^ctlQjj VERKOUDHEID Benauwd VRIJDAG 8 FEBRUARI 1935 binnenland BINNENLANDSCHE ZAKEN Antwoord aan de Eerste Kamer De autonomie en de financiën der gemeente De Minister van Binncnlandsche Zaken schrijft in de Memorie van Antwoord over zijn begrooting aan de. Eerste Kamer, dat het er hem bij het teere vraagstuk van de zelfstandigheid van provincie en gemeenti om te doen is, de kern der autonomie te be waren al moeten de uitingen daarvan in verschillende opdichten lijdelijk worden bo perkt. Blijft liet wezen zuiver bewaard, dan kan zoodra de tijden daarvoor weer ko ook de omtrek, waarbinhen zich de aui mie vrij kan bewegen, ruimer worden. Dat bij het beramen van maatregelen te weinig op de nooden der gemeenten wordt gelet, meent de minister te moeten ontken nen. In het besef, dat het tgemeene over heidsbudget niet wordt verbeterd, indien de gemeenten zouden worden bezwaard lasten, die zij niet kunnen dragen, wordt hij het overwegen van maatregelen, welke financiën der gemeenten infhieneeoren, steeds aandacht besteed aan de mogelijkhe den, die nog bij de gemeenten aanwezig zijn. De omstandigheden hebben echter er toe geleid, dat de grens voor hetgeen aanvaard baar is, voor alle publieke lichamen is ver schoven. De minister zal, zooveel in zijn vermogen is. bevorderen, dat de gemeentebesturen in tijds worden verwittigd van de totstandko ming van maatregelen, welke op de ge meentelijke begrooting van ingrijpenden in vloed beloven te zijn. Inderdaad hebben de 6 pet. geldleeningen, Indertijd door verschillende gemeenten met de Rijksverzekeringsbank gesloten, reeds ge ruimen tijd de aandicht van don minister. n bevredigende oplossing tusschon par tijen mogelijk is, kan thans nog niet worden ezegd. Verschillende onderwerpen Ten aanzien van de toenemende onzede lijkheid heeft vooral de plaatselijke wetgever een taak. Op het binnendringen van ongewensch i invloeden in de burgerwachten is de aan dacht van de regeering eh de haar ten dien ste staande organen voortdurend gevestigd. De Minister kan voorshands niet toe juichen het denkbeeld, de mogelijkheid te openen tot benoeming van wethouders ook uit niet-leden van den raad. Ook inperking van de bevoegdheid van de raad tot een louter controleerend college acht de Minister onjuist. Benoeming burgemeesters Bij de vervuF'ng van de burgemeesters vacaturen zoekt de regeering steeds naar ver sterking van het gezag. De politieke rich ting is chter niet de beslissende factor, doch de algemeene geschiktheid voor het ambt. De geschikthiid voor een bepaalde plaats kan overigens in het algemeen geacht wor den eerder aanwezig te zijn, wanneer ten aanzien van de politieke overtuiging geen gróöte vefschillcn bestaan tusschcn den bui gemeester en het grootste deel der bevolking. Laren Met zijn ambtgenoot van Justitie betreurt Minister De Wilde de loop der Larensche kwestie wegens de niet voorziene en onge wilde gevolgen daarvan voor de betrokken vreemdelingen. Voor het toepassen van sanc i, waarnaar slechts dient te worden ge grepen in gevallen van schromelijk tekort schieten, zijn echter in het geheel geen ter men aanwezig. Luchtbescherming De bescherming der burgerbevolking tegen aanvallen van vliegtuigen heeft de voile aandacht der regeering. Vrije vischinvoer in België Tot 19 Februari a.s. Naar wordt medegedeeld mogen, met in gang van heden, alle soorten versohe visch weer vrij in België worden ingevoerd. Deze .vrije invoer is geldig tot 19 dezer. Tot nu toe was de invoer van tongen in elgm geheel verboden, terwijl versche visch beneden de maat van 40 c.M. evenmin mocht worden ingevoerd. Voor de reederijer, die aan de kuilvissche rij deelnemen, is d:t besluit van belang, daar België altijd een vrij groote hóéveel beid tongen van Nederland betrok. De laatste maanden werd geen enkele tong naar België, verzonden. Voor het vis- soherijhedtijf zou het te wenschen zijn.dai na 10 Februari de invoer ook