ZEEPPOEDER DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 LAND- EN TUINBOUW Achteruitgang van de grove den EEN COÖPERATIE GESCHORST Onregelmatigheden met rogge Duizenden boeren gedupeerd. Het schijnt in N.-Brabant niet al te zuj ver toe ie gaan met de granen. Eenigon tijd geleden had cr fraude plaats niet tarwe, doordat een groot aantal land bouwers gekocht hadden binnenlandsclt»1! zonicrzaaitarwe, doch daarvoor in de plaats ontvingen een minderwaardig buitenland-: sche soort. Wij herinneren ons niet gelezen te heb ben of en hoe de fraudecrende leiders ge straft zijn, doch dat kon ons ontgaan zijn door de vele klachten, die daarna o\er dere tarweknoeierijen binnen kwamen,, uit Brabant en die heel wat gemoederen in beroering hebben gebracht. In deze troebele zaak is meerdere malen de naam genoemd van de Coöperatieve Ilandelsvereenigii uitgaande van de (Katholieke) Noord-Bra- bantsche Christelijke Boerenbond. Eveneens zijn in Breda indertijd bedui dende partijen tarwe-uitschoonsel voor vol waardige tarwe geleverd en daarvoor is re gèerdngssteun ontvangen. Van vervolging of straf der betrokken personen is niet door ons gehoord. Wel hoorden we, dat toen deze knoeie rijen uitkwamen een veel .scherpere con trole op de Coöp. I-Iandfilsvereen. zou wor den uitgeoefend. Deze is misschien ook wet uilgeoefcnd, doch het schijnt, dat dit niet veel gebaat beeft. Immers plotseling is geheel Brabant op geschrikt door het bericht, ook door ons verleden week opgenomen, dat de plaatse lijke afdeeling Vcghel van de C.H.V. wegens onregelmatigheden was geschorst als geor ganiseerde hij de Akkerbouwcentrale. Maar het blijkt nu. dat er nog wat meer aan het handje is. Niet alleen genoemde afdeeling, neen de gehocle Coöperatieve Handelsvereen. van de (Katholieke) Bra bantsche Christelijke Boerenbond is ge Deze groote organisatie (257 afdeelingen met ongeveer 38000 leden) is gevestigd te Yegliel en werkt over een gedeelte van Gelderland ten Zuiden van de Rijn, over Zeeuwsch-Vlaanderen en geheel Noord- Brabant De voorzitter en secretaris van den Christelijkcn Boerenbond zijn ook voor zitter en secretaris van de Gewestelijke Tarweorganisatie in Noord-Brabant. 't Moet dus wel erg zijn, dat nu, na het geval te Breda met het leveren van tarwe- schoonsel in plaats van goede tarwe, waar naar, als we ons wel herinneren de regee- ringscommissaris in persoon een onderzoek instelde, en waarbij de feiten bewezen zijn, terwijl niets gedaan is, de schorsing wel is toegepast. Niets meer dan billijk, want naar het Algem. Handelsblad meldt, heeft de voor zitier der Gewestelijke Tarwe-Organisatie, die evenals we schreven voorzitter van de Chr. Boerenbond is, verleden zomer onmid dellijk aan een handelaar verboden, om tanvc te ontvangen, omdat men fraude vermoedde. Van hoogerhand is deze schorsing toen ongedaan gemaakt, omdat er niets ontoelaatbaars aan het licht was gekomen! Maaa- bij de Coöperatie van de Chr. Boe renbond is het geen vaag vermoeden meer zoo het schijnt Er moeten door deze organisatie belang rijke fraudes gepleegd zijn met. tie rogge- steun. Deze werd 2 Sept. 1.1. van f 3.50 op f 3.gebracht. Om geknoei te voorkomen geschiedde de kennisgeving op zeer korten termijn. Maar juist door die korte termijn werd door de C.H.V. eii door vele andere nog f 3.50 uitbetaald aan boeren die na 2 Sept. rogge ter kleuring aanboden (dit kleuren is bewijs dat steun is uitbetaald en maakt tevens het graan ongeschikt voor menschelijk gebruik). Daarom werd door de C.H.V. en ook door de anderon de Regee ring gevraagd de teveel uitgekeerde gelden terug te mogen ontvangen. Door de regee- ring werd hierna bepaald, dat voor na 2 Sep tember geleverde rogge 50 cent terugbetaald eou worden als men kon