NEDERLAND WAAKZAAM CHRISTELIJK-NATIONAAL VOLKSBLAD HET COMITÉ VOOR CHRISTELIJKE VOLKSLECTUUR „PRO PATRIA ET REGINA" MAANDAG 4 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 DE BOEREIMASIE UIT ZICH Reeds gedurende eenige maanden ontvin gen we berichten over den Afrikaans N'asio- nale Studentebond (A.X.S.) waarin zich een krachtig Dietsch bewustzijn ontwikkelt. Be gin 1934 opgericht, telde hij in eenige maan den reeds 2000 leden, waarvan blijkens zijn orgaan „Wapenskou" een groot deel actief meewerkte. Onlangs trad. de A.N.S. voor het eerst bui ten dc landspalen van Zuid-Afrika op: 10 zijner leden maakten een studiereis door dc Nederlanden, want „noue aanraking met die ou stam, met ons ou Nederlandse beskawing is nodig, as ons die strijd teen die vremdo elemente wil win". Gedurende deze weken waren wij her haaldelijk in de gelegenheid met hen tc spre ken ein de indrukken, die wij uit hun orgaan hadden gekregen werden bevestigd en ver sterkt. Wij ontmoetten (op gevaar af een standje te krijgen voor het Engelsche woord) de die-hards uit den strijd, die jong Zuid-Afri ka voert tegen de vreemde overheersching. Strijd tegen vreemde overheersching, hoe zoo? Ja, die was er direct na den Engel- schen oorlog, na 1902. Maar nu heeft Enge land Afrika toch steeds meer vrijheid ge geven: zelfbestuur, status-wetten zijn daar van toch de bewijzen. Niet meer de Engel sche koning regeert over Zuid-Afrika, maar George V, is koning van Zuid-Afrika, waai Boer en Brit eendrachtig samenleven. Dar dit geen fantasie is van de Engclsch-gn- richte pers, blijkt toch wel uit de fusie tu»- •chen Gen. Hertzog en Gen. Smuts. Zoo denkt de Nederlander, die de berich ten over Afrika volgt. Er was maar een kloi- ne groep, die wist, dat sinds jaren word ge streden tegen deze opvattingen. „Julle moet weet, dat die Engelse wel hul metode kpn verander, maar nooit hul doel nie", dit zijn woorden die we vrijwel dagelijks hoorden. Na den Engclschen oorlog zou het Afri kaansch worden uitgeroeid: zonder taal geen natie. Werd dus Engelsch de voertaal, de natie zou spoedig Britsch zijn. Maar de Boer liet zich zijn taal niet ontnemen; berooid als hij was, stichtte hij toch particuliere scho len, waar zijn kinderen in het Afrikaansch werden opgevoed. Dit lukte dus niet. Maar er waren andere wegen. De aandacht was ge concentreerd op den taalstrijd: geef den Afri kan er hierin zijn zin, dan zal hij niet meer vragen. Afrika werd tweetalig en inderdaad men zag geen gevaar meer. Pas de eisch: vecht voor Engeland, in 1914 gesteld, schudde de besten wakker. Men begreep, dat het weinig verschil maakte of men in het Afrikaansch of Engelsch voor Engeland moest vechten. En Jopie Fourie, Gen. Beijers, Dr. van Broekhuizen, Piet Gro- bler, Gen. Hertzog weigerden. De gevolgen zijn bekend. Het verzet werd gebroken, maar de Nationale partij was geboren en verwierf de macht in Afrika. Weer dus een poging mislukt. Maar de im periale gedachte liet niet los. Maak op pa pier de banden los en houd intusschen dc zaak stevig in de hand. De eene status na den andere werd toegestaan. Gen. Hertzog werd als een vrij regeerder ontvangen. Het leek alles zoo rnooi en velen zagen niet door den schijn heen. Een kleine groep weet diep overtuigd, dat de Boeren-nnsie alleen kan leven, als wezenlijk alle banden met Enge land worden verbroken. Het zijn de repu blikeinen, die zich na 192G doen gelden; het zijn na de fusie tusschen Nasionale en Suid- Afrükaansche partij de volgelingen van Dr Malan. In de vernieuwde