vrij bleef, te meer rjaar het door het verbod van invoei Van versche visch in Italië steeds moeilijke) wordt afzetgebied te vinden. Begrooting van Justitie Voorloopig Verslag der Eerste Kamer HET BELEID VAN DEN MINISTER In het Voorloopig Verslag der Eersle Ka mer over de hegrooting van Justitie voor 10.15. werd door verschillende leden be treurd. dat van dezen minister een zot weinig krachtig beleid uilgaat en dat zij» optreden zich kenmerkt door aarzeling .m onbeslistheid. Gewezen werd op het lang uitstellen van benoemingen hij de rechter lijke maclit en het gev-I-Laren. Daarente gen konden andere leden zich volkomen met dit beleid vereenigen, dat h.i. uitmunt te door bedachtzaamheid en weloverwogen kraeht. Verscheidene leden henleiften de tofstand koming van een wettelijke regeling nopens dp zaakwaarneming, met name wat betreft het optreden als wnichtigde in kantonge- rechtszaken als beroep. Het te veelvuldig toepassen van de pre ventieve hechtenis werd door verscheiden leden gelaakt. Het komt herhaaldelijk voor dat personen, na een min of meer langdu rige hechtenis te hebben ondergaan, zonder meer worden ontslagen omdat de rechter lijke colleges hen vrijspreken. Verscheiden leden hadden ernstig be zwaar tegen de wijze, waarop ten onzent het vreemdelingenrecht toepassing vindt. De rechtspositie achtten zij allerminst vol doende geregeld. Als een afdoend middel tegen willekeur gaven zij in overweging den burgemeesters te verbieden vreemdelin gen uit te zetten anders dan na goedkeu ring en met medewerking van een hoogere instantie. Kolonisatie in Suriname Een waarschuwing De Ondernemersraad voor Suriname schrijft ons: Wij onlvingen een maanblad „Nieuw Ne derland" uitgegeven door de Koloniale Stich ting Nieuw Nederland, Aagje van Deken- straal 19, te Rotterdam, welke slichting tot doel heeft het bevorderen van emigratie en kolonisatie van Nederlanders naar en in Suriname. W.ij raden ieder aan, die, af gaande r.p de inlichtingen en voorstellingen bedoeld maandblad gegeven, zou denken >r emigratie naar Suriname dan wel over stortingen in een der fondsen, eerst inlich tingen in te winnen betreffende emigratie naar Suriname, hetzij bij het Departement van Koloniën, dan wei hij de Stichting l.and verhuizing Nederland. Bezuidenhontscheweg 97 of den Ondernemersraad voor Suriname. Kneuterdijk 1 's Gravenhage. De typische schorsing Humor schijnt alt den booze Een en andermaal schreven we iets over een SL Nicolaas-verlofing te Zalt Bommel welke verboden en toch maar na 1 Jan. gehouden werd. Nu schrijft ons een lezer uit Zalt-Bommel, dat wat wij schreven heelemaal onjuist was; want 't gaat niet aan zoo maar luk raak te schrijven. Echter wordt met geen enkel woord gezegd, waarin we nu onjuist waren. We kunnei er derhalve niet op ingaan. Temeer niet, omdat zooals we meedeel den we niet: anders deden dan overschrij ven, wit er in het erentfeste Maand! 'ad voor Gnmoente-administralie stond en voorts op gezag van een- betrouwbaar lezer vertelden, dat de prijzen tóch in Januari zijn uitgereikt Is dit laatste onjuist de rest ligt in K B.'s vast dan herstellen we gaarne de fout. Centr. Comm. Georg. Overleg Verscherpte cumnlatiebepalingen In haar vergadering van 5 Febr. J.I., ver- eenigde de Central-» Commissie zich met 't wetsontwerp tot wijziging van de Pensioen wet betreffende de verscherping der beslaan de cumulaliebcpalingen. Slechts merkte zij daarbij op. dal door deze wijzigingen meer in het bijzonder getroffen worden de amb tenaren, met vervroegd ouderdomspensioen en met invaliditeitspensioen ontslagen, al vorens de aan hun ambt verhonden maxi mum-wedde te hebben bereikt. Voorts behandelde de Commissie nog en kele voorstellen tot wijziging en aanvulling van het Bezoldigingsbesluit. Bij de behandeling van gebruike men- THERMOGENE I de watten, die warmte opwekt Onmiddellijke VERLICHTING ij alle apotheken en drogisten DE PROEFVAART