DE INDE PUT? KINKHOEST DINSDAG 5 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE OVEREENKOMST VAN LONDEN Een radio-rede van Flandin Men wacht thans op Duitschland Flandin en Laval zijn gistermorgen uit (Londen vertrokken; de eerste per vliegtuig, de laatste per trein. Bij zijn aankomst op het vliegveld Le Bourget werd Flandin ontvangen door mi nisters en talrijke andere officieele perso nen. Hij had nog gelegenheid voor de mi crofoon te verklaren: De onderhandelingen tussohen Frankrijk en Engeland brengen nieuwe waarborgen mede voor Frankrijken den wereldvrede. Ook Laval is bij zijn aan komst te Parijs ontvangen door officieele personen en een menigte, die hem hartelijk toejuichte, Flandin voor de radio Des avonds hield Flandin zijn aangekon digde radiorede. Gij weet allen, aldus de Fransche premier, dat Duitschland de laat ste jaren zijn bewapening belangrijk heeft uitgebreid, waardoor de desbetreffende be palingen van het. verdrag van Versailles feitelijk buiten werking zijn gesteld. Hij wilde daarover niet polemiseeren. maar slechts het feit vastleggen en er op wijzen, dat deze toestand leiden moet naar een wedstrijd op het gebied van de bewa pening, een wedstrijd, die een gevaar voor den vrede beduidt, zoodra het evenwicht in de bewapening verloren is gegaan. Frankrijk wil den vrede en heeft na den oorlog tal van pacten gesloten om den oor log te vermijden, laatstelijk nog het Donau- pact en het Oostelijke pact. Met voldoening is andermaal gebleken, dat deze regionale Yredespacten de instemming van Engeland hebben. Frankrijk wil niets veronachtza men wat den vrede in de toekomst zal kun nen handhaven. Voor die handhaving van den vrede is intusschen de terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond noodig en zijn medewerking aan een algemeen pro gramma van veiligheid en beperking van do bewapening. De omschrijving van deze veiligheid is Steeds een steen des aanstoots geweest, waapop de wil van de volken en van de re geeringen schipbreuk heeft, geleden. Er be staat helaas nog geen internationale macht om deze veiligheid te verzekeren. Ik hoop, aldus Flandin, dat Duitsch'« land, dat zoo dikwijls zijn wil, om den vrede te handhaven heeft betuigd, de ze gelegenheid om tot een werkelijke handhaving van den vrede te geraken, niet ongebruikt zal laten voorbijgaan. Flandin wees vervolgens op het dringen de vraagstuk van de bezwering van den luchtoorlog: het schrikbeeld van een plot seling bombardement uit de lucht Met een conventie op luchtvaartgebied hebben wij ons dan ook zeer spoedig accoord verklaard. In geval van een aanval zal terstond opge treden worden en een coalitie van de lucht strijdkrachten staat priori vast Door der gelijke coalities zal de superioriteit van ieder -volk zóó vast staan, dat niemand in de ver leiding zal komen tot een luchtaanval over te gaan. Op deze wijze is een der ernstigste gevaren, die den vrede bedreigen, uit den weg geruimd. Ik twijfel er niet aan, of ook de overige mogendheden zullen tot deze conventie wal len toetreden. Door deze conventie is een belangrijke tetap op den weg naar den vrede gedaan en is een dam opgeworpen tegen alles, wat de ivredelievende volken kan bedreigen. Alle Franschen zullen zich er in verheu gen, dat de gemeenschappelijke belangen van de volken tot een overeenstemming hebben geleid met het doel, om dpn vrede te handhaven. Hierdoor is verlichting in een der meest ernstige zorgen der mensch- heid gekomen en wij zullen voortgaan ver dere verlichting te brengen. De Fransche pers Is tevreden In de Fransche pers is de tevredenheid over de te Londen bereikte resultaten al gemeen. De bladen wijzen vooral op de be sliste houding van Engeland tegenover de luchtconventie en spreken in dit verband van historische dagen. Alle bladen spreken de hoop uit, dat Duitschland de beide uitgestrekte handen van Frankrijk zal aanvaarden. Duitschland ziet in het accoord feen grondslag voor onderhandeling Bij de beantwoording van vragen in het