rin*- WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 V BUITENLAND DUITSCHLAND EN DE LON- DENSCHE OVEREENKOMST Niet-officieële inlichtingen Het Oostpactde rechtsgelijkheid op luchtvaartgebiedde losmaking van den Volkenbond van Versailles Uit Berlijn: Een definitief geformuleerd Duitsch standpunt ten aanzien van do Lon- densche overeenkomsten ontbreekt nog. Men gelooft, dat dit eerst tijdens de directe on derhandelingen die, naar men in welinge lichte kringen venvacht, in Berlijn zullen plaats vinden, zal worden vastgesteld. Ondanks het ontbreken van officieelever- klaringen, verneemt men reeds het een en ander betreffende Duitschlands wenscheu uit particuliere uitlatingen van kringen, welke in nauw contact staan met de regec- Volgens deze kringen is een Oostpact met verplichting tot militaire hulpverleening on aanvaardbaar. Duitschland zou gaarne tot het Londen- sche luchtpact toetreden, als daaraan de voorwaarde verbonden zou zijn, dat Duitschland rechtsgelijkheid op het gebied van de luchtvloot zou worden toegestaan, welke vloot dus uit ongeveer drieduizend vliegtuigen zou moeten bestaan. Het voorstel inzake den terugkeer van Duitschland naar Genève, wordt in het al gemeen koel ontvangen. Men is van oor deel dat eerst het Volkenbondspact losge maakt moet worden van het verdrag van .Versailles. Flandin, de Fransche minister-president, heeft gisteren in de Kamer, als antwoord op een interpellatie van den socialistenlei der Leon Blum, nog eens een uiteenzetting over de Engelsch-Fransche besprekingen ge- ^Eerst thans bespreken de Italiaanscho bladen de overeenkomsten van Londen uit voerig. Zij noemen Londen slechts een lo gische ontwikkeling van de overeenkom sten tusschen Mussolini en Laval. Het „Giorpale d' Italië" wijst er o.a. op, dat de aan Duitschland toegestane rechts gelijkheid natuurlijk niet ontzegd kanwor den aan Oostenrijk en Hongarije. Uit Washington komt het bericht, dat de Ver. Staten er gaarne toe zullen medewer ken. dat de militaire bepalingen uit bet Verdrag van Versailles worden verwijderd en iederen stap willen bevorderen, die de Rijksregeering ertoe zou kunnen brengen terug te keeren naar de Ontwapeningscon ferentie. In Britsche diplomatieke kringen is men ■tevreden over de ontvangst van de Fransch- Engelsche overeenkomst Vóór het einde der week verwacht men echter van geen der in aanmerking komende regeeringen eeD definitief antwoord. Het avondblad „Star" noemt den_ vroege ren Britschen ambassadeur te Berlijn. Lord D' Abemon, den eigenlijken pater-intellec- tualis, van de lucht-Locamo-gedachto en voegt daaraan toe, dat bij de Engelsch- Fransche onderhandelingen gerefereerd is aan een briefwisseling tusschen Lord D' Abernon en den voormaligen Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Austin Chamberlain, in 1925. D' Abernon had reeds toen de verwerkelijking geëischt van die waarborgen, waarover thans onderhandeld is als aanvulling van het verdrag van Lo carno Chamberlain wilde er toen echter üiet op ingaan. Elders vermeldt het blad de mogelijkheid van een latere conferentie in Brussel, welker deelnemers de vijf mogend heden van Locamo zcuden zijn. HET LAWINE-GEVAAR IN OOSTENRIJK Tal van slachtoffers Uit Ween en: De weersomstandigheden in Oostenrijk zijn nog slechter geworden. De regen, die sedert Maandag zonder ophouden neerdaalt, is in de middclhooge en hooge st/eken in sneeuw overgegaan. Aangezien de sneeuw echter zacht en nat is, vreast men een versterking van het lawinegevaar, temeer daar ook de sneeuwmassa's in vele gebieden in Oostenrijk een hoogte hebben bereikt als in tientallen jaren niet moer is voorgekomen. De Arlbergstrasse, die Maan dagavond reeds voor een deel weer schoon gemaakt was, is gisteren door nieuwe lawi nes wederom bedolven, zoodat thans onmo gelijk voorspeld kan worden wanneer h«t verkeer aldaar kan worden hervat Uit Salzburg: Door den zwaren sneeuwval zijn in de stad Salzburg vele storingen in de stroomtoevoer en in de telefoon- en tele