jHmurr Cr iJisrl jeintrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken kVi w 0 MEDDENS ZOON CmflnYLL tandpa/ta abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et niet afzonderlijk verkrijgbaar 1 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5390 VRIJDAG 1 FEBRUARI 1935 15e Jaargang Sitöerttntirprtjjrn: Van I Cat 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 022'/» Ingezonden Mededeel ingen van 1-5 regels230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentién per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 EEN VERGISSING? Toen vorige week Maandag geheel onver wacht het regeeringsbesluit verscheen tot voorloopige contingenteering van papier, vroegen ons onmiddellijk enkele groothan delaars en grossiers in behangselpapier of. daaronder ook hun handelsartikel viel. Wij meenden toon wij nog niets meer gezien hadden dan het korte nieuwsbericht dat zulks onmogelijk het geval kon zijn, omdat behangselpapier slechts de naam ge meen heeft met gewoon papier. Echter bleek al spoedig, dat het wel we zenlijk de bedoeling is om ook dit papier to contingenteeren, zij het voorloopig en zij 't aanvankelijk tot 100 pet van vroegere in voer, wat volgons menschen der praktijk neerkomt op 90 pet. Wij verstaan het dat deze belemmering met alle soesah, welke er aan verlionden is, groute beroering wekte in de kringen van de importeurs Men vestigt nl de aandacht op de vol gende feiten- te. Pas sedert een paar jaar wordt be hangselpapier in zeer kleine kwantums in ons land gemaakt; pas een jaar geleden is aan deze fabrikatie eenige uitbreiding ge geven. 2e. Op 21 Jan. 1.1 kwam het besluit tot contingenteering: maar toen waren de sta- lenboeken al in zee van de dessins, welke in het najaar van 1934 waren besteld. Zou contingenteering nabestelling onmogelijk of ook maar moeilijk makep, dan kan men hier niet terecht 3e Contingenteering per kwartaal is voor deze handel onmogelijk: In het voorjaar wordt het grootste deel be&'eld en verwerkt 4e. De omzet van behangselpapier neemt toe, omdat de huiseigenaren wel verplicht zijn telkens de woningen te laten opknap pen., 5e. De opkomende Nederlandsche in dustrie (het ig hier dus geen bescherming van gevestigde fabrieken, welke onder ah normale concurrentie lijden) geniet eenige bescherming door de 10 pet invoerrecht en de 1 pet compenseerende belasting en is bovendien zelf groothandel in buiten- landsch behangselpapier. 6e. Er bestaat geen abnormale invoer, misschien wel eenige verschuiving (b.v. van Engeland en België naar Duitschland), want wij waren steeds voor bijna het volle kwantum op het buitenland aangewezen; terwijl bovendien deze invoer comfciensee- rend kan werken, bv. op de uitvoer van land- en tuinbouwproducten. We meenden niet te mogen wachten met de publiceering van deze bezwaren, welke door belanghebbenden zóó gewichtig wor den geacht, dat men in ernst de vraag stelt of ten deze geen vergissing begaan is. In ieder geval lijkt het gewenscht deze desiderata ter overweging aan te bieden. ONJUISTE VERHOUDINGEN Nu de wet tot wering van buitenlandsche arbeidskrachten althans voor bepaalde be drijven in werking is getreden, kan er iels gedaan worden om aan een onjuiste ver houding een einde te maken. Het is een niet te weerspreken feit, dat tvij ook in dit opzicht andere landen laten voorgaan vóór we zelf maatregelen nemen In De Arbeidsmarkt, orgaan voor de praktijk der werkloozenzorg, verschenen daarover dezer dagen merkwaardige cijfers Wij allen weten