Lagerhuis zeide Sir John Simon o.a., dat do Duitsche gezant hem *s middags gezegd had, dat Duitsch land de overeenkomst als een geschik te basis voor verdere besprekingen be schouwt. Eden naar Berlijn of von Neurath naar Londen? Uit Londen: Het is thans vrij zeker, dat lord-zegelbewaarder Eden naar Berlijn zal vertrekken, om daar de onderhandelingen voor de samenwerking van Duitschland met ile overige groote mogendheden te voeren. Echter bestaat volgens loopende geruchten ook de mogelijkheid, dat von Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche za ken, naar Londen zal komen. De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- ï-espondenz schrijft over de overeenkomst, van Londen, dat het een breed program is tot gemeenschappelijke regeling van de ho- wapenings- en veiligheidskwestie in Europa- Het stelt twee standpunten op den voor grond, die ook in Duitschland weerklank zullen vinden, omdat zij steeds de voor naamste zorg der Duitsche politiek zijn ge weest: vermijding van een bewapenings wedstrijd en uitschakeling van oorlogsge vaar. Daarbij behooren de kwesties van ge lijkgerechtigdheid en veiligheid. Het was niet meer mogelijk nieuwe denkbeelden te formuleeren. Pas na onderzoek van de be sluiten te Londen zal men met zekerheid kunnen zeggen, welke draagwijdte en wel ken innerlijken samenhang de verschillende punten hebben. Van belang is echter thans reeds, dat er sprake is van- een algpmeene regeling, die vrij tusschen Duitschland en cle andere belanghebbende mogendheden zal worden getroffen. De DA.Z. zegt. dat de hoofdzaak is, dat Ben der belangrijkste hoofdstukken van Ver sailles is geliquideerd. Met ontzaglijke moei te is nu een platform gevonden. Daarop moet nu plaats worden gemaakt voor ande ren en zij. die er op staan, moeten het niet verlaten. Daaivoor te zorgen is voorshands dc taak der Engelsche politiek. Op het verwijt, dat Duitschland eenzijdig zijn verplichtingen op 't gebied der wapening heeft gewijzigd, antwoordt de D.A.Z., dat de anderen ook eenzijdig zich hebben onttrok ken aan hun verplichting, vastgelegd in het verdrag, om op voorbeeld van Duitschland te ontwapenen. Voldoening in Italië en België Uit Parijs: Mussolini heeft het resultaat der onderhandelingen met voldoening ont vangen aangezien het Fransch-Enge 1 scho accoord steunt op den grondslag van hef pact van vier, waardoor een terugkomen op de voorstellen van Italië mogelijk is. Uit Brussel: In de Wetstraat wordt mede gedeeld, dat cle Fransch-Engelsche accoor- den, die met genoegen werden vernomen, voor België beschouwd worden als een bui tengewoon belangrijke factor voor de vei ligheid van het land. Sir John Simon Vrijdag naar Parijs Sir John Simon zal Vrijdag te Parijs deel nemen aan het jaarlijksche banket der Eu- gelsche handelskamer. Simon zal een rede voering houden. HET PROCES-HAUPTMANN Een getuige van de verdediging als leugenaar te kijk gesteld Uit F1 e m i n g t o nEen vriend van Hauptmahn, Hans Kloppenburg, verklaarde, dat hij den avond, dat het losgeld werd be taald met Hauptmann in diens huis heeft doorgebracht. Ook zeide hij, dat Fisch den avond voor zijn vertrek naar Duitschland bij Haupt- man op bezoek is geweest en daar in de keuken een pakje heeft achtergelaten. Mevrouw Bonesteel, de houdster van een restaurant bij Yonkers Ferry, getuigde, dat op den avond van de ontvoering Violet Sharp, het kindermeisje van de Lindberghs, zenuwachtig bij haar in het restaurant ge wacht had en toen er een auto kwam, daar haastig in was gestapt en weggereden. Inmiddels heeft in dezelfde zitting van het hof de procureur-generaal Wilentz een hevigen aanval gedaan tegen een door de verdedicing aangevoerde getuige Peter Som- mer, die zooals men weet, verklaard had, dat'hij de werkelijke ontvoerders van den baby van Lindbergh op den morgen na de ontvoering op een Hudson-veerboot en later uog eens op de trarp m New York had ge zien. De man en de vrouw, die hij gezien had, werden door hem op een door de ver dediging