rtliQÈ WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 DE BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN De mariniers aan de Saar De betrekkingen met het buitenland Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende dc begrooting van Buitenland- scbe Zaken, waaraan wij het volgende' ont- leenen: Op de opmerking ,dat Nederland geen be lang had zich te mengen in de in het Saar- gebied bestaande moeilijkheden, zou de mi nister willen antwoorden, dat het optreden van de internationale troepenmacht juist strekte om moeilijkheden te voorkomen, die, indien zij inderdaad waren ontstaan, zeer ernstige gevolgen haddon kunnen mede brengen, waarbij ook Nederlandsehe belan gen zeer zeker zouden zijn betrokken. De minister acht het tijdstip nog niet ge' komen om te spreken van een „volslagen mislukking van de ontwapeningsconferen tie". Indien een oplossing gevonden wordt voor de practische verwezenlijking van het gelijkheidsbeginsel en Duitschland tot de ontwapeningsconferentie en den Volkenbond zou teïugkeeren, dan zou inderdaad aan 't werk der conferentie een nieuwe stimulans worden gegeven. NederlandBelgië Ofschoon naar het oordeel van den minis ter ten overvloede, heeft hij geen bezwaar tegen de verklaring, daj, ten aanzien van een nieuwe regeling van de aan het eind van den oorlog aan de orde gestelde Neder- landsch-Belgische betrekkingen het Kabinet dezen koers blijft volgen, die bij de vor ming van bet Kabinet in overeenstemming Of ook na de jongste Kabinetswisseling de Belgische regeering nog een even groot» bereidheid aan den dag zal leggen om met Nederland tot gedachtenwisseling over een regeling te komen als te voren, dient te worden afgewacht. De Nederlandsche regee ring zou niets liever willen dan daartoe te kunnen medewerken. Bepaalde onderhande lingen konden dusver niet worden begonnen Ten aanzien van den zoogenaamden stop ,van Lixhe, zij vernield, dat sinds de open stelling van het verbindingskanaaltje tus schen het in gebruik genomen gedeelte van hét Albertkanaal en de Zuid-Willemsvaart benoorden Maastricht, een niet onbelangrijk gedeelte van het verkeer tusschen Luik en Antwerpen en met name sleepen, niettemin den ouden weg via Maastricht blijft volgen en zulks niettegenstaande den „stop" bi Lixhe en het scheepvaartrecht, dat België heft van vaartuigen, die hun weg kiezen via de sluis bij Temayen. Aldus blijkt opnieuw dat ook Belgische belangen door dien stop en die heffing worden geschaad. jj De betrekkingen met Rusland De Minister meent, met betrekking tot de kwestie van de toelating van Rusland tot den Volkenbond, te mogen volstaan met te .verwijzen naar hetgeen de Regeering reeds eerder heeft verklaard. Slechts moge inant woord op de vraag naar de homogeniteit yam den ministerraad in deze nog worden venvezen naar hetgeen hij bij de monde linge beraadslagingen over de begroeting in de Tweede Kamer op 20 November 1.1. heeft gezegd, toen hij verklaarde natuurlijk niet te kunnen ingaan op do vraag in hoe verre de beslissing door het kabinet geno men is met eenparigheid of met meerder heid van stemmen. De minister handhaaft 't bij die gelegenheid ingenomen standpunt 'dat het niet op zijn weg kan liggen om die .vraag met de Kamer te behandelen; waar op het hier alléén aankomt is, dat het hier geldt een beslissing van het ka&inet, uitge voerd door den betrokken minister, die daar mede ook de verantwoordelijkheid voor die beslissing heeft aanvaard. Nederlanders in Duitschland De zéér onbevredigende toestand, die met betrekking tot de mogelijkheid van liet ver richten van arbeid voor Nederlanders in Duitschland bestaat en de groote tegenstel ling. die zich voordoet tusschen de behan deling van Nederlandeis op de Duitsdhe arbeidsmarkt en van de Duitschers in Ne derland heeft de volle aandacht der Regee ring. Deze aangelegenheid zal, naar hij hoopt, spoedig een onderwerp van bespre king uitmakten tusschen de beide regee ringen. BODEGRAVEN WETHOUDER J. HUY'i'KAR NEEMT ONTSLAG. De heer J. Huytkar, wethouder der ge meente, heeft ontslag genomen als gemeente raadslid. KAMERIK EN ZEGVELD Intocht van den nieuwen Burgemeester Een feestdag voor deze