graafverbindingen veroorzaakt. In de berg streken sneeuwt het reeds vijf dagen zon der ophouden. In het Ferleitendal werd een weg geheel door lawines bedolven, waardoor Ferleiten van de buitenwereld geïsoleerd is. Van den Kitzsteinhorn bij Zeil am See is een lawine naar beneden gekomen, die o.m de garage van het hotel Kesselfall vernield heeft. Do overige gebouwen van het hotel verkeeren in gevaar, dat steeds meer lawi nes neerkomen. Een lawine van de Mandl- wand sloeg een deel van het Arthurhuis weg. Ook in het Gasteinerdal komen veel lawines voor, zoodat men het verkeer tus schen Hof-Gastein en Bad Gastein heeft stop gezet, en de school heeft gesloten. Een lawine van Wiesfeld bij Lofer naar beneden gekomen heeft een 16-jarigen knaap bedol ven. Hij kon nog levend worden geborgen. In het Hochkoenigsgebied heeft een buiten- gewoon hevig onweer, gepaard met een zwaren storm, gewoed Bij Schwarzerisee ui de nabijheid van St. Wolfgang is de sluis wachter van de electriciteitsfabriek door een lawine gegrepen en gedood. In de on middellijke nabijheid werd een boerenknecht door een tweede lawine bedolven en gedood. ITit Innsbruck: In tientallen van jaren is niet zoo een stortvloed van lawines neer gekomen. Uit het Zillerdal wordt gemeld, dat bij Ginzling door een lawine twee boe renhuizen volkomen bedolven ziju, waarbij een 27-jarige boerenknecht cm het leven is gekomen, terwijl bovendien 29 stuks vee in de sneeuwmassa's omkwamen. Dat niet meer menschenlevens te betreuren zijn, is te danken a.m het feit, dat de lawine-af- weerwacht dienst is b'ij ven doen terwijl de boeren in de kerk waren. In Hintertux zijn door lawines verscheidene veestallen mee gesleurd. Alle gebieden van 't Achterziller- dal zijn van de buitenwereld afgesloten. De toestand in het voorstadje van Innsbrück, Muehlau, waar Maandag een lawine tot midden in de plaats terecht kwam, blijft gevaarlijk, aangezien een tweede lawine dreigt. Verscheidene hulzen zijn derhalve ontruimd Ook het achterste gedeelte van het Oetzdal is van de buitenwereld afge sneden. Uit Arlberg zijn berichten gekomen ovar ernstige schade door lawines aangericht '.n het Montafonerdal, waar verscheidene ge bouwen door lawines vernield zijn. In Gargellen zijn drie boeren en 'n vrouw, die op weg waren om het vee te voederen, door een lawine bedolven. Zij konden echter nog levend geborgen worden. Men vreest, dat nog meer menschenlevens te betreuren zullen zijn, daar verscheidene personen nog worden vermist. MANDSJOEKWO EN MONGOLIË Mandsjoerijsche troepen over schrijden Mongoolsche grens Uit Moekou: Uit Oelan-Bator wordt ge meld, dat de minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Gendun, tegen over vertegenwoordigers der pers een ver klaring heeft afgelegd, welke o.m. inhoudt: Na de botsing tusschen Mongoolsche en Mandsjoerijsche troepen op 24 Januari aan het Boeir-meer was rust ingetreden. Op 31 Januari evenwel hebben tal van ivrachtauto's met Mandsjoerijsche troepen, geëscorteerd door vijftig Mandsjoerijsche ca valeristen, de Mongoolsch-Mandsjoerijsche grens overschreden en tal van plaatsen be zet. De Mongoolsche grensposten zijn hierop direct teruggenomen. Op aanstichting der regeering hebben de Iroepen streng bevel ontvangen niet te schieten. De terugtocht der Mongoolsche troepen voltrok zich in volkomen orde. Van geen van beide zijden is geschoten. De Mandsjoerijsche regeering maakt spraak op de streek van TsjaltsjinSume, welke volgens haar opvatting deel uit maakt van het keizerrijk Mandsjoekwo. In dit verband verklaart de minister-presi dent van Mongolië, dat hij deze opvatting niet kan deelen, aangezien volgens de docu menten. welke in het bezit zijn der Mongool sche regeering, dit gebied reeds voor 1734 tot Mongolië behoorde en sedertdien steeds deel .van Mongolië is geweest. Derhalve protesteert hij namens de Mon goolsche regeering tegen de bezetting van Mongoolsch gebied door Mandsjoerijsche troepen en eischt hij de evacuatie door deze troepen binnen den kortst