mdlODl HH Bestuursvergadering C.N.V. Naar en in Zuid-Afrika DINSDAG 29 JANUARI 1935 Belangrijke onderwerpen worden besproken De wenschen van het Bestuur zullen in een adres aan de Tweede Kamer worden aangeboden Bij de mededeeliwen bleek, dat het Dak lij ksch Bestuur van het C.N.V. besloten heeft, geen medewerking te verleenen oan het door het I.C.V. georganiseerde petition nement «in jeugdige merkloozen, maar zoo mogelijk in overleg met de Protestantsch Christelijke jeugdorganisaties te treden, of verschillende belangen der jeugd .bij de Internationale Ai'beidsconferentie kunnen werden gesteund. De Christelijke Vereeniging van Diamaint bewerkers zal per 1 April 1935 uit het CN.V. lieden. Het bestuur der vereeniging bericht te, dat de vereeniging steeds achteruit gaat, zoo goed als geen inkomsten meer heeft en bezig is te liquideeren. De heer H. Amelink, secretaris van het C.N.V., en lid van de Tweede Kamer, sprak hierna over: Het wetsontwerp op de algemeen verbindend- en ontbindend-verkla ring van ondernemers-overeen komsten. Spr. achtte het onnoodig, principieel te betoogen, dat hiervoor rechtsgronden aan wezig zijn. Het C.N.V. hoeft meermalen uit gesproken, dat er rechtsgronden voor de bindend verklaring der collectieve arbeids overeenkomsten zijn. De argumenten, daar voor aangevoerd, gelden ook hier. Spr. ver wees voorts naar het uitstekend artikel van Prof. Mr P. S. Geibrandy in „Alt. Staatkunde". Hot gaat er om, de groo'3 meerderheid in een bedrijf te beschermen tegen een terreur der minderheid. Spr. w-ccs hier als voorbeeld op de stroocartonindu- etrie, waar een tweetal ondernemingen cm goede ordening in dit bij uitstek nationaie bedrijf, tegenhoudt. Spr. schetste, hoe de wet de mogelijkheid yan verbindendverklaring regelt. Van liberale zijde wordit een felle cam pagne tegen dit ontwerp gevoerd. Dat is begrijpelijk. Dit wetsontwerp gaat recht streeks tegen de liberale beginselen in De N. Rott. Crt verdedigt hier d? laatste stel ling, die het liberalism*; nog js overgeble ven. Maar ook hier zaJ het l'beralisme moeten vallen. De noodzakelijkheid om eenige ordening en regeling iu hei bedrijfs leven te brengen, wordt vrijwel algemeen ingezien. Reeds een jaar geled^i heeft het orgaan van het Verbond van Nederlani- sche Werkgevers kraclitig in dezo richting gepleit. Het blad betoogde, dat de industrie dit ter hand moest n men, wilde men voor komen, dat de overheid zou mosten ingrij pen. De voorgestelde wettelijke maatrege len omvatten geen regeeringsingnjpen, maar bedoelen alleen, de ondernemers bij nood zakelijke ordening een 6teun in den rug te geven. Dat het orguan van he. Verbond van Nederlandsche Werkgevers thans oppo sitie voert tegen het wetsontwerp, doet wel zonderling aan. Spr. zette uiteer», dat het wetsontwerp verscheidene bepalingen bevat, waardoor een lichtvaardige bindendrverklaring wordt voorkomen. Ook kunnen overeenkomsten onye-nia- idend verklaard worden. De bedoeling is, dat ondernemersovereenkomsten, die door straffe organisatie practisch tot alge-neen© overeenkomsten zijn geworden, door de overheid kunnen worden teniet gedaan. De .totstandkoming van dit wetsontwerp moet worden toegejuicht Toch h9eft spr. eenige bedenkingen tegen den opzet van dit wetsontwerp. Het wetsontwerp bedJoeQt, zuiver econo mische belangen te behartigen met uitslui ting van de sociale. Spr. wijst er op, dat de sociale regelingen van de economische af hankelijk zijn. Bij saneering van een bedrijf en stopzetting in verband daarmee, zijs ook de arbeiders ten nauwste betrokken. Als de prijzen worden vastgesteld en de loonen niet, maken de werkgevers die lage loonen betalen, extra winst. Bij een aan vraag tot bindendverklaring zal de Minister pok hebben te beoordeelen, of de uitbetaal de Loonen niet te hoog zijn. Abs spr. deze gevallen overziet, zegt hij, dat een toekomstige ordening op anderen leest geschoeid zal moeten worden. Aan de bedrijfsraden zal ordentfide bevoegdheid gegeven moeten worden, zoowel wat het economische