Onze onderwijzersopleiding oo een tweesprong Makkertjes IPisWVWIMHHH DINSDAG 29 JANUARI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 III (Slot) Wij hopen van harte, dat art.-4 6de lid Iran het concept alsnog worde uitgebreid. Nu blijven alle vakken van d tot i, ook wiskunde en (natuurlijk) opvoedkunde tot iet waarlijk bitter, ja bitterzure eind op de lijst. In ons artikel van 1 Mei jl. in dit blad heb ik dat reeds afgeraden. Doe één ding goed: Biunt multum legendum esse, non multa, zei Plinius al vóór 2000 jaar. Dat multum is de opvoed- en onderwijskunde; in dat ivak moeten de laatste twee jaar de overige 'vakken mede worden, opgenomen, verzorgd, gekoesterd, gebroed. Het eindexamen eische het goed kunnen geven van een les in Neder- landsch, geschiedenis, aardrijkskunde, na tuurkunde, plantkunde, dierkunde, zingen, jteekenen en rekenen. Dat onderstelt zwaren arbeid, tegelijk een rijke vrucht voor het leven, voor de lagere scho'en. Met het overgangsexamen aan het eind der derde klasse sluite men de algemeene vor ming af. De gedachte, dat men naast de theo retische en practische vorming in opvoed en onderwijskunde nog zou kunnnen bevor deren, iets dat op een meer wetenschappe lijke opleiding lijkt voor negen vakken is Üdel. Toch wordt de studie in de vakken voortgezet, maar nu in vrije aanraking met het leven der school, in het voortdurend richten onder voldoende controle op de ideëele behoeften der vakken en der leerlin gen, in vrij bewegen, dat althans eenigszins op wetenschappelijkheid lijkt, namelijk in Widacticis. Mag ik citeeren het woord van een man, wiens nagedachtenis onder ons allen blijft geëerd, van Prof. Is. van Dijk (Vota Aca demica, Verz. Geschriften, 11,203): „Erkomc- pen afrekening, een redelijke afrekening met do aldoor aangroeiende stof. De dienst moet kvorden opgezegd aan e veel vereerde godin pen Uitvoerigheid en Compleetheid. Er zijn pr, die hiei waarlijk verlost moeten worden van de dwangvoorstelling van het Complete. Het Complete kan immers, althans bij den leerling, zoo gemakkelijk worden d e c o 11 e t e leegt e." En mijn oud-collega, de heep A. Reitsma, directeur der Gemeentelijke Kweekschool Rotterdam schrijft (De Kweek school, jrg XII, p. 133): „Het overladen eind- pxamenprogramma (hij spreekt over het te genwoordige van de vierjarige kweekschool! dat voor elk der vakken veel vraagt, veel jparate kennis eischt, maakt het onderwijl 'ejaagd en opperv'akkig, dwingt tot het in- npen van een groote hoeveelheid feiten- II stond in ons nummer van 25 Jaü materiaal, dat weer snel vervliegt en daar door geen blijvende ontwikkeling aanbrengt. De belangstelling voor de studie lijdt hier onder en bovendien is deze kennis voor 't onderwijs aan de lagere school voor een be langrijk dee! van weinig of geen waarde, ja zelfs een gevaar." Ik houd mij overtuigd, dat onze Neder- landsche paedagogen wij hebben er ge lukkig verscheidene, mannen van naam dit allen onderschrijven. Hoofdzaak is, dat menschen, die straks in de lagere schoo. in bun klasse een zeker geheel van algemeene kennis moeten aanbie den, gedurende eenige jaren omgang en onderricht hebben van een kring van trouwe betrouwbare mannen, die zelf met hart hoofd samen een hoogor meer wetenschap pelijk gericht geheel van kennis bezitten, met liefde uitstallen en probeeren mee te geven. Zulk werk draagt vrucht tot in jaren en in geslachten- Zoo is een belangrijk deel van het werk der Universiteiten, zoo moet ook wezen het werk der kweekschool. Wij moeten zien te kweeken een geslacht van schoolmeesters, dat lenig blijft to* zijn 65ste jaar. Ik heb het stil vermoeden, dat ik met dat zeggen spreek naar het hart van 7ijne Excellentie, wien men zijn lenigheid van geest en-spieren wel eens euvel heeft geduid. .Maar ik geloof, dat men landje, waar men zoo vaak zalvende tonen en over-6trakke gezichten vergeven moet, voor een keer ook wel eens overvloed lenigheid mag laten pasoeeren. Moest ik kiezen maar laat ik zwijgen. Intusschen, ik stem toe: de nieuwe hoofd akte moet lastig zijn. Maar niet door den elsch van allerlei schijngeleerdheid, maar door te eischen een wakkeren geest in het toepassen van het ge'eerde en geoefende naar den smaak van 50 gasten, die graag doen wat hun meester zegt en luisteren als vinken. Dat is ook lastig, maar houdt beide jong en oud: krachtig, vlug en lenig naar lijf en ziele Wat de inrichting der hoofdakte-eischen zelf betreft, moet ik venvijzen naar mijn artikel in het nummer van 1 Mei j.l. en mijn: Onze scholen en het geroep om nieuwe schooltypen, p. 28. Nog een paar opmerkingen: t. 