O CHILISALPETER UlttaJuöef Camellia WERPVERZEKERING ^\borsen WIJ VLAMPIJPEN NS PRAATUURTJE LAND- EN TÜ1NB0VW Jio. 274 Wend uw aangezicht naar de zon dan vallen de schaduwen achter U. VOOR KAMER EN TUIN In ons vorig nummer plaatsten wij bij ons artikeltje over de Camellia een afbeelding. Door een misverstand is verzuimd er bij te voegen: Afdruk van een der aquarellen van .Tan Boon, die behoort tot de Map: Kamerplanten, uitgave N.V. Amster- damsche Superfosfaatfabr. te Utrecht, waarover we reeds een recensie plaat sten. Wij haasten ons deze fout te herstellen. Bedoelde map bevat, zoo we indertijd mede deelden, 26 prachtplaten van origineele aquarellen van Jan Boon. Een duidelijke cult.uiu-beschrijving van iedere plant en al- gemeene wenken bij de behandeling van Kamerplanten van de welbekende J. F. Ch. Dix, zijn voor bloemenliefhebbers juiste gid sen voor een goede behandeling. De platen zijn zoo mooi en zoo natuurgetrouw, dat ze een fraaie kamerversiering vormen, waar naar gekeken zal worden. De Amsterdam- sche Superfosfaatfabriek te Utrecht komt eer van haar werk toe. In verband met wat wij vorige week schre ven, kunnen we nog mededeeling doen van een brief van mevrouw Boon, de echtgenoote van den schilder der bovengenoemde aqua rellen, schreef, naar aanleiding van wat zij las in ons nummer van de vorige week. Zij deelde in dit schrijven mede, dat de Camel lia, waarnaar haar man zijn (door ons hier boven nog eens gereproduceerde) aquarel schilderde, thans weer prachtig in bloei staat en voegt er aan toe: „Ik heb de plant trouw met ASEF-tablet- ten bemest en schrijf het daaraan toe, dat ik zoo'n succes heb, terwijl ik andere Camellia- bezitters vroeger dikwijls erover hoorde kla gen, dat 't zulke lastposten zijn". Marktoverzicht (Medegedeeld door bet Centraal Bureau) Meststoffen Stikstofmeststoffen. De vorstpe riode,'welke oen oogenblik dreigde de leve ringen danig in de war te sturen, is weer voorbij en de groote Februari-orders, dié, zooals gewoonlijk, voor de stikstofmarkt van zeer groote beteekenis'zijn, maken, een goede kans, dit jaar tijdig te kunnen uit gevoerd worden. Merkwaardig blijft, hoe de vraag zich steeds verplaatst en vooral dit jaar nog weer meer van den zwavelzuren ammoniak verwijdert De waarschuwing, die jaren ge leden onze wetenschappelijke voorlichters, bij hef groote ammoniakverbruik van toen, reeds deden hooren, heeft eindelijk gehoor gevonden. Zeker, zwavelzure ammoniak kan matig gebruikt, op bepaalde gronden en voor bepaalde gewassen, een zeer goede stik stofmest zijn, doch veiliger is men met de nitraten en ammoniumnitraten, dat hebben onze landbouwers intusschen wel begrepen Het feit, dat.de stikstof in zwavelzuren am moniak per eenheid het goedkoopste is, be wijst nog niet. dat in vele gevallen goed koop niet duurkoop zou kunnen worden! En foto's van proefvelden met zwavelzuren ammoniak eenerzijds en zonder eenige stik stof anderzijds zijn goed voor een volk. dat de eerste beginselen van bemesting nog leeren moet, doch niet voor den Nederland- schen boer. Het prijspeil 'blijft nog altijd aan den lagen kant De iets vastere stemming, die wij meenden te bespeuren, is blijkbaar voor loopig verdwenen. Gegadigden kunnen nog steeds beneden inkoopsprijzen terecht in den stikstofwinkel. Het heeft wel wat den Vaste premiën - Schadevergoeding 100 Duizenden fokkers verzekeren tegen 't risico van werpen bij paarden en run deren bij de Zwolsche Paarden- en