NIEUWE GRONDSLAGEN VOOR DEN VREDE GELEGD BAANDAG 4 FEBRUARI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Rechtsgelijkheid en veiligheid elkander afhankelijk. van Een luchtpact aan de Locarno- mogendheden voorgesteld. Het zou te Londen bij „voorbereidingen van beslissingen" blijven, werd van tevoren door den Franschen minister van buiten- landsche zaken, Laval, gezegd. Wanneer men de resultaten van de be sprekingen tusschen de Engelsche en Fran- sche staatslieden beziet, zijn deze ook inder daad slechts voorbereidingen. Immers is er geen enkel verdrag geslo ten. Men heeft alleen aan het einde van langdurige conferenties kunnen constates- ren, dat men het over bepaalde zaken eens is en dus bereid is om verdragen geest daarvan te sluiten, mitsook de andere erbij betrokken Europeesche mo gendheden zich daarmee kunnen vereeni gen. Op twee punten in den voor de Europee sche politeik nieuw gelegden grondslag komt het dan vooral aan: le Engeland en Frankrijk zijn bereid hoofdstuk V van het .Verdrag van Versailles het hoofdstuk be treffende de bewapening te schrappen, en dus te erkennen, dat Duitschland zich vry kan bewapenen, evenals de andere staten, op voorwaarde, dat het toetreedt tot de or ganisatie der veiligheid óók in Midden- en Oots-Europa, hetgeen tevens inhoudt, dat Duitschland in den Volkenbond als actief lid terugkeert; en 2e dat de z.g. Locarno- mogendheden (waarbij ook Duitschland be hoort) worden uitgenoodigd met Frankrijk en Engeland deel te nemen aan een speciaal Verdrag voor luchtdefensie. Men moet erkennen, dat, al hebben we hier met „voorbereidingen van beslissingen" te doen, deze overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk er een van zeer ver strekkende beteekenis is. Voor Fransche staatslieden behoorde er 'durf toe om zich zóó te uiten als in de of- ficieele verklaring geschiedt over de herbe wapening van Duitschland. Inmiddels wordt deze bereidwilligheid verbonden aan de veiligheidsorganisatie. Met andere woorden: Frankrijk zegt tot Duitschland en Engeland stemt daarmee in wij willen uw rechtsgelijkheid nu ook practisch erkennen en u van de bepalingen Van Versailles in dezen ontheffen, indien gij u maar aansluit bij de verdragen, die wij voor u gereed hebben liggen, n.l. het paot van Rome, dat in hoofdzaak de onaf hankelijkheid van Oostenrijk beoogt en het zoogenaamd Oostelijk Locarnopact, dat den status quo aan de Poolsch-Russische zijde Van Europa wil garandeeren. En natuurlijk moet gij dan ook weer te Genève terugkee- ren, dat kortgeleden zijn onmisbaarheid voor den Europeeschen vrede nog zoo on dubbelzinnig bewezen heeft. De Fransche en Engelsche staatslieden konden nauwelijks verder gaan met hun aanbod jegens Duitschland en het is nu maar te hopen, dat men te Berlijn begrijpt, dat men daar nu een kans als nooit tevo ren heeft om zich tegenover Europa zeer groote verdiensten te verwerven. Zeker, het valt niet te ontkennen, dat de mannen van het Derde Rijk hier voor een dilemma worden gesteld. Het zal hun waar lijk niet meevallen om in den vorm van een verdrag hun „volksche" aanspraken op Oostenrijk te verloochenen en het zal hun ook moeilijk genoeg zijn om zich voor het Oosten met het uiteengescheurde Silezië den Corridor van Dantzig vast te leggen, al zijn ze op het moment nóg zulke goed' maatjes met Polen. Allicht zullen ze ove: die kwesties liever met Polen afzonderlijk tot overeenstemming komen, dan zich het keurslijf van een algemeen verdrag voor het Oosten te steken. Dit kunnen we wel zeggen, dat Londensche bespreking zal moeten blijken of men te Berlijn nog méér kan dan zich in het algemeen als voorstanders van den vrede te verklaren en overigens rechtsge lijkheid te eischen. Van de wijsheid van 't Duitsche antwoord hangt voorloopig heel [yeel af. Da t antwoord zal ook het belangrijke feunt