als het sociale aangaat. Spr. erkent, dat we niet zoo ver zijn. Toegejuicht moet worden, dat in het ge wijzigd ontwerp is opgenomen, dat in de commissie, die den Minister adviseert, ook de centrale organisaties van arbeiders do vakcentrales dus vertegenwoordigd zijn en dat de bedrijfsraden gehoord worden. Ten slotte meende spr., dat het gewenscht zou zijn, dat het algemeen bestuur zou be sluiten, zich te wenden tot de Tweede Kamer met een ad ree, waarin: a. instemming betuigd wordt met het beginsel en de bedoeling van het wetsontwerp; b. er op gewezen wordt, dat bij bdn- dendverklaring van ondernemersover komsten rekening gehouden moet worden met de belangen der arbei ders-bedrijf sgenooten c. aangedrongen wordt op opneming van de bepaling, dat in een bedrijf, waarin geen bedrijtsraad bestaat, de commissie, bedoeld in art. 7 van het ontwerp, verplicht is, ook de organi saties der werknemers in den betref- fenden bedrijfstak te hooren; d. bepleit wordt het opnemen eener bepaling, dat door de Regeering gemo tiveerde mededeelingen inzake beslis singen betreffende algemeen© ver bindend- of ontbindend-verklaring van ondernemersovereenkomsten aan de Staten-Generaal moeten worden gedaan. e. met nadruk gewezen wordt op de noodzakelijkheid, dat naast de algemeen verbindendverklaring van ondemmeTSOvereenkomsten de verbte- dend'verklaring van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten wordt mogelijk gemaakt Op dit referaat volgde een uitvoerige be spreking. Uit de beantwoording door de re- li'fi.t -.i4»lien we het vólg© ulo aan Tegen de bindendverk! ïr.-iz \an bepalin- eng inzake verplicht lidmaa schap behoeft geen bezwaar te bestaan, nuts remming gehouden wordt met gewetensbezwaren. Spr. ontkende, dat de door hem gestelde desiderata het wetsontwerp principieel wijzigen. Spr.'s bedoeling is niet dat de verbin dend-verklaring der collectieve arbeidsoev.ïi eenkomsten in dit wetsontwerp wordt opgenomen. Dat kan niet, omdat dit onder een ander departement ressorteert. Maar is su een argument te meer, om bij den Minister van Sociale Zaken er op aan te dringen, terug te komen op zijn stand punt dat hij een wets ntwerp tot bindend verk lering der C.A.O. niet wil indienen. Wanneer bijv. om den wille van sanee ring, bedrijven moeten worden stopg szet, meg toch gevraagd worden, dat aan den arbeider bijv. een wachtgeld wordt ui'— Wannéér men het gevaar vreest, dot de bepaling van de loonen onverbindend wordt verklaard, dan is datzelfde bezwaar aan wezig bij de regeling van de verbindend verklaring der collectieve contracten. Het bezwaar van „ambtenarij"' is zeei sterk overdreven. De regelingen wor len niet gemflakt door ambtenaren, maar door de bedrijven zelf. Nu kan men zeggen: de voorwaarden zullen verstarrend werken. Daarom heeft spr. juist als correctief pe vraagd publicatie van gemotiveerd» mede deelingen inzake de beslissingen. Dit wetsontwerp kaa groots beteeken is hebben. Hét hangt af van de bedrijven, ran de werkgevers, van den Minister van Ecou. Zaken en den ministerraad. Nu zegt men: de liberale werkgevers voelen er niet voor en du» zal er niete van komen. Spr. wees er op, dat ni9t alleen de Ro>m sdhen in deze richting gaan. Ook in de Chr. Werkgevers vereeniging stoat men er niet afwijzend tegenover. En het is niet zoo, dat de liberale werkgevers er tegenover staan. De N. Rott. Crt en het orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers zijn niet de spreekbuizen van de liberale werkgevere. Tal van liberale werkgevers erkennen, dat de liberale beginselen op dit punt aan kant moeten gezet worden. Spr. noemde het een fout, dat we hebben >n afzonderlijk departement voor Sociale Zaken en wor Economische Zaken, tiet is jrijpelijk uit oogpunt van werkverde ling. Maar principieel is het niet juist. So ciale en ooonomische balangen zijn onlos makelijk aan elkaar verbonden. De schei ding wreekt zich nu bij deze materie. Besloten werd, de wenschen, door den heer Amelink naar voren gebracht, voor re- kei ing der