getoonde foto geïdentificeerd als lsidor Fisch en Violet Sharpe. De procureur-generaal Wilentz beschuldig de Sommer ervan, dat hij „getuige van beroep" was, „die verklaringen voor klin kende munt verkocht". Wilentz staalde deze beschuldiging met bewijzen en dwong Sommer toe te geven, dat hij in het proces eerst ten gunste van de eene en vervolgens ten gunste van de andere partij verklarin gen had afgelegd. In het kruisverhoor, waaraan Sommer (hierop werd onderworpen, legde hij steeds meer verwarde verklarin gen af, sprak zichzalf herhaalde malen te gen en moest tenslotte een deel van zijn getuigenis heiroepen. HET VERRE OOSTEN Het Japansch-Chineesche conflict geregeld Uit Moekden: Officieel wordt medege deeld, dat de Jaipansch-Chineesohe confe rentie te Tatan haar eerste zitting heeft ge houden voor die bij logging van het Jehol- conflict Volgens Sjimhoen-Rengo is over eenstemming bereikt omtrent het vermijden van verdere militaire incidenten. Voor de negdling der grensconflicten zal een bijzon dere commissie worden benoemd. De Chi- neezen hebben verklaard, dat de bestreden gebieden zoo snel mogelijk zullen worden ontruimd. Zondag zou de conferentie ge sloten worden met de ondertekening van een speciaal protocol. De toestand aan de Mongoolsche grens Een Mandsjoerijsch ultimatum Uit Sjanghai: Volgens berichten uit Tsjangtsjoeng heeft de commandant der Mandsjoerijsohe troepe'n, drie bij het Boir- rneer staan, ven de Mongoolsche autoritei ten geêisoht, dat zij het gebied ten Noorden van den rivier Khalga ontruimen. De Mandsjoerijsohe troepen zouden dan de rivier niet oversteken en de kans be staat, dat alle vijandelijkheden worden ge staakt, indaen de onderhandelaars aan beide zijden hat incident zouden kunnen regelen. Indien dat niet zou gelukken, zouden de Mandsjoerijsch e troepen, aldus het ultima tum, geweld moeten gebruiken. BOTSINGEN MET STAKENDE METAAL ARBEIDERS. Uit Parijs: In Trith St. Leger, aan de Schelde, is het tot botsingen gekomen tus schen bereden Mobile Garde cn verscheide ne honderden metaalarbeiders, die hevig verzet pleegden. Zij vielen de Mobiele Garde aan met stokken, waarvan naar het schijnt een deel voorzien was van daaraan bevestig de scheermessen, waarmede verscheidene paarden ernstig gewond werden. De com mandant der Mobiele Garde gaf bevel op te treden tegen de stakers, doch was niet te gen de ovennacht opgewassen, totdat hij twee afdeelingen Mobiele Garde te voet op het laatste oogenblik tot ondersteuning kreeg. Het kwam tot. heftige botsingen tus schen cle stakers en de gardisten, die eerst na geruimen tijd de orde konden herstellen. VISSCHERS OP EEN IJSSCHOTS. Gered doordat de wind draaide. Uit Buffalo: Doordat tijdig de wind draai de konden S visschers, die op een ijsschots in het Eriemeer waren afgedreven, weer veilig aan land stappen. Twaalf andere vis schers, die eveneens met een ijsschots wa ren afgedreven, werden gered met behulp van roeiboot en.. NIEUWE ONLUSTEN IN ALGIERS. Uit Constantine: Groote afdeelingen Fran sche troepen hebben Zaterdag, in verband met ernstige onlusten, de orde moeten-hand haven. Een groote, opgewonden menigte, waarbij zich inboorlingentroepen hadden gevoegd, deed n.l. plotseling een aanval op het politiestation te Setif, belegerde bet ge bouw en plunderde een aantal Joodsche en andere zaken. Twee personen werden ge dood, terwijl verscheidene agenten van po litie en inboorlingen ernstig gewond wer den. OVERAL LAWINERAMPEN Dooden en gewonden Zestig menschen ingesloten door sneeuw Uit Trautenau (Bohemen): Twee Tsjechi sche officieren zijn tijdens een sneeuwstorm in het Reuzengebergte om het leven gefeo- Een hooge ambtenaar bij het mijnwezen, die met zijn dochter en een dame uit Praag een wandeling maakten, werden door een lawine verrast. Vader en dochter zijn ge dood, de dame uit Praag werd met ernstige inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Marschendorf overgebracht. Uit Arosa (Zwitserland): Zes personen, die op weg waren