Nasionale partij uit zich de Afrikaansche volksstrijd en het Afri- kaansche volksstreven, dat door den leider der studiereis als volgt is uiteengezet: „Die Afrikaanse volkstrewe is die rijkere en verdere ontplooiing en verwerkeliking van die gekompliseerde en in wesc Dietse karakter en gees van die Boere volk in Suid-Afrika. Dit is die strewe na selfverwc- senliking en selfbeskikking van 'n eie onaf- hanklike en geestelik-vrye Dietsche volks eenheid met sy eie karakter, gees en kuituur; dit is die volmondige en moedige aanvaar ding van 'n geest lik'/ en materiële afsonder- like bestaan met al die gevolge wat dit binne- lands sowel as buitelands meebring; dit is die uit liefde gebore bereidwilligheid om te offer wat 'n eie lewe eis, om te ly wat 'n afsonderlike bestaan in 'n imperialisties op slurpende wereld bedreig, om die Wil van 'n Aibeskikkende Skepper te geboorsaam om te stry en te veg tot die dood toe vir die handhawing van die voorregte, vreugde, ar moede en smart wat met die eic-bestaan noodwendig gepaard gaan". Uit dezelfde gedachten en dezelfde liefde is de A.N.S. geboren. Zuid-Afrika kende de tweetalige N.U.S.A.S. (nasionale unie van Suid-Afrikaanse studente of national union of South-African students). Wij hebben eeni ge malen vertegenwoordigers van deze ver- eeniging hier ontmoet, doch op een gezel schap van 30 waren er één, hoogstens twee Afrikaners bij. En deze verhouding was overal zoo. Onder den schijn van tweetalig heid het Britsohe rijk dienen. Sinds jaren streed een kleine groep: de Afrikaanse stu dente bond tegen dezen hercules; nuttig, maar zonder veel gevolg. Pas verleden jaar, toen de verwarring op podtiek gebied op baai- hoogtepunt was, groeide deze groep in eens uit tot de A.N.S., de machtige organisatie, die op positief kullureel-nationalen en Pro- testantsch-Christelijken grondslag staat en tot motto heeft de laatste woorden van Paul Kruger: „want wie zich een toekomst schep pen wil, mag het verleden niet uit het oog verliezen. Daarom: zoekt in het vcrledene al het goede en schoone, dat daarin te ont dekken valt, vormt daarnaar Uw ideaal en beproeft voor de toekomst dit ideaal te ver wezenlijken. Met eenheid van zin en eenheid van krachten kau weer worden opgebouwd, wat thans daarneder ligt". Vanzelfsprekend was dan ook een van de eerste daden van de A.N.S. de studiereis, die verleden jaar door leden van het Dietsch Studenten Verbond naar Afrika was gemaakt te beantwoorden en „hul te sterk aan die wortel van hul ou beskawing". Onophoude lijk is het gezegd: „die Nederlandse beska wing tot die midde van die 17e eeu is ook ons beskawing: daar is ons Willem de Swyer daar is ons Rembrandt en ons Vondel". Zonder onderscheid was dit de overtuiging van alle deelnemers; niet felheid verdedig den zij deze en gretig dronken zij de werke lijke waarden van ons N'ederlandsch bescha- vingsbezit in. Het is dan ook niet te verwon deren, dat het reeds bestaande contact tus schen de nationale studentenorganisaties hier te lande (het Dietsch Studenten Ver bond) en de A.N.S. innig is geworden. Er is een bespreking geweest tusschen de beide groepen op Woudschoten en naar ons ter oore kwam, zijn er belangrijke beslissingen genomen betreffende de uitwisseling zoowel op landbouwgebied als op meer kultureel ter- Toen de deelnemers in Rotterdam aankwa men, vroeg de leider: „Hoe kan die Dietser in die Nederlande die Diets-Afrikaner help in sy volkstrewe en volkstrijd? Die Afrika ner weet hoe om te veg, altyd het hy dit al leen