vergadering te nemen en het Dagelij ksch Bestuur op te dragen, ze in een adres aan de Tweede Kamer aan te bieden. De middagvergadering stond onder lei- _sg van den heer K. Kruithof, voorzit ter van het C.N.V. Deze wenschte bij der. ■ang der vergadering den heer li. J. Tervvey geluk met ae door hom ontvan gen Koninklijke onderscheiding. (Applaus). De heer Kruithof sprak hierna over het onderwerp: Dit onderwerp was aan de orde gesteld, omdat uit een artikel in „De Christelijke Werkmeester" gebleken was, dat er over deze zaak een verkeerde stemming zjou kunnen ontstaan, die aan de saamhoorig- heid niet ten goede zou komen. Spr. herinnerde eraan, dat de vakcentra les een adres aan den Minister van Sociale hebben verzonden met het verzoek, in de bedrijfsraden ook vertegenwoordigers het administratie technisch en opzichthou- diend personeel op te nemen. Reecis bij de voorbehandeling van de drijfsradenwet is op dit punt de aandacht gevestigd. Uit het feit dat de drie organisaties van hoofdarbeiders in het C.N.V. de Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den, de Ned. Vereen, van Ghr Technici en de Ned. Chi. Wevkm eest ersbon d contactcommissie mede ter behandeling van dit punt hebben opgericht, blijkt, dat dez-' niet content zijn met den huldigen gang van zaken. Bij de instelling van den eersten bedrijfs- raad, die. voor de typografie, kwamen de vragen met betrekking tot de samenstel ling der bedrijfsraden vrijwel alle aan de orde. Spr. deed uitvoerig mededeeling van Wjat met betrekking tot dit punt is schied. In de commissie ex-art. 8 der Be- drijfsradenwet bestond daarover geen ov -i eenstemming. De Minster heeft ten slotte beslist, dat de hoofdarbeiders niet zoude worden opgenomen. H<rt is nog niet ui tg: sloten, dat het op den duur nóg voer e kander komt In de subcommissie kunnen ze worden opgenomen. Noodig is, dat men het met elkander eens is. De bedrijfsraad oedoelt, datgene, wat er in het bedrijf gc-groei i is, te consolideerèn en dan te zien, wat er verder kan groeien. Wilde men verder grijpen, dan zou men in dezen tijd zeker gevaar loopen, mis te tasten. Het beste doet men daarom, af te wachten, tot ook de kwestie van de ver tegenwoordiging der hoofdarbeiders tot rijpheid is gekomen. Bij de discussies werd vastgesteld, dat het wenschelijk is, dat de Contactcommissie van Christelijke organisaties van hoofdar beiders nauwlettend roigt, wat er ten aan zien van dit onderwerp geschiedt, om bij voorkomende gelegenheid op de boste wijze op te treden. Als de mogelijkheid daartoe aanwezig is, zullen de vertegenwoordige^s der Christelijke vakbeweging zeker mee werken, om ook aan dc hoofdarbeiders eeh plaats in de bedrijfsraden te geven. De duinen van Ameland weggevreten Tengevolge van den Noordwesterstorm der laatste dagen en de daarmede gepaard gaande hooge watervloeden is de duinafslag op Westelijk Ameland van dien aard, dat het Badpaviljoen van Lublink (eigendom van de N V, Noordzeebad Hollum) gevaar loopt door de zee verzwolgen te worden. De duinenrij tusschen paviljoen en strand is nog slechts 7 meter en aanhoudend brokkelt deze nog af. Wil men nog iets redden, dan zal ten spoedigste tot afbraak moeten wor den overgegaan, daar een groote watervloed de duinen zoodanig kan doen afnemen, dat het gebouw ondermijnd wordt en in zee ver- RUBRIEK^ Gemengd Nieuws, STROOMDIEF. De politie te Oss is in samenwerking met eenige ambtenaren der gemeentelijke licht- bedrijven een belangrijke verduistering van elëctrischen stroom op het spoor gekomen, welke gedurende geruimen tijd hier ter stede ten nadeele van de gemeente is gepleegd. Het timmerbedrijf der firma K. aldaar blijkt n.l. geruimen tijd stroom van het gemeente lijk net te hebben betrokken, waarin op slinksche wijze met den stroommeter is ge knoeid. De lichtbedrijvën zijn daardoor voor honderden guldens benadeeld. Men heeft ge constateerd, dat veel meer stroom door de firma is gebruikt, dan de meter noteerde. Tegen den firmant is proces-verbaal opge maakt, terwijl het