odtOü BINNENLAND. Gemengd Nieuws* DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 VAN ONZES DU1TSCHEN CORRESPONDENT „Socialisten van de Daad" De beteekenis van de Winterhulp Een aantal buitenlandsche journalisten heeft op uitnoodiging van het Propaganda- ministèrie een autotocht gemaakt, om een persoonlijke indruk te krijgen van de zgn. Winterhülp. Het voornaamste effect wil ;nij, bij cte vele indrukken, welke men al luisterend en toeziend opdeed, het tegenwoordig streven toeschijnen, de herinnering aan liefdadigheid zoo spoedig mogelijk uit te roeien. Men redeneert ongeveer als volgt: wij menschen zijn op elkaar aangewezen, zijn dus verplicht, elkaar zooveel mogelijk te helpen. Maar deze plicht moet beider zijds erkend worden. Wie zicli dus nulp van zijn medeburger laat verstrekken, die .verplicht zich moreel tot een tegenprestatie» Wie dus aanspraak maakt op ondersteu ning in den een of anderen vorm, die moet zich terzelfder tijd bereid verklaren, de hem verstrekte liulp door werk in dienst van 't algemeen belang te «©antwoorden. Hij moet precies aangeven, wat hij kan en wordt zoo' spoedig mogelijk in de gelegen heid gesteld, zijn tegenprestatie ten uit voer te brengen- Zoo blijft het evenwicht in de wederzijdsche waardeering bewaard en niemand behoeft zich te schamen, van de winterhulp gebruik gemaakt te heb!-en. Dat dit geen holle frase is, bleek mij herhaaldelijk bij het verdeelen van kleeren levensmiddelen, brandstof en wat er zoo al meer kan worden aangevraagd. In ver-1 schillende wijken der wereldstad zag men mannen en vrouwen van den meest uiteen loopenden stand en leeftijd min of meer aarzelend het bureau der winterhulp bin nenwandelen. Aan het loket haalden ze de vereischte papieren te voorschijn, ver telden allerlei bijzonderheden omtrent den huiselijken toestand en werden voorkomend men zou kunnen zeggen: kameraadschap pelijk behandeld. Ieder op zijn beurt kon meegaan, om datgene uit te zoeken, waar hij dringend behoefte aan had en keerde een oogenblik later stralend van voldoe ning met volle handen weer huiswaarts. Het gevoel, dat aneri niet met een aalmoes een bewijs van medeleven is bedacht, schijnt inderdaad gunstig to werken, vooral op hen, die zich innerlijk schamen voor hun stille armoede. Dat deze ondersteuning van overheids wege nog hoog noodig is, wordt men waar uit de mededeeling, dat van de ruim 4 millioen inwoners der rijkshoofd stad in liet afgcloopen jaar ruim 1.400000 personen zijn geholpen met een totale waarde van 369 millioen mark! Daar het mij niet onbekend was gebleven dat ook bij dit liefdadigheidswerk gevallen van oneerlijkheid zijn voorgekomen, vroeg ik aan mijn gids dienaangaande om formatie. Ik kreeg ten antwoord: „Onder normale omstandigheden omvat ons werk circa 70.000 vrijwillige mannelijke en vrouwelijk' medewerkers, die hiervoor geenerlei vergoe ding verlangen. In 't afgeloopen dienstjaar zijn in 't geheel 76 gevallen van diefstal en oneerlijkheid voorgekomen. Slechts in 3 gevallen ging 't hierbij om bedragen van meer dan duizend mark niettemin is ?lk geval van bewezen diefstal met .tuchthuis gestraft, want de leuze voor lederen bur ger in 't Derde Rijk moet luiden: Het recht tegenover de gemeenschap kan nooit groo- tcr zijn dan de plicht tegenover de gemeen schap! Wie zichzelf wil bevoordeelen ten koste van dezen regel,, die moet dan ook maar dc gevolgen voor zijn rekening nemen En juist in dezen gezonden geest van kameraadschap ligt liet goeae van deze echt Pruisische organisatie. Bij vroegere regeeringen bekommerde men zich weli? waar ook wel degelijk om minder.bemid delden en misdeelden, maar het waren toen meestal speciale „vaders en moeders armen en behoeftigen", die met een mede lijdend gezicht de sombere huurkazernes binnenwandelden, om ha te gaan, in boe- verre hier nog menschel ij ke hulp noodig en mogelijk was. Persoonlijk heb ik aan zulke inspectietochten tijdens de infla'ie meerdere malen deelgenomen en de her innering is niet aantrekkelijk, waarschijn lijk, omdat een vaste organisatie ontbrak, misschien ook, omdat onbewust tezeer de nadruk werd gelegd op de beteekenis van zooveel medelijden! Tegen wil en dank word ik van magazijn naar magazijn, van bergplaats naar berg plaats gesleept en ik zie aan 't gelaat mijner collega's, dat ze allen zoetjesaan „des Guten zuviel" beginnen te krijgen- Tenslotte landen we tegen etenstijd te Weissensee in de Nationaal-Socialist-ische Volkskeuken en 't ruikt er naar erw'en- soep met spek. Mijn neus krijgt gelijk en we gaan midden tusschen onze eetlustigo. maar minder