mogelijken ter mijn, ten einde den normalen toestand te herstellen. De Mongoolsche regeering is overigens bereid met de Mandsjoerijsche re geering te onderhandelen, ten einde een ver dere toespitsing van den politieken toestand te vermijden. GROOT ZWEEDSCH HOTEL AFGEBRAND Uit Göteborg: Het grootste toeristenhotel van West-Zweden, het „Hindas Tourist Ho tel", dat ongeveer 5 K.M. van Göteborg :s ge legen, is in den afgelcopen nacht afgebrand. De ongeveei dertig gust en, welke op dat tijdstip in hot hotel aanwezig waren, kon den zich ternauwernood, met achterlating van hun bezittingen, in veiligheid brengen Een Deenscbe koopman, die uit een raam Van de dorde verdieping sprong, werd zóó ernstig gewond, dat hij kort daarop over leed. Ook een toeriste liep zware verwondia gen op. Nieuwe hongercatastrophe in Rusland Het ïnterconfcssïonoele en internationale Russische hulpwerk der Europeesche Cen trale voor kerkelijke hulpacties te Genève onder leiding van prof. dr. Eugen Choisy en prof. dr. Adolf Keller, beiden te Genève, het Inferconfessioneele en internationale hulp comité voor de hongergebieden in de Sovjet unie onder voorzitterschap van kardinaal dr. Theodor Innitzer te Weenen en het Jood- sche Ruslandhulpcomité onder leiding van opperrabijn dr. David Feuchtwang te Wee nen, maken in alle landen der wereld be kend. dat het Russische volk voor een nieuw hoogtepunt der vreeselijke hongercatastro- phe staat. Men kan thans zelfs uit Russi sche uitlatingen opmaken, dat een groot deel der bevolking in de noodgebieden, van alle voorraden ontbloot, reddeloos aan den honger is prijsgegeven. In de door dorheid geteisterde streken was, naai* het getuige nis van buitenlanders, wier welwillende ge zindheid jpgens de Sovjet-Unie bekend is, de oogst zeer gering en daalde de opbrengst ten deele tot nihil. De oogst zelf werd, gelijk een Amerikaansch ooggetuige bericht, m«t weergalooze hardheid in beslag genomen. Slechts daardoor is het mogelijk, de afschaf fing van de broodkaart in de steden door te voeren. De opbrengst van de oogst komt voor namelijk het leger, de industriebevolking en den anderen geprivilegieerden groepen in de steden ten goede, terwijl het leven der bevol king in de agrarische gebieden, met name dat der particuliere boeren, opnieuw ern stig bedreigd wordt Hoe ernstig de noodtoe stand is, wordt in een decreet der Sovjet- regeering van 28 December 1934 erkend. In dit decreet over de „zaadhulp" aan de Kol- chosen wordt voor de eerste maal van den „elementairen nood", die tengevolge van de dorheid in een grooter deel der Sovjet-Rus sische agrarische gebipden uitgebroken is, gesproken. Zullen zich gelijke gebeurtenis sen, als in het jaar 1933 voorvielen, toen tal- loozo onschuh ige menschen in de Oekraïne, in het Wotgagebied, enz. te gronde gingen, in de komende hongerlente herhalen? De monarchistische beweging in Oostenrijk Uit Weenen: In zijn toespraak tot de leden der Engelsch-Amerikaansche persvereoni- ging heeft de leider der Oostenrijksche mo narchisten, baron Meisner, een belangrijke toespeling gemaakt op de eventueele restau ratie der Habsburgers. Hij zeide niet bereid te zijn aan te geven, hoe of wanneer een dergelijke restauratie zou geschieden, doch de verkiezingen voor het presidentschap, welke in het najaar zullen worden gehouden, zouden de onthulling brei> gen. Het proces tegen Hauptmann Een vreemd verhaal. De Parijsrhe redactie van hot blad „New- York Herald" heeft gister bezoek gehad van een 41-jarigen Wit-Rus, Nicolaas Issaeff ge naamd, die thans te Parijs woont. Hij ver telde, dat hij twee dagen na den roof van het kind van Limbergn in Bronx twee fles- schen cognac aan een klant had verkocht, in wien hij later Bruno Hauptmann her kend heeft Bij het overhandigen van de flesschen cognac, waarin hij toentertijd als smokkelaar handel dreef door van huis tot huis zijn waar te verkoopen, heeft hij in de woning van zijn klant, die Hauptmann zou zijn geweest, een klein kind opgemerkt met een verbonden