verschuldigde bedrag voor den klandestien betrokken stroom zal wor den nagevorderd. ONDER INSTORTEND HUIS BEDOLVEN. Terwijl eenige arbeiders in een leegstaande woning op het Broek te Best (N.Br.) stonden te schuilen tegen het noodweer, stortte plot seling een muur in en kwam door het pla fond gevallen. Een der arbeiders, F. v. H., liep ernstige kwetsuren aan het been op en zware hoofdwonden, zoodat hij naar het gasthuis moest worden overgebracht, terwijl zekere F. 1. voorover sloeg en wonden aan rug en het hoofd kreeg. Ook de meeste an deren werden gewond, doch hun kwetsuren waren minder ernstig. ZE SPEELDEN ONDER EEN HOEDJE. Eenige maanden geleden werd aan het bureau Overtoom te Amsterdam, door don eigenaar aangifte gedaan dat er een groote diefstal gepleegd was in zijn manufacturen winkel aa het Olympiap'ein. De eigenaar van de zaak ontving van de verzekerings maatschappij f 1000 uitgekeerd voor de scha de aan zijn zaak toegebracht wegens den diefstal. Het kwam weldra vast te staan dat deze zaak niet zuiver was. Het spoor leidde naar het huis van bewaring, waarin twee mannen waren opgesloten wegens het ple gen van een ander delict. Deze twee mannen werden nu er van beschuldigd ook den dief stal op het Olympiaplein te hebben ge pleegd, doch bij het verhoor kwam al gauw aan het licht, dat de diefstal in elkaar go- zet moest zijn en dat beiden slechts de hand langers geweest waren van den eigenaar. Zij hebben op den bewusten avond de goederen slechts uit het perceel eehaald en naar el ders vervoerd. Ofschoon de eigenaar nog ontkent iets met deze za&k uitstaande te hebben, zal dit betn weinig baten. Hij wordt ervan beschuldigd ten eerste de verzekeringsmaatschappij hebben opgelicht en ten tweede een valsche aangifte bij de politie gedaan te hebben. DOODELLJKE VAL. Te St. Oedenrode (N.Br.) is de 31-jarige ongehuwde kleermaker H. S., die hij den timmerman W. van A. in den werkwinkel op een werkbank zat, van die bank gevallen Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij direct dood was. De ongelukkige was de kostwinner van een groot gezin. REEKS INBRAKEN OPGEHELDERD. De recherche te Breda heeft thans klaar heid gebracht in het mysterie der vele in braken, die den laatsten tijd te Terheyden, Geertruidenberg, Langeweg, Zevenbergschen Hoek en in het station van Lage Zwaluwe, gepleegd zijn. Men heeft reeds verscheidene gestolen voorwerpen opgespoord, o.a. te Nij megen en in beslag genomen. Ook zijn nu de personen, die zich schuldig gemaakt heb ben aan deze inbraken en waarbij zich persoon moest, bevinden, die over een auto beschikte bekend. Er is reeds een arresta tie verricht. Nadere bijzonderheden kan de politie in verband met het onderzoek, nog niet mededeelen. TWEE MODERNE STORMRAMMEN. Te Oegstgeest moesten in het gedeelte de Dorpsstraat, waar deze het smalst is, twee vrachtauto's, resp. toebehoorende aan de firma De Vries te Beverwijk en J. G. Barnhoorn te Zandvoort, voor elkander uit wijken. In volle vaart passeerden deze auto's de straat vlak langs de aldaar staande pan den. De auto van de firma De Vries kwam daarbij in botsing met den voorgevel van een schuur van de wed. van Rijn; de gevel werd geheel ingereden. De auto van Barnhoorn kwam in hotsing met den voorgevel van het woonhuis van de familie de Jong. Beide perceelen werden daarbij zeer gehavend en de auto's zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. KAPITAALSVERNIETIGING DOOR RATTEN. Een bewoner van Scbaarsbergen, onder Arnhem, had onlangs 6000 van de bank ge baald, omdat hij het daar niet veilig achtte. Hij sloot het bedrag in bankpapier in een houten kistje en verborg 't in den hooiberg. Toen hij verleden week een rekening betalen, haalde h" het kistje te voorschijn. Het bleek dat ratten er een gat in gevreten hadden en het bankpapier hadden opgeknab beld. Het gehikte hem nog zooveel van de snippers hijeen te garen, dat hij f de Nederlandsche Bank kon terug krijgen. De rest was verloren. ONDER BROERTJES. Tusschen de gebr. van R. te Oss