bemiddelde medeburgers nan tafel zitten, zooals dat tegenwoordig ge bruikelijk' is. Een vriendelijke juffrouw wordt aan on« voorgesteld als Eerste Keukenprinses en ze commandeert haar personeel met een enkel gebaar, alle gereed staande borden" vol te scheppen. Tien minuten, is het merk waardig stil en men ziet de volksgenoo-on die al eerder dan wij hun honger ges1 ild hebben, wijsgeerig naar ons rijken, alsof ze villen zeggen: als 't om een hongerige maag gaat, is er toch maar geen verschi' van stand! Nauwelijks zijn de borden leeggelep üd, of we gaan alweer verder, want het eind doel van onze reis is een „Erholungsheim" voor vrouwen. Dat ligt geheel buiten cie stad, in Tasdorf cn we zijn blij, dat we nu even kunnen uitrusten van het vele. dat we reeds hebben beleefd. Onderweg bewonderen we de houten huisjes' waar grootc gezinnen des zomers in hun „Schrabcrgartchcn" kunnen wor.en, wanneer ze financieel niet in staat zijn, een reisje te ondernemen en we moeten zelfs de timmermans werk plaatsen bezich tigen, waar liet materiaal gratis wordt verstrekt, om deze zomerhuisjes in orde te houden Men moot erkennen, dat Vadertje Staat zich beter dan vroeger om zijn min der bemiddelde kinderen bekommert In Tasdorf houden we stil voor een flinke boerderij, waar in een welverzorgd huis een dertigtal brave huisvrouwen van groote gezinnen een paar weken welverdiende rust komen genieten- Het is juist „Kaf feeklatsch" en we gaan dus maar direct mee aan tafel zitten, hoewel men daar klaarblijkelijk niet op gerekend heeft. De koffiekannen zijn echter groot genoeg en het water is voorradig dus nemen wij genoegen met de tweede verdunning en luisteren niet aandacht naar alles, wat ons nu wordt toegefluisterd. Hier ziet men het werk van de winter hulp in zijn meest aantrekkelijken vorm Deze vrouwen, die jaar in, jaar uit hard moeten werken en weinig vreugde beleven, mogen een paar weken onbezorgd van de natuur en een goede, keuken volop génie ten, ze blijven, tot ze minstens twintie poiid zijn toegenomen om dan met con gevoel van erkentelijkheid tegenover den staat huiswaarts te keeren. De Bevolking van Nederland In 1933 met mim 100.000 toegenomen. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is gepubliceerd de Statistiek van den loop der bevolking over het jaar 1933, waaraan enkele van de belangrijkste gege vens worden ontleend. De totale bevolking op het eind van 1933 beliep 8.290.389 zielen, tegen 8.183.392 op het eind van 1932, zoodat de absolute toeneming der bevolking over 1933 wederom ruim 100.000 zielen bedroeg. Dit accres is echter niet gelijkelijk over het geheele land verdeeld. Zoowel de grootste steden als de gemeenten met minder dan 5000 inwoners toonden de geringste toe neming, tenvijl de overige steden sterkeren aanwas vertooridèn. 'Een vertrekoverschot bezitten wederom uitsluitend de kleinste plaatsen. De steden, welke, in 1933 in be vol king achteruitliepen,, waren 'Enschedé en Vlissingen; Emraen, een gemeente, die voor de crisis een sterke afneming vertoonde, bezit nu een overschot, dat uitgaat boven bet Rijksgemiddélde. Zoowel Rotterdam als Amsterdam blijven hier ver beneden. Gemeentebedrijven Begrooting en rekening Bij N. Samsom N.V. te Alfen a. d. Rijn verscheen dezer dagen de derde, herziene uit gaaf van „Begroöting en Rekening van Ge meentebedrijven" door N. L. Reuvecamp. Zooals vanzelf spreekt is dit niet-omvang- rijke werk in de eerste plaats bestemd voor menschen, die dagelijks in de gemeente administratie bezig zijn; doch ook belang stellenden en vooral raadsleden, kunnen er winst mee doen. We geven slechts een paar citaten, waaruit dit blijken kan: „Voor de gemeentebegroo- ting geldt nog de bepaling, dat Ged. Staten, indien hun goedkeuring niet is verleend voor 1 Januari, het gemeentebestuur machtigen tot het doen van uitgaven, en tot ontvangst van inkomsten, waartegen zij geen bezwaar hebben. Het is eigenaardig, dat geen over eenkomstige bepaling voor de bedrijfsbegroo- tingen bestaat." Eenzelfde opmerking wordt gemaakt over de aansprakelijkheid, wanneer het eindcijfer der begrootingsposten wordt overschreden. Belangrijk is liet hoofdstuk over de finan- cieele verhouding tusschen gemeente en be drijf. Hier trekt b.v. de aandacht, de opvat ting: „Het komt wel voor, dat bedrijven een rekening hebben bij een kassier, doch dit is niet gewenscht. De beschikbare kasmiddelen van de gemeente dienen o. i. op een centraal punt, dat is bij den gemeente-ontvanger, sa men te vloeier." Genoeg om te doen zien, dat deze studie geen dorre, maar praktische beschouwingen