aantoonen, dat deze rogc vóór 2 September van de boeren ge kocht was. Hier begint de knoeierij. Verschillende filialen van de C.H.V. moeten op de lijsten, waarop vóór 2 Sept. gekochte rogge moest worden ingevuld, veel te groote hoeveel heden hebben ingevuld, o. a. van partijen die na 2 Sept. gekocht, waren en van boe ren, die voor dien datum niets leverden, en voor grootere hoeveelheden dan ze in derdaad leverden. De feiten zijn wel heel ernstig. Duizenden boeren zijn gedupeerd. Het vertrouwen in de Coöperatie, 'de groote coöperatie is krachtig geschokt. Pluimveeteelt-beperking Op groote boerderijen hoogstens 25 kippen! Naar de Tel. uit Den Haag verneemt ïs eerlang een regeeringsmaaLregel te verwachten, waarbij het den boeren met meer dan 20 H.A. bouwland verboden zal worden een grooter aantal dan 25 kippen te houden. De regeering hoopt door dezen maat regel te bereiken dat de pluimveehouderij voor de kleinere boeren op het zand loonend wordt. In de te 's-Hertogenbosch gehouden ver gadering van de Vereeniging tot. waarborg van de herkomst van zaad en planten van de grove den, werd door den voorzitter, den lieer E. D. van Dissel, directeur vau liet Staatsboschbelieer te Utrecht, gesproken over de moeilijkheden in het kweekers- bedrijf, inzonderheid den achteruitgang van dé teelt van grove dennen. Hij vestigde de aandacht op dc groole be langen, verbonden aan het gebruik van den nen en dennenzaad van gewaarborgde al- komst. 1-Iet schijnt nog niet doorgedrongen tot alle boschbczitters, dat alleen de her komst van zaad en plantmateriaal zeker heid geeft voor een goede ontwikkeling van het bosch. In Duitschland is reeds het verhandelen van grove dennenzaad van niet gewaar borgde herkomst verboden. In ons land wordt op het bedrijf van de leden der ver eeniging geregeld contróle uitgeoefend door den daartoe namens den Minister aangestel- den controleur. DE OMZETBELASTING OP AARDBEIEN EN MELOENEN Is wél verschuldigd. Dezer dagen werd gemeld, dat in het ver volg 'geen omzetbelasting meer venschuldigd zou 'zijn voor aardbeien en meloenen,'die ter veilingen worden aangevoerd. Dit zou steunen op het feit, dat deze struiken groeien, terwijl aangenomen werd, dat fruit op houts groeit. Reeds in 1933 had het Centraal Bureau der veilnigen in Nederland aan den Minister ge vraagd om vrijstelling van omzetbelasting op genoemde producten. Naar aanleiding van genoemde mededeelin- gen heeft genoemd Bureau zich opnieuw tot den Minister van Financiën gewend, waarbij de Minister evenwel mededeelde, dat genoemd bericht volkomen op fantasie berust, er Minister nog steeds zijn standpunt handhaaft, nl. dat aardbeeni en meloenen, als zijnde vruchten, onder omzetbelasting vallen. AFNAME REGEERINGSVEE In de week van 24 Febr. tot en met 2 Maart i.s. zal weer gelegenheid gegeven worden vee aan de regeering aan te bieden op de be kende plaatsen, dagen en uren. Aangiftekaar ten verkrijgbaar bij de secre- wissen der Gewestelijke Landbouw-crisis- organisaties moeten vóór Zaterdag 16 Febr. (voor Zeeland tot 19 Febr.) bij deze organisa ties ingeleverd zijn. TEELTVERRUIMING VAN NARCISSEN Door den Bond van Zuiil-HoUnndsrbr- kleine Kweekers te Noordwijk is indertijd bij de onderhandelingen over de saneo van bloembollen-1933 een vooi-stel ge daan deze saneering progressief te doen uit en, zooals later niet de grocntentce.lt heeft plaats gehad. Omdat er groote bezwa ren waren o?a. het scheppen van gelegen heid voor fraude, heeft, de Bond niet verder hierop aangedrongen, hoewel nadrukkelijk op gewezen werd. dat de saneering de bestaansmogelijkheid van kleine bedrijven ten zeerste bedreigde. Door de Kweekerijceirtrale is dit wol ge- oeld en de meening te kennen gegeven, dat bij eventueele teeltuitbreiding