van het ontworpen luchtbeschermings pact betreffen. Wat Duitschland aangaat, komt hierbij onmiddellijk de vraag op: zal het nationaal- denkende bestuur zich tot een zóó inter nationale beschouwing kunnen verheffen, dat men bereid gevonden zal worden- bij een plotselingcn luchtaanval deel te nemen aan een onmiddellijke gemeenschappelijke afweer door middel van de luchtstrijdkrach ten? Hier wordt iets van zeer verre strek king gevraagd, want een in werking stellen van de luchtstrijdkrachten is niet mogelijk zonder een gelijktijdige mobilisatie van le ger en vloot van een land tegen den aan valler. Het luchtpact-vooratel is inderdaad al wordt het onder het Locarao-verdrag ingedeeld iets van veel verder strekking dan het vage Locarno-verdrag zelf. Het is evenwel resoluut en radicaal en vóór alles logisch, want juist de ontwikkeling van de luchtstrijdkrachten is het essentieele gevaar van den modernen oorlog. Het plotselinge en vernietigende van een luchtaanval in al zijn schrikkelijkheid is datgene wat het .voornaamste onderwerp van een weder- zijdsch beveiligingsverdrag moet zijn. Dat is te Londen goed gezien. En, zooals het communiqué het zegt: een pact op dit spe ciale gebied heeft groote waarde als af schrikwekkend middel. Men zal toch tc Berlijn nuchter genoeg Engeland sloot zich aan by het accoord van Rome, inzonderheid wat de raadpleging betreft ingeval van bedreiging van Oostenrijk. De wenschelijkheid van een al- gemeene, vrije regeling tusschen Duitschland en de andere mogend heden inzake de bewapening is door Frankrijk erkend. In die algemeene regeling moet tevens de veiligheid van Europa, ook in Oost-Europa vrijwillig door alle partijen gegarandeerd zijn. Duitschland moet in de alge meene veiligheidsregeling weer lid van den Volkenbond zijn. Er wordt een speciaal pact voor luchtverdediging gesloten, waar toe ook Italië, Duitschland en Bel gië, alsmede Locarno-mogend- heden, worden uitgenoodigd toe te treden. Na antwoord van de betrokken landen zullen de besprekingen worden hervat. Frankrijk en Engeland zijn Zondagmor gen in alle vroegte, nadat over dit onder werp bijna tien uur was geconfereerd, tot overeenstemming gekomen in de kwestie van de Duitsche herbewapening. Over aan aantal andere kwesties werden in den loop van den dag nog besprekingen gevoerd. Er is, volgens een bericht uit Londen, bleken, dat de conferentie tot de ontdek king is gekomen, dat de Britsche gegevens betreffende de Duitsche militaire sterkte hoogere cijfers aangaven dan do Fransche. Gisternamiddag half vijf hebben Laval en Sir John Simon zich in de ambtswoning het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken, Downingstraat 10, teruggetrok ken tot het opstellen van het slot-protocol. Te kwart voor zes waren zij met hun taak gereed en vertoonden de ministers zich op de stoep van het gebouw en gaven glimlachend elkander de hand, als symbool van de bereikte overeenstemming. Door de talrijke fotografen, die op dit moment go- wacht hadden, werd dit vereeuwigd. DE OFFICiEELE VERKLARING Te ongeveer 8 uur werd het officieele communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt* Het doel der te Londen tusschen de Brit sche en Fransche ministers gehouden bij eenkomst was, den wereldvrede door nau were samenwerking in een geest van vriend schappelijk vertrouwen te bevorderen en de tendensen uit den v/eg te ruimen, die, wan neer zij niet geremd worden, de neiging hebben te leiden tot een bewapeningswed strijd en het oorlogsgevaar te vermeerderen. Tot dit doel hebben de Britsche ei Fransche ministers de algemeene situatie onderzocht. Zij namen kennis van de bij zonder belangrijke rol, die de Volkenbond bij de recente regeling van bepaalde inter nationale problemen heeft gespeeld en juichten de succesvolle resulaten toe als be wijs van den verzoenenden geest