gedocn, maar vandag besef hy die ge- vare van een geisoleerde stryd meer as ooit te vore. Daarom stel hy daar die vraagt" Wij hopen, dat de Nederlanders een ant woord hebben gegeven, dat de Afrikaners niet teleurgesteld heeft. M. G. SCHENK. Land- en Tuinbouw. De steun voor intensieve tuinbouw Bevroren vorderingen In Duitschland Door de Prov. Commissie van veiling- vweenigingen in Zuid-Holland is «enigen tijd geleden een adres gezonden aan dnn minister van Econ. Zaken, waarin gewezen werd op den nood, waarin speciaal de in tensieve cultuur verkeert, welke in deze provincie in storice mate wordt beoefend. Gevraagd werd zoo mogelijk den steun te verhoogen tot den productieprijs. Voorts werd gevraagd te bevorderen, dat de zgn. bevroren vorderingen van de expor teurs op Duitschland, zoo spoedig mogelij geliquideerd warden. Naar aanloiding van dit bericht, heeft thans de minister bericht, dat de aandacht van de regeering ten volle gevestigd is op de toestand van den tuinbouw in het alge meen, en voor den intensieven tuinbouw in Zuid-IIolland in het bijzonder. Voor zo mogelijk is, zal aan de moeilijkheden tege moet worden gekomen. Wat betreft de bevroren vorderingen in Duitschland, vestigt de minister er de aacht op, dat in het nieuwe clearingverdrag in Dec. jl. afgesloten, een peging is gedaan om de nog uitstaande gelden, voor zoover dit in het kader dor op de clearing binnen komende gelden mogelijk is, weer liquide ta maken. LANDBOUWCRISISMAAT REGELEN Is de uitvoering te dictatorisch? De organisatie niet eens gehoord Er gaat in de laatste maanden een golf ran ontevredenheid over de uitvoering der landbouwcrisiswetten over Nederland. Zeer sterk komt dit wel tot uiting in de actie der kleine boeren, die evenals de tuinders rel het meest gedupeerd worden. Men vraagt algemeen, waar de schuld ligt en in dat vragen komt vaak als ant woord naar voren schemeren dat men hei zoekt bij de uitvoering der wetten. Door den secretaris van de A.B.T.B. den heer Ruvter, lid van dc Eerste Kamer, is op de Buitengewone Algemeenc Vergade ring van den Katholieken Ncderlandschen Boeren- en Tuindersbond te 's-Hertogeu- bosch gehouden gesproken over de „Lani- bouwcrisiswetgeving en hare uitvoering, mede met het oog op het behoud van het 'oortbestaan der kleine boeren en tuin ders". In deze rede komen verschillende aange legenheden in een schril licht te staan en wordt onomwonden op dingen gewezen, rlie spreker en met hem vele anderen als misstanden zien. Spr. merkte op, hoe hij in de Eerste Ka mer gewezen had op de dictatuur van de Centrale, en hoe Minister Stcenbcrghe daar op o. m. verklaarde, dat als men ook maar eenige klacht zou hebben hij steeds bereid zou zijn deze aan te toonen en hij zou zorg dragen, dat de Centrales behoorlijk func tion eeren zouden. Hij vraagt nu, wat er van deze verkla ring in de praktijk terecht is gekomen. En het antwoord luidde volgens het woor delijk verslag in het orgaan van den A. B. T. B.: Het is heel erg om het te zeggen, maar het eenige juiste antwoord is: Niets! Wij hebben in Den Haag de z.g. Cen trale Crisisorganisaties, als Tuinbouw centrale, Akkerbouwccntrale, Veehoude rijcentrale enz. Wij zouden dezen productencentrales kunnen noemen. Gewestelijk hebben wij elf centrales, waarbij de boeren als leden zijn aange sloten en waarbij berust de toewijzing der geoorloofde productie en het toezicht daarop. Daarboven staat het College van R< geeringscommissarisscn in den Haag. De bevelen van dit College moeten onmid dellijk