikerbieten-verbouwer. Nergens ter wereld worden de rosnlraten van de landbouwwetenschap heter in de practijk- toegepast. Nergens stelt de akker bouw zich zelf zulke hooge ei srhen als hier Bijna een halve ppiiw heeft Kuhn en Co e Nnanlen hel conige veredelingshedrijf in Nederland voor de suikerbiet, gehruikmn kond van de modernste wetenschappelijke boden gewerkt aan de moeilijke laak steeds een suikerbiet te kunnen leveren, welke aan de zeer hooge eischen van den eehonderlj zeer iral Is dit het geval met de kleine worstelt voor Hypotheek rente en geslacht werd. verKochf worden. D< niet genoeg op. Het la 'n groot sociaal be- om deze kleine bedrijven In stand te hou den. Andere landen stichten zulk6 bedrijfje' om den nood eenigszlns te verzachten. D menschen hebben niet veel bezit en ze zt.lr Spr. noemt eenige middelen op om deze mensc-hen eenigazicia uit hun moeilijkheden t< helpen, o.a.een goede voorlichting speciaal leenen van meer biggenmerken en kalverschet- sen en geen inkrimp.ng van melkleverantles een meerdere garantie voor suikerbleten er aardappelteelt; het bevorderen van handen arbeid vragende gewassen en daarnaast dt mogelijkheid om bij do werkverschaffing ge plaatst te kunnen worden: het verstrekker van goedkoop bodrijfscreölet cn regeling hy potheekrente en aflossing: rechtstreeksche steun In geld Indien door deze eelmgen deed ■eltregellng. de en ter vergadering d< ïrtegenwoordiger van d« Mr W. Rip. leider var ale landbouworganisaties. Gemengd Nieuws DE EX-CONSUL VAN COSTA R1CA Het Gerechtshof te Amsterdam be paalde bij Interlocutoir arrest, dat het on derzoek in de strafzaak tegen den ex-consul van Costa Rica, L W. P., niet volledig is geweest. Op 28 Februari zullen nog achi getuigen worden gehoord. ONGEREGELDHEDEN IN GRONINGEN Yier-en-dertig werkloozen uit boerin (Gr.), werkzaam bij de Centrale Werkt er schaffing. werden bij een geschil met d? wcrkleiding allen geschorst. In verhand hiermede verzamelde zich een groote groej. werkloozen met vrouwen en kin.leien, ook uit de gem. Nieuweschans, voor het ue meentehnis. Een deputatie uit hun midden zou hij den burgemeester inlichtingen vra gen, of ook steun zou worden uitgekeerd welke echter niet zou plaats hebben Toen een hunner op den ojienharen weg de in- nigte wilde toespreken, werd «lil door -.e politie verboden. Aangezien aan dit ver bod geen gevolg werd gegeven, heeft de rijksjiolitie niet een politiehond en rep tweetal marechaussees Ie paard een charge uitgevoerd, en de menigte uiteengedreven. Een huis zon* der Piano is als een tuin zonder bloe men. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad 612. I Verschenen is hef Voorloopig Verslag det Eerste Kamer ovei de wetsontwerpen tof regeling van de financieele verhouding tusschen he< rijk en de gcm.ea.en. Blz. 2 Sir John S.'mon sprak te Parijs over den invloed van de politiek op dc economie in verband met de overeenkomst van Londen. De Joego-Slavische Kroaten gaan weer in de politiek, in samenwerking met de Servische boeren. Dr. Matsjek leider. Horthy bemiddelt in de binnenlandsch-politieke one enigheden van Hongarije. Een huiszoeking is gedaan bij de socialistische Ban que Beige du TravaiL De houder van een benzinestation nabij LintL berghs huis beeff een belangrijke verklaring af ge» legd ten gunste van Hauptmann. Chineesche opstandelingen in JJjol in gevecht met Japansch-Mandsjoerijsche troepen. Prof. Max Lleberaujin overleden Blz. 3 Prof. Dr. Karl Barth heeft gister te rijd eerste coDege gegeven. Naar en in Zuid-Afrika.XXXV. Reisbrieven van Prof. Dr. V. Hepp. Blz. 9 In de Eerste Kamer hebben de ministers Colijs en Oud gesproken. De Bnandeele positL van bef land is nog f 25 millioen ongunstiger dan bij het opmaken der begrooting. Blz. 8 Roofoverval bij oude menschen op een dorp-la Friesland. V.rchenen Is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de P.T.T.-begrooting. Tengevolge van de hooge waterstand van de Maas Is bij- Ravensfdn een gedeelte van den Maasdijk verschoven. ^rïflreF handen ;Tinicr voeten Gesprongen handen,ruwe huid 20 korting eindigt 1 6 Februari Dijkverschuiving in N.-Brabant Vrijdagmiddag is do voet van den Maasdijk tusschen Havenstein en Dieden (N.-Br.), aan de landzijde over een afstand van 6 h 7 metei aan het schuiven geraakt Een laag klei, waarmee de dijk vorig jaar werd verzwaard, kwam in een wiel teiecht. De bandijk ter plaatse is ongeveer acht meter breed, zoodat niet voor doorbraak gevreesd behoeft te wor den. Do rivier staat ter plaatse van dijk tot dijk. Waarschijnlijk moet de verschuiving worden toegeschreven aan het doorsijpelen van het kwelwa ter. De rijkswaterstaat in Den Bosch is onmiddellijk gewaarschuwd. Men treft maatregelen voor herstel van den dijk. i de koopman J. S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1