Veeverzeke- ring-Mij. N.V. en „de Stamboekonderlinge" gevestigd te ZWOLLE. Kantoren Ossenmarkt 26 en 27. Directeur: Dr. 6. H. J. TERVOZRT, Dierenarts DE GROOTSTE DE BESTE Thomasmeel. Nu de maand Februari is aangebroken hoopt men natuurlijk alge meen op spoedige levering der voor aie maand gekochte hoeveelheden. Daardoor is de vraag in de al'geloopen week ook niei zoo groot geweest Men wil eerst wel eens ontvangen en afleveren aan den boer. Wij komen voor onze organisaties zooveel moge lijk aan deze wenschen tegemoet Aan de werken is het dan ook zéér druk en een ieder wil het eerst geholpen worden Luxemburg is op het oogenblik vrij druk met de leveranties naar andere landen1 Noord-Oost-F rank rijk is nog steeds aan de markt met ladingen via Straatsburg. De aankopen van Duitsohland zijn tot en met December zeer goed geweest De cij fers zijn: Invoeroverschot Duitschland: De? cember 193-i: 91.300, 1933 89.800 ton; April- December 722.500, 1933 7S7.400 ton. Van de December-invoeren kwamen circa 40.000 ton uit het Saargebied. circa 27.000 ton uit Luxemburg, ruim 15.000 ton uit Frankrijk en bijna 10.000 ton uit België De terugkeer op 1 Maart a.s. van 't Saar gebied tot Duitschland zal wat Thomas- meel betreft geen verandering brengen, want ook vroeger ging vrijwel al het Saar thomasmeel naar Duitschland. Superfosfaat Er was den laatsten tijd een zekere wanverhouding ontstaan tusschen de prijzen af fabriek en de prijzen van scheepsladingen franco bestemming. Daar is thans eenige verandering in geko men. De prijzen franco binnenland worden in het algemeen iets hooger gesteld. De prijzen af fabriek zijn op enkele plaatsen iets verlaagd. Zakken voorzien von onze loodjes en koortjes zooals nevenstaand afgebeeld (groene kaartjes voor de ge* wone soort en blauwe voor het korrelproduct) waar- U te ontvangen: met de waardevolle nevenelemenlen ols Jodium en borium, eigen aan deze natuurlijke salpeterstik stof meststof 1 N.V. CHIllSALPfTER HANDELMAATSCHAPPIJ ROTTERDAM MELKVOER wetenschappelijk, speciaal voor MELKVEE, samengesteld voor Alle soorten KRACHT VOEDERS uitsluitend eerste kwaliteit. VERKRIJGBAAR bij: M. VERHEUL'! KRACHTVOEDERHANDEL N.V, TELEFOON 56892 ROTTERDAM H.H. EIERVERZENDERS! DE EXPORT STAAT PRACTISCH STIL Men is dus aangewezen op do groote steden in ons land. Voor U heeft de handel aldaa** zijn eigenaardige bezwa ren en ook gevaren. Wilt U een, naar omstandigheden, behoorlijken prijs ma ken en veilig .zijn voor Uw geld? Vraagt dan onverwijld inlichtingen bij: De Rotterdamsche Veiling ROTTERDAM Telefoon 13649 WARMOEZLERSTRAAT R 3739 Recht van controle v. H. H. Zenders. Directe afrekening na iedere veiling. administreeren beheeren landbouwbedrijven taxeeren bezorgen Hypotheken voor den landbouw bemiddelen bij Aan- en Verkoop geven gratis advies bij Geldbelegging Van Hasselt's Landbouwkundig Administratiekantoor Noordetnd. 128a TeL 118132 - DEN HAAG Prima schoongemaakte voor kasver warming, atraste ring, waterleiding, stalpalen enz tb alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Airasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Handgi-Maatschappij H.l Veerschedijk C27la Hendrik Ido-Ambacht fe Oordrecht 6475. Na 6 u 3193 Dordi DORDRECHT HET adres voor Tuinders, Landbouwers en Particulieren Betreffende Prijscourant zenden we gaarne op aanvraag. 