VAN HET M.S. „SUNETTA" Blijde dag voor Rotterdamsche Scheepsbouwers Blauwe lucht, wijd water, een schip, dat de „Blue Peter" en zijn vier registervlaggcn liet waaien, zóó had gisteren de proefvaart van 't m.s. „Sunetta" plauts. gebouwd voor rekening van de N.V. Petroleum Maatschap pij La Cor.,n« te Den Haag. door de Rotter- damsrhe Droogdok Maatschappij. Aanboord heerschle onder de talrijke genoodigden een zeer opgeruimde, feestelijke stemming. Aan wezig waren o.m. de heer D. C. Endert Jr: directeur der Rott. Droogdok Mij., de heer C. Zuiver, marine-superintendent der Anglo Saxon; ir G. J. Lugt, van Werkspoor, Am sterdam: dr ir J. W. Muller, van de Kon. Paketv. Mij. Amsterdam; J M de Kempe- naer, installatie-manager der Bat. Petr. Mij, Rotterdam; R. Leeuwenburg, van Lloyds Register of Shipping: 7. E. vice-admiraal C. Fock, inspecteur-generaal voor de scheep vaart: D. Goedkoop D.zn, van de Nerlcrl Scheepsb. Mij. Amsterdam; B. C. van Om meren. van Van Ommerens Scheepv. Bedr.; Maas Geesteranus, van Werkspoor, Amster dam; de Inogleeraren prof dr Muvsken en prof. W J. Andrie.ssep. van Delft: ds H Jansen, leger- en vlootprediknnt in algcmee nen dienst; de hr-er A. Wolkammer, Inspec teur der Scheepvaart inspectie en de heer L. de Boer. oud-expert van deze dienst. De proefvaart had een in alle opzichten bevredigend verloop. Do Sunetta meet tusschen de loodlijnen 482 voet, de. breedte is over den buitenkant van de spanten 59 voet, de holte bedraagt 34 voet en het laadvermogen Is bij 27 voet fi duim diepgang 1? 100 ton. Door 2 langs schotten en 7 duarsschotten is het schip in 21 tanks verdeeld. Er zijn twee pompkamers, elk voorzien van groote tadingpompen en ingerieht mof afzonderlijke aansluitingen aan dek, waar floor het mogelijk i.a om ononderbroken vier verschillende soorten lading te laden of te lossen. Het voorruim is sperinal Ingericht voor het vervoer van verpakte petroleum producten Alle tanks ziin voorzien van ver warm ingsrti ra Ion voor het verwarmen van dikke olie'iding. C.Pinte uitstekend ingerichte verblijven voor officieren en machinisten zijn resp. in de brug en in het achterschip aangebracht waarbij bijzondere aandneht is besteed aan het comfort in tconisch zoowel als in win ter-klimaat Voor de bemanning zijn ruime verblijven in den hak ingericht Hol tuitten complex voor den kapitein bevindt zich bo ven dat van de officieren, terwijl de hoofd- marhinist pen dergelijk verblijf in het ach fersehip heefi. Ook is er epn groote rook kamer tot ontspanning van officieren en machinisten aanwezig. Fen hydraulische stuurinrichting is aangebracht, waarvan de desbetreffende pnmri echter door stoom ge dreven wordt. Verder worden alle hulp- werktii'gen aan dek door stoom gedreven. De voortsfuwïnesins'allatip is een Work- snoor-motor en is geleverd door de firma Stork te Hengelo. De motor 1= van het 4-tact eomnroasnrloozp tvpe met oplading en hepft acht evlinders d'arn. 959 m m. en 1499 «lag. die hij 129 omwentelingen ner minuut een vermogen ontwikkelen van 3999 RHP Dnor dp hoofdmotor worden aangedreven de rofperende koelwafprnomnen smeerolie nomnen alsmede de lens- en sanitaire nom- nen. De zuigers worden door zoet- en de cv- l-nders door zeewater gekoeld. ,De noodige lucht voor hpt aanzetten en manneuvrr •ordt geleverd door twee onafhankelijke stoom'uebteomnrescors. De hulpketel hepft een V.O. van 23f en levert de noodige stoom ondei een druk van 12.65 kg. per vierkante centimeter ten behoeve van de overige hulpwerktuigen in de machinekamer en aan dek. nismede voor de verwarming van de hutten en de lading Na de lunch werd de vlag dpr Koninkhj ke Shell geho.sehen, waarna de heer E n- dert, namens de directie der Rotterdam sche Droogdok Maatschappij, het schip aan de opdrachtgevers overdroeg. Spr. wees daarbij met dankbaarheid op. dat hef dank zij de samenwerking der Ncderla.ndsche scheepswerven en door de medewerking van Sir