uit ervaring, dat Frank rijk eenige jaren geleden een groot tekort had aan jonge arbeidskrachten. Omstrepku 1928 waren er anderhalf millioen vreemde arbeiders werkzaam. Eind November 1934 was dit aantal echter gedaald tot ongeveer 356.000. Al die anderen, waren genoodzaakt te. repatrieeren, voor een deel ook naar ons land. Met Duitschland staat het echter nog ge heel anders. Daar werkten vóór de oorlog ongeveer 175.000 Nederlanders. Thans meldt De Arbeidsmarkt, dat volgens de officieele Duitsche gegevens in 1934 onge veer 18.000 Nederlandsche vergunningen werden uitgereikt om arbeid in loondienst te \errichten. Hier onder behooren ook -Ie z.g. „Angestellten" (handels- en kantoor bedienden) evenals seizoens-arbeiders en grensarbeiders. Natuurlijk hebben die 18.000,lang niet allemaal werk. Dat weten we van de ba dragen, welke onze regeering uitgeeft voor Nederlandsche werkloozen in Duitschland Wanneer de helft werk heeft, zal het veel zijn. Doch wat staat daartegenover? Op 31 December 1930 waren 70.000 Efuit- schers in ons land in loondienst, onder wie 30.000 dienstboden en ongeveer 5.000 fa brieksarbeidsters. Volgens genoemd tijdschrift is na de komst der vluchtelingen, 't aantal Duit- scliers, dat in Nederland in loondienst werkt, op 90.000 te stellen, van wie 40.006 vrouwen, dienstboden, fabrieks-arbeidsteit en meisjes der confectie-ateliers. En in de „Limit. Koerier" werd langs gemeld, dat op 1 Dceèmber 1934 nog 5.715 of 19 procent buitenlanders werkten op onze Limburgsche mijnen. Dat zijn toch geen verhoudingen. Zijn we nog zóó rijk, hebben we bog zóó weinig werkloozen, dat wij ons deze weelde kunnen veroorloven? En moeten we ook niet ernstig overwegen, dat Duitschland onze producten zoo veel mogelijk weigert; dat het Duitsche prak tisch onmogelijk maakt om hier te konten, mogelijk weigert; dat het Duitsche systeem om toeristen slechts vrijheid te geven hoog stens honderd mark mee over de grenzen te nemen, het dezen praktisch onmogelijk maakt om hier te komen, dat het daarentegen wel Duitsch personeel zendt dat de vertegenwoordigers van Duitsche reisbureaux nu reeds 011s land af reizen en onze reisvereenigingen bezoeken om straks onze toeristen naar Duitschland te trekken. Wij hadden tegen de trek naar den reemde nimmer bezwaar, zoolang vreem delingen hier als „betalende logóes" kwa men logeeren; doch wanneer men ons land mijdt, zal onze regeering hebben te ovei wegen, wat er te doen 1? tegen het groott aantal buitenlandsche werkkrachten en ook tegen buitenlandsche toeristenreizen. De toestand van de Kon. Holl. Lloyd Bedrijf aanzienlijk Ingekrompen Naar wij vernemen is binnenkort eeri belangrijke inkrimping van tiet bedrijf van den Kon. Holl- Lloyd te verwachten. Zooals bekend, is het passagier reeds eenigen tijd geleden stopgezet, zoodal de maatschappij titans alleen nog vracht schepen in de vaart heeft. Gisteren is nu aan het geheele personeel hij rondschrijven medegedeeld, dat de <h rectie tot haar leedwezen door omstandig heden gedwongen is, het bedrijf zeer aan zienlijk in te krimpen en als direct getolg daarvan, het overgroote deel van het va rend en kantoorpersoneel in de naaste tot- komst te ontslaan. Het besluit tot inkrimping zou zijn geno men in overleg en na bespreking met de bevoegde autoriteiten in Den Haag. Nou Woensdag heeft in Den Haag een bespre king plaats gehad, welke tot direct gevolg heeft gehad, het besluit van de directie \an den Kon. Holl. Lloyd, het hierboven vermelde schrijven tot het personeel