$l\tvwe jtViïtsrijc (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Grove taal BINNENLAND. W£i<7u"crême Abonnementsprijs: Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5395 DONDERDAG 7 FEBRUARI 1935 15e Jaargang Abbertentieprijjtn: Van I tot 5 regels1.17 V» Elke regel meer0.22'6 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel X 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor bet bevragen aan 'I bureau wordt berekendf 0.10 En misleidende cijfers Wij wezen er reeds op, dat gelijk trou wens van zelf spreekt ook de economi sche redacteur van de roode pers een arti kei gewijd heeft aan de rede van Dr Colijn te Amsterdam. ETe verwaten en denigre rende toon, welke M. aansloeg, ergerde zelfs zijn partijgenoot en. Dat was geen critick meer, dat was beleediging; erger nog, het was beschuldiging van kwade trouw. We wildon dit artikel om die reden eerst, geheel doodzwijgen; doch nu een cijferaar uit ons midden op de misleiding wijst, waaraan M. zich, schuldig maakt, willen we zoowel over 't een als over 't ander iets zeggen. Over de grove taal slechts een paar woor den. M. zal Dr Colijn wel even op zijn num mer zetten. Want de Ministerpresident houdt maar cenige „valuta-bahbeltjes". Hij is absoluut niet op de hoogte. Hij legt aan Chamberlain „nonsens" in de mond. omdat bij niet beter weet, of omdat hij diens woorden al te „vrij" vertaalde. Hier gaat de grofheid over in kwaad sprekerij. Daar is M. ook niet bang voor. Hij beschuldigt Dr Colijn en zegt: De heer Colijn kon het ook niet over zijn hart krijgen de voor zijn politiek nogal compromittante werkelijkheid zijn auditorium open en bloot voor te hou den. Het beeld, dat hij ophing van het wereldherstel, was naar behoefte gefat soeneerd. Wat aanstoot geven kon, ging schuil onder een statistisch vijgeblad. Later heet het zelfs: Daarom moest de heer Colijn een zwaar gehavende statistiek produceeren ter verdediging \an zijn financieel en economisch beleid. Kort en goed wil dit zeggen, dat Efr Colijn en nog wel opzettelijk een valscl^ beeld heeft gegeven van de wereld-economie. Kan het erger? Maar M. zal die dingen wel even recht zetten. Hoewel hij beweert, dat Dr Colijn „nog heel wat over devaluatie gekeuveld heeft; maar het alles even oppervlakk was, do moeite van het ontleden niet w&ard." Nu, aam die „ontleding" heeft ML beslist niet veel gedaan en daardoor kwam hij (doch h ij was natuurlijk te góéder tróuw!) tot ietwat onjuiste cijfers en conclusies Een tweetal grove enallesbehoerschénde foptenzullen we aangeven. De heer Colijn gaf het volgende staatje betreffende een vergelijking van de produc tie gedurende de jaren 1928—1934. Het jaar 1928 wordt daarbij op 100 gesteld. Dit staatje ziet er aldus uit: Basel geeft de uitvoer-indexcijfers over de eerste 9 maanden van 1934, waarvoox 1931 100. In de eerste kolom zijn de goudlanden genoemd, in de tweede de landen, die uit het goud en de crisis zijn gevlucht: Nederland 54 Denemarken 90 Polen 51 Japan 184 Zwitserland OU Vereen. Staten 86 België 59 Engeland 09 Frankrijk 57 Zweden 109 Duitschland 45 Noorwegen 120 Italië 50 Canada 101 Wereld Europa (zonder Rusland).. Nederland Duitschland Groot-Brittannië België Frankrijk Vercenigde Staten Rusland - Japan 150 Dr Colijn vestigde daarbij de aandacht op twee economische bergtoppen: Rusland Japan. Deze verhoogen het gemiddelde niveau natuurlijk aanmerkelijk. Dat is nogal vreemd, zegt M., want de Russische piek is wel erg hoog, maar de