ontstond Zaterdagnacht een ernstige twist, welke zoo hoog liep, dat beide mannen elkander te lijf gingen. Een hunner werd met een knuppel op het hoofd geslagen en bekwam een bloe dende verwonding. De politie.was inmiddels ter plaatse verschenen en maakte proces-ver baal tegen de vechtersbazen op. INBRAKEN. Te Amsterdam hebben tot nu toe on bekend gebleven inbrekers hun slag trach ten te slaan in het vijf etages hooge pand, dat gelegen is op den hoek van Heerengracht Leidschestraat. In het gelijkstraalsche deelte is een hoedenzaak, gevestigd van de firma Meuwsen. Niet onmogelijk is, dat do inbrekers zich in deze zaak hebben laten op sluiten en vandaar hun speurtocht naar hoogere regionen zijn begonnen. Vast staat dat op alle etages, waar kantoren van ver schillende ondernemingen zijn gevestigd, een „onderzoek" is ingesteld. Verscheidene deu ren zijn daartoe opengebroken, terwijl ook getracht is twee brandkasten te forceercn. Deze kasten hebben echter met succes weer stand geboden. Er is zeventig gulden uit een van de kantóren gestolen. -Te Arasterdam is 's nachts ingebro ken in een sigarettenfabriek op de Nieuwe Keizersgracht De firma, die juist aan het verhuizen is, had, omdat de brandkast reeds was overgebracht een bedrag .van f 1,500 in een lessenaar geborgen. Dit bedrag is vordwe nen. Ook een hoeveelheid sigaretten werd vermist. De waarde daarvan kon nog niet worden opgegeven. Te IJ muiden is ingebroken in het kantoorgebouw van het gemeentelijk gas bedrijf van Velseiï, staande in de Tromp straat Door het indrukken van een ruit op dè bovenverdieping is meri binnengekomen De verschillende lokalen zijn doorzocht en in het kantoor van den hoofdboekhouder werd de houten deur voor de kluis geforceerd. Aan de kluis zelf is de inbreker niet begon nen. Het eenige wat meegenomen is, is een sigaar uit de lade van den hoofdboekhouder. Op een bord was geschreven: „Auf YVieder- sehen". WOENSDAG 30 JANUARI HUIZEN 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing meditatie, 8.15—9 30 Gram.pl. 10.30 Morgenwijding olv, Ds. I. Groenen berg. 11.00—12.00 Zang Suze Schoofeld—Dribbel. cimv_ H. v. Collem (piano) en gram.pl. 12 15 Gram.pl. 12.30 Kwinict olv. P. v. d. Hurk. 2.00 Graai pi 2.30 Voor jeugdige postzegelverzame laars. 3.00 Gram.pl. 3.25-3.45 en 4.00 Trio- concert mrav. viool en viola. 5.00 Kinder uurtje. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan 7.00 Politieberichten. Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gram.pl. 7.30 Lezing S. v. Otterloo. 8 00 Vas Dias. Gram.pl. 8.15 Dr W. H. Gispen: Heilige Tijden. 8 45 Chr. Gem. Zangkoor „Volhar ding" te Bunrnk. olv. A. H. Wiliemse. 9.15 Cursus Dr. W, H. Gispen. 9.45 Vervolg con cert. Om 10.00: Vaz Dias. 10 15 Orgelspel R, Parker. 11.00—11.30 Gram.muziek. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitz^nding, 8.00 Gram.pl. 930 P J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i d. continubedr.: VARA-tooneel olv. W. v, Gappellen. Dr. F M. Wibaut (lezing), J. Jong (orgel), G. Smit (viola) en J. Vogel (pano). 11.40 Gram.pl. 12.00 De Notenkrakers olv. D. Wins. 12.45 J Huy (saxofoon) en R. Schoutq (piano). 100—1.15 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen, 5 30 De Zonnekloppers olv. G Steyn. 6.30 RVU. Mevr. Dr. J C. Proost— Thoden van Velzen herdenkt Prof. Dr. W. de Sitter. 7.00 Wielrenpraatje J. Veltraan. 7.20 Orvitropla olv, J. v d. Horst. 7.40 XX-ensem ble olv. G Steyn. 8-10 Gram.pl. 8.30 De Flie refluiters olv E. Walis. 9.00 Gram.pl. 9 10 Orgelspel C. 3teyn, 930 Residentie-orkest o'* P. v. Anrooy. 10.00 Vaz Dias. Vara-van. 10.15 Vervolg orkestconcert rttmv. S. Swaa. (viool) en J. Devert (viola). 11.0012.00 Gra* mofooomuziek. DROITWICH 1500 M. - 10.35-10.50 Morgen wijding. 11.20 Gram.pl 11.50 Voor de scholen. 12 05 Orgelspel Q. Madean. 12.50 Ch. Man ning en zijn orkest 1.50 Orgelconcerc G. Thai- ben Ball. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Lezing. 