geeft. De immigratie in Suriname In de Memorie van Antwoord aan de Tweede. Kamer betreffende dc Surinaam- sche begrooting, zegt de Minister van Kolo niën, dat dc proefnemingen voor een moge lijke bacovencultuur nog tijd vorderen. Voor de sinaasappelencuituur geven de proefverschcpingen naar Nederland, welke In de laatste jaren plaats vonden, hoopvolle verwachtingen. Het vraagstuk van den aanvoer van im migranten, in het bijzonder bij een hervat ting van de bacovencultuur heeft de aan dacht van het bestuur. Dit heeft ook reeds door de in 1930 en 1931 genomen proef blijk gegeven er naar te streven om het stelsel van contractarbeid te vervangen door een vrije immigratie. Of dat stelsel echter reeds voor goed gemist zou kunnen worden, staat naar de meening van den minister nog niet vast. Met name als tot een hervatting van de bacovencultuur mocht worden besloten, zal om te kunnen slagen de grootst moge lijke zekerheid moeten bestaan, dat steeds op de benoodigde arbeidskrachten te reke nen valt, hetgeen aanvoer van immigranten onder contract wenschelijk zou kunnen maken. Een anecdote? Of is het werkelijk zoo gebeurd? Iu een artikelenserie van den defensie medewerker van de „N. Rott. Crt" over „Lloyd George en de generaals" in den oor log 19141918 vonden wij het volgende verhaal. Een anecdote! Ik ontmoette bij den En- gelschen gezant eenmaal den „naval-air- force" officier die bierbij de leiding had- Hij vertelde me van zijn trots, toen later de burgemeester van Brugge hem lof had ge bracht voor de kranige vliegers, die nimmer het doel hadden gemist en nooit de stad hadden getroffen. Opeens flitsten me do aanslagen door liet hoofd, die vliegers zg. bij vergissing op Goes en Z e r i k z e e hadden gericht. Ilij ontstelde niet het minst en vertelde met schclmscheii lach: „Dar vertelden we u maar; maar ik deed het op zettelijk, omdat u zand en grint vervoerde door het kanaal van Hansweert, ziet u 'Misschien herinnert men zich (aldus „dc Tijd") dat, deze anecdote nogal wat schade aanrichtte, en dat er zelfs persoonlijke onge lukken te betreuren waren bij dit grapje.. Maar natuurlijk, de Engelschen hadden er teveel - belang bij, dat de Duitschers geen: zand en grint kregen, om hun pillendoozen te bouwen, niet waar? En dan teTlen neu traliteitsverdragen en burgers van bevrien de landen niet zoozeer. Wie sprak er ook weer over „vodjes papier"? „Kaarten op tafel" Een brochure van een ontslagen Vara-man Dezer dagen verscheen een brochure van M. Beversluis, letterkundig medewerker aan de Vara, maar ontslagen wegenscomniu; nistische gevoelens. Het geschrift telt £7 blad zijden en is een doorloopende aanklacht te gen Vara-bestuur, Volk-redactie en S.D.A.P.- leiding. Wat het ontslag zelf betreft, willen we er alleen dit van zeggen. In de broëliufe is opgenomen dc aanklacht van het Vara-bestuur bij den burgerlijken rechter tefen Beversluis, waaruit moet blij ken, 'dat dit bestuur gewichtige motieven had om hem tegen 17 Dec. te ontslaan en slechts 't halve maandsalaris uit te betalen. Welnu, als de overheid of burgerlijke pa troons op zulke gronden ontslag gaven, dan' was niemands positie meer veilig. Er worden „misdaden" opgesomd als de volgende: B. sprak voor de Liga (waarmee de S.D.A.P. zoo plotseling brak!); hij trad op kunstavon den naast communisten op; hij maakt wél eens sarcastische opmerkingen over de Vara; bij een z.g. ballet, „werd de S.D.A.P. gehoond en de Radiogids, althans Het Volk verscheurd (dat „althans" is werkelijk prachtig); op 12 Nov. 1934 werd in een ver gadering van de Liga te Rotterdam door den voorzitter meegedeeld, dat B. niet kon optreden, omdat de Vara het hem verbood (de spreker had echter 'n keelaandoening). Het zijn de motieven wel; maar de schrij ver heeft gelijk, dat de roode pers de bro chure wel dood zal zwijgen. We hooren dus ook niet of het mooie klokkenspel vaa on geveer f 18.000, door het N.V.V. aan de Vara gegeven, in de kelders is opgeborgen; dat men een organist uit Londen laat komen f S00.