worden uitgevoerd, door de Cen trales, zoowel als door de Gewestelijke Crisisorganisaties. In logische opbouw denkt men de Centrale organisaties bo ven de gewestelijke, immers, in de eer I ste statuten stond vermeld, dat de ge westelijke ook moesten uitvoeren de be sluiten en opdrachten van de Centrales. Ook hierin is dezer dagen verandering gekomen, toen door den Minister op 1? Januari de Statuten van de gewestelijk" crisisorganisaties weer eens gewijzigd zijn, is dit voorschrift uit de statuten geschrapt Alleen het College van Regeeringscotn- missarissen heeft dus nog macht en laat het ons er bij zeggen, alle macht. Meer zelfs dan militaire macht, omda» het aan crisisorganisaties, gewestelijke zoowel als Centrale, verboden is, om be sprekingen te houden over het nut of dc noodzakelijkheid der gegeven opdrach ten, onder het motief, het oordeclen is niet aan U, ge hebt alleen uit te voeren wat wij U opdragen, en daarmee basta! Wat is dat nu eigenlijk? Import uit Moscou of uit Berlijn? Het gevolg is dan ook het bestaan van een dictatuur, een bureaucratie, en gce. levende organische ontwikkeling om met Prof. Aalberse te spreken. Waar nog bij komt, gezien de overbelasting vat Heeren Regecringscommissarisscn, dat de onder hen staande ambtenaren dik wijls zonder eenige kennis van de ver houdingen de meest dwaze besluiten ne men, typisch aangeduid, door de woor den: „Wij regeeren tegenwoordig door Vaz Dias". Dit zijn scherpe woorden. Doch ieder die zich eenigszins in de zaak heeft ingewerkt moet verklaren: Niet van waarheid ont bloot. TEGEN DE PLUIMVEEREGELING Bameveld. waar 3. en W. zich bij <Jcn minister in de brc-3 stelden voor de plulmv;e- houders. heeft ook In Landsmeer het gemeente bestuur het opsenom«?n voor de pluimvee- Het heeft het volgend© telegrura aan den maktragelen wjed:;n be drijven geschaad. Bedrijfsvrijheld ware beter. De gevolgen voor de geroeentef De Richtprijsverlaging De Minister verdedigt zich Fen dezer dagen hebben de dagelijksclis besturen der drie Centrale Landbouworga nisaties een telegram, gericht aan den mi nister van Econ. Zaken, in de pe.is doen publiceeren, waarin zij er tegen op kwamen, dat het besluit tot verlaging van de richt prijzen voor tarwe en peulvruchten was genomen, zonder dat zij daarin in eenigerlei wijze waren gekend. In antwoord op dit telegram heeft ge noemde minister de 3 centrale landbouw organisaties er op gewezen, dat, al vore m bedoeld besluit is genomen, daarover is ge adviseerd door het bestuur der Ned. Akker- bouwcentrale en vervolgens door de Cen trale Commissie ex art 27 der Landbouw- crisiswet 1933. In beide colleges hebben vertegenwoordigers van de besturen der Centrale Landbouworganisaties zitting, die, naar mag worden eangenomen, dc meening van deze organisaties daarin vertolken. Op grond hiervan heeft de minister den ook gemeend, het te dezer zake geuite protest ta moeten afwijzen. orsauii-atico Schaakrubriek. 25-JARIG BESTAAN DER RESIDENTIE SCHAAKCLUB Nationale wedstrijd Op 8 Februari a.s. viert de Residentie Schaak Club, gewoonlijk kortweg de R.S.C. genoemd, haar 25-jarig beslaan. Een omvangrijk feestpro gramma is opgesteld, waarvan het belangrijkste wel moet worden geacht een natiooale wedstrijd in groepen van 4 spelers. Deze wedstrijd zal worden gehouden op 9 en 10 Februari a.s. in het Nationaal Schaakgebouw, van Speijckstraat 1 te 's-Graven- hage. Het Bestuur van de R.S.C heeft rekening gehouden met degenen, die bezwaar hebben tegen het spelen op Zondag Indien zij bij de