van alle regeeringen, die aan deze regelingen deel namen. Zij verklaarden zich vastbesloten, zoowel met betrekking tot de problemen van hun eigen landen als die van den Vol kenbond, een politiek te voeren, die ge ïnspireerd zou zijn door dezelfde methoden van verzoening en samenwerking. Engeland begroet het pact van Rome Ten aanzien van de onlangs te Rome be reikte Fransch-Italiaansehe accoorden heb ben de Britsche ministers namens de Brit sche regeering hartelijk de verklaring be groet, waardoor de Fransche en de Italiaan- sche regeering uitdrukking hebben gegeven aan hun voornemen, de traditioneele vriend schap te ontwikkelen, die de beide naties zijn om dit in te zien? Het is te hopen, dat men zijn voldoening over Frankrijks ongedachte bereidwillig heid om dat belangrijke deel van het ver drag van Versailles te schrappen kan om zetten in de heilzame concessies die door de overeenkomst van Londen van Duitsch land worden verlangd. Bij een stelsel van verdragen op de t# Londen gelegde basis doet ieder der betrok kenen concessies en venvacht daartegenover voordeelen. Duitschland kan niet voor zich alleen 'oordeelen verlangen zonder op ander ge bied iets van zijn eischen te doen y allen. Mac Donald vereenigt, en heeft de Britsche regeering zich aangesloten bij het voornemen der Fransche en Italiaansche regeering, in een geest van wederzijdsch vertrouwen samen te werken tot handhaving van den alge- me en en vrede. De Britsche ministers hebben de ge- lukwenschen der Britsche regeering uitgesproken met het tot stand komen van het accoord van Rome voor Mid den-Europa en geconstateerd, dat als gevolg van de verklaringen die de Britsche regeering in overleg met do regeeringen van Frankrijk en Italië op 17 Februari en op 27 September van het vorige jaar heeft afgelegd, de Brit sche ïegecring zich beschouwt te be- hooren tot de mogendheden, waarmee, zooals in de overeenkomst van Rome is voorzien, gemeenschappelijk over leg zal worden gepleegd wanneer de onafhankelijkheid en integriteit van Oostenrijk bedreigd wordt. Hoop op daadwerkelijke mede werking van Duitschland De Britsche en Fransche ministers hopen, dat de bemoedigende vooruitgang, die aldus bereikt is, thans met behulp van de directe en daadwerkelijke medewerking van Duitschland voortgezet zal worden. Zij zijn het erover eens, dat noch Duitschland, noch eenige andere mo gendheid, welker bewapening door de vredesverdragen wordt vastgesteld, het recht hebben door eenzijdige actie deze verplichtingen te wijzigen. Doch tevens zijn zij het erover eens, dat niets méér zou bijdragen tot her stel van het vertrouwen en het voor uitzicht van vrede tusschen de naties dan een algemeene regeling, die vrij tusschen Duitschland en de andere mogendheden wordt geslotens. Deze algemeene regeling zou voorzorgen moeten treffen voor de organisatie van de veiligheid in Europa, in het bijzonder door Flandin het sluiten van pacten, die vrij tusschen allé belanghebbende partijen tot stand ko men, die wederzijdsche ondersteuning ra Oost-Europa waarborgen en het systeem veiligstellen, dat in het protocol van Rome voor Midden-Europa wordt aangekondigd. Tegelijk en in overeenstemming metNde voorwaarden van de verklaring van 11 Dec. 1932 ten aanzien van de gelijkberechtigd heid binnen een systeem van veiligheid zal deze regeling algemeene bepalingen bevat ten, die in het geval van Duitschland de bepalingen van Hoofdstuk V van het Ver drag van Versailles, die momenteel de be wapening en gewapende strijdkrachten van Duitschland beperken, zullen vervangen. Een deel van de algemeene regeling zal tevens zijn, dat Duitschland zijn plaats in den Volkenhond als actief medewerkend lid weer inneemt. De Fransche regeering en de regeering van het Vereenigd Koninkrijk hopen, dat de andere in aanmerking komende regceringen dit standpunt