Jlieaiui' £riïisd)r CEmirant C mflflYLL Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken BINNENLAND. tcxndpcx/Êa abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1935 15e Jaargang No. 5394 Sfobertentieprijjcn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 MALLE COMMENTAREN Onder het vaste hoofd „Korte Commen taren" geeft het weekblad Oorlog of Vrede wekelijks enkele beschouwingen en toepassingen over de feiten der week Echter werken deze commentaren lang niet altijd „verhelderend". Doch wat de redactie deze week ten beste geeft, is al te mal Waarom we er een korte potpourri van maken. Allereerst wordt iets gezegd over de rede ,van Dr. Colijn. Dat begint lang niet slecht ln tegenstelling met een groot deel der roomsch-kath. pers, die den Minister ver wijt, dat hij heelemaal geen eerbied ge toond heeft voor het begrip „ordening", wijst „Oorlog of Vrede" op de zin: „Men kan een zekere ordening niet ontgaan". De hoorders hebben dit "bijgeluid wellicht niet verstaan; maar: „Dr. Colijn wijst het b e- g i n s e 1 van ordening, dus van overheids bemoeiing met het economische leven nip: meer af". De omschrijving laten wij voor wat het is en ook het onjuiste, dat er schuilt in de uitdrukking „niet meer"; doch overigen^ zit hier wel wat in. Dr. Colijn was nooit en kan nooit zijn de liberaal, waarvoor men hem uitmaakt Dat bleek trouwens ook ui' zijn verklaring, dat „de tien knapste Ne derlanders bij elkaar het economische leven niet kunnen redden; daarvoor is samen werking noodig van de eerste tot de acht millioenste Nederlander toe". „Terecht", zegt het roode weekblad. Men kan niet ontkennen, dat de eerste yan de commentaren eenigszins verhelde rend werkt. Doch dan komen de volgende, welke men slechts glimlachend of voor- hoofdfronsend passeeren kan. Waarom sprak Dr. Colijn zoo? Het ant woord, dat „O. of V," hierop geeft, luidt als volgt: Wo achten het allerminst onwaar schijnlijk, dat het openhouden dier ach terdeurtjes is verwekt door „De Neder lander" (dus door oud-minister De Geer) die opvallend veel en ernstig over „orde ning'' u gaan denken en schrijven, de laatste tijd. Of Mr de Geer opvallend veel over „or dening" ging nadenken, weten wij niet, maar wel weten we, dat de hoofdartikelen, welke in de laatste maanden, in genoemd blad verschenen, niet van zijn hand wa ren, want... hij trad al geruimen tijd ge leden als hoofdredacteur af en onderteo kent de weinige artikelen, welke van zijn hand verschijnen. Dit commentaar deugt dus heelemaal niet, want de schrijver had heel zijn betoog gebouwd op de veronderstelling, dat Mr de Geer persoonlijk „de Nederlander" redigeer de, aan minister Colijn de route voor schrijft, en (dat volgt er verder) Dr. de Vlugt de route naar Rusland hoogst kwa lijk neemt. Duidelijk komt dat uit in het slot van 'deze malle commentaar: Colijn drijft de regeering, De Geer drijft Colijn. En beiden worden ze ge dreven (of uit elkaar getrokken?, door de Kerst ens en de Lingbeeks aan de eene en de C.D.U. aan de andere zijde. Helpen we de C.D.U. drijven en trek- kenl Dat laatste doet ons het voorhoofd fron sen. Vooral, om hetgeen er verder volgt. Daar wordt allereerst gezegd, dat „de as. verkiezingen voor de Prov. Staten zullen staan, zullen dienen te staan, in het teeken der Landspolitiek". Van den schrijver, die de ongelukkige verkiezingsactie in Enschedé leidde, ver staan we dat En dat het geschieden za', wisten we al lang. Doch nieuw is het vol gende: Reeds lazen we een (zij het nog wat voorbarig) bericht over een parool, dal een Soc. Dem. afdeeling zou uitgegeven hebben om bij gebreke aan een eigen lijst in die „zwarte" plaats, bij de Ge meenteraadsverkiezingen op de C.D.U. te stemmen. Bravo! Naar samenwerking moet bet: Naar één democratisch eéu- heidsfront! Nu als gesloten oppositie. Straks als basis voor de opbouw. Dat ziet er bedenkelijk uit voor