te richten. Het ligt in de bedoeling, dat tusschen Amsterdam en Zuid-Amerika op be scheiden schaal een vrachtdienst zal worden gehandhaafd, waarvoor concen tratie en reorganisatie van het bedrijf van den Lloyd noodig is. De regeering wenscht, dat handhaving van den dienst en inkrimping van het bedrijf op zoodanige wijze geschieden, dat er sa menwerking bestaat tusschen Rotter dam en Amsterdam. Door het aangekondigde ontslag zullen waarschijnlijk ongeveer 200 leden van hei personeel van den K. H. L. worden getrof fen. Ged. Staten van Noord-Holland Bezoldiging der leden moet ln den grondslag worden herzien Bij Kon. besluit is goedkeuring onthouden aan het besluit van de Staten van Nooru Holland, strekkende tot verlaging van de bezoldiging van de leden van Ged. Staten door middel van heffing, met ingang va'» 1 Jan. 1935, van een pensioenpremie ad 10 pet hunner jaarwedden, zulks onder ge lijktijdige intrekking van de besluiten tot toepassing van een tijdelijke korting op hun bezoldiging. Overwogen is hierbij, dat dit besluit ten doel heeft, de tijdelijke kor ting ad 10 pet om te zetten in een blijvende verlaging, doch dat dit doel door middel van een heffing eener pensioenpremie niei volkomen zal worden bereikt, aangezien hierbij de grondslag der wedde intact blijft. Daar in verband met het voortduren van de ongunstige oeconomische toestanden de bezoldigingen niet slechts dienen te worden verminderd, maar bovendien in den grondslag dienen te worden aangetast, kan aan het besluit geen goedkeuring den verleend. De openstelling van het Juliana- kanaal Naar de „Vooruit" meldt is het bericht in de Limburgsche pers. dat de volledige openstelling van het Julianakanaal zou worden vertraagd door een Belgische poli tieke démarche, bij informatie ter bevoeg- der plaatse categorisch tegengesproken. Handel in gedroogde Zuid vruchten Naar het Ned. Weekblad voor kruide nierswaren verneemt, heeft het bestuur van do Ned. Vereeniging voor den handel in gedroogde zuidvruchten bij haar leden oorstellen aanhangig gemaakt, om te ko men tot saneering en bedrijfsordening. Krachtens deze voorstellen worden de Ie den der vereeniging gesplitst in impor teurs-grossiers eenerzijds en agenten andet- zijds. Leden-importeurs zullen alleen mogen koopen van leden-agenten en omgekeerd mogen de leden-agenten u'tsluitcnd zak doen met leden-importeurs. Alle importeurs worden verplicht hun eigen buitenlandsche relaties prijs te geven. Is dit bereikt, dan zal worden getracht met medewerking van de regeering tot saneering te komen door de vaststelling van minimum-winstmarges. WERKMETHODE VAN HET WERKFONDS Een schrijven van den voorzitter, Mr. Beyen Door minister Colijn is, naar aanleiding van het debat in de Tweede Kamer over de begrooting aan den voorzitter van het. Werkfonds Mr. Beyen gevraagd of aanbe velingen konden worden gedaan ter verbe tering van de werkmethode van het Werk fonds. De uitvoerige brief als antwoord op deze vraag is ter griffie van de Tweede Kamer gelegd ter inzage van de leden „Het Volk" weet uit. dit niet publieke schrij ven een belangrijk gedeelte te publiceeren. Daar het nu toch bekend is meenen wij hier uit ook het een en ander te moeten mode- deelen. De verhouding tot en de samenwerking met ambtelijke instanties is thans in hot algemeen bevredigend. In den. aanvang heeft, de uitvoering van openbare werken met steun, uit het Wetk- fonds op den voorgrond gestaan. Ook de voorbereiding van deze plannen heeft echter belangrijk meer tijd gevorderd