naar de berghut op de Weisshorn, werden door een lawine verrast. Drie personen werden bedolven. Een kon worden gered. Twee porsonen werden on der de sneeuwmassa's begraven. Uit Weenen: De dooi en de zware stor men hebben niet alleen in het gebied van Arlberg tot ernstige verkeersstoringen door lawines geleld. Uit andere streken komen dergelijke berichteu. Van den Reichenstein in Stiermarken zijn twee lawines neerge komen, waarvan een 2fl0 RL breed en 3 M. hoog was. Do spoorbaan in de streek van Erzberg is bedolven. Het vrijleggen zal acht dagen vereischen. Ook de straatweg over den Prnebichl-Pas is door sneeuwval ver sperd. De treinen komen met groote vertra gingen te Weenen aan. De algemeene directie der Oostcnrijksché bondsspoorwegen deelt mede, dat het Air- berg-traject, lietwelke in den loop van Za terdag nog Is vrij gemaakt, in den afgeloo- pen nacht opnieuw is versperd door drie reusachtige lawines tusschen Bludenz en Langen. Het zijn grondlawines, die veel puin en boomstammen met zich meevoeren, waardoor het opruimingswerk geruimen tijd zal duren. De sneltreinen zullen van Buchs o\er Bregenz naar Lindau—München—Saiz- burg worden omgeleid en ook de Arlberg express zal deze route volgen. De directie der spoorwegen deelt verder mede, dat de lawine-wachters op het Enn- staltraject ge\aarlijko lawines op de steile hellingen langs de spoorbaan hebben waai- -genomen, zoodat het verkeer op dit traject nog in den loop van vandaag gestaakt za> moeten worden. Uit bijna alle andere deelen van Oosten rijk komen nieuwe berichten over ernstige lawinerampen binnen. Te Lassing in Salz burg zijn twee boerenhofsteden door zen lawine bedolven. De bewoners zijn ingeslo ten en men is nog bezig met de pogingen hen te bevrijden. De hoofdverkeersweg van Weenen naar Salzburg is bij Voecklafcruck door lawines versperd, evenals de weg Sa 1 zburg-Mendsït» Bij Wagrein in het land Salzburg werd een knaapje door een lawine bedolven. Van de ingesloten skiloopers en soldaten op de Planerhuette in de Ennstaler bergen ontbreekt elk nader bericht. Aangezien' in de meeste deelen van Oos tenrijk de sneeuwval voortduurt en de tem peratuur betrekkelijh hoog is, vreest men voor verdere lawine-rampen. Naar de „Telegraph" gisteravond meld de, zijn de veertig skiloopers en twintig soldaten, die bij de Planer-Huette waren ingesloten, onder leiding van een reddings colonne, op weg naar het dal, Uit de verschillende bondslanden komen steeds meer berichten over het neerstorten van lawines binnen. In Poss-Lueg, op het baanvak Salzburg-Innsbrück is een school- trein door een lawine bedolven. De locomo tief en eenige wagons werden zwaar be 1 schadigd. De machinist en een conducteiir liepen verwondingen op. De zoogenaamde Kaernter Bundesstrasse werd bij Werfen (Salzburg) door tien lawi nes onbegaanbaar gemaakt Bij Heiligenblut am Grossglockner werd 'n skilooper door een lawine bedolven. Men vreest, dat de man om 't leven gekomen is. Duitschland en het Donau-pact Eenige vragen gesteld De Duitsóhe gezant te Rome heeft aan d< ltaliaansche regeering mededeeling gedaan van Duitschlands houding ten aanzien van het Donaupact. Volgens het Giornale d'Italia zou Duitschland geeneriai verzet bieden tegen het beginsel van een verdrag van niet-' inmenging, maar zou het eenige vragen gesteld hebben en wel: le. waarom Zwitser land niet zal deelnemen, 2e. of alleen Italië en Frankrijk hot recht habben tusschen- beids te komen, 3e. welke gelegenheid de onderteekenaars houden om andore par- tieelo overeenkomsten te sluiten met an dera staten, 4c. hoe lang de Fransch-Ita- liaansche overeenkomst van consultatie du ren zal, 59. of het verdrag za.i worden inge schreven bij den Volkenbond en aan zijn jurisdictie onderworpen. Het Giornale d'Italia is van oordeel, dat deze vragen de mogelijkheid van een toe treden van Duitschlaud niet scliijnan uit sluiten. Geen "geneesmiddel"—maar helpt dc vlagen W|CKS verminderen yj vaSoriJb WÉRKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK BRANDCATASTROFE TE GEORGETOWN. Tweehonderd halzen vernield. Uit Singapore: Een hevige brand heeft het dorp Ayer Hitam, dat tot. de voorsteden van Georgetown in Penang behoort, totaal ver woest Tweehonderd huizen werden ver nield. De schade bedraagt 50.000 pd. st. Er zijn evenwel geen menschenlevens te be treuren. PROFESSOR HUGO JUNKERS f Op zijn 76sten verjaardag is overleden Prof. Hugo Junkers, stichter en leider van de Junkers-f abri eken te Dessau. Twee dooden. Uit Bad Tölz: Zondagochtend vroeg is de Bernau-Huette nabij Longries door een or kaan opgenomen en ongeveer 100 meter verder in het Hirschbach-dal geslingerd. De massieve houten hut werd hierbij geheel vernield. In de hut bevonden zich een achttal ski loopers, die zich voor een deel reeds ter ruste hadden begeven. Zij werden met de hut meegevoerd en onder de puinen begra ven, doch zij wisten zich hieruit te bevrij den. Zij begaven zich op weg naar Tölz, doch twee van hen, d: alleen in hun hemd gekleed waren, zijn onderweg doodgevroren. De anderen, die door den tocht m onvol doende kleeding waren uitgeput, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Staat en Kerk in Mexico Verklaring minister van Bnitenl. Zaken Uit Mexico: Portes Gil, do minister van Buitenl. Zaken, heeft verklaard, dat het con flict in de kerk in Mexico niets nieuws is, doch dateert uit den kolonialen tijd. Het spruit niet voort uit wereldlijke machtswel lust van de Katholieke kerk. In Mexico heb ben geen geloofsvervolgingen plaats. Het staat een ieder vrij, aldus do minister, zijn geloof te belijden. Daden van geweld, welke hier of daar zijn gepleegd, zijn slechts het werk van onbezonnen elementen geweest. De autoriteiten streven er naar dergelijke excessen met kracht te onderdrukken. Ove rigens ligt do schuld bij dergelijke botsin gen vaak bij de geestelijken zelf, die niet de wetten in acht nemen en vaak geprobeerd hebben onlusten te veroorzaken. De strijd tegen de communisten in China Japansche medewerking? Te Tokio verluidt, dat de Nissjin Kisen Kaisje, de Japansche stoomvaartmaatschap pij, van de overheid te Nanking het verzoek heeft ontvangen Chineescho troepen de Jangtse-rivier op to vervoeren ter onder drukking van het communisme in het bin nenland. Gelijkluidende verzoeken zijn reeds aanvaard door de Ardine en de Butterfield- maatschappijen. De strijd in den Gran Chaco Engeland, Frankrijk en Zweden heffen embargo op wapens op LTit Genève: Volgens mededeelingen uit Duitsche bron zouden de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Zweden het Volken bondssecretariaat hebben doen wéten, dat zij het verzoek van de commissie voor het conflict in den Gran Chaco, waarbij den regeeringen werd aanbevolen wegens de houding van Paraguay tegenover den Vol kenhond het embargo op wapens, voor zoo ver het Belivia betreft, op te heffen, heb ben ingewilligd. Volgens deze mededeelingen zouden de drie regeeringen verklaren de noodige maat regelen te hebben getroffen om den uitvoer van wapens naai- Bolivia vrij te laten. Uit Reykjavik: Nadat het drankverbod op IJsland bijna een kwarteeuw van kracht is geweest, is het eiland teruggekeerd tot een vrij gebruik van alcoholhoudende dranken De heropende café's waren afgestampt voL Kort Nieuws Op Nieuw Zeeland is de vulkaan Ngauruhoe in heftige werking. De rook- en asch-kolommen zijn meer dan 1300 M. De Fransche communisten lei der Car chin, die in Engeland zou spreken, is te Dover aangehouden en naar Frankrijk te ruggestuurd. Door het smelten van. de sneeuw stijgt de Rijn onrustbarend. Over Neckar, Main, Lahn, Moesel, Saar en Saucr komt hetzelf de bericht. In Frankrijk Is ln 1934 4,2 milliard franken minder aan indirecte belastingen ontvangen dan begroot was; in het laatste kwartaal 500 millioen minder aan directe be lastingen dan in dezelfde periode van 1933. In de ltaliaansche provincie Catania, niet ver van Castiglione, is een opslagpl van ontplofbare stoffen in de lucht gevlo gen, waardoor drie huizen