basis is naar verhouding heel klein: vóór het 5-jaren-plan, in 1928, had de in dustrie niet veel om het lijf, en de per centen van nu hebben het dus ook niet Natuurlijk,-als de productie in Rusland in 1928 niets te beduiden had, dan bet ee kent het ook niets voor het gemiddelde der wereldproductie, wanneer het dubbele ge produceerd wordt Wie niets heeft en er 100 bij krijgt, heeft nog niets. Ecfiter schreef de heer Mathijssen, de economische medewerker aan de roode pers, na een bezoek aan Rusland, een dik boek over de Sovjet-republiek. Hij kende Rusland nu immers van aanschouwen. Welnu, daarin vertelt hij ons het volgen de: In Nederland werd in 1930 voor de tex tielindustrie aan grondstoffen 4820 ton ver bruikt In Leningrad echter vond hij één fabriek, welke per dag 13 ton tricotage breidt, 65.000 paar kousen en 30.000 stuks ondergoed. In 1937 moet dit 20.000 ton per jaar worden, zegt deze M. Ook verder in dit boek vindt men. leer zame'cijfers. Maar de statistieken vertellen ons ook iets anders. In 1928. was het maandgemiddelde van de Russische uitvoer 34.67 millioen goud- dól 1 ar, dat is 2.68 van het maandgemid delde van geheel Europa, hetwelk 1296.36 millioen goud-dollar bedroeg. Maar over de eerste negen maanden van 1934 waren deze maandcijfers 17.28 millioen en 453.42 mil lioen goud-dollar, en het percentage was gestegen tot 3.81 Derhalve moet de Rus sische productie nogal van eenige beteeke nis voor het geheel zijn. M. heeft te weinig gestudeerd. Veel en veel erger is echter wat hij uit gehaald heeft met de exportcijfers. Ziehiei Zijn vergelijking: Wat er met de export precies aan de hand is. komt klaar aan de dag, wan neer wij lift staatje van den heer Coiijn uitbreiden, /.omlat een vergelijking van goiul tan.'••li en landen, die tot devalu atie overgingen, mogelijk wordt. De Decemberaflevering van de Kon- junktuur-Statistische Korrespondenz te Wie deze cijfers narekent komt tot de ontstellende ontdekking, dat M. geen reke ning heeft gehouden met de waardedaling van het geld in de landen, welke vólgens hem uit het goud en de crisis gevlucht zijn. Duidelijk gezegd beteekent dit: hij rekon» voor Nederland in gave guldens, doch voor Amerika in gedeprimeerde dollars. Wie daarmee wèl rekening houdt, komt tot geheel andere cijfers. Stelt men 1931 op 100, dan stond de wereldhandel in 1934 op 63.6 en dan worden de cijfers als volgt: Nederland 54.4 Denemarken 48.5 Polen 51.6 Japan 67.8 Zwitserland 60.6 Vereen. Staten 52.5 België 59." Engeland 66.7 Frankrijk 57.7 Zweden Duitschland 45(?) Noorwegen Italië 50- Canada 95 5 Voor de goudlanden wordt het gemiddel de 56.2, voor de niet-goudlanden 62.1. Del dit gunstige verschil in geen geval geheel te danken is aan devaluatie bewijst Canada wel met zijn groote graanexport Doch we onthouden ons van conclusies. We willen alleen signaleeren de wijze, waarop M. van cijfers gebruik maakt Dat de uitvoer in kwartjes uitgedrukt een heet wat grooter getal geeft dan in guldens, be hoeft een econoom ons echter niet te leèren. Dat weet een kind aL Onderwij sbegrooting Bet voorloopig verslag In het voorloopig versla# van de Eerste Kamer oven* de beg root iiïg vail Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, komt algemeen de klacht ook van voorstanders van de nieuwe spelling, tot-uiting, det de minister in dezen met niet genoeg beleid is opgetreden. Ook werd gegispt Ministers uiting in zijn radiorede over het Neder- iandsch studentenhuis te Parijs. Wat