de C.D.U. Zal zij deze hulp aanvaarden, zooals ze to. heden van alle „belanghebbenden" de hulp gaarne aannam, of zal ze zeggen: Non tab auxiliol MISBRUIKTE GASTVRIJHEID Het asylrecht, dat in ons land immer zeer hoog gehouden wordt, kan ook misbruikt worden door hen, die er van profiteeren. Dat blijkt dezer dagen weer. Woelige vreemdelingen, hoofdzakelijk uitgeweken Duitsche communjsten, maken Amsterdam politiek onveilig. Ze misbruiken de aange boden gastvrijheid door revolutionaire actio tegen het eigen vaderland, doch ook tegen ons land te voeren, voor een deel in samen werking met Nederlandsche communisten. Het spreekt van zelf, dat deze hanteering van het asylrecht ontoelaatbaar is. En hei is te verstaan, dat velen de logische con clusie trekken: als ge zoodanige actie wilt voeren, dan zetten we u over de grens. Dit geeft natuurlijk bezwaren. Maar het ïs zeer vrijmoedig, dat een communistiscli kamerlid, dat naar alle waarschijnlijkheid de revolutionaire agitatie steunt en bevor dert, met spoed den minister opzoekt hem te bezweren de „ongelukkigen" toch niet over de Duitsche grens te zetten, want daar zijn ze niet veilig. Het kan zijn, maar het ware beter, die „ongelukkigen" aan het verstand te bren gen, dat met ons gedoogen communistische onder- of bovengrondsche actie geen voort gang zal hebben. Dat zou onbehoorlijk zijn tegenover een vreemde mogendheid en on toelaatbaar tegenover ons eigen volk. Asylrecht, bestl Als er geen misbruik van gemaakt wordt. Wij wenschen hier geen broeinest van revolutionaire agitatie. De order van de Bataafsche De werkverdeeling Ln aansluiting op vorige berichten om trent de order van zes tankschepen voor de Bataafsche vernemen wij nog nader, dat nog niet geheel vast staat of de Mij. De Schelde te Vlissingen de opdracht zal krij gen voor twee of voor een der 900 tonners; het is niet onmogelijk, dat een dezer sche pen te Vlissingen zal worden gebouwd en het ander te Rotterdam bij de Rotterdam- sche Droogdok Mij. Van de twee kleinere tankschepen, die bij WUltcra-Fijenoord worden gebouwd zul len ook de motoren bij genoemd bedrijf orden vervaardigd. Nog meer Russische bestellingen Behalve de reeds in ons land geplaatste orders voer sleepbootcn en baggermolens, schijnen er nog meer bestellingen uit Rus land op komst te zijn. Naar wij vernemen wordt er momenteel onderhandeld over den bouw van houtschepen en van lichters. Omtrent den bouw van een groot droog dok voor Rusland, waarover reeds eenigen tijd geleden besprekingen met Nederland sche werven zijn gevoerd, is nog niets be kend. Nederl.-Belgische handels besprekingen De steenkolen het zwakke punt ij de Nederlandsch-Belgische handelsbesprekin gen blijft het steenkolen vraagstuk op het oogenblik nog steeds de ernstige moeilijkheid voor het berei ken van overeenstemming vormen. Deze aangelegenheid heefteen punt van bespre king uitgemaakt tusschen den minister-president, den minister van Economische Zaken, van Buiten- ladsche Zaken en van Financiën, bij welke bespre king tevens tegenwoordig waren de voorzitter van de Nederlandsche delegacie, de heer Lamping, alsmede de voorzitters van de subcommissies voor agrarische en industrieele vraagstukken, te weten de heer-en dr. P o s t h u m a en mr. van S p a e n- Uit Oost-lndie De opbrengst der Indische landsmiddelen Vrijwel gestabiliseerd BATAVIA, 5 Febr. (Aneta). De opbrengst van de Landsmiddelen over de maand Novem ber 1934 heeft bedragen f 29.200.000 tegen I.100.GO0 over November 1933, totaal over Januari/November 1934 f 350.900.000 tegen f 352.900.000 in 1933. De thesaurie teekent in haar verslag hierbij aan dat door deze laatste cijfers thans de verwachting wordt verwezenlijk*; dat de frac- tioneele cijfers over 1934 ten gevolge van tech nische invloeden oorspronkelijk op venschil- lende punten geflatteerd zijn. Zoo is het bedrag der algemeene kas, waai