gemeente Gisteren hebben de gemeenten Zegveld en Kamerik feest gevierd. Toen toch deed de nieuwe burgemeester, de heer J. Reyers, van Zwijndreclit, zijn intocht. Intocht In Zegveld Het vriendelijke dorp Zegveld was gister morgen in feesttooi. Overal wapperde de driekleur, de jeugd liep ongeduldig heen en weer, liet Comité van Ontvangst maakte zich op om alles feestelijk te doen slagen. Om tien uur na derde de burgemeester met zijn echtgenoot» en 3 kinderen de grens der gemeente. Hier werd het gezelschap opgewacht door deu voorzitter van het ontvang-comité, den heer Dr. de Bruin en den voorzitter der Vrijw Burgerwacht, dcu heer P. v. d. Ham. Aan mevr. Reyers en de dochter van deu burgemeester werden bloemen aangeboden door Annie v. d. Ham en Jenny Blok. Een auto stond klaar en zoo ging het de ge meente Zegveld binnen. De Zegveldsche bevolking wachtte hier ongeduldig; de ontvangst was spontaar cn hartelijk. Voor het van 1SS3 dateerende ge meentehuis was een eerepoort opgesteld, waarop geschreven stond: „Welkom in Zeg veld". Toen de burgemeester de auto ei- liet, speelde liet muziekkorps „Kunst na Strijd" twee coupletten van het Wilhelmus. De raadsleden en wethouders drukten den burgemeester hartelijk de hand. Twee meis jes, Annie van de Ham en Betty van Dam, boden bloemen aan. Een ecre-escorte van de Vrijw. Burgerwacht stond voor het gemeen!» huis opgesteld met geweer op schouder. Toen gingen het gezelschap en de genoodigden hel gemeentehuis binnen en uam de raadsverga dering een aanvang. Raadszitting De raadszaal was feestelijk versierd. De deuren moesten gesloten worden, aangezien de beperkte ruimte nauwelijks het groote aantal aanwezigen kou bevatten. Als eerste spreker voerde de loco-burge meester, dhr. W. Verhoef D z n., 't woord en sprak er zijn vreugde over uit, dat Zeg veld zulk een burgemeester heeft mogen ont vangen. Spr. installeerde hierna deu heer Reyers en hing hem de ambtsketen om. De burgemeester nam hierna het woord. Van zijn rode gaven wij gisteren reeds ver slag. Het oudste raadslid, de heer Ant. den ruinen, hoopte dat onder Gods zegen nog lange jaren zou gearbeid worden tot heil der gemeente. Het jongste raadslid, dhr. G. S. Vroege, sloot zich bij dien spreker aan. Ds burgemeester dankte met hartelijke woorden voor de vele wenschen en gaf de verzekering, dat hij voor Zegveld zal doen wat hij kan. Dr. d e B r u i n, de geneesheer van Zegveld, opende de rij sprekers en merkte op dat de heer Reyers op dezen dag „vader van 1200 kinderen" geworden is. Van verwachting klopte het hart in Zegveld. Maar nu is de .meester der burgers" geïnstalleerd. De heer P. v. d. Ham, voorzitter van de Vrijw. Burgerwacht., bood vervolgens den burgemeester het eere-voorzitterschap van de Burgerwacht'aan. Hierna sprak Ds. V ro egi n de we ij, I-Ierv. pred. van Zegveld. Spr. wees op de samenwerking tusschen Kerk en Staat eu hoopte dat burgemeester Reyers onder Gods zegen en als trouw lid dier kerk (de bur gemeester is Ned. Hervormd) zou arbeiden in het middeu van deze gemeente. Pastoor Camper horst sprak vervol gens namens de R. Katholieken van Zegveld; Ds. van Reen en namens de Gerefor meerden. De heer Blokland, hoofd der Chr. school, sprak namens de Chr. Orauje-Yer- eeniging Zegveld en beval deze vereeniging in de belangstelling hartelijk aan. De heer Verburg richtte hartelijke oorden namens den Chr. Boeren- en Tuin dersbond, en de heer Burggraaf uit naam van den Chr. Landarbeidersbond afd. Zegveld. Vervolgens spraken nog vertegenwoordi gers van tal van vereenigingen. Namens het gemeentebestuur van Zwijn dreclit, in welke gemeente de nieuwe bur gemeester jaren lang wethouder was, sprak de heer Jansen. De burgemeester van Vlaardingen, Mr. v. W a 1 s u m, was de laatste sprekers. Hierna bedankte burgemeester Reyers voor de vele hartelijke woorden tot hem gesproken. Na een rijtoer door het dorp gemaakt te hebben, werd des middags om twee uur koers gezet naar Kamerik, alwaar den burge meester een tweede en niet minder glo rieuse ontvangst wachtte. Blijde inkomst in Kamerik Aan de grens wachtte een escorte te paard, het ontvangstcomité, een voetbalvereeniging, de