werden verwoest. Drie personen zijn om het leven gekomen, zes ernstig gewond. In een gevangenis te Luhon (Polen) raakte een stroozak door een sigaret in brand. Twee gevangenen verbrandden, een derde werd zwaar gewond. In een hoogover bij Lorient stortte een houder met gloeiend vloeibaar staal om laag en sprong uit elkaar; drie werklieden werden gedood en zeven zwaar gewond. In Duitschland is het recht van gratie, van het toekennen van nog niet-ingewillig- de pensioenen en van benoeming en ontslag van hoogere rijks- en landsambtenaren in handen van Hitier gelegd. Door hevigen regenval is het verkeer In een groot deel van Württenberg lam legd. Onweders bobben In Palestina gewoed. De spoorwegverbindingen HaifaJaffa en TelavivJeruzalem zijn verbroken. In het Fransche regiment te Angou- leme liggen 250 personen ziek aan griep. Er zijn reeds 7 overleden. De Prins van Wales is met vacantie naar Oostenrijksch Tirol vertrokken. De Oostenrijksche autoriteiten hebben buitenge wone veiligheidsmaatregelen genomen. Kerknieuws. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Maassluis, D. J. van Brum, men te Driebergen. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Loppersum, H. Vogel te NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Lage Vuursche, F. van Graaf te Ede. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE Na be\-estigd te zijn door Ds. L. Aalders te Etten met een predikmg over Hand. 910 e deed Ds. E. Emmen. gekomen van Noordhom (Gr.) zijn intrede te Bude, sprekend over 1 49. Toespraken hielden Ds. Oeremans te Prin- KERKTELEFOONS VOOR SLECHTHOORENDEN on VOOR ZIEKEN BUITEN de Kerk Het Oudste Speciaal-Adres met het Nieuwste Systeem! N.V. INSTRUMENTENHANDELv.h. Fa. P. GEERVLIET Oude Spiegelstraat 3 AMSTERDAM •Ef N GAT IN «ET LAKEN. A\AAfc«* Douwe Egberts Echte Trfesche Heeren-Baaï «w Varinas Nederlands ^eurigsto pijptabak. cenhage en Ds. vaD Dijk tc Breda, waarna werd toegezongen Ps 84 23. De heer W. B i e s h a a r Jr., cand. te Utrecht hoopt Zondag 24 Febr. a s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. gem. te Benthuizen, oa be vestigd te zijn door zijn vader Ds. W. Bieshaar van 's-Gravenhage. KARL BAR TH IN NEDERLAND Kort voor dc definitieve berichten over het komen van Prof. Karl Barth naar ons land het geven van een reeks colleges te Utrecht, schreef ,.De WekkerWij zouden het jammer vinden als prof. Barth niet in Nederland kwam daarom volgen wij met groote belangstelling ook dc ontwikkeling van deze dingen. „Wij zijn geen Barthiaan. Wij dirven zeker niet Ce beweren, dat wij Barth onder tie kr.ie hebben, maar dat het 'o man van bcteekenis is, zal niemand kunnen ontkenoen. Toen alles in Duitschland op het punt stond om toe te geven en het geheeli Duitsche protestantisme op het punt stond te capi- tuleeren voor dc NS.-bcweging, toen is hij de man geweest, die de bazuin geblazen en de a' klok geluid heeft. Hij beeft met Gods hulp het Duitsche protestantisme van deze smartelijke capi tulatie gered, en coder zijn banier hebben de Ge reformeerden zich verzameld cn zijn door zijn bezielend woord gegord tot den strijd. En dat heeft stimiuleerend gewei kt op de andere kerken. Dat er een belijdende terk in Duitschland Is, die niet meer genegeerd worden kan, een kerk die den moed heeft om een Rijksb'srchop onomwonden zeggen, dat hij moet aftreden, is de vrucht van z optreden. En dat hij ien moed gehid heeft om liever zijn professoraat te verlieren, dan ic doen, wat de Duitsche regeerlna van hem eischte, heefl hem èn in Europa èc in Amerika een populariteit verschaft, die maar weinig theologen zich verwor ven hebben." BOND VAN GEREF. MANNENVEREEN. De Bondsvergadering der Geref, Mannen-Ver- eenigingen zal dit jaar op een nog nader te be- palen dag in Juli te Den Haag worden gehouden. Aan de beurt van aftrediog als lid van het Bands- bestuur zijn de heeren D. Ekens te Groningen, Ds. Y. van der Zee te Amsterdam-W. en R. Coulander tc Den Haag, allen herkiesbaar. UIT DEN MOND DER