dan aanvankelijk verwacht werd. Uitbreiding van het apparaat van den al gemoonen secretaris zou allicht bespoediging kunnen geven Aan den anderen kant kan worden aan genomen, dat. zooitra de thans tegelijkertijd ingediende plannen verwerkt zijn. de ver der in te dienen plannen ook met het hui dige apparaat in korten tijd kunnen worden afgehandeld. Voor gemeentel ij ke werken is een ingrijpende wijziging der behandelings methode niet noodig. Een vaste commissie zal worden benoemd, die rechtstreeks zal adviseeren aan de ministerieele commissie. Het bestuur acht het wenschelijk, dat ook gemeenten die nog niet recht streeks financieel afhankelijk zijn van het Rijk'. werken die wenschelijk zijn, ten laste van het Werkfonds doen uit voeren. Een sneller tot uitvoering komen van de openbare en meer speciaal van de gemeente liike werken ware te bereiken,.\ndien het mogelijk zou blijken, den duur der loon onderhandelingen te bekorten. Deze onder handelingen hebben in onderscheidene ge vallen te veel tijd in beslag genomen. Dit oponthoud is zeker niet in het belang der werklooze arbeiders Voorstellen De volgende voorstellen worden gedaan: a. Nadat de ministerieeie commissie een werk, waaromtrent het bestuur gunstig ge adviseerd heeft met de als basis voor de loononderhandelingen voorgestelde lóoncn heeft goedgekeurd, brenge de loononderhan delingscommissie zelfstandig verslag en ad vies aan de ministerieele commissie uit, in plaats van aan het bestuur een voorstel trent het uit te brengen advies te doen. Deze wijziging is reeds door het bestuur aan- b. het overleg worde beperkt tot het loon peil, de juiste oriflerlinge betrekking der voorgestelde loonen en de details der loon regelingen. Onderhandelingen over de vraag of een werk als werkfondswerk te beschou wen is, behooren te worden vermeden, doch het ware anderzijds niet verstandig, iedere mogelijkheid van bespreking van dit punt uit te sluiten, omdat zulks misverstand ten aanzien van het karakter van een werk uit den weg kan ruimen, hetgeen het bereiken van overeenstemming met betrekking tot de lonnen kan vergemakkelijken. De loononderhandelingscommissie beoor- deele, of zij bespreking van dit punt, op grond van de van de zijde der organisaties naar voren gebrachte argumenten, wil toe laten. c. de ministerieele commissie geve aan de loononderhandelingscommissie eenige vrijheid om van de als onderhandelingsba sis goedgekeurde loonen af te wijken, indien haar tijdens de onderhandelingen de wen- schelijkheid tot zoodanige afwijkingen blijkt. d. er worde een, betrekkelijk korte, ter mijn vastgesteld voor bet verkrijgen van overeenstemming tusschen de loononderhan delingscommissie en de organisaties. Indien binnen een telkens door de loononderhande lingscommissie vast te stellen termijn na de eerste vergadering waarin de loonen voor een bepaald werk zijn besproken, geen over eenstemming is bereikt, zal die commissie aan de ministerieele commissie moeten be richten, welke loonen zij, na overweging van hetgeen door de organisaties bij het over leg betoogd werd, billijk acht, onder vennel- ding, dat daaromtrent geen overeenstem ming werd verkregen. Nadere beschouwing van de uit het be drijfsleven ingediende industrieele plannen geeft mr. Beyen de overtuiging, dat men ten aanzien van incidenteel inge diende plannen zijn verwachtingen niet hoog mag stellen. Op het gebied van de stichting van geheel nieuwe industrieën zul len de moeilijkheden bijzonder groot blijken. Vruchtbaarder is