op de opbrengst berust, in het verslagjaar niet onbelangrijk gedaald, zij het dan op meer ge leidelijke wijze dan in 1933. De belastingopbreng^; over Jan./Nov. 1934 as f 191.300.000, tegenover f 181.400.000 i: 1933. Daarbij moet in het oog worden gehouden dat hierin verwerkt is de opbrengst van nieuwen suikeraccijns, alsmede de verhooging het tarief van invoerrechten, die va oneenten op de naamlooze vennootschaprsbelas ting en die van de opcenten op de crisisheffing De meerdere baten hieruit vallen te stellen op totaal f 20.000.000. Wanneer men enkele onregelmatige posten uitschakelt, als de tinopbrengsten, de op brengst uit mijnconcessies en die van de land rente (waarhij zich thans' de invloed van de ontheffingen en lagere aanslagen scherp af- teekent), en men de elementen welke de alge meene conjunctuur weerspiegelen in nadere be schouwing neemt, dan blijkt dat de opbrengt; het invoerrecht zich gedurende enkele maanden vrijwel heeft gestabiliseerd, terwijl de opbrengst van den P.T.T.-dienst en van de S.S. ten opzichte van het vorige jaar in de laatste maanden iets is verminderd. In de verslagperiode is een bedrag van ruim f 9.500.000 ontvangen aan uitvoerrecht op de bevolkingsrubber, welk bedrag in de voorgaan de cijfers niét is verwerkt. DE NIEUWE DIRECTEUR VAN FINANCIËN BATAVIA, 6 Febr. (Aneta) Ter vervan ging van den heer De Leeuw den afgetreden directeur van het departement van financiën is met ingang van 29 Maart 1935 als zooda nig benoemd de heer G. F. de Bruyn Kops. waarnemend Thesaurier-Generaal, daarvoor hoofd van den Dienst der In- en Uitvoer rechten en Accijnzen. Onfortuinlijke dag voor de luchtvaartafdeeling Een vlieger vermist, één verwond BANDOENG. 5 Febr. (Aneta) Er bestond he den groote aanleiding voor de vrees dat de mili taire luchtafdeeling door een derde ongeval zou zijn getroffen. Te halftwaalf in den morgen nL Is bet toestel, bestuurd door den sergeant-vlieger Wulms, die in een patrouille van drie jagers onder commando van luitenant Te Roller vloog, in den „zadel" tusschen den Tangkoeban Prahoe en de Boerangrang zoek geraakt. De beide overblijvende vliegtuigen zochten ge durende urenlang de verdwenen machine, doch zonder resultaat. Hierop werd de geheele lucht macht gemobiliseerd. Momenteel Is men nog bezig het toestel te zoe ken. waarmede wordt voortgegaan tot het invallen van de duisternis. Bij het zoeken naar het vermiste toestel stortte de Fokker C 5 in een rijvijn. nabij Pangheotan. De bestuurder, luitenant Kuntzel, bleef ongedeerd; de waarnemer kapitein Van der Eem heeft een arm gebroken. Hec toestel is totaal vernield. Luitenant Kuntzel moest twee uren te voet af leggen alvorens hij een telefoontoestel kon berei ken, waardoor nieuwe ongerustheid bij de lucht vaartafdeeling werd gewekt, aangezien hij uiterlijk vier uur in den namiddag aan de basis werd terug verwacht. Dr. Hubach begaf zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk. De sergeant Wulms is nog niet gevonden, zoo dat de onzekerheid tot op dit moment oog altijd niet >pgeheven. (Zie verder blz. 2) Na het verzet te Semarang Nog een rioode! SEMARANG, 6 Febr. (Aneta). De post huiscommandant, dio bij de vechtpartij tusschen karrevoerders en politie op Maan dag j.l. zeer ernstig werd gewond, is thans overleden. Verder is nog een Europeesch hoofdagent de heer II. E. Engelman, die niet ernstige hoofdwonden bekwam in de Centrale bur gerlijke Ziekeninrichting opgenomen. SEMARANG, 6 Febr. (Aneta). De politie hield hedennacht nog eenige verdachten aan, die betrokken zijn bij het verzet te gen de politie, waarbij verscheiden perso nen zijn gedood. In totaal zijn nu vijftig verdachten aan gehouden. Hi erven hebben twaalf bekend, terwijl ook de drie hoofddaders bekend zijn Het is gebleken, dat op een vergadering, die Zaterdag was gehouden, werd besloten om openlijk verzet te plegen, aanvankelijk