— per avond; dat een gunsteling, die als muzikaal assistent zou optreden f 6000 salaris kreeg en in dienst van het „Utrechts Dagblad" kon blijven voor concerten a f2000 per jaar; terwijl op de musici plotseling f 40.000 bezuinigd moest worden. Van meer belang is, wat de schrijver ver telt over de Liga. Hij wijst op de plotselinge ommekeer in de S.D.A.P. en zegt, dat Ir. Albarda op het congres een briefje gebruik te van een lid der liga, die een niarsch- en commando-voorschrift had ontworpen; een ontwerp echter, waarvan bestuur en leden niets wisten. Dèt was de ontdekking, waar mee de S.D.A.P. zich van de Liga afmaakte, gedachtig aan de waarschuwing van Mr. Duys. „Albarda, aldus Beversluis, schilderde ons als een troep romantische wapendra gers. Hij vergat te zeggen aan de pers, dat Oudegcest de ontwerper van deze roman tiek was. En dat n.b. Koos Vorrink de partij- 'oorzitter en Woudenberg, de secretaris der S.D.A.P. in liet bestuur der liga zaten." Die romantiek van Oudegcest is beslist aardig; we weten dat uit 1903 Opmerkelijk is ook dit zinnetje: „De Volk- verslaggeverij is berucht in ons land en on der de arbeiders. Zij is zoo berucht, dat het rapport van Duys over dit soort journalis tiek voor de arbeiders zorgvuldig verborgen blijft." Doodzwijgen wordt daar taktiek. Hoewel ze schrijft we herinnerden er nog pas aan dat daar alles klaar en waar is. Maar stel u voor, dat men alles moest be handelen, wat er kookt en smeult en broeit binnen de S.D.A.P. en haar „dochtermaat schappijen"Men kan beter het vuurtje stoken bij anderen! De nagedachtenis van Z. K. H. Prins Hendrik Ecu plaquette of borstbeeld in de Zeevaartschool Het comité tot huldiging van de nage dachtenis van wijlen Prins Hendrik der Ne derlanden, in de Gemeentelijke Zeevaart school te Rotterdam heeft aan oud-leerlin- en leerlingen van de Gem. Zeevaart school te Rotterdam en andere belangstel- lénden een circulaire gezonden, waarin mee gedeeld wordt, dat het Comité hot voorne- heeft de nagedachtenis van Z.K.II. Prins Hendrik te eeren, door het plaatsen an een plaquette of borstbeeld in de Zee- aartschool te Rotterdam, een voornemen waaraan HM de Koningin Haar koninklijke goedkeuring heeft geschonken. Het comité heeft overwogen het blijk van hulde aan te brengen te Hoek van Holland doch bij nadere beschouwing besloten, stap pen te doen tot het plaatsen hiervan in de Gemeentelijke Zeevaartschool te Rotterdam, een plaats waar steeds nieuwe toevoer is van jonge adspirant-stuurlieden en gezag voerders. Hierdoor is het mogelijk de ko mende geslachten steeds te herinneren aan den ontslapen Prins-Gemaal. Het uitvoerend comité heeft het voorne men de namen van hen, die een bijdrage .schenken op perkament en in een looden koker achter de plaquette of buste in te metselen. Een eventueel resteerènd bedrag heeft 't uitvoerend comité gemeend het best te kun nen bestemmen voor de Zuid-Holl. Mij tot Redding, van Schipbreukelingen te Rotter dam, met welke redders de Prins dikwijls moeilijke en gevaarvolle dagen, van nabij heeft meegeleefd en die zijn grootc en har telijke bescherming genoot. Giften kunnen worden gestort op giro rekening van den penningmeester of op an dere wijze. Van het uitvoerend comité is de heer H G J M Drabbe, voorzitter; de heer M A Hooykaas, 2e voorzitter, lid van den Raad voor de Scheepvaart, de heer C Borstlap, journalist., secretaris, de heer J C Becker, expert hij de Scheepv.-Inspec.tie 2e district, 2e secretaris en de lieer W P van Meer kerk, luit. kolonel K. M. R. oud-gezagvoer der van den Rott. Lloyd, Beeklaan 435, Den Haag, giro 91728, penningmeester. Kamerlid en Commissaris Hoe men er over denkt Men weet hoe ruchtbaar Is geworden dat een Kamerlid, het bleek de heer Schaepman te zijn, afgevaardigde voor de rijkskieskring 's-Hertogeribosch, commissaris is van Bata te Best, de groote concurrent der Langstraat- sche schoenindustrie. En men weet ook, dat de R.K. kiésvereeniging te Apeldoorn heeft geprotesteerd tegen het bekleeden van een commissariaat bij een buitenlandsche onder neming. Het Waalwijksche blad de Echo van het Zuiden maakt o. m. deze opmerkin gen: „Men kan begrijpen wat een verhouding het schept, wanneer b.v. de Ned er lan d'sche schoenfabrikanten uit deze streek op hea rings bij den minister komen te zitten, tegen over hun eigen afgevaardigde in de Tweede Kamer, dien zij ook voor hun belan gen kozen eh die daar verschijnt als vert genwoordiger van de buitenlandsche Rata te Bést,de groote concurrent van de Neder- landsche schoen- en lederindustrie, wier be langen worden behartigd zelfs ter hoogste Stelle door een Nederlandschen afgevaardig de der Tweede Kamer, vertegenwoordiger van eigen district!" DOODELIJK MOTORONGELUK Te Grave (N Br.) is de 26-jarige onge huwde handelsreiziger S. v. D. uit 's Her togenbosch met zijn motorrijwiel tegen een on\ erlichten bakkerswagen ter zijde van den weg gereden. De botsing was zoo hevig, dat v. D. van zijn rijwiel werd geslingerd. Met ernstige, inwendige kneuzingen en een hoofdwond is v. D. opgenomen en naar het St. Catharinagasthuis vervoerd. Kort na aankomst is hij overleden EEN HUIS INGESTORT