Henry Deterding. gelukt was, weder arbeid te krijgen, nl een order voor zes schepen, waarvan er drie aan de Nieuwe Mans zullen worden getrouwd. Dat geeft aan 3090 a 4000 menschen gedurende W-i jaar arbeid en brood Spr drong er op aan. dat waar nu de schoppsbouw zulk sterk aanpassingsvermogen heeft getoond, ook overig Nederland spoedig dit voorbeeld zou weten te volgen. Het schip werd daarop door den heer Zuiver aanvaard, die het een groot geluk noemde, dat men het besluit heeft kunnen nemen nog meer schepen te bouwen omdat dit weer geluk en voorspoed brengt in zoo veel gezinnen Spr, beval het schip aan in dé zorg van den kapitein, den heer H. Ph. Meier en wensrhte hem een voorspoedige vaart toe. Tenslotte bracht hij hulde aan d< heeren Endert en Knape. de directeuren der r n m. Voorts werd nog door de heeren Fock ds Jansen en prof. Andriessen het woord gevoerd. Omstreeks vier uur was de „Sunetta" weder voor den wnl. Vermoode'ijk za' zij Dinsdag haar eerste reis naar de West gaan ondernemen. Staatkundig Geref. Partij Nienwe hoofdbestuursleden In de gister te Utrecht gehoudon jaarfijk- sche algemeene vergadering van do Staat- kundig-Gereformeerde Partij zijn ds I.een- mans te Dplft en de rieer D Kodde, burgc meester van Zoutelande, als leden van hel hoofdbestuur herkozen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Bit Kon. besluit Is benoemd tot officier ln de Orde van Cranje-Nmoau, dr 8. O. Dos. predi kant b(j de Geref. Kerk te Den Haag-Oosft ke(rDeJhoe'r' ZUp Is 7 Moart 189.1 te Abbekerk i. Hij li Noordbeek J. Nahon werd 3 Juni ..1 Is thans secretatls Noorbeekj. POSTERIJEN ENZ. Kon. besluit Is met Ingang van 1 Maart aan den secreturls der Permanente Gom- Land- cn Tuinbouw. Overname rundvee Alsnog inzending van opgave-kaarten De Nederl. Veehouderijcentra.'e maakt be kend dat alle vóór 1 Januari 1935 ter leve ring opgegeven runderen thans door haar zijn overgenomen. Indien er dus nog vee houders zijn. die hun runderen vóór ge noemden datum ter levering he.bl>en opge geven, doel» tot dusver geen oproep tot leve ring of geen bericht ontvingen, dat do door hen opgegeven runderen niet voor levering in aanmerking kwamen, moet aangenomen worden, dat de opgave-kaarten van genoem de veehouders de goede bestemming niet boro'kt hebben. Deze veehouders worden uitgenoodigd ten spoedigste eer» nieuwe op gave kaart aan de Lundliouw-C.iïsis-Organi satie van hun gewest in te zenden, verge zeld van een schrijven, waarin vermeld staat, dat het hier een nieuwe opgave van bereids vroege» opgegeven run leri-n betreft. l)e aandacht wordt er nog op gevestigd dat niet-afgewissélde runderen niet meer voor levering in aanmerking komen. Na ontvangst van de nieuwe kaarten zal de Nederlandsrhe Veehouderijcentrale de runderen der desbetreffende veehouders ten spoedigste overnemen. De pluimveehouderij in moeite Door de Nutplufmveehouderijvereeniging Apeldoorn en omstreken, is hel initiatief genomen tot het aannicden van een peti tionnemont van alle pluimveehouders in Ne derland, van de volgende inhoud: „Ondergeteekenden. allen pluimveehou ders in Nederland, stellen Uwe Excellentie er mede in kennis, dat zij door de sedert 15 Augustus 1933 ingevoerde graanrechten zulk een schade in hun bedrijven geleden hebben dat zii met alle klem Uwe Excellen tie moeten verzoeken. d«ze rechten te her zien in dier voege dat de pluimveehouders vrijgesteld worden. De door Uwe Kxcpllontle toegekende ex portpremie is mogelijk theoretisch, dus of. papier, een vergoeding in werkelijkheid is ze dit niet Wij, menschen uit de praktijk, wijzen deze. heffing af. omdat zij de alge- heelo verarming der pluimveehouders ten gevolge heeft Vereonieineen of personen, die deze actie mede willen steunen worden verzocht hnn adres aan bcveiigenoamdo vereenigiog te willen hekend maken waarna kosteloos toe zending volgt van formulier. Meelfabriek in Rotterdam kan niet