deelen. Een lucht-overeenkomst als af schrikwekkend middel tegen aanvallen In het verloop dezer bijeenkomst waren de Britsche en Fransche ministers in het bijzonder onder den indruk van de bijzon dere gevaren voor den vrede, die door de moderne ontwikkeling in de lucht zijn ge schapen en welker misbruik tot plotselinge luchtaanvallen van een land op een ander land kan leiden. Zij hebben de mogelijkheid overwogen, voorzorgsmaatregelen tegen de ze gevaren te treffen door een wederzijdsche regionale overeenkomst tusschen bepaald» mogendheden. Voorgesteld wordt, dat de ondertee kenaars zich verplichten, onmiddellijk den steun van hun luchtstrijdkrach ten te waarborgen aan elke hunner, die het slachtoffer wordt van een on- uitgelokten luchtaanval van een der bij het verdrag betrokken partijen. De Britsche en de Fransche minis tère waren het namens hun regeerin- gen het erover eens, dat een weder zijdsche overeenkomst van dergelijlcen aard er in hooge mate ertoe zou kun nen bijdragen, als afschrikwekkend middel tegen aanvallen te dienen en een waarborg te vormen tegen plot selinge aanvallen uit do lucht Zij hebben besloten, Italië, Duitsch land en België uit te noodigen, met hen te overwegen of een dergelijke conventie niet spoedig tot stand zou kunnen komen. Zij wenschen ernstig, dat alle in aanmerking komende lan den erkennen, dat 't doel van dit voor stel is, den vrede te versterken, het eenige doel waarnaar beide regeerra- gen streven. Hervatting der besprekingen na antwoord van de anderen De regeeringen van Frankrijk en van het Vereenigd Koninkrijk verklaren zich bereid hun beraadslagingen zonder vertraging te hervatton, wanneer zij de antwoorden der andere belanghebbende regeeringen zullen hebben ontvangen. SIR JOHN SIMON WIJST OP HET VOORDEEL VAN ENGELAND BIJ HET LUCHTPACT. Zondagavond te ruim 9 uur heeft d9 Britsche minister van Buitenlandsche Za- l«»n, Sir John Simon, nadat de tekst van de bereikte overeenstemming was omgeroe pen, voor den B-B.C.-zender een korte uit eenzetting van de beteekenis van het ac coord gegeven. Met nadruk verklaarde de Minister, dat Engeland weliswaar eenige nieuwe verplichtingen op zich had genomen, vooral door de voorgestelde overeenkomst inzake de luchtbescherming, doch daarte genover stond, dat voor de eerste maal de continentale mogendheden de verplichting op zich namen, ook Engeland assistentie te verleeijen wanneer dat aangevallen werd. Bovendien had Engeland reeds verplichtin gen ten aanzien van het continent op zich genomen door het pact van Locarno, dat weliswaar geen nauwkeurige definities in hield. zooals de thans gesloten overeen komst. doch waarvan de consequenties in de practijk van even verstrekkenden aard zouden kunnen zijn als thans het geval is. HEDEN RADIOREDE VAN FLANDIN. De Fransche minister-president Flandin, die hedenochtend te Parijs zou aankomen, zal vanavond te 20 uur Franschen tijd een radiorede houden over allo Fransche staats- zender» WAT ZAL DUITSCHLANDS HOUDING ZIJN Terugkeer naar Genève niet hpt begin naar het eindpunt? De vraag van het algetneei veiligheids-pact United Press meldt: Te officiëeler plaat se te Berlijn wenschtc men zich gisteravond nog niet uit te laten over het te Londen tusschen Engeland en Frankrijk bereikte accoord. In goedingelichte kringen gelooft men echter, dat Duitschland zal aarzelen, tot algemeen veiligheidspact terug te kee- ren, uitsluitend op basis der schrapping van hoofdstuk V van het verdrag van Versail les en van het aanknoopen van onderhande lingen over een ontwapeningsconventie. In de eerste plaats is men in bedoelde kringen van oordeel, dat het beoogde Euro peesche veiligheidspact te zeer de belangen van Frankrijk zou dier.en om voor Duitsch land aanvaardbaar te zijn en in de tweede plaats dat Frankrijk superioriteit op hewa- peningsgebied