tegen gemeentelijke ambtenaren, doch in dien de politie erbij te pas zou komen, zou ook deze worden aangevallen. In verband met het feit, dat het dorpa hoofd van do dessa Bandjierdowa het inge komen bericht over d* vergadering niet doorgaf, is deze door den resident op staan den voet ontslagen. GEMENGD NIEUWS DUITSCHE COMMUNISTEN AANGEHOUDEN In een vergadering te Amsterdam gearresteerd Het onderzoek van de politic te Am sterdam naar vreemdelingen, die daar zonder middelen van bestaan verblijf houden, heeft er de vorige week toe ge leid, dat vijf vreemdelingen zijn gear resteerd ,die, in afwachting van een be slissing van den Minister, worden vast gehouden. Voorts zijn deze week wederom niet minder dan tien vreemdelingen, van wie de meesten Duitscher zijn, aange houden en eveneens, hangende 't onder zoek naar hun antecedenten en de be slissing van den Minister voorloopig op gesloten. Wij vernemen voorts, dat be halve vermelde gevallen, zich nog een Duitsche vrouw te Amsterdam in ar rest bevindt, wier uitgeleide over de grens vertraging heeft ondervonden, doordat zij moeder moet worden, ter wijl zich ook te Haarlem een Duitscher, die zonder middelen van bestaan was aangetroffen, ln arrest bevindt.. De aangehoudenen zijn communisten er. dat zij te Amsterdam niet waren om rus tig en zonder meer van het asylrecht te genieten, is overduidelijk gebleken. Onder hen bevindt zich zelfs een voormalig lid van den Duitschen Rijksdag. ..Zij waren in vergadering bijeen, om het propaganda werk, dat zioh ook uitstrekt over naburige landen, te verdoelen. Het communistische Kamerlid, C Schal- k e r, heeft zich naar Den Haag begeven, teneinde er op aan te dringen, dat de com munisten in geen geval over de Duitsche grens zullen worden gebracht. Of de communisten geïnterneerd dan wel naar Duitschland uitgewezen zullen wor den weot men nog niet. DIEFSTAL VAN JUWEELEN Te Amsterdam had eenige dagen geleden ;n insluiping plaats in een woning in de Marnixstraat. Er werd toen aangifte gedaan van vermissing van f 100. Thans is gebleken, dat heel wat meer gestolen is, want de bena deelde heeft nu medegedeeld aan de politie, er nog een aantal waardevolle sieraden z\1n meegenomen, o.a. een plantina collier ter waarde van f900. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Hollandi D6V6NTER DE RAMP VAN DE „ORANIA" Gijzeling van den gezagvoerder De kwestie van berging of abandonneering van het schip. Naar wij vernemen heeft de dezer dagen te Amsterdam teruggekeerde gezagvoerder van liet, na een aanva ring met het Portugeesche vracht schip „Loanda" in de Portugeesche haven Leixoes gezonken mailschip „Orania" van den Kon. Hollandschen Lloyd, Portugal hals over kop verla ten omdat hem ter oore was gebracht dat zijn vrijheid van beweging niet langer gewaarborgd was. Men wilde hem namelijk gedurende den gehee- len verderen gang van zaken met de „Orania", welke zal moeten eindigen met het bergen of doen springen van het schip, als gijzelaar vasthouden, omdat men hem voor den geheelen verderen ontwikkelingsgang, als ge volg van deze ramp, persoonlijk aan sprakelijk wilde stellen. Zooals bekend heeft de Portugeesche Raad voor de Scheepvaart uitgemaakt, dat de „Loanda" de gehcelo schuld draagt van de op Portugeesch grondgebied plaats ge had hebbende ramp. Hals over kop Portrial verlaten De Portugeesche wet bepaalt echter, dat in zoodanig geval aan schade niet me«-r kan worden uitgekeerd dan de totale waar de van schip en lading van het schuldig geachte schip. Aangezien de waarde van. schip en lading van de .Loanda" het 25ste gedeelte bedraagt van de totaal verloren gogane waarde, ligt het voor de hand, dal de kwestie der algeheele schadevergoeding langs processueelen weg geregeld zal m:-e ten worden. De kapitein van de „Orania", die bijtijds van de tegen hem opgevatte plannen op de hoogte was gebracht, heeft daarop kans gezien, Portugal zoo spoedig mogelijk te verlaten en met de „Zeelandia" van den Kon. Hollandschen Lloyd t Amsterdam terug te keeren. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling dat de gezagvoerder nog geruimen tijd te Leixoes blijven zou, aangezien zich in het gezonken schip behalve het goed van pas sagiers, bemanning en verschepers, de mail en bovendien nog, in de kluis, o. m. waar devolle aandeelen bevinden. De vraag of de „Orania" geborgen zal kunnen worden of dat men het schip zal moeten opblazen, is er niet alleen een tus schen de Maatschappij en de assuradeuren te Londen; óók de bergingsmaatschappijen hebben hieromtrent een stem in het ka pittel. De kwestie van berging of opblazen Verschillende bergings-maatschappijen, waaronder 'ook Nederlandsche, zijn bij hel gezonken schip geweest, doch hebben alle pogingen, om het te lichten, opgegeven. Er is echter nog één Engelsche bergings maatschappij, die alle kansen wil waarne men om de „Orania" te bergen. Zij heeft echter den eisch gesteld dat, om te begin nen, door de verzekering een bedrag van 500.000 gulden zal worden gestort, terwijl zij, voor het geval haar pogingen succes zullen hebben, een zeer groote som eischt. In geen geval wenscht zij haar arbeid te verrichten op de basis no cure no pay, aangezien zij het risico te groot acht Hier uit blijkt wel duidelijk, dat de kans, dai het mailschip zal worden vlot.gebracht, als uiterst gering kan worden beschouwd. Wij vernemen voorts, dat, indien tol het doen springen van het schip wordt overge gaan, dekosten daarvan begroot zijn op 800.000 gulden. Dat het doen springen en het verwijderen van de wrakstukken oen enorm karwei is, moge blijken uit het feil, dat men daarover een jaar noodig denkt te hebben. Deze arbèid moet namelijk in tempo's geschieden, aangezien garanties moeten worden gegeven, dat noch de kost bare haven, welke Leixoes bezig is te wor den, noch eenig eigendom in de omgeving beschadigd worden zal. INBRAAK IN EEN STATION Te Beverwijk is 's nachts ingebroken in het spoorwegstation. De buitendeur van een goederenloods heeft men geojiend met een valscnen sleutel en vervolgens heeft men meerdere ruitjes uit een deur, die de loods met het piaatskaartenbureeau verbindt, verbroken. De inbreker is evenwel in zijn werk gestoord door een spooorwegarbeider, die bij de kiosk op het stationsplein een man aantrof, die zeide voor den regen te schuilen. Waarschijnlijk heeft deze op den uitkijk gestaan. Er wordt niets vermist DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING Het moeilijke marktvraagstuk Het dure Openbaar Onderwijs De Haagsche Raad schijnt een beslissing in het marktvraagstuk moeilijk aan te dur ven. We zijn nu al van 1932 af bezig, toen B. en W. verplaatsing van de markt naar de Herman Costerstraat voorstelden. Dat luk te niet De zaak bleef een poos rusten, tot dat in November 1934 de liefde van het College van B. en W, overgeslagen was op het Oranjeplein: 'n Pracht van een markt plein, meenden ze. Op één uitzondering na, raakte echter heel de Raad op zijn achter sten zolder over het vandalisme om het mooie plantsoen op het Oranjeplein te wil- nietigen en aan dit in vele opzichten mis deelde stadsdeel zijn eenige oase te ontne men. Nu bij de begrooting, werd nadat al lerlei andere marktdenkheelden waren on derzocht, maar te licht bevonden het de bat van 3 Nov. voortgezet. B. en W. hielden vast aan het Oranjeplein, omdat het zoo goedkoop was. Een andere strooming in den Raad was omdat het daarin de eenige duurzame en afdoende oplossing zag gestemd voor het terrein aan de Herman Costerstraat als marktplaats. Oud-wpthnnr'-M- Vrijenhoek heeft deze op lossing met kracht verdedigd, evenals de heer v. Steenbergen; de R. K. fractie gaf eveneens aan deze oplossing de voorkeur. Een derde groep neigde tot verplaatsing naar de Veenkade, welk denbkeeld