de bezuiniging op het prenten kabinet te Leid en betreft, konden vele leden als hun indruk niet verhelen, dat ongenoemde redenen, andere dan bezui niging en verbetering van beheer hier den doorslag hebben gegeven. Zij wenschten too volledig mogelijk te worden ingelicht. Met klem werd door sommige leden ge waarschuwd tegen verplaatsing de Handelshoogo school te Rotter dam naar elders, wat voor Rotterdam een groot nadeel zou beteekenen. zonder dat onderwijsbelangen er mede gediend zijn. Bezwaar werd ook gemaakt tegen de wijze waarop de minister concentratie van scholen had toegepast. Andere le den spraken dit tegen. Staatk. Geref. Partij De algemeene vergadering In de groote zaal van Tivoli te Utrecht werd heden onder leiding van Mei Two^de Kamerlid, Ds G. H. Kersten van Rotter dam, de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden van de Staatkundig Gerefor meerde Partij. Uit alle dvV.lcn des iands waren de afgevaardigden en loden naar Utrecht gekomen. De Kersten opende de vergadering. Hij wees in zijn openingsrede op de groots ge beurtenissen in het buitenland, «lie o«.k voor ons land als een gevaar dreigen. Dal de N.S.B. zich zoo uitbreidt wijs*, -rop dit men niet tevreden is over de leiding van de bestaande partijen, die naar spr.'s oor deel hun beginsel verkwanselen. Vooral heeft spr. het oog op de antirevolutionaire partij, Na een internationale rondblik wijst spr. op de stijgende nood in 'Nederlanl. Daar moet bij de regeling koersverandering komen, waarop door de S.G.P. ree U her haaldelijk is aangedrongen. Sur. beweert, dat de a_r. partijde strijd voert n,ot God en Zijn gezalfde. Scherp wordt veroordeeld het systeem van Overheidssteun. De grooto fout is, dat men de bestaande .«orstniid^n vasthoudt. Onze schijn-riikdom is diepe ar moede geworden. In de eerste plaats is herziening van bet loonvraagstuk noodig, en daarnaast verla ging der huishuren. De vakbonden werken volgen spr. aan op een duur leven. Over heidsbemoeiing met de takken van het volksbestaan is funest Betwijfeld wo*dt of .regeering oog heeft voor de volks gevaren, die dreigen. Spr. betreurt de spellingswijziging en komt er tegen op, dat ons land overstroomi wordt met buitenlandsche producten. Het Leknibbelen op defensie geschiedt tot het onbehoorlijke toe. Van onze buitenlandsche politiek moet. spr. niet wel hebben, overal ziet hij verzaking der beginselen. Vooral bii de a.r. partij, die hij versjacheraars van ons Calvinistisch volk en vijanden van de oude benrcefde waarheid noemt Hierna wordt overgegaan tot behandeling der huishoudelijke zak-»n Deze vergadering droeg een besloten karakter. ZEEDIENST DE DEFENSIEBEGROTING Antwoord aan de Eerste Kamer Geen afschaffing der burger- corveeërs In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamei over de defensiebegrooting zegt minister Deckers, dat hij niet de gedachten- gang kan volgen van de leden, die de huidige weermacht wensChén te zien vervangen door een „eenvoudige veiligheidswacht". De mi nister meent, dat een dergelijke veiligheids wacht alleen geschikt zou zya voor interne politioneele diensten. Ten aanzien van den door sommige leden uitgesproken twijfel of onze weermacht wél in staat zou zijn. het overvliegen van vreem de vliegtuigen te. beletten in een oorlog, waarin ons land geer, partij is, merkt de min'ste.r in de eerste plaats op, dat in kleine ondiepe landenderhalve ook in Nederland een opzettelijke schending van de neutra liteit tn de lucht, door de geografische ge steldheid, niet onder alle omstandigheden ook niet indien over sterke luchtstrijdkrach ten en luchtdoelartillerie wordt beschikt zal kunnen worden tegengegaan. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat de neutraliteit in de lucht niet te hand haven zou zijn. Echter zal de minister legt hierop de nadruk eerbiediging van onze onafhankelijkheid te land, ter. zee en in de lucht slechts dan kunnen worden verkre gen, indien Nederland duidelijk zal hebben uitgesproken! dat elke zoodanige schending onder alle omstand'ghedcn als „casus belli" zal worden beschouwd en indien ons land over een krachtig weermachtsapparaat be- Dat.de organisatie van het vredeslegér on voldoende zou zijn. kan de minister niet toegeven, evenmin dat er. in algemeenen zin, een groote achterstand zou hestaan. Kwantitatief is de oorlogssterkte-voldoende te achten, kwalitatief dienen verbeteringen te worden aangebracht. Het ligt in het voor nemen, in de eerste plaats over te gaan tot de aanschaffing van modern luchtdoelge schut-en van vliegtuigen, terwijl verdere aankoopen voor de materieeluitrusting' in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. De minister handhaaft zijn meening, dat gewezen autoriteiten, eens zijn adviseurs, die de hoogste posten op de vloot en In het leger hebben bekleed, niet in 's lands belang ban. delen als zij ons volk In zoodanige zin voor lichten, dat in het' hij/onder de n'adrnk wordt gelegd op de leemten van onze weermacht, zonder dat dé waarde, welke zij nochtans heeft, voldoende in het licht wordt gesteld. De burger-corveefirs Naar aanleiding van hetgeen tijdens de behandeling van de defensiebegroo ting in de Tweede Kamer is naar voren gekomen, heeft de minister van zijn aanvankelijk de diensten van een deel der burger- corveeërs te doen verrichten door dienstplichtigen en, in verband daar mede de lichtingsterkte gewone dienst plichtigen te "verhoogen met 2900 man, gepaard gaande met verlenging van de eersteoefeningstijd voor een deel der dienstplichtigen met een halve maand. Wel ligt het In het voornemen, om in de spoedig aanhangig te maken wijziging van de dienstplichtwet het ontwerp heeft het departement van Defensie reeds verlaten een voorziening te treffen, welke het aan zienlijke verlies, dat de lichtingsterkte ge wone dienstplichtigen lijdt door de vrijstel ling van opkomst in geval van mobilisatie krachtens art. 34 derde lid der dienstplicht wet te compenseeren. Andere besparing. Nu de besparing, welke een gevolg geweest zou zijn van de afschaffing van een deel der burgercorveeërs en die werd berekend op een bedrag van f 377.000 per jaar, niet tot stand zal komen, zal getracht worden op andere wijze een ongeveer gelijk be drag te bezuinigen. De vermeerdering van uitgaven, welke zal voortvloeien uit de bedoelde aanvulling van het slot van het eerste lid van art 27 der dienstplichtwet, zal, indien deze aan vulling inderdaad tot stand kohit, worden gecompenseerd door nieuwe besparingen. Naar aanleiding van de opmerking van enkelo leden, die het gevaar voor strategi sche overvallen, ten gevolge van de geogra fische gesteldheid des lands, bijzonder groot achtten, kan ,de minister njededeelen, dat deze aangelegenheid reeds zijn aandacht heeft en dat bereids maatregelen tot afweer van zoodanige overvallen in studie zijn ge nomen. Naar aanleiding van de te berde ge brachte bezwaren, deelt de minister mede. dat hij aan boord van de oorlogsschepen