geschorst Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld- In verband met hetgeen in de laatste da gen in sommige dagbladen is gepubliceerd over een vermoedelijke, ernstige overtieding welke werd geconstateerd hij de N.V. Meel fabrieken der Nederlnndsche Bakkerijen te Rotterdam, kan worden opgemerkt, dat de Minister van Econ. Zaken de wcnschehjk- heid van schorsing niet nader kan over wegen, aangezien de bovonlicdooldo over treding ui', een vroegeren lijd dateert en wel uit de periode, dat nog do Tijdelijke Graancentrale in werking was. Noch statu ten, noch reglementen vin die Centrale kenden een bepaling, welke schorsing van bij die Centrale aangeslotonon gelijk ook de genoemde vennootschap, mogelijk maakt. J^opde Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dal overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw. hoes! te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het mei ziektekiemen beladen slijm. Weer op na- luurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dal die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Thans slechts 65 ct.per flacon! Uit Oost-lndie VREEMDE GODSDIENSTEN. DJOCJAKARTA, 7 Febr. (Aneta). Het dagblad „Mataram" deelt mede, dat de po litie gisteravond eeu inval heef! gedaan bij een Inlander, kleermaker van beroep, die tevens optrad als godsdienstleeraar. Zijn leerstellingen werden echter op dergelijke hoogdravende wijze voorgedragen, dat acht van deze leerlingen teekenen vertoonden van gecstcsvr.rbijslering. In een vorige bijeenkomst werd de leeraar reeds door een van zijn leerlingen, in een vlaag van krankzinnigheid, aangevallen, zoodat. de kleermaker voor eenigen tijd in het hospitaal moest worden opgenomen. De kleermaker en vijftien van zijn leer lingen zijn door de politie aangehouden. Rechtzaken. De opium-smokkelende Griek Tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld De Rotterd. rechtbank heelt vonnis gewe- n in de zaak van den 32-jarigen Grieksclien zeeman A. A. P. gedetineerd, die terecht gestaan heeft wegens het vervoeren en in voorraad hebben van partijen opium te Rotterdam en te Amsterdam. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, bad, in verhand met de omstandigheid, dat men hier te doen heeft met een der hootri leiders van het smokkclcomplot in verdo" vende middelen-,dat zijn werkzaamheden over .geheel Europa uitstrekt en waarvan deze verdarhte het gebied van de West- Európcesche havens beheerde, tegen den Griek het maximum van 1 jaar ge\ange nisStraf geëischt. De recht bank veroordeelde P. tot 1 jaar gevangenisstraf conform de eisch met ver beurdverklaring van de in beslag genomen opium en het eveneens in beslag genomen bedrag van f 1400—. vrijdag 9 februari huizen 301 M. KRO-uitzending. 800-9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport nieuws. 3.00 Kinderuur. 4.15 Orkestconcert, gram.pl. en lezingen. 7.15 Causerie. 7.35 Gram. pi. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Schlagermuziek .8 35 Lezing. 9.05 Vervolg Schlagermuziek. 9.30 Gram.pl 10.30 Vaz Dias. 1035 Schlagermuziek. 11.15-1200 Gram.pL HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 vun. VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Voor arb. in de ccctioubedrj Orvitropia olv. J. v. d. Horst. De Zonneklop pers -olv. C. S:eyn. De Flierefluiters olv. E. Walis, B. Blez (hobo), F. v. d. Heide (klari net) en R. Schoute (piano). 12.00—1.30 Gram. pi. 1.45 De Notenkrakers olv. D. Wins. 2.15 E. Walis en ziju orkest. 2.40 Reportage uit klankfilm studio's. 3.00 Gram.pl. 3.10 C. Steya (orgei) en A. de Booy (zang). 3.30 J. Huy (saxofoon) en R. Schoute (piano). 3.40 Dr. A. Abas: Astrologie. 4.00 Handel-concert mmv. ,,De stem des Volks" (Haarlem) olv. A. Kre- lage, de Hall. Kamermuziekvereen. oiv. P. Tig- gers en soliseo 5.40 Litteraire causerie A. M. de long. 6.00 De Wielewaal olv. W. Gaffel en lezing. 6.30 Grain pi. 7.00 Frtesch uurtje. 