boven Duitschland zou kun nen eischen, hetgeen niet in overeenstem ming is met Duitschlands wensch in zake gelijkgerechtigdheid. Verklaard wordt, dat het van de verdere onderhandelingen zal afhangen, of Duitsch land in dit opzicht bevredigd kan worden, zoodat het naar den Volkenbond zou kun nen terugkeeren. Reeds herhaaldelijk is er door gezaghebbende kringen te Berlijn op gewezen, dat zulk een terugkeer niet het beginpunt van onderhandelingen kan zijn, doch slechts het eindpunt, ter bezegeling van een bevredigend accoord over alle pro blemen. Italië en het luchtpact Aanvaarding verwacht. De correspondent van de Londensche „Daily Telegraph" meldt, dat de tekst van het Londensche accoord onmiddellijk werd medegedeeld aan Suvich door den Britschen gezant te Rome, sir Eric Drummond. Suvich heeft Mussolini terstond daarna in kennis van een en ander gesteld. Er is alle reden om aan te nemen, dat Mussolini de voorstellen in zake een pact tot beveiliging tegen lucht aanvallen als basis voor de bespre kingen met de Britsche, Fransche en Duitsche regeeringen zal aanvaarden. Gemengd Nieuws. Inbraak met springstof Vijf mille uit de „ontplofte" brandkast Te Amsterdam is in een klein kan toor van don steenkolenhandel „Oranje Nassau" in de Havenstraat bij den Amstel vcenscheweg een brutale inbraak gepleegd, waarbij de daders van springstof gebruik hebben gemaakt. Het bedrijf van deze onderneming grens aan den achterkant aan het spoorterrein van hot Willemsparkstation, waar slagplaatsen zijn gevestigd; aan de straat zijde tegenover de gevangenis, bevindt zich het kantoortje. De daders zijn vermoedelijk door een tuimelraam binnengekomen, waar zij een lessenaar hebben opengebroken. Hun hoofdwerkzaamheid heeft zich echter paald tot het achtergedeelte van het kan toor, waar zich een brandvrije kluis vindt, afgesloten door een zware stalen deur. Ded aders hebben in de wand van de kluis een gaatjo weten te boren, waarna zij dit hebben gevuld met springstof, dio zij bij zich hadden; terwijl zij zelf uiteraard op flinken afstand zijn gebleven, hebben zij de springstof tot ontploffen gebracht, waardoor de wand van de kluis met het slot verbrijzeld werd. De daders hebben daarna de wand van de kluis verder verwijderd, waar na zij zich van vier geldkistjes, die te zamen een bedrag van ongeveer f 5000 bevatten, hebben meester ge maakt. Een dezer geldkistjes is ledig op de spoor rails achter de onderneming teruggevon den. De politie van het bureau Overtoom, die de zaak in handen heeft, heeft een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Van de da ders is tot nu toe nog geen spoor gevon den. Door een rukwind van een fiets geslingerd Onder een auto gedood. Te Zuidhorn (Gr.), is de 30-jarige B. Wiebinga op den Friesche Straatweg dooi een rukwind van de fiets geslingerd. Een juist passeerende auto van de chocoladefa briek Ringers to Rotterdam kon niet meer uitwijken. De heer Wiebinga werd aange reden en overleed vrijwel direct aan de bo komen verwondingen. Kort Nieuws Aan Malotof Is opgedragen de herzie ning van het kiesrecht zóó voor te bereiden dat dit gelijk, rechtstreeksch on geheim zal zijn. In Engeland beleefde men Vrijdag den warmsten Februaridag sinds 1871. Toen het congres der Sovjets met het zingen van de Internationale werd gesloten, bleven de Poolsche en Duitsche diplomaten zitten. Men is daar te Moskou boos om. Do Paus heeft zich verklaard voor de heiligverklaring van Sir Thomas More, kan selier van Hendrik VIII en die door dezen onthoofd is. De nieuwe Bulgaarsche regeering-Hateff zet den strijd tegen do Macedonische orga nisaties krachtig voort om het even of het aanhangers van Michailof of van Protogerof betreft De Fransche minister van jusititie roept in een circulaire alle procureurs generaal op energiek te waken voor vergrij pen tegen de goede