hoofdwond. Men had er toen bij hem op aangedrongen zoo stil mogelijk fe zijn om het kind niet wakker te maken. Dit kind nu kon niet de zoon van Haupt mann zijn, daar die toen nog niet was ge boren. Issaeff zegt, dat hij dit alles tot dus verre heeft verzwegen, aangezien hij als alcoholsmokkelaar vreesde te zullen wor den vervolgd. Verlost van hevig spit in den rug „Ziezoo dat is achter den rug, van mijn spit ben ik fijn aM" de verzuchting, die ik slaakte, toen ik na het gebruik van 2 potjes Klooster balsem finaal van mijn spit af was. Niet staan, niet zitten, niet liggen te kunnen en toch vooruit te moeten om de boter ham te verdienen. Door de vreeselijke spit, die in mijn stuit begon en door mijn geheele rug trok, was ik hulpeloos als een klein kind. Vanaf het oogenblik, dat ik den geneeskrachtigen Kloosterbalsem aan wendde, begon mijn gpnezing. En nu heb ik in geen S maanden meer een aanval gehad". Zoo schrijft ons de heer .T. Zw. te A. wiens origineele brief voor ieder ter inzage ligt. Akkers Kloosterbalsem kost per schroefdoos 35 et, en per pot 62% ct. en 1.04 en is overal verkrijgbaar. Onovertroffen bij brand en snijwonden. Ook ongeëvenaard als wrijf- middel bij stijfheid, rlieumatiek, spit cn pijnlijke spieren. Wrijf met: Akker's Kloosterbalsem grove beleedigingen, voor welke M. niet te rugdeinst Het Kamerlid, Dr v. d. Waerden schreef als volgt: Bulten de perken Ik meen te moeten opkomen tegen een' gedeelte van het artikel van „NL" in het avondblad van 28 dezer over de rede van Colijn. Natuurlijk heb ik ook critiek op Co- lijns rede, op zijn pessimisme en het negatieve ervan; met name ten aanzien van de ordening: mijn hoofdgrief is, dat hij twee methodeiï van ordening afwijst, maar geen woord wijdt aan de ordening, tooals wij die voorstaan, en die onmoge lijk onder te brengen is in die rubrieken. Mijn ergernis echter wekte de persoon lijke denigratie van een groot tegenstan der. Ik heb de grootste eerbied voor Co- lijns optreden, zoowel te Genève als te Londen, voor zijn welsprekend pleiten voor de vrije handel; dat een krankzin nige wereld hem niet volgde, verkleint zijn verdienste niet Hem belachelijk te willen maken door de misvorming dei- door Colijn meegedeelde anecdote ver nedert niet Colijn, wèl hem die de mis vorming beging. Het afbreken cn bedui melen van dc waarde van een tegen stander is ondemocratisch en versterkt onze beweging niet. Trouwens „De Arbeiderspers" heeft terecht over Colijns optreden in Lon den anders geschreven. En het zal nie mand in zijn hoofd opkomen, om nu YVibaut te gaan honen om zijn achteraf illusionistisch lijkend optreden op de In ternationale Economische Conferentie van 1927 te Genève. We moeteD een tegenstander bestrij den, maar we mogen daarbij niet ver vallen tot het neerhalen van het goede werk, dat hij ook jieed. Dat Is tenminste taal van een rechtschapen en eerlijk man. De wijze M. doe er voordeel mee en rekene zijn cijfers na. Uit Kaapstad: Pirow, de Minister van De fensie, heeft een toespraak gehouden op de Rijkspersconferentie. Hij gaf bij die gele genheid te kennen, dat Zuid-Afrika niet bereid is in te gaan op eenig plan in zako een imperiale defensie, waaraan hij toe voegde. dat een burgeroorlog zou kunnen uitbreken, indien het land zou deelnemen aan een nieuwen overzeeschen krijg. Zuid- Afrika beschikt over zijn eigen lot, doch er is geen anti-Britschc stemming. Kort Nieuws De Prins van Wales is gisteravond te Kitzbühel aangekomen, met drie uur ver traging. daar een lawine den rechtstreek- schen weg versperde. Japan zal in het voorjaar over drie nieuwe typen allermodernste bombarde mentsvliegtuigen beschikken. De roomsch-kat.holieke studenten in Frankrijk hebben zich bij de protestactie tegen de vestiging van buitenlandsche af-| gestudeerden* iij Frankrijk aangesloten. j Heden worden in Parijsche kerken'de slachtoffers van de onlusten op 6 Febr. Ï934 officieel herdacht. Demonstraties op straat, en vergaderingen mogen niot 'plaats hebben. Van Hitiers ,Mein Kampf' zijn reeds 1.720.000 exemplaren verkocht, van Rosen bergs „Mythos des 20. Jahrhunderts" 233.000. Do Commissie van T-rie voor de Saar- kwestie is voor haar slotzitting bijeenge komen. Het hooge water in de West-Dultschc rivieren neemt grooteo omvang aan en brengt overlast en gevaar mee Ook in het Walenland komen hevige overstroomingen BINNENLAND. Verkiezing Prov. Staten De A.