Vrijw. Brandweer en een muziekkorps Nadat de optocht geformeerd was v erd onder de vroolijke tonen van het muziek korps het met vlaggen en groen versierde dorp binnen gemarcheerd. In het centrum van het dorp was een prachtige eerepoort opgesteld van de Chr. Bouwvakarbeiders, versierd met groen cn 't wapen van Kamerik. Toen de stoet voor het gemeentehuis aan kwam, zong de zangvereniging „Zang en Vriendschap" een welkomstlied, waarna de tocht werd voortgezet. De installatie Do raadszaal was stampvol toen de loco burgemeester, de heer J. de Bruyn Jzn., de vergadering met gebed opende. De bur gemeester werd binnengeleid door de heeren Dc Wit, De Geer en Notcboom. De loco-burgemeester, tevens oudste wet houder. opende dc plechtigheid met een toespraak, waarin hij o. m. zeide, dat de Raad het op prijs stelt dat de burgemeester zich in Kamerik vestigen gaat, zooals blijkt uit het feit, dat de Baad een crediet van f 9000 beschikbaar stelt voor den bouw van een ambtswoning. Spr. hing hierna de ambtsketen om, waar ■na de burgemeester dank. bracht voor de tot hem gerichte woorden en vervolgens een toespraak hield. Tiet. raadslid, dc beer v. d. W o r p, heeft daarna den burgemeester hartelijk welkom. De heer J. N e 11 sprak namens het comité van ontvangst en de burgerij, waarna een meisje een bloemenmand aanbood. De loco-burgemeester van Zwijndrecht oerde vervolgens het. woord, en daarna de burgemeester van Rh en en de heer T a 1- s m a, oud-burgemeester van Kamerik-Zeg- veld. Daarna werd nog gesproken door Ds. C. d e Kr u ijk, Geref. predikant van Kamerik, door de burgemeester van Mijdrecht, de heer Patmosse en door burgemeester P. J. Brunt van Rietveld en Waarden, terwijl namens het gemeentepersoneel van Kame rik de secretaris der gemeente de heer W e n- teboom het woord voerde. Tal van andere sprekers gaven eveneens blijk van sympa thie. Gemengd Nieuws. Doodelijk auto-ongeluk Te Col ms chat e bij Deventer liepen drie kinderen op den weg, waarvan er een, een 4%-jarig zoontje van den arbeider Van den Hengel, plotseling overstak. Een auto mobilist uit Deventer wierp nog het stuur om om langs het kind te komen, doch dat mislukte. Een der spatborden raakte het kind, dat zwaar gewond werd opgenomen met een sohedelfractuur, been- en ruggegraat fractuur en andere kwetsuren. Het kind is in het Ziekenhuis te Deventer overleden. Botsing tusschen auto en rijwiel EEN DOODE TWEE GEWONDEN Te Soest had een ongeval met doodelyken afloop plaats. De 16-jarige wielrijder Groene- steijn, werd op den Rijksstraatweg aangere den door een auto. De jongen werd tegen den i geslingerd en op slag gedood. De twee inzittenden van de auto, die gewond zijn, wer een villa binnengedragen, waar zij door een dokter verbonden zijn. De auto, die zwaar beschadigd werd, is in beslag genomen. De politie heeft eveneens het ljjk van den jon gen in beslag genomen. Doodelijk motor-ongeluk Te V a a s s e n is de verzekeringsagent Ja cobs uit Apeldoorn, die op zijn motorrijwiel Deventer naar Apeldoorn reed, op het kruispunt bij de Cannenburgerbrug in botsing gekomen met een vrachtauto, die naderde uit dn richting Epe, langs het kanaal Apeldoorn- Hattem. De motorrijder sloeg met geweld tegen den grond en werd ernstig gewond. Hij werd over- naar het ziekenhuis te Apeldoorn, hy kort na aankomst is overleden. Te Blerick (L.) is in het woonwagenkamp twist ontstaan tusschen de woonwagenfami lies G. en P., die beiden in het kamp verblijf hielden. De aanleiding tot den twst was een reeds jarenlange veete. De twist liep ten slotte zoo hoog, dat G. een revolver trok en daarmede een schot op- den ruim 30-jarigen P. loste. Deze werd door den kogel in het linkerdijbeen getroffen. Daarna sloeg G. op de vlucht en wist te ontkomen. In het woonwagenkamp ontstond groote consternatie, aangezien de bij den twist be trokken familieleden elkander te lijf wilden. Weldra echter verscheen gemeente- en rijks politie in het kamp, waama de rust spoedig terugkeerde. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek naar den voortvluchtigen G. leverde geen resultaat op. Ook de revolver, waar schot werd gelost, is niet gevonden. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam heeft voor het W.P. station een ernstige aanrijding plaats gehad. Een groote vrachtauto, welke uit de Mau ri tsstraat kwam is door de gladheid van de banden geslipt. Een 60-jarige voetganger, die op den vluchtheuvel stond, kreeg een klap van het achterste gedeelte van de auto, en viel tegen den grond, waar hij bewusteloos bleef b'ggen. Het slachtoffer bleek een ernsti ge hoofdwonde en een ribbenfractuur te heb ben bekomen. Na voorloopig door de politie te zijn verbonden, is hij in bewusteloozen toe stand per auto van den G.G. en G.D. naar het O.L. Vrouwengasthuis vervoerd. De auto is in beslag genomen. Te Amsterdam heeft op de kruising NassaukadeKinkerstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een blokband-taxi en een particuliere auto. De bestuurder van laatstbedoelde auto kreeg diepe wonden aau zijn rechterhand en is in een gasthuis op genomen. De overige inzittenden konden, na in een Ziekenhuis verbonden te zijn, huis waarts gaan. Te Klundert is de heer M. met zijn auto op den Stoofdijk geslipt, van den dijk gereden en onder aan den dijk in een moddersloot terecht gekomen. Dc auto sloeg over den kop. De vier inzittenden verkeer den in levensgevaar, doch konden spoedig worden bevrijd. Een der passagiers werd door de glasscherven zoodanig gewond dat overbrenging naar het Ziekenhuis noodig bleek. Te Veghel (N.-Br.) werd de landbouwer A. B. op den provincialen weg door een auto aangereden. De man werd van zijn fiets ge slingerd en kwam tusschen de tramrails te recht, waar voorbijgangers hem laat in den avond vonden. De man had inwendige kneu zingen en een hoofdwond opgeloopen. De automobilist is doorgereden. De politie stelt een onderzoek in. FRAUDE DOOR EEN WETHOUDER. De heer J. G. Helmes, wethouder der gemeente Doesburg, heeft zijn ontslag als lid van den gemeenteraad ingediend. Deze ontslag aanvrage houdt verband met eenige door hem gepleegde malversaties met steunuitkeeringen. De betrokkene heeft inmiddels de niet afge dragen gelden weer teruggestort ONTROUWE REIZIGER _Te Amsterdam heeft de politie een 25-jarige n reiziger gearresteerd, wiens aan houding en voorgeleiding, terzake verduiste ring en valschheid in geschrifte, was ver zicht door den Brigade-Commandant der Kon. Marechaussee te Oldenzaal, SCHIETENDE AUTOMOBILISTEN Een automobilist uit Huizen (N.-II.) reed op den Rijksweg bij de Hakkelaars- brug in de richting Naarden, toen hij en de naast hem zittende passagier werden op geschrikt door schoten, die uit een in de zelfde richting passecrende auto werden ge lost. De atuomobilist achtervolgde de auto, waarin hij eenige jongelui zag zitten. Van inhalen was echter geen sprake. Hij reed naar het politiebureau te Bussum, waar men hem naai- de marechaussp.e venvees. Daal de automobilist het nummer had opgeno men, wist men spoedig dat do eigenaar in Deu Haag woont. In de achterzijde van de auto zaten twee gaatjes. Op S October j.l. verspreidden drie perso nen in de gemeente Oud Karspel het commu nistische boerenblaadje „De Ploeger". Hierin kwam een artikel voor, dat naar het oor deel van den burgemeester, den heer A. J. Wijnveld, beleedigend voor hem was. Het drietal, een arbeider, een visscher en een landbouwer, is te dier zake door de recht bank te Alkmaar veroordeeld en wel ieder tot een maand gevangenisstraf. Thans diende de zaak in hooger beroep voor het Gerechts hof te Amsterdam. De procureur-generaal recjuireerde bevesti ging van het vonnis der rechtbank te Alkmaar (veroordeeling van de verdachten tot een maand gevangenisstraf). De verdediger drong aan op vrijspraak, subs, niet ontvankelijk verklaring van den procureur-generaal. Arrest 19 Februari. DE ROOFOVERVAL TE DEURNE De rechtbank te Roermond heeft uitspraak gedaan in de zaak van den roofoverval te Deume. De beide verdachten P. de Bie e« J. Ceelen uit Oss werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De Officier van Justitie had eveneens vrijspraak geëischt. BEHOOVING De vorige week werd op het politiebureau op het J. D. Meyer plein te Amsterdam, aangifte gedaan van een berooving van f 4300 op de Nieuwe Heerengracht. De man, die de aangifte