de uitbreiding van bestaan de industrieën, hetzij op eigen terrein, het zij op aanverwant gebied. Nuttig kan zijn de ondersteuning van in liquiditeitsmoeilijk heden geraakte industrieën. Uiterst belangrijk acht het bestuur daarom de op sporing van industrieele projecten. Zoo ergens, dan ligt hier een taak, die door in het bedrijfs leven staande personen in het alge meen belang kan worden verricht. Voor de opsporing hiervan zal een kleine commissie worden ingesteld Deze commissie zou de beschikking moeten hebben over een door haar aan te stellen ingenieur. Het ligt in de bedoeling, dat deze commis sie zich ook bezig houdt mot het vrangstuk van de bevordering van de aanpassing. De eigenlijke loononderhandelin gen zullen, na ontvangst van de beslissing dor ministerieele commissie, moeten plaats vinden. In den regel zal niet rechtstreeks met de arbeidersorganisaties, maar met de werkgevers omtrent een loonsverlaging on derhandeld moeten worden in de gevallen, waarin deze nog mogelijk is. Het blijft dan dezen werkgevers overgelaten, met de arbei dersorganisaties te onderhandelen. GOOD-YEAR SCHOENEN De meest volmaakte VOETBEKLEEDING Fa. W.Lourysen Zn Schoenfabriek Dongen Hedenmorgen is in don ouderdom van im 55 jaar te Huren (Gr.) vrij plotseling erleden Mr D. Boerema, burgem eslei van Haren. Mr Boerema zou dit jaar zijn 25-jarij amblsjiibiieum hebben gevierd. De over ledene \\as voorzitter vnh de commissie v'au conflicten in de land- en tuinbouw in do provincie Groningen. Gemengd Nieuws. De moord op S. Beugeltasch DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING Erfpacht-beschouwingen Onze Haagsche redacteur schrijft ons: Ruim drie zittingen neeft de Raad aar. deeifpacht besteed. Het bad minder gekund. mei. iet op de onlknooping, toen ten stolte de burgemeester buitengewoon helder in a nulsh II de kwestie respraK en daarna vit groote eenstemmigheid viel te consta teeren Wie slecht uit dit debat te voorschijn is ge komen, is de wethouder Feber, die zich en terecht het verwijt op den hals heet gehaald, dat hij als wethouder boel anders smookt en doet dan toen hii nog raads id was. Z n ecnig excuus was eigenlijk de tijds omstandigheden. (ins dunkt dat een vrij ma gere verontschuldig ng. voor iemand, die steeds pleitte voor koersverandering en in vrij rigpureuzen vorm de .telling verdedigde: minder erfpacht, meer verkoop. De burgemeester hoeft kort en helder de vonrdcelen van gemeentelijk standpunt ge zien, van de e'fpacbt aangegeven: incassee- ren van de waardevermeerdering der gron den en behee.schen van den opbouw der stad. Dat was dus de zaak principieel ge steld in tusschen bleek 's Raads voorzitter ook niet blind voor de nadoelen, gevaren en on zekerheden van bet stelsel, dat van soc.-dem. zijde wordt aanbevolen als een sturen in de door hen voorgestane richting. Die schaduwzijden waren ook in ruime mate belicht door de becren v. Beresteyn, v. Steenbergen en v. d. Oever; de heeren Sie- beits en Vrijenhoek konden die natuurlijk niet ontdekken en de heer Joöls toonde daar bij o.i. ook zekere eenzijdigheid. Te voren had wethouder Feber nog een ander etoezegging gedaan: hij verklaarde zich zelfs bereid bebouwden erfpaebtsgrond te verkoopen. Alles om maar een waardeme ter te verkrijgen. Een andere, vrucht van het debat is, dat men het vrijwel eens is over de gevaarlijk heid van het instituut der z.g. „oploopende canons", dat echter niet geintroduceerd door de gemeente, maar door de houwi gewenscht werd. Nu komen velen er