allereerst ïeest gedupeerde bedrijven in aanmer king dienden te komen. Daarom heeft thans genoemde Bond de Minister er op gewezen, <$at met het oog op de aangekondigde openstelling der Am'eri- kaansche grenzen eind 193G, misschien zaak is dat voor de narcissenteelt eenige ve rning wordt gegeven, om aan de te ven ten grootere vraag te kunnen voldoen. Daar om dringt hij er op aan den kweekers van narcissen vooral eenige teeltuitbreiding toe te staan. Die uitbreiding kome dan vr ten goede' aan die bona-fide kweekers, wier beplante oppen-lak te bij het inventariseeren in 1933 niet grooter was dan 700 R.R. Opgemerkt wordt, dat de Bond deze uit breiding alleen zouden willen zien toegewe zen aan hen, wier hoofdmiddel van bestaan de bollenteelt is en dan nog met deze restrictie, dat in geen geval meer mag worden beplant dan de in 1933 geïnventari seerde oppervlakte. Stationsinbrekers gearresteerd In velband met de arrestatie van den 37-jar. psychopaat N. I». en den 26-jar. A. de B., beiden wonend*? te Breda, diie zich schuldig hebben gemaakt aim de inbraak in de le klasse wachtkamer van het sta tion Luge Z wal uwe in den naoht van 31 Dec. op 1 Jan. j.l., is gebleken, dat zij even eens hebben ingebroken in cte stations Goe^ en Middelburg. Bij een nadere huiszoeking in de wonin gen van dc twee aangehoudenen, is boven dien nog een groote hoeveelheid goederen in beslag genomen, w.Jlke gestolen bleken to zijn uit dc magazijnen van de firma Bremiinkmeijer te Dordrecht. Op verzoek van de Bredasche politie zijn voorts nog huiszoekingen gedaan te Bergen op Zoom en Vlaardingen, waarbij eveneens vele gocidrren in beslag zijn genomen, op vermoeden van dliofstal. Naar de herkomst van d-s goederen is het onderzoek nog in vollen gang. Het staat thans vast, dat de twee ve^ dachten den laatsten tijd niet mander dan tien inbraken hebben Gemengd Nieuws. De weggeloopen maagd Eenige weken geleden is uit het Iiefdes- gestioht „De Goede Herder" te Almelo een 18-jarig meisje weggeloopen met medene ming van een rijwiel, dat haar niet toebe hoorde. Het meisje is later te Iioogozand aangehouden. Zij bekende het rijwiel ont vreemd te hdbben en is naar Almelo over gebracht, waar zij ter beschikking is ge steld van den burgemeester. Het is geble ken, dat het meisje, dat onttrokken is de ouderlijke macht, eerst een bezo9k heeft gebracht aan haar ouders in Enschedé, aar ze verklaarde het ontvreemde rijwiel te hebben achtergelaten en vandaar na een paar dagen weer op stap te zijn gegaan noordwaarts in gezelschap van haar 19- jarigen verloofde. Zoo waven ze na een paar dagen per auto's, die hen op verzoek had den meegenomen, bij een zustetr van het maisje te Assen gearriveerd, en weer een of t\vee dagen later bij een tamte in Mar- tenshoek in de gemeente Hoogeveen. tie minister-president Br H. Colijn bracht gisteravond'cm bezoek aan de B. A.I.-tentoon st.elli.nfi. Op onze foto ziet men een standhouder bezig de voordeelen van zijn wagen den minister uileen ie zetten De directeur van de gasfabriek te Middelharnis Voor den Centralen Raad vam Beroep te Utrecht diende de ontsliagkweötie van de commissie van beheer die.r gasfabriek va.it Middelharnis en Sommalsdijk, welke com missie in appèl was gegaan tegen de be slissing van het ambtenarengerecht te Rot terdam, woatbij hot schorsingsbesluit en het ontslagbesluit van de commissie geno men tegen den directeur dier gasfabriek vernietigd werd en geèischt werd, dat de directeur, de heer J. F. K. Blokhuis, onver wijld in zijn ambt' moöt wortien hersteld. Mr J. Coert trad op als verdediger van de eascommissde. Hij tre-ohtte aan te toonen, dat "de commissie reden had met den direc teur te handelen zooals gehandeld is, om dat de directeur hiertoe