deed deelde toen mede, datt hij een tiental dagen geleden door een drietal hem bekende mannen in den nacht van boven genoemd bedrag was beroofd. Het is thans aan de politie gelukt in verband hiermee drio personen te arresteeren. Inbraken Te Almelo is tijdens afwezigheid van de bewoners een bedrag van ongeveer 200 gul den ontvreemd uit de woning van de familie K., in de Tuinstraat Toen de familie uit de kerk thuis kwam, bemerkte zij, dat de wv ning overhoop was gehaald. Uit een bedstede en uit dé linnenkast was het geld gestolen. Men vermoedt, dat hier goede bekenden aan het werk zijn geweest, die op de hoogte wa ren met den toestand van het gezin. Te Amsterdam hebben eenige tot nu toe onbekende daders zicli vermoedelijk door insluiping toegang verschaft tot de Industrie- en Handelsonderneming J. P. Wyers aan den Nieuwezijds Voorburgwal. De nachtelijke be zoekers hebben in de eerste plaats hun aan dacht gewijd aan de in het kantoor staaude brandkast Dit stevige stalen meubel is met verschillende werktuigen bewerkt, met het gevolg, dat het flink werd gehavend, doch overigens met succes weerstand heeft gebo den aan de zeer hardnekkige pogingen, wel ke aangewend zijn om het open te krijgeu. Na deze mislukking van het hoofddoel der nachtelijke expeditie hebben de daders zich bepaald tot het openbreken van een lesse naar, waaruit twee gouden tientjes, zestien gulden en eenig vreemd geld werd gestolen. De politie gaat bij haar onderzoek na of het misdrijf ceheel van „buitenaf" is ge pleegd, of dat er onder het personeel mede daders of mede-plichtigen zijn» 's Nachts hebben inbrekers 'n bezoek ge bracht aan 'n medaille-fabriek in de Spui straat. Behalve, dat alles werd overhoop ge haald, werd ook gepoogd de brandkast te openen. Er werden in de kast gaatjes ge boord, maar hét gelukte niet de kast open te maken. Zoover kon worden nagegaan, wordt niets vermist. Te H e e r 1 e n is 's nachts ingebroken in het Leenhof-kapelletje, dat alleen gedurende de Meimaand voor dc diensten wordt ge bruikt De dieven hebben, na de deur te hebben geforceerd, wat klein geld buit gemaakt, dat in een offerblok aanwezig was. Ook hebben inbrekers gepoogd hun slag te slaan in de pastorie van pastoor Janssen te Nieuwen- hagerheide. De dieven hebben niet veel suc ces gehad, want door het aanslaan van een hond zijn zij in hun werk gestoord en ver jaagd. De politie stelt een onderzoek in. Uit het Westland. DE WERKLOOSHEID IN HET WESTLAND. De weinig gunstige uitkomsten in de West- landsche tuinbouw drukken wel sterk hun stempel op de werkloosheid in deze streek. Het aantal is thans vry hoog te noemen, en het meerendeel bestaat uit tuinarbeider-j, waarvan een belangrijk deel in het voorjaar wel weer werk krijgt. Zoo telt Naaldwijk momenteel 435 werkloozen, waaronder 250 tuinarbeidtrs. In Monster bedraagt het werk- loozenaantal niet veel minder, en zelfs de kleinere gemeenten als De Lier, hebben een rij groot aantal werkloozen. Diverse pogingen zijn al ondernomen om de tuinarbeiders in de bedrijven te werk te stellen. Tot nog toe waren die pogingen zonder resultaat. Op een plan, dat nu onlangs door de Wesfc- landsche gemeentebesturen by den Minister aanhangig is gemaakt, is nog geen beslis sing verkregen. In de tuinen is wel voldoende arbeid; alleen het uitbetalen van de loonen verhindert, dat meer arbeiders er een plaats krijgen, DONDERDAG 7 FEBRUARI HILVERSUM 1875 M. - AVRO-uitrending. S.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra- mofooopl. 10.30 Pianospel L. Velleman. 11-00 Km pies kuiderkleeding 11.30 Gram.pl. 12.00 Ensemble Lismonde cn grara.pl. 2.00 Gram.pJ. 2.15 Concert door P. C. v. d. Wijngaardt (viool) en J Wagenaar (piano). 3.00—3.45 Naailes. 4.00 Voor rieken en ouden van da gen. 4_30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 530 Omroeporkest olv. N Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Radio Volkszang olv. P. C. Poortman. 730 Engelsche les Fred Fry. S.00 Var Dias. S.05 Gram.pL 8.15 Concertgebouw orkest olv. H. Schercben (Bachs „Die Kunst der Fuge In de pauze: zang door Julia Culp. A. d. vleugel Betsy Rijkeas— Culp. 1030 Gra- mofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012-00 Majo Marco en zijn orkest uit de „Tanzklause" te Amsterdam. HUIZEN 301 M. - 8 00-9.15 KRO. 104)0 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—1130 NCRV. 8.00 —9.