door groote moeilijkheden Het zal ons niet v wonderen als deze figuur uit de practijk van de erfpacht verdwijnen gaat. Er werd ook op gewezen, dat van veel meer betekenis dan v»nonver!aging verla ging van de hypotheken is. Het canonbedrag kan veelal geen beslisenden invloed in iemands positie hebben. Ger.erale van canons is uitgesloten en een partieele zou groote ontevredenheid verwekken bij de niet verlaagden; slechts zeer speciale geval len zouden daarom in aanmerking kunner komen. Wal heeft de heer v. Steenbergen voor eenige ruimhartigheid op riet afgeperkte ter rein gepleit, maar in wozen heeft dat aan de verklaringen van B. en W. niet veel meer veranderd, omdat zooals de burgemeester zeide voo canonverlaging geen objectieve billijke maatstaf is aan te geven. Wethouder Feber heeft nog gepoogd aan nemelijk te maken, dat eripaechtsgronden voor hypotheek niet achterstaan bij gronden. Hij stond met zijn cijfers niet sterk en, naar we meenen, klopte het getal der hypotheken ook niet erg op de cijfers, die het verloop van de uitgifte »an erfparhtsg en van verkochte gronden aangeven. Heel zijn 1 ederipëring werd trouwens omver ge gooid door de verklarriij, dat op erfpachts grond wat minder hypotheek gegeven be hoort te worden dan od eigen grond. De bur gemeester noemde in dif verband de cijfers 60 en 70 pC.t. De heer v. Steenbergen hield vol, dat op verschillende plaatsen in de stad de grond te duur uitgegeven is. Heelemaal ongelijk heeft hij niet. al moet wel gerekend worden met het verschil in" kosten van het bouwrijp maken en met den particulieren grondihan del. We zullen nu maar eens afwachten, wat er gebeuren zal. Het is goed, dat dit debat de waakzaamheid weer eens verscherpt heeft. Onnoodig was dat niet Zeker erfpacht op zichzelf is heelemaal niet socialistisch. Zij is als instituut veel ouder dan onze soc.-dem. en schrijft haar leeftijd al bij eeuwen. Maar wat wel noodig is. is toezien, hoe het erf pachtsinstituut gehanteerd wordt. Het moet geen dogma worden, maar slechts in zoo verre worden benut als door de omstandig heden geboden of wenschelijk is. Grondver koopen zijn daarom alleszins logisch en redelijk. Zij beïnvloeden meestal de huren van woninger niet meer ongunstig dan ook de prijzen van erfparhtsgionden lat hebl>en gedaan. En bij dit alles moet niet vergelen, dat de betrekkelijk hooge vlucht van erfpachtste'sel pas dateort van na den log. toen een ietwat eenzijdig georiënteerde bouwnijverheid is ontstaan, die met graagte den erfpaehtsgrond afnam, omdat de onde nemers daardoor in staat gesteld werden 01 met weinig geld veel te doen, in de hoop op een blijvende opgaande lijn, die thans echter verbroken is. Heden komt de Raad aan de eigenlijke begr00ting toe. Naar wij vernemen zal de strafzaak tegen- P., die het meisje S. Beugeltasch te Amsterdam heeft vermoord, op 7 Maart dienen voor de vijfde kamer der rechtbank. Hem is tenlaste gelegd, over treding van ailikel 247 (ontucht met meisjes peneden 14 jaar), artikel 287 (doodslag) en artikel 288. Het psychia trisch rapport, dat omtrent verdachte is uitgebracht, concludeert tot vermin derde toerekeningsvatbaarheid. De zaak zal met gesloten deuren behandeld worden. De gearresteerde gemeente ambtenaren Nadere bijzonderheden over de Z3ak Naar aanleiding van de arrestatie van twee gemeenteambtenaren to Amsterdam, in verband met docr hen gepleegde corruptie riemen wij van bevoegde zijde bet vol gende* Voorop dient te worden gesteld, dat de irruptie is gepleegd voor de