-R. candidaten In de kieskring Voorst De A.-R. candidatenlljst kieskring Voorst is als volgt samengesteld: D. Gosker, Apeldoorn, G. J. Wolters, Voorst, W. van der Hof, Apeldoorn, H. Witké, Apeldoorn, J. W. Geels, Apeldoorn, P. J. Groothedde, Twello, W. Diks, Beek bergen, A. J. Wissink, Wilp. De A.-R. candidaten voor de kieskring Tilburg De lijst der A.-R. candidaten voor de kieskring Tilburg, luidt als volgt: 1. Bax (Zevenbergen); 2. A. D. van der Schans (Andel,; 3. A. Mabelis (Breda); 4. H. Knook (Klundert); 5. J. W. van der Dries (Fijnaart): 6. H. Laisink (Bergen-op-Zor-m). In overleg met de kieskring-centrale 's-IIer togenbosch zullen de twee eerstgenoemde candidaten verwisseld worden en tevens nog vier andere personen toegevoegd, waar na voor deze en de overige candidaten de officieele nummering zal plaats hebben. Jhr. Mr. A. F. O. VAN BASSE v. YSSELT Niet opnieuw naar de Eerste Kamer? Jhr. Mr. A- F. O. van Sasse van IJ s s e 1t, de nestor der R.-K. Eerste Kamor leden, heeft het voornemen, na het beëin digen van de loopende zittingsperiode, ln verband met zijn hoogon leeftijd, zijn man daat ter beschikking te stellen. DE EX-KROONPRINS BIJ HITLER. Uit Berlijn: De ex-kroonprins is door Hitier ontvangen. Het bezoek was niet van politieken aard, doch men gelooft, dat hei in verband staat met de toelating van de zoons van den ex-kroonprins tot de Rijks weer. Verdiende afstraffing Zóó stchrijft men in de roode pers De medewerker M. -au dc roode pers is een -rroot econoom. Zijn economische pijik is dikker dan de arm van Dr Colijn. Daarom durft hij ook denigreerend en smalend over den Minister-president schrijven. Die weet er niets van. M. weet alles. We komen daar deze week op terug, doch willen nu met ingenomenhoid melding ma ken van een ingezonden stuk in de rood' pers, natuurlijk niot op zoo'n opvallende plaats als het arlikel van M. (trouwens de schrijver is Dr Th. v. d. Waerden maar) waarin protest wordt aangeteekend tegen de Vereen, van den Chr. Handeldr. en Industr. Middenstand Zaterdagmiddag werd te Hoogeveen een vergadering gehouden van de besturen var de afd. Drente en N. Overijsel van boven genoemde vereeniging. Deze vergadering stond onder leiding van den heer Wierenga uit Assen. Hoofdpunt van bespreking vormde de agenda voor de heden te houden vergadering der landelijke vereeniging. Algemeen werd de wensch uitgesproken, dat door de voorgestelde reorganisatie een krachtige Dond gevormd zal worden, welke zoowel de vakgroepen als alle audere Chr. Middenstanders zal omvatten. Een der oor zaken toch van het feit dat de Middenstand eelal als een stiefkind wordt behandeld, is pok het onorganisatorisch voelen van die Middenstand zelf. De vergadering voel de niet veel voor een „Bondsraad" in de voorgestelde vorm. Het is beter, dat de be sturen in kringen-districten of provincies besprekingen houden en die gezamenlijk afvaardigden tot een bondsraad, hierdoor zou voorkomen worden, dat dit lichaam te log wordt. Inzake „tolheffing op bruggen" zal aan het hoofdbestuur geadresseerd worden. Door deze maatregel wordt voornamelijk de Middenstand, welke nog pas, bij de instel ling van -het verkeer-sfondp zoo -ernstig werd getroffen, opnieuw belast. Het feit, 'dat de bewoners van het Noorden, Oosten èn Zui den des lands (die met hun expeditie en anderszins vaak op het centrum en dc hoofdsteden aangewezen zijn) altijd vcor- geld betaald hebben, is toch geen reden hun thans ook bruggeld to laten betalen. Lange tijd werd tenslotte nog stilgestaan bij het Centrale inkoopen der Vereen, van Ned Gemeenten. Het is thans reeds zoover gekomen