In het. .Jufferkwartier te Axel (Z.) is een oude woning ineengestort. Men was onder de woning bezig met werkzaamheden aan een kelder, toen de muren zich begaven. De vijf arbeiders, die in den kelder werkzaam 'aren, liepen geen letsel op. Van een naast het ingestorte perceel gelegen werkplaats stortte eveneens een gedeelte vaai den muur Ook daarbij kwamon geen persoonlijke ongelukken voor. DE STORM De duinenreeks langs de Westlandsche kust heeft het Zaterdag ziwaar te verduren gefilmd. Langs den Nieuwen "Waterweg lie pen vele landerijen onder water. Voor de scheepvaart bracht de storm geen moeilijk heden. BRANDEN Te Kiel w indeweer (Gr.) is brand uitgebroken in het café, dat tevens tot win kel dient, van W. Sloots. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd stond het café in lichter laaie. Het café brandde tot den grond toe af. De oorzaak van dei: brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Een rechercheur der Zedenpolitie te Am sterdam heeft in een perceelin de Ortelius- straat een geheime distilleerderij ontdekt capaciteit van 100 a 200 liter. De volle dige installatie, alsmede een hoeveelheid al cohol is in beslag genomen. De bewoner voning, waarin de geheime distilleer-in- richting zich bevond, een 35-javige man, door de politie gezocht in verband met zedendelict. Toen de rechercheur zich aai coning vervoegde, werd hem door de vrouw an den gezochte medegedeeld, dat de niet thuis was. De rechercheur, die aan deze mededeeling weinig geloof hechtte, is daarop eens in de woning poolshoogte gaan n< cn toen h\j op den zolder kwam kreeg hij de distilleerderij in het oog. Toen de man, die inderdaad afwezig bleek te zijn, later terug kwam, is hy aangehouden en pieegenomen het bureau van de Zedenpolitie, waar hij Het slachtoffer A. Samuel, dat Zaterdag morgen door liet instorten van een muur bij de graafwerken' bij de waterleiding te Nieuwkuik zware verwondingen opliep, is in hei Groot Ziekengasthuis te Den Bosch aan de verwondingen overléden. De twee andere arbeiders, clie licht werden gewond en waarvan een nog in het Liefdesgesticlit te Nieuw Kuik wordt verpleegd, maken het goed. OUDE VROUW IN VLAMMEN Te Tilburg is de alleenwonende 71- jarige weduwe v. d. R. in de Stevenzandsche straat vermoedelijk bij het aanmaken van de kachel, met haar kleeren in aanraking gekomen met vuur. De vrouw snelde bran dend de straat op, waar buren er vrij spoe dig in slaagden de vlammen te dooven. De vouw had echter reeds deerlijke brandwon den bekomen over het geheele lichaam. In èmstigen toestand is zij per ziekenauto naa.j- liet ziekenhuis overgebracht. EEN GESMOKKELDE DROGISTERIJ Te Nispen (N.Br.) troffen belasting ambtenaren drie mannen aan, komende van dé Belgische' grens én beladen niet zwaar pak smokkelwaar. Zich ontdekt de. lieten de smokkelaars hun vrach'i^ in den steek en zetten het op een loopen on in de duisternis te verdwijnen. De smokkel waar bleek te bestaan uit allerhande medi cijnen, verpakt in fleschjes, busjes pakjes enz., ter gezamenlijke waarde van meer dan f .500. DOODELIJKE VAL De 15-jarige D. K. uit Santpoort die op de ijsbaan uit een boom was gevallen en een schedelbreuk had opgeloopen, is in hei R.K. ziekenhuis te IJmuiden overleden. VERDUISTERING VAN f 140.000 Voor de Almelosche Rechtbank werd voortgezet de behandeling van de zaak te gen den effectenhandelaaar H. B., destijds te Hengelo (O.), thans te Haarlem. Door de rechtbank werden-nog een tal getuigen gehoord, die liet slachtoffer waren geworden van beklaagdes speculaties. Het totale bedrag dat verduisterd is, draagt pl.m. 140.000 gulden. De Officier van Justitie adhtte de teil laste gelegde verduisteringen bewezen. Op eigen naam heeft verdachte gespeculeerd mot geld van anderen. De aangebrachte schade zal hij nooit kunnen vergoeden. De officier zag geen reden om van zijn oor- spronkelijken eisch af te wijken en vorder de opnieuw twee jaar gevangenisstraf. De verdediger verzocht vrijspraak, subs, de uiterste clementie. Uitspraak 12. Febr a.s. DE BRANDSTICHTING IN CAFE KULMBACH Maandag zette Mr S. B. de Leeuw zijn plei dooi voort in de strafzaak tegen de cafehoud ster van het cafe Kulmbach, en haar zoon verdacht van brandstichting in den avond van 3 Augustus j.l. De officier van justitie bij de Amsterdamsche rechtbank requireerde op WOENSDAG 6 FEBRUARI HUIZEN 301 M. - NCRV-wtzending. - 8.00 Schriftlezing cn meditatie. 8.15—-9.30 Gram.pl, 10.30 Morgendienst olv. Ds. D. Ringnalda Jr. 11.00—12.00 Einsemble-v. d. Horst. 12.15 dito. 1.00 Gram.pl. 1.15 Orgelconcert S. P. Visser. 