800 Herh. SOS-ber. 8.03 Gram.pl. 8.30 Dub- behnannenkwartet ..Inter Nos" olv. A. Land stra. 8 45 Film-prijsvraag. 9.00 Vervolg kwar tet-concert. 9 10 Orgelspel Jong. 9.30 Con cert uit Boedapest (op gr.pl.). 9.50 Vara- orkest olv. H. de Grooi. 10.20 Vaz Dias eo Vara-varia. 1035 E. Walis en zijn orkest. 11.0012.00 Gramunuziek. DROITW1CH 1500 M. - 10.35-10.50 Morgen wijding. 11.20 Gram pl. 12.05 BBC-Northern- orkest olv. Morrison. 120 Commodore Graod- orkest olv. Davidscn. 2.20 Het Belfaster Om roeporkest olv. E. G. Brown. 2.55 Rugbywed strijd. 4 35 BBC-Theaier-orkest olv. M H. Lub bock. 5.35 M. Winruck en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch in termezzo. 7.20 Lezing. 7.50 Ketelbey-concert, mmv. koor. orkest en Megan Thomas (so praan). 8.50 Music-hall-programma. mmv. Ge- raldo en zijD Gaucho Tango-orkest, het BBC- Variété-orkest, olv. Kneale Kelley en solisten. 9 50 Berichten. 10.20 „Macabre". radiotoooeel olv. F. Feiten. 11.05—12.20 Ambrose en zijn Embassy Club Orkest, RADIO PARIS 1648 M. - 7.20 en 8.20 Gram pl. 12.20 Orkesrconcert olv. Letombe. 5.20 Orkest v. d. Assoc. des Concerts Pasdeloup. 8.20 Gev. programma. 10.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gram.pl. 6.35 Orkest- concert olv. Paulig. 11.20 Uir Leipzig: Leipziger Instr. Kwartet. 12 35 Oraroepkwintet. orgel en viool. 1 35 Gram pl. 3 20 Vroolljk programma olv. G. Kne-ip. 5.3C „Dortmunder Bilderbogen", Iiterair-muzikaal programma. 6.20 Mozart-con cert. 7.35 Vroolijk programma mmv. Leo Eysoldt en zijn orkest, en vele solisten. Lei ding: C. Baumgarten. 9.50—12.20 Dansmuziek, BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12 20 Gram pl. 12.50 Russische muziek. 1.50—2 20 Gram pl. 6.35 Symphcnieconcert. 7.35 Grara.pl, 8.20 Salonorkest olv. P. Douliez. 9.20 dito. 1030 Gram pl. 10.50—12 20 Max Alexys" orkest. 484 M.: 12.20 Gram pl. 12.50 Salonorkest olv. Douhez. J 50—2.20 Gram pl. 5.20 Pianorecital. 6.20. 6.50 en 7.35 Gram.pl 8.20 dito 835 Hoorspel. 10 30 Gram.pl. 10.50-12.20 Max Alexys' orkest DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7 30 „Grüss Euch Gott alle miteinander". gevar. ccocert. Leiding: K Knauer. 9 20 en 10.05 Be richten. 10.20—11.20 Dansmuziek door Ilja Livscfiakoff's orkest. HET VERHAAL VAN MIENTIE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th ROTMAN. Nu hadden wij er geen erg ln gehad dat kinderen niet in een herberg mogen ko men. Zoo gauw we dan ook binnen waren kwam de herbergier op ons afslormen. „D i uit! D'r uit!" brulde hij, woedend zijn vuisf opstekend Bleek van angst holden we weg terwijl de uian ons tot aan de deur achterna 34. Toen hij weer naar binnen was ge gaan cn Je dcni achlei 'zich toegolaan had, keerden wc voorzichli.g te-ug en gingen naast elkaar tegen den tnnnr zitten. Zoo kon de vrachtrijder or. beslist niet meer ont snappen en konden we hem aanhouden, als hij de deiij uitkwam. Maar ach, het zou an dere loopen, dan we dachten! f wordi munition rrrvnjn^) feuilleton ICHANG-HO, DE ZEEROOVER door D KRIJGER trof echter Miss Evan, dat de man veel voorkomender in zijn houding werd dan hij tot dusverre gewoon was en daarom ge loofde zij, dat haar woorden niet zondei in vloed gebleven waren en dat zijn laatste Uitroep eigenlijk meer dienen moest om van >1 chapiter af te komen. „Kan ik iets voor u doen, Miss?" klonk het Uit;'zijr» mond. „Ja, zeker kunt ge iets voor mij doen. De kapitein heeft mij toegestaan zoo vaak op het dek te gaan wandelen als ik wil, maar ;elooft. ge, dat ik daar den rechten zin in leb. zoolang mijn medegevangenen, die toch Uw landgenooten zijn ook, opgeborgen zijn in vunzige ruimten, waar de lucht nooit ver- verscht wordt? Ge zult dus zelf inzien wat hierin voor die arme menschen gedaan kan worden, Als ge gelooft daarmede mij een dienst bewezen te hebben, weet dab. dal ik alle goede dingen, die ge tijdens mijn verblijf aan boord nog doen zult, beschouwen zal :s aan mij