KINDEREN In het Corresp. blad der Ver. van Chr. Onderw, troffen wij het volgende lieve tafreeltje aan: Het is een aardig meisje, een meisje met lachen de meed en die telkens doet denken aan Rood kapje. Haar vader vertelde laatst het volgende: Ze waren met elkander genoodigd op een fa miliefeest. De meerderheid bestood uit „niet- Christenen. alleen het gezin van het meisje was belijdend Christen. Op een gegeven oogenblik werd er aan tafel geschikt en er ontstond een groot rumoer borden en flesschen: het eten begon! Plotseling klonk de stem van het meisje: „Ieder moet gaan zitten en niets zeggen en ieder die al aan 't eten is, moet zijn vork neerleggen!" Allen keken verwonderd op. maar legden de vork toch neer. Toen legde het meisje haar hoofd in de handen en met duidelijke en heldere stem zei ze: „Mijn ziel. loof den Hecre en vergeet geen Zijn weldadenl" ZENDING EN PHILANTROPIE SAD RACH-CHRISTENEN Een en andermaal hebben wij melding gemaakt van den terugkeer van z.g. Sadrach-Christenen tot de Geref Kerken of Zendingsposten op Java. Ds. P. H. van Eyk schrijft uit Solo daaromtrent: „Het contact, dat met een gedeelte van de Sadrach-Christenen tot stand is gekomen, is voort durend aangehouden en versterkt. Ze zijn om aller lei redenen nog niet samengesmolten met de andere Christengemeenten, maar van binnen uit wordt getracht, het geestelijk leven op te bouwen, eL de eenheid organisch te doen groeien. Met de be langrijke groep van deze Christenen, die afzonder lijk is blijven staan en zelfs een uitgesproken vij andige houding aannam, is opnieuw verbinding gezocht." EVANGELISATIE ONDER SCHIPPERS Blijkens de berichten in enkele kerkbladen wordt het werk der Evangelisatie van de Geref. Kerk Weipeldlnge onder de schippers tot nu t zeer gezegend. De vrucht laat zich 's Zondags zi in de beide diensten in die kerk, waaraan mag toe gevoegd, dat vele schipperskinderen het onderwijs op de christelijke school volgen. Een moeilijk probleem was en bleef steeds d vergaderplaats. Men kwam dusver bijeen in eei zeilmakerij-werkplaats, doch dat kon zoo oie blijven, omdat die werkplaats ook moet benut worden voor schippersbeurs, Wemeldinges kerkeraad heeft nu een houten gebouw laten zetten, vlak bij het Kanaal als ga derplaats tot Evangeiisa:ie onder de schippers. Er is daar zitplaats voor 72 personen. DE MOORD OP HET ECHTPAAR STAM In de (Amerik.) Wachter vinden wij meer dere bijdragen in verband met den gruwe- lijken moord op de Zendeling Stam en zijn gade, waarvan wij bericht hebben. Lee S. Huizinga schrijft, dat deze moord hem ter stond deed denken aan de twee zendelingen die honderd jaar geledpn Amerika verlie ten om het Evangelie te brengen aan de woeste Eatakkers in Sumatra. Nederlandsch Indië. Nauwelijks aan wal gekomen op Su matra, of beiden werden vermoord door de wilde Batakkers, die zij zochten te redden dooi- 't Evangelie. „Was hun werk tevergeefseh? „Neen, thans is er een Bataksche kerk op Sumatra, bijna tweemaal zoo groot als onze Christelijke Gereformeerde Kerk. Deze kerk is ook niet het gevolg van emigratie, 7.00- als onze kerk dat grootelijks is, maar het Weerbericht* liet dunne pUltJe geeft don vorigen stand aan Hoogste stand tc La. Corona 768.2. Laagste stand te Helsingfors 744.8. Stand vanmorgen half twaalf 755.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit W. richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien of natte sneeuw, weinig verandering in tem peratuur BÜITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie over Scandinavië werd 10 tnM minder diep, maar er bleven zich secun dairen op de Noordzee vormen, waarvan één over ons land naar Duitschland en Frankrijk trekt en een tweede bij Schotland nadert De hooge drukking in het ZW. neemt af, zoodat over het algemeen dc kansen op een koude-lnval toenemen al zou dat door do daling bij Schotland nog worden vertraagd. In Scandinavië is over het algemeen do vorst toenemende. Ook in Duitschland breid de zich het vorstgebied, nog iets iets uit cn in Engeland js de temperatuur gedaald, zoo dat ook de W. winden hier minder warmte brengen. Zware neerslag is in de Alpen gevallen. Verschil lende stations melden 25 mM. In Engeland klaarde dc lucht tusschen twee depressies op. Ook in Z.