zeden. De politie te Augsburg heeft het maken van sneeuwpoppen, voorstellende politieke of kerkelijke personen, verboden Een ruïneuse entree Een auto rijdt een winkel binnen Op het kruispunt te Raamsdonk veer in de nabijheid' van hotel De Reyer had door tot nu toe onbekende oorzaak een botsing plaats tusschen twee vrachtauto': waardoor een der wagens, beladen met visch uit IJmuiden, het winkelpand van den bakker van Rossum binnenreed. Zoo goed als de geheele winkelinvcntaris werd vernield; de binnenmuur werd ingedrukt. Juist verliet de ongeveer 25-...arige dochter met een kind aan de hand de winkel, waarbij zij door glasscherven aan het voor hoofd werd gewond. Een der chauffeurs liep eveneens verwondingen in het gelaat op. Wonder boven wonder deden zich in den winkel, welke anders druk bezocht is, geen persoonlijke ongelukken yoor. TWEE OPLICHTERS IN DE VAL In een hotel te Utrecht is een man aangehouden, die gelden inzamelde voor „Roomsch-Kathblieken in Armenië'" geld werd echter ten eigen bate aange wend. Juist toen hij werd gearresteerd, werd hij opgebeld door iemand uit Amster dam, die zich klaarblijkelijk aan hetzelfde misdrijf schuldig maaakte. Door de Amster damsche politie is deze laatste man, in een der grootste hotels logeerde, opge spoord en aangehouden. Hij had een be drag van circa f 800 bij zich. Hij is naar Utrecht op transport gesteld. MOLEN UITGEBRAND Pluimvee omgekomen Omstreeks acht uur Zaterdagavond is brand ontstaan iu de molen van den heer Antoon Arts te Volkel bij Uden (N.-Br., De ijlings ontboden brandweer kon slechts weinig tegenover de vuurzee uitrichten. De molen was dan ook in een minimum v; tijd geheel uitgebrand. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De molen is verzekerd. In een kleine aanbouw bevond zich eenlg pluimvee, w.o. 110 kippen, 6 hanen kalkoenen. Hiervan is niets gered. VUILE LECTUUR IN BESLAG GENOMEN Wegens het invoeren uit Frankrijk van pornografische lectuur en afbeeldingen was uezer dagen een boekhandelaar te Ara sterdam door de politie gearresteerd en ter beschikking van de Justitie gestold. Thans heeft de zedenpolitie, die daarbij vergezeld was van een rechercheur van het Rijksbureau ter bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes, een huiszoeking m zijn zaak, Singel 379, gedaan. Deze had tot resultaat, dat honderden pornografische al beeldingen en geschriften werden gevonden en in beslag genomen. Per politie-auto, die meer dan half vol was, is de voorraad over gebracht naar het bureau van de zedenpo litie, INBRAAK IN PASTORIE Te Heerlen is ingebroken in de pasto- 'ie van dc Paters Lazaristen De inbrekers hebben door een ruit weten binnen te ko men.-Zij hebben het heele huis afgezocht In den kelder, huiskamer en andere kamers stelden zij een onderzoek in; alles werd over hoop gehaald. De buit bleek niet groot. Er werd wat zilvergerei, verchroomde iepels en rorken en sigaren tot een bedag van 50 gul den ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. PER AUTO NAAR ZUID-AFRIKA De heer J. van Amstel, wonende Oostweg D 388 te Bar end recht, heeft het voor nemen een autotocht Daar ''uid-Afrika, te maken. Een broer van hem, twee zoons en vriend zullen Je reis meemaken. Ze hebben de auto. die als reis-, woon en slaap wagen dienst zal moeten doen, reeds voor de reis gereed gemaakt. Dinsdag maken zij eerst eon tochtje naar riesland voor familiebezoek. En 12 Febru ari as. hopen zij de groote :<eii tc aanvaar den. De heer Van Amstel wil eens onderzoeken. Weerbericht Het dunne pültje geeft den vorlgen stand aan BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Corona 770.6. Laagste stand te Helsingfors 734.2. Stand vanmorgen half twaalf 758.0. WEERVERWACHTING Meest zwakke tot matige wind uit W. ricly tingen, betrokken tot zwaar bewolkt, regen buien, weinig verandering