om zijn kostbaarheid door B. en W. was afgewezen en naar het ons wil voorkomen volkomen terecht. In de vierde plaats waren er, die nog niet zoo gedecideerd voor de Veenkade durfden beslissen, maar eerst wilden worden ingelicht omtrent de mogelijkheid en de kos ten. Deze laatste gedachte heeft het ten slotte gewonnen: 21 van de 40 raadsleden lieten er zich voor vinden. Een groot deel van deze 21 zal echter nooit voor de Veenkade stemmen. Zij ontkwamen ditmaal slechts aan de keus tusschen Oranjeplein en Herman Costerstraat Er komt dus nieuw uitstel en voor het oogenblik werd alleen een positieve beslis sing ontweken in een zaak, waarover in den kring der marktkooplieden zelf groote verdeeldheid bestaat We hebben geen behoefte om thans op de zaak weer diep in to gaan. Het heeft ook weinig nut. Daarom wachten we maar weer af, in de vertuiging, dat het met de Veen kade niets wordt en de eindstrijd toch zal gaan tusschen Oranjeplein en Herman Cos terstraat, waai bij het te betreuren zou zijn als het Oranjeplein de dupe zou worden Met het Onderwijs werd een begin ge maakt, nadat het marktdebat was beëindigd. De heer Stokvis wilde zich aan onbekende bezuinigingen niet binden, verkondigde de dwaasheid, dat wethouder Marchant inder tijd het bijzonder onderwijs bevoordeeld eD het opr.ibar. mderwijs schade had gedaan en sprak met groote vrijmoedigheid over de slechte resultaten van het openbaar middel baar onderwijs. Rpr'emehlaadjes voor de openbare school willen nog al eens den menschen wijsmaken, dat het openbaar on derwijs het beste is. Dat de onwaarheid van deze bewering door een onverdacht voor stander openlijk is erkend, kan ons tot te vredenheid stemmen. De heer Folmer herinnerde aan de klach ten over de onvoldoende resultaten van het lager onderwijs, waarvan als een der oor zaken thans wordt erkend de verbrokkeling door allerlei nevenwerkzaamheden. Een gedocumenteerd betoog hield de heer Smitskamp. Hij weerlegde met feiten en cijfers de legende dat de bijzondere school niet zou lijden onder de bezuinigingen en dat zij het onderwijs duur zou maken. Deze oudbakken laster doet tegenwoordig ter lin kerzijde weer opgeld. Het is goed, dat in den Raad thans het bewijs van het tegendeel is geleverd. Plaatselijk heeft het bijzonder on derwijs aan de publieke kas tonnen en ton nen bespaard. Naar het leerlingental der openbare school die wettelijk de maatstaf is voor hetgeen, waarop het bijz. lager on derwijs recht heeft zouden er nog dertig bijzondere scholen meer in den Haag kun nen zijn. Als er iets duur is, dan moet het onder alle omstandigheden het openbaar onderwijs zijn. Ten aanzien van het Middelbaar en Gym nasiaal on denvijs is dat in onze stad even eens en in ze' sterke mate het geval. Ontstellende cijfers werden te dezer zake door den heer Smitskamp gegeven. Per leerling loopt het verschil in de honderden guldens. Het bijzonder onderwijs, dat aan de gemeentekas geen cent kost, is ook hier veel en veel goedkooper. Op dit gebied moeten voor de gemeente dus nog groote bezuinigingsmogelijkheden liggen. Grijp ze aan, zoo luidde de raad. Of dit gebeuren zal, daarvan sche ende heer Smitskamp niet zoo heel zeker. B. en W. doen nogal geheimzinnig en de wethouder toont in den regel niet al te groote kennis van zaken, en doorzettings vermogen. We! schijnt de neiging hem niet geheel vreemd om ten aanzien van het bij zonder onderwijs tot een meer benepen wetstoepassing over te gaan, gelijk nog wel nader blijken zal en ook reeds gebleken is. Het vertrouwen in zijn beleid is den laatslen tijd dan ook niet vergroot Er zal scherp moeten worden toegezien en wij zijn van meening, dat ter gepaster tijd de vraag on der de oogen zal moeten worden gezien of wel blijvend politiek vertrouwen kan wor den geschonken aan iemand, die zich hoe langer hoe meer ongunstig gaat onderschei den van zijn voorganger en van zijn ambt- genootcn in andere groote steden. DE ZAAK VAN DE VALSCHE H.V.A.