aanmel ding van hun bezwaar tegen het op Zondag spelen mededeeling doen, zullen zij in de gelegenheid worden gesteld hun partijen op werkdagen te spelen en wel: eerste ronde op Donderdag 7 Fe bruari, des avonds van 7—11 uur: tweede ronde op Zaterdag 9 Februari, des namiddags vao 2—6 uur; derde rende eveneens op Zaterdag 9 Februari, des avonds van 7—11 uur. Zij, die aan bovengenoemden wedstrijd wen- schen deei te nemen, worden verzocht zich aan tc melden bij den wedstrijdleider, den heer C. van den Bos, Pippelingstraat 65, den Haag. onder storting van f 1.50 inleggeld en opgave van de klasse, waarin men wenscht te spelen (hoofdklasse, eerste, tweede of derde klasse). De aanmelding kan ook geschieden op het girobiljet aan den pen ningmeester der R.S.C., den heer W. J. Masdorp, Abrikozenscraat 19, den Haag, giro-rekening 193049, waarbij bovengenoemde gegevens even eens vermeld moeten worden. Aangezien de tijd tot aanmelding nog maar kort is, zal men goed doen zich onverwijld op te geven. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat bij deze nationale wedstrijd ook een jeugd groep, tegen een groep oude heeren -zal spelen. Aan de zijde van de Jeugd strijden Mühring. Bunks en Epstein. Bij d£ veteranen doen Mr. Oskam en Jhr. Strick van Linschoten mede. De derde plaats in deze groep is nog open. aangezien de heer tc Kolsté. die mede aangezocht was. voor deelname heeft bedankt. Het doel van dit blad is vooral materiaal te geven in den strijd tegen marxisme, communisme en fascisme. Ook om scheurpartijtjes te weerstaan. In het algemeen om den invloed der anti-revolutionaire beginselen te versterken, NEDERLAND WAAKZAAM is dus een regeerings- getrouw blad, hetwelk in duizenden bij duizenden exemplaren moet worden verspreid. Niet door ontevredenheid te zaaien zal ons volk door de moeilijkheden komen. Wel door acht te slaan op de geboden Gods en door eenheid te betrachten. Ook eenheid dus tusschen het anti-revolutionaire volk onderling, hetwelk uit alle standen der samenleving voortkomt, en waarin het zijn groote eere vindt. NEDERLAND WAAKZAAM werkt op de onmisbare eenheid aan en geeft wapenen in de hand tegen het ondergraven van het regeeringsgezag en van de volkseenheid. Feiten tegenover feiten. Cijfers tegenover cijfers. Waarheid tegenover onwaarheid. NEDERLAND WAAKZAAM verzoekt U zich te abonneeren. De prijs per jaargang van 24 nummers is slechts f 1.- Geef U nog heden op. NEDERLAND WAAKZAAM vertrouwt, dat kiesvereenigingen en andere in aanmerking komende organisaties zullen propageeren met het blad, en voor vaste getallen gaan inschrijven. Wie met NEDERLAND WAAKZAAM wil gaan werken tegen eenige verdienste, geve zich op aan ons bureau. Inlichtingen en proefnummers volgen per omgaande. Een groote reeks van anti revolutionaire voormannen beveelt NEDERLAND WAAKZAAM aan. Dat ieder deze poging steune om Christelijke volkslectuur aan den man te brengen. ONMISBAAR VOOR DE WANKELENDEN; NUTTIG VOOR DE OVERTUIGDEN. TALM ASTRA AT 13 AMSTERDAM«ZUID TELEFOON 90115 AAN HET BUREAU VAN „NEDERLAND WAAKZAAM" Talmastraat 13, Amsterdam—Zuid. M.H., Hierbij verzoek ik U mij te noteeren als abonné op „Nederland Waakzaam" a f 1.— per jaar. De reeds verschenen nummers ontvang ik gaarne alsnog. (Te verzenden in open enveloppe, frankeering l1/» cent). NAAM: Door het inzenden van nevenstaanden bon ontvangt .men alle reeds verschenen nummers en daarna verder regelmatig 2 X Per maand „NEDERLAND WAAKZAAM".

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3