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst olv. Ds. G. W. v Deth. 10.45 Gram.pl. 1130— 12.00 GodscL halfuur. 12.15 Orkest concert-en gram.pL 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouweo halfuur. 330—3.45 Gram.pl. 4.00 Bijbellezing Ds. A. Adriani. Mmv. bariton en orgel 5.00 Cur sus handenarbeid v. d. jeugd. 530 Het Am- sterd. Salonorkest olv. D. H Ph. Kiekens. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.00 Ned. Chr. Pers bureau. 7.15 Gram.pl. 730 Jouro Weekover zicht door C. A. Crayé. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Nationale avend in de Groote Kerk te Arnhem, uitg. v. d Bond van Chr. Oranjevereenigingen ia Nederland. Spreker: Z. Exc. Dr. H. D. van Broekhuizen. Mmv. mevr. M. Bouwmeester (sopraan) ,S. Swaap (viool). W Zorgman (orgel) en een trombone-trio. 10.15"Vaz Dias. 10.20-12.00 Gram.pL DROITWICH 1500 M. 1035—10.50 Morgen wijding. 11.25 Gram.pl. 1130 Voor ce scholen 12.10 Het Rutland Square cn New Victoria Orkest olv. N. Austin. 1.20 Gram.pl. 2.25 Voor de scholen 3.20 Vesper. 4.10 Gram.pL 5.05 Orgekcncert F. Dunnill. 535 Jack Jackson en zijn orkest 6 20 Berichten. 6.50 Handel-conc-»rt. orkest olv. Kneale Kelly. 9.50 Berichten. 10.20 Variété-programma mmv het BBC-Variété- 7.10 Duitsche les. 7.40 Gram.pl. 730 Lezing. 8.20 Pianoduetten A. Rowley en E. Moy. 830 Korte Dienst 1035 BBOOrkest olv. M. Sar gent. 11.3512.20 BBC-Dansorkest olv. W. Hall. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pL 12.50 Pascal-orkest 5 20 ,,Le chevalier a Ia mode", spel. 9.05 Nat Orkest olv. Inghelbr- 10.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5.20 Gramofoonpl. 635 Silez. Gau-Svmphocic-orkest olv. Schmidt— Belden. 11.20 Orkestconcert olv. W Melchior. 1235 Schrammelmuzack. 320 Omroeporkest olv. Kühn. 5.10 Zang en piano. 730 .Die blaua Trane Rama-Sitas". gevar. progr. 10.0011 "to Orkestconcert olv. Blum. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20—220 Gram.pL 520 Kamermuziek. 630 Voordracht en pianorecital. 820 Koor- en orkestccoceri. 10.20 Reportage. 10.4511.20 Gram.pl 484 M.: 12.20 Salonorkest olv. Walpot 130— 2.20 en 5.20 Gram.pl. 6.50 dito. 8.20 Sympho» meconcert 9.55 dito. 10.05 Reportage. 10.45— 11.20 Gram.pL DEUTSCHLANDSENDER 157! M. - 735 Concert ui: Stuttgart, civ. W. Stóffen. 8.05 „King Lear", van Shakespeare, met muziek van Mark Lothar. 9.20 cn lt.05 Berichten. 1020—i 11.20 Dansmuziek. HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT. door G. Th. ROTMAN. 31. „Harder! Harder!" riepen we. Maar do groen ten boer zei, tot onze groote teleurstel ling: „Dat Zal niet gaan, want Lk moet hier dezen zijweg in cn jullie moeten dus maar afstanpen!" O foei, hoe akelig, en dat net op het laatste nippertje! Maarhoera; tot onze groote blijdschap zagen we, dat ook de vrachtrijder van zijn fiets stapte en een café binnenging, dat aan den weg stond. 32. Wij holden er heen, terwijl de groen- tenwagen den zijwe„ insloeg. Voorzichtig gluurden we door de ramen van het café naar binnen Jawel, hooi, daar zat hij. met een grooten kop koffie voor zich. De bloem pot stond op het tafeltje vlak bij hem. „Zul len we naar binnen gaan?" fluisterde ik. Bevend van angst slopen we naar deur en openden die... Ting! zei de bel. (Wordt Vrijdag vervolgd} FEUILLETON WU CHANG-HO, DE ZEEROOVER door D KRIJGER „Kapitein," zoo ving zij aan, „het doet mij groot genoegen u zoo anders gestemd te vinden dan de vorige keer en ik ben over tuigd, dat dit het werk is van dien Geest, waarnaar ge vraagt, maar dien i k mijn God noem. God is het, die u tot mij voert!" „Maar hoe kan dat nu!" riep Wu uit, „ik ken Hem niet eens!" „Dat weet ik" luidde Miss Evans antwoord „maar ik heb gebeden, dat ge Hem moogt leeren kennen en aannemen als den eenigen en waren God, die u lief heeft eu er geens zins behagen in schept u verloren te zien gaan. Integendeel, Hij noodigt u uit tot Hem te vlieden met al uw zonden, al uw nooden; Hij wil u redden