gedaan". Die lange en ingewikkelde beschouwing ging hoven 's mans begrip en hij keek de zendelinge ongeloovig aan. „Ja zeker", zei zij in anlwoord op zijn onuitgesproken vraag, „als ge iels wist van den Heere Jezus, dan zoudt ge ook weten hoe Hij dit ten opzichte van Zichzelf eveneens leeraarde. Hij, die iemand, al ware het slechts een dronk waters geeft in Mijn naam, heeft dit aan Mij gedaan", zoo luidden Zijn woorden. En bedenk daarbij, dat de Heere Jezus ons lief hecff met een liefde, die nie mand op aarde evenaren kan. Ook u heeft Hij lief en Hij zou graag zien dat ge Hem uw har! gaf en n in uw verder leven geheel door Hem liet leiden. Hij is machtig om u te redden van den dood, want bedenk eens, hij uw sterven is het niet uit met u, maar dan gaat de ziel die in u woont naar don hemel en woont daar eeuwig hij Hem, of zij gaat. naar de hel om eeuwige straf te on dergaan." Haar adjudant was, als alle Chineczen, belust op vertelen en hij hield het er voor, dat Miss Evan hem eenvoudig een vertelling ging doen. Toen zij ophield riep hij dan ook uit: „verder, Miss, verder, dat is een mooie vertelling Men begrijpt, dat zij geen verdere aanspo ring behoefde, maar onmiddellijk op meer aaneengeschakelde wijze en bevattelijk voor het eenvoudige brein van haar toehoorder het. Kerstevangelie in al zijn rijkdom ont vouwde, en hem het geheele leven van Jezus verhaalde, waarhij zij telkens den nadruk legde op Zijn groote liefde en barmhartig heid voor zóndaren, zelfs de allergrootste. Toen zij verteldè. dat de Heere Jézus ge boden had on-e naasten lief te hehhen als onszelven, vroeg de man wat Hij dan met naasten hedoeld had. Een betere vraag had de man niet. tot haar kunnen richten. Zij greep haar onmiddellijk aan om hem uit te leggen, wie zijn naaste was en hoe hij zich met zij nrooven en moorden telkens schuldig maakte aan overtreding van dit groote gebod der liefde. „Ge begrijpt dus wel van hoe groote waarde het is, dat de Heere Jezus elke goede daad, die wij onzen naaste bewijzen, toerekent als aan Hemzelf godnnn, maar omgekeerd zegt Hij ook hetzelfde van elke slechte daad, die wij onzen naaste aau- doen." Dat de man haar begreep, kon zij wel bemerken, maar de laatste woorden »'an haar vertelling maakte hem ongerust. Op zachten toon overreedde zij hem om dien avond alvorens hij ging slapen, zijn knieën te buigen en te geloeven, dat de Heere Jezus naar zijn woorden luisterde. Dat dit laatste ook inderdaad het geval is. legde zij hem duidelijk uit. „Begin maar met alle kwaad aan Hem te vertellen, dat ge u herinneten kunt gedaan te hebben en vraag dan of Hij u helpen wil een beter teven te gaan lelden". Of de man het ongewone van deze raad interessant vond (voor interessante dingen zijn Chineezen zoo licht te vinden) dan wel dat hij werkelijk aangegrepen was. Miss Evan kon dit niet uitmaken, maar zij zou niet verzuimen om 's mans ziel dien avond in gebed vurig op te dragen uan Hem, die gezegd heeft: „Werpt al uw bekommernissen op Mij". Bij zijn vertrek kwam Miss Evan on haar verzoek omtrent haar medegevangenen te ug en vervocht hem aan den knnitein te vra goed goed te willen vinden, dat zij ds.ge lijks een dekwandeling maakten en hun woonruimten geregeld gereinigd werden Nauwelijks waren de laatste woorden uit haar mond. of de man snelde reeds >\e.g om de bondschap over te brengen. In 'en oogwenk was hij terug, met een blij gezicht vertellend, dat de kapitein alles goedvond, wat zij voorstelde en dat hij steeds au-esf gehoorzamen aan hetgeen zij hem opdroeg Dat hij in haar persoonlijken dienst, ge treden was, deed hem genoegen. „Nu kunt u mij zoo dikwijls als u wilt van die mooie vertellingen doen, dat hoor ik graag." Miss Evan moest weemoedig glimlachen om zooveel eenvoud, gepaard met zooveel verdorvenheid. Die man. eerst zoo vijandig gezind, ging nu voor haar door een vuur Bovendien begreep Miss Evan de ge legenheid gekregen te