2.00 Gram.pl. 3.00 Chr. lectuur. 3.30—3.45 Gram.pl. 4.00 Viool-recital M. Dado. A. d. vleugel: A. Dado—Baden. 5.00 Kinderuur. 6.00 Land'bowhalfuur. 6.30 Afgestaan 7.00 Ned. Chr. Persbreau. 7.15 Gram.pl. 730 Technische causerie. 8.00 Vaz Dias, 8.05 „Moses", orato rium van Max Bruch mmv. solisten. Christ. Oratorium-Vereen Arnhem en de Arnhemsche Orkestvereendging. Leiding: Arnold Wagenaar. Ca. 9.00—930 Archeologische cursus door Dr. W. H. Gispen. 10.30 Vaz Dias. 10.35.—11.30 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzcnding. 10.00 VPRO. 11.00 en 6.00 RVU. 8.00 Gram, pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgen wijding 10.15 Voor arb. in de continubedr.: Dr. F. M. Wibaut (lezing) en gram.pl. 11.00 O. v. Tussenbroek: Met kunstzin knutselen door en vóór k'n'deren (RVU). 11.30 Vervolg van 10.15: Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 12.00 Dc Zonnekloppers olv. C. Steyn. 12.45 N. de Klijn (viool) en R. Schoute (piano). 1.00— 1.45 De Flierefluiters olv. E. Walis. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3 00 Voor dc kinderen, 5.30 XX-ensemble olv. C. Steyn mmv. G. Ehr- hardt (zang). 6 00 Orgelspel J. Jong. 6.15 Ver volg XX-ensemble. 6.30 RVU. Prof. G. Gong grijp: Voedsel en Vrede in het Verre Oosten. 7.00 Soortuitzending. 7.20 Voor het platte and. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Grara.pl. 8.15 Con cert uit Praag (op gr.pl.). 8.35 Orgelspel C. Steyn. 8.50 Uit Londen: Symphonieconcert (zie Droitwich). 9.50 Vaz Dias en Vara-varia, 10.00 „Panjsche Avcnd", spel van stra mmv. Vara-tconeel olv. W. v. Cappellen. 10.45 Reportage van de Zesdaagsche te Brus sel. 11.00 Vara-orkest olv. H. de Groot, 11.30 12.00 Reportage v. d. Zesdaagsche, DROITWICH 1500 M. 10.35-10.50 Morgen wijding 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel Q. MacLean. 12.50 Ch. Man ning en zijn orkest. 1.5C Orgelconcert A. Gokls- brough. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Lezin_ 3.35 Sted Orkest van Bournemouth olv. R. Austin, mmv. Moiseiwitch (piano). 5.05 Het: John MacArfchur kwintet. 5.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 6.20 Tijdsein. Berichten. 6.50 en 7.05 Lezingen 7.25 Handel-concert. 7.50 Radio- Militair-orkest olv. B. W. O'Dcnnell. 8.35 In leiding tot het concert, 8.50 BBC-Symphoi orkest olv. A. Boult mmv. W. Gieseking (piano). 9.50 Berichten 10.05 Vervolg concert. 10.55 Declamatie. 11.10—12.20 Lou Preager en zijn orkest, afgewisseld door gram.muziek. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl 12.35 Het Goldy-orkest. S.20 Kamermuziek, zang en radio-tooned. 10.50 Dansmuziek. K-M.UNDBORG 1261 M. 11.20-1.20 Strijk orkest olv Andersen. 2.20 Gram.pl. 2.50—4.50 Omroeporkest olv. Reesen. 7.20 Pianoduetten. 8.20—1.20 Dansmuziek v. d. jongeren. KEULEN 456 M. 5 20 Gramofoonpl. 635 Orkestccncert olv. Schüchter. 10.10 Piano recital. 11.20 Omroepkleinorkest olv Eysoldt mmv. Vocaal Trio. 1235 Dansmuziek, 3.20 Or- kestconcert olv. 3ngels. 5.10 Gram.pl. 7.35 Zie Deutschland'sender. 8.20 Omroeporkest en -koor olv. Buschkötter mmv. solisten. 9.55 Gram.pl. 10.05—11.20 Het Koningsberger Omroepklein orkest olv, Eugen Wilcken. ROME 421 M. 8.05 Uitzending van een opera, BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gra mofoonpl. 1.30—2.20 L. Langlois' orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Sym phonieconcert mmv. zangsoliste. 10.30 Repor tage. 10.5011.20 Dansmuziek. 484 M.1 12.20 L. Langlois' orkest. 1.502.20 Gram.pl 5.20 Salonorkest olv. Walpot. 6.20 Zang. 6.50 Gram.pl. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 9.10 Gram.pl. 9.20 Hoorspel 9.50 Salonorkest olv. Walpot. 1030 Gram.pl. 10.45 Reportage. 11.05 11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 „Stunde der jungen Nation: Das erste Reich der Deutschen". Spreker Alfred Rosenberg. .8.05 Concert olv. L. Haho. 9.20 en 10.05 Be richten. 10.2011.20 Populair avondconcert uit Hamburg. Januari j.l. tegen beide verdachten een ge vangenisstraf van twee en een half jaar, we- gens opzettelijke brandstichting. Volgens plei ter is de vermogenstoestand van verd. zeer behoorlijk en er was voor haar, noch voor haar zoon reden om op deze wijze de verzeke ring geld afhandig te maken. Pleiter drong op vryspraak aan. Uitspraak 11 Februari. DE PALEIS VOOR VOLKSVLIJT-ZAAK Op 11 Febr. a.s. zullen voor de Raadkamer van het Gerechtshof de requesten worden be handeld, waarin Mr Th. Muller Massis en Mr B. J. Stokvis de invrijheidstelling vragen van den directeur en den commissaris van het Pa leis voor Volksvlijt, die wegens vermeende malversaties