-Scandinavië is het helder geworden. Overigens is de lucht meest betrokken of nevelig en in Frankrijk en Z.-Duitschland valt nog regen en sneeuw Alleen over de Schotsche Westkust komen krachtige winden voor. 6 FEBRUARL Zonsopgang 7.36 uur zonsondergang 4.53 uur Maan op v.m. 8.25 uur, onder nam. 9.19 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Reden Vorig Heden Vorig Rhetnfelden 3.34 2.14 Caub 2 7* 1.73 Breisach 2.4* 1.37 Fm 8 2.79 2.4f K"hl 3.0* 2.39 Coblens 3.89 °.4? MaxftU 4.87 3.90 Trier 4.26 Diedeshelm 6.30 3.09 Keulen 3.96 2.45 Mannheim 4.64 3,04 Pnsseldor 2.96 J. Lohr 2.55 1.9* Phhrort 2.24 1.43 Mains 172 0.65 Wesel 1-92 1.21 Bineen 2.68 1,76 Emmerik 2.94 2.33 Lobith 11.87 11.21 Kampen -0.18 -0.14 Nijmegen 9.34 8.71 Ejsden 49.'6 48.53 St Andries 3,70 325 Maastricht 41.27 43.40 Arnbem 9-07 8.51 Grevenblcht 31.62 30 60 Vreeswijk lw 0.94 0,84 Venlo 14.19 13.56 Weatervoort 9.71 9,18 Grave fsluts) 9.4* 9.11 Deventer 3-M 3 21 St Andries 3.32 3.00 Stuw Tambeek geopend Stuw Borgharen geopend, langzame wai HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 6 Februari 13.31 HellevoetsL 4.54 17.10 22.51 Willemstad 5.36 13.00 23.50 Brouwersh. 4."6 16.22 21.25 Zierikzee 4.36 17,14 17.10 Wemeldinge 5.' 0 17.21 16.14 Viissingen 2.52 15 23 16.24 Terneuzen 3.31 1: 58 18.39 Hansweert 4.28 17.ul Delfzijl 0.53 Terschelling 1(X38 Hariingen II. 0 Den Helder 9.30 IJ malden 4.56 Hoek v. HolL -104 Schevtningen 4.12 Botterdam ö.i.9 gevolg van het zendingswerk aangevuurd door 't slachtoffer dat deze twee mannen brachten." V00ris herinnert de schrijver eraan, toen het beridht van de moord van de twee eerste Amerikaansche zendelingen op Suma tra honderd jaar geleden Boston bereikte, de moeder van den dezer slachtoffers uit riep: „Had ik maar één andere zoon om ter stond als zendeling to zenden tot hen die mijn zoon vermoordden, om hen aan te kon digen dat de liefde van Christus alles ver mag dat in Christus vergeving is". j GIFTEN EN LEGATEN Wijlen Mej A, M. E. v. Adrichem te Schudde beurs (Z.) heeft f 16.000 gelegateerd te verdeelen als volgt: f 4000 voor de afd. Zierikzee van ce Ver. van Vrijz. Herv.; id. f 4000 voor de Wijk verpleging te Zierikzee: f 3000 voor het Burger lijk Armbestuur ter plaatse; f 2000 aan de Dia conie der Ned. Herv. Gem. ter plaatse; f 1500 voor de Vrijz. Zondagsschool te Zierikzee: f 1000 voor de Ned. Herv. Gem, aldaar en f 500 voor het ziekenhuis te Noordgouwc, alles vrij van suc cessierechten. LICHAMELIJK GEBREKKIGEN In de dezer dagen te Utrecht gehouden jaar vergadering van de Centrale Ver. voor Lichamelijk Gebrekkigen zijn die heeren mr. H. d e B i e e J. Burgerhout, beiden te Rotterdam, gekozen onderscheidenlijk tot voorzitter en tot penningmees ter dier Vereenigng. Schoolnieuws. INAUGURATIE PROF. Dr. Is. H. CASSUTTO Prof. dr. Is. H. Cassutto. benoemd tot bijzonder hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht cm onderwijs te geven in bet Adatrecht van Neder- landsch-Indië, heeft gistermiddag zijn ambt aan vaard met een rede getiteld: „Het Adatrecht van Nederlamdsch-Indië. zijn waarde voor het heden en voor de toekomst". De beschouwingen van dezen hoogleeraar zijn samen te vatten in deze opmerkingen: Ten aanzien van het adatrecht dient gewaakt te worden tegen een veel voorkomende betreurens waardig» eenzljdighecd. Eenzijd'gheid bij dezen, voortvloeiende uit de miskenning vaa de opmerke lijke veranderingen, die in de latere jaren zich bezig zijn in de inheemsche samenleving te voltrek ken; eenzijdigheid bij genen voortkomende u!t mis kenning van de altijd nog groote verschillen tus schen de Oostersche en Westersche samenleving. -In de vereeniging van Westersch en Lolandsch

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2