3.35 Bournemouth Sted. Orkest olv. R. Austin, Dimv, M, Eisenberg (cello) 5.05 John Mac- Ar hur Kw'ntet 535 BBC-dansorkest olv. H. Hall 6 20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing. 7.25 Hande'concert 7") Gram pi. 8.20 „The queen cf Cornwall", spel van Hardy met muziek R, Boughron. Mmv. het BBC-orkest en Radiokoor olv. Coates. 9.50 Berichten. 10.2? Gershom Parkington Kwintet 11.20—12.20 Ca sani-Cluborkest olv. Ch. Kunz. KALUNDBORG 1261 M. 11.20-1.20 Strijk- orkest olv. Andersen. 2 20 Gram pl. 2.504.50 C. Rydahl's orkest 7.20 Omroeporkest olv. Mahler. 7.55 Hoorspel. 8.20 Strauss-concert olv. Mahler. 9.40 Omroepkamerorkest olv. Mahler. 10.10—11.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 5 20 Gramofoonpl. 6.33 Orkestconcert. 11.20 Düsseldorfsch Concertor kest olv. Artz. 12.20 Gram.pl. 3.20 Omroep- kleinorkest olv. Eysoldt, en solisten. 5.05 Piano recital. 6.20 Marscher -oncert. 7.55 Strijdlied, 8.20 Radiotooneel. 9.50 Gram.pl. 10.20—11.2C Dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M-: 12.20 2.20 Gram pl. en Salouorkest olv. Douhe* 5.20 Dansmuziek. 6.20. 6.50 en 7.35 Salonorkes< olv. Doullez 8.20 „Francesca", opera v. Doeck. 1030-11 20 Dansmuziek. 484 M. 12.20—2 20 L Langlois' orkest 5.20 Salonor kest olv. Douliez. 6.35 Cello- en pianorecital 735 Zang. 8.20 Pianorecital. S 50 Hoorspel 1005 Accordeonmuziek. 10.30''11.20 Dansmu ziek. DFUTSCH LAND SENDER 1571 M. 730 Pianorecital H. Hoppe. 7.55 Vocaal concert, 8.20 Concert door de Leib-standarte Adoli Hitier. 9 20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.. Dansmuziek. iJecovltol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Reisbrieven van Prol. Dr. V Hepp XXVIII HET AFRIKAANSCH (Vervolg) De eerste taalbeweging. Men onderscheidt gewoonlijk tusschen een eerste en een tweede Afrikaansche taalbeweging. De eerste dateert van omstreeks het jaar 18/u. Wel was men reeds begonnen in het AfrikaanscJi te corres- pondeerem Ook verscheen er in 1861 al een politieke brochure in de landstaal. Maar van een eigenlijke beweging kon men nog niet spreken. _T De stoot werd gegeven dooreen kersverschen Nederlan der n 1 door Arnoldus Ponnevis. Geboren te Ouderkerk, komt hii 'in 1866 in Zuid-Afrika en wordt als leeraar verbonden aan het gymnasium in die Pêrel. Onmiddellijk voelt hij den nood der Afrikaanders aan. Zij moeten aan een eigen schrijftaal worden geholpen. Hij ziet de onmogelijkheid in het Hollandsch daarvoor aan te dienen. Zijn groote verdiensten schuilen niet in zijn pennevruchten - hij gaf er slechts weinige - maar in de bezieling van hem op zijn leerlingen. De voornaamste onder deze was de latere Ds. S. J. du Toit, de vader van Totius. Als een zeer merkwaardig fedt dient te worden geconstateerd, dat juist geboren Nederlanders in de eerste Afrikaajische taal beweging in de voorste rij stonden. Want naast Pannevis komt een eereplaats toe aan C P. Hoogeiihout, een geboren Amster dammer, die eveneens in de zestiger jaren in Zuid-Afrika zijn nieuwe vaderland vond. In 1872 publiceert hij onder den pseu doniem Klaas Waarzegger Jr. een artikel in het Afrikaansch gesteld, waarop hij in 1873 „Die Geschiedenis van Josef" laat volgen. Ware Afrikaander, de schuilnaam van Ds. S. J. du Toit, plaatst in het volgende jaar een artikel, waarin hij met verontwaardiging opkomt tegen de onderdrukking der Afri- kaansche door de Engelsche taal, „want in skool, parlement en geregshof was dit pure Engels". In een blad onderhouden Ware Afrikaander en Klaas Waarzegger Jr. zich met elkaar. Daaruit wordt een plan de campagne geboren. Op het program worden gezet: een Afrikaansche spraakkunst, een geschiedenis van Zuid-Afrika en een Afrikaansche Bijbel. Voor den Afrikaanschen Bijbel heeft vooral Pannevis gepleit. In 1874 richt hij een schrijven tot het Britsch en Buitenlandse!» Bijbelgenootschap. Meer dan een miljoen Afrikaanders en kleur lingen kunnen alleen door den Bijbel in de volkstaal bereikt k XXVII stond in ons nummer van 26 Januari worden, zoo zegt hij daarin. Hij wijst zelfs een geschikten ver taler aan, Ds. S. J. du