'k Hoop, dat èn wet èn K. B. aan de practische opleiding groote speelruimte la ten. Wij staan voor de gewichtige vraag, hoe de beschikbare tijd en kracht het voor- deeligst voor candidaten en leerschool beide te benutten. Die vraag is alleen goed te be antwoorden, indien een «oiime mate van vrijheid wordt toegestaan. Ik zou vooral in den candidaat-onderwij zer naa.r voren wil len brengen de gedachte van verantwoorde lijkheid in onderwijs en opvoeding voor een klas. Daarvoor is noodig, datongeschikte leerlingen, wien het te zeer ontbreekt aan natuurlijke gaven en lust voor onderwijs geren en tucht oefenen tijdig worden terug gewezen. En dat de jongelui langeren tijd aaneen een klas hebben te verzorgen. De nadere uitwerking dezer gedachte kan ik hier niet geven: zij behoort meer in een ■akblad. 2. Zoodra 's lands kas dat toelaat, dient overwogen de mogelijke toewijzing van eenige kosthuisbeurzen voor een beperkt ge tal gegadigden uit afge'egen hoeken des lands b.v. Flakkee, Oost-Drente en Overijsel. 3. Van een onderhandsche keuring van kweekelingen door bijzondere kweekscholen envacht ik weinig. Eén ervaring van jaren aan onze kweekschool te Rotterdam, waar we ook een medisch getuigschrift eischten, doet mij zeer twijfelen in dezen. Vermoede lijk is er wel een beter weg. 4. De practische opleiding zal toch wei eenige belooning eischen voor de betrokken hoofden. Zoolang de financiën zoo knijpen, kan het hoofd met zijn een of twee kweeke- lïng-onderwijzers een onderwijzersplaats overbodig maken. 5. Een flink bezette afzonderlijke kweek school-inspectie kan veel goed doen. Wij wij zen b.v. op België, waar er voor elk vak een Inspecteur is (met een paar combinaties). Daardoor wordt de rijkscontrole, die ernstig moet blijven drukken, vanzelf meer van het eind examen afgenomen en gelegd op de dagelijksche inspectie. Ook hier. hopen we, dat Wet en K.BI niet te veel regelen. 6. Een verbinding van het gewone examen en dat in de religieuse vakken achten wij niet mogelijk en dus ongewenschL De wijze van verbinding dier twee onderdeelen van het schooleindcxamen hebben wij vroeger uiteengezet in de jaarverslagen der kweek school-Haringvliet; wij hebben haar jaren lang toegepast tot voldoening van alle par- 7. Och, Bartjens gaat in dit ontwerp ook op wachtgeld. Maar er is altijd gelegenhei 1 om hem bij het vak didactiek nog een net en ruim logies te bezorgen. Wij twijfelen niet, of de kweekscholen zullen dat doen; het zou andera uitloopen op groote schade voor ons lager onderwijs. De Memorie spreekt wat smalend over 6ommetjesmakerij. Men be denke, dat het sommetje jarenlang van groote wel eens te sterk opgevoerde selec tieve beteekenis is geweest in onze opleiding. Wat het Grieksch is voor het gymnasium, was het sommetje oudtijds voor ons. En moge het, zij het niet overdreven, blijven. 8. De toevoeging in art. 14, 3e lid onder c over het urenplan hoop ik, dat alsnog kan worden weggewerkt; de bijzondere kweek school is te dien opzichte waarlijk reeds I' voldoende gekniepoot; ze wordt maar stijf en stram voor haar tijd. - Ik mag niet eindigen alvorens eens gezegd Neem straks een "AKKERTJE" voor Uw beginnende verkoudheid, wenl overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen Uw verkoudheid lot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorls, sluilen dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. Hedtrlandsch Ongeëvenaard bij aevatte Voti ^roduct Griep, rheumetische pijnen. Zenuwpijnen. Hoofdpijn, enz. KmI Per 12 si. 52 ci. Zakdoosje 20 cl Volgens recept van Apotheker Dumont regeling der practische vakopleiding; de normalisatie; de meerdere vrijheid van het bijzonder onderwijs; de erkenning van de reeds zoo lang gewerischte scholenbonden, maakt alles goed. Duizenden in den lande, die het niet alleen wel meenen met ons