reorganisatie in 'ipn Ccntralen Dienst voor de Levens middelen en voor het optreden van den huldigen directeur hiei-van Repds geruimen tijd verdacht men chef van de Centrale Slagerijen band gen te plegen, die in strijd waren met zijn .mht en in strijd met de belangen van de emeente. Zoo reed hij bijv. gedurende gen tijd met een auto. wat uiet overeenstem de met zijn salaris. De politie stelde tenslotte een onder zoek in en deed 'een inval in het jcan- toor van den slager De Gruijter aan den Zeedijk. Het boekenonderzoek wees al zeer spoedig uit, dat er steekpennin gen werden gegeven aan een tweetal ambtenaren. Belangrijke posten kwamen in de boeken voor, welke niet op nor male wijze konden worden verantwoord Het gevolg was de arrestatie van de twee ambtenaren. De chef van de Cen trale Slagerijen is al geruimen lijd ziek en dit kwam de nieuwe directie van den Ccntralen Dienst voor de Levens middelen goed te pas. daar men hèm liever niet dan wel in de slagerijen zag. Tenslotte is een geheele reorganisatie aangehracht, waardoor de bedoelde chef volkomen overbodig werd, zoodat hij voor ontslag uit den gemeentedienst werd voorgedragen, wat met 1 Maart a.s. zou gebeuren. Wat P., de chef van de Keuken voor Kin dervoeding betreft, het volgende: Ook tegen hem was verdenking gerezen en ook dez< dienst word op zeer ingrijpen de wijze gereorganiseerd, wat al weer tot gevolg had dat ook hij voor vrijwel onmid dellijk ontslag werd voorgedragen als over compleet. Dus beide verdachten, zoowel als P., chef van de Centrale Slagerijen en chef Keuken voor Kindervoeding, hebben nooit gewerkt onder de huidige directi den Centralen Dienst voor de Levensmid- Oorsprorikelijk kocht de chef van de Cen trale Slagerijen op eigen gelegenheid het vleesch in bij de verschillende groote slage rijen, zoorlat' hij hierdoor gelegenheid had tc knoeien. Het leeuwenaandeel van de leve ranties kwam dank zij de steekpennii gen aan De Gruijter. Thans is ook dit reeds sedert de nieuwe directie is opgetre den, volkomen veranderd. Bij inschrijvine wordt de leverantie thans gegund. De beide gemeente-ambtenaren en de sla ger zijn na langdurig verhoor in vrijheid gesteld. DOODELIJK AUTO ONGELUK De 27-jarige ongehuwde manufacturen- koopman G Bolwerk uit Os9. die verleden week Donderdag bij een auto-ongeluk te Bakel (N. Br.) ernstig werd gewond, ii Woensdagnacht in het St Anna-ziekenhu te Oss aan de gevolgen overleden. ZIEKE ZUIGELING LEVEND VERBRAND Te Nistelrode (N.Br.) heeft een zieke geling van do familie K. te Nisterrode door een defect aan een stoomapparnat kukeni water over het lichaam gekregen. Met err stige brandwonden is het kind in het zie kenhuis opgenomen, waar het bezweken is TANKWAGEN TE WATER Door het breken van een koppeling tus schen een tractor en een tankwagen van de Neuehat d Asfalt Compagnie is deze laatste wagen te Amstetdam in de Houtmanskade geloopen. De zware wagen kwam op. een sloep te recht. die door het groote gewicht onder water werd gedrukt. Een man die op den tankwagen zat. kon er nog bijtijds afsprin gen. De tractor bleef op den wal staan. Het zware voertuig zal met een bok ge licht moeten worden, daar geen kraanwa gen. ook niet die van de brandweer, daartoe in staat is. INBRAAK TE ALKMAAR De recherche te Amsterdam heeft op zoek van de Alkmaarsohe politie in zijn wo ning gearresteerd een 30-jarig persnon d betrokken blijkt te zijn geweest bij den in braak in liet kantoor van den distillab Geels te Alkmaar. Zijn metgezel kon op lieefeidaad worden