dat het „stempapier" buitenslands gekocht wordt Ook vele gemeenten gaan steeds verder op deze onredelijke weg voort Het is treurig, dar dit door onze rechtscho regeering gesteund wordt. Minister de Wil de dringt per rondschrijven op Centraal Inkoopen aan! Meerdere malen valt te constateeren dat de middenstand blijkbaar, bij onze voormannen op .politiek terrein, niet in erge goede reuk staat Wie komt in de volksvertegenwoordiging voor de mid denstand op? Men heeft daar specialiteiten op elk gebied en voor elke groep, doch de middenstand moet zich maar redden. Ter zake het centraal inkoopen zal verdere actie gevoerd worden en den aanwezigen wordt aangeraden, op hun resp. kiesv eenigingen ook aandacht aan bovenge noemde zaken te schenken. De vergadering welke ruim 4 uur duurde, was goed bezocht en had een aangenaam erloop. Uit Oost-lndie Het vermiste vliegtuig gevonden PANDOENG, 6 Febr. (Aneta). Hedenmor gen trokken het 15e bataljon infanterie uit Bandoeng en twee compagniën infanterie uit Tjimahi de bergen in om het vermiste toestel, bestuurd door den Europeescben wachtmeester VVulms te zoeken. Ook de nasporingen vanwege de lucht vaart-afdeeling worden hervat Een nader bericht meldt, dat het toestel zoo juist in een ravijn is gevonden. Het toestel was gecrashed. Omtrent het lot van den bestuurder is niets bekend. De nlaats waar het toestel ia gevalle: bevindt zich bij den krater Domas en niet ver van een weg over den Tangkoebao Prahoe. Nader blijkt, dat de waarnemer in het Fokkertoestel kapitein van der Eem. Dg bet neerstorten van de Fokker geen arm heeft verloren, doch dat deze slechts uit het lid is getrokken. Luitenant KuntzeJ de bestuurder van hpt toestel vloog laag en werd in het ravijn door een luchtstrooming naar beneden ge zogen. Hij kwam met zijn toestel op een ooointop neen Land- en Tuinbouw. PEULVRUCHTENREGELING Onder verwijzing naar de publicatie, ter zake najaar 1934 gegeven, brengt de Neder- landsche Akkerbouweentrale ter kennii van telers van peulvruchten, dat in afwij king van die bekendmaking de hieronder vermelde soorten slechts tot ultimo Fe bruari 1935 in aanmerking komen om tegen, den door haar vastgestelden richtprijs aan den handel of aan de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale te wórden geleverd. 1. ronde bruine boonen (kogelboontjes), witte boonen; 3. blamvpeulerwten; 4. Wijker vale erwten: 5. platte capucijners, Hoomsche zoowel als Mansholt capucijners; 6. rozijn erwten of wel grauwe erwten. Deze regeling is gewijzigd op verzoek van den peulvruchtenhondel, die bij dat ver zoek aanvoerde ,dat dc in Nederland aan- ■ezige voorraden en do geldende prijzen aanleiding geven, voor deze soorten na ulti- Fcbruari de „inkoopovereenkomst" L> ontbinden. De «elers worden erop attent gemaakt, dat, indien zij van de geboden gelegenheid om dc peulvruchten aan den handel of aan de Nederlandsche Akkerbouweentrale te le- eren, ultimo Februari 1935 geen gebruik hebben gemaakt, het risico van he*, verdere prijsverloop dezer soorten voor hun teke ning is. OOGSTEN VAN ERWTEN IN PEUL Tuinbouwoogstvergunning is noodig De Nederlandsche Groenten- cn Fruitcen- trale vestigt de aandacht van telers van erw ten, op de daaromtrent gegeven voorschriften in het Crisis-Tuinbouwbesluit 1935 I. Deze voorschriften zijn de volgende: Erwten geteeld door iemand, die in het bezit is van een tuinbouwteeltvergunning of tuinbouwoogstvergunning mogen in groenen toestand worden geoogst Tuinbouwteeltvergunning zoowel als tuin bouwoogstvetgunningen worden uitsluitend verleend door de Groenten- en Fruitcentrale. Tuinbouwoogstvergunningen worden ver leend aan hen, die, niet in het bezit zijnde van een tuinbouwteeltvergunning, in 1933 erwten in groenen toestand hebben geoogst of door den Minister tot het oogsten daar van zijn toegelaten. Wie derhalve, zonder in het bezit te zijn an een tuinbouwteeltvergunning, in 1935 erwten in groenen toestand wil oogsten of contracten daaromtrent wil afsluiten, be hoort zich te