lager onderwijs, maar het ook kennen, zullen zich over de aan neming van het ontwerp-Marchant verheu gen. Nu; en straks het volkske, dat er net is en dat nog te komen 6taaL H. J. VAN WIJLEN. te hebben, dat de Minister (p. 34, m.), als hij spreekt over de benoembaarheid als kweekschoolleeraar trouwens op meerdere plaatsen geheel heeft gesproken de tale van mijn paedagogisch Kanaan. Ik geei toe, de benoemden moeten theoretisch men- schen zijn, maar nog meer zij moeten echte onderwijzers zijn, exempelen van vak- ijver en beroepsliefde. Tot troost van de andere partij kan gezegd, dat het leven blijk baar zelf de noodige correctie aanbrengt: een vergelijking van de akten van bekwaamheid bij de kweekschoolpensoneelen in 1920 en nu geeft een verrassende kijk. Wij zijn in de sterk stijgende lijn. En dat zonder kunst middelen. Dat zal zoo blijven. Alleen voor het vak Natuurkennis (de akten K III en IV) blijft de weg te lastig; hier dienen door bevoegde machten handwijzere gezet en hulp middelen verschaft Wij roerden maar een paar onderdeelen aan. Er zijn er nog tientallen (b.v. rechten van de nieuwe hoofdakte tegenover de be noembaarheid als hoofd). Maar wij moeten eindigen. Met de Commissie ren Voorbereiding zijn wij van oordeel, dat de openbare behandeling van het ontwerp voldoende i6 voorbereid. Wij wenschen het een goede reis en be houden landing. Zeker, er zijn bezwaren, maar de vijfvoudige winsto van een afdoende opleiding; de vervulling van de oude idealen van een vijfjarige volledige opleiding; de Jhr. RUTS DE BEERENBROUCK TE ROME Jhr. Mr. C. J, M. R uys de Beeren- brouck, voorzitter der Tweede Kamer, die momenteel te Rome vertoeft, is door Mus solini in gehoor ontvangen. BEGRAFENIS BARON HARINXMA THOE SLOOTEN. De Koningin zal zich a,s Donderdag bij de begrafenis van haar kamerheer in buiten- gewouen dienst, Mr. M. P. D. baron van Harin x m a thoe Slooten, te Beet- waag doen vertegenwoordigen door den kamerheer in buitengewonen dienst, Mr. S. B. W. graaf van L.mburg Stirum. VLIEGVELD TE ELST. Onder voorzitterschap van den commis saris der Koningin in Gelderland, Mr. S. baron van Heemstra, zal op 8 Februari te Nijmegen een bijeenkomst worden gehou den van de Geldersche streekcommissie, in welke bijeenkomst de heer PI es man, di recteur der KJL.M., zal spreken over de wenschelijkheid van den aanleg van een vliegveld te ElsL ROFFELRIJMEN WINTER Wintenoeer Winkelheer, Opgeveerd, Etaleert Schaatsgerj, Fraai en ruig Ledertuig Vaste prijs. Schrale spijs. Wijs is hij Kleederkast. Muts met kwast IJsrokjes. Skiesokjes. Beide stuk. Wollen trui. Schoonheidsbui. Sunlightsop. Motgatstop. Moeder druk. W filterlaan. Blanke baan. Me nsche nschaar. Dringen maar. Schinkelbal. Boos gebas. Schaatsgekras. Harde smak. Kletsboemkrak! Ongeval. (Nadruk verboden.) LEO LENS Concurrent. Slimme vent. Concurreert. Adverteert: Schaatsenbond, Schaatsen en Prutsriemem Prijs verlaagd! Winst vervaagt. Onverstand. Zolderkist. Schooljeugd grist. Veel misbaar. Vindt één paar Onderin. Schijngevecht Vader zegt Leelijk woord. Ruzie smoort. Blij gezin. Zonneschijn. Maagdelijn. Vrooi ijk kind. IJsbaanvrind. Bleu en groen. Losse schaats. Goede maats. Dol gestoeL W ang ge gloei. Eerste zoen. Deburgeineester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt (links) op bezoek bij de V l)J ^osfcoM' een maatschappij voor cultureele betrekkingen met het buitenland. Naast den burgemeester d< heer en Rethmeier, secr. van 't handete- bureau m Nederland, en Nesterow, voorzvan de Chleb-Erport in Nederland. Een gymnasium te huur aan hei Winter 1935Laat maar-toch gekomen. En hoe lang zou 't duréitf Sint Janskerkhof te Utrecht. We mogen allemaal oiize opvatting hebben over kou en sneeuw, jongens blijven overal hetzelfde, zoowel in Washington als hier la het Oosten van de Ver. Staten hebben overstroomingen schade en ongerief veroorzaakt. Kinderen van East Hartford (Connecticut) wachten op bootjes, die hen van school naar huis zullen brengen; de auto's hebben het afgelegd. De winnaar van de jaarlijksche race door kran tenbezorgers dwars door Parijs, Roger Jamin, die 20l/2 kilometer in 5U minuten 9 sec. aflegde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5