4hrucétr Uur jfi£oL u c. eitpz*. J&tHcLf wHi!lesh5g"-$uikerbietenzaad is een 100% Nederlandsch product: op Nederland- schen bodem met Nederlandsche arbeids krachten gekweekt. Dat garandeeren wij. Wanneer ge Uw belang begrijpt, bestelt ge voor den volgenden uitzaai „Hilleshög" bij Uw inkoopvereenigingen of suiker fabrieken. De ideale gladde vorm van de „Hilleshög"* suikerbiet maakt, dat het rooien veel min der tijd kost. Bovendien geeft „Hilleshög"- suikerbietenzaad de grootste suiker- opbrengst en het minste aantal schieters. Voorraad Chilisalpeler In ons artikel van twee weken geleden over de oorsprong en bereiding van Chili is een fout geslopen. Daarin toch .wordt gezegd, dat volgens ru we berekeningen in 1924 gemaakt en nog een voorraad van rond honderd millioen ton aanwezig was. Dit moet zijn duizend millioen ton. Uit het verband bleek deze fout we! eenigszins, want we noemden deze voorraad voldoende voor de „eerste eeuwen", terwijl in de zin daarvoor ils verbruik in de eeuw van 1830—1930 genoemd was een hoéveelheid van 36 millioen ton, waaruit volgen moest, dat een voorraad van honderd millioen niet voor de eerste eeuw e n voldoende was. Men kan nog wel gerust zijn en behoeft de giften nog niet te rantsoeneeren. Wat ook niet goed zou zijn. Sommige dingen kunnen soms raak ge zegd worden. Dat kan men b.v. ook doen door vragen te stellen. Maar dan zoo te stellen, dat ze reeds een niets aan duidelijkheid te wenschen ant woord inhouden. En als dan daarenboven 'n ander toch nog antworden geeft is het heelemaal duidelijk. Zoo is een aantal vragen verschenen in de „Vee- en Viceschhandel" naar aanleiding van wat de secretaris van de A.B.T.B., een katholieke boeren- en tuindërsorganisatie, de heer H. Ruyter op een vergadering te Gen- dringen heeft gezegd over het Gevraagd werd ojn. (wij kunnen al die vra gen niet opnemen) wie die tonnen gouds (of moeten het millioenen zijn) kregen, en door wiens of wier schuld en medewerken. Of de bevoegde instanties het weten, of zij, die daaraan medewerkten, nog invloed op de gang van zaken hebben, en voor wie die ton nen gouds (of millioenen) feitelijk bestemd waren. Op deze vragen geeft de redactie van „Vee- en Vleesohhandel" geen antwoord. Doch wij vonden wel heele duidelijke antwoorden in het lrAlg. Handelsblad", dat deze vragen ook overnam. In 't kort luidden deze antwoor den- Het geld kwam in de zakken der bacon fabrikanten, was bestemd .voor de boerea- varkenshouders. De schuld ligt bij de vorige Minister van Economische Zaken en diens adviseurs, die het baconcontract hebben voor gesteld en waarvan de voornaamste de grootste belanghebbende was, die thans nog als „commercieel adviseur" ongetwijfeld in vloed op den gang van zaken uitoefent. Het bewuste contract is wel verzacht en zou per 1 Februari 1934 reeds vervangen zijn door eén ander, doch au is het al meer dan een jaar later en het nieuwe contract is nog nooit in werking getreden. Ruim een jaar geleden is al een commissie ingesteld, doch ook daar hoort men nog niets Zulke vragen en zulke antwoorden zijn wel zóó. dat ze niemand in twijfel laten van d* bedoeling van vrager en beantwoorden De vraag of DEVALUATIE VAN DEN GULDEN VOOR DEN LANDBOUW GE WENSCHT is, is volgens ons minder duidelijk beant woord. Dor den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij was een commissie ingesteld, bestaande uit de heeren J. Smid, Dr. J. Oort wijn Botjes en L. W.eyer om deze vraag te beantwoorden. Als resultaat van haar studie heeft de commissie een rapport samenge steld, waarin de verschillende voordeelen