in hechtenis zijn genomen. De rechtbank had de verzoeken tot invrijheidstel ling afgewezen en de gevangenhouding voor den tijd van 30 dagen bevolen. FEUILLETON WU CHANG-HO, DE ZEEROOVER door D KRIJGER De dag verliep verder zonder dat zij' iets meer van den man vernam. Den volgenden morgen op hetzelfde vroege uur was hij er echter weer. Thans met een paar stukjes muo-muo (Cliinéesch Brood) in de hand, die hij haar aanbood met de opmerking, dat zij die gerust eten kon, want hij had dat brood gebakken van meel, dat hij voor zijn eigen geld gekocht en waarvan hij nog een half haaltje over had. De blik der oogen, waar mede dit aanbod gepaaid ging, boezemde Miss Evan vertrouwen in. Zij wilde gelooven dat de man de waarheid sprak. „Mijn beste man, nu ge mij deze verzekering geeft, wil ik gaarne het brood aannemen cn ik zal er lekker van eten ook, dat beloof ik u." Maaf vertel me eens, waaraan heb ik toch eigen- luk die goedheid te danken? Als het mede lijden is met mijn lot, dan kunt, ge dal medelijden heter voor uzelf bewaren, want inderdaad, als ge het maar wist zoudt ge wel inzien hoeveel slechter jij er aan toé bent dan ik." „Ja Miss", klonk het antwoord, „wat u met die woorden bedoelt, begrijp ik niet goed, maar ik weet wel, dat de geesten er mij toe gebracht hebben brood voor u te bakken". „De geesten?" „Ja, Miss, de geesten. U moet weten, dat ik van u gedroomd heb. U werd hoe langer hoe magerder, omdat, u niets te eten hadt. En toen droomde ik, dat ik u eten brengen moest. Natuurlijk'lieten de geesten mij dit droomen. Ik droomde verder, dat ik u eten brengen ging en dat u het werkelijk" opat. U begrijpt dus hoe verwonderd ik gisteren was dat u het niet hebben wou! Den geh'ee- len dag heb ik hierover moeten nadenken en liet kan wel niet anders of u moet andere geesten kennen dan ik, want de mijne heb ben er geen bezwaar tegen geroofd voedsel te gebruiken." „Luister eens even oplettend," viel Miss Evan hern in de rede. Zij hield het er voor, dat God haar aan het werk ging zetten om bij dien man het begrip van zonde aan te brengen. „Luister eens. Weliswaar heb ik niet van geesten gedroomd, maar ik heb tot den eenigen waren God gebeden, of Hij jelui roovers genade wil bewijzen en jelui voor Hem op de knieën brengen. Die God, dien ik bedoel, en dien ik zoo graag wilde, dat gij ook leert kennen, is de eenige en al machtige God," die hemel en aarde gescha pen heeft en de menschen ook. Aan dien goeden God behoor ook jij toe, en inderdaad booze geesten 'zijn het, die je beletten willen Hem te leeron kennen, en liefhebben." „Maar laat ik je iets vertellen," voegde zij er vertrouwelijk aan' toe, terwijl zij hem uit- noodigde naast haar te komen zitten, „die almachtige God, dien gij niet kent, maar die toch weet wat er in uw hart omgaat, heeft de menschen, die allén dwalen eri zon digen, zóó lief, dat I-Iij Zijn Zoon gezonden heeft,, om Tien, die in hun zonden en mis daden om zouden komen, terecht te brengen. Aan dien Zoon heb ik beloofd mijn leven te wijden en overal waar ik menschen ont moet, die Hem nog niet kennen, daar vertel ik hun van Hem. Nu begrijpt ge toch wel, dat uw geesten voor mij niets beteekenen, maar dat de eenige ware God, die alles kan, mij ook in het leven bewaren kan, al was het. zonder voedsel." Aandachtig staarde de man haar aan. Het verhaal maakte indruk op, hem. Miss Evan bleef nog een heelen tijd met hem praten. Zij legde hem uit, dat hij een ziel bezat, die onherroepelijk verloren ging indien hij zich niet tot God bekeerde. I-Iet was den man aan te zien, dat het verhaal hern in liet hart drong. Miss Evan stelde dit met dankbaar heid vast en geloofde dat zij door het be werken van dien man, met Gods hulp het middel in de hand krijgen zóu om eveneens den kapitein en zijn roovers met den naam Jezus bekend te maken. „Ik dank je wel voor de vriendelijkheid, die ge mij bewijst door het schenken van dit voedsel, en ik beloof u God te zullen dan ken, dat Hij mij niet u in kennis bracht, en ik zal Hem bidden, dat I-lij u leere uw hart. voor Hem te openen." Mét deze woorden nam zij afscheid, van den man. Zijn gelaat begon van vreugde te stra len, en hij beloofde haar ie-deren dag een kleine hoeveelheid brood voor haar te zul len hakken. „Maar niemand er iets van laten bemerken; vooral den kapitein niet. Hij zou woedend zijn als hij het wist". Hoewel Miss Evan oyer die laatste ver zekering een eigen meening had. die met de zijne heel wat verschilde, beloofde zij hem toch het stilzwijgen te zullen bewaren. Zij dankte God voor het vooruitzicht, dat Hij haar opende