aanleiding heeft gegeven. Daarentegen trachtte de verdediger van den directeur aan te toonen, dat de direc teur reden had zich te beklagen ovar de commissie, omdat zij hiertoe aanleiding heeft gegeven. Na nog eenige toelichtingen door den tirecteur zelf, werd de uitspraak bepaald p Donderdag 21 Febr. of eerder naar ge lang de raad dit noodig oordeelt. ONDER EEN BOOM NEERGEVELD Te Notter bij Nijverdal (Ov.) jarige landbouwer Ter Avest, die zijn vader hielp bij' het vellen van een boom, er onder geraakt. Den ongelukkige drong een rib door de longen waardoor hij aan de gevolgen stierf. Ter Avest laat een vrouw en drie kinderen ALBUM MET POSTZEGELS GESTOLEN. Bij een postzegelhandel aan de Keizers gracht te Amsterdam is een groote diefstal gepleegd. Uit het kantoor werd een album met postzegels, ter waarde van f 1500 ontvreemd. PRESTO Twee Christelijk-Sociale werken Van de heeren C. Smeenk en R. Hagoort Patrimonium in heden en verleden Een mooie aanwinst Op het breede terrein der Chr. Sociale Be weging hee.t het Ned. Werklieden Verbond Patrimonium steeds een plaats der eere inge nomen. Ook toen in de latere jaren door het meer naar voren treden van het C N. V. Patrimo niuim's werkzaamheid werd ingeperkt, bleef voor deze organisatie een belangrijke taak weggelegd. Het ging en het gaat ook nu nog om de verdediging van het Vaderlijk Erfdeel tot de bewaring waarvan thans reeds meer dan halve eeuw, en met succes is gestreden. Immers, mede dank zij de krachtige actie van Patrimonium is een dam opgeworpen te gen de voortgaande ontkerstening van ons \olk, is óók de sociale positie van den arbei der in ons land belangrijk verbeterd. Maar... er dreigen gevaren. Van velerlei Waarvan wel een van de voornaamste is, dat men met het bereikte tevreden zou zijn. Geva.en van lauwheid, laksheid en verslap ping in den strijd om het beginsel. Daartegen te waken, het is mede Patrimo- De laatste decennia hebben tal yan wijzi gingen gebracht in de maatschappelijke vraagstukken 2n verhoudingen. Veranderin gen van zóó ingrijpenden aard, dat herzie ning, vooral ook aangaande het principiëele op sociaal terrein, geboden was. Met ingenomenheid begroeten wij daarom :n tweetal nieuwe Qhr. sociale werken, wel ke bij de uitgeverij van J. H. Kok te Kamipen •het licht zagen. Wij bedoelen het prachtige beginselwerk van den heer Smeenk, Patrimoniums voorzit ter, „Christelijk Sociale Beginselen", en het breed opgezette historische werk van den heer R, Hagoort, „Het Beginsel Behouden", Gedenkboek van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium over de jaren 18911927. Hier spreken Schrift en Historie. Hier verstaat Patrimonium de roeping voorlichting te geven aan allen, die zich nauw verknocht weten aan Giet beginsel ook op het terrein van de Chr. Sociale Beweging. Daarom hopen we van harte ,dat èn oude ren èn jongeren, die zich zetten tot rustig en degelijk onderzoek, va.» dezen arbeid met groote belangstelling zullen kennis nemen. Chr. Sociale Beginselen Tn de jaren 1932 en 1933 heeft Patrimo nium een nieuw program van beginselen astgesteld. Het bestaande was verouderd en onvolledig geworden. Herziening was ge- Een nieuw conceptprogram van beginselen werd opgesteld .Nog voordat dit op de jaar vergaderingen van het Verbond was aange- ?n, is de heer Smeenk begonnen in het orgaan van het verbond op de artikelen van dit program een breede toelichting' te geven het goed verstaan en belijden der Chr. sociale beginselen te bevorderen. Reeds vrij spoedig kwam de gedachte op, dat het te betreuren zou zijn, wanneer het hierbij bleet Men was van oordeel dat deze artikelen ook in boekvorm moesten verschij nen. Dit is dus thans geschied. Het voordeel hiervan is, dat niet alléén de lezers van Patrimonium's