en in de kazernes niet kan toelaten ge schriften, waarvan de inhoud tuchtonder- mijnend is, het gezag der meerderen aan tast, dan wel schade doet aan de opvoe ding van den soldaat in nationalen zin. elke een integreerend deel van diens op leiding in de weermacht vormt De bladen en verdere publicaties van de N.V. „De Arbeiderspers" worden, voor zoo zij een politiek karakter dragen, op deze gronden aan boord van de oorlogssche pen en in de kazernes geweerd. DE U1VER-RAMP Rapport van Dr. Ir. H. J. v. d. MAAS Slechte vlieg-eigenschappen van het toestel We vernemen dat thans door Dr Ir H. J. v. d. Maas van de Rijksstudiedienst voor ie Luchtvaart," uitgebracht is een rapport over de ramp van de Uiver te Ruthah-Wells. Naar de Tel. weet te melden za! dit rap port zelf niet worden gepubliceerd, doch zal In -handen gesteld worden van de per manente ongevallen commissie, welke dit rapport vap Pr. v. d. Maas als leidraad zal gebruiken. De uitslag van dit onderzoek zal'misschien wel bekend geblaakt worden. Intusschen weet het Vad. mede, te de?hn dat het rapport van Dr v. d. Maas tot drie coridusles is'gekomen: Ten eerste sluit' hij bliksem inslag als oorzaak van de ramp uit Ten tweede is hij van meening, dat breuk van het toestel (van staart, roer en of vleugels) niet waarschijn lijk Is. Ten derde concludeert hij, dat de oorzaak van het onge- lak toegeschreven moet worden aan slechte vlleg- eigenschappen van het toe stel, die ln de luchtgolvin gen rondom de onweersbni bij Rotbah Wells noodlot tig zijn geworden. Peze conclusie zal volgens genoemd blad aanleiding zijn, dat de afwikkeling der be stelling van 14 Douglas-machines vertraagd zal worden. Er was door de Rijksluchtvaartdienst voor de Uiver een ,v o o r lo o p i g bewijs van luchtwaardigheid afgegeven, omdat Dr. Ir v. d. Maas van oordeel was dat het niet. geheel voldeed aan de éischen die deze dienst stelt. W. H. M. J. SMULDERS f Op 53-jarigen leeftijd is te Utrecht- over leden de heer W. H. M. J. Smulders oud-directeur van de N.V. Machinefabriek- onder directie van Frans Smulders aan de Croeselaan, aldaar. Bond van Chr. politieambtenaren Een nienwe Vrijgestelde benoemd In de op Woensdag 6 dezer te Amste- dam gehouden vergadering-van het hoof 1 bestudr van'den Bond van Christelijk' Politieambtenaren ln Nederland is, in de plaats van den tegenwoordigen Bands secretarie, den heer W. de Jong, die per 1 Maart a.s. in functie hoopt te treden al venningméester vat) het Chr. Nat. Vakver- 'bond, tot vrijgestelde van den Bond be noemd: de heer Mr A. H. ven de Veen. advocaat en procureur te Arnhem. Deze benoeming draagt, in afwachting van een nader besluit van de in Juli a.s. te nouden algemeene bondsvergadering, een tijdelijk karakter. Den benoemde zal de functie van secreta ris-vertegenwoordiger van hst hoofdbestuur worden opgedragen. Er hadden zich 89 sollicitanten aangemel a Zonder bakkersnachtarbeid Toch 's morgens versch brood Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken, waren enkele leden van oordeel dat het verbod van bakkersnachtarbeid door da feiten is achterhaald. Zij merkten op, dat, na de eerste proef te Rotterdam geno men, kort geleden ook te Amsterdam is onderzocht of brood dooi middel van bevrie zing lange tijd kan worden gehouden in een toestand, waarin het niet van versch verschilt. Ook heeft een voorloopig onder zoek, ingesteld door den directeur van de Gemeentelijke Keuringsdienst te Amster dam, de waarschijnlijkheid