Toit. Direct succes had zijn actie niet. Maar dat toen reeds de behoefte aan een Afrikaanschen bijbet zoo sterk werd gevoeld en zoo zeer op den voorgrond werd ge plaatst, teekent. Als derde Nederlander dient te worden vermeld Prof. J. Lion Cachet, ook al een Amsterdammer. Hij werd een van de vrucht baarste auteurs. Hij traohtte zich te verbergen achter de namen Neef Jan wat versies maak, Jan die Versies Maker, Junior, Klein Jan wat Versies maak, Neef Jan, Ou oom Jan. De meergenoemde Ds. S. J. du Toit moet echter als de ziel van de eerste taalbeweging worden beschouwd. Hij dichtte, ver taalde deelen van den Bijbel, bewoog zich in de politiek, redi geerde met zijn Nederlandsohe vrienden Afrikaansche bladen, richtte nationale bonden op. Aan hem is Zuid-Afrika veel ver schuldigd. Als devies gaf de beweging uit: „Ons skrijf soos ons praat". Dat klinkt Kollewijniaansch. Maar zij, die aan het Afrikaansch gaarne Kollewijnianisme ten laste leggen, behooren te beden ken, dat Kollewijn pas in 1891, dus ongeveer twintig jaren latex, zijn ideeën begon te lanceeren. Maar, zal men misschien tegenwerpen: het principe was bij beide toch hetzelfde. Ik zal dit niet weerspreken. Alleen ben ïk zoo vrij te herinneren aan het oude gezegde: wanneer twee het zelfde doen, doen zij nog niet hetzelfde. Dat is hier van kracht, Kollewijn vond een historisch gegroeide schrijftaal. Maar Zuid- Afrika had geen schrijf-, alleen spreektaal. Wat zou men doen, indien men een taal ging bestudeeren, waarvan geen schrifte lijke documenten bestaan? Men zou tegenwoordig het gespro kene op gramofoonplaten vastleggen en het dan zooveel moge lijk klankmatig op schrift brengen. Dat deden, maar primitief, ook de mannen van de eerste taalbeweging. Zij pasten de pho- netisohe spelling toe. Dat was een volkomen logisch begin. Wilt gij een staaltje van het Afrikaansch in zulk een spelling? Dan laat ik hier volgen een couplet uit het liedje van Hoogen- hout „Mijn froutji het 'n seun gekry". Ek is so bly, ek is so bly, Mijn froutji het 'n seun gekry. Hy lyk persiis nes ik. Hy het myn oge, mond en neus, En is 'n dikke, fette reus Ek is so in myn skik. Dat was naar het hart van den Afrikaander. Dat kon hij lezen. Daar greep hij, die zich nooit in boeken verdiepte en voor wien de Hollandsche taal te hoog ging als vanzelf naar. Een viertal mannen verstoutten zich zelfs een Afrikaansch volkslied te dichten. Het waren Pannevis, Hoogenhout, D. F. du Tóit, S. J. du Toit. Aan het tweede vera heeft mén in Nedei'land soms aanstoot genomen. Het luidt: 'n Ider nasie het syn Taal. Ons praat fan Kaap tot in Transvaal Wat almaal maklik kan ferstaari, YVat gaan di ander tale ons aan? Ons praat soos Pa en Oupapa, Di Landstaal fan Suid Afrika. Men heeft wel gemeend, dat dit in het bijzonder tegen het Nederlandsoh was gericht. Dit -berust echter op misverstand. Het ging tegen het Engeisch. Hoort slechts de klacht van Hoo genhout: De eerste taalbeweging heeft goed werk verricht.Zij heeft geploegd en gezaaid. Maar rijpe vruchten, een literatuur op hoog peil, bracht zij niet voort. Dr. Lydia van Niekerk heeft haar in haar boek „De Eerste Afrikaanse Taalbeweging en zyn Letterkundige Voortbrengse- selen" volgens een later geslacht van Afrikaan de»*s zoo raak geschetst: „In de literatuur van de eerste taalbeweging mist men die eigenschappen, die voor de grootste sieraden van de poëzie wor den gehouden, als rijkdom eu schoonheid van beeldspraak, volle klank en krachtige melodie, stoute verbeelding en dichterlike voorstelling; daartegenover staan wel eenvoud en waarheid, so bere kracht en pittige spot in menig politiek lied, 'n gezonde zin voor 't komiese, rake, soms zelfs geestige tekening kenmer ken van 'n echte en nationale, hoewel bescheiden kunst. In de hoge waarde van z'n letterkundige voortbrengselen is dan ook niet de hoofdverdienste van de eerste afrlkaanse taalbeweging te zoeken. Die ligt elders. De Regte Afrikaners zagen in, dat er 'n kloof gaapte tussen 't denken en voelen van