om Zijn Koninkrijk te helpen uitbreiden. Wederom verliepen eenige dagen en steeds meer scheepjes werden overvallen. Een triest gezicht, zooals de schippers zich gelaten in het onvermijdelijke schikten. Ook zij zouden wel, niet vrij zijn van het géloof in booze geesten, maar zou de gedachte niet in hen opkomen hoe zij hun tegenwoordige ellende meer aan medemensclien dan aan geesten te danken hadden' Er werd-op de deur van haar hut geklopt. Dit verwonderde haar. Was het in het vroege morgenuur geweest, dan kon zij haar vrij- willigen broodbakker verwachten, maar wie het thans wezen kon, was haar een raadsel. Maar kom aan, dacht zij, iemand, die hij een.gevangene door kloppen toegang vraagt, heeft geen kwaad in 'den zin. Zij riep even wel niet binnen, maar nam de voorzorg de deur zelf te openen. En wie stond er voor haar, glimlachend en met veel strijkages? Wu, de rooverkapi- tein.. Zijn onderdanige houding kon haar niet., misleiden,; maar zij bemerkte wel, dat hij met. een buitengewone, boodschap kwam en geloofde niet,'dat die verontrustend voor haar was.' De man loopt misschien on bewust met vragen in het hart, waarop hij antwoord zoekt, dacht Miss Evan. Nieuwsgierigheid liet zij intusschen niet blijken. .We'l noodigde zij hem vriendelijk uit binnen te komen en plaats Ie nemen. Op eens schoot, haar het gesprek te bin nen, dat zij enkele dagen geleden had afge luisterd tusschen Wu en haar ochtcndbe- zoeker. Zij liepen toen voor haar hut op en neer cn hadden hel over de zaken in hun rooversbedrijf. Tot eensklaps de kapitein over haar begon te praten en toen werd zij opmerkzamer. - „Kun jij begrijpen, hoe dat, mensch in het leven blijft zonder te eten, en dat. du reeds dagen lang? Vragend klonken die woorden lot den roover en deze antwoordde: „Ik niet, en wat ik nog verwonderlijker vind zij wo niet eens magerder! Ik geloof zeker, dat zij goede geesten op haar hand heeft." Dit laat ste voegde hij er listig bij, om te zien of bij den kapitein niet ongerust kon maken. „Och wat! geesten; malligheid, wie gelooft daar nu nog aan!" riep Wu uit. Toch was dit wel een beetje grootspraak, want in den grond van zijn hart is geen Chinees vrij van het geloof in den invloed van geesten, vooral booze. Soms kan hij dat geloof jarenlang met rust laten,.maar gebeurt er iets gewel digs in zijn leven, dan ziet men niet zel den, dat hij naar den waarzegger loopt om wat wierookstokjes te laten branden en cl geesten te verbidden. Miss Evan was blijven luisteren, maar het gesprek ging op andere onderwerpen over, die haar geen belang inboezemden. En thans stond Wu voor liaar. Zij besloot af te wach ten tot hijzelf beginnen zou en keek hem vragend aan. Waarschijnlijk had hij, hierop met gerekend, want, zijn glimlachjes en buigingen werden een beetje onzeker, wel wat verlegen zou men zoo zeggen. Daar hij intusschen niet tot de domsten behoorde en oók welbespraakt was, had hij zijn bedrem meldheid spoedig overwonnen en vroeg zij naar genoegen gehuisvest was en of zij alles kréég wat zij noodig had. Die vraag maakte haar een beetje kregelig. Wist de man dan niet, dat zij reeds dagen lang op gesloten zat, gebrék aan lichaamsbeweging begon te krijgen en luchtverversching hard noodig had? Dit bracht zij hem in enkele woorden onder het. oog. „O, Miss, waarom daarover niet eer ge sproken, dan had ik toch reeds lang aan uw wensch voldaan! Weet u wat, ga dade lijk mee naar buiten, clan willen wij een beetje op het dek wandelen. Tenminste, als u er mets op tegen hebt naast mij te loopen." Deze laatste woorden voegde hij er met een beleefde buiging aan toe. Steeds minder begreep zij van die vrien delijkheid. „Maar man, hoe komt ge nu toch zoo an ders dan een paar dagen geleden, toen ge mij met een revolver aan boord kwam?" Afwerend wuifde de raan haar woorden weg. „Daarover niet meer praten, dat was slechts om u angst aan te jagen, hoewel ik erkennen moet: angst scheen u niet te ken nen. Maar nu u het toch hierover hebt zou ik u wel eens een vraag willen doen. De be waker, dien ik voor uw deur gesteld heb, .heeft mij verteld van een goeden geest, dien u kent. Helpt die goede geest u heuscli?" Die laatste vraag werd op kinderlijk drin genden toon gedaan. Wat was Miss Evan dankbaar t.e bemer ken, dat haar woorden zooveel indruk op haar cipier gemaakt hadden. Haar gebed had gewerkt. In allen eenvoud begon zij Wu van Jezus te vertellen. Zij trachtte hem van zijn zon den te doordringen en de lust bij te brengen pr van verlost te worden. f Wordt vervolg.!).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8