voor tijd en eeuwigheid. Hij heeft ons zóó liefgehad, dat Hij Zijn Zoon op aarde zond om ons te redden van den dood." Bij deze woorden kon Wu zich niet langer stilhouden. „Van den dood" was zijn ver baasde uitroep, „van den dood? maar we gaan toch allemaal dood!" „Ja, mijn vriend," klonk het rustige ant woord van de zendelinge, „daar hebt ge ge lijk in, we gaan allen dood. Bij den dood sterft ons lichaam af, het verdwijnt in de aarde en verteert. Maar in dat lichaam huist ook een ziel, die niet sterven kan en het lichaam bij zijn dood verlaat om opwaarts te voeren tot God, tenminste als zij op aarde God gekend heeft, anders verdwijnt zij voor eeuwig in de hel." Bij die woorden werd de rooverkapitein bijzonder opmerkzaam. God, ziel, lichaam, hij bracht het alles in zijn brein met 'de geesten te pas. „Maar wat is dan toch een ziel, is het een geest?" „Ja, dat za' wel", viel hij zichzelven in de rede, „natuurlijk éen van beide een goede of een kwade geest!" „Laat me u dat eens uitlegden", onder brak Miss Iivan nem vlug; zij wilde hom niet in zijn geliefde bespiegelingen over geesten verward laten raken. Zij begon hem te vertellen van GoJ, die almachtig is, die hemel en aarde zoo maar uit het niet geschapen had en ten slotte ook den mensch maakte. „Ook u schiep God, maar niet zooals de dieren, schiep Hij u, neen, met een ziel schiep Hij den inonsch en in die ziel legde Hij liet verlangen naar ge meenschap met Hem. Maar helaas, de mensch viel in zonde en vergat zijn God, waarvoor hij tot den eeuwigen dood ver oordeeld werd. Van dien dood kan alleen God hem verlossen, als Hij hem genadig wil zijn. En dat God dit wil, daarvan vindt ge in uzelvcn reeds het bewijs. Of meent ge uit uzelf op de gedachte gekomen te zijn mij te komen vragen wie hnj steunt in deze onrechtvaardige gevangenschap-' Hebt ge het niet als kind reeds ondervonden hoi een stem van binnen begon te sproken ai: ge kwade voornemens met u voerde? Wel nu, die stem is van God. en nu wil Goci, dat wij naar die stem zullen luisteren, want die randt ons steeds tot ons eigen bestwil en wil ons van de zonde afhouden. Wie God waarlijk lief heeft, luistert naar die stem en heeft er behoefte aan haar te gehoorzamen. Daardoor krijgen wij ook vrede met God." Hier vond de kapitein eindelijk woorden om uiting aan zijn gemoedsstemming te geven. ...Ta Miss., u zegt nu wel van God liefhebben en Hem gehoorzamen, maar wie zegt u dat ik kwaad doe?" Over Zooveel naïveteit bleef Miss F Van eenige oogenblikken sprakeloos. Maar spoe dig schoot haar de mentaliteit van het Chineesehe Volk te binnen, dat over kwaad en zonde heel anders denkt dan in het Westen het geval is. Rooven b.v. heet in China een handwerk als elk ander, mis schien een beetje gevaarlijker. Maar zonde ligt er niet in; wel als men dom genoeg is zich te laten betrappen en straf oploopt. De zendelinge besloot zonder omwegen op zijn vraag in t egaan. .Afijn vriend of ge kwaad doet zegt uw eigen geweten u en als ge daar naar luisteren wilt, dan komt ge op den goeden weg. Maar nu moet ik er nog bij vertellen, dat de mensch van nature zóó slecht is, dat hij onmogelijk uit zichzelf het kwade laten kan. Maar omdat God niet wilde, dat de mensch alzoo in zijn zonde zou omkomen, omdat Hij den mensch liefheeft, daarom heeft God Zijn eigen Zoon opgeofferd om ons te redden. Die Zoon, wii noemen Hem den Heere Jezus, die zelf God is. werd als gewoon mensch geboren. En later, ja, hoor maar, zóó lief inderdaad heeft God den mensch. is de Heere Jezus voor onze zonden aan het Kruishout genageld, waaraan Hij sterven moest." Met ingehouden adem had Wu toege luisterd, geluisterd met heel zijn ziel, die in felle bewogenheid geraakte onder de groote dingen, die hem verteld werden. Dit te bemerken stemde Miss Evau toi groote dankbaarheid. „O. God", zoo bad zij' „mocht ik het middel in Uw hand zijn om dezen verdwaalden, misdadigen mensch te recht te brengen!" Met te meer kracht en klem ging zij voort den kapitein het ge- heele leven van Jezus en van Zijn verzoe nend sterven te vertellen, en uit de vragen, die haar toehoorder soms deed, bleek het hoe meer en meer dat haai woorden zijn hart