betrapt. De aangehou dene is op transport gesteld naar Alkma; ROTTERDAM DEN HAAG Gedurende Februari en Maart offreeren wij een goed COLBERT- COSTUME NAAR MAAT f48- voor Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen ttlz. I De bezoldigig van de leden van Gedep. Staten in Noord-Holland. Mr. Beyen, de directeur van het Werkfonds heeft een brief gericht aan minister Colijn, waarin hij voorstellen doet om de werkwijze U verbeteren. Ulz. 2 Flandin en Laval rijn te Londen aangekomen. D_ Daily Mail schrijft bij deze gelegenheid, dal Enge.and zich zijn politiek niet door de Kieiss Entente laat dicteer en. In verband met den „veemmoord" in Tsjech* Slowakije is de keliner van het hotel Zahori ge» arresteer d. 612. 3 De Residentie Hypotheekbank in 1934. Blz- i Vergadering van de Gemeenteraad van Amster» Een circulaire aan de gemeentebeduren van defl mini»er van binnenfandsche zaken betreffende de salariccring van bestuursleden van instellingen v«a weldadigheid. Ook de uitgifte van de tweede conversieleeafcig 1934 der Gemeente Amsterdam is een groot succes geworden. A Voorkomt en geneest winterhanden en -voeten ruwe en gesprongen huid De brand in de Waldorpstraat Lijk van den vermiste gevonden Men meldt ons uit Den Haag: Gistermiddag te -reca half drie heeft het dagenlange zoeken in de puinhoopen van de papierfabriek aan de Waldorpstraat eindelijk succes opgeleverd. Te midden van de puinhoopen toch heeft men de overblijf selen van den 74-jarigen timmerman Kamp, die op zoo jammerlijke wijze in de vlammen is omgekomen, gevonden, waarmede dus tevens epn einde is gekomen aan den im mer nog mogelijken twijfef omtrent diens lot. Het stoffelijk overschot was 700 goed als geheel verkoold Het bevond zich in de on middellijke nabijheid van den vuurhaard, zoodnt het vermoeden gewettigd lijkt, dat de oude man nog blusschingspngingen heeff willen aanwenden en rinnrhij om het levens gekomen is. Het lirhaam hevond zich tusschen een aantal neergestorte pa- piorrollen. waardoor het bergingswerk uiterst moeMijk was. Het liik is ter beschikking van de fa milie gesteld. NOTARIS FAILLIET VERKLAARD De rechtbank te loemvarden heeft failliet verklaart den notaris A. .F. te ï-nngweer. Deze gpbeurtpnis heeft ook in 'Ie omlig gende geineonten vrij wat opschudding veroorzaakt, niet het minst doordat ver schillenden aanzienlijke bedragen onder het beheer van don betreffenden notaris hadden gesteld Reeds eenige dager geleden deden geruchten de ronde, dat de zaken van F er niet goed voor stonden. Door het optreden van een der sohuldeischers is thans het faillissement tot stand gekomen. Hoewel nog niet precies kan worden vast gesteld hoe groot het tekort is, heeft men grond om te vermoeden, dat het zeer aan zienlijk zal zijn. JEUGDTG GEBOEFTE Tn Oost-Groningen werden den laateten tjjd talrijke kleine diefstallen gepleeed. wlke nimmer opgche'derd werden. Vooral in Fin- sterwolde verdwenen fietslantaarns, dynamo's «n ook riiwVlnlae.ties. M-^rmalen eebeurde het ook dot de onbeheerd langs den weg sta n de karren of wagens van bakkers, manufartu- riers, fruithandelaars e.d. het moesten ont- Thans heeft de politie verschillende daders kunnen aanhouden. Het waren jongens van dertien tot achttien jaar, wonende te Ekamp, in de z.g.n. kanariebuurt. Vermoedelijk zullen nog meerdere arrestaties volgen. Gebleken is reeds, dat deze jongelui zich hebben schuldig gemaakt. Een van hen waa in het bezit van een revolver.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1