hebben op gomakl-.e ij ke wijze haar medereizigers te kunnen bereiken en hen hekend te maken met ia heil. dat in Christus te vinden is. Met een hart. overvloeiend van dank aan God ging zij dien avond ter ruste. Reeds den volgenden dag zag zij den kapitein weder bij zich. .Bent u tevreden over den man, dien ik u zond?" „Volkomen, ge hadt mij geen bete-en kunnen zenden. Ook dank tb u voor uw toestemming om uw landgenooten var frissche lucht te doen genieten. Als ge nu nog order wilt geven een naur zeilen te spannen, opdat we niet in den feilen zonne schijn behoeven te loopen. dan zullen wii wel gRuw opknappen." „Na'uurlijk Miss. zeg maar gerust aites wat ii op het hart hebt. ats het mngelrik ts zal ik zorgen dat het gebeurt", was Wu's antwoord. Zijn woorden klonken zóó vriendelijk en zóó voorkomend dat Miss Evan de geleden hcid wilde aangrijpen om op de honete te komen van de plannen, die de rooverkipi tein had met haar en haar lotgenooten. „Daarvan kan ik i^niels zeggen", was zijn antwoord, „dat za! van de omstandig heden afhangen." Hij zei dit on zulk een beslisten toon, dat Miss Evan tiet he e» vond het onderwerp voor het oogenblik- tp laten rusten. Zij zou maar berusten in rten toestand, die overigens door Gods goedheid zoo sterk verbeterd was. Na het vertrek van Wu ging zij een wandeling op het dek maken. In een oog wenk was zij door haar medegevanger -n omringd, die haar mot tranen in de oogen bedankten voor de zorg, die zij voor tien gedragen had. „We weten niet wan wij het te danken nebben, maar de kajiitein is thans even goed voor ons ils hij tevc-en onverschillig was." „T.ieve menschen". aldus de zendelinge- „dat. ts niet mijn werk maar het v/erk van den goeden God, die jelui verlaten heid en ellende gezien heeft en besloot jelui te helpen." „Wij kennen uw God niet eens", was het antwoord. „Daaruit kunt ge zien hoe goed God Is Hij waak' over de menschen al konnpp zi; Hem niet". Daarna begon Miss Evan van de harmhartigheid Gods en van de liefde van Jezus te vertellen. Met zaligheid *n eigen hart merkte zij op hoe de oogen begonnen te glinsteren hij het vernemen der blijde tijdine. een tijding, die ook voor hen arme mpnschen. gold. „Meer vertellen, meer. Miss." klonk het uit den mond van vrouwen zoowel als van mannen. Zij konden er niet genoeg van krijgen. De zendep'nge had hef gevoel also! zij in vrijheid was en In een vrpemd dorp het evangelie kwam brengen. Daar ging het ook zoo. Nimmer had zij moeite de men schen tot luisteren te krijgen. Inderdaad, Jezus' bondschap vond altijd gewillig oor. En zonder succes bleet haar bezoek nooit. Aan dien tijd dacht zij op dit oogenblik tenig en met vuur ging zij door met hot verkondigen der blijde hnodsehnp. Intnsschon, daar had zij rustig levende menschen voor zich, die niets liever ver. langden dan te werken voor hun dage- lijksch hrood. Van die menschen was rij belangstelling gewend voor God en Zij'» dienst. Maar dat zij hij die ruwe rnow rs ook ziPlohnnger in hnngen graad ontdekte, dat stemde haar dankbaar. Zij zag er Gods groote harmhartigheid -uiver in duorsita len; met Zijn groote liefde voor zondaren in plken rang en stand. Zij had God haar gevangenschap niet té doen eindigen alvorens zij de volle evange lieboodschap gebracht nnd aan movers en gevangenen heiden. Kort daaina ondervond zij hoe God haar gebed gehoord had. Wu kwam tot haar en verzoeht haar ten twee de male geen dag ovpr te slaan zonder do mannen toe te spreken en e\en mooi ie vertellen als zij aan hem en aan haar ad- indant gedaan had. Hieruit hlepk dos, daï die man zijn gesprek n.et haar aan zijn kapitein had ovorgehrarht Nieuwe stol tof. 'tank aan God. In haar hart begon het luide te zingen. „Goed." was haar antwoord, „mnnr dan moeten de gevangenen er ook hij ziin; het fu gemakkelijker hen allen tegelijk toe te spreken." Daar had Wu niets op tegen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3