aangetoond, dat het evenmin langs anclystische weg moge lijk is gekoeld brood van versch te onder scheiden. Daze l9den achten een verbod van aflevering van versch brood voor tien uur, niet langer houdbaar. Het Belgisch Koningspaar naar Nederland? Naar verschillende geruchten uit ons land en uit België zal het Belgisch konings paar na het beëindigen van de hofrouw aldaar over enk°le dagen) de gebruikelijke bezoeken aan gonahuurde hoven brengen. Ook onze Koningin zal bezocht worden dadelijk na de bezoeken aan Parijs en Londen en nadat'de hofrouw hier is ge ëindigd. AANBESTEDINGEN Ten, provincidhuize te Den Bosch is door do hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in do directie Noord-Bra bant aanbesteed het aanleggen van een gedeelte van den weg no. 50 van het Rijks wegenplan, tusschen de Hoogewaardpolder en Korteven onder de gemeente Hoens- drecht De raming bedroeg f92.400. Ingeko men waren 42 biljetten. Hoogste inschrijver was A. A. de Wilde te Middelburg met f 104.000; laagste M. Bakkeren en Zonen te Breda met f 73.990. De bouwmaatschappij tot verkrijgen van eigen woning te Amsterdam heeft verleden weck drie woningblokken aan de Haarlemmerweg aanbesteed. ..Zij heeft deze opdracht gegund aan de firma Schimmel en dc Joode in Landsmeer voor f953.000. BURGEMEESTERS JUBILEUM De burgemeester van Poortugaal de heer F. van der P- est Clement, za, Maandag a.s. ter gelegenheid van zijn 2-v jarig jubileum gehuldigd worden, en wa in de morgenuren namens de gemeente raad en in de namiddag namens de bui' gerij. GEMENGD NIEUWS GOEREESCHE VISSCHERS- VAARTUIGEN IN NOOD Reddingsboot in moeilijkheden Woensdagavond omstreeks half zes werden te Stellendam op Goeree nood seinen waargenomen, welke afkomstig waren van een tweetal Goereesche vis schersvaartuigen, welke zich met averij ter hoogte van den vuurtoren van Oud dorp bevonden. Onmiddellijk werd de reddingboot van Stellendam gereed ge maakt, om zich naar de plaats des on- heils te begeven. Ook een motorbotter voor uit om zoo mogelijk hulp te ver- leenen. De reddingboot was spoedig ter plaatse en de bemanning smaakte de voldoening, de opvarenden der visschers vaartuigen te redden. Toen echter kreeg men met tegenspoed te kampen. Een tros ra.akte vast in de schroef van de reddingboot, zoodat assistentie noodig was. De reddingboot President van Heel is daarop uit Hoek van Holland ver trokken, om hulp te bieden. Het uitvaren der vaartuigen Omtrent het uitvaren van de reddingboo ten van Stellendam en Hoek van Holland naar het Slijkgat, waar verschillende Goe reesche visschers vaartuigen in nood verkeer den, vernemen wij nog liet volgende: Ken aantal visschersvaartuigen, alle thuis behoorende te Stellendam, bevond zich ter vischvangst op zee, toen een vrij krachtige wind opstak yit het Noord Noord-Oosten. Omstreeks vier uur in den namiddag besio ten de bemanningen terug.te keeren en te Stellendam binnen te loopen. Zij hoopten nog ongedeerd op kalmer water te komen, doch het is anders gèloopen. Terwijl de scheepjes on de kust aanhielden, werd de wind steeds heviger en er kwam een zw zee te staan. Althans voor deze kleine vaar tuigen, die bovendien in het algemeen lang niet nieuw zijn werd het weer te gevaar lijk. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Mast en zeilen overboord Van de Stellendam 41 sloeg de mast over boord, terwijl de Stellendam 6 de zeilen verloor. Ook de Stellendam 23 kwam in alles behalve benijdenswaardige positie te verkeeren, cWrdat dit scheepje in de bran ding geraakte. De situatie was toen zóó dreigend, dat besloten werd assistentie te vrageri, terwijl de booten voor anker gin gen, riadatë zij zich aanvankelijk nog eni gen tijd hadden laten drijven. Zij bevonden zich toen buiten de „uitertonnen" (de bui tenste tonnen) voor hét Slijkgat. De bemanningen op booten van dezen aard bestaat de bemanning meestal uit drie koppen slaagden er in, de aandacht op hun benarden toestand te vestigen door 't zg. .stakelen". Zij staken in terpentijn ge drenkte lappen in brand en zwaaiden ze rond. Ankerketting in de schroeven Zooals reeds gemeld, voer de reddingboot van Stellendam, de „Koningin Wilhelmina" onmiddellijk uit, toén deze noodseinen wer den waargenomen, terwijl ook de motor- botter Stellendam 56 vertrok naar de nood verkeeronde scheepjes. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat de reddingboot en de motorbotter de scheep jes op sleeptouw zouden nemen, om ze vei lig binnen te brengen. Doch het ruwe weer heeft hiervoor althans wat betreft één der visschers een stokje gestoken. De „Koningin Wilhelmina" had zich aller eerst naar de Stellendam 23 begeven, daar deze in de branding lag en dus in zeer ge vaarlijke situatie verkeerde. Toen men trachtte verbinding te krijgen, om het vaar tuig op sleeptouw te nemen, geraakte eer, ankerketting van het visschersscheepje, dat voor twee ankers lag, in één der schroeven an de reddingboot De Stellendam 23 gezonken Door dit ongeluk was een botsing niet te voorkomen. De „Koningin Wil helmina' voor met groote krpcht tegen het lichte visschersscheepje, welks kop geheel verbrijzeld werd. De Stellen dam 23 zonk vrijwel onmiddellijk, doch de uit drie koppen bestaande beman ning kon door de reddingbout aan boord worden genomen. Intusschen was. omstreeks acht uur in den avond het weer aanzienlijk stiller ge worden, zoodat 't grootste gevaar geweken was. Het manoeuvreeren werd natuurlijk veel gemakkelijker en zoo was het zelfs mogelijk, dat een der gehavende scheepjes de Stellendam 41, op eigen kracht de haven van Stellendam kon binnen loopen. De motorbotter. die uit Stellendam was vertrokken om hulp te verleenon, nam de Stellendam 6, die zijn zeilen was kwijtge raakt. op sleeptouw. Ook deze booten zijn behouden binnengekomen. Behouden binnen Intusschen was de reddingboot van Hoek van Holland, de ^President Leis", uitgeva ren, om de .Koningin Wilhelmina" hulp te verleenen die moeilijk kon manoeuvree ren doordat tegen tij gevaren moest worden Er trok een harde eb, die de reddingboot, welke op één schroef voer, veel moeilijk heden veroorzaakte. Het lag in het voor nemen, de boot naar Stellendam op te slee pen. Woensdagavond te omstreeks elf uur is de reddingboot Koningin Wilhelmina. schip per de heer Willem de Jager, in de haven van Stellendam (e-uggekeerd met aan boord de drie opvarenden van de S L. 23 hei Stel lendamscho visschersscheepje, dat in hel Slijkgat is gezonken. TIJDELIJK 20 pCt. KORTING OP ALLE PRIJZEN \AN CHEMISCH REINIGEN EN VERVEN P A L T H E „Niets riskeeren, Palthe begeeren!"- Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen UI*. I Verschenen is het voorloopig verslag der Eerate Kamer ovj de begrooting van Onderwijs. Verschenen is de Memorie van Antwoord aas de Eerste Kamer over de Begrooting van Defensie. Het rapport van Ir. van der Maas over de Uiverramp zal niet worden gepubliceerd. Visschersvaartuigen in nood in dc nabijheid van Tot vrijgestelde van de Bond van Chr. Politic- ambtenaren is benoemd de heer Mr. A. li. van de Veen. Blz. 2 Dui schlands antwoord op de Londensche voor stellen binnen 14 dagen verwacht. Hitier zegt alle ontvangsten aL Amerika beperkt demonstratief de diplomatieke betr.kk.'ngen met Moskou, in verband met de mislukte onderhandelingen over de schulden- De zesde Februari is niet zonder incidenten ver- loopen, doch deze bleven tot kleinigheden beperkt. Mandsjoekwo weig.rt te spreken over ontruiming van het bezette gebied in Mongolië. De Duitsch-Fransche Saarbesprekingen te Bazel tot een goed einde gebracht. De waterstand op dc groote rivieren is omhoog Blz. 3 Te Rotterdam zal binnenkort een ProL Chr. Schippersschool worden opgericht. Blz. 3 Op de alg. vergadering van de Chr. Handel drijvende en Industrieel Middenstand zijn de re- organisanL-voorstel!en aangenomen. Naar en in Zuid-Afrik* XXXIV. Rcisbrieve» van Prof. Dr. V. Hepp. Blz. S De Eerste Kamer is aangevangen met het al gemeen debat ovvr dc begroeting voor 1935. Rott. Ond. Mij v. Levensverz. Diergaardelaan 39 Rotterdam Ag-enten gevraagd Bij weer r wmri 2Q-XO-Mr* De geredden zijn Jacques van de Ree en diens zoon Bastiaan en hun knecht Servaes van Oers. Het relaas van Schipper De Jager Wij hebben nog een onderhoud gehad met den schipper van de „Koningin Wil helmina", die ons mededeelde, dat hij des midags om vijf uur was uitgevaren om een drietal yisschcréscheepjes. welke zich in be narde omstandigheden bevonden, assisten tie te verleenen. „Nadat twee dezer scheepjes door de red- dingsboot in veiligheid waren gebracht, be gaf de Koningin Wilhelmina, zich naar de S.L. 23 en probeerde langszij te komen. Dit bootje iag voor twee ankers en bij de ma noeuvres om het vaartuig vast te maken, geraakte een stalen tros tusschen de schroei van een der beide motoren. Men slaagde er ten slotte in de drie opvarenden van de S.L. 23, die dooi hoogoverslaand zeewater doornat en verkleumd van de koude waren, aan boord te nemen. De schipbreukelingen waren inmiddels van uitputting bewuste loos geraakt. Met wat cognac werden zij door de bemanning van de reddingsboot bijge bracht, Het duurde evenwel nog wel vier uur aleer men de haven van Stellendam kon bereiken. De Koningin Wilhelmina werd op haar beurt geholpen door de reddingsboot van Hoek van Holland, de President Leis, schip per de heer Slis, daar zij het een oogenblik net maar voor zich zelf aan kon." l)e bevolking van Stellendam had Intus schen bange uren doorgemaakt en vrijwel ieder had zich naar de haven begeven. De bezorgdheid nam nog toe, toen men vernam dat dp SI. 23 was gezonken en de reddings boot met moeilijkheden te kampen had we gens een onklaar geraakte schroef. F.en zucht van verlichting ging dan ook op. toen men dc lichten van de Koningin Wilhelmina zag naderbij komen. De bemanning van de SI. 23 begaf zich direct naar huis, daar zij. zoonis te begrij pen is, oververmoeid waren na de doorgé- stane angst en koude. Dc reddingsboot van Burhpsluis heeft Woensdagavond de bemanning van de S. L. 25, schipper C. Grootenboer en diens beide zoons, te Burghsluis aange bracht. De visschers hadden hun scheepje, dat bij het eiland Schouwen tijdens het slechte weer ernstige averij aan het tuig had opgeloopen. de zeilen waren vernield, voor anker moeten laten liggen Vandaag zullen zij trachten, in dien althans de weersomstandigheden dat zullen toelaten, het scheepje op te

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1