weekorgaan, maar ook buitenstaanders van de inhoudrij ke, pittig geschreven lectuur kennis kunnen nemen. De omvang van de stof maakte een split sing in twee boeken wenschelijk. Want in dit eerste deel konden nog slechts 8 urtikelen van principieelen aard worden besproken. Niettemin is het een werk van bijna 500 pagina's geworden! Keurig uitgevoerd, fraaien donkerblauwen band. Wie het boek leest, krijgt allerminst den indruk, tijdschrift-artikelen te lezen. De auteur heeft zich dan ook niet met het „bun delen van de artikelen" tevreden gesteld. In tegendeel, op velerlei gebied werden ze ge heel omgewerkt zoodat een harmonisch, evenwichtig geheel werd verkregen. Het boek is in 10 hoo dstukken verdeeld, en wel de volgende: 1. Naar de heistelling van alle dingen; 2. De roeping der overheid; 3. Oud en nieuw liberalisme; -1 Het moderne socialisme; 5. Gezin en eigendom; 6. De kerk temidden van het moderne wereldleven; 7. De rustdag; 8. De vrije ontplooiing van het Chr. Onderwijs; 9. Volksgezondheid en hare ontwikkeling; 10 .De internationale verhou dingen. Wij hebben veel lof voor de wijze waarop de schrijver zijn taak heeft opgevat. Wie zich tot het lezen van dit beginselbock zet, kan ervan verzekerd zijn dat hij telkens weer naar dit boek grijpt en niet rust, voor het tot de laatste bladzijde toe is doorgewerkt. We hebben dit boek grootendeels met in stemming gelezen. Op enkele detailpunten zal altijd wel verschil van meening blijven bestaan. Ook komen er hier en daar kleine onnauwkeurigheden in voor. Het meest geslaagd achten wij de hoofd stukken over den rustdag en dc internatio nale verhoudingen. Wat niet wegneemt dat ook de andere doe len van het boek zeer lezenswaardige lec tuur vormen. Bovendien is het ,^bij" tot op dezen dag. De meest actueele vraagstukken passeeren dc revue. Nergens laat de auteur oen onzeker geluid hooren. Integendeel zijn standpunt is ast belijnd, volkomen Schriftuurlijk. Uit alles blijkt dat „de man van de practijk" aan het woord is. Zoo heeft dan de heer Smeenk met het schrijven van dit hoek ons Christelijk volks deel een groote dienst bewezen. En de jeugd krijgt de beschikking over een bron, die zij bij de bestudeering der begin selen onmogelijk kan missen. Het is te hopen, dat de heer Smeenk spoe dig op dit eerste deel het tweede, dat voor al zal handelen over vragen betreffende het akvereenigingswezen, de bedrijfsorganisatie, de sociale wetgeving en het pachtvraagstuk, kan laten volgen. De desbetreffende artikelenreeks is thans nog 'oopende jn het orgaan van het Verbond. Zeker zal het dan nog wel eenige maan den aanloopen, voordat het zoover is. Niettemin zien we ook het tweede deel met spanning en groote belangstelling tege- Het beginsel behouden Bezint Patrimonium zich dus in het-boek van den iheer Smeenk op rle maatschappe lijke vraagstukken van het heden, in het werk van den heer Hagoort spreekt uitslui tend de Historie. Vandaar dat deze boeken elkander mooi aanvullen. „Christelijk-Sociale Begin selen" is de bevestiging van „Het Beginsel Behouden". Men weet, dat het eerste deel van Pa trimonium's Gedenkboek in 1927 verscheen ter gelegenheid van het gouden jubileum van het Verbond Het handelde over de riode 1876—1S91. Dit tweede deel, dat eenige maanden ge leden eveneens bij Kok te Kampen de pers verliet, verschilt tn menig opzicht van het eerste. Niet alleen voert het een eigen titel „Het Beginsel Behouden", maar ook het geheele uiterlijk van het boek laat zien, dat de schrijver maar niet zonder meer een „tweede deel" heeft willen geven. Hij heeft het werk breeder opgezet dan bij het eerste deel mogelijk was. Mede daar door is het uitgedijd tot een lijvig boekdeel van ruim 500 pagina's. Wie .zich van den inhoud ernstig reken schap geeft kan niet anders dan eerbied hebben voor den speurzin van den schrij ver. Hij heeft veel materiaal moeten ver werken, alvorens het boek in den tegenwoor digen vorm gereed was. Gaf de schrijver iD het. eerste gedenkboek een schets van den strijd van de opkomst van de Chr.