raakten. Nog geruimen tijd sprak zij met Wu en zij eindigde met hem op te wekken dien Jezus aan te nemen en Hem te vragen hem op den rechten weg to helpen. Wol bedankte de rooverkapitein haar in een stortvloed van woorden van inderdaad welgemeende dankbaarheid, maar toch vreesde Miss Evan ,dat hoewel Wu's hart in bei-oering gekomen was. hij toch nog niet tot het rechte inzicht was gekomen an zijn zondigen staat. Dankbaar was zij niettemin, dat zij zulk een rustig gesprek had mogen voeren met één der meest be ruchte roovers van China. Was dit inder daad dezelfde man, die haar voor eenige dagen naar het leven stond? Onmogelijk zou dit haar toegeschenen hebben, had zij Gods wonderlijke leiding niet reeds vaak moger. opmerken Zij besloot hem door toe gevendheid en vriendelijkheid nog meer aan zich te binden „Ziezoo, nu heb ik wel lust een beetje met u in de open lucht te wandelen, ik heb er behoefte aan". Mot een stralend gezicht sprong Wu op. Met ovorgroote haast wierp hij de deur wage wijd open, zoo wijd inderdaad, dai 't wel scheen of de geheele rooverbende ei doorheen moest en niet de magere Miss Evan. Maar zoo zijn de Chineezen, hun hartelijkheid gaat met onstuimigheid ge paard Bovendien was Wu vereerd zoo maar door zijn mannen met Miss Evan aan de wandeling gezien te worden. Aan dek gekomen ontspon zich dadelijk een vertrouwelijk gesprek. Miss Evan vroeg of YVu getrouwd was. Ja, dat was hij, en het was een goede vrouw ook, die hij had „En hebt ge ook kinderen?" „Jawel vier." Miss Evan zou maar niet naar de meisjes vragen. Die worden in het kindertal niet meegeteld, alleen met de jongens houdt men rekening. Naar Chineesch begrip niets ongewoons Meisjes trouwen later gaan het huis uit, en haar mannen hel>- ben voor hun eigen ouders te zorgen Met zonen is h9t een ander geval. Als die trou wen blijven zij in het ouderlijk huis wo nen. leven gezamenlijk van het door allen tezamen verdiende geld en zorgen voor hun ouders, als die niet meer werken kunnen. :.Wel, kapitein, inderdaad een groot ge schenk, dat ge gekregen hebt, vier kinde ren- En daarvoor mag je zorgen en je mag ze liefhebben naar hartelust, Is dat niet heerlijk?" Vadertrots lag in Wu's oogen. In dit wakke punt besloot zij hem aan te tasten. „Welnu, als ge straks weer bij uw vrouw thuis komt dan geeft ge haar toch zeker het geld. dat zij noodig heeft voor de huis houding en misschien ook wel een ge schenk aan de kinderen." Wu's gelaat begon op de zon te gelijken. „Natuurlijk breng ik geschenken mede; de 'kinderen moeten toch zien, dat vader lien niet vergeet onderwijl hij voor hen werkt?" „En vertelt ge er dan bij op welke wijze die geschenken verkregen werden?" „O. dat Dehoeft niet" was zijn antwoord: „zij weten allen, dat wij roovers zijn en ons dorp is daar trotscb op; dat is toch zeker geen schande!" Wederom die eigenaardige opvatting van goed en kwaad, waarmede men in China zoo geducht te kampen heeft en die het zoo moeilijk maakt de menschen van hun zonden te overtuigen. Wat is de mensch toch diep gezonken, dacht Miss Evan. Ilij is niet in staat het goede van het kwade te onderscheiden. Hoe vurig wenschte zij dien rooverhoofd- man nog eens te leeren wat kwaad is in Gods oog; mocht zij hem van zijn onheil vollen weg kunnen terugbrengen! „Eigenlijk is het niet eens noodig u hier op te antwoorden, want zelf kunt ge tot bet besef komen of uw handwerk eerlijk is of niet, of er schande en zonde aan kleeft. Uw vrouw, zoo zegt ge. weet heel goed op welke wijze ge den kost voor haai verdient, maar vertelt ge haar ook hoe de weg, dien ge daarbij te betreden hebt geteekend is met Moed en tranen, de iammerkreten van de arme slachtoffers, die ge duarbij maakt? Menschen, die u nooit eenig leed daden, die ge zelfs voor het grootste gedeelte nimmer tevoren gezieri hadL Vertelt go er haar bij hoe die menschen, dip het Uwen moesten laten om aan je vrouw en je kinderen brood te verschaffen, zelf kinderen hadden, die door u en uw bende onbarmhartig tot weezen werden gemaakt, wellicht vei oor- deeld om van kommer en gebrek ellendig om te komen?" (Wordt vervolg r.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9