in temperatuur, BUITENLANDSCH WEERBERICHT De diepe depressio dio Zaterdag N.W, storm bracht over hot geheele W. met een inval van polaire koude,, trok langzaam op vullend naar Finland en het binnenland van Europa. Bij IJsland ligt een nieuwe depressie, dia aan de Zuidzijde wordt begrensd door een strooming van zeer warme luchtmassa's gisteren reeds dc plaats der polaire lucht massa's innamen. In het N. blijft het zeer koud. De scheiding der warme luchtmassa's uit het W. eu der polaire strooming uit het O. ligt langs de 60ste breedtegraad. In Scandinavië, dat nog geheel onder de polaire strooming ligt, werd dc vorst weer zeer streng, na den zwaren sneeuwval ir N.O. Op het vasteland kwam hel, behoudens ver in het O. niet tot vorst van beteekenis. In Frankrijk en België en zelfs tot onzo Zuidgrens is de temperatuur 6 tot 7 gr. bo ven normaal. Voorloopig houdt de depressie in het N.W. de warme strooming naar onze omgeving in stand, zoodat voorshands een nieuwe koude- inval niet waarschijnlijk is. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 3 Febr. 8.15 Atteniiesein 0, d.i, Weest o puw hoedel Ontvangen -1 Febr. 9.45 u. v.m. Attentie* sein neer. 5 FEBRUARI. 7.38 uur, zonsondergang 4.51 uur Maan'op v.m. 8.09 uur, onder nam. 7.50 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vbric: Caub 1 78 1.28 1.37 0.59 Ems 2.43 1.51 1.66 Coblens Trier Keulen Dusseldorf Breisach K-bl Diedeslielm Mannheim Mainz Bineen 3.90 9.89 3.09 0 78 3.04 1.87 1.95 1.50 -0 65 0.02 1.76 1,19 Bnhrort Wesel Emmerik 3.38 1.08 2.18 1.59 1.82 1.02 1.48 0.41 1.26 0.30 2.33 1.64 Lobitb 11.21 10.72 Nijmegen 8.71 8.41 St Andries 3.25 3 13 Arnhem 8-54 8.29 Vreeswijk Iw 0.S4 0,86 Westervoort 9.18 8,74 Deventer 3.21 3.04 Kampen «0.14 -0 24 Eysden 48.58 46.82 Maastricht 43.40 42.50 Grevenbicht 80.60 29 56 Tenlo 13.56 11.85 Grave (sluis) 9.11 7.24 St Andries 3.00 2-23 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 0.09 12.45 Helievoetsl. 4.09 16 27 Terschelling 9.53 2 OS Willemstad 4.51 17.17 Hariingen 10.50 £3.10 Brouwersh. 3.21 16.39 pen Helder 8.50 20.40 Zierikzee 3.51 16,23 of hij in Zuid-Afika wellicht een botero ge legenheid kan vinden om zijn zonen aan werk te helpen. Wel een origineel idee. Er bestaat te Barendrecht voor de voor bereidselen van deze tocht groote belang stelling. VERDRONKEN Te Wansum (L.) is de 18-jarige schip persjongen De Reyer, uit Rotterdam, ver moedelijk tengevolge van den hevigen wind van een voor den wal liggend schip in het water gevallen en verdronken. Het lijk is na eenigen tijd opgehaald. BELEEDIGING VAN MINISTER COUJN In het fascistische weekblad „Dc Daad", kwam op 16 Februari 1931 een artikel voor waarin de schrijver minister Colijn karak terloos had genoemd en hem vergeleken had met Troelstra en diens houding in tic Novemberdagen van 1918. De politierechter te Amsterdam had den redacteur van „Do Daad" veroordeeld loi een gevangenisstraf van twee weken. In hooger beroep eischte do procureur-generaal bevestiging van dit vonnis; het Amsterdam sche gerechtshof heeft verdachte vrijgespro ken. Boeken en Geschriften. Serie: Op weg naar school, onder red. van Elise Bronkhorst, plaat jes van Greta Bosch van Drake- stein. Alkmaar Gebr. Kluytman, Vier deeltjes verschenen met tekst van S. Francke: Een verjaarpartij, Dc bloem en het bijtje, Bij de molen en Een prettige Druiioft. Leuke rijmpjes voor jonge kinde ren m deze trant; Er waren eens een speelgoedheer. Een hondje en een paardje. Het hondje had geen oren meer, En 't paardje had geen staartje. De bruine beer mankeerde niets. Die had alleen geen kiezen. Hij had een stopsajetten nous; Daar kon hij niet mee niezen. Bewonderenswaardig is de technische ver. zorging dezer kleine-kinderliteratuur. Mooie cadeaux voor kinderen van zeven, acht jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2