voren ervan te vergewissen, of hem door de Groenten- en Fruitcentrale een tuinbouwoogstvergunning zal worden verleend. Aanvrage hiertoe moet hij inzenden bij de Landbouw-Cri6is-0rganisatie. UITVOERING DER CRISISVARKENSWET. Het Comité van Overleg inzake de uitvoe ring van de Crisisvarkenswet heeft den Minister van Economische Zaken verzocht dit comité en de daarbij aangesloten bon den te doen vertegenwoordigen in het be stuur der Nederlandsche Veehouderij Cen trale en in de commissies, resp. tot vast stelling van de prijzen der afvallen en van de varkens (bestemd voor de binnenland- sche consumptie), welke geleverd worden aan de bedrijven, waarmee de Nederland sche Veehouderij Centrale heeft, gecontrac teerd, een en ander op grond van hun po sitie in den vleesch- en varkenshandel en aanleiding van het feit, dat de bij het Comité aangesloten bonden niet in de eer ste plaats belang hebben bij de prijzen en regelingen, welke door genoemde commis sies worden vastgesteld. DE ZWARE LAST DER GRAANRECHTEN De zandboeren vooral gedupeerd. De te Arnhem gehouden vergadering van de afdeeling Gelderland van den Chr. Boe ren en Tuindersbond heeft langs telegrafi sch en weg de hulp ingeroepen van H. M. de Koningin, om den nood der zandboeren, dit» vqor het grootste deel een hoofdbron van bestaan vinden in de pluimveehouderij, te erlichten door van hun schouders te doen afnemen den te zwaren last der graanrecb ten. Gevraagd wordt de in moeilijkheden verkeerende boeren over 1934 de helft der betaalde graanrechten te doen toekomen en over 1935 een rechtstreeksche compensatie te bewerkstelligen. NEDERLANDSCHE PLUTMVEEHOUDERS- FEDERATIE Algemeene vergadering te Utrecht Te Utrecht werd de algemeene vergade ring gehouden van de Nederlandsche fede ratie van Vereenigingen van Dedrijfspluim- veehouders. Op deze vergadering werd be sloten: 1. den minister te verzoeken de opbrengst der uitvoerheffingen op eieren te reservee- ren voor de pluimveehouderij en maat regelen te nemen, opdat deze mo snel mo gelijk aan de pluimveehouders ten goede zal komen. een commissie in te stellen welke tot taak heeft, onverwijld de mogelijkheid te onderzoeken van een andere uitvoerregeling voor de eieren, waarbij heffingen vermeden worden en bij gunstig resultaat hierv een volledig uitgewerkt pan op te mak^.n Wat de restitutie van de heffingen op ge ïmporteerde voedergranen en eiwitrijke vot>- dermiddelen betreft werd besloten om een verzoek in te dienen de regeling zoodanig te wijzigen, dat de restituties bij den uitvier verhoogd worden, o.a. op grond van hef feit dat de thans geldende bedragen alleen be rekend zijn op basis van de in 1933 ingp- stelde invoerrechten op voedergranen. Toen naderhand de invoer van eiwitrijke voe-'er- middelen gecontingenteerd werd en er ook heffingen op deze artikelen kwamen zijn restituties in verband daarmee niet ver hoogd. De N.P.F. heeft zich steeds op he» standpunt gesteld, dat de Dluimveehoudors recht hobben op een zoo volledig mogelijke compensatie van de verhoogde voeJer- kosten. Het onderzoek naar het voorkomen van paratvphus heeft de volle aandacht var minister maar de regeemg acht het mo ment om door wettelijke voorschriften in te grijpen nog niet gekomen. Gemengd Nieuws. Doodelijk ongeval op het s.s. „Maasburg" Men meldt ons uit Vlaardingen: Hedenochtend had op het Ned. s.s. „Maas burg", liggende in de Vulcaanhaven alhier, een ernstig ongeluk plaats met doodelijke De vijf tig-jarige arbeider J. v. Dorp, ge woond hebbende 2e Van Leyden Gaelstraat 186 alhier, die op het schip werkzaamheden verrichtte, had het ongeluk in één der rui men van het schio te vallen. De ongelukkige kwam op z'n hoofd terecht en overleed eenige oogenblikken later. TEXTIELINDUSTRIE De fa v. d. Brink, tapljtfabrlkante te Hilv sum. had loonsverlaging aangekondigd, onderhandelingen bad do firma zich ber „..Hdat aan de firm.. leiogodeeld. dat met de verlaging Weerbericht PÜ'tJe geeft den vongen stand aan stand te Thonshavn 767.6. Laagste