de Afrikaner, en de gedachten en gevoelens, waarmee hij in druk kennis kon maken. Zij hebben 't aangedurfd die kloof te overbruggen, door gebruik te maken van de eigen taal. Hierdoor leerden ze menig Afrikaner lezen en te zamen met 't besef, dat hij niet langer 'n stomme „bywoner in sy éieland" hoefde te zijn, hergaven ze hem z'n gevoel van eigenwaarde. Tegelijkertijd konden ze, juist door de eenvoud en bevatlikheid van hun geschriften, hem voor 't eerst wat literair genat verschaffen, hoe gering dan ook. Maar hun grootste eer ligt in het feit, dat hun streven tot gevolg had, dat, toen 'a jonger geslacht opstond met groter scheppingsdrang en krachtiger uitbeeldingsvermogen, er voor hen gereed lag 't aangewezen voertuig voor hun gedachten, reeds enige keren met schitterende resultaten door hen gebruikt: Die Landstaal van Suid-Afrika". De tweede taalbeweging. De eerste taalbeweging verzandde in den grooten Boerenoorlog. Den Engeiachen trof hiervan niet de schuld, maar de politieke verdeeldheid tusschen de Afrikaanders zelf, het wantrouwen tus schen hèt volk en enkele leiders. Ook kon de regel „ons skrijl soos ons praat" op den duurniet bevredigen. Pogingen, na der oorlog aangewend, om de beweging nieuw leven in te blazen liepen op n»ets uit. Waren de Engelschen toen niet zoo fanatiek opgetreden, had den zij hun taal niet met dwazen dwang de bevolking opgelegd, mogelijk zou het Afrikaansch van toen af èen sleepend bestaan hebben geleid. Doch de snel toenemende verengëlsching prik kefde de Afrikaanders tot vèrzet. Zij wisten nog niet goed wel ken weg in te slaan. Men scheen geneigd het Nederlandsch U aanvaarden. „Onse - Jan", de populaire Jan Hendrik Hofmeijr was de vurige voorvechter. Dit leek ook het meest tactisch. Spra ken de Engelschen over het Afrikaansch minachtend als ov „kombuistaai, kaffertaai, hottentottaai, een onbeholpen taal een kindergestamel", over het Nederlandsch zouden zij zóó niet durven oordeelen. Daarom kon- een, zij het ook vereenvou Nederlandsch, uitkomst brengen, zoo rekende men 'uit. Tócll school hie»*in niet enkel berekening. In de Kaapprovincie, welk! nog 't meest toevoer van Nederlanders kreeg, had zich het Hoi landsch in breede kringen staande gehouden. Het Afrikaansch was echter al te ver voortgeschreden, dan da het volk „den weg tei-ug" naar het Nederlandsch kon afleggen Men had niets tegen het Hollandsch. Doch men wist het te hanteeren. In 1905 verscheen een soort manifest, dat tot onder titel droeg: „Gedachten over de aanvaarding ener Afrikaanse schrijftaal". Daarin werd de voorslag gedaan: „Afrikaans skiijl en praat, Hollands leer, albei lees". Alzoo werd een compromis aanbevolen. Daaruit ontstond de tweede taalbeweging. Deze beweging verschilde dus. niet weinig van de eerste.-De band daarmee bleef bewaard door den regel: „Spel volge: uitspraak", doch zij onderscheidde zich door wat zij er oi dellijk op liet volgen: „Wijk niet onnodig van de Hoog-Holland se spelregels af". Dit laatste werd dan meestal zoo uitgelegd dat de regels der vereenvoudigde spelling moesten worden ge volgd. Hier komt de aansluiting hij de richting van Kollewijn Maar men zij voorzichtig niet elke overeenkomst aan den in vloed van het Kollewijnianisme toe te schrijven. De uitganj „lik" b.v., welke wij als karakteristiek voor de Kollewijners hou den, vindt men i*eeds algemeen in het Afrikaansch van de eer ste beweging. De tweede taalbeweging had den wdnd mee. De oorlog had dl Afrikaanders uit de verschillende provincies van Zuid-Afrika na der tot elkaar gebracht. De scheidslijn tusschen de Kaapkolonit en het overige deel van het land was uitgewischt. Zoo kon zich tot alle Afrikaanders uitbreiden. In 1909 werd „die Zuid Afrikaanse Akademie voor Taal, Lettoren en Kunst" opgericht Deze benoemde een spellingkommissie. In 1915, 1920, 1930 wei de spelling vastgelegd. Een woordenlijst werd uitgegeven, welk ik tot mijn spijt in den boekhandel nog niet kon machtig worden,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8