-AANDEELEN Op 22 Febr. a.s. zal voor.de Amsterdam- sche rechtbank de strafzaak behandeld worden tegen Paardenkooper Jr en den Rus Wulff, die onlangs door de Ned. Centrale inzake falsificaties waren gearresteerd op het oogen blik dat zij valsche H.V.A.-aandeelen ver kochten aan een comraissionnair. Deze laatste j ,ka<) ^dig de politie gewaarschuwd, zoodat beide personen konden worden gearres teerd. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 De kapitein van de „Orania" is overhaast uit Een vliegmachine der militaire luchtafdeeling in Ned--Indië wordt vermist; een ander toestel stortte Povinciale Staten van Friesland hebben besloten 30pcL bij te dragen in de kosten voor het maken van een luchthaven bij Leeuwarden. Gister heeft de heer Rcyers, de nieuwbenoemde burgemeester van Kamerik en Zegveld, zijn in- trede gedaan. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Buitenland- sche Zaken. eiz. to De onderwijzersopleiding in het jaar 1934—35. Muziek MAKEN is beter dan muziek HOOREN! Eigenaardig ongeval van de „Randfontein" Te Amsterdam is binnengekomen het tot de vloot van de Holland Zuid-Afrika Lijn behoorende vracht- en passagierschip „Randfontein". In do sluis te IJmuiden werd den kapitein gevraagd hoe groot de diepgang van het schip was. Een der amb tenaren op de sluis, die den diepgang zou opnemen, deelde mede, dat hij niet kon af lezen hoe groot deze was, hetgeen hij aan den ingevallen schemer weet. De kapitein antwoordde toen, dat in verband met het feit, dat de diepgang in Hamburg was op gemeten men gemakkelijk door een bereko ning omtrent de onderweg verbruikte steen, kool en het waterverbruik, kon nagaan wat de diepgang bedroeg. Toen deze op vermelde wijze ongeveer was vastgesteld, werd de uitkomst aan den loods medege deeld, waarna de „Randfontein" naar de hoofdstad kon opstoomen. Toen het schip aan de kade ge meerd lag, gaf de gezagvoerder aan den tweeden officier opdracht, ach teruit den diepgang precies op te ne men. Tot groote verbazing van alle opvarenden deed men toen de ontdek king, dat het schip zijn achtersteven geheel kwijt was. De steven was vlak onder den spiegel afgebroken, terwijl het roer een schuinen stand had aan genomen. De oorzaak van deze scha de is onbekend. De „Randfontein" is inmiddels opgeno men in het Hendrik-dok van de Amsterdam sche Droogdok Maatschappij, waar de repa ratie zal plaats vinden. HOOG WATER Tengevolge van den zwaren regenval der laatste dagen, is de Maas in Limburg sterk gewassen. Laag gelegen weilanden staan blank. De stuwen aan „De Donck" werden buiten werking gesteld. Hier en daar heeft de snelle was van de rivier de bewoners ver last, zoodat de kelders onder water liepen. Uit Maastricht wordt nog was gemeld, zoo dat ook hier nog meer water wordt verwacht. De Maas voor Grave is zoodanig gewassen, dat de loswallen onder water zijn gekomen en het lossen en laden van schepen en stoom- booten plaats heeft aan de oude vestingmu ren. Ook begint er water te komen op de laag gelegen uiterwaarden. Wederom is het electrische gemaal van 's avonds 7 uur tot *s morgens 7 uur in werking gesteld om het binnenwater beneden het vastgestelde peil te houden. In de provincie Groningen heeft men ook hinder vah het hooge water, doch in Fries- tand zijn de boeren er blij mee, daar er kans bestaat, dat het enorme muizenheir hierdoor verdelgd wordt. COMMUNISTISCHE RELLETJES Te Amsterdam is het in de Kink'-rbuurt wederom rumoerig geweest. Een twintigtal <-ommunisten liep daar luidkeels te col portee- ren en af en toe vormden zij een spreekkoor. Dit gaf de politie aanleiding tot ingrijpen, r.en uitrukwagen werd gerequireerd, waarna de colporteurs werden uiteengejaagd en ver- spreid. Nog langen tijd bleet het onrustig

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1