stand te Isafjord 744.9. Stand vanmorgen half twaalf 756.6. WEERVERWACHTING Matige tijdelijk toenemende N. tot N.O. dnd, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, aanvankelijk nog eenige regen of lichte vorst in het N., ia het Z. temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. BÜITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie, die gistermorgen ten N. van Schotland lag, verplaatste zich naar het Z. over de Britsche eilanden en trekt thans naar Frankrijk. In het N. en N.O. zijn de barometers weer stijgende en vormt zich een rug van hoogen luchtdruk tot over Scandinavië. Langs de zuid'kus van de rug brengen N.O. winden de vorst uit het koudegebied om do Oostzee naar onze omgeving en de Noordzee. Blijkens de vliegtuigwaarnemingen in N. Duitschland (Hamburg) is de temperatuur der luchtmassa's, die van een arctische kou de (—38 gr. C. op 5400 Meter hoogte). Op IJsland bracht een nieuwe aankomende depressie temperatuurstijgingen van plaatse lijk meer dan 15 gr. Uit de Alpen wordt nog zware gemeld. Er heerschcn allerwege zeer lage temperaturen (Jungfraujoch —19 gr„ Zug- 6pitze —16 gr. C.) In de Middelgebergten ligt de temperatuur van 0 sr. weer beneden om streeks 500 M.; in het N. Schwarzwald nog op 8000 Meter hoogte. Het is te voorzien, dat de wind weer naar het N.O. zal draaien en dat de wind uit dozo richting meer tijdelijk eenige vorst zal bren gen. aanvankelijk nog met betrokken weer, doch later met opklaring. TEMPERATUUR Stand vanmorgen half twaalf 2.6 C. 7 FEBRUARI. Zonsopgang 7.84 uur, zonsondergang 4.55 trai Maan op v.m. 8.S9 uur, onder nam. 10.45 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 FEBRUARI. Van 's avonds 5.25 uur tot 's morgens 7.02 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorfg Rhetnfetden 3.43 3.34 Caub 4 10 2.79 Rrelftach 2.07 1.45 Fms 2.3' K-hl 3.9" .305 Cohlens 5/9 3 Maxan 6.03 4.87 Trier 4.13 4- Diedeshetm F.70 6 30 Keulen 5.2" 3-96 Mannheim 6.29 4.61 Dnaseldorf Lohr 2.89 2.56 Fahrort 3.6* 2.94 Mainz 2 80 1-72 Wenel 3.39 1.92 Blneen 3.72 2.68 Emmerik 4.05 2.94 St Andriea 4.38 3 70 Maastricht 41.53 44.27 Arnhem 9.81 9.07 Grevenblcht 31/8 3162 Vre«9wt)k hw LSI 0,94 Venlo 16.''54 I4.t9 Wester voort 10.51 9,71 Grave 'sluis; 9.96 9.4a Deventer 3.78 3.61 St Andries 3.65 3.32 Stuw Tam beek geopend Stuw Borgharen geopend, later vallende HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 1.39 14.15 Terschelling 11.21 2L?4 Harungen 12.10 Den Melder 10.10:210 IJmuitlen hJtb Hoek v HolL 4.49 17.00 Schevtningen ö/>9 17.10 HellevoetsL 5A9 17.5* Willemstad 6.21 18.45 Brouwersh. 4 51 17.06 Zierikzee 6.18 17,43 Wemeldinge 6.45 J8.05 Vlissingen 3.40 164)7 6.45 19.21 arbeiders bevredigende oplossing ls verlcre- f gen. het werk op Maandag 18 Febr. niet zal worden hervat. HET CONFLICT IN HET AMSTERDAMSCHE BAKKERSBEDRIJF De Amsterdamsche wethouder voor de le vensmiddelen. Mr G. C- J. D. Kropman, heeft partijen, betrokken bij he tnog steeds niet geheel opgeloste conflict In het bakkersbedrijf, opgeroepen tot een conferentie op Zaterdag morgen a-s. ten stadhulze. Nu alle betrokken Instanties hun standpunt t.av. het bemiddelingsvoorstel hebben bepaald, hoopt men ln die bijeenkomst de laatste moei- Faillissementen XJ lt ges prokeu i DEN HAAG. C J Kool. plager, don Haag, Capadoee- straat 84. R.-c. mr J R Thorbe< M T Baron. L P J van d« Pol. PUnackerscheweg 284, L-EV< De Naamlooze Algemeene Delfti te Delft, kantoorhoudende Koning! Haag. R.-C. mr G H B van den Boom: rmaker t« PUnackei k doendo te Rot slaan 'j. R -C. mr D Rens. te Delflt nnootschap Spaarbank de L Weill it IxiJ. "89. R.-C. mr C Schoiten; 1 De handelsvennootschap onder de flrmn E. Mendel on Co., Groothandel ln koek. choco'ado g. Koningsplein VI B nlngspleln 32 1 is. Den Haag, Ko- rrdeel handeldri röwieloi Den Ha« 18. R.-C. mr A Ikman vai Vellenga. Opgeliev. W F van Alderwegen. I G H Oschatz. Den Haai H J D Brandes. Waseei L. Smits. Den Haag. W

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2