-Socialo Beweging, in dit tweede deel is vooral zijn bedoeling geweest te bespreken de strijd om de formuleering en verdediging van het be ginsel Vandaar ook den reeds weergegeven titel van het boek. Of de schrijver in dit streven volkomen is geslaagd? Ook volgens zijn eigen meening niet ge heel Wie een dergelijke eisch aan een in hoo.dzaak historisch opgezet werk zou stel len. vergeet vaak de moeilijkheid, welke zich daarbij altijd voordoet, nl. het vinden van een juist evenwicht tusschcn de beschrijving van dien strijd der beginselen eenerzij de en allerlei historische en organisatorische feiten anderzijds. En juist ook aan deze laatsten moesten in dit boek een ruime plaats worden toege kend. Dit neemt niet weg, dat met groote dank baanheid kennis genomen mag worden van de beschrijving van dit stuk onvergetelijke Historie van Patrimonium, waarin de ont wikkeling der opvattingen over de vraag stukken van principeelen en organisatori- schen aard zulk een belangrijke plaats in nam. De schrijver heeft de stof hoofdzakelijk gegroepeerd om de hoofdpersonen uit Patri monium. Het bevat de volgende Hoofdstuk ken: 1. Na het Sociaal Congres; 2. Nog 5 jaar onder Kater; 3. Onder Talma's leiding; 4 In dén strijd voor het beginsel; 5. Het be ginsel in de practijk. Het eerste hoofdstuk is het uitvoerigst, omdat toen vooral ge kampt werd om den groei der ideeèn en vor men. In de jaren 1S991911 ging het er om 6' Patrimonium de beginselen, in de vooraf gaande jaren geevonden, zou kunnen foandha enen in organisatie en wetgeving werkelijk heid zien worden. Dit is de periode van Tal- ia's leiding. Over de jarer. 1911—1927 heeft de schrijver itsluitend historie gpgeven. Dit is de perio de waarin de heer Smeenk als redacteur van het orgaan is opgetreden. Door dit wenk, en dit is onze eindconclusie, een uitnemende bijdrage geleverd tot de geschiedenis onzer Chr Sociale Beweging. Wij hopen, dat velen ook van dit belangrijk —erk met aandacht kennis zullen nemen. Opdat steeds sterker en vaster groei de vert.uiging, welke rijke voorrechten God os heeft geschonken in een hechte C.lir. so ciale beweging, die heeft mogen arbeiden tot zegen van vaderland en völkv ROFFELRIJM EN4 IDEAAL Een van mijne idealen Die mij lokkend tcgenstralen Is een huisje in de duinen Midden in de bloementuinen, Zeven kaniers aan de zonkant En een serre met een glaswand Waar de planten welig tieren En de winter zomersch vieren Bij een plas met riet en lisschen Met vergunning om te visschen, Waar de karpertjes verlangen Aan mijn haak te mogen hangen, En een bootje met tivee karen Om de tochten te bevaren En de vischjes te bewaren Die we op een dag vergaren. 'k Wil dicht bij de zeekant huizen Waar ik steeds de zee hoor bruisen. Waar de hemel op de kruinen Rust de groen gekroonde duinen, Bij een bosch met hooge boomen Waar het zalig ie te droomen, Waar de vogels vroolijk springen En hun liefdeliedjes zingen, Ijverig hun nestjes bouwen En gezellig samen trouwen, Kleine eitjes deponecren, Wormpjes aan hun broed serifeeren Samen vechten, samen eten, En niets van de crisis weten. O, zoo'n huis met een plantsoentje. Gratis, met een klein pensioentje Groot genoeg om van te leven En mij aan de pen te geven En de tijd te zien vervlieten Badend in natuur genieten! 