van devaluatie worden opgenoemd. Even- tueele nadeelen, die er tocb ook wel zijn,-die in elk geval door velen in ons land o.a. door niemand minder dan de Minister-President Dr. Colijn aangevoerd worden, heeft bedoeld rapport geheel verzwegen, waarom van een serieus rapport dan ook geen sprake kan zijn. Maar eigenaardig zijn de beide laatste con clusies, waartoe het rapport komt. Ze luiden 5. Universeel is het middel (bedoeld is de valuatie Pr.) echter niet; daarnaast zullen andere maatregelen noodig blijven. Devaluatie, directe steunmaatregelen, pro tectie en contingenteering worden in Enge land naast elkander gebruikt en dit zou ook voor Nederland de betere weg zijn. 6. Devaluatie zal er toe werken, de tegen stelling, welke er bestaat tusschen de beloo- ning van landelijken en stedelijken arbeid, te verzachten, doch in dit opzicht zal het mid del geen afdoende resultaat geven. Naast devalutie is en blijft daarom een ge zonde agrarische regeeringspolitiek noodza kelijk te achten. Dat wil dus zeggen, dat de studiecommis sie ook al niet veel verwachting heeft van de resultaten der devaluatie. Neen, uit dit rapport zijn we ook al niet veel wijzer geworden, hoe uit de crisisellende te konljpn. 't Is te hopen, dat de tuinders in Noord- Holland met meer overtuiging een middta zullen kiezen om te wórden. Deze kwaal is in de streek zeer ernstig. Zoo ernstig, dat sommige koolsoorten prac- tisch niet meer verbouwd kunnen worden. Bloemkool, het bekende product van Je Lan gendijk, ziet men haast niet meer. Roode kool is op de plaats waar deze vroeger het meest verbouwd werd, haast niet meer te telen. De telers daar zeggen: „alles draait weg". De koolteelt verplaatste zich de laatste jarea dan ook Noordwaarts, doch ook ia die polders is het vorig seizoen het galmugje, \Viens larven de kwaal veroorzaken, versche nen met de bekende gevolgen. Men wil nu radicale maatregelen nemen. Pi'Of. Quanjer gaf een kwart eeuw geleden den raad om de koolteelt voor enkele jaren, minstens 3 a 4 jaar, geheel stop te zetten. O* men dit middel zal toepassen, daarover zai men binnenkort besprekingen houden. in de koolteelt is echter door de Duitsohe maatregelen leelijk de klad gekomen. Duitschland wil zich zelf helpen, zoo ge weet. Doch het vorig jaar was DE DUITSCHE GROENTENOOGST BEDUIDEND LAGER, DE FRUIT OOGST VEEL HOOGER dan het vorig jaar. Hierop hebben de weers omstandigheden een belangrijke invloed ge had. Als men. de cijfers nagaat is het verschil nog al groot. De volgende verhoudingscijfers van de H.A.-opbrengst laten dit zien. Het eer ste cijfer heeft betrekking op de oogst 1934, het tusschen haakjes geplaatste op 1933. Witte kool 295,2 (3-11,6), roode kool 203,9 (255,2) savoye kol 201,4 (211,5), bloemkool 160,4 (200,7), Brusselsche kool 45,1 (57,1), boe renkool 132,0 (127,5), koolrapen 147,4 (190,3), groene plukenvten 34,8 (77,3), groene pluk- boonen 65,4 (80,4), wortelen 248,5 (265,1), uien 193.2 (249,7), asperges 27,4 (23,3), komkom mers 168,9 (134,1), sla 124,3 (161,6), tomaten 278.3 (296,7), spinazie 87,9 (82,4), selderij 183,1 (136,6), aardbeien 24,9 (40,0). Van de fruitopbrengsten zijn de volgende cijfers te geven omtrent de totale opbrengst in 1934, met tusschen haakjes die in 1933: Appels 15,7 millioen centenaar (8,3 mil lioen), bij peren 7,3 millioen centenaar (4,7 millioen), pruimen 4,5 millioen centenaar (4,4 millioen), zoete kersen 1,4 mililoe.. (1 millioen), en zlre kersen 0,8 millioen (0,6 mil lioen centenaars). In ons land schijnt het, met de appels ten minste, juist andersom te zijn. Tl ,Kan tenminste weer niet aan mijn lie- velingskost komen. Dat zijn zoete appels. En de allerlekkerste vind ik: zoete veentje s. Maar dat zijn heugenissen .uil mijn jeugdjaren. Tjonge, tjonge wat een fijn appeltje was datl In geen jaren geproefd. De tijden worden er niet beter* op, begin ik to beseffen. HET BOTERGEBRUIK IN ONS LAND TE BEVORDEREN. In Engeland is het boterverbruik enorm gestegen. Met niet minder dan 15 verge leken met 1932, dus in twee jaar. Nu ja, als ze daar ook de boter, onze boter zoo goed koop krijgen, dan moet dat wel. Bij een marktprijs van 27^ cent per pond betalen wij hier notabcne 80 k 85 cent per pond. Zoo gaat do biiinenlandsche afzet terug. In Zwitserland hebben ze het beter be keken. Daar is besloten om de overtollige boter af te zetten door deze tegen verlaagde prjjs als z.g.n. „eingesottene Butter" in den handel te brengen. Deze boter werd vroeger wel gebruikt als keukenboter en krijgt men door boter te verhitten tot het kookpunt om daarna op een zacht vuur zoo lang te verwarmen tot alle aanwezige water ver dampt is. Er blijft dan het zuivere botervet over, alsmede de eenigszins verbrande ei witten, welke laatste afgescheiden worden. Men is voornemens dit product in Zwit serland te verkoopen in blikverpakking met 1 en 5 K.G. inhoud en in emmers met 2b K.G. inhoud. De bedoeling is, dat dit boter- vet. op uitgebreide schaal voor keukenge bruik verkocht zal worden in plaats van andere spijsvetten. Vroeger kochten vele huisvrouwen in het goedkoope jaargetijde een groote hoeveelheid boter, om deze zelf tot „eingesottene Butter" te verwerken. Door dat het verschil in prijs in zomer en winter verminderd is en ook uit gemakzucht is de bereiding van „eingesottene Butter" in de Zwitsersche huishouding in onbruik ge raakt. Men wil deze boter voor 25 k 30 cent per pond goedkooper verkoopen dan versche boter. Zoo iets kan in ons land ook best 't Be hoeft, nu geen „einsgesottene" boter te zijn. Die zullen ze hier niét zoo licht nemen. Maar er is wel een ander middel om de menschen boter te leeren gebruiken. En wij hebben nu eenmaal te veel boter. Zooals zo in Zuid-Afrika te veel cacteeën hebben. Men kan gerust spreken van DE CACTUSPLAAG IN ZUID-AFRIKA, die zulke groote afmetingen heeft aangeno men, dat het parlement er zich zelfs mee bemoeid heeft en een speciale wet heeft uitgevaardigd om de planten te doen vernie tigen. Verschillende boerderijen in Kaapland moesten worden verlaten tengevolge van de snelle groei van het onkruid. In Grahamstown zijn tweehonderd man nen werkzaam met het uittrekken van de planten. Thans is de plaag ook in Natal verschenen. Als sierplanten werden eenige cacteeën neergezet, doch spoedig bleek, dat men het paard van Troje had binnenge haald. De planten breidden zich zoo snel uit, dat ze een groote last werden voor de landbouw. Het uitroeien van de planten gaat met groote moeiten en kosten gepaard. De cactus groeit tot een hoogte van 60 k 70 c.m., waarna de top afbreekt Deze top loopt weer uit en vormt een nieuwe plant Zoo heeft de snelle verbreiding van het on kruid plaats. Men kan van het goede ook te veel krij gen, heb ik wel eens meer gezegd geloof ik. Dat blijkt hieruit ook al weer. En uit vrees jullie niet te veel te geven van het goede (gesteld dat het goed is) PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8