'k Wou dat ik zoo'n hutje had Heel dicht bij de groote stad! (Nadruk verboden.) LEO LENS Oude vrouw levend verbrand Te Finsterwoldie (Gr.) was de 82-jarige alleenwonende mej. A. Haken, 's avonds op bezoek geweest bij haar naaste buren, de fa milie Zwart. Tegen tien uur keerde het oudje huiswaarts Toen Zondagmorgen mej. Zwart zich aan de woning van het oudje vervoegde, was de deur nog gesloten en bleek, dat de kamer voL rook was. Daar men een ongeluk vreesde, werd aanstonds de deur geforceerd. De toe stand, die zich toen vertoonde, was vreese- lijk. In een hoek van de kamer lag het geheel verkoolde lijk van mej. Haken. Vermoedelijk heeft zü btf haar thuiskomst zich nog boven een stoof willen warmen, waarbij haar klee- ren vlam zullen hebben gevat. Ook is de mo gelijkheid niet buitengesloten, dat zü een ongeluk heeft gehad met het nachtlampje, f petroleumlampje) dat zij geregeld liet bran- Ernstig ongeval te Melissant Jongen uit «te <ram gevallen Zaterdagmiddag is de 13-jarige Ambachtsscholiei- L. de Goede van Stellendam or.der Melissant ach terover uit de tram gevallen. Dit ongeval werd door Diemand bemerkt, de tram reed dan ook door. De jongen was nog in staat naar Stellendam te loopen, maar toen hij daar aankwam, voelde hij zich zeer versuft. De geneesheer, die den knaap «ïverbracht. con stateerde een lichte hersenschudding, terwijl een «Ier armen op twee plaatsen gebroken bleek. De jongen is in het ziekenhuis tc Driksland op genomen. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is een blokbandtaxi, die van de F.landsgracht komende de Kin kerstraat wilde inrijden, in botsing gekomen met een „snorder", welke vier personen in de richting van het Leidscheplein bracht. De aanrijding geschiedde met zoo veel ge weld, dat laatstgenoemde auto geheel ver nield werd en bij de botsing omsloeg. De chauffeur werd aan de hand ernstig go- wond, zoodat hij naar het Wilhelminagast- huis moest worden overgebracht. De passa giers konden uit den wagen kruipen. Won der boven wonder waren alle vier onge deerd. De blok ban dan to liep slechts ge ringe schade op, terwijl geen der inzitten den van deze auto werd gewond. Het schijnt dat de blokbandchauffeur geen voorrang heeft verleend aan de andere van rechts komende auto. Te B 1 e r i c k (L.) is de 20-jarig© Lenders uit BoeRens tegen ©en vrachtauto van En kevoort uit Sevcnurr. gebotst De wielrijder werd in zorgwekkenden toe stand naar het R.K. ziekenhuis te Vcnlo overgebracht Te N ij m e g e n is het zoontje van den heer I. D. B. op de Oude Stadsgracht, toen het kind plotseling uit huis kwam en de straat wilde oversteken, door een auto ge grepen. Het kind werd tegen den grond ge smakt en met een ernstige schedelbreuk naar het Canisius-Ziekcnhuis vervoerd. De toestand is ernstig. VERDRONKEN Te Valkenburg is de 7-jarige A. Quaad vlieg, wonende te Broekhem, toen hij van school op weg naar huis was, tijdens het spe- de Geul geraakt en verdronken. Den heer Smeets, hoofd-onderwijzer van de St Ca- nisiusschool, die even na het ongeval passeer- gekleed te water sprong, mocht het niet gelukken het kind op te halen. Mej. E. uit de Thomas a Kerrupisstraat te Zwol km is bij de Üie2e.<kade te water ge raakt en verdronken. SCHANDELIJKE SABOTAGE Op het werk van drie in aanbouw zijnde huizen der fa Gebr. W. aan de Nieuwe Brou wersstraat te O s s, kwamen de arbeiders bij den aanvang van hun werkzaamheden tot de ■ntdekking, dat alle steigertouwen tot voor driekwart waren doorgesneden. De gemeente politie heeft den geheelen dag verschillende personen in verhoor genomen om de schuldi gen aan deze laffe daad, die hoogst érnstige gevolgen zou gehad hebben als zij niet bijtijds ontdekt, te achterhalen, tot dusver zon der resultaat. EEN GRIEP-EPIDEMIE Te Eerheek in de gemeente Brammen (Gld) wegens het heerschen van griep de open bare school voor een week gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5